De krijgs'oedrijven. getorpedeerd. Het verlies van de „U 14" wordt thans door de Duitschers minder gevoeld dan vroeger 't geval zou zijn ge weest, toen nog niet zooreel nieuwe duik booten waren aangemaakt. (R. N.) Het vernielen van de ,,tl 14". De „Rheiniseh Westfiilische Ztg." geeft de volgende lezing van het zinken van de rU 14": DiDsdag 8 Juni zag een stoomtrawler ongeveer 30 zeemijlen O.Z.O van de Tyne monding, een Duitschen onderzeeer opdui ken. De toren kwam boven water en de deur daarvan werd geopend. De Duitschers riepen in 't Engelsch de bemanning toe, dat zij 5 mimiten tijd kregen om in de boot te gaan. ldet antwoord iuidde A1 right 1" Een deel der bemanning van den trawler ging daarop naar beneden, schijnbaar om zgn goed ta halen. De anderen iieten ter redding een boot zakken, inaar op het oogenbiik, dat deze werd neergeiaten, were een kanon ziehtbaar, dat op hetzelfde oogen biik een granaat afvuurde, welke den toren van den onderzeeer trof. De onderzeeer vuurde daarop nog met geweren op den trawler, doch begon kort daarna te zinken. Toen de gevangen genomen ieden der duikboot-bemanning, twee officieren en man, te Newcastle werden aangebracht. wilde de opgewonden bevolking hen lynchen.' Een nieuw wapen der Duit schers. De correspondent van de ,/Beurs Courant te Warschau seint, dat de Duitschers aan de Bzura een nieuw werktuig gebruiken om draadversperricgen uit den weg te ruimen. Het bestaat uit een metalen cylinder, gevuld met een mengsel van benzine en kerosine, onder hoogen druk. Bij opening van een kraan wordt een straal brandende vloeistof twaalf tot vgftien voet ver gespoten. Met deze werktuigen smelt men draadversperrin gen door, daar de vlam zoo heet is, dat zij als een schaar deze draden doorsnijdt. De Engelsche viieger Warneford. De Engelsche viieger Warneford, die heden woor 14 dagen nabij Gent de Duitsche Zeppelin vernielde, is, blijkens een Havas- telegram op bet vliegveld te Buc, bg het beproeven van eene vliegmachine, dood gevallen. Ook zijn passagier, de Amerikaan sche schrijver Black Needham. werd gedoocl Thans wordt volgens de Tel. uit Parijs nog het volgende gemeld: Het was Vrijdaguamiddag omstreeks vijf uur, toen luitenant Warn*ford, vergezeld van Needham, met een nieuwe machine, waarmede hij juist in gezelschap van een Canadeesch aviateur een tocht gemaakt had, opsteeg. Het toestel bevond zich op een hoogte van circa 600 voet, toen bet ge- weldig begon te schudden. Plotseling klapte de vleugels naar elkaar toe en stortte de machine naar beneden. Toen het vallende toestel zich nog op opgeveer 250 voet boven den grond verhief, sprongen beide inzittenden er uit. De toeschouwers, die toesnelden, om hem te helpen, bevonden, dat luitenant Warneford nog wel ademde, doch zoo goed als al zijn beenderen waren verbrijzeld. Per auto werd hij naar het Engelsche militaire hospitaal overgebraeht, doch onderweg overleed hij reeds. Needham werd op slag gedoodzijn lichaam was vreeselijk verminkt. Het stoffelijk overschot van laatstgenoemde zal vermoedelijk naar Amerika worden getransporteerd, terwijl luitenant Warneford heden op plechtige wijze te Versailles zal begraven worden. Ingeval van een nieuwen Zeppelinaanval. In Londen bereidt men zich, volgens het R. N., voor op een nieuwen aanval van Zeppelins als antwoorp op den aanval op Karlsruhe. Men vermoedt, dat die in den nacht zal plaats hebben en tevens, dat er van giftige gassen zal gebruik gemaakt worden. Het publiek wordt gewaarschuwd, niet op straat te gaan om niet door vallende bommen getroffen te worden en de brand- spuiten niet in den weg te loopen. Ook verziet men de bover.verdiepingen van betere middelen tot aauvoer van water. De ramen en deuren beneden moeten gesloten worden om het gas te weren, dat zich door een scherpen geur verraadt. Als