ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De torijgsbedrijvea. No. 6234. Zaterdag 12 Juni 1915. 55e Jaargang. De Oorlog ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 25. Dit BM verschynt Maandag-, Woensdag- en Yrudagavond, nitgezcnderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. B1NNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij dfreete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. BBBSTB BLAD. Ingevolge een door de Nederlandsche pip Pers ingevoerde re- geling, zal door ons in den loop dezer maand de vrijheid ge- genomen worden over de abonne- mentsgelden van het tweede kwartaal, in Augustus over die van het derde kwartaal, en in October over die van het vierde kwartaal te beschikken. Vertrouwende, dat onze lezers hier- aan hunne welwillende medewerking zullen verleenen, teneinde ons geen onnoodige onkosten te doen maken. DE UITGEEFSTER. Vloeken en het bezigen van ruive taal in het leger De Minister van Oorlog heeft de volgende besehikkiog genomen met last deze op drie achtereenvolgende appels aan de troepen voor te lezen. ,/Telkens bereiken mij nog klachten over het vloeken en het bezigen van ruwe taal in het leger. Ik erken, dat een deel van ons volk zich daarvan een soort gewoonte heeft gemaakt. Men vloekt om uitdrukking te geven aan een gevoel van schrik, verbazing of ver- rassing, zelfs van blijdschapmen doet het om aan een ander zijn afkeuring, gramschap of toorn kenbaar te maken men doet bet zelfs om iemand te overtuigen van een be- gane fout of misslag, dan wel tot oplettend- heid of verandering van gedrag aan te sporen. De gewoonte is onpractisch omdat, zelfs wanneer zij met een bepaald doel wordt toegepast, dat doel er slechts zelden mede zal worden bereikt. De gewoonte ontsiert den man, die op beschaving wil aanspraak maken. En vooral is de gewoonte afkeurenswaar- dig omdat zij zoovelen aanstoot geeft. In het leger, waarin men zonder onder- scheid te maken ingodsdienstigeovertuiging, dagelijks in goede kameraadschap met elkander moet kunnen omgaan, waar alien, van de hoogsten tot de laagsten, elkander noodig hebben, wederkeerig elkanders steun behoeven, moet, meer dan ergens anders worden vermeden elkanders ontstemming te verwekken door de taal die men spreekt. Het is daarom, dat ik een beroep doe op alien, die tot het leger behooren, om elkander in het bestrijden van deze gewoonte behulp- zaam te zijn en is het mijn zeer stellig ver- langen, dat de meerderen ook op dit gebied hunne ondergeschikten tot voorbeeld strekken. Zoo kan in dit opzicht, evenals in zooveel andere, uit het leger een invloed ten goede op het volk uitgaan." Jjitvoer van nieuwe aardappelen. Het Stbl. no 236 bevat een Kon. besluit van den 8sten dezer, houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van aardappelen van den nieuwen oogst. (St. Ct.) Een Artikel van V Independance Beige. Het Algemeen Hoofdkwartier deelt aan de N. R. Crt. mede In de Londensche editie van 1' Indepen dance Beige is een artikel verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat met name genoemde Belgen door onze troe pen in Zeeuwsch-Ylaanderen zouden zijn overgeleverd aan Duitsche grenswachten, dat een Belg door onze soldaten is gewond, een ander gedood. De voorstelling van de feiten is of geheel onjuist of verdraaid. Vooreerst is er nooit een Belg door Neder landsche soldaten aan Duitsche posten over geleverd. Een Belg is door een geweerschot gewond, en een zekere Dries is neergeschoten, beiden omdat zij op hoogst verdachte wijze over de grens kwamen en op het aanroepen van ooze soldaten geen aehtgaven op beiden is eerst geschoten nadat een paar waar- schuwingsschoten in de lucht waren gegeven. De gewonde Belg is door een Belgischen dokter vervoerd naar St. Nicolaas om te worden verpleegd. Aan onzen gezant te Londen zal kennis worden gegeven van de leugenachtigheid der voorstellingen in 1' Independance Beige. De algemeene ioestand. Op het Oostelijk oorlogstooneel zetten de Duitsch-Oostenrijksche legers intusschen hun zegevierenden