ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN. De krijgs'bedrijven. No. 6231. Zaterdag 5 Juni 1915. 55e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN Telefoon 25. Pit Blafl verschijnt Maandag^, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, hU de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. lEimE^SIGEI BLAD. PETTILLETON. Landbouwberichten. PREDIKBEURTEN. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en eliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Besmettelijke ziekten Belangrijk bericht betreffende de Belgische paar denfokkerij. Zondag 6 Juni 1915. Van het Oostelijke gevechts- terrein. Przemysl behoort weep aan Oostenrijk. De val van Przemysl. Van het Westelijke gevechts- terrein. NEUZENSCHE COURANT. TER NEUZEN, 4 Juni 1915. Het weerbericht van het meteorolo giach instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 767.5 Vlissingen. Laagste barometerstand 762.1 Christian- sand. Verwachting tot den avond van 5 Jani: Zwakke tot matige Zuidelijke tot WeS' telijke wind veranderlijke bewolking, mo- gelijk enkele regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. Op iniatief van de afdeeling Ter Neuzen van den Bond van Nederlandsche onderwijzers werd door onderwijzers van verschillende richtingen eene steunlijst ge- opend voor de naar Nederland uitgeweken Belgische onderwijzers. Deze lijst bracht voor Ter Neuzen en omstreken een totaal bedrag op van 140. Bij Kon. besluit van 1 dezer is, met ingang van 16 Juli, benoemd tot direeteur van het post- en telegraafkantoor te lJzen dijke, A. A. de Haan, thans commies-titulair der posterijen en telegraphie. Met ingang van 3 Juni is ingetrokken het verbod van het vervoeren of doen ver- voeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen kringen in de gemeenten lJzendijke en Waterlandkerkje. Door Gedep. Staten zijn met ingang van 1 Juni jl. benoemd tot lid der com- missie van aanslag voor de inkomsten- belasting ter standplaats Goes de heeren J. Donner, J. Oele Hz. en 1. G. J. Kakebeeke, alien aldaar ter standplaats Ter Neuzen de heeren J. J. de Jager en C. Wolfert Hz., aldaar, C. J. Burm te Hulst en A. E. C. Kruijsse te Axel ter standplaats Oostburg de heeren Mr. A. A. J. van den Broecke te Aardenburg, R. J. Versluijs en E. A. H. Le Grand te Oostburg en Anth. Luteijn Sr. te Schoon- dijke. Het bestuur van het Prov. comite van anti-rev. kiesvereenigingen in Zeeland heeft, naar gemeld wordt, in zijn laatste vergadering de functien aldus verdeeldD. Mulder te Zierikzee, voorzitter J. E. Heems- kerk te Middelburg, secretarisA. S. J. Dekker te Goes penningmeesterH. J. E. Gerlach van St. Joosland, onder-voorzitter, de heeren H. Koelmans, G. de Jager en A. P. Lanting, gewone leden. In de week van 26 Mei tot en met 1 Juni kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus uit Middelburg en uit Zierikzee, 1 geval van roodvonk uit Vlissingen en 2 gevallen van diphteritis uit lJzendijke. AXEL. In de Woensdag alhier gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder ,/Beoosten- en Bewestenblij", werd de rekening over het afgeloopen diensfjaar 1914/1915 goedgekeurd in ont- vang op 18790,31s en in uitgaaf op Wij verlieten het Wiirzburgsche en gingen in de nabijheid wonen van Cranenburg" in het Kleefsche. Ilaar plan was het kind van eene bedelares in de plaats te stellen van het wettige kind, gesproten uit het huwelijk van jonker Renoy en zijn vrouw. Mijn man en ik maakten ons gewillige werktuigen van hare wraak, die ons destijds gewettigd voor- kwam. Om kort te gaan, ik ging naar Nij- megen en slaagde er in als baker aangeno- men te worden door mevrouw Renoy. Die arme dame schonk een meisje het leven, ten koste van het hare. Van mijn man vernam ik dit en het toe- val werkte ons zeer in de hand. De jon ker vertrok bijna dadelijk, beide kinderen hadden donkere oogen, waren .van gelijken leeftijd en verwisseling ging gemakkelijk. De oudste dochter van den jonker was slechts li/2 jaar oud, de meiden bemoeiden zich nergens mee, de jonker had het kind ter nauwernood gezien en op een donkeren avond in October 1865 bracht Heinrich het kind, ik nam het over, verwisselde de klee- ren, en het kind der weelde nam de plaats in van het kind in armoede geboren." 