ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF, ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6238. Dinsdag 22 Juni 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN: BINNENLAN D. Xelefoon 25. Pit Blad Yerschpt Maandag^, Woensdag- en Yrijdagavond, pitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. mam Per 3 maanden binnen de stad Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. De Landstormwet. Naar de Haagsche correspondent van «de Tel." verneemt is in de afdeelingen der Tweede Kamer tegen het wetsontwerp tot uitbreiding van den Landstorm een bijzonder ernstig verzet gekomen. De oppositie uit meer dan een groep van links en rechts bleek van dien aard, dat zij zelfs voor verscbillende Kamerftden onaannemelijk was. Ofschoon de tegenkanting zeer zeker niet algemeen was, moet, zoo verzekerde men ons, worden betwijfeld of het wetsontwerp, zoo als het daar iigt, wel een meerderheid zal krijgen. Alles zal afhar.gen van de nadere mededeelingen, die de Minister van Oorlog, omtrent de uitvoering van zyn piannen, zal doen. Door velen wordt verwacht, dat in ieder geval de omvang van de voorgestelde maat- regelen zal worden beperkt. De Landstorm-uitbreiding „Tijd" en „Centrum" oordeelen eenigszins verschillend over de voorgestelde uitbreiding van den landstorm. Het laatste blad ge- waagt van een abnormaal ontwerp, waar- tegen menig lid zijn stem zal uitbrengen om- dat het een eerste stap is lot een stelsel, waarbij heel ons volk tot den gewapenden dienst kan worden opgeroepen, en vervolgt dan: ,,De Regeering zal duidelijk hebben te ver- klaren, dat dit abnormale ontwerp enkel voor dezen abnormal-en tijd geldt, dat het tot niets bindt, en niets beslist voor den toestand na oorlog en mobilisatie. ,,En wij gelooven ons niet te vergissen, wanneer wij als onze overtuiging uitspreken, dat ons volk in groote meerderheid bereid is onder de huidige, buitengewone omstan- digheden zich ook buitengewone offers te getroosten, maar dat het levens hartgrondig afkeerig is van een militaristisch systeem met al den aankleve van dien." Geheel anders, en zich meer aanpassende aan de tegenwoordige eischen, oordeeit de „Tijd". Het blad begrijpt iets van de ont- steltenis, het begrijpt ook dat men actie er tegen voeren wil, maar zegt het deze begrippen zijn verouderd, en hebben bij de werkelijkheid van heden geen waarde meer. ,.De zaak is n.L, dat al wat in ons land vroeger jaren op defensie-gebied geschiedde, nioest worden ingeperkt, omdat ons volk ge- loofde, nooit in den oorlog te zullen wor den betrokken. Men nam schier in 't ge heel niet de mogelijkheid aan van een Euro- peesche verwikkeling, vond voor hetgeen wij hier deden de uitdrukking „soldaatje spelen" uit, en vertelde schertsend, dat dit loch tot niets diende." Nu' is men door de ontwikkeling der Eu- ropeesche aangel'egenheden wel tot ander inzicht gekomen. Maar toch zijn er nog die in hooger sferen blijven toeven. -.De realiteit is zoo hard en overweldi- gend, dat het moeilijk valt er zich in te be- geven, en men tracht den struisvogel te volgen, of zichzelf onder narcose te zetten. Reeds bijna een jaar bleef de oorlog buiten onze grenzen, en wie de kaart van Europa bekijkt en de kleine plekjes beschouwt, die als oasen liggen in de woestijn van ellende en jammer, kan lichtelijk in den waan ko- men, dat we al vrij zullen blijven van den brand. Een onverantwoordelijk staatsman in de pers kan het dan aangenamer vinden, zijn lezers in slaap te wiegen dan hen wak- ker te houden. Wij hebben ons