AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOCE 2EEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6229. Dinsdag 1 Juni 1915. 55e Jaargang. De Oorlog- ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Bit Blad yerschijnt Maamiag-, Woensdag- en Vrijdagayond, nitgezonderd op Feestdagen, hu de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. B I N N E N L A N D. Per 3 maanden binnen de stad f\.Franco per post voor Nederland 1.10. Bi| vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon 25. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Ons Belgisch belang. Onder dat opschrift schrijft het Alg. Hbl. Er zijn, sedert het begin van den oorlog. af en toe Duitsehe stemmen gehoord die verkondigen dat de bezetting van Balgie toch eigenlijk niet als een tijdelijke mocht worden gedacht. De daarbij geuite toe- komstverlangens wisselden van algebeele annexatie tot meer beseheiden plannen als een vrijen handelsweg door Belgie of een zekere mate van afhankelijkheid van dat land ten opziehte van Duitschland. Tot de meer beseheiden plannenmakers behoort de heer Dernburg en daar deze, schoon geen officieel regeeringspersoon, een hooge verantwoordelijke positie in Duitschland heeft bekleed en in een soort van officieuse opdracht naar Amerika schijnt te zijn ge- gaan, lijkt het ons tijd om te zeggen, hoe groot het Nederlandscbe belang is bij het herstellen van Belgie's onafhankelijkheid Men mag daarover nu, dunkt ons, niet meer zwijgenhoe duidelijker men in Duitschland te verstaan geeft, zij het ook in alle kalmte, dat het definitieve lot van Belgie ons niet onverschillig kan zijn, des te beter. Het zou anders wel eens te laat kunnen worden. Een annexatie van Belgie, vooral door Duitschland, ware het begin van 't einde voor Nederland. Een blik op de kaart moet voldoende zijn om dat te beseffen. Maar hen die dit niet moehten inzien, her- inneren wij aan het woord van Minister von Jagow, in 't begin van deB oorlog gericht tot de Engelsche Regeering, volgens hetwelk Duitschland Belgie niet zou kunnen annexeeren zonder dit ook met Nederlandsch grondgebied te doen en het had plechtig beloofd de neutraliteit van Nederland te zullen eerbiedigen. Deze uiting zou tevens voor Nederland en voor Belgie een volkomen geruststelling voor (le toekomst kunnen wezen, indien niet de geschiedenis leerde dat verandering van omstandigheden invloed kan oefenen op de duurzaamheid van internationale verhoudin- gen, gezindheden, uit- en afspraken. Met de mogelijkheid, dat de loop van den oorlog de Duitsehe Regeering tot andere plannen jegens Belgie zou hebben gebracbt, en dus misschien ook tot andere gedachten betreffende Nederland, dient in elk geval rekening te worden gehouden. Uitingen als die van den heer Dernburg en anderen kunnen op den duur niet zonder elken in vloed blijven op de mentaliteit van de Duit sehe Regeering. Daarom wordt het tijd, den casus aien ze stellen, onder de oogen te zien. Wij houden ons nu maar, om niet in varianten te verdwalen, aan de onderstelling van het meest krasse gevaleen annexatie van beel Belgie, een inlpving van Belgie als Bondsstaat in het Duitsehe Rijk. En wij meenen thans de vraag te moeten stellen, welke gevolgen daaruit voor ons zouden moeten voortvloeien, daarbij erken- nend, dat de vraag minder klemmend zou worden, naarmate het geval in minder krasse varianten zou verloopen. Elke ver- zwakking van Belgie als zelfstandige staat ware nadeelig voor ons, maar niet elke verzwakking zou een rechtstreeksche be- dreiging van ons eigen volksbestaan be- hoeven te beteekenen. Tot nu toe hebben zich, ten aanzien van de quaestie van ons Belgisch beiang, in de Nederlandsehe pers twee meeningen geuit. Volgens de eene, naar wij meenen ver- dedigd in De yTelegraaf", zouden wij reeds door het bezetten van Belgie door Duitsehe troepen ons volksbestaan zoo zeer bedreigd moeten achten dat wij ons deswege in den oorlog zouden moeten wagen. Volgens de andere meening, die wij voorgestaan vonden in //Het Volk" (welk blad overigens erkende dat met de Belgische onafhankelijkheid ook de onze ten doode ware opgeschreven), mogen wij ons alleen dan in den strijd mengen wanneer wij worden aangevallen. Onze meening staat tusschen deze beide in. Eenerzijds behoeven bezetting