ALGEiEEN NiEUWS- EN AOVERTENTIEBLAO VOOF. 2EEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6240. Zaterdag 26 Juni 1915. 55e Jaargang. De krijgsl3edrijven. ABONNEMENT: ADVERTENTl£N: f Telefoon 25. Bit Blad Tersehiint Maaafiag-, Woeasiag- ea YrUdajavoml, aitgeicaiari op Feestdagea, bij de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen S3 BXE&B'X'B BLAD. j £)e Oorlog Herijk van Maten en Gewichten. SINNENLANO. Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, ov Og Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1^ tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. j en die volpens de Weensche bericfaten eveneens terugtrekken. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN naaken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het ge- bouw der Vereenigde Handwerkslieden in de Donze- Visserstraat te TER NEUZEN op 5, 6, 7, 8, 9 en 12 Juli a. s. en wel als volgt Voor hen wier familienaam begint met de letter A of B: Maandag 5 Juli van 1 tot 5 uur C, D, E of F Dinsdag 6 Juli i van 9 tot G, H, I, J of K: Woensdag 7 Juli 12 en L, M, N, 0 of P Donderdag 8 Juli i 1 tot 4 Q, R, S of TVrijdag 9 Juli 1 uur U, V. W, X, Y of ZMaandag 12 Juli van 11 tot 12 uur en van 1 tot 5 uur. oor Sluiskil in een der lokalen van school D: Dinsdag 13 Juli van 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden orn onderzocht te kunnen worden; c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van s Riiks scriatkist d. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk jtk. niet in win- kels enz. teruggebracht mogen worden e. dat de maten en gewichten voor het einde van het jaar 1915 gestempeld moeten zijn met de letter V en dat er, bij verzuim of verhindering o™, van de onder a genoemde zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestnat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg OP en '!u'h 19 en 20 Augustus van A2 en 14 uur en na 4 September elken Donder dag en Vrijdag van 9 tot 1 uur; f. dat de milligrarngewichten niet op de herijk- zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco.) Ter Neuzen, den 21 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. L. W ABEIvE, Secretaris. De papier-nood. Dr. A. Kuyper driestart in den Standaard Wat over het papier uit het noorden a-Komt, slaat ons mannen van de persden sehrik om 't lijf. Nu reeds op staanden voet de prps-klim- De algemeene foestand. De val van Lemberg, die nu ook in het Russische officieele bericht wordt medege- deeld. is wel een zware slag voor de Russen, sehrijft het Alg. Hbl. De ontruiming van Galieie moet daarvan het gevolg zijn. En z/Rood-Rusland", zooals de Russen Galieie noemen, werd door den Russiscben minister- president Goremykin in de Doemazitting van 10 Februari geschetst als het laatste De berichten in het westelijke front zijn zeer weinig zeggend. Het biijf't er bij aanvallen en tegenaanvallen. Slechts in de Vogezen waar nu de strijd wegens dikken mist moest worden gestaakt hebben de Franscben een voordeel behaald in het dal van de Fecbt, waar zij Metzeral bezet hebben. En merkwaardig is bet nu, dat van Duitsche zijde voor dat succes betzelfde ter verontschuldiging wordt aan- juweel dat in de Kroon van den Tsaar nog gevoerdi dat de Russen voor hun terugtoebt ontbrak. Toen badden zij Galieie grooten- I aangevendat die plaats werd ontruimd deels bezet, Przemysl en Lemberg waren Ult wstrategisebe overwegingen". in bunne banden en hunne legers lagen op de hellingen der Karpathen, waebtende totdat de sneeuw op de bergtoppen zou ge- smolten zijn, om in de Hongaarscbe vlakten af te dalen en Boedapest te bedreigen. Zij hadden zieb te Lemberg reeds gebeel voor de inbezitneming ingericbt. Een on- zer lezers vestigt er de