ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6245. Donderdag 8 Juli 1915. 55e Jaargang. DRANKWET. De Oorlog. I ABONNEMENT ADVERTENTIEN TeleSoon Dit Blad verschunt Maandag-, Woensdag* en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN BE 8ANDE te Ter Nenzen. M ILITI E. Voorkeur omtrent de inlijving. VRIJSTELLING MILITIEDIENST. BINNENLANO. FFUILLKTOS. Per 3 maanden binnen de stad f\.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. De K. W. 147 en de oorlogs- ongevallen. TJitvoer van geslachte jonge lumen. De algemeene toestand. Tegen lucht-aanvallen. Ongelooflijk. Een fantastisch plan. Bier-uitvoer naar Duitschland. PotRSek D|f dan kattsel. TER NEUZENSCHE COURANT. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend. dat de militieplichtigen der 1 ichting 1916 liun wenseheti met betrekking tot de inlijving alsnog voor 10 Juli e.k. kunnen kenbaar tnaken bij den Burgemeester der gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven. Ter Neuzen, 3 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat ten aanzien van de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1916, die meenen recht te hebben op vrijstelling van den dienst u) eg ens aanwezigheid van in lietzelfde jaar geboren broedevs of halfbroeders, de aanvraag tot bet opmaken van de vereischte bewijsstukken ter seeretarie dezer ge meente moet geschieden tusschen 5 en Juli e.k Ter Neuzen, 3 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, breugen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van HET BESTUUR DER ROOMSCH KATHOLIEKE MILITAIREN- VEREENIGING EN PATRONAAT te Ter Neuzen, in de aaneensluitende beneden lokalen van bet perceel plaatselijk gemerkt 20 en gelegen aan de Korte Kerkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen bet verleenen van het verlof scbriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 5 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Seeretarie. Tweed© Kanicr. De voorzitter der Tweede Kamer is voor- neinens, in de vergadering van Dinsdag 13 dezer aan de Kamer voor te stellen, dade- Iijk aan de orde te stellen de wetsontwer- pen betreffende: tijdelijke afwijking van de bepalingen der Bevorderingswet voor de Zeemacht 1902; aanvulling en verhooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1915 (uitvoering van werken in verband met voorkomende werkloosheid); wijziging en verhooging van de begrooting van Neder- landsch-Indie voor 1915 (diverse onderwer- pen); wijziging van de wettelijke bepalingen omtrent den accijns op het zout, en aan vulling en verhooging van hoofdstuk VII B (financien) der Staatsbegrooting voor 1915 (diverse ondcrwerpen) en voorts de militaire en andere urgente ontwerpen, voor zoover daaromtrent tijdig eindverslag zal zijn uitge- bracht. (N. R. Crt.) De mededeeling van den lichlmatroos Arie Wassenaar omtrent het vergaan van de „K. W 147" kan, dunkt ons, schrijft het Alg. Hbl. belangrijke gevolgen hebben voor de nagelaten betrekkingen der omgekomenen. De „Oorlogs-zeeongevallenwet" immers, die in Mei jl. door de Eerste Kamer is goedge- keurd nadat ze door de Tweede was aange- Eenige dagen later stapte Emil Liebreich onrustig in zijn kamer heen en weer. Meer- malen keerde hij naar de tafel terug, waar- op hij een geopenden brief had geworpen. De kolenhandelaar dreigde hem daarin met den deurwaarder, als de rekening niet werd betaald. Sedert den dood van zijn vrouw was de schuld opgeloopen tot twee honderd vijftig mark. Hoe kon hij dat betalen? Zijn meubelen in beslag