en annexatie volstrekt niet synoniem te worden geacht. De geschiedenis levert, in haast elken oorlog, het bewijs dat deze twee begrippen elkaar niet dekken. Dat Duitschland nu reeds, tijdens den oorlog, zou uitspreken, dat het Belgie in het status quo ante bellum zal herstellen, is niet te vergen. Het zou daarmee een troef uit handen geven die het bij de vredesonderhandelingen op tafel moet kunnen werpen. Het zwijgen van de Duitsehe regeering in deze behoeft volstrekt niet te beteekenen dat annexatie van Belgie in elk geval in haar voornemen ligt. Integendeel. Wanneer dat voornemen reeds vaststond, zou niets meer aan de proclamatie in den weg staan - die tot nu toe echter niet is verschenen. Voor een actief optreden van Nederland is derhalve thans geen voldoende reden het ware behalve een roekelooze, ook een leelijke daad. De bravo die met zijn stiletto onverhoeds iemand in den rug steekt, is gelukkig geen figunr uit de Nederlandsehe geschiedenis en wij zijn er van overtuigd, dat zoo'n aanval, ook op een niet-bondge- noot, door een Hollandschen jongen nog altijd wordt verachtals //een gemeene streek". Maar indien de annexatie werd gepro- clameerd, ja dan zouden wij ons eigen leven bedreigd moeten achten. Nu kan men, met //Het Volk",.van oordeel zijn, dat wij dan toch maar zouden moeten wachten tot, te eeniger tijd, de bedreiging zou overgaan in een daad tegen ons en dat we eerst dan naar de wapens zouden moeten grijpen. Natuurlijk ware het voorloopig ,de meest veilige weg. Maar het zou er tevens een wezen waarop we niet lang veilig zouden blijven. Wij zouden nog eenigen tijd blijven leven bij de gratie van Duitschland en van de politieke conjunctuur, tot deze voor genoemd rijk gunstig genoeg ware ge- worden om het zijn slag te doen slaan. Hetgeen wil zeggen, dat de conjunctuur dan voor ons vrijwel hopenloos zou zijn ge- worden nadat zij het, in dezen tgd, niet zou zijn geweest. Wij neigen dus tot de meening, dat het proclameeren, door Duitschland, van een annexatie van Belgie tijdens dezen oorlog, mede op grond van de woorden des ministers Von Jagow, door Nederland als een doode- lijke bedreiging en dus als een casus belli zou mogen, en moeten, worden opgevat. Wie een ander die in gevecht is, uit heb- zucht op 't lijf springt, is een valsche rak- ker. Maar wie een ander in 't gevecht zijn gang laat gaan wetend dat hij zelf straks aan de beurt komt, is een dwaas en een lafaard. En wij willen Nederland niet het liguur zien maken van een verraderlijken bravo, maar ook niet van een laffen dwaas. Het komt ons voor, dat het zijn nut kan hebben wanneer men in Duitschland zoo duidelijk tnogelijk verneemt, wat er in Nederland, ten aanzien van annexatiege- dachten betreffende Belgie, zoo al omgaat. Opdat de Duitsehe regeering zoo tnoge lijk versterkt worde in baar verstandige politiek van zwijgen die zij tot nu toe in deze heeft gevolgd en niet, door chauvinis- tische stemmen zich tot een ontijdig spre- ken late verleiden. Meer kunnen, en behoeven wij van haar in deze omstandigheden niet te verlangen. Nederlandsch stroo in Duitschland. Een der correspondenten van de Tel. schrijft Door een landgenoot, die eenige dagen in Duitschland vertoefd had, werd ons met verwondering medegedeeld, dat hij op zijn reis langs den Rijnkant in een der groote plaatsen Hollandsche wagens met stroo zag geladen. Toen hij, wetend dat de uitvoer van dit artikel verboden is, informeerde naar deze levering uit Holland in strijd met de verbodsbepaling, vernam bij tot zijne nog grootere verbazing, dat door Zwitsers in ons land stroo wordt opgekocht. Dit stroo wordt met bestemming naar Zwitserland verzonden, dan eenmaal in Duitschland zijnde, wordt het op een of ander Duitsch station afgeladen. De ledige wagen wordt doorgestuurd naar Zwitserland en vandaar weer bevracht naar ons land. Van deze fraude wordt zoodoende niets ontdekt. De aanvaring van de „Itijndam". De ,/Rijndam" is naar de H. Crt. meldt aan bakboord midscheeps aangevaren. Dit wijst er op dat de schuld van de aanvaring niet bij kapitein Van den Heuvel, maar bij den gezagvoerder van de ,/Jozeph Cuneo" ligt. Immers de internationale bepalingen schrijven voor dat, wanneer twee schepen een zoodanigen koers hebben, dat er gevaar voor aanvaring