gasmasker wordt aanbevolen te ademen door watten in gaas, verzadigd met een sterke soda-op- lossicg. De gasmeters moeten niet afge- sloten worden, daar dit ontploffingen kau veroorzaken. Geen gevallen bom mag wor den aangeraakt, tenzij men weet, dat het een brandbom is. In dat geval ban men haar zonder gevaar verwijderen. Anders moet men de bom stil laten liggen en de politie waavschuwen. Aan dsn rand van een afgrond. Donohoe, correspondent van de Daily Chronicle schrijftDe ltaliaansche Alpen- jagers hebben op den Monte Nero een daad van grooten moed verricht. Ofschoon de Italianen aedert eenige dagen meester waren van den top, bleven de Oostenrijkers enkele hoogten aan de noordzgde bezetten en van daar bestookten zij de Italianen op den top. Alle pogingen om den vijand te verdrijven faalden tengevolge van de sterkte van zgn positie. Eindelgk bood zich een aantal vrgwilligera onder de Al- penjagers aan om de Oostenrgkers te ver- drgren. Zij vertrokken omstreeks middernacht en den gemakkelijksten weg naar den top waar vroegere aanvallen hadden gefaald, vermijdend, wendden zij zich naar gevaar- ljjke wegen, alleen aan gemzenjagers be- kend. Van rots tot rots werkten zij zich in 't duister vooruit, ieder volgende de voetstappen van den voorman drukkende en kort voor 't aanbreken van den dag kwamen zg op een kleine vlakte, waar zij de aankomst vaD den laatsten man af- wachtten. Toen, wetenae, dat zij den vgand voor, en- den afgrond achter zich haddeD, sprongen zij met gevelde bajonet voorwaarts en vielen de Oostenrijkers aan. De Oostenrijkers sliepen en waren aller- minst op een aanval voorbereid. Voordat zij tijd hadden naar hun wapenen te grijpen was de positie der Oostenrijkers in handen der Italianen. Hel ps*oces De Wet. De belangstelling in het proces tegen Cliristiaan de Wet te Bloemfontein, bereik- te Vrijdag het toppunt, toen de Wet zelf verhoord werd, schrijft de ,,H. Crt." Hij verklaarde, dat hij en Beyers de ver- gadering te Liehtenberg, na de hegrafenis van geueraal de la Rey bijwoonden, met het doel ongeregeldheden te voorkomen. Toen de republikeinsche vlag werd ge- heschen, verzocht Beyers, die te verwijde ren. De Wet verklaarde, dat hij den veidtocht tegen Duitsch Zuid-West-Afrika als een aan- vallenden oorlog bescliouwde. Ware de Unie aangevallen, dan zou hij de eerste ziju geweest om vrijwillig dienst te nemen. In zijn toespraak tot de burgers had hij gezegd, dat het kommando dat naar Maritz ging, zich tevoren moest overtuigen of er ook een afspraak was gemaakt met de Duit schers, in welk geval zij moesten lerug- keeren, en naar Pretoria gaan. Als de re- geering dan niet naar hnu protest zou luis- teren, dan zouden zij de republikeinsche vlag hijschen. Hij had zich openlijk verzet tegen het neerhalen van de Engelsche vlag te Heil- bron en schreef zijn inhechtenisneming toe aan verraad en niet aan de zwakte van zijn paarden. Met nadruk bestreed hij de verklaring, dat in de vergadering te Kopjes een samen- zwering was gesmeed tegen den koning en het rijk. Dat was een lage leugen. Bij het kruisverhoor zeide hij, dat de eenige voorwaarde, waaronder hij bereid ware geweest, zijn troepen te ontslaan, was, dat de regeering haar troepen uit Duitsch Zuid-West-Afrika zou terugtrekken. Toen hij gevangen genomen werd, was hij juist op weg naar Maritz. Zoo noodig zou hij ook op Duitsch grondgebied zijn gegaan om hem te zoeken en, indien de troepen der Unie hem daar zouden aangevallen hebben, dan zou hij tegen lien gestreden hebben. Zou hij echter bij die gelegenheid ontdekt hebben, dat de troepen van Maritz een deel uitmaakten van de Duitsche strijdmacht, dan zou hij ■onmiddellijk teruggekeerd zijn. In antwoord op een hem- gedane vraag, verklaarde hij, dat hij nooit de Duitschers zou geholpen hebben, de Unie te