ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE3LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. itlotinpii li No. 6239. Donderdag 24 Juni 1915. 55e Jaargang. De Ooriog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 35. Dit Blad verschpt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, hij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Kenzen. BINNEN LAND. Per 3 maanden binnen de stad /l.Franco per post voor Nederiand y 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika f 65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TEFL NEUZEN brengen ter kennis van belang' hebbenden dat in bunne vergadering van heden zijn uitgelnot a. het aandeel No. 3 in de geldleening groot 5000,aangegaan in 1901; b. het aandeel No. 4 in de geldleening groot 3500, aangegaan in 1903; c. de aandeelen Nos. 31, 40 en 43 in de geldleening groot 6500,aangegaan in 1905 d. de aandeelen Nos. 31 en 35 in de geldleening groot 17500, aangegaan in 1906 e. de aandeelen Nos. 7 en 35 in de geldleening groot 9000,—, aangegaan in 1907 f. het aandeel No. 23 in de geldleening groot 7500,aangegaan in 1910. De aandeelen onder a, c, d en f zijn aflosbaar 1 October 1915, onder b 1 Januari 1916 en onder e 1 Augustus 1915 ten kantore van den ontvanger dezer gemeente en wat die onder d, e en f betreft ook bij de Amsterdamsche bank te Amsterdam en bij Julius OppenheinTs bank te Groningen Ter Neuzen, den 21 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Tijdelijk ge^n.ntsrihap WJ d^v> Paif$. Naar de N. R. Crt. verneemt, is de be- noeming van Mr. L. Regout, oud-Minister van Waterstaat en lid van de Eerste Kamer, tot tijdelijk gezant bij den Heiligen Stoel zeer spoedig te verwachten. Naar wij verder vernemen, heeft de re- geering zich in deze niet met andere per- sonen in verbinding gesteld. De kosten der bruinbrood- voorzieniny. Het wetsontwerp betreffende de bruin- broodvoorziening wordt, zoo meldt hetHdbl., zeer spoedig van den Raad van State terug verwacht en zal binnen korten tijd bij de Earner inkomen. Minister Posthuma vraagt in het ontwerp voor het loopende jaar een krediet van 14 millioen. Verloven aan dienstplichtigen. De Minister van Ooriog deelt mede, dat aan zijn, departement tijdelijk is ingesteld een afzonderlijk bureau voor de behande- ling van de zaken welke betrekking hebben op de verzoeken om binnenlandsch verlof, ingezonden door of ten behoeve van militie- landweerplichtigen beneden den rang van offieier. De leiding van dit bureau, waarvan de naam zal zijn //Bureau, Verloven aan dienst plichtigen", wordt opgedragen aan den kapitein der infanterie C. P. van Ginkel. Alle van dit bureau uitgaande stukken worden, voor zoover zij niet door den Minister persoonlijk worden afgedaan, onder- teekend door den secretaris-generaal of namens dezen door den kapitein Van Ginkel voornoemd. Opsporiny ontvluchte Belyische yeinterneerden. Volgens een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, is het mogelijk geweest, dat een geinterneerd Belgiscb militair, gevlucht uit een ioterneeriDgs- depot, zich geruimen tijd elders ophield, zonder dat dit de aaodacht trok van de politic- en gemeenteautoriteiten aldaar. Naar alle waar3chijnlijkheid zoo schrijft de Minister heeft men bier niet te doen met een op zichzelf staand geval en is bet mogelijk, dat soortgelijke gevallen zich ook in andere gemeenten voordoen, waarom hij de Commissaris der Koningin heeft ver- zocht, de gemeentebesturen uit te noodigen, nauwlettend op de Belgen toe te zien, teneinde zooveel mogelijk ontvluchte ge- interneerden op te sporen en naar de inter- neeringsdepots te doen geleiden. De Landstormwet. De Zondag gehouden vergadering van den Partijraad der S. D. A. P. heeft, naar z/Het Volk" meldt, zich met algemeene stemmen vereenigd met het oordeel van de Kamerfractie, dat bet wets-ontwerp tot nitbreiding van den Landstorm onaanneme- lijk is. Er zal een landelijke demonstratie tegen het wetsontwerp gehouden worden in zaal en tnin van //Tivoly". Te bejammeren, z/De Nederlander" schrijft //Als een man, onder twee getuigen, een medemensch doodt en deze getuigen niet tot een kerkgenootschap behooren of na den moord daarvoor bedanken, kan de moordenaar, zoo hij niet bekent, hoogst waarschijnlijk niet worden veroordeeld. zyZiedaar de toestand waarin wij zijn. »Die toestand is, tengevolge van partij overleggingen van rechts, door de Eerste Kamer bestendigd. vDe rechtsveiligheid is opgeofferd aan de politiek. z/En dat door de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. z/'t Is te bejammeren." Een geschrapt regiment. De Tijd verneemt uit Boedapest, d.d. 16 dezer Een Tsjechisch regiment is wegens hoog- verraad, gepleegd bij het Galicische front, ontbonden. De soldaten gedroegen zich tijdens den grooten slag in de Karpathen op de lafhartigste wyze, en zelfs maakten sommigen gemeene zaak met den vyand. Ziehier het ontbindingsbevel, door den keizer bij legerorder uitgevaardigd //Van smart vervuld gebied ik, dat het 27e regiment infanterie wegens lafhartigheid en hoogverraad in den strijd tegen den vijand uit mijn leger worde gestooten Het regi- mentsvaandel moet aan het regiment worden ontnomen en in het legermuseum worden opgeborgen. De geschiedenis van het regi ment, dat, van stonde af aan vergiftigd, naar het slagveld is getrokken, is van heden af geeindigd. Frans Jozef." Zoowel te Boedapest als Weenen heeft het bevel een pijnlijken iudruk gemaakt, nu de trouweloosheid der Tsjechen, welke tot dusver officieel geheim werd gehouden, aan de openbaarheid is prijsgegeven. Ik moet hier nog het eveneens verborgen pijnlijke nieuws aan toevoegen, dat talrijke Tsjechen niet hebben voldaan aan bun op- roep om onder de wapenen te komen. Velen zijn naar het buitenland gevlucht, anderen zijn met dr. Kramarsch, den leider der Tsjechen, gevangen genomen. Calais. Een correspondent van de Nieuwe Oourant schrijft uit Calais dd. 15 dezer: Na een afwezigheid van ruim een halve maand, bleek mij dat Calais niet meer wordt gerekend tot de legerzone. Dit beteekent allereerst dat de bondgenooten niet meer vreezen dat de Duitschers zullen doorbreken langs den Yser of bij Yperen. In de tweede plaats stelt dit besluit in uitzicht een korteren verkeersweg tusschen Engeland en Frankrijk. Dit bericht is ook van belang, omdat een brief, die anders van hier 10 en 11 dagen noodig had, er nu in 6 a 8 dagen is. Men ziet, er is in velerlei opzichten verbetering. De stemming is hier opgewekt. De bioscopen, die een korten tijd vanwege Zeppelin-bezoek ge- sloten waren, hebben alle hun deuren weer ontsloten. Een ongefoofelijk bericht. I it Parijs wordt aan het Hbl. geseind Daar Oostenrijk gedreigd heeft de kathe- dralen van Milaan en Venetie te laten bombardeeren door een lucht-escadrille, heeft Paus, volgens de „Roma" een krassen brief geschreven aan Frans Joseph, waarin hij dezen en de keizerljjke familie met de ernstigste represaille-maatregelen bedreigt voor het geval deze eerbiedwaardige katho- lieken gebouwen niet gespaard mochten worden. De Paus zou vastbesloten zijn tot de strengste maatregelen. De keizer en de kroonprins. De //Neutrale Opmerker", die voor de //Times iD Duitscbland en Oostenrijk reist, leeft in een artikel over den Duitschen teizer en den ooriog doen uitkomen, hoe Dopulair de keizer geworden is door zijn louding in den ooriog. Aanvankelijk werd verwacht, dat hij zich mengde in de be- sluiten van den generalen staf, en dat hij verschil van meening had met den chef van den staf, maar sedert de keizer zijn taktiek wijzigde, geen proclamaties meer uitvaardigde, geen redevoeringen hield, en zich niet meer met de leiding van de zaken bemoeide is hij steeds meer populair geworden. Onvermoeid reist hij rondden eenen dag is hij in Polen, den anderen in he^ westen. In verschille de plaatsen van het rijk wordt gefluisterd. dat de keizer daar gepasseerd is. Niemand zag hem, doch men wist, geloofde althans dat hij er geweest was. Dan weer kwam hij plotseling in Berlijn en zag men hem 's morgens in zijn auto Unter den Linden, in de grijze uni form, de punten