opmarseh voort, maar het gaat hun daarbij toch niet meer zoo voorspoedig als aanvankelijk het geval was, schrijft het Alg. Hbl. In het gebied van den Beneden San en in de streek ten oosten van Przemysl is de opmarseh, zij het al niet tot staan ge- bracht, dan toch ernstig belemmerd door het offensief-defensief der Russische troepen, wier strijdvaardigheid en energie ondanks alien geweldigen tegenslag toch bewonderens- waardig blijft. In het zuidoosten van Galicie echter kunnen de Duitsch-Oostenrijkers weder op belangrijke successen bogen. Reeds is de stad Stanislof in hun bezit en naderen ze al de ten noorden hiervan gelegen plaats Halicz aan de Dnjester, ten zuidoosten van Zoeravno, waar gelijk men weet de verbon- den legers deze rivier reeds zijn overge- trokkeD. Halicz is gelegen aan den spoor- weg van Kolomea naar Lemberg en de bezetting van deze plaats zou dus, in verband met bet oprukken van de troepen van generaal Von Linsinger ten noorden van den Dnjester, die de voortzetting van dezen spoorweg bedreigen, van groote be- teekenis zijn. De communication van de in het Proeth- gebied ageerende Russische legers dreigen te worden afgesneden en het verband van deze legers met die in Noord-Oost Galicie is alreeds vrijwel verbroken. De Duit-Oostenrijkers die hier in deze streek in noord-oostelijke richting opdrin- gen drijven de Russen in oostelijke richting terug en bedreigen dus de streek ten oosten van Lemberg. Deze welgeslaagde actie heeft tweerlei resultaat in de eerste plaats de afsnyding en terugdringing van de Russische legers in het Proethgebied, in de tweede plaats de verkorting van het trapsgewijze gebogen front dat Noord-Oost-Galicie omvat en waar- van het geleidelijk vooruitschuiven de vol- komen bevrijding van Galicie ten gevolge moet hebben. Hardnekkig houden de Russen in het westen van deze boog nog staande, maar een verdere ombuiging van dit punt aan den oostkant zal hen daar in het westen natuurlyk ook in moeilijker positie brengen, omdat het voortrukken van den vijand langs de linie ZoerawnoHalicz hun ten oosten van Przemysl ageerende troepen in den rug zou bedreigen en het gevaar voor Lemberg, dat men met alle kracht in het westen tracht af te wenden, van het zuiden uit zooveel te dreigender maakt. Uit hat Duitsche legerbericht van gisteren blijkt dat de Russen, de hier dreigende gevaren inziende, dan ook zich duchtig weerden generaal Yon Linsingen bracht ten noord-oosten van -Zoerawno den Rus- sischen aanval tot staan, heet het in dat bericht. Hetgeen dus toont dat de Russen, zij het ook zonder succes, hier toch het offensief hadden hervat. Op welke successen de Duitsch-Oosten rijkers op het oostelijk oologsterrein ook mogen bogen, erkend moet worden dat ze tegenover een geduchten en taaien vijand staan, die tot het uiterste zich tracht te verweren tegen de ijzeren greep die hem tracht te verpletteren. Een wanhopige inspanning zou den tegenstander, zoo verre superieur op artilleristiscn gebied, een superioriteit die de Russen, afgesneden als ze zijn van de toevoeren hunner bond- genooten, die immers ook om deze reden de actie tegen de Dardanellen begonnen, thans niet meer kunnen doen verdwijnen. In zooverre is het hardnekkig verzet der Turken aan de Dardenellen ook voor Rus- land van noodlottige beteekenis. in het westen blijven de Franschen aan de winneude hand, zonder dat echter deze successen van eenige beslissenden invloed zijn. Wel wordt het Fransche aanvalsfront geleidelijk uitgebreid, zoodat nu ook al ten zuiden van Atrecht krachtige en welgeslaagde aanvallen worden ingezet, maar al moeten de Duitschers ook op enkele plaatsen een weinig terugwyken, van een doorbraak hunner linies is nog geen sprake. De geweldige overmacht voor zulk een doorbraak noodig, moet op een te klein terrein worden samengetrokken, zoodat een doorgezette aanval zich niet kan ontwik- kelen. Aldus verklaarde dezer d^gen de oud-Minister van oorlog Colijn, het mis- lukken van het Fransche offensief ondanks de nummerieke overmacht der geallieerde legers