laten nemen, de zegels van den deurwaarder aan zijn meu belen te zien, welk een verschrikkelijke ge- dachte voor hemHet zweet kwam den man op het voorhoofd. Hij liet zieb in een stoel vallen en duwde zelfs den hond weg, die tegen hem opsprong. Hij had weinig in te vorderen, de ontvangsten waren den laat- sten tijd ook schraal geweest. Wie liet zich ook bij zulk weer fotografeeren. Nu vielen hem ook de andere onbetaal- de rekeningen in en hij sprong op van be- nauwdheid. Na tang nagedacht te hebben, vond hij nomen, bepaalt in den aanhef van art. 2 het volgende: „Elk lid der bemanning van een zeevaar- tuig, dat na het in werking treden dezer wet uit Nederland buitengaats wordt ge- bracht, heeft, ingeval hem een ongeval over- komt ten gevolge van of in verband met eene gebeurlenis, welke een onniiddellijk ge- volg is van den huidigen oorlog, gedurende den tijd van zijne ongeschiktlieid tot werken recht op een uitkeering." En voorts wordt verder in dit artikel be- paald, dat, indien de getroffene door hel ongeval overlijdt, de vrouw en de kinderer (als die er zijn) recht hebben op een uit keering, die dan nader wordt omschreven Was nu de „K. W. 147" op een mijn ge- loopen of getorpedeerd, dan zou men onge- twijfeld te doen hebben gehad met een ge- beurtenis, vallend onder de omschrijving van de door ons onderstreepte woorden. En de nabestaanden (voor zoover deze vrouw of kinderen zijn) zouden de eersten zijn ge weest die^eindelijk zouden hebben geprofi- teerd van de, veel te laa't ingediende, Oorlogs- zeeongevallenwet (die geen terugwerkende kracht heeft gekregen). Maar valt het ge- beurde nu ook onder de aaiigehaalde om schrijving, nu het een aanvaring geldt (zij het ook door een oorlogsschip) die immers misschien ook in vredestijd had kunnen ge- beuren? Wij willen niet vooruitloopen op de beslissing van den rechter, doch meenen toch wel de nabestaanden te moeten voorbe- reiden op de mogelijkheid van een ongun- stige beslissing, die, als men op de aange- haalde woorden van het artikel let (over- eenkomend met het intitule van de gansche wet), allerminst uitgesloten lijkt. Het slot van artikel 2 bepaalt overigens, dat, in geval van twijfel, de uitkeering al vast moet ingaan en door een rechterlijke beslissing alleen kan „ophouden". Het reeds uitgekeerde behoeft dan dus niet te worden teruggegeven. Daarvan kunnen de nabestaan den dus misschien nog profiteeren. Dr. Kuyper is, naar De Stand, meldt, naar Weisser Hirsch. bij Dresden, vertrokken, om een kuur te ondergaan, die een aantal weken zal duren. Naar Het Volk meldt, vertrekt Mr. P. J. Troelstra dezer dagen tot herstel van gezondbeid naar de Lutte, bij Oldenzaal. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de uitvoer van geslacbte jonge hanen zal zijn toegestaan over de stations Nieuwescbans, Oldenzaal, Winterswijk, Zevenaar, Nijmegen, Venlo en Roermond, benevens uitde havens Harlingen, Amsterdam, Rotterdam en Vissingen op alle werkdagen, mits de zendingen verzegeld zijn door middel van loodsluitingeu, aan te breDgen door controleurs van het rijksbureau tot regeling van den uitvoer van pluimvee, en van die sluiting op de bjjbeboorende consenten aanteekening is gemaakt door een controleur van genoemd rijksbureau. (Stct.) Het Russische officieele bericht, dat op 2 Juli een Russische onderzeeer in de Oost- zee een Duitsch siagschip van bet type „Deutschiand" vernielde, wordt van Duit- sclie zijde officieel tegengesproken. En de Russische regeering heeft zoo schrijft het „Alg. Hbl." een