bestaat, het schip, dat het ander aan stuurboord peilt, moet wij ken. Deze plicht was dus aan de „Jo- zeph Cuneo". De aanvaring had bij mistig weer plaats. Engelsche bladen deelen mee, dat de waarde van de lading der ffRijndam" 200.000 pond sterling bedraagt. Toen de aanvaring plaats greep, zonden beide schepen dadelijk draadlooze 7erzoeken om hulp uit, en gelukkig was juist de Amerikaansche Atlantische vloot in de buurt aan het manoeuvres houden op 20 mijlen afstand was de hulp nabij. De Cuneo" was veel minder beschadigd dan de //Rijndam", doch de oorlogsschepen vonden ook haar niet veilig genoeg voor de passagiers, waarom zij die overnamen. Schenking als tegemoetkoming in de buitengewone utt- gaven van den Staat. De minister van ftnancien maakt bekend, dat de schrijver van den in de St. Ct. van 23124 Augustus 1914 gepubliceerden brief gedateerd Amsterdam 10 Augustus 1914, aan het Rijk heeft geschonken 40 schuld- bekentenissen in de 5 pCt. Nederlandsehe Staatsleening, elk groot 1000, met alle daarbij behoorende coupons. Deze schenking geschiedde als tegemoetkoming in de door den Staat gemaakte en te maken buiten gewone uitgaven tengevolge van de ernstige tijdsomstandigheden. Zij is in dank door de regeering aanvaard. (St. Ct.) Brief port naar Belgie. De aandacht van belanghebbenden wordt er bij herhaling op gevestigd, dat voor stuk- ken, gewisseld in het verkeer met het door Duitschers bezette gedeelte van Belgie, de in het verkeer met Duitschland geldende tarieven van toepassing zijn. Voor brieven van enkelvoudig gewicht (wegende niet meer dan 20 gram) is der- balve niet 10, doch 12i/3 cent bij vooruit betaling te voldoen. Wegens or.toereikend gefrankeerde stukken wordt ter plaatse van bestemming het voor elk geval vastgesteld verhoogd port geheven. Brieven moeten open worden verzonden. Boterprijzen De Minister van Landbouw heeft goed- gevonden dat de maKimumprijs voor boter, be- stemd voor verbruik in Nederland, geleverd door producenten aan verkoopers van boter gedurende Juni f 1,40 per K.G. zal zijn bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met 1 cent per K.G. Bij verpakking in Delftsch of Leidseh fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prijs met 5 cent per K.G. en bij verpakking in Delftsch of Leidseh fust van 10 K.G. met 6 cent per K.G. ver hoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco sta tion van afzending dat de maximumprys voor boter, ver- kocht aan verbruikers, gedurende Juni 1,60 per K.G. zal zijn. De verkoop aan verbruikers tegen detail- prijs kan geschieden onafhankelijk van de te leveren boeveelheid. Uitvoer van aardappelen. De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van Zaterdag 1.1. voor alle soorten aard appelen vergunning tot uitvoer kan worden verleend. Belanghebbenden geiieven zich voor nadere inlichtingen te wenden tot het rijks-centraal-bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen, Amaliastraat 2, te 's-Gravenhage, waar de benoodigde geleide- biljetten kosteloos verkrijgbaar zijn. Uitvoer van peulvruchten. Naar het Hbl. van betrouwbare zijde verneemt. is er weinig kans, dat binnen- kort een regeling voor den uitvoer van bruine boonen enz. getroffen zal worden. Deze zal nog wel geruimen tijd op zich laten wachten. JEen spoorlijn op Tholen. Woensdag 2 Juni zal er te St. Maartens- dijk een vergadering worden gehouden van alle gemeente-, waterschap- en polderbe- sturen op het eiland Tholen. In deze ver gadering zal het Locaaltrein-comite voor het eiland Tholen gewichtige mededeelingen doen omtrent het tot stand komen van een locaaltreinverbinding op het eiland en de overbrugging van de Eendracht bij Tholen. Waar er op Tholen 7 gemeenten zijn, die nu alle min of meer zjjn afgesloten van alle publiek verkeer, is het te hopen dat de plannen weldra vasten vorm aannemen, waardoor het eiland uit zijn isolement ver- lost wordt vooral ook met het oog op de zich steeds uitbreidende groententeelt voor export. Dr. A. Plate, oud-lid der 2e Kamer en oud-president der Rotterd. Kamer van Koophandel, groot reeder en in alle kringen in hoog aanzien, vierde onder vele blijken van hoogachting zijn 70sten verjaardag. Een oorkonde van Frans Bakker werd hem overhandigd. Duitsehe spionnen als Bel gische soldaten. Een