aandacht op, dat Lwof niet de door Rusland aan Lemberg gegeven naam is, maar dat dit de oor- spronkelijke Poolsche naam is van de stad, die in het westen Lemberg heet. Maar al badden zij geen nieuwen naam aan de stad gegeven, een nieuw bestuur badden zij er gevestigd ambtenaren uit Rusland badden zij laten komen voor het bebeer van de verschiliende diensten. Eenige duizenden dier Russische immigranten moesten in de laatste dagen inderhaast de stad verlaten, toen het duidelijk werd dat deze niet kon worden behouden. Onder deze ambtenaren was de bekende graaf Bobrinski, wiens naam indertgd veel genoemd werd in het proces tegen de boeren uit Earintbie, met de leiding van bet bestuur belast, en de bisschop Eulogius uit Kief was tot bisschop van Lemberg benoemd, om de Roetbeensche en Poolsche kerken te russificeeren. Bij de ontvangst van den Tsaar te Lemberg sprak de Russische opper- Een bericht van bet correspondentschap z/Norden" zegt, dat de positie bij Metzeral werd ontruimd. omdat zij zoo ongunstig gelegen was en voortd urend bedreigd werd door de Fransche posities op den Schepfen- rietbkopf en de hellingen daarvan. Om strategische redenen verlieten toen de Duitsche troepen Metzeral, dat volgens het Duitsche legerbericht toch in elkaar ge- schoten was en kozen nieuwe stellingen op de hoogten ten lOosten van die plaats. Dit is een herhahng van betgeen op 18 April geschied is ten Z.W. van Met zeral, toen eenige dagen later de Duitsche troepen Metzeral en Steinabriick bezetten. In boeverre de verwachting, in het laat ste gedeelte van dit bericht uitgesproken, zal worden verwezenljjkt, zullen wij maar afwachten. oorspellen is in dezen strijd een te gevaarlijk en te weinig loonerd werk. Kanonnert en munitie. .Men schrijft uit Parijs aan de „H. Crt.": De geallieerden zijn zich korteling er van bewust geworden, dat zij niet genoeg kation- nen en munitie hebben, of liever, dat zij er nog meer zouden kunnen gebruiken dan zij reeds bezitten. Het is merkwaardig hoe snel deze overtuiging hier is doorgedrongen tot de groote massa, hoe zij aan vele kanten te- gelijk om zoo te zeggen uit de sponning is gebarsten en hoe er thans, in bladen van allerlei tint en richting zoowel als onder „the men in the street", slechts een 0.ailul. bevelhebber grootvorst Nfcolaas Nikolaje- ming en straks geen riem meer voor goud! I wltsJ het bekend Sew01"den woordLemberg Dit zou niets zijn, indien de vrede in aa,n de voeten van Uwe Majesteit" September kon worden binnengeloodsd want en te den indruk> dat de Galicische stem °P§aat OI» haar te verkondigen en tot alle afmetingen tot September houden onze zetpersen bet Stad voortaan een deel vaa bet RnssiaMiA I voorzienmg in den nood aan te zetten. 1 Zo° ik k"""' nog wel uit. Maar als de vrede naar den winter scbuift en er in November geen eourant meer kan uitkomen, wat komt er dan terecht van ons leesgraag publiek. Reeds nu is de prijs-opslag van het pa pier voor onze pers-administrate fataal. n at ook bij den oorlog won, de men dan zien gebeuren? Dan waren ze ver- dreven geworden uit Frankrijk. Dan waren ze halverwege verjaagd van de verwoeste akkers van Vlaanderen. Dan waren ze uit- gezwaveld uit die streken, welke zij hebben gekweld en gemarteld met een vreeselijke wreedheid. Nog sterker: wij zouden thans in Duitschland zijn doorgedrongen en wij zouden het einde van dezen verschrikkelij- ken oorlog nabij zien. Een harde waarheid. Ik weet niet wie het eerst in Frankrijk deze harde waarheid heeft durven verkon digen. Is het Henry Berenger geweest in „Paris- Midi Of G. Blanchon in de „Debats"? Of kommandant <le Civrieux in den „Matin" Of is er voor deze alien, wier uillatingen vrijwel tegelijkertijd gepubliceerd werden (in de vorige week), nog iemand anders ge weest, die den moed heeft gehad, openlijk te zeggen wat sinds eenige dagen werd ge- fluisterd? Ik weet het niet. Maar wel weet ik, dat de tijd er rijp voor was en dat thans van alle kanten tegelijk stemmen klinken. Zoo las men dezer dagen in den bezadig- den, toonaangevenden „Temps": „Men heeft daar weer ruim 650.000 man bij den gewapenden dienst ingelijfd. Ka- nonnen, munitie hebben we noodig! Wij liebben geen gebrek aan mannen! Wij zul len nimmer genoeg hebben aan materieel, nimmer genoeg aan munitie." En om uit een heel anderen lioek een getuigenis te halen Gustave Herve, de leider der socialisten, opvolger van Jean Jaures, zei het nog sterker: „Sedert tien maanden springt het in het oog, dat deze oorlog, voor alles, er een is van materieel en munitie. Sedert tien maan den biedt Duitschland aan een machtige coalitie het hoofd, niet door het genie zijner generaals, al geven dezen dan ook blijk van een initiatief en een stoutmoedig- heid .van manoeuvreeren, 'n Von Moltke waardig; niet door het zedelijk overwicht zijner troepen die, niettegenstaande hun zeer grooten moed, niet opwegen tegen de onze; maar door de voorbeeldigheid der organisatie van zijn industrie, door den rijk- dom van zijn oorlogsmateriaal van allerlei aard, door den overvloed, tot dusver onuit- puttelijk lijkend, van zijn projectielen van won, ae pers verloor er scbier in alle landen door. Bn meer dan e'en blad gaat bet reeds om bet stuivertje. Hardop spreekt men er liefst niet over, maar ruim in 't sop zit geen blad meer. Wie anders won, boek nu tekorten. Ms er nu nog geen duur papier bijkomt, zal tabonnement bij alle bladen wel naar boven moeten gaan. Reeds is 't al aan- gekondigd. En dat, waar men van alien kant op prijsverlaging aandrong. Docb dat is nog het ergste niet. Maar wat te doen als bet papier opraakt en er in letterljjken zin pers-honger naar papier komt. r Zijn nu ook daartegen geen maatrecelen te nemen De Regeering is op 't weren van alle nood en honger bedacht, maar kan ze nu ook voor de pers geen provisie inslaan Keeas bg Ezecbiel wordt 't lezen met het opeten van de rol vergeleken. Zie't maar fn II 3. Al is het dan minder mooi papier, even brum voor blank, al is 't minder klakkend en stevig, al wordt 'teen kleiner formaat en al is 't voor bij bladen niet beschikbaar, Ms we dan toch maar zeker zijn, dat iets per dag van de pers kan gaan. In oorlogstijd zonder pers, het zou een terugkeeren naar de dagen van Caesear en de Batavieren zijn en nu reeds kan 'tonze iTteratoren zijn aanbevolen, eens zeer precies na te speuren, hoe men toentertijd zonder pers het volk in krijg mee liet leven. Maar hoofdvraag blijft toch: kan de Regeering geen papierprovisie inslaan Steenkolen. Men meldt aan de N. R. Crt. dat de voortaan een deel van het Russische gebied zou blijven vormen. Thans is Lemberg hernomen, de Russi sche bestuurders zijn, met graaf Bobrinski en Bisschop Eulogius, naar Rusland terug- gekeerd, de Russische legers hebben de stad ontruimd, en bun terugtocht naar een nieuw front voortgezet, zooals het Russische leger bericht iuidt. Dat hiermede in het Oosten een beslis- sende overwinning is behaald, zooals door Duitsche- en Oostenrijksche bladen wordt gemeend, gelooft noch de /Times", noch de Zwitserscbe „Bund". Zij meenen, dat Rusland nog mannen genoeg heeft, om opnieuw tot een offensief optreden over te gaan. Die meeniDg moge juist zijn, wat de boeveelbeid mannen be- treft maar de vraag is, of Rusland geoefende mannen, soldaten genoeg heeft, om het offensief te kunnen bervatten En de gebeurtenissen van de laatste weken doen juist daaraan twijfelen. Een ding is zekerde vernietiging van de Russische legers, door