lange en weinig zeggende veronlschuldiging aangebo- den aan de Zweedsche regeering voor bet geen anderen raad dan, zooals gewoonlijk, Goldammer om hulp te vragen. Dit deed hij ongaarne. De kapper keek hem altijd zoo spotlachend aan, dat hij zicli bescliaamd voelde en door wroeging verteerd werd. En toen hij, na een schuldbekentenis geteekend te hebben, met het ontvangen geld vertrok, brandde hem dit in de hand. De driemaandelijksche huur had hij ook al een paar malen niet kunnen betalen, steeds moest hij uitstel vragen. Hoe hoog zijn schuld liep, wist hij niet. Een ware doodsangst greep hem aan bij de gedachte, dat de vriendelijke gever opeJns alles terug kon vorderen. Hoe deze schuld betaald zou worden, was hem een raadsel. De gekwelde man stapte een paar malen in zijn kamer op en neer. Hij moest eerst alle krachten verzamelen voor hij dezen moeilijken stap ging doen; hij zag wel in dat zulks zoo spoedig mogelijk gedaan moest worden. Anatole Goldammer zat in zijn kantoortje achter den winkel en rekende met een be- vredigd lachje de inkomsten van de vorige maand bijeen. Het gaslicht brandde helder, de kleine ruimte was bedompt en met mon- sterzendingen, boeken en kartonnen doosjes volgepropr. De kapper was vroolijk gestemd, als hij feit, dat bij de beschieting van het Duitsche mijnenschip „Albatros" de neutraliteit van Zweden geschonden werd, wijl de vervolging tot in de Zweedsche wateren werd voort gezet en de Russische granaten tot op het eiland Gothland vielen. De Russische re geering schrijft dit feit, dat niet ontkend wordt, toe aan den zwaren mist, de dikke zee en aan rookwolken, door de Duitsche torpedojagers opzettelijk gevormd, om de bewegingen van de „Albatros" te verbergen. Bij ongeluk zijn toen granaten, wellicht ri- cochetteerend, op Zweedsch grondgebied ge- valien. „Stockholms Tidningen" verklaarde ech- ter, dat de ergste beschadigingen van het Duitsche schip geschiedden toen liet reeds op strand was gezet. En ,,Swenska Dag- bladet" meldt, volgens de verklaring van ooggetuigen, dat het Russische bericht, dat de „Albatros" de vlag neerhaalde, onjuist is. Eerst nadat het schip gestrand was en de overlevenden van de bemanning aan land gingen, werd de vlag neergehaald. „Aftenbladet" bevestigt echter de Russi sche lezing, door de mededeeling, dat de be schieting van de „Albatros" ophieid, toen dit schip op de kust werd gezet. In het Oosten trekken de Russen nog steeds terug. Zoo geleidelijk wordt het dui- delijk, dat de Oostenrijkers er in geslaagd zijn zich als een wig tusschen de Russische legers te dringen; aartshertog Jozef Ferdi nand, die de San overtrok en bij Krasnik de Russen voor zich uitdreef, heeft daar het Russische front doorgebroken en de vluch- tende Russen in Noordelijke richting ge- dreven. Wanneer dit succes van de Oosten- rijksche troepen wordt voortgezet, dan is de kans groot, dat de tro pen van generaal Iwanof, die in de richting van Brody wor den gedreven, zich niet meer kunnen ver- eenigen met de legers, die bij Warschau staan, en dat de Oostenrijksch-Duitsche legers de stelling van Warschau in den rug kunnen bedreigen. Steeds meer blijkt het, dat een doorbraak in de richting van Lubiin-Cholm mogelijk wordt, waardoor de positie bij Warschau door de Russische legers onhoudbaar zou worden, en zou moeten worden opgegeven. Aan den Boeg en aan de Zlota-Lipa wordt de vervolging van het leger van Iwanof voortgezet. Bij Krylof ontruimden de Rus sen den Westelijken oever van den Boeg, en trokken zij