aan het westelijke front. En uit hetgeen de oorlogscorrespondent van de ,/Frankf'. Ztg", Oertel, dezer dagen schreef omtrent het Fransch-Britsche offen sief tusschen Rijsel en Atrecht, kan men de bevestiging van deze opvatting lezen. Geweldig was de roac-ht die generaal Joffre voor deze offensieve actie samentrok. Over een frontbreedte van 24 K. M. zoo becijfert Oertel concentreerde Joffre een legermacht van 10 a 12 corpsen, die, de Britten in het Noorden, de Franschen in het Zuiden, een geweldigen aanval begon nen op de Duitsche linien ten einde deze door te breken. Maar aan het Duitsche front werden nu eveneens - aanzienlijke versterkingen aange- voerd en het eveuwicht in de sterkte der beide partijen werd aldus hersteld. De stormaanvallen mislukten en de eenige resultaten waren plaatselijke successen ten noorden van Atrecht, die echter niet konden worden doorgezet. Ontzaglijke offers zijn gebracht zonder eenig belangrijk resul taat, omdat bij de noodzakelijke toepassing van zoo overweldigende troepenmassa's elke verrassing van den vijand is uitgesloten en deze steeds weer tijd heeft ook zelf het bedreigde punt te versterken. Wat thans in de omgeving van Atrecht geschiedt, geeft wel den indruk van het hoopelooze van den strijd op het westelijk oorlogstooneel en doet haast twijfelen of wel ooit hier een miiitaire beslissing zal kunnen worden verkreger De heer v. Gheel Gildemeester te Washington. De correspondent van de //Associated Press" te Washington meldt, dat de aan- komst van den heer Van Gheel Gildemeester, een Nederlandsch burger, aanleiding heeft gegeven tot het opdaiken van nieuwe ge- ruchten over pogingen tot herstel van den vrede in Europa. Gildemeester begaf zich naar de Duitsche ambassadehij had een bezoek gebracht aan het Duitsche Ministerie van Buiten- landsche Zaken en hooggeplaatste autori- teiten te Berlin. Bernstorff verklaarde, dat de heer Van Gheel Gildemeester niet in connectie staat met de Duitsche regeering en geen brieven van Duitsche autoriteiten bij zich heeft. Hij heeft Engeland zoowel als Duitsehland bezocht met het doel, in- lichtingen in te winnen over de eventueele vredesvoorwaarden. In Duitsche kringen veronderstelt men dat bij de beweging ten gunste van den Europeeschen vrede door middel van de Vereenigde Staten wil pousseeren. Geruchten over vrede gaan heden voortdurend in de Duitsche kringen rond, maar van de zijde der geallieerden werd in deze richting geen wenk ontvangen. Men neemt aan, dat zij niet over vredesvoorwaarden willen onder- handelen, voordat de Duitsche troepen Fransch, Belgisch en Russisch gebied heb ben ontruimd. Reuter seint hieromtrent uit New-York Gildemeester, die uit Berlijn te Was hington is aangekomen, is de zoon van een geestelijk raadsman van de Koningin der Nederlanden. Men denkt, dat hij nu uit Washington naar New-York is gegaan om eenige personen van naam te interviewen, bij wie hij door brieven geintroduceerd is. Hieronder zijn uitgevers van in Amerika verschijnende Duitsche bladen. Hun mede werking aan de vredespropaganda zal worden gevraagd. Ook is hij van plan naar Chicago en andere Amerikaansche steden te gaan. Onder de belangwekbende uitingen, welke hem door de Nieuwsbladen worden toege- schreven, is een mededeeling, dat er in Duitsehland en in enkele Europeesche landen een vredespartij van eenige beteekenis bestaat. Gildemeester zou de vrees te kennen hebben gegeven, dat zijn eigen land in het con flict betrokken zou kunnen worden, als de oorlog lang duurt, doch hij heeft alle hoop, dat pogingen tot bemiddeling van de onzij- dige landen zullen slagen. De meest belang rijke indruk van zijn betoek is, dat een groot gedeelte van het Duitsche volk en een belangrijk gedeelte van de Duitsche regeering zelve geen sympathie hebben met het op de spits gedreven militarisme en niet afkeerig zijn van een spoedigen vrede. Aan de Morning Post wordt uit Was hington gemeld Duitsche Amerikanen van naam bestieren de gangen van Gildemeester, die Berlijn op den lOden Mei met een brief aan Bern storff