dit genoegen niet durven veroorloven en zeker niet, nu de Regeering sedert Augustus onafgebroken bezig is, alle macht en alle zinnen des volks te richten naar het eene doel: de verster- king onzer weermacht. „Wie hiervoor op dit oogenblik nog geen andere benaming vindt dan een phrase als het woord „militarisme", geeft blijk van een zeer gering besef van hetgeen ons volk thans noodig heeft." De commissie van rapporteurs uit de Ea rner over het wetsontwerp zal Maandag een eerste bijeenkomst houden. kleinpre gemeenten in de verschillende I provincies, daar het ondoenlijk is de gegevens van alle gemeenten in te winuen. Aan gemeentebesturen, die geen vragen- lijst ontvangen, en er prijs op stellen hun gegevens te versehaffen, zal gaarne vragen- lijsten worden toegezonden, na aanvraag aan het bureau der vereeniging te'sGraven- hage, Mauritskade 15a. De antwoorden worden zoo spoedig mogelijk, liefst voor 1 Juli, ingewacht. (H. Crt.) Geen versnaperingen meer tijdens de Raadszittingen. Ged. Staten van Utrecht zijn voornemens de gemeente-rekeningen niet meer goed te keuren, waarop verteringen voorkomen door de Raadsleden tijdens de vergaderingen gedaan ten koste der gemeente. Waterloo 1815—1915. In steden en dorpen is de roemrijke Veld slag herdacht. Te Rotterdam werd o. a. het Carillon van de Groote Kerk des avonds van 810 uur bespeeld. In Amsterdam eveneens terwijl er ook kerk werd gehouden. De Naald van Waterloo te Soestdijk prijkte met een groote krans en linten der oude Nederl. Vlag, Oranje, Wit en Blauw en het opschrift Grata Patria. Een iiedje op een historie-prent van 1865, uitgave H. Nijgh te Rotterdam is nog van toepassing (gewyzigd) Uitvoer gevogelte. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald 1. de uitvoer van jonge hanen, zoowel levend als gesiacht. moet geschieden per spoorweg langs de volgende stations, op de daarbij aangegeven dagen Oldenzaal, Woensdag, Donderdagen Vrijdag; Winterswijk, Dinsdag en Woensdag; Zevenaar, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Nijmegen, Maandag Venlo, Dinsdag; Roermond, Donderdag en voor zooveel betreft verzendingen over zee van uit Amsterdam, Rotterdam, Harlin- gen of Vlissingen 2. elke kist of mand, bevattende hoogstens veertig stuks hanen, moet vergezeld zijn van een door het in voormelde beschikking bedoelde Rijksbureau uit te geven consent van vastgesteld model 3. de controle, welke kosteloos zal plaats hebben, zal geschieden aan de grensstations ol in byzondere gevallen ter plaatse van inlading. De vaststelling van de plaats en het tijdstip der controle geschiedt door het Rijksbureau 4. de zendingen moeten ten aanzien van inhoud, verpakking, adresseering enz. voldoen aan door het Rijksbureau vastge- stelde regelen 5. iedere aanvrager van vergunning tot uitvoer moet een vefklaring teekenen voor ^et Rijksbureau, volgens welke hij zich aan- sprakelijk stelt voor alle schade voortvloeiende uit oponthoud van zijn zendingen, als ge- volg van het onderzoek door de controleurs van het Rijksbureau. (St.ct.) TJitvoerverbod electrische zaklantaarns. Het Stbld. no. 277 bevat een Kod. besluit vsd den 19den dezer, houdende verbod van uitvoer van electrische zaklantaarns, van onderdeelen en grondstoffen tot het ver- vaardigen daarvan. Debiting crisis-uitgaven der gemeenten. Vrijdagmiddag vergaderde te's Gravenhage de commissie, ingesteld door de Vereeniging van Nederiandsche Gemeenten, ter bestu- deering van de wijze van dekking van de drisis-uitgaven door de gemeenten. BesloteD werd een vragenlijst