ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6243. Zaterdag 3 Juli 1915. 55e Jaargang. PRANKWET. Schoolgeld. De Oorlog g a if IL I. s t o s. HET OPPEE, ABONNEMENT: ADVERTENTIEN POLITIEVERORDENING. Telefoon 25. Pit Blafl yerschpt Maandag^, Woensdag^ en Vrjjdagayond, nitgezonderd op Fsestdagen, bij de Firina P. J. VAN DE SANDE te Ter Neazen. BSBSTB BLAD HERZIENING Lijst van Inkwartiering. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1^ tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Het is verboden rogge, poggemeel en poggebrood te gebruiken voor het woe deren van wee. De sftr*jd aan de Oapdanelien, De vlucht der Russen. Het vredesmanifest van de Duiftsche socialisten. Bescherming van Oorlogschepen. Het Montenegrijnsche leger Versterking der Engeische marine. Oetfichten van burgemeester Max. Buigar-eje. Slachioffas* van een ongeval. Het ovepbiijfsel van een compagstie. TER NEUZENSCHE COURANT De COMMANDANT DER KUSTBATTERIJ stelt de na- volgende politieverordening vast Neuzen, 1 Juli 1915. De Kapitein Commandant der Kustbatterjj, A. D. PUTMAN CRAMER. DER Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NELZEN maken bekend, dat op heden gedurende veertien dagen, van den 29 Juni tot en met den 12 Juli aanstaande, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aan- merking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning, en van de gebouvven en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst zijn ter gemeente-secretarie te bekomen. Ter Neuzen, den 28 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikei 12, le lid der Drankweti ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van IZAAK GERRE- MAN, winkelier, wonende te Ter Neuzen, voor een achtergedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen sectie L no. 1776, plaatselijk ongemerkt en geiegen aan het Aehterom. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij Burgemeester en W ethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 28 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No. 2 van het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente over het tijdvak van 1 Mei 31 Augustus 1915, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den J Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Een officieel telegram uit de Dardanellen bericht Na een hevige beschieting, waarbij de Franschen uitstekende diensten verleen- den, deden de Engelschen een infanterie- aanval met het doel den Britschen linker- vleugel vooruit te brengen teneinde een nieuwe linie naar het oosten te formeeren. A1 wat men van die beweging verwachtte en zelfs meer dan dit werd door die ope- raties verkregen. De eerste voorgeschoven Turksche ver- sterking is de boomerang verschansing, een sterke stelling in het ravijn van de Saghir. Deze werd schitterend bestormd door een Schotsch regiment. Dealgemeene infanterie aanval begon te 12 uur's morgens en werd met groot //elan" volvoerd. Drie linies loopgraven ten westen van de Saghir werden genomen zonder dat veel tegenstand werd ondervonden. De loopgraven lagen vol gesneuvelde 1 urken en er werden 100 man gevangen genomen. Ten oosten van het ravijn deed een ander Schotsch regiment een aanval en veroverde twee linies loopgraven, tnaar de rest van de brigade op den rechtervleugel stuitte op ernstigen tegenstand en kon niet vooruit komen. De tweede phase van den aanval ten westen van het ravijn begon te 11 uur 30. De brigade, die voor dezen aanval was aangewezen, nam nog twee linies loopgraven en bereikte het doel, maar de Indische troepen, die onder de rotsen voortdrongen, namen een belangrijken heuvel nog verderop juist ten westen van Krithie. Zij versterk- ten dien heuvel en wisten hem te hand- haven, zoodat onze aanwinst op den linker- vleugel 1000 yards bedroeg. In den middag werd een klein gedeelte loopgraven aan de rechterzjjde, dat wij nog niet veroverd hadden, aangevallen, maar de vijand