veroveren. Hij was zich er niet van bewust, dateenig artikel uit het Verdrag van Vereeniging of uit het Wetboek der Unie den Boeren de verplichting oplegt, het rijk te hulp te komen. Gemeld wordt nog, dat De Wet zijn af- keuring uitsprak over den veidtocht tegen de Duitschers in Damara-land (Duitsch Zuid-West-Afrika). Daarbij haalde be Wet den tekst aan: „Gij zult uws naasten land- paten, die de voorvaderen gepaald hebben, niet verrukken in uw erfdeel." Het Boeren-volk was zei De Wet de Botha-regeering moe. Een uerwoesi land. De „K61nische Zeitung" neemt blijkbaar met instemming een artikel uit een Spaansch blad over, waarin den Vereenigden Staten o. a. de volgende liefelijkheden worden toe- gevoegd De Vereenigde Staten nemen deel in 't lot der Belgische weduwen, der Joden van Po- len, der bewoners van Reims, der boeren aan de Yser, maar 't komt hun niet in den zin, hun buren, de 15 millioen Mexicanen, die door de schuld van Wilson's regeering van honger sterven, bij te staan. Om de rechtvaardige en goede regeering van Diaz, die gedurende 30 jaar Mexico welvaart bracht, ten val te brengen, steunde de Unie Madero, een creatuur van Taft. Om Huerta ten val te brengen, dien Wilson als zijn per- soonlijken vijand bescliouwde, gebruikle zij struikroovers en andere gewetenlooze indi- viduen, die zich trachtten te verrijken, zoo- als bijv. agenten van den vromen Rocke feller en van de Standard Oil Company. In Amerika worden uit Mexico geslolen goederen openbaar verkocht tegen lage prij- zen. O.a. een prachtige schilderij van Mu- rillo, die eeuwen lang een sieraad der hoofd- kerk van Guadalajara was, en een Chris ten- beeld van Tikiaan Vecellio, een geschenk van keizer Ivarel V. Alles wat in Mexico waarde had, vindt men thans in de verza- melingen van de Amerikaansche milliardairs. De Katholieke kerk wordt te vuur en te zwaard vervolgd en de Duitsche kolonie, de rijkste in Mexico, deelde dat lot. De Duitschers, als groote aandeelhouders van banken en sporen, zagen hun papieren waar- deloos worden en moesten aan woeste bende-aanvoerders schatting betalen. Eenige Duitschers werden vermoord en anderen stierven van gebrek. Maar dat alles belet niet, dat de Ameri- kanen en hun president ook verder het lot der Belgen en der Serviers zullen bejam- meren Aan de N. R. Crt. onleenen wij omtrent de krijgsbedrgven de volgende telegrammen Van hei Oostelijke gevechts- terrein. BERL1JN, 20 Juni. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier Aanvallen van de Russen tegen onze iniea in de atreek van Szawle en Augustowo zgn afgeslagen. Yoorwaartache bewegingen van kleine afdeelingen van onze eigen troe- oen leidden tot de vermeestering van de vooruitgeachoven stellingen van den vijand iij Budt, Przysieki en Zaleaie, ten O. van den weg PrzasnyazMyazynice. Op het zuidoostelijke oorlogaterrein heb- len de troepen van veldmaarschalk Woyrsch ten Z. van de Pilica in de laatste dagen verscheidene vooruitgeachoven stellingen van den vgand genomen. De legers van veldmaarschalk Mackenaen hebben de Grodek-atelling genomen. Bij het begin van den dag van giateren trokken Duitsche troepen en het corps van luitenant-veldmaarschalk von Arz ten aanval tegen de sterk verschanste linies van den vijand op. Na een hardnekkig gevecht waren 's namiddags de bijna overal in ver scheidene rijen achter elkaar gelegen vijan- delijke loopgraven over een front van 35 K.M. ten N. van Janow tot Huta Obedynska, ten ZW. van Rawa Ruska, bestormd. 