18731,16 s, alzoo met een batig slot van 59,15. De begrooting voor het dienst- jaar 1915/1916 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 7434,90, waaronder een post van onvoorziene uitgaven, groot 988,90. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 2,—, 1,50, en 0,50 per H.A. Tot dijkgraaf werd benoemd de beer P. Vael te St. Jansteen met 46 van de 59 uitgebrachte stemmen. KOEWACHT. Woensdag is alhier de weduwe David, de oudste inwoonster dezer gemeente, over- leden in den ouderdom van bijna 91 jaar. De overledene was ook in den laatsten tijd nog zeer kras. Zondag speelde zij, evenals iederen avond, met de kaart. BIERVLIET. Voortdurend heeft er wisseling van personeel bij het onderwijs plaats. Einde Mei vertrok de heer D. W. Therie, onderwijzer met verplichte hoofdakte, als hoofd naar Hoornaar in Z.-Holland. 1 Juni trad de heer M. E. Pruijsen als hoofd van school A op. Aan school B arriveerde op dien datum de heer L. Versprille van Oostburg als tijdelijk onderwijzer, reeds de derde sedert 1 Dec. 1914. Mej. W. J. Slaehter, hoofd der Bier- vlietsche bewaarschool is gisteren benoemd als zoodanig te Eibergen in Gelderland. Dinsdag j.l. vergaderden de ingelanden van den Ameliapolder te Biervliet. De rekening over 1914 sloot met een nadeelig saldo van ruim een paar honderd gulden, omdat een Belgische grondeigenaar niet aan zijn verplichtingen had voldaan. Een verzoek van kleine grondbezitters tot het verkrijgen van stemrecht en dus tot toelating der vergadering werd ingewilligd zonder stemming. Voortaan is bezit van een hectare (nu 4) voldoende om ingelande te zijn. Die polder Amelia of Amalia, naar de gemalin van stadhouder Frederik Hendrik geheeten, is de meest bevolkte polder der gemeente en grenst tegen het gehucht Drie- wegen. Hij telt in het vervolg 35 ingelanden. (M. Crt.) De Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge. In hotel ;/De Prins van Oranje" te Goes werd heden de algemeene vergadering ge houden van de Zeeuwsche Landbouw-Onder- linge onder leiding van den heer B. A. Hanken. Uit het jaarverslag over 1914 blijkt, dat op 31 December waren aangesloten 1010 landbouwers. Er hadden in 1914 plaats 395 ongevallen, waaronder begrepen 4 ongevallen aan patroons overkomen en 5 gevallen van bedrijfsziekten. Een ongeval had den dood van de getroffene tengevolge, terwijl aan 4 arbeiders een blijvende uit- keering naar gedeeltelijke invaliditeit moest worden uitgekeerd. 375 ongevallen waren binnen 2 maanden afgeloopen terwijl 19 ongevallen langer dan 2 maanden duurden. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd Bij dit eenvoudige verhaal, ireffend en waarschijnlijk juist door zijn eenvoud, was het doodstil geworden in de zaal, angslig beknellend stil. Men wilde vragen, maar .niemand durfde de eerste zijn. Liane was doodsbleek geworden, de dame met den sluier had een driftige beweging gemaakt en een diepe pimpel groefde zich op het voorhoofd van den ingenieur. Al'ine's ge- laat teekende verbazing en Van Berken beet op zijn knevels. De oude jonker alleen was volkomen bedaard. „Bewijzen!" vroeg hij koel. De oude Heinrich verhaalde hem toen nauwkeurig alles, wat in het begin dezer geschiedenis is medegedeeld. Van Berken had hem aandachlig aange- hoord. „Dat alles beteekent niets", sprak hij bot- weg. „Elsa, geef de kwitantie eens", zei Hein rich. Zwijgend reikte ze die over. „Die man, die voerman is immers hier", viel de jonker in, waaruit blijkt, dat de oude