van zjjn snor afgeknipt het gelaat bleek, met diepe, ingezonken ernstige oogen. En evensnel als hij kwam was hij weer weg. Dan werd's avonds ge- meld, dat hij aanwezig was bij een gevecht in den Elzas of aan het oostelijk front. Zoo werd de figuur van den keizer occult, ge- heimzinnig, bijna onwezenlijk. Hij was overal tegelijk en werd het symbool van de eenheid van het Duitsche volk. Van een Duitsch standpunt is die wijzi- gingin 'skeizers optreden van groote waarde. Hij wordt nu beschouwd als de functies te vervullen van een modernen souverein. Het is geen overdrijving te zeggen, dat hij door de groote massa van het volk wordt vereerd en dit gevoel is volkomen ernstig en eerlijk, overal in het land, maar vooral in de Rijnprovincies. Een vereering, zegt de //Times"-correspondent, die mij herin- nert aan de ge?oe!ens vaa de Japanners voor hun keizer. De keizer had zooveel plaats ingenomen in de openbare zaken, dat hij vaak den horizon van het Duitsche volk verduisterde. Dit schijnt nu gewijzigd te zijn. Wilhelm II heeft veel van zijn persoonlijken invloed verloren, en is geworden of heeft zich zelf gemaakt tot een instelling. Hij heeft niet langer de onverantwoordelijke macht, waar- door hij ieder oogenblik de geheele be- weging van den georganiseerden staat kon wijzigen, en tusschenbeide komen in zaken zelfs van den meest belangrijken aard. Hij is het symbool geworden van het Duitsche Rijk. Hij is gestegen ver boven de attri- buten der souvereiniteit en heeft een keizerljjke waardigbeid gekregen in den waren zin van het woord, den weg bereidend voor wat de Duitschers meenen dat hun nieuwe bestemming zijn zal. Maar even sterk als de populariteit van den keizer toenam, is die van den kroon prins verminderd. De verhalen over zijn optreden in Frankrijk vinden gereedelijk gehoor in Duitschland, en zijn houding acht men niet te vere°nigen met de waardig- heid die hij bekleedt, niet alleen als troons- opvolger, maar ook als commandeerend offi eier. Het wordt in Duitsche kringen alge- meen aangenomen, dat de kroonprins verant- woordelijk is voor den Duitschen tegenslag aan de Marne, wijl zijn leger het opgedragen werk niet verrichtte. In hoeverre ditjuist is zullen de geschiedschrijvers van de toe- komst uitmaken. Maar het is wel opmerkelijk dat de eenige ernstige tegenslag dien de Duitschers sinds het begin van den ooriog leden, wordt toegeschreven aan den troon- opvolger. Bet schijnt zelfs dat de kroonprins critiek uitlokt. Zijn afwezigheid bij den doop van zijn eenige dochter, in het laatst van Mei, scheen menigen Duitscher onverklaar- baar. Het officieele excuus, dat de militaire plichten den kroonprins beletten tegen- woordig te zijn scheen onvoldoende wijl hij zoo vaak afwezig was van zijn commando. Van de andere prinsen van Hohenzollern hoort men weinig. Zij strijden op ver- schillende plaatsen aan het front, voor htm vaderland. Koning Albert aan 4 kanon. Een berichtgever schrijft aan bet Alg. Hbl.: Op een tocht langs het Yperen-kanaal tot nabij Dixmuiden kon ik opmerken, dat de Belgen aanmerkelijke versterkingen van geschut hebben ontvangen. Op een oogen- blik kwam ik bij batterij No. 4-b, zooals ze gedoopt washet waren kanonnen van het raliber 155 m.M., die nog maar kort ge- 'eden op het gevechtsterrein waren aange- komen. Bij een stuk stond een lange offi eier in luitenantsuniform. Maar die offieier wasde Koning der Belgen, die het eerste schot uit een der kanonnen zou afvuren op een Duitsche stelling, die den weg Dixmui- den-Werchem bestrijkt, en den Belgen veel overlast aandoet. ,,Als n'n gewone kanon- nier", zeide mijn leidsman, adjudant v. d. G., „staat nu ons Keuning aan't stuk. Nou zie de toch, e menier, dat'm z'n eigen nie' en spaart." lnderdaad had ik reeds meermalen de gelegenkeid, zoo te Veurne als elders, den Koning der Belgen in actie te zien. Doch de rol, die hij nu vevvulde, was mij ook nieuw. Nadat hij 't stuk had afgetrokken, had hij, zooals ik later hoorde, den wensch te kennen gegeven, dat binnen eenige weken de kanonnen zouden