De krijgsle&rijven. Politie Verordening'. GEMENGDE BERICHTEN. Mijngevaar. De „waakhonden" van den Ysep. Torpedeering van een Engel- schen kruiser iegenge- sproken. Bij onze naburer. Bleep munitie. Van het Oostelijke gevechts- ierrein, Van het Zuidelijjke gevechts- terrein. De ronde nikhelen stuiver, Derste Nederlandsche Codperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent. Jl. Vrijdag werd te Axel gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering van leden der Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beet- wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. RECHTSZAKEN. Van hei Westelijke gevechts* terreiri. Gestoorde vreugde. c eei 1 D beseft wat er thans op het spel staat, zal Silezie en Posen wegens beleediging. Ge- station Souchez, in het zuidelijk deel van nu e en onomwonden en beslist moeten noemde Obermeister had namelgk door een den Doolhof. Ondanks de hardnekkme po- antwooraen. berichtgever in de nieuwsbladen laten bekend J"~ Uit het Pransche legerbericht blijkt, ma^en, dat de veehandelaars voor hun ter dat het succes en de actie in de omgeving markt te Breslan aangevoerd vee woeker- van Atrecht nog steeds aan de zijde der winstea verlangden en verkregen. De be- klaagde kwam in zijn verdediging o.m. voor geallieerden is, maar ondanks dat is de strijd hier voorloopig toch nog slechts van plaatselijke beteekenis. Van veel meer belang is echter het succes door den Russischen bondgenoot op het oostelijk oorlogstooneel behaald. Het Russische legerbericht meldde, dat de den dag met de bewijzen, dat een handelaar bij den verkoop van negen varkens 800 mark, een ander aan een varken 175 mark en een derde aan een stier 300 mark zuiver //verdiend" had, zoodat de magistraat van Breslau openlijk verklaard had, tegen- Russische troepen er Donderdag in waren over dergelijk opdrijven der prjjzen machte- geslaagd de vijandelijke strijdkracbten, die '00s staan- De Obermeister werd dan bij Zoerawno over den Dnj ster waren ge- ook vr9gesproken, omdat hij, door de vol- getrokken over deze rivier t, rag te dringen. komen waarheid openbaar te maken geen De Duitsch-Oostenrijkers leden hierbij aldus meldt het legerbericht zware ver- liezen en tusschen 6 en 7000 man werden door de Russen gevangen genomen. Dat is zeker een uiterst belangrijk bericht, omdat door dit succes de opmarsch van het leger van Von Linsingen voorloopig tot staan zou zijn gebracht en de ver- bondenen weder achter de Dnjesterlinie opzet tot beleediging kon hebben gehad. Een correspondent van de /Daily Chro nicle in het noorden van Frankrijk, meldt Er is hard gewerkt in de laatste week vooral aan het begraven van de lijken der zouden zijn gedrongen, die het'hun noe Duitschers, waarvan langs bet front tusschen li 1 n I Hon cfvo oftrnrv Q*- f.,i:i.i alleen bij Zoerawno was gelukt te forceeren. Ten zuiden van den Dnjestr, die ook reeds bg Halicz .is bereikt, zijn de Duitsch- Oostenrgkers vrijwel meester, maar voor de den straatweg St. Julien en Steenstraete een buitengewone hoeveelheid was blijven liggen. De aard van den bodem laat niet toe dat men hier diepe graven maakt, maar actie tegen Lemberg van Zuidelijke richting tocl1 ,kau aan alIe eischen der hygiene, uit, moet de overgang van de Dnjestr ge- forceerd. Indien op de eenige piaats waar dit gelukt was de vijand nu is teruggedrongen krjjgen dus de Russen gelegenheid zich aan den linkeroever der rivier beter vast te zetten en de bloedige strijd om den rivier- overgaDg zal dus moeten worden herbaald tn dat onder ongunstiger omstandigheden dan eerst het geval was, toen men bg de vervolging van een verslagen leger den overgang forceerde. Opmerkelijk is het, dat