bood hardnekkigen tegenstand en werd daarbij gesteund door machine-geweren en artillerie, zoodat de aanval mislukte. Cedurende den nacht deed de vijand een tegenaanval op de voorste genomen loop- graven, maar werd met zware verliezen af- geslagen. Een Turksche afdeeling, die tusschen twee linies veroverde loopgraven was door- gedrongen, werd bij het aanbreken van den dag onder een hevig machine-geweervuur genomen en had het zeer zwaar te verant- woorden. De overlevenden gaven zich over. Met uitzondering van het reeds vermelde stuk loopgraaf, dat nog in handen van den vijand is, hadden wij nog meer gewonnen dan wij hoopten. Op den uitersten iinkervleugel is de linie vooruitgelegd tot aan een buitengewoon sterk punt ver voorbij de grens, die wij ons hadden voorgesteld te bereiken. De oorlogscorrespondent van de //Koln. Zeit." schrijft De Russische artillerie heeft opgehouden te schieten. Wat in de geschiedenis van geen enkelen oorlog is voorgekomen, is hier voor den eersten keer gebeurdalle artillerie-parken, die anders tot taak hebben den terugtocht te dekken, zijn, als zijnde op dit oogenblik weerlooze ballast, met de grootste snelheid naar het achterland ge- bracbt, omdat men geen of slechts slechten schietvoorraad had. Zij hebben de rol op zich genomen van den trein, die anders het eerst wordt weggezonden. Ook de geschiedenis van den trein vormt echter in dezen slag van de reusachtigste en gruwelijkste afmetingen een afzonderlijk hoofdstuk. Sedert dagen reeds waren er stuwingen en opeenhoopingen tot een onontwarbaar kluwen. De afdeeliDgen werden van hun troepen gescheiden. De troepcfi kregen geen toe- voer meer. Dit maakt het begrijpelijk, dat heele troepen gevangenen halfdood van honger gevonden werden. Toen de Duit- schers steeds naderbij kwamen, bleef den Russen vaak niets anders over dan hun trein in den steek te laten. De manschappen redden de paarden, sp tnden ze uit en reden weg, tempi de wagens onbeheerd op den weg bleven staan. De nakomende colonnes van de Russen wierpen ze zonder omslag ter zijde, om maar voorwaarts te komen. De velden werden er mee bezaaid en nu begon een wedloop, waarin overwinnaar en overwonnene in een ongee?enaard tempo de grootst mogelijke snelheid trachtten te be reiken. De achterhoedegevechten, die den vijand vaak levert, kan men ternauwernood als ernstigen tegenstand beschouwen. Deze wilde vlucht is slechts te verklaren uit de volkomen verbouwereerdheid der aanvoerders die ten sh'tte hulpeloos moesten toezien, hoe zij even gewelddadig van hun troepen gescheiden werden als de troepen van hun trein. Ten slotte was er geen brigade-, geen divisie-, vaak ook geen korpscommandant meer, die een oog had kunnen houden op den terugtocht van hun eigen troepen. Zij waren steeds ergens anders en niet te vinden. Aanvoerders en manschappen, alles trok nog steeds instinctmatig terug. Intusschen ver- volgen onze legers hun dreigenden opmarsch uit het noorden en tegelijkertijd uit het centrum. Naar aanleiding van de manifesten Duitsche socialisten, die gekant zijn tegen annexaties, schrijft Gustave Herve in de „Guerre Sociale", dat dezen nog niet be- grepen hebben, wat de lcwe&tie is. Dat is niet te weten of Duilschland Belgie zal an- nexeeren, waaruit het verjaagd zai worden zoo goed als uit Polen, wanneer de geal- lieerden gereed zijn met hun organisatie en de mobilisatie van hun strijdmachten, de Duitsche socialisten moeten zich afvra- gen of Duitschland en Oostenrijk niet- Duitsche landen kunnen behouden, die zij onderdrukken, deze vraag alleen moeten zij onder de oogen zien. Bij de besprekingen van het vredesmani fest der sociaal-demokratische parlij wijst de ,,Vossisehe Ztg. op een tegenstrijdig- heid in het stuk. Het partijbestuur erkent, dat de Fransche sociaal-demokratie gewei- gerd heeft met de Duitsche in onderhande- ling te treden, en verwacht nieKemin, dat ook de Fransche partij invloed op haar re