'a Avonda was de vijand tot achter den grooten weg Zolkiew (ten N. van Lemberg)- Rawa Ruska teruggeworpen. Onder den druk van deze nederlaag is de vijand vannacht ook uit de daarop aan- sluitende stelling tusschen Grodek en de Dnjestr-moerassen geweken, door de Oos- tenrijksch-Hongaarsehe troepen hevig in het nauw gebracht. Tusschen de Dnjestr-moerassen en den mond van de Stryj heeft de vijand den zuidelijken oever van den Dnjestr ontruimd. WEENEN, 20 Juni. (Wolff Officieele mededeeling De voortzetting van het krachtig offensief der verbonden legers leiade gisteren in den slag bij Magierow en Gradek tot een nieuwe volkomen overwinning over de vjjandelijke legers. Na de omlingeling aan den 8an en na de herovering van Przemsyl dwoDg het succes van de verbonden troepen in den slag, waarbij op 15 Juni de doorbraak tus schen de Lubaczowka en deu bovenloop van de Dnjestr plaats had, den vijand, die intusschen door den aanvoer van talrgke versterkingen slagvaardig geworden was, om verder terug te trekken. Hg week toen met zware verliezen in oostelijke en noord- oostelijke richting. In de daaropvolgende dagen bracht het Russische legerbestuur, tot bescherming van de hoofdstad van Galicie, uogmaals bet overschot van de verslagen legers bijeen, om in de van nature sterke stelling van de Wereszyca onzen opmarsch eindelgk tot staan te brengen. - Na een bevigen strijd bracht de storm- loop van de heldhaftige verbonden troepen ook ditmaal weer het geheele front aan het wankelen. Reeds in de namiddaguren was de vijandelijke stelling in de streek waar het leger van veldmaarschalk v. Mackensen aanviel in den omtrek van Magierow door- broken. De vijand begon op Rawa. Ruska en Zolkiew (ten N. van Lemberg) terug te trekken, terwijl hij aan de Wereszyca nog verbitterd verzet bood. 'sNachts bestormden afdeelingen van het leger van Boehm-Ermolli de vijandelijke stellingen aan weerszijden van den weg van Lemberg. Tegeiijk drongen de overige corpsen van dit leger overal in de hoofd- stelling van den vijand door. Sedert drie uur vanochtend zjju de Russen op het geheele slagfront in aftocht, zoowel in de richting van Lemberg als ten Zuiden daarvan. De verbonden legers vervolgen den vijand. Opnieuw zijn duizenden gevangenen en veel oorlogsmaterieel in handen van de over- winnaars gevallen. Aan den bovenloop van den Dnjestr begint de vgand zijn stellingen te ontruimen Aan het front van het leger van Pflanzer heeft de vijand op verschillende plaatsen opnieuw aangevallen, maar is onder zeer groote verliezen teruggeslagen. ST. PETERSBURG, 20 Juni. (P. T. A.) Een mededeeling van den staf van den opperbevelhebber behelst In het gebied van Sjawle geen veran- der;ng. Ten Wvan de Njemen zijn zwakke aanvallen van de Duitschers in de richting van Soewalki en Kalwaria op 17 en 18 Juni afgeslagen. Bg den mond van de Rawka is de vijand, die in den avond van den 17en een aanval deed, na middernacht overal teruggeslagen, In Galicie zjjn aan het Tanew-front voorpostengevechten geleverd. In de richting van Rawa Ruska zijn in den nacht van 17 op 18 dezer in het gebied van Nowina en Ulicko gevechten geleverd. Uit bijzonderheden over ae gevechten in de streek van Lubaczow blijkt, dat onze ruiterij den 15den te paard een buitenge- wonen vermetelen aanval op de Duitsche infanterie deed, waarbij het 91ste regiment gebeel werd neergesabeld of verstrooid. Deze aanval veroorzaakte een paniek in de gelederen der Duitschers en bracht hun offensief tot staan. Aan het front van Kamennyibred en Kamarno trachtten voorhoeden van den vij and z:ch op den 17den dezer een weg tusschen de Grodek-meren been te baneu, maar werden teruggeworpen. Stroomafwaarts van Niziniow bij het dorp Gory-gliady en bij Dolnia heeft de vijand sterke strijdkrachten over den Dnjestr ge- worpen. Wij hebben echter al zijn pogingen om van de diepe bochten van den Dnjestr op te rukken, bij de dorpen Koroen Snowidow met goed gevolg afgeslagen. Tusschen Proet en Dnjestr zgn den 17den hardnekkige gevechten geleverd. Onze troepen zijn op het front Onut-Boian voor- uitgekomen. Van het Westelijke gevechts- terrein, PARIJS, 19 