knecht hem bij hun samenkomst alles had medegedeeld. „Ja, hij is hier!" sprak Van Berken, en door dezen geroepen, trad een stokoud man binnen. „Heb jij die kwitantie geschrevenvroeg de iuitenant barsch, in de hoop hem van zijn stuk te brengen, „waar en wanneer?" j voertuigen 89 paarden 54 hoornvee 7 landbouwmachines 29, waarvan 1 den dood tengevolge had val van den arbeider 51 val van een voorwerp 6beknelling 13 krachtsinspanning 44 snijdende werk tuigen 71 infectie 41 oogkwetsing 28 brandwonden 2breken van gereedsehap 1 bedrijfsziekten 5diverse oorzaken 4. De 395 ongevallen die door de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge werden behandeld, hebben opnieuw bewezen dat het landbouw- bedrijf geenszins gevaarloos is. De 390 getroffen landarbeiders resp. de nagelaten betrekkingen van een hunner zijn doordat de patroons lid van de Landbouw-Onder linge zijn, geholpen. Ze hebben van de Landbouw-Onderlinge een steun gekregen, die hun anders niet zou zijn verleend, omdat voor de Landbouw-Ongevallenverzekering nog geen wet bestaat. De onkosten, die voor de patroons op deze verzekering komen bedragen 1,28 per 100,jaarloon, of voor een knecht die 400,loon per jaar verdient, worden de kosten 9% cent per week. Voor deze kleine uitgave worden ook de geldeljjke gevolgen van de zwaarste onge vallen gedekc. De ziekte-verzekering voor inwonend per soneel heeft zich gedurende het verslagjaar wederom belangrijk uitgebreid. Er zijn thans 10 afdeelingen in werking, het aan- tal verzekerden bedroeg in 1914 951. De gemiddelde kosten bedroegen over 1914 1,93 per verzekerde. Uit eene mededeeling van Z. E. den Minister van Landbouw van Belgie, te Le Havre (Frankrijk) bljjkt, dat de in Neder land uitgeweken Belgische fokhengsten en merrien kosteloos verblijf en voeding zullen hebben. De eigenaars kunnen onmiddelljjk hunne paarden gestald krijgen. Inlichtingen geeft het Consulaat-Generaal van Belgie te Vlissingen, Nieuwstraat 29. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Slu'skil. 9 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Axel. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. G. van Dis. Zaamslag. 6 u., Ds. G. van Dis en 2 u., geen dienst. Sas van Gent. 9| u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9| u., Ds. W, J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. ieesdienst en 2 u., Ds. J. F. v. Hulsteijn Jr. Hoek. 9 u. en 2 u. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, Voorbereiding H. Avondmaai en 2 u., Ieesdienst. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., Voorbereiding H. Avondmaai en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.; Ter Neuzen. 9u., 2 u. en 5J u.,Ds. J. R. van Oordt van Middelburg. Met beverige stem verhaalde de oude man, dat hij J. van Vliert lieette, vroeger voerman was en op Doddendaal 27 ge- woond had. Hij herinnerde zich wel, dat hij op een mistigen avond een man met een kind had gereden naar Hohenlo om zijn zuster of zoo iets te bezoeken, maar die man was met hetzelfde kind teruggekomen en op den laatsten trein naar Kleef gegaan. „Weet je zeker, dat het kind hetzelfde was, dat hij bij zich had, toen je hem van het station naar buiten reed?" vroeg Van Weert. „Het had tenminste dezelfde kleeren aan, een manteltje met bont en een mutske met bont er om. De man liet mij het kind nog zien, voor hij in het station ging; hij was er „niks nie" geheim mee en ik dacht er niet verder aan; en nou op mijn ouden dag zal ik er misschien nog „dingsingheid" mee krijgen, maar daar ben ik te glad voor. Ik weet er geen spier meer van, als wat ik gezegd heb; en of het kind hetzelfde of een ander was, hoe kan ik dat nou weten; at die jonge wurmen lijken op mekaar, be- lialve wat de oogen aangaat, en die waren van alle twee zwart of bruin, dat heb ik onthouden, want het was een goede avond voor mij en dan denk je nog wel eens aan zoo'n avondje terug. Het gebeurt niet alle dagen, dat je zoo boft." De verklaring van den voerman of liever gewezen rijtuigvoerder, was van weinig ge- Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5§ u., Ds. L. Hubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Keusen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8i en 10 uur. 