verlaten heeft, na met Bethmann Hoiweg, Jagow en Delbriick gesproken te hebben. Gildemeester heeft eenige leden van het kabinet gesproken, maar president Wilson niet. Men gelooft, dat Gildemees ter gezegd heeft, dat Duitsehland geneigd is den volgenden grondslag voor vredes- onderhandelingen in overweging te nemen vrijheid van den handel ter zee zoowel in oorlog als in vredeeen onafhankelyk koninkrijk Polen uitbreiding van de Duit sche kolonien met uitzondering wellicht van Kiao-tsjou, dat zou worden terugge- geven aan Chinaontruiming van de be- zette gebieden van Belgie, Frankrijk en Rusland teruggave van Elzas-Lotharingen aan Frankrijk in ruil voor Luxemburg. De geheele zaak wordt beschouwd als een manoeuvre om de menschen van het praten over een oorlog tusschen de Ver eenigde Staten en Duitsehland af te houden, Engeland verantwoordelijk te stellen voor de voortzetting van den oorlog en de Ver eenigde Staten er toe te brengen tegenover Engeland op handelsgebied kraehtiger op te treden. Gildemeester heeft gezegd, dat het feit, dat de Duitschers 60000 man aan dooden verloren hadden bij de poging tot doorbraak naar Calais, uitwerking had gehad op het Duitsche volk. Gebombardeerde (cotters Men meldt uit Maassluis aan de N. R. Crt. De schokker M. A. 73 heeft Donderdagmid- dag hier aangebracht de volledige bemanning van de Engelsche zeilvisschersvaartuigen Welfare, geraerkt L. t. 555, en Laurestina, gemerkt L. t. 426, vier man van elk. Ter- wijl die schepen op de Noordzee op 30 mijl afstand N.N.W. van den Waterweg visschende waren, werden zij door een Zeppelin bestookt en tot zinken gebracht. De bemanning redde zich in eigen booten en werd later door de M. A. 73 opgepikt. Wij ontleenen omtrent de krijgsbedrijven aan de „N. R. Crt." de volgende telegram- men: Van het Westelijke gevechts- terrein. PARIJS, 10 Juni. (Havas.) Officieel bericlit van hedenmiddag 3 uur: In den sector ten N. van Atrecht duurt het hevige artilleriegevecht dag en nacht voort. In het laatste etmaal hebben de Duit schers aanvallen gedaan op de suikerraffina- derij bij Souchez, die alle zijn afgeslagen. De Franschen zijn ook op het noordelijke eilandje van Neuville St. Vaest vooruitge- komen. De Duitschers hebben in den afge- loopen nacht de plaats gebombardeerd, djoch geen poging gedaan om haar te hernemen. De vorderingen der Franschen in het Doolhof zijn voornamelijk in het Zuid-Oos- telijk deel gemaakt. In den omtrek van Touvent hebben de Franschen, ten spijt van een verwoede be- schieting, hun stellingen uitgebreid. Onze laatste winst is een vooruitgang van 1 ki lometer over een front van 1800 meter. Ten O. van Fravlemont, bij de hoeve van Quennevieres, is een Duitsche tegenaanval in den nacht van Dinsdag op Woensdag vol- slagen verijdeld. De Franschen liebben al het gewonnen terrein behouden. Van het Oostelijke gevechts- terrein. WEENEN, 10 Juni. (Wolff.) Officieel. De gevechten aan de Boven-Dnjestr en in het gebied tusschen Dnjestr en Pruth duren voort. Flet leger van Pflanzer-Baltin wint verder veld naar het Noorden. De aanvalskolonnes zijn, al vechtende, doorgedrongen tot Ober- tyn en op de hoogten ten Zuiden van Ho- rodenka. In aansluiting met de successen in Galicie heeft een troepenafdeeling in de Boekowina, die gisteren over de Pruth trok, sterke Russische strijdkrachten ten Z.-W. van Ivotzman teruggeworpen. Voor het overige is de toestand onveran- derd. BERLIJN, 10 Juni. (Wolff.) Een bijzon- dere correspondent van het „Berliner Tage- blatt" te Skandurle schrijft over de jongste aanvallen van het derde Russische leger- korps uit Wilna en het negentiende uit Berst en Littorosk op het front van Von Hinden- burg van Szawle, Kielni tot de Dubissa, dat de aanvallen der Russische infanterie schipbreuk leden doordat de gelederen der stormloopende troepen niet dicht genoeg waren en dus het getal niet sterk genoeg was om het beoogde doel te bereiken. Van het Zuidelijke gevechts- terrein. ROME, 10 Juni. (Reuter.) Officieele mede deeling: Langs de Isonzo zijn op 7 en 8 dezer de