De krijgsMrijven. Provinciale Staten van Zeeland. Oe secitial'democcat Tk en de vrede. De ,,Y orwiirls" verbodea, fa haar potitiek averzieht de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" naar .het Wolffbureau aan de „Tel." meldt: Het bestuur van de sociaal-d-emocratische partij in Duitschland, publiceert onder het opschrift: „De sociaal-democratie en de vrede een manifest, waarin uileengezet wordt, hoe de Duitsche sociaal-democratie in den etrijd voor de nationale onafhanke- lijkheid en zelfstandighedd van Duitschland haar pliclit heeft gedaan en hoe haar be- moeiingen ten beiioeve van den vrede door de so ei a al-dem ocr a ten in de vijandelijke lan- den opgenomen zija. AIs feit wordt gecamstateerd. dat de groote massa der bij het internationaal socialistisch bureau aangesloten socialisten in 'Engeland en Frankrijk, huh organisaties en besturen met hun regeeringen den oorlog willen voortzetten, tot Duitschland volkomen ver- slagen is. Niettegenslaande de constateering van dit feit, eischt het bestuur van de so- ciaal-democratische partij, met verwijzing naar het doel, dat het in dezen oorlog zich voor oogen had gesteld en steunend op den door de dapperheid onzer soldaten gescha- pen gunstigen oorlogstoestand, dat de regee ring haar bereidwilliglieid te kennen geven zal om vredesonderhandelingen aan te knoo- pen, ten einde aan de bloedige een einde. te maken. De worsteling opwarls werd wegens het publi- ceeren van dit manifest, met het oog op de voor de bespreking van het doel van den oorlog bestaande censuur-voorschriften, boden. ver- Het is in hooge mate te betreuren, daar deze poging 0111 op de beslissingen der re- geering vooruit te loopen, in het buitenland een, waarschijnlijk 00k voor de meerder- heid der Duitsche sociaal-democratie onge- wenschten, indruk maken zal; zooals ge- woonlijk, zal t manifest als een bewijs, dat men in Duitschland den oorlog moede is, wat in werkelijkheid niet het geval is, be- nut worden. Het manifest is tevens geschikt, om de hoop onzer vijanden opnieuw te verlevendi- gen. Zoodra het verloop der militaire gebeur- tenissen en de politieke toestand het uit- zicht opent, dat met succes vredesonderhan delingen kunnen worden aangeknoopt, zal de regeering het hare doen. Yoorloopig bestaat er voor het Duitsche volk slechts een parool: „Volhouden". Het artikel, in de „Vorwarts", dat de cen- sorale bestraffing van dit blad ten gevolge heeft gehad, luidt in het kort als volgt: Bijna een jaar lang woedt thans de oor- logsfurie op den aardbol. Honderdduizen- den bloeiende menschenlevens zijn vernie- tigd, onmetelijke cultuurgoederen vernield, aan de volkskracht is een ontzettende knak toegebracht. Millioenen moeders, vrouwen en kinderen weenen om hun zoons, mannen en vaders. 'Nood en ellende voegen zich bij den kommer, die op de volkeren drukl. Moet dit vreeselijke drama, dat in zijn gruwelijkheid geen weerga heeft in de we- reldgeschiedenis, nog steeds niet eindigen? De sociaal-democratie heeft deze ramp- zalige wereldcatastrofe zien komen, heeft haar voorspeld. Daarom heeft zij in alle landen de imperialistische uitbreidingspoli- tiek bestreden. r - De sociaal-democratie heeft zonder ophou- den naar een goede verstandhouding tus schen de volkeren, ter wille van gemeen- schappelijken beschavingsarbeid, voor het welzijn van de menschheid, gestreefd. Tien- duizenden vergaderingen, millioenen vlug- schriften, de internationale socialistische congressen en kortelings nog de Duitsch- Eransche conferenties te Bern en Bazel leg- gen daarvan getuigenis af. Dc sociaal-democratie heeft verleden jaar, loen de oorlogswolken zich samenpakten. tot het laatste oogenblik haar gansche kracht ingespannen voor het behoud van den vrede, maar ze was helaas niet in alle landen slerk