'sNamiddags om half drie Lof. Dat was gisteren het feit van den dag. Ons werd geseind, dat de stad des morgens te half 4 ure weer in handen der Oosten- rijkers gevallen was. Nadere berichtten hebben dat bevestigd. Wij laten hier volgen verschillende tele- grammen aan de N. R. Crt. WEENEN, 3 Juni. (Wolff.) Officieel wordt bekend gemaakt Op het Russische oorlogsterrein hebben de Duitsche troepen vannacht de laatste Russische stellingen aan het Noordelijke front van Przemysl bestormd. Vanochtend om half vier drongen zij van het Noorden uit de stad binnen. Uit het Westen en Zuiden rukte ons lOde korps er binnen. De eerste afdeelingen bereikten kort na zessen het hoofdplein van de stad. De beteekenis van deze overwinning laat zich nog niet overzien. De aanval van de verbonden troepen in de streek ten Noorden van Stryj schrijdt zegevierend voort. Tot nog toe zijn er in den slag bij Stryj 60 officieren en 12,175 man gevangen gemaakt. Ook zijn er machine- geweren buitgemaakt. BERLIJN, 3 Juni. (E. Van Duitsche zijde.) De Lokal-Anzeiger verneemt uit GalicieDe groote slag in Midden-Galicie is ook overgeslagen naar Zuid-Oost-Galicie. De linkervleuge) van het leger van Pflanzer Isaltin, die op de beek Bistryka steunt, is thans eveneens in een hevig gevecht ge- wikkeld. De slag woedt dus nu van den Weichsel nabij Nadworna. Het brandpunt is nog steeds de omtrek van Lubacz ten Oosten van Jaroslau. De Russen hebben zooveel mogelijk reserves uit het Oosten en Noordoosten bijeengeraapt tegen het leger van Mackensen, tot nu toe echter zonder succes. De vijandelijke ver- liezen zijn hier uiterst groot. Het offensief der legergroep onder Botmer maakt goede vorderingen. Van Stryj uit rukken tegelijkertijd troepen op onder veldmaarschalk Szurmy. Van Drohbitz uit wordt in het zich naar't Noord oosten uitstrekkende heuvelland voortdurend gevochten met de Russische achterhoede. Aan de houding van den vijand is te zien dat hij niets nalaat om het verloren terrein aan den Djnestr ie heroveren. De Russen denken niet alleen aan Przemysl, doch wicht, alleen een schakel in de keten der voorvallen. „De man heeft alles precies verhaald, zoo- als het gebeurd is op dien avond. Ik keer- de met den laatsten trein naar het Kleefsche terug met het kind. Fraulein Galz wilde het evenwel niet zien en gaf mij last liet zoo gauw mogelijk weg te brengen bij een troep zigeuners, die daar in de buurt rondzwier- ven, of aan kermisreizigers of waar dan ook, als zij het maar kwijt was. Het streed mij wel wat tegen de borst, maar wat moest ik doen? Mijne vrouw en ik waren al onzen welstand, ons gemakkelijk leven aan de frau lein verschuldigd en enfin, ik gehoor- zaamde. Het was juist kermis in de buurt van Goch of in het stadje zelf, dat weet ik zoo precies niet meer;' en ik richtte mij naar een paar wagens, die er het royaalst uitzagen en daar liet ik het. Die menschen waren erg vriendelijk en namen het meisje dadelijk over. Het waren spullelui van een paardenspel en zooals de man zeide, was hij de direeteur en heette Franconi. Hij gaf me zijn naam op, opdat men weten zoude, waar men het kind vinden kon, als er na- vraag naar gedaan werd. Nu was ik ver- leden week op de kermis te Arnhem en las op een der tenten den naam Franconi" en zoo schoot mij alles weer te binnen; maar toen ik hem opzocht bleek het mij, dat het dezelfde man niet was, dien ik het kind hacfi overgegeven." vreezen reeds voor Lemberg, welks verlies voor hen van de grootste politieke betee