te zenden aan de bij de vereeniging aaDgesloten ge meenten en aan eenige andere grootere en De lJmuider vloot. In een druk bezochte openbare verga- dering van de afdeeling IJmuiden van den centralen bond van transport- en haven- arbeiders, in verband met de dreigende werk- loosheia als gevolg van het opleggen van yele stoomtrawlers, is naar de H. Crt. meldt, in een motie de verwachting uitgesproken, dat t bteuncomite te Velsen zal terugkomen op zyn besluit om geen uitkeering meer te geven aan vischloggers, vischknechts en aanverwante vakken en 't vertrouwen, dat spoedig goede uitkeeringen zullen worden verstrekt, en wel langs de vakvereenigingen voor zoover betreft georganiseerden. Van de Umuider trawlvloot zijn van de opleggende schepen Vrijdag een 15-tal schepen naar zee vertrokken, waarvan't grootste gedeelte de visscherij op de kust zullen uitoefenen. Hieruit schijnt men eenigszins te kunnen opmaken, dat de vrees, zooals die was in de eerste dagen der ver- missing der stoomtrawlers, thans begint te verminderen. Het aantal op zee zynde schepen loopt reeds over de vyftig. De „besiissende slag" in Galicie. De in West-Gaiicie oprukkende leger- korpsen van generaal Mackensen zyn tot op enkele tientallen K.M. van Lemberg genaderd, nl. tot Grodek. De stelling van Grodek, waar de Russen thans staan, aldus de militaire mede- werker van de r/Times" is zeer sterk, door het groote aantal meren en vijvers, dat een aanzienlijk deel van het front vormt. Het zal aan de vervolgers moeilijk vallen, de Russen uit deze positie te ver- drijven door een front-aanval, omdat hun linkerflank veilig zal zyn, zoo lang zij aan den Dnjestr stand houden tegen von Lin- singen. Het sterkste front links van de Grodek-stelling, geeft aan generaal Iwanof, den bevelhebber van de Zuidelijke groep der Russische legers. goede kansen voor een gelukkigen tegen-aanval. Het zal voor generaal iwanof onvermydelyk zyn, af te rekenen met generaal Pflantzer Baltin (uiter- stenrechtervleugel der Duitsch-Oostenrykers) wiens aanval uit een gevaarlijken hoek komt, maar dit vyandelijke leger staat tot zekere hoogte gescheiden van de andere Duitsche en Oostenrijksche legers, zoodat tegen dit leger misschien afzonderlijk kan worden gevochten. Reuter seint uit Petersburg, dat men den beslissenden slag in Galicie in de buurt van Grodek verwacht, een slag, zoo reus- achtig en van zooveel belang, dat alle tot dusver in Galicie geleverde gevechten in vergelijking daarmee, slechts als voorposten- gevechten te bescbouwen zijn. De Engelsche militaire sehrij vers hechten zeer groot gewicht aan het verschynen van telkens nieuwe Duitsche formaties aan het front in Galicie, wijl daaruit blijkt, dat de Duitsehers daar groote verliezen lyden, die een geregelde aanvulling der ontstane leemten noodzakelijk maken. Het zou dwaas zijn te zeggen, dat de Russen zich bij voorkeur terugtrekken maar het feitelijk doel der geallieerden, den vyand te dooden, wordt bereikt, zoo lang de Oostenryk-Duitsche legers meer manschappen verliezen dan de geallieerden, hetgeen ongetwyfeld het geval is, en zoo lang dit geschiedt, zullen wij den loop der zaken kalm aanzien. Of deze verliezen toegebracht worden aan deze of aan gene zijde van de een of andere rivier, doet feitelyk minder ter zake. Hoe verder de vyand oprukt, des te grooter worden zijn moeilykheden. De Russen zullen een zeer zware taak hebben. Niet minder dan een millioen schat de ^Evening News" bet aantal Duit sehers, dat onder Mackensen den weg naar Lemberg wil foreeeren