genoeg 0111 het vreeselijke noodlot te weer- liouden. Toen klaarop de kozakken van den tsaar de grenzen overtrokken, loste de sociaal-de mocratie haar woord in, dat de besten harer leiders het volk hadden gegeven: zij stelde zich in dienst van het vaderland en stemde voor de middelen ter verdediging. Het lot van Oost-Pruisen toont wat Duitschland had bedreigd, indien het Duitsche volk nieteens- gezind had front gemaakt tegen den Russi- schen inval. Maar niet alleen in den strijd voor de na tionale onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Duitschland heeft de sociaal-democratie haar plicht gedaan; zij heeft 00k in het bin- nenland, in het bijzonder op liet gebied van de volksvoeding en de odrlogsvoorzorgen, de belangen va,n de arbeidersklassen met alle kracht verdedigd tegen woekerhandel in levensmiddelen en bureaucralische zelfzucht. Voortdurend heeft de partij zich geduren- de dezen oorlog voor de tolstandkoming van een spoedigen vrede beijverd. Reeds bij de inwilliging van de eerste oorlogscredieten op den 4den Augustus 1914 liet de fractie door middel van Haase een verklaring af- leggen, waarin o.m. werd verklaard: „Wij eischen, dat zoodra de beoogde vei- ligheid bereikt is, en de tegenstanders tot den vrede geneigd zijn, aan den oorlog een eind worde gemaakt door een vrede, die de vriendschap met de buurvolken mogelijk maakt. Dit verlangen naar vrede en 00k de afkeuring van een veroveringspolitiek, is later herhaald op 2 December bij de inwil liging der nieuwe oorlogscredieten; op 10 Maart door Haase bij de derde oorlogszit- ting; op 29 Mei door Ebert en in dezelfde zitting door Scheideman; van de tribune af van het Pruisische Huis van Afgevaardig- den; door het partijbestuur in het Kerst- nummer van de „Labour Leader", het or- gaan van de Engelsche onafhankelijke ar- beiderspartijop den 12den en 13den April van dit jaar te Weenen, waar de vertegen- woordigers van de Duitsche en Oostenrijk- Hongaarsche socialisten waren bijeengeko- men. Maar de Duitsche sociaal-democratie heeft er geen genoegen mee genomen, in jdergelijke openbare demonstraties steeds opnieuw aan het verlangen naar den vrede en den wil om vrede te sluiten van het arbeidende Duitschland uitdrukking te geven. Voor geen moeilijkheden en tegenstand, geen ver- dachtmakingen terugdeinzend, heeft het par- tijbestuur zich met harde volharding inge- spantoen, de door het uitbrrken van den oorlog zoo plotseling afgebroken internatio nale verbindingen weder aan te knoopen, met de zusterpartijen van ,alle landen te over- leggen, hoe gemeenschappelijk voor de tot- standkaming van den vrede kon worden ae- werkt. Op de jongste conferentie van socialisten in Den Haag, waaraan wel de Engelschen, maar niet de Franschen deelnamen. hebben wij op de ineest vriendschappelijke wijze onderhandeld met de leden van het Uitvoe- rend Gomite dezer conferentie. Zoo heeft de Duitsche sociaal-democratie ijverig voor den vrede gewerkt. De Fransche socialisten staan geheel aan de zijde van de Fransche regeering, welker politiek het is, „den oorlog te voeren tot de nederlaag van Duitschland, tot de algeheele ernietiging van het Duitsche militarisme. tot de bevrijding van Europa, verzekerd door een volkomen zegenrijken vrede". En de vertegenwoordiger der Belgische partijgenooten heeft te Parijs verklaard: ,,Als internationaal en socialistisch vrcdes- vriend, ben ik voorstander van den oorlog, volgehouden tot het einde... Ik ben ver- bitterd op diegenen van onze partijgenooten, die zouden wenschen, dat men vrede sloot. Neen, op de rmsdaad moet de boete vol- gen!" Er zijn uitzonderingen. maar zoo is bij de meerderheid van de Engelsche en Fransche partijgenooten de stemming. De Rijksdagfractie en het partijbestuur van de Duitsche sociaal-democratie