kenis zou zijn. Ten Noorden van de Weichsel houden de partijen elkaar in evenwicht. De slag zal misschien nog geruimen tijd met gelijke hevigheid voortduren, daar beide partijen het belang van dezen strijd inzien en vreezen dat door een jobstjjding de openbare meening verontrust zou raken. BERLIJN, 3 Juni. (Eorr. Norden") Zoo als gewoonlijk was het bericht over den val van Przemysl hier reeds lang bekend voor de Regeeringsmededeeling kwam. De straten waren reeds vroeg in den ochtend met de vlaggen der bondgenooten getooid. De scholen hadden vacantie. Op de beurs bracht het bericht, levendige vreugde teweeg, die op de stemming van de markt invloed had. Aan de onafgebroken successen voor den val van Przemysl is het toe te schrijven, dat de vreugde zich niet zoo luid open- baarde als indertijd bij de doorbraak van Mackensen, Uit een politiek oogpunt wordt de val van Przemysl van bizondere betee kenis geacht. Men gelooft dat de her- overing van Galicie haar invloed op de Balkanstaten zal hebben. Van geloof- waardige zijde wordt gemeld, dat het Russische bestuur van Lemberg de plaats reeds is ontvlucht. Ook te Weenen veroorzaakte de val van Przemysl groote vreugde. Er hadden ver- broederingsbetoogingen plaats voor de ge- bouwen van het ministerie van oorlog en van den Duitschen gezant. BERLIJN, 2 Juni. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier Bij Bixschoote ten N.O. van Steenstraate hebben wij een Engelsch vliegtuig naar beneden geschoten. De inzittenden, een Belgisch en een Engelsch officier, zgn gevangen genomen. De suikerfabriek ten W. van Souchez, waarin in den loop van den namiddag van gisteren de Franschen binnendrongen, is door ons heroverd. Een in de avonduren op onze stellingen bij en ten Z. van Neuville gedane aanval is afgeslagen. Slechts een klein, over den weg NeuvilleEcurie uitspringend stuk loopgraaf, is door den vijand bezet. In het Bois le Pretre duurt het gevecht op korten afstand nog om enkele stukken loopgraaf voort. PAR1JS, 3 Juni. (Havas.) Officieele mededeeling van hedenmiddag 3 uur In Belgie hebben de Engelsche troepen met de bajonet het kasteel Hooge bij. Zonnebeeke genomen. In de streek ten N. van Atrecht duurt het artillerie-gevecht dag en nacht voort. Eenige zeer hevige infanterie-gevechten ontwikkelden zich ten O. van Notre Dame de Lorette, waar de stellingen over en weer niet gewijzigd zijn. Ten Z.O. van Neuville—St. Vaast hebben de Duitschers een tegenaanval gedaan in het Doolhof. De Franschen wierpen hen terug en hebben daarna nieuwe vorderingen gemaakt en gevangenen genomen. „U moet weten", vervolgde Elsa liet ver haal van haar man, „dat fraulein Galz zich voldoende wilde wreken. Het kind van de bedelares zou in de plaats en de rechten van liet wettige treden en het laatste een zwerveling zijn. Zij was hard en onverzoenlijk destijds; op een afgelegen bui ten steeple zij liare dagen voort. Reeds, toen ik, na de taak vervuld te hebben welke mij was opgedragen, tot haar en mijn man te- rugkeerde, trof het mij, zoo slecht als ze er uitzag. Ze dacht te edel om zich in hare wraak te verheugen en toch zou ze die niet ongedaanliebben willen maken. Bij het klimmen der jaren evenwel brak zich een mildere stroom baan, de ijskorst smolt en met diep berouw en knagend zelfverwijt dacht ze aan het lot, hetwelk ze een on- schuldig kind had bereid; het kind' eener voorname familie, geworpen onder men schen, meestal bestaande uit de heffe dies volks, onder acrobaten, goochelaars, paard- rijders, mogelijk blootgesteld aan honger, ellende, mishandeling. Ze gruwde van liare daad en trachtte het meisje terug te vin den; doch ze vreesde nog meer inmenging der Justitie; zoodoende werd het onderzoek slechts flauw voortgezet en niet lang ook, want uit gebrek aan gegevens moest men van zelf ophouden. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1