en de Russische legermacht in Polen wil scheiden van die in Oost-Galieie. Het doel dat de Duitsehers zich gesteld hebben is eveneens geen peul- schilletje en opmerkelijk was het slot van een telegram van hetBerliner Tageblatt" gister, dat luiddeDe linie van de Grodeker- meren is bereikt. Er moet echter rekening mee gehouden worden, dat de eerstvol- gende dagen nog geen beslissing zullen brengen." Het „Tageblatt" erkent hiermee dus dat de groote slag nog gestagen moet worden. Hoe zwaap er gevochten wordt. Men meldt van Belgisehe zijde uit Duin- kerken aan het R. N. Langs het geheele front wordt sedert enkele dagen een geweldig artillerievuur onderhouden. Aan Duitsche zijde zyn vol gens de verklaringen van gevangenen, de verliezen zeer zwaar. Er komen voor den vyand echter versterkingen van het Ooster- front aan. Op het lrjk van een gesneuvelden officier vonden onze soldaten een geheim communique van den DuitscheD opperbevel- hebber, waarbij troepenverplaatsingen van het Oosten* werden aangekondigd en con- centraties voorgeschreven. Yooral de vyandelijke zware artillerie, die dag en nacht over onze stellingen een geweldig vuur losbraakt, heeft tot heden een beteekenenden opmarsch van de onze verhinderd. De vyand verspilt groote massa's munitie. In Ecurie, waar de vijand ncg sterke stellingen inneemt, wordt het vuur der Franschen geconcentreerd. Van het lieve ptaatsje staat geen gebouw meer overeind. Hoe juist een schot treffen kan, moge uit het volgende bljjken. In een groote concertzaal, in het dorp Marcouil, achter het Fransche front, waren 160 Boldaten ondergebracht, die pas van de vuurlinie werden afgelost. Midden in den nacht sloeg een Duitsche bom in en vlak daarop nog een projectiel. Onze Roode Kruisdienst heeft 89 lijken onder den chaos van planken en steenpuin weggehaald. De stemming onder de soldaten is na de successen der laatste dagen, zeer goed. Toch vallen ook aan onzen kant duizenden vaD onze helden. Naar ruwe schatting zijn in een week ten noorden van Atrecht tot Lens drieduizend Franschen gesneuveld en eenige Engelschen. Hoe zwaar de verliezen der Duitsehers zijn, kan men uit het volgend bericht op maken, dat ons uit Herbestal bereikt Sinds eenige dagen passeeren hier lange goederentreinen met vrachtauto's, om troe- pen in Noord-Frankrijk te vervoeren. Voor de Yserlinie komen hier ook lange goederentreinen voorbij met ontsmettings- stoffen (kalk en teer), teneinde besmette- lijke ziekten te voorkomen. Het getal gewonde en ook zieke soldaten, die hier passeeren, is enorm de meeste treinen in de richting Aken passeeren des nachts, teneinde geen opzien te verwekken. Zoodra er een trein met gewonden van Noord-Frankrijk aankomt, moet iedereen zich van perron en station verwijderen. Op den dag mag alleen het Roode Kruis- personeel op het perron blijven. an het front in Noord-Frankrijk pas- seerde hier ook een trein met drie ver- nielde Duitsche vliegmachines, welke naar Duitschland vervoerd werden. Naar wy uit betrouwbare bron vernemen, komen er lange treinen met gesneuvelde Duitsche militairen te Hasselt aan, om in de Kempen begraven te worden. Deze lijken zijn afkomstig van het front in Noord- Frankrijk en aan de Yserlinie. Het offensief zal spoedig algemeen zijn. Er zijn toenemende teekenen, zoo meldt Central News uit Frankrijk, dat de Duit sehers meer en meer op hun materiaal en minder op hun manschappen moeten gaan steunen om hun frontlijn te houden. Sedert gebleken is, dat de Duitsehers het zuidoostelijk deel van hun front verzwakt