staan, waar nu't pro- jectiel gevallen was. Kalm en onbewogen als altijd stapte de Koning met zijn gevolg mij op een honderd meter voorbij een tien minuten verder stapte hij in zijn auto, om weer elders zijn jongens te begroeten. Steeds is hij aan 't front te vinden, of in het hoofdkwartier. Zelf inspecteert hij de keukens, de hospitalen enz. Wat den ver- trouwelijken omgang met zijn soldaten aan- gaat, zou men hem met Napoleon kunnen vergelijken. En ik kan verzekeren, dat zijn soldaten van hem houden als die van Napoleon van hun keizer. Luchtgevechi. In een officieel Fransch rapport wordt het volgende verhaal gedaan van een hel- denfeit, verricht door een Fransch aviateur in den Elzas: Een vijandelijk vliegtuig bc- woog zich boven de Fransche linies in de richting van Aspach. Een Fransch sergeant- aviateur steeg dadelijk op, haalde het in in de wolken en begon een gevecht op een hoogte van 3200 M. De vijandelijke avia teur beantwoordde den aanval met een mi trailleuse. De Franschman steeg tot boven zijn tegenstander, die bij het derde schot nederstortte in de Fransche linies midden in het bosch ten zuidwesten van Weiler. Het Fransche vliegtuig keerde terug met doorschoten schroef, cylinder en motor, ter- wijl ook het linnen van de vleugels ge- scheurd was. De sergeant-aviateur had slechts een kleine schram aan den elleboog. Het bombardement wan Hull. Omtrent het bombardement van Hull door de Zeppelins, ontleent de N. R. Crt., het volgende uit Aftenposten, van Kristiania, die was ir.gelicht door een in Hull woon- achtigen en in Stavanger aangekomen Noor. Deze vertelde In den nacht van 6 op 7 Juni vertoonden zich tegen 12.45 drie Zeppelins boven Hull. Hij zelf zag er slechts twee. Hij volgde de 6 700 voet lange gevaarten door een kjjker. Het eene iuchtschip scheen duide- lijk 6 machines te hebben. Kort nadat de lucbtschepen zich vertoond hadden, be- gonnen zij bommen op de stad te werpen. Zij bleven een half uur boven Hull zweven en verdwenen toen in de mistige lucht. Daags daarna ging hij in de stad en zag op 13 plaatsen de uitwerking van de bom men. Op de groote Market Place zag men de sporen van verscheiden ontploffingen. De groote winkel van uitrustingen van Edwin Dawes Co. was vernield, de ge- schilderde glazen van de mooie Trinity Church waren stuk. Het vergulden beeid van Koning Willem van Oranje, dat midden op de markt staat, was ook beschadigd. In Campbell Street waren 10 huizen vernield en in Porter Street 7 huizen beschadigd. Verder waren een aantal huizen op Planket Row, in Dock Street, bjj de Humberhaven, op Paradise Place, bij Scultoats en in Church Street beschadigd of ten deele vernield. Een Zweedsch schip dat in de Victoria-haven lag, werd getroffen en de kapitein en twee matrozen werden gedood. In het geheel werden 48 huizen door de bommen ge troffen. Toen de Zeppelins zich vertoonden be- gonnen de oorlogsschepen in de haven en de kanonnen die om de stad opgesteld zijn, op de luchtschepen te schieten. De stemming in de stad was in den beginne zeer opgewonden, met neiging tot paniek, maar de bevolking werd toch weer rustig. Dat de Zeppelins ondanks den mist, met zulk een groote zekerheid boven de stad fonden manoeuvreeren, is, naar men ver- moedt, te wijten aan Duitsche spionnen, die met lichtseiuen den Duitschers den weg hebben gewezen. Daags na het bombar dement werden een 40 personen als verdacht aangehouden. Hoeveel menschen er gedood waren kon de berichtgever niet nauwkeurig opgeven, maar Donderdag 9 Juni werden er 73 her- rende lrjken begraven. Er werden er echter, volgens hem, veel meer gedood. Generaal de Wet. Generaal de Wet is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en twee duizend pond sterling boete. Met de mondelinge toelichting van het vonnis was Lange, de president van het hof, naar uit Bloemfontein aan de N. R. Crt. wordt geseind, twee uur bezig. In het vonnis stond ook, dat het hof den beschuldigde toestond, ep enkele punten in hooger beroep te gaan. Lange ging de omstandigheden vac den opstand breedvoerig