geering zal oefenen ter bevordering van den vrede. Het spreekt van zelf, gaaL het» blad voort, dat de Duitsche regeering elk voor- stel tot staking van den oorlog, dat haar door den vijand wordt gedaan, nauwgezet zal overwegen. Maar ook het sociaal-demo- kralische partijbestuur kan zich toch niet verhelen, dat een Duitsch vredesvoorstel in het buitenland aansionds als een teeken van zwakheid zou worden uitgelegd, niet- tegenstaande onze ontzaglijke successen, en dat het reeds hierdoor zijn uilwerking zou missen, omdat het den lust onzer vijanden tot voortzetling van den oorlog zou aan- wakkeren, vooral daar men in Rusland en Frankrijk, en zelfs in Engeland, de groole menigte van onze overwinningen niet op de lioogte is gesteld. De „Kreuzzeitung" ziet in het manifest een ernstig gevaar. Het hlad kan zich na- melijk niet vereenigen met de opvatting, dat de vredesvoorwaarden geen enkele grensverandering mogen inhouden. De uil- spraak, dat het Duitsche voik, dat de ar- beiderslclasse geen inlijvingen, maar alleen den vrede wenscht, is, zegt de „Kreuzztg.", een onwaarheid. Het beste deel van het Duitsche voik wil den oorlog niet voor niets hebben gevoerd. De „Deutsche Tages Ztg." noemt het manifest „het toppunt van een onverstan- dige politiek." Hoe kan men, vraagt het blad, protest aanleekenen tegen elk streven naar inlijving van vreernd grondgebied, ter- wijl onze vijanden zoodanige inlijving dag in dag uit verlangen en de verzwakking van Duitschland, tot onbeduidendheid toe, on- voorwaardelijk en ondubbelzinnig eischen? De Duitsche sociaal-demokraten hadden ver- standiger gehandeld, door zich tot de regee- ringen der vijandelijke landen te wenden en dezen te bewegen harerzijds in vredesonder- handelingen te treden. Het Duitsche voik heeft niet de minste aanleiding, zulke onder- liandelingen voor te stellen. Amerikaansche scheepsbouwkundigen trach- ten het vraagstuk op te lossen om oorlog schepen tegen duikbooten te beschermen. BinneDkort zullen er proeven worden ge nomen met caissons, die aan de werking van ontploffingsmiddelen worden blootge- steld, meldt de Washingtonsche correspondent van de Daily News. Slagen deze, dan zullen de twee nieuwe slagschepen, die door het congres zijn toegestaan, zoo worden gebouwd dat torpedo's er geen vat op hebben. Uit Lugano wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld ltaliaansche bladen melden dat het Monte- negrijnsche leger Zondag op het middaguur Skoetari is binnengetrokken. De bevolking bereidde het een feestelijke ontvangst. Gene- raal W iekotits deelde aan de consuls mede dat hij namens koning Nikolaas bezit nam van de stad. De overgave van de stad was geregeld tus schen den Montenegrijnschen consul en Prenk Bibdoda. Generaal Woekotits heeft zijn intrek in den konak genomen. Hij deelde de notabelen mee dat elke poging tot verzet of politieke beweging volgens de krijgswet zou worden gestraft. De Oostenrijkscbe consul heeft zich onder bescherming van den Griekschen gesteld. Het Engeische Lagerhuis nam heden met algemeene stemmen het voorstel betreffende de aanvullingscredieten ten behoeve van de versterking der marine met 50.000 man aan. Mac Namara, de secretaris der admiraliteit verklaarde, dat door dit aantal nieuwe man schappen het totaal aantal manschappen der vloot op 300,000 werd gebracht. De mannen waren niet onmiddellijk noo- dig, daar op het oogenblik een voldoend aantal onder de wapenen en in training was. En in de vorige begrooting is ruimschoots voorzien in de tegenwoordige behoeften. Het aantal manschappen, voor wier indee- ling bij de marine reeds vroeger machtiging was verleend, bedroeg 25.000, doch de lust, om bij de marine dienst te nemen, was zoo groot, dat reeds meer dan dit aantal irige- schreven was en de admiraliteit had dien- overeenkomstig besloten, van de diensten dszer mannen gebruik te maken. Lambert, ex lord der admiraliteit, ver klaarde, dat de marine