krijgsverrichtingen voortgezet om den vijand uit de stellingen aan den rechter- oever te verdrijven en bruggehoofden te ma ken. De vijand bood zeer hardnekkig tegen- stand, welke begunstigd werd door de ge- steldheid van het terrein. Ook waren zijn verdedigingswerken zeer sterk gemaakt. Overstroomingen hadden bovendien brug- gen vernield en wegen onbegaanbaar ge maakt. De Italianen, die buitengewoon kloek vochten, vermeesterden belangrijke stellin gen en bezetten de stad Monfalcone (8 K.M. ten O. van de Isonzo, dicht bij de kust en aan den weg naar Triest). Zij vermeesterden de sterke Oostenrijksche stelling op den Monte Negro. Langs de Isonzo werden vijfhonderd ge- vangenen genomen. ROME, 10 Juli. (Reuter.) Een officieele kennisgeving deelt mede: Wij zijn doende onze posities op de grens van Tirol en Trentino te versterken. Wij hebben na een zegevierend gevecht den pas van Falzerego bezet. Na verscheidene dagen hardnekkig vech- tens bij den Monte Croce hebben onze Al- penjagers de belangrijke positie van Prei- kofel veroverd. Langs de Isonzo worden operaties voort gezet, die ten doel hebben om den vijand af te dringen van de beheerschende posities op den rechteroever van die rivier. WEENEN, 10 Juni. (Wolff.) Officieel. Aan het front van de Isonzo zijn de jongste po gingen van den vijand om bij Plava, Gra- disca en Sagrado over de rivier te trekken, verijdeld. In het gebied van Flitseh en in de Ka- rinthische bergen ten O. van de Plockenpas wordt de strijd voortgezet. Aan de Oostgrens van Tirol houdt ook het artilleriegevecht aan. In het gebied van Tirol stieten de vijan- delijke aanvallen op den tegenstand van onze grensbewakingstroepen af. LONDEN, 10 Juni. (Part.) Uit Rome aan de „Star", dagteekening van Donderdjag: Toen de Italianen Monfalcone binnenruk- ten, ontdekten zij dat een fabriek voor het bereiden van verstikkende gassen, niet al- leen bestemd voor granaten, maar ook om door pijpen naar het front te worden geleid, bij de beschieting in de lucht was gevlo- gen. Het was de eenige fabriek van dezen aard in Oostenrijk-Hongarije. ROME, 10 Juni. (Reuter.) Van Duitsche zijde is gezegd, dat kanonnen en toestellen voor draadlooze telegrafie op de kerken van Milaan en Venetie zijn opgesteld. De Agen- zia Stefani spreekt dit ten stelligste tegen. Een Engelsche kruiser getoppedeerd. WEENEN, 10 Juni. (Wolff.) De duikboot 4, onder bevel van luitenant-ter-zee Singule, heeft gisterenochtend bij San Giovanni di Medua (kust van Albanie) een Engelschen kruiser van het type Liverpool getorpe- deerd en doen zinken, die onder bescher- ming van zes torpedojagers voer. (De kruisers van het type Liverpool zijn in 1900-1910 van stapel geloopen, melen 4000 ton en hebben een gepantserd dek en een gepantserden commando-toren. Zij loopen ongeveer 26 mijl en zijn gewapend met 2 stukken van 15,2 c.M., 10 van 10.2 c.M. en 1 van 4,7 c.M. Zij voeren een bemanning van 376 koppen"). Twee Engelsche foppedo- booSen gctorpedeerd. LONDEN, 10 Juni. (Reuter De admirali- teit meldt: De torpedojagers 10 en 12 zijn vanochtend door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. LONDEN, 10 Juni. (Reuter). De torpedo- boolen, die verloren zijn gegaan, waren voor de kust aan het opereeren. De overlevenden zijn te Londen aan wal gezet. Gcste-irijksche vliegers in Servie. WEENEN, 10 Juni. (Wolff.) Officieel. Een onzer vliegtuigeskaders heeft gisterochtend met goed gevolg bommen geworpen op het tuighuis en de pyrotechnische werkplaats te Kragoejevats. Er zijn twee branden waargenomen. Onze vliegers zijn behouden teruggekeerd. Van het Turksche gevechts- teprein. KONSTANTINOPEL, 10 Juni. (Wolff.) Het hoofdkwartier geeft kennis: In den nacht vara 8 op 9 dezer hebben <wij aan het Dardanellenfront bij Ari Boernoe twee aanvallen van den vijand op onzen rechtervleugel met gemak teruggeslagen. De vijand leed zware verliezen. Gisteren was er een aanhoudend, maar zwak artillerievuur en nu en dan een artilleriegevecht. 833 TER NEUZENSCHE COURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1