na. Hij zei, dat de Wet, voor de samenkomst, te Kopjes, waar tot den opstand werd besloten, de proclamatie van de regeering aangaande den opstand van Maritz kende. LaDge sprak de regeering geheel vrij van de bescbuldiging in den loop van den opstand verradeljjk te hebben gehandeld. De advocaat van de Wet zeide ten slotte, dat de Wet had gehandeld uit diepe gods- dienstige overtuiging. De twee punten, waarop de Wet niet sehuldig is verklaard, zijn de vernieling van een telegraafkantoor en het voornemen om zich bij de Duitschers aan te sluiten. Het hof nam de verklaring van de Wet aan, dat hij, op weg naar de Duitschers zijnde, nochthans niet het plan had zich by hen aan te sluiten. linn Engelsche zijde. Men schenkt hier seint Reuter uit Londen aan de N. R. Crt., aandacht aan de merkwaardige uitlatingen met be trekking tot den vrede, die dezer dagen van Duitschland zijn uitgegaan. De Keizer zelf heeft in een onlangs geschreven brief verklaard, dat de vrede wel sneller zou kunnen worden gesloten dan men wel denkt. Twee andere staaltjes van die vredes- praatjes zijn niet minder belangwekkend. De Voorzitter van den Pruisischen Landdag heeft gezegd niet te kunnen gelooven in een vrede, die Duitschland tegen een her- haling der hedendaagsche aanvallen zal vrij waren. De leider van de landbouw- partij in den Rijksdag verkiaart zich aiiderxijda tegen iedcien overhaasteu vrede gekant, voortvloeiend uit een zwak toegeven aan bedreigingen van over den Atlantischen Oceaan. Wat, vraagt men zich af, heeft dit vredes- gemompel in den Germaanschen luchtkring veroorzaakt Zeker niet een uitnoodiging vanwege de bondgenooten. Er is geen sprake van een spoedigen vrede, noch in Groot- Brittanie, nocb in Frankrijk, noch in Belgie of in Rusland. De Duitschers zijn alleen voor die geruchten verantwoordelijk. Den Voorzitter van den Landdag moet een zekeren kijk op den stand van zaken toegekend worden: //Hoe grooter wij uit dezen ooriog te voorsehijn komen," merkte fay °P> //hoe sterker de pogingen van onze vijanden zullen zijn om ons, wat we hebben gewonnen, door nieuwe coalities te ont- rukken." indien men deze gedachte een weinig verder ontwikkelt, in dien zin dat Duitschlaud slechts vrede zal krijgen volgens de voorwaarden door de bondgenooten gesteld, dan is zij juist. Aan den anderen kant heeft Bonar Law, den nieuwen minister van kolonien, in een indrukwekkende toespraak, gehouden in de groote openbare school te Shrewsbury, verklaard dat deze ooriog slechts op twee manieren voor Engeland kan afloopen met overwinning of ondergang. De tegen- woordige ooriog neemt alle hulpbronnen van de naties, die er in betrokken zijn, in beslag en laat iedere strydende partij geen andere keus dan een volledige zegepraal of een zoo verpletterende nederlaag, dat geen verbeelding de ineenstorting vzn het natio- naie leven zich kan voorstellen. Deze toespraak, die insloeg, geefc op zeer betrouwbare wijze de vastberaden gemoeds- stemming weer, die in de jongste phase van de worsteling in heel het land heeft geheerscht. Het is een gemoedsstemming, waarin de ergste mogetijkheden onder de oogen worden gezien het volk is overtuigd, dat we door aanwending van al onze krachten zullen kunnen overwinuen. In verband met het schitterende aotwoord van de openbare schulen, die oudere leeriingen onmiddellijk verlieten om in het leger posten te gaan bekleeden, waarvoor ze reeds door leden van de drilkorpsen, die naar alle scholen afgevaardigd zijn, zijn afgeexerceerd, zei de minister dat er niets heldhaftigers bestaat dan de wijze waarop deze jongenlingen reeds overal in dit uur van nood zich als mannen hebben gedragen. Zij beminden hunnen plicht, meer, dan dat zij den dood vreesden. Bij onze naburen. Aardappelen'Ovepvloed. Een der correspondenten van het H.bl. aan de Oostgrens schrijft Zooals men weet, blykt de aardappelen- voorraad in Duitschland thans zeer groot. 3lotseling is het aanbod zoo groot geworden dat de prijzen zelfs in versehillende plaatsen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1