noch in het Duitsche, nog in het Oostenrijksche leger bericht, deze nederlaag wordt erkend. Het Duitsche bericht noemt zelfs de positie der in Galicie strijdende Duitsche troepen onver- anderd en wijl de Russen verklaarden dat onder de bg Zoerawno gemaakte gevange- nen zich ook Duitschers bevinden, moet aan een van beide zgden, parlementair uit gedrukt, een weinig lichtvaardig met de waarheid zgn omgesprongen. Het terugslaan van een aanzienlijke strijd- macht, onder zware verliezen, is toch zeker geen feit, dat men als van weinig beteekenis in het officieele bericht mag verzwijgen en met belangstelling moest men dus uitzien naar het Duitsche bericht van hedenmiddag. dat misschien nader licht zal verschaffen over deze tegenspraak in de officieele be- richtgeving der beide partijen Een andere tegenspraak in deze bericht- geving betrekking hebbend op hetOosten- rijksch-Italiaansche oorlogstooneel is evenmin nog opgelost. Van de bezetting van Monfalcone door de Italianen, wordt in de Oostenrijksche berichten nog steeds gezwegen. Naar aanleiding vm het bericht uit Weenen, als zou een Oostenrijksche duikboot een Engelschen kruiser van bet type Li verpool bg San Giovanni di Medua hebben getorpedeerd en doen zinken, verneemt het Persbureau dst het schip waarop gedoeld wordt behouden in de haven i3 teruggekeerd en niet ercstig werd beschadigd. Een der correspondenten van het Hbl. aan de Oostgrens, schrijft ons Uit alle deelen van het Duitsche Rijk komen thans berichten van enorme voorraden aardappelen, zoodat de prijzen van dit con- sumptieartikel voortdurend dalen, hoe produ- centen en handelaars zich hiertegen ook schrap zetten. De magistraat van Hannover biedt thans de aardappelen tegen 4 a 4 pfg het pond aan. In de provincie Saksen en 5t hertogdom Anhalt daalden door den plotseling voor den dag bomenden grooten voorraad de aardappelen tot 1 mark per centenaar (50 K.G). De landbouwers komen nu met goede eetaardappelen voor 3 markt per centenaar; en de stedelijke besturen zgn genoodzaakt, hun aaugekochte aardap- pellen ver onder den inkoopsprijs van de hand te doen. Geen wonder, dat er thans in de Duitsche pers krasse woorden gezegd worden aan't adres van de //geweten- looze particulieren, handelaars en produ- centen. die het volk zoo hebben uitgebuit". Den consumenten wordt ten sterkste aangeraden, „geen grooteren voorraad op te koopen dan voor de behoefte per dag noidig is. Weldra komen de nieuwe aardap pelen en dan mogen de gewetenlooze arrdappelspeculaoten met hun groote voorra den en een gevoeligen slag in hun //edelste orgaan", den geldzak, blijven zitten." Als nu de fabrikanten van en de hande laars in suiker maar eerlijker zgn dan hun aardappelencollega's. Ook zij behooren tot heden (10 Juni) opgave te doen van hun voorraad verbruikssuiker bij een hoeveelheid van minstens 50 dubbele centenaars 50 X 100 K.G.) aan de Centrale Inkoop- vereeniging te Berlijn. Ook op de niet- nakoming dezer Bondsraadsverordening is zware gevangenisstraf gesteld, welke niet in een geldboete kan worden omgezet. En toch ondanks allerlei|bedreigingen met zware straffen schijnen er in Duitsch- land op velerlei gebied woekerwinsten te worden gemaakt. Een treffend staaltje hiervan leverde dezer dagen een proces op voor het schepengericht te Breslau, waar terecht stond de Obermeister van den VIeeschhouwersbond van Breslau, aange- klaagd door den Veehandelaarsbond voor vooral gedurende deze warme dagen, vol- daan worden. Onze troepen bevinden zich dan ook in besten welstand, dank zij den veien voorzorgsmaatregelen die genomen zijn en die voorkwamen dat deze streek een haard van besmetting werd. Van hun kant hebben de Belgen