hebben altijd eensgezind de veroverings- en annexa- tiepolitiek bestreden. Wij prolesleeren op nieuw en op de meest besliste wijze legen alle streven en demonstraties ten gunste van de annexatie van vreemde landslreken en de verdrukking van anidere volkeren, zooals die in het bijzonder aan het licht zijn getreden door de eischen van groote econo- mische bonden en de redevoeringen van lei- dende burgerlijke politici. Reeds het goed- keuren van een dergelijk streven stelt den door het geheele volk zoo innig verlangden vrede steeds verder uit. Het volk wil geen annexaties, het volk wil den vrede! Als de dagelijks nieuwe offerseischende oorlog niet tot in de eeuwigheid en tot de volkomen uitputting van alle volkeren moet voortduren, dan moet een van de oorlogvoe- rende mogendheden de hand reiken tot het herstel van den vrede. Duitschland. dat, door een groote overmacht aangevallen, zich lot nu toe schitterend heeft verdedigd, tegen al zijn vijanden, dat den uithongeringsoorlog te schande heeft gemaakt en bewezen heeft. dat het onverwinlijk is, behoort den eer- sten stap tot de totslandbrenging van den vrede te doen. In naam van menschelijkheid en bescha- ving, steunend op den door den moed onzer gewapende landgenooten bevochten gunsti gen stand der krijgsverrichtingen, eischen wij van de regeering, dat zij haar bereid- wiiligheid toone, in vredesonderhandelingen te treden en aan de bloedige worsteling een einde te maken. W ij verwachten van onze partijgenooten in de andere oorlogvoerende landen, dat zij in gelijken geest invloed zullen uitoefenen op hunne regeeringen. Het bestuur van de Duitsche soc.-dem. partij. Tot de publicatie van bovenslaande ver klaring, aid us de „Vorwarts", was reeds den /den Mei door het partijbestuur eenstemmig besloten. an dit besluit werd den 15den Mei een conferentie van socialistische redac- teuren en einde Mei de Rijksdagfractie in kennis gesteld. De uitvoering er van werd toen uitgesteld wegens de interventie van Italic. Na het succes in Galicie ging het partijbestuur er toe over het besluit ten uit- voer te brengen. PARIJS. Jean Herbetle gaat voort met in de „Echo de Paris" de redenen uiteen te zetten, die de Duitsche regeering er toe ge- bracht hebben om de vredesmanifestaties van zekere socialisten te dulden. Het Duit sche keizerrijk is aan de uiterste grens ge- komen, wat zijn hulpbronnen en soldaten betreft, zooals uit alle stalistieken blijkt. Zij zeggen: Indien de Fransche en Engelsche werklieden slechts liierop wilden reageeren, in plaats van munitie te vervaardigen." 011 iirpitz en de Duitsche rijkskanselier. Het Journal meldt, dat er een meenings- verschil is gerezen tusschen admiraal Von Tii-pitz, die den duikbooten-oorlog tot het uiterste wil voortzetten, en Von Bethmann- Holhveg, die uit vrees voor de Vereenigde Staten een meer verzoenende houding wil aannemen. Ongetwijfeld beteekent de' aan- komst van Dernburg een kostbare steun voor den Duitschen rijkskanselier. Dern burg zal hem namelijk over de ware stem ming in Amerika kunnen inlichten en als de raadsleden der Duitsche regeering nog niet alle bezinning verloren hebben, zal men zien, dat de Amerikaansche eischen worden om vasten vcet te krggen in den hollen weg van Ablain naar Angrea. Op een front van 200 M. ten Noorden vas Seuchez is de dag gekenaaerkt gsweest doof een bombardement met cnsschenpoozen waardoor in het bizonder de buitenwijken van Atrecht zijn geteisterd. Tusschen Neuville en Angres en tusschen de Oise en de Aisne in den nacht van den 26sten op den 27sten van tiid tot tiid ore- schutvuur. Die nacht was voor het overige tameljjk loerig, in het bizonder bij Quennevieres, alwaar, na een gevecht met zware artillerie, een zwakke Duitsche troepenmacht de loopgraven trachtte te verlaten, door