terug, na de stad Krylof in brand te hebben gestoken. En steeds moeilijker wordt het probleem, dat grootvorst Nikolaas heeft op te lossen. Hij heeft niet alleen rekening te houden met de legers, die Iwanof vervolgen en langzaam maar zeker naar Bessarabie dringen, hij moet den legers tegenstand bieden, die de Weichsel-linie uit het Zuiden bedreigen, en hij moet tevens den blik gericht houden naar het Noorden, waar Falkenhausen uit de richting van Sehawli, Von Eichhorn bij Soewalki, Von Bfdow aan den Naref op- dringen en waar de Duitsche legers onder den opvolger van Von Mackensen aan de Bzoera en de Rafka ageeren. De „Times" zelfs erkent, dat de positie moeilijk is, wijl de Russische legers in de bocht van den Weichsel en in het Noorden zeven Duitsch- Oostenrijksche legers tegenover zich hebben, mitsgaders een zeer groole cavalerie-massa, en het hlad zegt: „Wij moeten den vijand recht laten wedervaren door de getuigenis, dat zijn bewegingen in goeden samenhang worden uitgevoerd. Ook de Duitsche ma rine werkt daar krachtig mede, door haar aanvallen op Windau, waardoor zij poogt de Russische strijdmacht naar die streek te trekken en haar zoo te verwijderen van de plaats, waar men tracht de beslissing te verkrijgen." een oogenblikje van zijn werk ophieid, kwam het lieve meisje voor den geest met het aardige, lieve gezicht, haar slanke gestalte en den goudblonden haardos. Zij had zich nooit willen laten kappen, zijn handenjeuk- ten van verlangen om heur grooten golven- den haardos los te maken, en ze door zijn vingers te laten glijden. Geduld echter, hij zou zich dat genoegen kunnen verschaffen, als zij eerst maar hem toebehoorde en dat zou zoo iang niet meer duren. Hij bezat bet middel om haar tot de zijne te maken, hij had de macht in handen. Toen Liebreich de eerste maal met het verzoek om uitstel van de huur en later om kleine leeningen bij Goldammer gekomen was, had deze de waarde van de bezittingen zijner huisgenooten nauwkeurig geschat. Hij wilde in geen geval meer geven dan de som, die zij bij verkoop zouden opbrengen. In den laatsten tijd was hij van meening veranderd. Dat Marie hem niet blijmoedig in de armen vloog, wist hij wel. Zulke jongelui hadden ook zulke dwaze denkbeelden van het leven, men moest ze tot hun geluk dwingen; dat haar vader geld van hem leende, gat hem een voortreffelijk middel in handen Hij lachte bij de ge dachte, hoe zeker Marie hem moest toebe- hooren. Tegenover deze zeer beweeglijke en steeds duidelijker wordende actie in het Oosten, staat die in het Westen nog altoos in het zelfde teeken van onbeweeglijkheid. Dat wil zeggen: er is actie genoeg, maar zonder dat daarvan wijziging het gevoig is. Alle voor- spellingen van Fransch en Engelsch offen- sief zijn tot dusver op niets uitgeloopen, en al is er hevig gevochten in het Westen, de doorbraak, die al sedert maanden voor- speld werd, is nog niet gelukt. En de Engel- sche bladen verheugen zich thans over het bericht, dat ook de Duitsche poging tot doorbraak in de Argonnen mislukt is. Daar zou de kroonprins een geweldigen aanval ondernemen bij Four-de-Paris en BinarvilleVienne le Chateau. Woedend werd er van beide zijden gevochten, doch de doorbraak slaagde niet. Wel werden loopgraven genomen en hernomen, maar daarbij bleef het. Hetzelfde geschiedde in het Bois le Pre- tre, waar de Duitsche troepen een hevigen aanval deden, over een front van 1500 M. breedte, aan beide zijden van den Cour des Cannes; aanvankelijk slaagden zij er in vas- ten voet te vatten in