groote militaire bekwaamheden getoond. Zij ver- dienen meer en meer den naam dien men hun hier is gaan geven //waakhonden van den Yser'" Het droge seizoen heeft den aaublik van Belgisch-\ laanderen gebeel doen veranderen. De bruggen over den Yser en de wegen die naar de rivieren leiden, hebben veel van hun beiangrijkheid verloren, die zij bezaten gedurende het tijdperk der over- stroomingen. De innundaties verhinderen nog steeds alle kansen om andere verkeerswegen te kiezen dan de oude hobbelige wegen, die boven het waterpeil liggen. Het water is nu modder geworden en op vele plaatsen is de grond tusschen de Belgische en Duitsche loopgraven droog. Onder zulke omstandigheden zijn verras- singen altijd te wachten, hetzij hier of daar. Daarom moet er thans niet, zooals in den winter op enkele punten, maar overal langs het geheele front opmerkzaam wacht gehouden worden. Het punt, waartegen de Duitsche pogin- gen het meeste zich richten is bg Oost- btuyvekenskerke gelegen. De vooruitge- schoven Duitsche loopgraven, daar bij die piaats, werden een maand geleden door de Belgen veroverd, maar er gaat geen week voorbij zonder dat de Duitschers pogen die positie weer te hernemen. Dit komt ook doordat het onmogelijk is om een aanval te doen tegen het Orugge- hoofd van Dixmuiden, zonder eerst in het bezit te zijn van bedoelde loopgraven, bewaakt en verdedigd door de //waakhonden van den Yser". De minister van oorlogsmunitie in Enge- land, Lloyd George, zet zijn veldtoclit tot vermeerderde munitie-aanmaak met kracht voort. In een toespraak tot de arbeiders te Cardiff legde hij er den nadruk op, dat bij nu speciaal vroeg om arbeiders. Hij vroeg om ijver en om het gebruikmaken van iedere hulpbron, die aan de werkgevers en arbeiders ten dienste staan voor den aan- maak van munitie. De minister vroeg aan alien, gehoor te geven aan zijn dringenden oproep, zoodat elkeen in de jaren die ko men zouden, zonder schaamte over den oorlog zou kunnen spreken. „Ik ben hier', zei de minister, „om u te vragen, de vlag te planten op uw werkplaatsen. Recruteer elke draaibank, die ge liebt. \erander uw draaibanken, uw machines in balaljons, en wij zullen den vijand ver- drijven uit de landen, die hij gemarteld, verwoest, vertrapt en onteerd heeft. Het is een groote oorlog, een verschrikkelijke oor- log, docli Groot-Brittanie kan niet terug zonder zijn naam als groote natie van de wereldkaart te vegen.' Men weet, dat alle mogelijke heeren en heertjes in Londen hun vrijen 1ijd zullen gaan besteden aan het maken van munitie. Als werkplaatsen zullen localiteiten in bu reaux van openbare diensten enz. dienst doen. In Auslralie gebeurl iets dergelijks. Tal van machinefabrieken hebben er bovendien hun werkplaatsen en hun personeel voor aangeboden. Volgens generaal-majoor Bertram, voorzit- ter van de Canadeesche commissie voor mu nitie-aanmaak, is bij onderzoek gebleken, dat Canada in staat is. tienmaal zooveel mu nitie te vervaardigen als er thans wordt ge- fabriceerd. gingen der Duitschers hebben de Franschen al de voordeelen, die ze de vorige dagen be haald hadden, gehandhaafd. In de buurt van de Tout Vent-boerderij hebben de Duitschers s ochtends een tegenaanval ge- daan, die gemakkelijk tegengeliouden werd. an liet overige front is niets te vermel- den dan een vrij levendig krijgsbedrijf in den sector ten Ooslen van Reims en op liet front Perthes-Beausejour. BERLIJN, 13 Juni. (Wolff.) Officieele me- dedeeling van het groote hoofdkwartier Bij Nieuwpoort, Dixmuide, ten Noorden van Atrecht en bij Hebuterne hebben artil- leriegevechten piaats gevonden. De zwakke aanvalspogingen van den vijand in de dui- nen zijn afgeslagen. 