Juni. (Havas.) Officieele mededeeling van hedenavond elf uur Ten Noorden van Atrecht hebben wij de laagte van Buval bezet, die de vgand sedert 9 Juni hardnekkig verdedigde, Wij namen maehine-geweren, maar slechts tien gevangenen, daar de Duitschers zich met de grootste volharding te weer hadden ge- steld. Wij namen verscheidene loopgraven aan de hellingen ten O. van Lorette, in de richting van Souehez, waarbij wij driehon- derd gevangenen maakten. Een Duitsch bataljon heeft Vrijdagnacbt eep kleinen post te Embermenil (ten N.O. van Luneville) vermeesterd, maar een tegen- aanval stelde ons vaodaag weer in bet bezit van de geheele stelling. Onze opmarsch aan beide oevers van de lecht in Elzas duurt, ondanks stortregens voort. Er zijn verschillende hoogten en dorpen in onze handen gevallen. Wij be- schoten het station van Munster, deden de munitie-bergplaatsen daar ontploffen en hebben Metzeral volkomen ingesloten. PARlJsi, 20 Juni. (Havas.) Officieele mededeeling van hedenmiddag 3 uur In den sector ten N. van Atrecht hebben de I ranschen de krijgsverrichtingen'-voort- gezet. Zij plukten op verscheidene punten de vruchten van de laatste dagen. Na een zeer hevige worsteling is de laaorte van Buval van alle kanten ingesloten en stormen- derhand genomen. Op de hellingen, die zich ten Oosten van Lorette in de richting van Souehez uit- strekken, hebben deFrauschen verscheidene loopgraven vermeesterd en ongeveer 300 gevangenen, o. w. tien officieren genomen. De Franschen houden de hellingen van de hoogte 119 bezet, waar de troepen zich gehandhaafd hebben ondanks een tegen- aanval van de Duitschers. VAorbij de laatste loopgraven van den vijand, die zich nog nestett in het terrein ten Zuiden van die hellingen is, het Fransche front naar voren gebracht. Ten Noordoosten van het Doolhof hebben de Duitschers met een buitengewoon hevi- gen tegenaanval aan de Fraoschen in deu nacht van 18 op 19 dezer het groote stuk loopgraaf afgenomen, waarvan dezen zich meester hadden gemaakt. In den nacht van den 19den namen de Franschen het terug en sloegen pogingen van den vijand om aan te vallen af. In den geheelen sector is het hevig artil- lerie-gevecht voortgezet. Aan den zoom van het Bois Ie Pretre trachtten de Duitschers aan te vallen, maar konden zij niet vooruitkomen. In den afgeloopen nacht heeft te Ember menil teen Duitsch bataljon twee kleine Fransche posten vermeesterd. De Franschen deden een bardnekkigen tegenaanval en hoewel zij wat het getal betrof in de min- derheid waren, bezetten zij alle stellingen opnieuw en dreven zij de aanvailers op de vlucht. In Elzas duurde de Fransche opmarsch laugs beide oevers van de Fecht voort, ondanks een dikkeri mist en een stortregen. De I ranschen hebben op den linkeroever van de Fecht het westelijke deel van den Braunkopf, de hoogte 850, Leickwald en de dorpen Steinabruck en Altenkof bezet. lerzelidertijd namen zjj tusschen twee vertakkingen van de Fecht de open plaats in het bosch Anlasswasen op den reehter- oever van de oostelijke vertakking. De Franschen hebben de hoogte Hiigen- first genomen, die voor den Petit Ballon van Guebwiller (Kahlerwasen) ligt, en zijn vooruitgekomen op de hellingen naar het Oosten toe in de richting van Landesbach. Op den 19den hebben de Franschen Met zeral ingesloten, dat de Duitschers van te voren in brand hadden gestoken. BERLIJN, 20 Juni. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier Ten N. van het kanaal van La Bassee en op het front ten N. Atrecht hebben wij verscheidene gedeeltelijke aanvallen bloedig afgeslagen. In Champagne is een afdeeling Franschen, die bij Perthes oa een mjjn te hebben laten springen een aanval deed, in elkaar gesehoten. De ondernemingen van de Franschen tegen onze voorposten bij het bosch van Parroy leidden tot plaatselijke gevechten, waarbij wij de overhand behielden. In de Vogezen wordt Munster door de Franschen hevig beschoten. Nieuwe aan vallen van den vijand in het Fecht-dal en in zuidelijke richting waren vrucbteloos. Uit een eskader vijandelijke vlipgtuigen, dat zonder militaire schade aan te richtten, bommen op Iseghem, in Vlaauderen, wierp is een viiegtuig naar beneden gesehoten. Verscheidene andere werden tot een Snellen omkeer gedwongen. Een ander viiegtuig van den vijand in Champagne boven Vou- ziers is naar beneden gesehoten. Wan het Zuidelijke gsvechts* terrein. ROME, 20 Juni. (Reuter Officieele mede deeling: In Garnia (Karinthie) zijn nieuwe aanval len van den vijand tegen Freikofel en Val Dagna alle afgeslagen. Het gevecht om vermeestering van de hoogten op den linkeroever van de Isonzo, die het dorp Plava beheerschen, duurde twee dagen en een nacht. De vijand, die met zware kanonnen sterk verschanst was, bood hardnekkig verzet. Niettemin hebben wij op 17 dezer de laatste hoogten die nog in handen van den vijand waren, vermees terd. Deze deed met versche troepen her- haalde, maar vergeefsche tegenaanvallen. Wij namen 500 gevangenen. Onze verliezen waren ernstig, maar de bereikte resultaten zijn belangrijk. WEENEN, 20 Juni. (Wolff.) Officieele me dedeeling: Nadat zwakke aanvallen van de Italianen bij Plava, Ronchi en Monfalcone gemakke- lijk waren afgeslagen, is ook gisteren aan het Isonzo-front weer kalmte ingetreden. Hier en aan de grens van Karinthie schiet de vijandelijke artillerie zonder uitwerking op onze versterkingen. Bij den aanval op onze stellingen ten O. van het Fassa-dal, die door troepen ter sterkte van ten minste een brigade onder- nomen en, gelijk bekend is, overal afgesla gen werd, heeft de vijand zware verliezen geleden. Voor een steunpunt zijn alleen 175 lijken van Italianen geteld. Verraad KEULEN, 19 Juni. (Part.) Volgens de ,,Koln. Ztg. verklaart de Romeiusche „Tri- buna", dat men te Kairo een-belangrijk ver raad van militaire geheimen ontdekt heeft. Het krijgsplan van de onderneming tegen de Dardaneltcn is door een hooggeplaatst Grieksch .personage, die officieel van Let plan kennis droeg, aan Turkije medege- deeld. Daardoor was de militaire overheid ingelicht aangaande de troepenlandingen van de Engelschen en de Franschen en was bet mogelijk, steeds op de juiste plaats met een overmacht op te treden. Te Kairo neemt de verbittering tegen de Grieken toe. Een uit- zelting van Grieken op groote schaal is op til. Te Alexandria zijn al onlusten tegen de daar gevestigde Grieken voorgevallen. Mishruik van de onzijdige "lag. Van Duitsche zijde. BERLIJN, 19 Juni. (Wolff.) Naar wij (Wolffs Bureau) van bevoegde zijde ver- nemen, heeft een Engelsch stoomschip. va- rend onder Noorsche vlag en voorzien van de Noorsche nationale kenteekenen. in den ochtend op 14 Mei op ongeveer 5 zeemijlen ten Oosten van den vuurtoren van Long- stone aan de Engelsche Oostkust, een mis- lukte poging gedaan om een onzer duikboo- ten te rammen. De duikbootencommandant, die het stoomschip voor een Noor had ge- houden en daarom ongemoeid had gelaten, kon uit een Engelsch blad, dat hij enkele dagen later in handen kreeg op een door hem aangehouden vaarluig, opmaken dat het betrokken stoomschip een Engelsch sc'hip was, dat de vlag en de nationale ken teekenen van Noorwegen op arglistige wijze misbruikte, vermoedelijk om op ongevaar- lijke wijze den prijs te verdienen, die door de Engelsche admiraiiteit is uitgeloofd voor de vernietiging van Duitsche duikbooten. Een tweede, nog veel ernstiger geval deed zich voor op 10 Juni. Op dien dag tracht- te eveneens bij den vuurtoren van Longstone een stoomschip onder Zweedsche vlag en voorzien van de Zweedsche nationale ken teekenen een onzer duikbooten te rammen, die ternauwernood aan den aanval ont- kwam. Dit