ze af te snijden van bun terugtochtsweg en ze te dwingen tot een capitulatie is mislukt. De van ver schiliende zijden oprukkende legers hadden bet daarop wel aangelegd. Maar de krach- tige tegenstand, die geboden werd aan den Bo eg, de Seretb en den Dnjestr, heeft belet, dat de daar strijdende Oostenrijksche troepen zich als een wig drongen tusscben de Rus sische legep. Wel ?ijn de Oostenrijkers eenige malen de. rivier overgetrokken, maar zg zijn er niet in geslaagd op den noorde- lijken oever zooveel krachten bijeen te brengen, dat zij met kans op succes konden vooruitrukkeu. Dit is een gevolg van de handige taktiek der Russische bevelhebbers, die liever een acbterwaartsche positie innemen, dan gevaar te loopen zich van hun terugtochtsweg te zien afsnijden, een taktiek, die zij ook in het front van den Weichsel herhaaldelijk hebben toegepast. Ziehier een staaltje van een waarheid, welke, in enkele dagen, tot uiting komt, zich baan breekt en zich aan heel een wachtend volk verloont als een vuurpijl in den nacht Op zich zelf reeds is het feit, dat er openlijk over dergelijke tekortkomingen ge- sproken engeschreven wordt, een be- langwekkend verschijnsel. Tot voor kort ge- leden zou zoo iets ondenkbaar zijn geweest. Maar het is alsof we dezer dagen een nieu we periode in den oorlog zijn ingegaan: de faze van het nuchter onder de oogen zien van fouten en feilen. In Engeland was het onlangs niemand minder dan de „Times die in een opzien- barende artikelen-reeks er op wees, dat de worsteling nog lang niet is gewonnen en dat degenen, die (zooals, zeg i k er bij, van af den 2n Augustus dagelijks alle Fran sche couranten gedaan hebben; over de Engelsche kan ik niet oordeelen) het doen voorkomen alsof het varken op een oor na geyild is, op onverantwoordelijke, misdadige wijze het volk paaien met valsclie voorspie- gelingen. Klein-krijgen zullen we Duitsch land in elk geval zoo redeneert het cilv- blad immers eerder zullen we nielrusten; maar ieder die niet meehelpt om liet inzichl te verspreiden, dat de uiterete krachlinspan- ning op elk gebied gevergd moet worden, verlengt onnoodig den duur van den strijd. En zich op dit flinke manlijke standpunt Plaatsend, gaf de „Times" eenige dagen ach- tereen eens eventjes een frissche douche aan alle enthousiasten, die juichten dat het zoo prachtig ging. Het gaat goddank heelemaal niet slecht, maar... het kon nog veel mooier; en, volk van Engeland en regeer- ders, dit is uw eigen schuid! Hat was, populair uitgedrukt, de conclusie. Ongeveer tegelijkertijd hield Minister Lloyd George een toespraak te Manchester, waarin hij, sprekende over het onloochen- baar succes van den vijand in Galieie, o. a. het volgende zei: „Onze vijanden hebben dit alleen te dan- ken aan de superioriteit hunner kogels en granaten, hunner munitie en oorlogstuigen Deze overwinning is behaald, niet door de strategische bekwaamheid der Duitsche generaals en ook niet door een grootere dapperheid hunner troepen, doch door het gebruik dat zij maken van een hoogontwik- kelde industrie en in het bijzonder door de Heel duidelijk is het nosr niet of do wederorn T ('en <ie Rusnische leger" in w«Jerom bjm geheel is stop gezet, omdat dit Woicbselfront, met die in Galieie soo- genoee he^ft o'm^tee^n/d11 g66A arb?iders danig gehandhaafd, dat een doorbraak ™usuit en in net Dijzonder door de fe verwprtpn n k°o1 voor de° ultvoer van de bondgenooten tusschen de legers Mtstekende organisatie der Duitsche werk- erwerken. He spoorwegmaatschappgen in het Weichselfront en de in N.