1 en uid-Oosten van Hebuterne zijn in- fanterie-gevechlen aau den gang. De verster- kingswerken van Luneville zijn bescliolen. SI. PETERSBURG, 12 Juni. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den generaten staf: Ten Noorden van Sjawle in de streek van Szaktnowo hebben wij rijdag aangevallen en een vijandelijke afdeeling in westelijke richting teruggedreven. Bij Sjawle gaat'de vijand met zijn vruchtetooze aanvallen aan den sector ten Noorden van Oramp voort. Ons offensief aan het front Zsawliany-Beti- gola gaat voort zich met succes te ontwik kelen. \'rijdag bestormden wij verscheidene dorpen en het kerkhof bij liet gehucht Jo quiny. Den vorigen avond had onze rui- terij aan dit front den vijand aangevallen ongeveer 100 Duitschers neergesabeld meer dan 50 gevangen gemaakt. In de richting van Ivowno tracbt de vijand zich vast te zetten op het front Sapeziseki Huaele. In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben wij hem in de streek op den weg van Mariampol en langs den spoorwe- Kowno-Wirballen een weinig in verdruk king gebracht. Op den rechteroever van den Weichsel. m de streek van Starozeby, heeft de vijand Vrijdagmorgen vroeg een hevig artillerievuur geopend en een reeks aanvallen onderno- men. Tot den middag slaagdje de vijand er niet in op minder dan 400 pas te naderen Onze afdeelingen vliegtuigen verrichtten ver- kenningen, wierpen met succes hun bom- men en droegen veel bij tot het afslaan van de aanvallen. In Galicie, in het dal van de Skio, drong Vrijdag een automobielbatterij van den vij and naar onze verschansingen vooruit. doch ons geschutvuur dwong haar tot den terua- tocht. en In den slag van drie dagen aan den Dnjestr, in de streek van Zurawno, welke van Dinsdag lot Donderdag gedjuurd heeft, hebben wij in t geheel 348 offieieren en 15.431 soldaten gevangen genomen en 78 mi- trailleurs en 17 kanonnen, waaronder de reeds vermelde, buit gemaakt. Ook een groot aan tal wapens, legerwagens en veldkeukens vielen in onze lianden. Om het Oostenrijksch-Duitsche leger, dat zich op den rechteroever van den Dnjestr terugtrok, te sleunen, is de vijand op beide oevers van de Tysmenica een offensief be- gonnen, waarbij hij er Donderdag in slaagde het dorp Grusnow te nenien. Maar hij werd er later weer door onze troepen, die 33 offi eieren en 490 soldaten gevangen maaklen. uitgeworpen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ondernam de vijand vruelilelooze aanvallen op het bruggehoofd bij Halicz. In den loop van den volgenden dag naderde hij d,en Dnjestr aan het front Nezwiska-Zaleszeziki en begon op verscliillende iilaalsen den over- tocht. BERLIJN, 13 Juni. (Wolff.) Officieele me dedeeling van het groote hoofdkwartier: Ten Noord-Westen van Szawle zijn wij goed opgeschoten. Kusje is stormenderhaAd genomen. ijandelijke tegenaanvallen zijn mislukt. Aclit offieieren, 3.350 man en acht machine-geweren waren onze buit. Ten Zuid-Oosten van den straatweg Mar- jampol-Kowno zijn de gevechten van de uit liet Zuiden aangekomen Russische ver- sterkingen opnieuw begonnen. Ten Noorden van Przasnysz zijn er op nieuw 150 krijgsgevangenen gemaakt. Onze inval in de vijandelijke linie ten Zuiden van Bolimow is 'snachts door Rus sische tegenaanvallen gevolgd, die alle zon der gevolg bleven. De gewonnen stellingen zijn vast in onze hand. Onze buit is hier tot 1660 gevangenen, 8 kanonnen waar van 2 zware en 9 machine-geweren ge- s tegen. Het bruggehoofd van Sleniawa is gisteren weer genomen. De vijand liet meer dan 5000gevangenen in onze lianden. Nachtelijke tegenaanvallen van den vijand zijn mislukt. Ook ten Ooslen van Jaroslau en ten Oos- ten van Przemysl leeft de strijd weer op. De troepen