stoomschip werkte samen met een ander stoomschip, dat zonder vlag of kenteekenen voer, een Engelschen torpedo-1 jager. Het was dus in dienst van de En-S gelsche oorlogsmarine en moest blijkbaar als lokaas voor onze duikbooten dienen. Dit geval bewijst dat de Engelsche admi raiiteit niet schroomt om het misbruik van de onzijdige vlag, dat van regeeringswege aan de Engelsche koopvaardij is aanbevolen, ook bij oorlogshandelingen toe te passen. Hoe ernstig Engeland hierdoor de onzijdige scheepvaart, als welker beschermer het zich zoo gaarne voordoet, in gevaar brengt, be- hoeft geen Ijetoog. De tocht t/asi de U 53. BERLIJN, 20 Juni. (Wolff;') De Beret be- vat het verslag van een gesprek van den Konstantiuopelschen correspondent van de Associated Press met kapitein-luitenant ter zee Ilersing, den commandant van de U 51, die onlangs de orde „pour le Merite" heeft gckregen. Hersing heeft op 15 September 1914 den Engelschen kruiser Pm en- in Mei de Engelsche linieschepen Triumph en Majestic bij de Dardanellen getorpedeerd. Hersing vertelde: Wij verlieten onze Duit sche haven op den 25sfen April en kwamen den 25sten Mei voor de Dardanellen aan. Toen wij Gibraltar bereikten, zijn wij geen Engelsch linieschip tegengekomen, hoewel wij het grootste gedeelte van den locht aan de oppervlakte aflegden. In de buurt van Gibraltar bemerkten wij een grooten En gelschen torpedojoger, maar 's nachts en in de eerste ochtenduren zijn wij boven water, om zoo le zeggen, midden tusschen de En gelschen doorgevaren. Zij ontdekten ons, toen wij huiten Gibraltar waren, maar wij doken onder en ontkwamen ongedeerd. Een dergelijke ervaring hadden wij in de Fransche oorlogshaven Bizerta. Tocu wij de Egeische Zee bereikten, be- gonneri wij dadelijk aan ons werk. 's Och- lends vroeg op den 25sten vernielden wij de Triumph. Een dergelijke torpedo-jager joeg vlak boven ons been. Wij konden zijn scliroef duidelijk hooren. Den 27sten Mei ontdekten wij de Majestic dicht bij de kust. Ik zag door mijn periscoop, dat de beman ning van de Majestic juist het middageten gebruikte. Ik ging met mijzelf te rade of ik de bemanning niet eerst zou laten afeten, maar kwam lot de slotsom, dat het mijn plicht was, onverwijld een torpedo te lan- ceeren. De Majestic was door tien trans- portschepen omringd. Ik moest schuins vuren. Toen wij aan de oppervlakte kwa men, zag ik de Majestic met den kiel onder- ste boven liggen. In beide gevallen hadden de Engelsche schepen torpedo-netten neer geiaten, maar onze torpedo's snijden zelfs door de sterkste staaldraadnetten been. Wat over een basis van de Duitsche duik booten in de Iersche en in de Middelland- sche Zee verteld wordt, is onziu. De sfeer_ van actie van onze duikbooten is groot ge- noeg voor de ondernemingen, die zij vol- bracht hebben. Zij hebben geen basis noo dig. Engeland met zijn vermeende heer- schappij ter zee kan op ons niet veel indruk maken. Op de heele reis van Wilhelmshafen naar de Dardanellen hebben wij geen Engelsch linieschip gezien. Het moeilijkste gedeelte van ons werk is, om ze te ontdekken, maar hebben wij ze eenmaal in het geziclit ge- kregen, dan is het niet moeilijk, om ze in den grond te boren. TER NEUZEN, 21 Juni 1915. Het weerbericht van het meteorolo- giach instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 763.1 Breslau. Laagste barometerstand 752.4 Bodo. Verwachting tot den avond van 22 Juni Zwakke tot matige winden, veranderlijk in het noorden, in het zuiden uit oostelgke richtingen, meest licht tot half bewolkc, droog behoudens kans op onweer, aanvanke- lgk warmer. J.l. Zaterdag kwam alhier het parket uit Middelburg, om een onderzoek in te stellen in verband met een bij de justitie ingediende klacht betreffende het verplaatsen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2