-O. terus- Plaatsen- Indien wij in de gelegenheid wa- ren geweest om QVer dez€lfde hulpmiddelen als de Duitschers te beschikken aan ons front, hun linies door te breken, hen terug te duwen evenvele mijlen als zij de Bussen in Galieie hebben teruggeduwd, wat had sullen nu tracbten steenkool uit Amerika te krijgen. Deze steenkool zal evenwel aanzienlijk duurder zgn en vermoedelgk J 30 per ton kosten. terug- trekkende Russische legers in Galieie mogelijk is. Dat zal boofdzakelgk af- hangen van de troepen, die aan den Beneden-Weichsel en aan de San stonden, Zoo zou ik kunnen doorgaan met aanha- lingen te geven, doch ik zal besluiten met een stuk te vertalen van het welsprekendste hetoog van alle: een artikel van den heer Charles Humbert, Senaatslid en lid der Se- naatscommissie voor het leger, in „Le Jour- inal" van 6 dezer: „Sedert maanden aldus de beer Hum bert meenen schrijvers, wier goede trouw ik overigens boven alien twijfel verheven acht, er wel aan te doen door de uitputting van Duitschland te voorspellen, bewerende dat dit land aan alles gebrek heeft en dat liet vraagstuk van het onderhoud en de voorziening van het oorlogsmateriaal weldra aldaar onmogelijk op te lossen zal zijn. Liditzinnige praaljes. „Men kan niet krachtig genoeg opkomen tegen de lichtzinnigheid, waarmee dergelijke praatjes worden rondgestrooid. Op die wijze bereidt men de Natie, wier bewonderens- waardig geduld en vertrouwen dienen te worden ontzien, noodlottige verrassingen als die van het jongste echec onzer brave bond genooten (de Russen. Corr.) En men wekt in liet land den gevaarlijk valschen indruk, dat liet tijdperk der moeilijkste krachtsinspanningen voorbij is, terwijl in- tegendeel het oogenblik daar is om strakker dan ooit zijn wil te strekken, zijn energieen uit te zetten en zich bewust te'zijn van de formidabele, doch niet boven onze krach ten reikende taak, welke ons wacht. ,,Hoe nu? Jlen zou willen beweren, dat Duitschland aan den vooravond staat van een tekort aan wapenen en munitie of ten- minste, dat het, op het gebied der krijgs- industrieen, niet op kan tegen de gealli eerden? Maar het meest-elementaire gezond verstand verbiedt ons om in te dommelen met .deze bedriegelijke zekerheid! „Wie weet niet, dat reeds lang voor den oorlog, de Duitsche metaal-bewerking, de Duitsche chemische industrie, de eerste plaats ter wereld innamen Heel het Duit sche rijk weerklonk van het gedaver der smidsen; het verscheen ons door de wolk der rook van zijn tallooze fabrieken. De heele wereld kocht zijn machines, zijn werk- tuigen, zijn chemische en pharmaceutische producten; wij zelven waren genoodzaakt ons voor zekere specialiteiten tot Duitsch land te wenden, en niet voor de minst-be- teekenende. Door den rijkdom zijner mij- nen, door den ondememingsgeest zijner re- geenng, door de stoutheid zijner financiers, I tweede linie te bezetten. In den loon1'van door de arbeidzame ffewilliohpiu I den namiddag is een nieuwe Duitsche aan- er integendeel staat op maken. dat al die hoogovens, al die werven, al die voorbeel- dig toegeruste fabrieken in een helsch tempo arbeiden dag en nacht om kanonnen, gewe- ren en mitrailleuses te maken, om obussen te draaien, automobielen en vliegmachines af le leveren, om kilometers en kilometers prikkeldraad aaneen te rijgen, om onder- zeeers en zeppelins te bouwen, om alle mogelijke onderdeelen te smeden voor alle oorlogstuig! En die onmetelijke inrichtin- gen tot vervaardiging van scheikundige pro ducten, de trots der Duitsche aangewende wetenschap, ge kunt er zeker van zijn, dat zij, zonder ook maar een oogenblik rust te gunnen, aan de arsenalen, aan de wapen en munitiefabrieken tonnen kruit en explo- siestoffen afdragen, al tijd zonder intus- schen te vergeten de eerzuclit te prikkelen der zoekers, wier werk het is om onver- wachte en verrassende verdelgingsmiddelen uit te vinden en te beproeven: bedwelmende gassen, brandstichtende vloeistoffen. bijten- de zuren. "Er. valt niet aan te twijfelen: meer dan op zijn generaals en zijn soldaten rekent Duitschland op zijn industrie, op zijn ma- chinerieen, op zijn fabrieks-arbeiders, als het zijn vertrouwen uitspreekt in het einde- lijk succes Het doet goed, dergelijke eerlijke. krach- tige mannentaal te lezen, temeer na het inhoudlooze gtebral, waar de Fransche pers eenige maanden aan heeft gesukkeld. Geestdrift is heel mooi, maar met geest- drift alleen wint men geen oorlog. Als een volk met niets dan een prachtig enthousiasme gesteld wordt tegenover een met niets dan nuchtere verstandelijkheid, dan liet is treurig, maar waar A dan wint het laatste het. Gelukkig is Frankrijk niet het land met enthousiasme zonder verstandigheid. En thousiasme heeft het: een verrukkelijk, aan- biddelijk, bruisend-onstuimig, alle boorden overstroomend enthousiasme! Maar het heeft ook getoond: waar het moet nuchtere zelf- kennis te bezitten en praktischen zin; het heeft het getoond o. a. in de vervaardi ging zijner onyergelijkelijke 75 m.M. kanon nen, en het toont het thans weer in de aan- gehaalde bescliouwingen in zijn pers. Daarom houd ik nog op zijn kleuren! Van het Westelijke §evechts> terrein. PAliIJS, 21 Juni. (Ileuter). Officieele me- dedeeling: ten Noorden van Souchez zijn wij een weinig vooruitgekomen; wij hebben een te- genaanval van de Duitschers afgeslagen. Op de heuvels aan de Maas heeft de vijand bij de loopgraaf van Calone een hevigen tegen- aanval gedaan, waardoor hij de oude twee de linie kon hernemen. Een tweede aanval werd onmiddellijk tot staan gebracht. Wij gingen opnieuw tot het offensief over en kregen vasten voet in de tweede vijandelijke linie. In Lotharingen hebben wij bij Ceintury twee fabrieken genomen en eenige krijgsge- vangenen gemaakt, onder wie drie officie- ren. In de Vogezen storm en dikke mist. I'ARUS, 21 Juni. (Havas). Officieele mede- deeling van hedenmiddag 3 uur: In de streek ten N. van Atrecht zijn in den loop van den 23sten slechts eenige in- fanterie-gevechten geleverd. De nacht is be- trekkelijk kalm geweest, met uitzondering van ten N. van Souchez, waar liet kanon- vuur niet opgehouden lieeft. De Duitschers hebben Atreclit gebombar- deerd, De ambulance van het H. Sakrament is in liet bijzonder getroffen. Nonnen en verplegers zijn gedood. Het kanonvuur is voortdurend gaande ge weest in den sector van Angres en Ecurie Voor Dompierre (ten W. van Peronne) is een Duitsche mijn gesprongen, waarop een hevig bomhardement van de Fransche loop- graven volgde. Fen poging van de Duitschers om aan te vallen, die met een zwakke afdeeling bij Berry au Bac werd ondernomen, is met ge- mak gestuit. Bij hoogte 108 hebben de Franschen een mijn laten springen, die een trechter vorm- de van 35 M. middellijn. Daardoor zijn de (Ouitsche scliansen zwaar beschadigd. In Champagne is aan het front Perthes- Beausejour voortzetting van de mijngevech- ten en hevige kanonnade. Op de Maashoogten hebben de Duitschers aan de schans van Calone in den ochtend van den 23sten een hevigen tegen aanval ge daan, die hen in staat stelde hun oude arbeidzame gewilligheid zijner be- volking, had Duitschland zich op dit ge bied verzekerd van een wezenlijken alleen- handel. „En zouden wij nu gelooven, dat al deze prachtige en machtige hulpbronnen thans onbenut zouden blijven? Maar wij kunnen val ondernomen, die dadelijk gestuit werd. De Franschen zijn daarop op hun beurt tot het offensief overgegaan en hebben opnieuw voet gekregen in de tweede linie van den vijand. De Franschen liandhaven zich daar. Aan den zoom van het Bois le Pretre t*V COURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1