ons met gemak werd teruggeworpen. Bij het aanbreken van genoemden nacht vielen de Duitschers bij Bagatelle in Argon - ne met buitengewone hevigheid aan. Na een felle worsteling werden zij voorgoed teruggeworpen. Ten Oosten van de ravijn van (.alonne vielen de Duitschers aan, maar werden teruggeslagen, bebalve op e'en punt waar zij doordrongen in een stukje loop- graal, dat door twee Fransche secties werd verdedigd. Het gevecht daar duurde den heelen nacht door. De Fransche stelling bleef, met wat de Franschen vroeger had° den gewonnen. ongerept. In Lotharingen hebben de Duitschers, na Arracourt met brandbommen te hebben be- stookt, met anderhalve compagnie een aan- I slag op dat dorp beproefd, die mislukte. Op de rest van het front slechts artillerie- gevechten. Fransche vliegers wierpeu den 25sten op het station van Louai 10 bommen van 155 m.M. Het station bleek ernstig te zijn getroffen. BERL1JN, 27 Juni. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier Wij hebben vijandelijke artillerie, die naast de kathedraal van Atrecht was opge- steid, beschoten. Een stapelplaats van munitie vloog in de lucht. In de Argonnen, ten Westen van Vienne le Chateau, werd een stuk loopgraaf be- stormd en tegen onderscheidene tegenaan- vallen der Franschen gehouden. Nadat wij gedurende de laatste dagen op de Maashoogten de pogingen van den vijand, om zich weer in het bezit te stellen van het terrein dat hun den 24sten aan beide zijden van het ravijn was ontrukt, hadden verijdeld, verrasten wij gisteren onze tegen- stander met een aanval op den kam van de hoogte vlak ten Zuidwesten van les Eparges. Hij was na een korten strijd in onze handen. De tegenstander spande zich gedurende den ganschen nacht in om den kam te hernemen. Al zijn aanvallen mislukten. In de officieele Fransche mededeeling van den 26sten wordt gezegd, dat wij bij Ban de feapt vier machinegeweren verloren. Dit is onjuist, de vijand is na de neder laag, die hij daar geleden heeft, bij geen van zijn tegenaanvallen 00k maar in de nabijheid van de door ons veroverde stel- ling gekomen. Integendeel is onze buit verhoogd tot 268 gevangenen. twee revol- verkanonnen, vijf machinegeweren en 7 kleine en groote mijnwerpers. De vijandelijke stelling ten Noorawesten van Rawa Ruska is door Hannoveraansche troepen genomen. Wg 8s#«ktea daarbg 3300 geraagenes en verscheidene machinegewererl buit. Ook bij deze gelegenheid maakte de Russen gebruik van hun bekende list onze troepen door met witte doeken te wuiven naderbij te lokken, om ze vervolgens neer te schieten. Deze Russische troepenafdee- lingen zijn vernietigd. WEENEN, 27 Juni. (Wolff.) Officieele keonisgeving van heden Na hunne nederlaag bij ea ten Zuiden van Lemberg, trokken de Russen zich met hunne boofdmacht in Oostelijke ricbting terug en namen zy opnieuw met groote strijdkrachten stelling op de hoogten ten Oosten van Dawidowka, iie ten Oosten van Mickiascow, en bij Jariczowstary. Op dit front namen onze troepen, na dagenlang vechten, de vooruitgesehoven stellingen van den vijand. Zij werkten zich tot op stormafstand van de vpande- lijke hoofdstelling, en zijn daar ten slotte op talrjjke plaatsen binnengedrongen. In het bijzonder is in den sector bij en ten Zuiden van de Bobrka (ten Zuidwesten van Lemberg) de tegenstander uit een aan- eengesloten deel van zijn front geworpen. Sedert vanochtend zijn de Russen weder I over het heele front in aftocht. Ook ten Noorden van Zolkiew en ten Noorden van Rawa-Ruska wijkt de vijand voor de ver- bonden troepen die hem vervolgen. Aan de Boven-Dnjestr duren de gevechten voort. Na een bitter gevecht hebben de Duitsche troepen de hoogten bij Buckac- zowce bestormd. Van Halicz stroomafwaarts en aan de Bessarabische grens heerscht over 't alge- meen rust. In de