hebben, is Joffre zijn knaagwerk weer in de Vogezen begonnen. Het offensief zal spoedig over de geheele frontlinie uitge- strekt zyn. Er worden dagelijks beiang- rijke versterkingen aangevoerd en ook is er nieuwe artillerie aangekomen. Meer granaten noodig. Ten einde den Britschen werkman de overtuiging by te brengen, dat er meer munitie noodig is, heeft de heer William Beardmore, metaalfabrikant te Glasgow, een eigenaardig middel toegepast. Hij heeft acht bekwame werklieden naar het front gezonden om zich persoonlyk te overtuigen, hoe noodig het is dat het tekort aan munitie worde aangevuld. Tot nog toe waren de menschen niet genoeg doordrongen van het denkbeeld, hoe noodig die aanvulling is, zij deden hun uiterste best niet. Nu die mannen echter gezien hebben, dat de Duitsehers 10 granaten werpen kunnen tegen de Engelschen 1, zullen die 8 werklieden, als zendelingen onder hun kameraden, jjveren voor het aanmaken van ammunitie met den allergrootsten spoed. De mannen aan het front, zegt een hunner, zijn overgeleverd aan de genade van de werklieden thuis. Wy gaan naar Glasgow terug om dat te verkondigen. Als de werklieden willen, zal er weldra een einde komen aan het tekort aan granaten en aan den oorlog zelf ook. De vliegraid op Karlsruhe. Men meldt van de grens aan de Tel. Een Wolff-telegram uit Berlyn bevat een schijnbeilige klacht over de zoogenaamde barbaarschheid van de Franschen, die bom- men op Karlsruhe wierpen. By de eerste Zeppelin-verschyning boven Antwerpen vielen bom men in de Twaalf Maandenstraat, dus bijna recht over het paleis, waar de Koningin en haar kinderen verbleven. Te Gent was ik getuige van het werpen van bommen, toen er geen eDkele soldaat in deze open stad was. Te Deynze werden in dezelfde maand September bommen ge- worpen tijdens een marktdag toen veel boeren, maar geeD soldaten in dit open stadje waren. Omstreeks dien tijd wierp een Zeppelin bommen te Lendelede by Kortrijk en waar uren in den omtrek zich geen enkele soldaat bevond, waar niet het minste militair punt bestend. Een Taube wierp bommen op Ostende, ook in September, toen nog geen soldaten, maar veel vluchte- lingen uit het Oosten daar vertoefden. In begin October wierpen Duitsehers bommen in het hartje van het toen onbezette Brngge. Bommen uit Tauben vielen onlangs twee maal te Poperinghe en doodden den eersten keer elf burgers, het was marktdagde tweede maal werden meest vrouwen en^ meisjesge- troffen. Ik herinner mij nog bomaanslagen uit Tauben op het open stadje Eeclo, het dorp Eyne by Oudenaerde enz. De viieger-aanval op Karlsruhe. Uit Karlsruhe wordt aan de „H. Crt." gcmeld: De begrafenis van 21 slachtoffers van den Franschen viieger-aanval had gis ter plaats op het gemeenschappelijk kerk- hof; de plechtigheid was door het stedelijk bestuur georganiseerd en werd bijgewoond door de groothertoginnen Louise de Hilda, de koningin van Zweden, Ret hof, de bur- gerlijke en militaire autoriteiten. Uit Berlijn wordt gemeld: In het officieele communique van den 15n dezer praalt het Fransche legerkommando met den viieger- aanval op Karlsruhe, welken het als een vergeldingsmaatregel voonstelt voor de be- schieting van open Fransche en Engelsche steden. Tegenover deze reden van den Fran schen aanval is het feit te plaatsen, dat overal waar het om open steden ging, onze aanvallen slechts vergeldingen waren voor gelijksoortige aanvallen van onze tegenstan- ders. Hier gold het bovendien een vreed- zame stad, waar voor den oorlog juist de Franschen gastvrij ontvangen