in den grond der zaak de sleutel van de geheele situatie in handen had en riat de vloot voldoende vim muuitie was voorzien. Een berichtgever van de Daily Telegraph" le Havre zegt een brief te hebben ontvangen van burgemeester Max, gedateerd van einde Mei uit Glatz, waar de heer Max ge'interneerd is. Hij schrijft, voornamelijk steun te vinden in de aamnoedigiDgen, die hij van alle zijden ontvangt. //Er iigt geen verdienste", zegt hij //in bet doorstaan van mijn lot dat ik met kalmte draag. Ik zie in mijn geduld slechts een gevolg van de natuurwet, dat alle wezens zich aanpassen aan de omstan- digheden, waarin zij worden geplaatst. Ik bevind mij thans 240 dagen in ge- vangenschap, hetgeen een normale toestand voor mij geworden is. De smarten, die ik gedurende de eerste weken voelde, zijn minder en minder geworden. Ik herinner mij, eens gelezen te hebben van 'n hertog van Oroy, die drie eeuwen geleden te Brus- sel werd vermoord. De man, die daarvau beschuldigd werd, is toen in de gevangenis van Vilvoorde opgesloten. Nadat hij dertig jaar gevangen bad gezeten, werd zijn on- schuld vastgesteld en werd hij in vrijheid gesteld. Maar bij vroeg als een gunst niet uit de gevangenschap te worden ont- slagen, hetgeen grootmoediglijk werd inge- willigd. Wie zal het zeggen, of er niet dag zal komen, dat ik, voorzittende den gemeenteraad, met weemoed zal terugdenken aan de stille gevangeniscel van Glatz „Is het waar, papa, dat wij hedenavond met Goldammer uitgaan? 11c doe het niet, ik doe het stellig niet!" Zij wierp haar bontmuts op de sofa en zakte buiten adem op een stoel neer. «Stel je toch niet zoo a,an, kind! Het is toch geen ongeluk!" „Hoe kon u dat doen?" De bleeke man keek verlegen in het rond alsof hij hulp zocht. „Ik begrijp u niet. Ik heb u toch gezegd, dat die man onbeschaamd tegen mij is, en dat ik zijn vriendelijkheid niet kan'ver- dragen." „Wanneer wij alien meegaan, zal hij zich wel betamelijlc gedragen." „Maar u houdt heelemaal niet van 's avonds uitgaan." „Het is nu eenmaal afgesproken, en ik hoop, dat je als een goede dochter mij niet zult beschaamd maken." Om haar tot bedaren te brengen haalde hij zijn geldbeurs te voorschijn en gat haar zestig mark. „Zie, Het Balgaarsche gezantschap te Rome heeft volgens een telegram van daar aan de Daily Chronicle alle Bulgaren aange- maand om zich gereed te houden naar hun land terug te keeren. Bulgarije is volgens de Agenzia Nazionale op het punt om aan den oorlog deel te nemen. De Sofiotische correspondent van het Giornale d'ltalia meldt dat de agrarische party, die tot dusvpr de regeering heeft ge steund, een bijeenkomst heeft gehouden, waarin een motie is aangenomen, strek- kende om de regeering uit te noodigen zich aan de zijde van de viervoudige entente te scharen. Uit Konstantinopel wordt aan den Lokal- Anzeiger gemeld, dat kolonel von Leipzig, militair attache bjj het Duitsche gezant schap te Konstantinopel, terug keerende van het gevechtsterrein aan de Dardanellen, na aankomst aan het spoorstation Usun- koeproe het slachtoffer van een ongeval is geworden. Hij begaf zich in het restau rant om zich te verkleeden en deD trein naar Konstantinopel af te wachten. Toen hjj zijn^ kleedingstukken uit zijn koffer nam, ging zijn revolver af, waarbij de kogel hem in het hoofd drong en de hersens trof, zoodat de dood intrad. Men schrijft van de grens aa„ de Tel. Van de 250 man (een compagnie), waar- rnede de zoon van een mijner kannissen in Augustus uittrok, zijn er thans nog slechts lb over. Behalve de ontelbare personen, waarmede de compagnie voortdurend aan- dat je hier de maand mee uilkomt." „Ah, hebt u geld ontvangen?" vroeg zij verwonderd. „Nu, denk d;ui eens aan de oude relcening van den kolenhandelaar, aan de rekening van den glazenmaker, die het iotografisch atelier in orde heeft gemaakt. A1 die menschen wachten reeds Iang op hun geld en komen telkens manen." Zij had geen lust meer