gevechten tusschen 21 en 25 Juni heeft alleen het leger van Bochm-Eroiolli 71 officieren en 14.100 man gevangen ge nomen en 26 machinegeweren buitgemaakt. Van het Zuidelijke gevechts> terrein. ROME, 27 Juni. (Renter.) Officieele ken- nisgeving: Ten Westen van den Monlecroce-pas heb ben onze troepen den top van den Zellen- kofel bezel. I.augs de Isonzo dringen wij aan de over- zijde van de rivier langzaam, maar onafge- broken op. Op de grens van Tirol en Trentino wordt het artilleriegevecht op langen afstand voort- gezet. Hevige stormen hebben gisteren bet op- Ireden van onze troepen, vooral in het berg- achtig deel van het oorlogsterrein, verlraagd. WEENEN, 27 Juni. (Wolff.) Officieele ken- nisgeving van hedenmiddag: Aan bet kanaal van Monfalcone hebben wij gisteren een vijandelijken aanval ten Z. van Sagrado afgeslagen. Verder aan de Isonzo, evenals op het overige gedeelte van het front, niets dan ar- tilleriegevechten. Italiaansche torpedoboot ge- zonken. WEENEN ingewilligd. W ij ontleenen de volgende telegrammen aan de N. R. Crt. Van het Westelijke gevechts- terreln. PARIJS, 26 Juni. (Reuter.) De kennis- geving van hedenavond zegt De dag beeft zich gekenmerkt door een bombardement bij poozen. Het was bij zonder hevig op de Noordelijke voorsteden van Atrecht. Op de Maashoogte hebben de Duitschers in het Oosten een loopgraaf aangevallen, maar zij werden teruggeworpen behalve op een punt, waar zij doordrongen in een deel van de loopgraaf, die slechts door twee secties beget werd gehouden. Op het overige front artilleriegevechten. PARIJS, 27 Juni. (Havas.) Officieele kennisgeving van hedenmiddag In de streek ten Noorden van Atreebt zijn de Duitschers er in geslaagd om weder- Van het Oostelijke gevechts- terrein. ST. PETERSBURG, 26 Juni. (Pet. Tel. Ag-) De groote generate staf geeft kennis In de streek van Sjawle is er geen ver- andering van beteekenis. Aan het Narew-front is een poging om op den 24sten in het Omulew-dal aan te vallen den vijand duur te staan gekomen. Voor onze loopgraven bleven reeksen lijken liggen. Het aantal gevangenen vermeer- derde tot 500 In het Orzec-dal hebben wij in deri nacht van den 25sten nieuwe aanvallen van aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Vervolgens deden wij een tegen- aanval en maakten ons meester van een verloren gegane verschansing. De buit was vijf machinegeweren. Denzelfden dag ontwikkelde de vijand tegen den middag in de richting van Prasnvcz een hevig gesehutvuur. Hij ging daarop tot den aanval over. Er ontstond een ver- woed bajonetgevecht. Aan den linkeroever van den Weichsel, ten Noordwesten van de stad Zewichost werd een vijandelijk bataljon, dat onvoor- zichtig onze verdedigingswerken naderde, bijna geheel door ons kruisvuur vernietigd. Aan het Tanew-front is het rustig. In de streek van Rawa-Ruska poogde de vijand den 2osten aan te vallen op het front Werchrata-Hrebenne- -Lubelite. Den vorigen avond maakten wij, bij onze tegenaanvallen in de richting Zolkiew en Lemberg, die door een gepantserden trein werden gesteund, ongeveer 2000 gevangenen met 30 officieren en vermeesterden wij 13 machinegeweren. Bjj de stad Bobrka ontwikkelde zich den 25sten een verwoed gevecht. Aan de Dnjestr, tot Halicz, bleven wij verwoede aanvallen van groote troepen- machten Oostenrijkers en Duitschers afslaan. Den 24sten (26sten maakten wij weer ruim 1000 gevangenen met 17 officieren en vermeesterden verscheiden machinegeweren. Aan het front van de Dnjester en de Pruth vorderden wij den 24sten weer een eind. BERLIJN, 27 Juni. (Wolff). Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier Op het Oostelijk gevechtsterreiu geen verandering van beteekenis. Op het Zuidoostelijk oorlogsterrein hebben de Duitsche troepen na een bitter gevecht de hoogten op den Noordelijken oever van den Dnjester tusschen Chodorow en Bukac- zowce (ten Noorden van Halicz) bestormd en op hun vervolging de streek van Bre- harow (halverwege tusschen Zurawno en Rohatyn) bereikt. 