van generaal v. Linsingen heb ben Mlyniska genomen. De aanval op Zydaczow wordt voortge- zet. WEENEN, 13 Juni. (Wolff. Ambtelijke mededeeling van hedenmiddag: In Zuid-Oost Galicie dringen onze troepen van het leger van Pflanzer verder zegevie WEENEN, 13 Juni. (Wolff.) Ambte lijke mededeeling ran hedenmiddag Aan de Isonzo hebben gedurende de beide laatste dagen, in het bgzonder bg Plava, ernstige gevechten piaats gehad. Een daar op Vrijdag door de brigade uit Ravenna ondernomen poging om de ooste lijke oeverhoogten te veroveren, eindigde met een terugtocht. Gisteienmorgen trokken de Italianen opnieuw over de rivier. Na hevige gevechten slaagden onze troepen er in, om den voortdurend versterkten vijand terug te werpen. Voor onze stel iingen, die vast in ons bezit zijn, liggen meer dan 400 lijken van den vijand. In het grensgebied van Karinthie en Tiro duren de artilleriegevechten voort. TER NEUZEN, 14 Juni 1915. Het weer bericht van het moteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.6 Christian- sund, Laagste barometerstand 756.2 Haparanda. Verwachting tot den avond van 15 Juni: Meest matige noordelijke tot noordooste- lijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, overdag iets warmer. Mtilp in ]\ood. Uit de rekening over het laatste kwartaa!, door den penningmeester van het uitkeerings- fonds bij ziekte ,/Hulp in Nood" alhier in de j.l. Zaterdagavond gehouden algemeene vergadering uitgebracht, bleek, dat was ontvangen 446,29 en uitgegeven 893,88, zoodat er een nadeelig slot was van 447,59. Het goed slot van de vorige rekening be- droeg f 2682,54, zoodat de gelden der vereeniging zijn gedaald tot een bedrag van f 2234,95. Over het verloopen jaar werd ontvangen 2055,89^2 en uitgegeven 2851,81, zoodat er over het laatste boekjaar een verlies was van 795,9272- Voor de afdeeling ,/Steunkas" werd in het laatste kwartaal ontvangen 40,20 en uitgegeven 28,50, zoodat het goed slot bedraagt 11,70, wat het goed slot der vorige rekening ad 440,01 een totaal aanwezig bedrag geeft van 451,71. Over het geheele jaar werd voor de steunkas ontvangen 178,25 en daarvan uitgegeven /ll 1,50, zoodat er een voor- uitgang was in het kapitaal van 66,75. De Minister van Financien brengt in her- innering, dat de gelegenheid tot inwisseling van de ronde nikkelen stuivers op 1 Juli 1915 wordt gesloten. Tot dezen datum kunnen de bedoelde munten worden ingewisseld aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Ter voorkoming van geldelgk verlies zal het publiek derhalve goed doen tijdig na te gaan of nog ronde nikkelen stuivers in zijn bezit zijn en, zoo ja, deze munten voor 1 Juli 1915 bij een der bovengenoemde kantoren in te wisselen. Aangeteekend wordt nog, dat reeds thans niemand verplicht is ronde nikkelen stuivers in betaling te nemen, ZAAMSLAG. Tot hoofd der Chr. Herv. school te Doetinchem is benoemd den heer S. Brou- wer, hoofd aan de Chr. Herv. school alhier. Uit het jaarverslag bleek van een gunstigen stand van zaken. Er werden aan de fabriek geleverd 88.300.000 K.G. suiberbieten, met een gemiddeld gehalte van 16.92 0/0 tegen 16.97 het jaar te voren. De campagne duurde zonder eenige stoornis van 28 Sep tember tot 5 Januari. Aan de leden werd voor de bieten fcetaald 15,94 per 1000 Kg. (zonder aftrek der kosten van zaad en inladen.) De winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd. Een voorstel om de minimum levering per aandeel te verhoogen van 15000 Kg. op 23.000 Kg. netto en de maximum levering te verhoogen tot 35 000 Kg. werd aange- nomen en in verband daarmede ook eene ijziging der stat.uten. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Dieleman, W. Scheele, G. VogelvaDger en A. Wolfert, werden herkozen. Tot lid der finaneieele commissie, ter voorziening in de vacature ontstaan door Op grond van het voorstaande heb ik de eer UEdelAchtbare beleefd te verzoeken, deze waarschuwing en dit verbod ter alge meene kennis in Uwe gemeente te brengeu. In den vervolge zal bij mij van U ook bericht ingewacht worden omtrent het bloot- liggen van tot zinke» gebrachte mijnen. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B ROCX. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, heeft de navolgende nieuwe verordening van politie vastgesteld Artikel 1. Het is aan ieder verboden. zich, zonder bepaalde noodzakelijkheid, binnen een af- stand van 50 meter van de grens op te houden, welke noodzakelijkheid echter niet altijd behoeft te blijken uit een door een militair commandant atgegeven vergun- ningsbewijs. Artikel 2. Het is verboden, zoowel van als naar Belgie de grens te passeeren langs andere dan de heerbanen en de door de Directie der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen daarvoor aangewezen wegen. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 49 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Door bovenstaande verordening vervallen de bestaande waarschuwingen en bekend- makingen. Wegens poging tot verboden uitvoer van vaten ruudvet naar Belgie eischte het O. M. bij de Rotterd. Rechtbank een maand gevang. tegen den Brusselschen vetsmelter L. en 14 dagen tegen den koopman V. van daar, met verbeurdverklaring van de partij vet. Wegens berooving van Belg. bankbiljetten toebehoorende aan een Belgischen kolen- handelaar, dien zij te middernacht naar haar woning medenam, werd 3 jaar gevang. gevorderd tegen vrouw E. B. en 4 jaar tegen S. G. wegens het verbergen van deze bankbiljetten. Dinsdag wordt de zaak bejiandeld van den heer Bernard Canter, letterkundige, redacteur van het Weekblad Holland Express, terzake van opzettelgke beleediging van den Duitschen Keizer, tevens Kouing van Pruisen, zijnde de regeerende vorst van een bevrienden Staat. het aftreden van den heer J. van Hoeve lend vooruit. Na hardnekkige gevechten zijn (niet herkiesbaar), werd benoemd de heer r!!mc,nc®', Tlumulz en de hoogten de Feijter Lz. te Axel en wegens aftredins Omtrent de krijgsbedrijven der laatste dagen ontleenen wij aan de „N. II. Crt." de volgende telegrammen: PARIJS, 13 Juni. (Havas.) Officieele me dedeeling van hedennamidt'tag: Bij Lorette hebben de Duitschers in den geheelen sector getraclit door een aanhou- dende beschieting de organisatie van dfe stel lingen, die de Franschen veroverd hebben, te belemmeren. De 1-ransche artillerie antwoordde met een beschieting van de Duitsche loopgraven en batterijen. De franschen hebben zich na een liard- nekkigen strijd meester gemaakt van het ten Noorden van Olesza veroverd. Ten Zui den van Czernelica wordt gestreden. Nieu we Russische aanvallen op Zaleszcyski wer den bloedig afgeslagen. 1 it de Boekowina over de rijksgrens op- rukkend, hebben onze troepen de Russen uit hun langs de grens voorbereide, sterke stellingen teruggeworpen. Bij de vervolging werden verscheidene plaatsen in Bessarabie bezet. Er vielen gisteren 1560 gevangenen in onze lianden. Aan den boven-Dnjeslr vallen de bondge- nooten met succes aan in de richting van Zydaczow, waar nog sterke Russische strijd- krachten den zuidelijken oever van den Dnjestr bezet houden. In Midden-Galicie heeft de aanval van de O os tenrij ksch-Hongaarsche en Duitsche troe pen tot de verovering van Sieniawa geleid en, na afweer van een krachtigen vijande- lijken aanval, tot de bestorming van alle steunpunten ten Noord-Oosten van die stad. Hierbij zijn 3500 Russen gevangen