om haar school- vriendin te gaan feliciteeren, het vooruit- zicht op den avond drukte haar neder. Zij moesl ook liaar blauwe japon nog in orde brengen. Haar vader schonk al zijn aan- dacht weer aan den hond. Zij stond dus op en vroeg: ,,Is oom Hans thuis?" „Neen, hij is naar zijn broer gegaan." Mismoedig verliet zij de kamer. Zoo gaar- ne had zij nu haar hart uitgestort bij den goeden vertrouweling. Achter de keuken lag haar kamertje, waar zij woonde en sliep. Hier ging zij zitten en bracht haar huishoudboek in orde. Door haar moeder w;as zij gewend aan nauwkeu- rig rekenen, en haar hart was zeer verlicht, nu zij weer geld in handen had. Haar vader had haar een bankbiijet van vijf tig mark en een goudstuk van tien mark gegeven. Van wie zou hij zooveel geld ont vangen hebben? Toen zij het bankbiijet glad streek, zag zij, dat er een zwart hoofdhaarlje aan kleef- de. Waar kwam dat vandaan? Haar vader had grijs liaar. Een koude rilling voer haar door de leden. Was het hiljet afkonistig uit de handen van Goldammer? Maar... dan geraakten zij langzamerhand geheel in de macht van dien man! Welk een macht het geld heeft, hoe af- hankelijk de schuldenaar is, begreep zij maar al te wel. Als het werkelijk was, zoo- als zij vreesde, dan konden zij niets meer doen zonder het goedvinden van den schukl- eischer. Een hevige angst beklemde haar. Bij de eerste gelegenheid zou zij aan haar vader vragen, of hij van Goldammer geld leende. Hoe meer zij nadacht, hoe "sterker die vrees werd. Ach, had zij dadelijk eens met oom Hans kunnen spreken! Dat die geen hulp Icon verleenen wist zij wel, anders had hij het reeds lang gedaan, maar zij zou dan toch haar hart bij hem Uitgestort' heb ben. En met oom Hans kon zij veel beter de zaken bespreken dan met haar vader, die dadelijk erg bedroefd werd en soms heel over stuur raakte. Aan haar moeder had zij moeten beloven, dat zij haar zwak- ken vader in elk opzicht zou ontzien, en bloedverwanten of intieme vrienden om mee te raadplegen had zij niet. Na veel peinzen begreep zij wel, dat haar ■niets anders overbleef dan zich in het ge- val te schikken en zich te kleeden om dien avond uit te gaan. In haar eenige goede japon van licht- blauwe wollen stof, die zij dien avond wilde aantrelcken, was een scheur, en die zou zij eerst dichtmaken. Ter wij 1 zij daar zat bij haar lampje en aan de japon werkte, waren haar gedach- ten voortdurend bezig met een dreigend ge vaar. Zij besloot echter al het mogelijke te doen om dien onuitstaanbaren man te doen afdeinzen. Zij zou hem wel alle lust bene- men om naar haar hand te dingen. DERDE HOOFDSTUK. De avond kwam, een koude avond met scherpen wind en jachtsneeuw. Toen Marie met haar vader in de gang bij de trap stond om naar beneden te gaan, kwam Hans Assel juist naar boven. „Wat is dat? Ga je met zulk weer uit?" vroeg hij. Op jammerenden toon vertelde Liebreich hoe de zaken stond en. Marie kon niet zwij- gen en klaagde: „Och, oom! het i,s om er akeiig van te worden, dat wij naar het pijpen van dien verwaanden kerel moeten dansen." Stil, toch, kind, stil!" riep haar vader. -,Koni, wij mogen hem niet laten wachten." Zij gingen naar beneden en Assel trad hoofdschuddend de woning binnen. Beneden stond Goldammer, in een prach- tige overjas gelcleed. Hij was bezig een paar roode glacehandschoenen aan le trekken, en hield zijn hoed onder den arm gelclemd' In een sterk ruischende japon lcwam juf- frouw Duvernier van de tweede verdieping naar beneden. Op haar lioog kapsel droeg zij een hoed met opgeslagen rand, versierd of als men wil ontsierd, door verscheidene wuivende veeren, die soms bijna haar arendsneus aanraakten. Mijnheer Goldammer zei, dat het weer zoo ongunstig was, dat hij aan de dames verplicht was een rijtuig te nemen. Hij had nog niet uitgesprolcen, of de deur ging open en Florian sprong binnen. Hij zag wit van de sneeuw. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1