de Fransche loopgra ven, waarbij 1000 gevangenen werden ge maakt; maar verder konden zij niet komen. Het bleef, volgens het Fransche bericht, bij een herovering van loopgraven, die eenige dagen geleden verloren waren gegaan. En bet slot van het lied is, dat er geen verandering is gekomen in de opstelling, maar dat weder duizenden werden gedood en gewond, honderden gevangen genomen. Zonder resultaat. Ten minste voor den eind- uitslag. Te Duinkerken duiden kleine roode vlagjes aan een aantal huizen de plekken aan, waar voetgangers makkelpk kunnen binnen vluch- ten, als er bommen worden geworpen. Alle huis-gangen en alle kelders moeten open- staan voor wie er op straat gevaar loopen. De Daily Mirror meldt, dat te Amsterdam veel verontwaardiging heerseht over het lot van een Hollandschen koopman van uit- sii kende reputatie, die gewoon was van Holland naar Belgie te reizen. Dezer dagen verzocht een Duitsche ken nis in Brussel hem een klein kistje sigaren mee te nemen voor een vriend in Amsterdam. Aan de grens vroeg een Duitsch officier van wien de sigaren waren. z/Ze zijn voor eigen gebruik", zei de Hol lander, van meening dat het hem geen last kon veroorzaken ze over de grens te brengen. z/Ah zei de officier, en terwijl bij een sigaar uit het kisije nam, brak hij deze, waarbij een slukje papier te voorschijn kwam, waarop eenige inli-htingen waren geschreven. Het was klaarhlijkeljjk een tevoren in elkaar gezette list, maar de ongelukkige koopman werd ter dood verooideeld, De bekende Ecgelsche romansclirijver H. G. Wells betoogt in de //Daily Express", dat er tienduizend aeroplaans moeten wor den gebouwd, Zijn voornaamste argumen- ten zijn deze Wegens de zee kan men niet den Duit schen rechtervleugel en door de ligging van Zwitserland kan men niet den Duitschen linkervleugel omtrekken. Laten wij het doen in de linht. In den lucht-oorlog zjjn de Franschen en Engelschen ontegenzegge- lijk den Duitschers de baas. En een aero- plaan kan even gemakkelijk gebouwd wor- Na bescheiden aankloppen, trad de ma- gere gebogen gestalte van Liebreich lang zaam het kantoor binnen. Zijn gelaat zag zeer bleek bij het belle gftsiicht. Een tevreden lachje vioog over bet bolle gelaat van den kapper. Daar kwam nu de gewenschte gelegenheid. Hij maakte een stoel leeg en verzocht Liebreich vriendelij- ker dan ooit plaats te nemen: „Wat ver- schaft mij het genoegen u hier te zien, waarde vriend?" „Bijna schaam ik mij, weer met een ver zoek hier te komen", stamelde de fotograaf. „Ik waag het echter in vertrouwen op onze oude vriendschap. Ik verkeer in grooten nood." „Zoo, laat mij eens hooren. Wat hebt u daar voor een papier?" Liebreich reikte hem den brief van den kolenhandelaar over. „Hm, dat is geen geringe som." „Ik kan me nauwelijks „Eerst moeten wij toch eens zien, hoe- veel ge mij schuldig zijt. Dat zal in de dui zenden loopen! Verdient u dan heelemaal niets meer?" „De tijden zijn slecht; ik werk wel, maar het levert niet genoeg op." ..Dat was vroeger toch anders." ,,Ja, toen mijn vrouw nog leefde." „Is uw dochter dan een verkwister?" den als een autobuitendien kan ieder, die de noodigp gesehiktbeid heeft, in zes weken vRegenier worden. Tienduizend aeroplaans zouden Essen tot eeo puinhoop kunnen maken en als wij bij die gelegenheid duizend machines verloren, zouden wij minder menschenlevens verliezen dan bij de overwinuing van Neuve Chapelle. Sedert het begin van den oorlog zijn onze strijdmachten in de lucht aanzienljjk ver- meerderd, maar nog niet genoeg. Wij