gemaakt. Overigens is de toestand onveranderd. Feijter Lz. te Axel en wegens aftreding van den heer V. Cortvriendt als plaatsver- vangend lid dier commissie (niet herkii sbaar) de heer E. C. Dumoleyn te Sas van Gent. Blijkens ingekomen bericht heeft een garnalenhandelaar uit Stellendam een tot zinken gebrachte mijn van een zandplaat gelicht, deze uiteen genomen en het niet onschadelijk gemaakte afvuurtoestel in zgn huis genomen. Met het oog op het groote gevaar, aan dergelijke handelingen verbonden, niet alleen voor den dader maar ook voor zgn omgeving, is het noodzakelijk, dat allepersonen, die door den aard van hun bedrijf of uit andeie hoofde op of bij het water komen, tegen dergelijke ondernemingen nadrukkelijk ge- waarschuwd worden en hen verboden wordt, aangespoelde of tot zinken gebrachte mijnen aan te raken. JEen huis ingestort. Aan den toekomstigen Stadhuisboulevard te Rotterdam, die voorloopig nog alleen groote open plekken en een collectie ver vallen panden rijk is, welke laatste reeds jaren speculatief bezit werden geacht, en dus niet waren te koopen ter amotie en verbetering, is Vrijdagmiddag gedurende een geweldig onweder een van die gebouwen totaal ingestort. Het was het pakhuispand Coolvest 21, verhuurd aan de hrma Van der Willigen, doch in onderhuur bij het Blaauwhoedenveem voor den opslag van koopmansgoederen. Men was juist bezig om balen coprah naar boven te hgschen en op te slaan, toen alle vloeren van bet vier verdiepingen hooge gebouw zieh begaven, en de voorgevel naar buiten stortte. Door het donderend geraas waarmee dat geschiedde, was de consternatie groot, te eerder wijl men meende, dat verschillende werklieden onder het puin zouden zijn edolven, Gelukkig is dat zeer meegevallen. Reeds spoedig waren een sleeper en een werkman, waarvan e'e'n (niet zwaar) was gekwetst, uit let puin bevrijd, en bij gehouden appel bleek dat ook de overigen in veiligheid waren. Jet ongeluk heeft dus geen menschenlevens gekost. Voor het pakhuis stond een met paarden bespannen sleeperswagen. Een dier paarden werd dadelgk door het neerstortend puin gedood, het tweede kwam met gebroken poot in het water terecht. Men is thans bezig op het afgezette terrein de ruine zooveel mogelijk weg te ruimen. Een droevig ongeval had Donderdagmiddag te Nijmegen piaats. Voor ontspanning brachten de ateliermeisjes van een firma haar vrije uurtje door op het platte dak van het hooge gebouw. Een harer had daarbjj het ongeluk naar beneden te storten voor dood werd de ongelukkige weggedragen. Arme dier en. Van een waggonlading lammeren, per spoor van Groningen naar Delft verzonden, bleken bij aankomst 41 stuks dezer dieren door de warmte te zijn bezweken. Den wonderbare vischvangst. Het leek Vrijdag te 's-Hertogenbosch wel een //wonderbare vischvangst". In de verschillende wateren, die door de stad stroomen, zooals Dommel en Dieze, dreven massa's visch van allerlei soort, bedwelmd aan de oppervlakte. De fabrieken van Tilburg ioozen haar afvoerwater in de slooten om de stad. Ten gevolge van de stortbuien zgn deze slooten overstroomd en is hun water in den Esschen stroom geloopen, welke uitloopt op de Dommel. Dientengevolge werd ook dit water vertroebeld en de visschen daardoor zoodanig bedwelmd, dat zij niet meer in staat waren stroomopwaarts te zwemmen. i I i •d o s a A g P Wi d Z( d< v< hi ni vt m sti va Di Wi bi ni> Wi br W( •de vei wa •zij str en scl vai lac hei del get te der VI, get get r der cee per gel ech tha tro ber r wo: var een ver der bra stoi de I Bor win Boc hev gew wer in de 1 boo ing< zeei P C mel T trav trav zgn en koh big, G het een traw gen won M

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2