27 Juni. (Wolff,Officieel werd liedennamiddag bekend gemaakt, dat een Oostenrijksch-Hongaarsche duikboot op 26 Juni in het Noorden van de Adrialische Zee een Italiaansche torpedoboot heeft getorpe- deerd en tot zinken gebracht. Van ST. Ag.) In de kuststreek het Russisch-Turksche gevechtstei* trein. PETERSBURG, 27 Juni. (Pet. Tel. er den heelen das van den 21sten geweervuur geweest. In de richting van Oily hebben de Tur- ken beproefd aan te vallen, maar wij heb ben hen overal met kracht afgeslagen. Voor al vielen de Turken hardnekkig de hoogte Heidag aan, maar door tegenaanvallen met de bajonet wierpen onze troepen den vijand terug. In de streek van Molazkert, Gep en Achlat hebben onze troepen ontmoetingen met de Turken gehad. Aan het overige front geen verandering. TER NEUZEN, 28 Juni 1915. Een concert met hindernissen, was het, dat gisteravond door het muziek- gezelschap „De Vereenigde Werklieden" werd gegeven Tegen het uur van aanvang hing er een dreigende regenlucht, die deed vreezen voor de opkomst van hoorders, maar aan bestuur en opgekomen werkende leden waren ook meerdere teleurstellingen bereid, daar de elders wonende directeur door samenloop van omstandigheden niet aanwezig was en ook verschillende werkende leden niet opkwamen. Toen het onder- tusschen mooi w°er werd, besloten de aanwezige leden zoowel om de ondertussehen in bevredigend getal opgekomen hoorders, die reeds van een aangenaam zitje in den tuin genoten, als voor hun eigen genoegen, het concert te geven, zooals onder deze omstandigheden mogelijk was, ook om blijk te geven van goeden wil. Ofschoon men den geheelen avond wist te vuilen, is het te begrijpen, dat het concert onder de opgesomde omstandigheden wel leed. Voor de vereeniging is het te hopen, dat zjj in de toekomst voor dergelijke teleur stellingen bewaard blijve. Zooals wij reeds in een gedeelte van de oplaag in ons Vrijdagnummer hebben gemeld, zijn bij Kon. Besluit benoemd tot lid van het bestuur van het water- schap Stoppeldijk c.a., de heer J. F. de Maat, te Stoppeldijk tot gezworene van den Koningin-Emma- polder, de heer J. A. Verhaegen, te Graauw tot dijkgraaf van den Melopolder, de heer J. A. Verhaegen, te Graauw; tot dijkgraaf van den Van Alsteinpolder, de heer J. A. J. B. M. G. Seijdlitz, te Hulst. Donderdagmorgen kwam te Breakens bericht, dat op het strand te Knocke (Belgie) een lijk was aangespoeld, hetwelk door de Duitschers tot aan de Hollandsche grena werd gebracht omdat z(j vermoedden dat hat ees der opvareBdea was van het visschers- vaartuig Breskens 19, hetwelk op 16 Juffi tusschen Knocke en Cadzand op een mijQ is gevaren, waarbij vier personen om- kwaraen Oamiddellijk toog een familielid op onder- zoek uit, die het lijk herkende als dat van zijn zwager, den schipper A. Hoogstad. Het lijk zou aa gekist te zijn, naar Breskens worden overgebracht en daar begraven worden. (M. Crt.) Door het bestuur van den R. Katb. Zee- liedenbocd te Vlissingen is, naar de VI. Crt. meldt, een verzoek gericht aan het college van Gedep. Staten van Zeeland om aan het personeel der Stoombootdiensten op de WesteraSehelde een duurtetoeslag te geven op het loon zoolang de oorlogscrisis duurt Uit Bosehkapelle wordt gemeld, dat de religieuse, die in het klooster te St. Amandsoerg, bij het daarop neerstorten van den vevnielden Zeppelin, gedood werd, in die gemeente geboren is. Het was mej. M. Colsen. Vrijdag zijn, naar de M. Crt. meldt, nabij Koewacht aan de electrische grens- versperring de lijken van twee onbekende jonge mannen gevonden die klaarblijkelijk getracht hebben over de grens te komen en daarbij door den stroom zija gedood. De lijken werden door de Duitsche militaire overheid van Moerbeke per automobiel we»- gehaald. Kanaal van Zaiil- Beveland. V olgens mededeeling van den Water- staat zijn de werkzaamheden aan de groote schutsluis te Wemeldinge, Kanaal van°Zuid- Beveland, voltooid en is deze sluis weder geheel voor de scheepvaart opengesteld. SLUISKIL. Zondag 1.1. waren de R.