hebben aeroplaans noodig, die van en naar Duitschland komen en gaan als mieren op een mierenhoop, en elk moet 200 a 300 pond ontplofbare stoffen meenetnen, neer- storten en weer teruggaan om nieuwe te halen, en dat moet gebeuren, totdat de oorlog afgeloopen is. Ziedaar het gemak- kelijkste en minst kostbare middel, om de overwinning te behalen. Men schrijft van de Duitsche grens Het eigenaardig verschijnsel doet zich thans voor, dat de Limburgsche brouwers bier uitvoeren voor Duitschland, dat in normale tijden zulke ernorme hoeveelheden gerstenat voor Holland exporteert. De oorzaak ligt hierin, dat de moutproducten in Duitschland zoo hoog gestegen zijn, dat de Rijnlandsche brouwers hun bierprijzen moesten verhoogen, zelfs tien mark (vjjf gulden) per HL., tof groote ontevredenheid der herbergiers. De Duitschers willen nu gaarne flinke prijzen betalen voor ons Hollandsch bier, dat oogenblikkeiijk ook naar Belgie wordt doorgezonden, waar de Beiersche soldaten 't zonder hun biertje niet kunnen stellen. Waggonladingen bier gaan dea laatsten tijd over de grens naar het Rjjnland. (B. Crt.) Te verwachten strijd. Men verwacht in Belgie, naar uit Brussel aan de Tel. gemeld wordt, versterking van troepen uit 't Oosten. Officieren, die zich uitlaten, z?ggen, dat Calais genomen moet worden, wat het ook aan mannen of andere opofferingen moge kosten. Te St. Amandsberg, bij Gent, wonen veel voorname paardenhandelaars. Zij kregen bevel bun stallen gereed te maken voor de ontvangst van cavaleriepaarden. In den omtrek van Brugge en te Dey.nze bij Gent zjjn bouteD barakken opgeslagen, bestemd tot lazaretten. De hospitalen van Gent zijn bjjna geheel ontruimd. Veel treinen met gewonden van 't Westelrjk front reden door Belgie Oost- waarts. Ds. Van Hoorn, uit Ossendrecht, die Zondag 27 Juni in de vacante gemeente Rozendaai preekte, heeft in zjjn preek zoo sterk voor de Duitschers en tegen de Franschen, Engelschen en Russen partij gekozen, dat een onder zjjn gehcor tegen- woordige officier zich bjj den Kerkeraad over die preek beklaagd en verklaard heeft, dat, als de Kerkeraad tegen een dergeljjk optreden geen maatregelen nam hjj dien predikant bij de militaire autoriteiten aan- klagen zou. Maar men verneemt heeft de Kerkeraad nu aan ds. Van Hoorn den eisch gesteld dat hij schriftelijk beloven zal zich in het vervolg van alle staatkundige be- schouwiugen op den kansel te onthouden. (Handbl.) „0 neen, neen volstrekt niet." Onder dit gesprek had Goldammer zijn bril opgezet, een schuiflade geopend en daar- uit een klein lederen taschje met Liebreich's schuldbekentenissen te voorschijn gehaald. Nu begon hij de verschillende sommen on der elkaar te schrijven en bij elkaar te tel- len. „Ik heb alles in mijn boek opgetee- kend," praatte hij onder dit werk, „zoo is de zaak voor u gemakkelijker te overzien." De fotograaf had met een beklemd hart toegezien, hoe het eene getal na het andere werd opgeschreven. Zooveel zou hij nooit kunnen betalen! Het rijtje stond er, nu nog alles bij elkaar geteld „Dat is samen over de drie duizend mark, mijn waarde. Ik weet werkelijk niet of ik in mijn goedheid niet te ver gegaan ben. Welken waarborg kunt ge me geven, dat ik mijn geld terug krijg? Alles, wat ik bijeen gespaard heb, kan ik zoo niet uit mijn han den geven! Hebt ge ook een of andere ze- kerheid De beangste man begon te beven van schrik, want zoo kortweg en ruw had zijn oude vriend nog nooit tegen hem gesproken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1