werden. Mi litaire redenen kunnen voor dezen aanval niet gelden, want het eenige verlies, dat onze krijgsmacht hierbij leed, was de ver- wonding van drie in een lazaret verpleegde soldaten. De munitie-fabriek, welke niet van groote beteekenis is, feed bijna geen schade en werd slechts met weinige bommen be- worpen, hoewel zij gemakkelijk te herken- nen was. De Franschen liadden echter bijzonder het residentie-slot tot doelwit gekozen. Men wist door spionnen, dat het slot, behalve de groothertogin Louise, sinds verscheidene weken ook de koningin van Zweden her- bergde. De aanwezigheid van dit neutrale koningshuis heeft de vijanden in hun aan val niet weerhouden. Hoe groot gevaar de koningin liep, bewijst het feit, dat verschil lende bomscherven in de kamer der Zweed- sche barones Hochschild vlogen. Ook de kinderen van prins Max von Baden ont- kwamen nauwelijks aan den dood, wijl bom men hun dak yerbrijzelden boven hun slaap- kamer. Onder de burgerij eischle de aan val, naar men weet, 84 dooden en gewon den. Wij kunnen dezen aanval niet als mili taire ondememing, doch slechts als misdaad aanduiden, welker ruwheid een welsprekend getuigenis geeft van de werkelijke hoogte der veelbewonderde Fransche beschaving. Volgens de „Baseler Ztg." zijn de "bn- heilen, veroorzaakt door den viieger-aanval op Karlsruhe, zeer aanzienlijk. De Duitsche burgerbevoIking kent nu, zegt het blad, de ernstige gevolgen, welke voorlvloeien uit de Germaansche methoden. De Duitsche auto riteiten kunnen er niet meer aan twijfelen of de geallieerden zijn besloten lot repre- saille-maalregelen en hebben er de middelen voor. Het sacces de»* duikbooten. Met de ,/U 14" schrijft de Times, is een der meest succesvolle duikbooten onderge- gaan. Van de 17 visschersvaartuigen. die vernield werdeD in de week, die den oden Mei eindigde, was de ,/U 14" sckuld van den ondergang der meeste. Toch is de oorlog tegen de treiicrs niet verminderd. Sedert 1 Juni zijn miDstens 41 treilers en visschers vaartuigen vernield, gemiddeld dus 20 per week, terwijl er gedurende April en Mei gemiddeld 9 per week naar den bodem der zee gingen. Maar den treilers trof dat lot niet alleen. Sinds 1 Juni zijn minstens 21 zeil- en stoomschepen van oorlogvoerende naties getorpedeerd 15 Engelsche, 3 Fran sche, 2 Russische en 1 Belgisch, terwijl van de neutrale landen zijn vernield 6 Noorsche, 3 Deensche en 2 Zweedsche schepen en zeer kort te voren de 2 Amerikaansche schepen „Nebraskan" en ,/Diniana" waren vernield. Samen dus voor zoover bekend, 73 schepen van alle kleuren. 'tis niet te gelooven, dat de Britsche tegenmaatregelen zijn ver- slapt en toch vermeerdert steeds het aantal slachtoffers. Churchills verklaring dat „de bedreiging der duikbooten is beperkt binnen bepaalde grenzen klinkt dus vreemd, als er in twee weken meer dan 70 schepen kunnen worden TER NEUZENSCHE COURANT. ersier Oud Hollands vlag met gouden lauwerblaren Herdenk de worstelstrijd en onzer Helden moed, Juicht bij den Zegepalm behaald voor honderd jaren Op t veld van Waterloo, gewijd met Willems bloed. Oranje voerde tier den ouden Leenvv ten strijde, Het Critsche Luipaard en de Pruisische Adelaar Zij togen met hem mee j Zij streden aan zijn zijde, En t'rankrijks Adelaar bij lag verwonnen daar. De Zegekreet klonk rond. de Zon brak door de wolken, Het licht des A redes straald op rouw en oorlogsbrand, Wij danken weer als toen met de geredde volken, Wij bidden God bescherm Oranje en "t Vaderland. .A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1