-K. ouders van Sluiskil uitgenoodigd om in het R.-K. Patronaat te komen luisteren naar een lezing, gehouden door den Z.Eerw. pater Venautius uit 's Hertogenbosch. Deze lezing had tot doel om te bewijzen, hoe het toedienen van alcoholische dranken aan kinderen verderfe- lijk is en hen lichamelijk en geestelpk ondermijnt. De opkomst der moeders was groot bij deze lezing, docb de belangstelling dei vaders om een boeiende rede over de lichamelijke opvoeding van het kind te hooren, was treurig. In een boeiende, ongekunstelde rede, door- weven van talryke voorbeelden, toonde de Eerw. spreker aan, hoe men het leven van het kind verwoest met het geven van alco holische dranken en spoorde alle ouders aan om lid te worden van de St. Annavereeni- ging. Staande de vergadering gaven zich al dadelijk 15 ouders op als lid dezer zoo nuttige en heilzaam werkende vereenigiDg. AXE!.. Donderdagavond werd onder voorzitter- schap van den heer L. J. den Hollander, de jaarvergadering gehouden van de ver eeniging ,/AmbachtsbeIang". Uit het jaarverslag bleek, dat bet aantal leerlingen het afgeloopen cursusjaar grooter was dan het vorige jaar. De cursus werd geregeld bezocht door 20 leerlingen, waaronder 6 oud-leerlingea. Van de 14 nieuwe leer lingen hadden er 3 de driejarige cursus der Ambacktsschool te Hulst met vrucht doorloopen. De inkomsten over het af geloopen vereenigingsjaar bedroegen/918,68 waaronder 102 contributie van de leden, 76 schcolgeld, 125 subsidie van de gemeente, 125 subsidie van de provin ce en 450 subsidie van bet Rijk. De uifgaven bedroegen 912,78', waaronder 538,11 aan de leeraren 62,13 aan teekenbehoeften en leermiddelenf 26,70 in- tresten 24,30 onkosten voor de tentoonstellmg90 aflossing van 9 rentelooze aandeelen van 10 en f 75 aan aflossing van geleend kapitaal. 'Het batig saldo bedroeg f 5,895. De begrooting voor het dienstjaar 1915/1916 werd vast- gesteld in ontvang en uitgaaf op 883,895, waaronder een post onvoorziene uitgaven, groot 37,30. Van de uitgegeven rentelooze aandeelen zijn uitgeloot de nummers 1-2-9-12-16-20-28-31 en 33 .Het leden- aantal is gedaald van 77 op 73. De af- tredende bestuursleden, de heeren J. A. van Hoeve, A. van 't Hoff en A. E. C." Kruijsse werden herkozen. Tot onderwijzer aan de Gereformeevde M. U. L. O. school te Dordrecht is benoemd de heer M. van Vliet, onderwijzer met hoofdacte aan de bijz. school in de Nieuw- straat alhier. BOSCHKAPELLE. Een meisje wiide een rund verjagen, dat te dicht bij hare woning graasde, door er een bezem naar toe te gooien. Toen dit niet hielp gooide ze er een riek naar toe, die zoo ongelukkig en met zoo'n kracht aankwam, dat de tanden in een poot bleven steken. Brullend Iiep het arme beest een twin- tigtal meters ver, den riek meeslepende. Toen viel het van pijn neer en trok het meisje de riek uit den poot. an een en ander is aangifte gedaan bij de politie. Ged. Staten hebben aan de Provinciale Staten medegedeeld, dat zij overwogen hebben, of het mogelijk zou zijn, een ver- ordening vast te stellen, waarin de alge- meene regelen voor de subsidien aan vak- scholen zouden worden opgenomen. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat daaraan groote bezwaren verbonden zijn. Na rijpe overweging stellen zij daarom ook niet voor bindende regelen te stellen, scbrijft is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2