der berichtgevers van het Alg. Hbl. schrijft uit Calais, dd. 26 Mei Ze waren met hun tweeen. In Vlissingen waren ze met anderen door den consul van het noodige voorzien om via Engeland naar Frankrijk over te steken. Hun mili- taire papieren waren in orde en het daarin vermelde signalement klopte vrijwel. Arg- waan koesterde men niet. Ze spraken zoo- wel Vlaamsch als Fransch. Doch heel spraakzaam waren ze niet. De reis ver- Iiep zonder incidenten en aldus kwamen ze te Folkestone. Hier troffen ze hun noodlot, in den vorm van een voor den actieven dienst te velde afgekeurden soldaat. Het toeval wilde n.l., dat deze jonge man, die wegens een chronisch geworden borst- ziekte, opgedaan aan den Yser, was afge- keurd, van hetzelfde bataljon en dezelfde compagnie was als de twee z.g.n. ontvluchtte gevangenen. Zooals het gewoonlijk gaat in zulke gevallen, informeerde het jonge- mensch naar Peer Die en Ches Zus. De ondervraagden gaven hierop ontwijkende antwoorden. De jongeman kreeg achter- docht, liet echter niets blijken, doch zette op hun papieren een bijzonder teekentje waarna hij zijn chefs waarschuwde. Het tweetal werd nu in 't oog gehouden. Na eenige uren kwamen we in Calais. Hier staan gewoonlijk veel Belgische militairen de komenden op te wachten en begroeten de aanstaande strijdmakkers met den Vlaam- schen Leeuw en de Brabanfonne. In een woord, er is dan wat drukte en rumoer en de rangen loopen dan wel wat dooreen. Bovendien begint 't dan al wat te donkeren, een toestand dus geknipt om ongemerkt er tusschen uit te knijpen. Dit zou dan ook zonder de achterdocht van den afgekeurde den twee wel gelukt zijn. Doch nu werden ze bewaakt. Na een korte poos gingen ze een obscuur kroegje bij de haven in, en kwamen ongeveer een uur later in burger- pakjes er uit. Ze gingen ieder een anderen weg. Een der twee werd nu zonder dat de andere 't bemerkte in bewaring genomen. Den ander liet men nog onder toezicht vrij om helpers te ontdekken. Natuurlijk werd 't kroegje nu ook bewaakt. 't Jongemensch, ziende dat er geen ontkomen meer was, erkende de bedoeling te hebben gehad om in 't Belgisch leger te treden, en van daaruit zijn land te dienen. De papieren waren af- komstig van twee krijgsgevangenen, wier voorkomen overeen kwam met het hunne. Hij toonde zich zeer gelaten. Alleen zijn waren naam wilde hij niet zeggen. Dit geval bewijst wel, dat de vrees voor spionnen niet geheel ongegrond is, doch het bewijst tevens, dat het toeval grooter rol speelt dan de scherpste controle. Italiaansche onderzeeers in actie. Uit Milaan wordt gemeld dat Woensdag twee Italiaansche onderzeeers een aanval hebben gedaan op Oostenrijksche koopvaar- dyschepen, welke onder bescherming van een hulpkruiser, de haven van Pola ver- lieten. De onderzeeers lanceerden acht tor pedo's, welke den hulpkruiser troffen. Het schip kreeg zware slagzy en werd naar de haven teruggesleept. Dpeigend gebrek aan visch? De /Matin" maakt zich ongerust, dat er gebrek aan visch zal komen. Alle visschers- vaartuigen worden n.l., naar gelang ze in de haven binnenvallen, gerequireerd door de maritieme autoriteiten naar het schijnt voor troepenvervoer. De betrokken reeders en handelaren vree- zen, dat door dezen maatregel weldra de aanvoer van visch zal moeten worden stop gezet. In gewone tijden wordt dagelijks te Parijs 200,000 kilo versche zeevisch ter markt gebracht. De Duitschers zijn voor een nieuwen winferveldtocht gereed. In de begrootingscommissie van den Duit- chen Rijksdag vroeg een lid of het leger- bestuur voor het geval van een langdurigen veldtocht afdoende maatregelen had genomen wat betreft de voorraden grondstoffen voor geweven goederen, enz. De vertegenwoordiger van den minister van Oorlog gaf de algemeene bevredigende verklaring, dat zelfs een nieuwe winferveld tocht Duitschland op elk gebied zou voor- bereid vinden. Voor alle grondstoffen is voldoende voorraad. Het is onmogelyk, dat tengevolge van eenig tekort te dien opziehte de slagvaardigheid van het Duitsehe leger zou kunnen worden verminderd. De houding van Roemenie. Uit Zurich wordt aan de //Koln. Ztg." gemeld Een groot-industrieel uit Boekarest aangekotuen, verklaart, dat er weliswaar in de Roemeensche hoofdstad veel propoganda wordt gemaakt voor deelneming van Roe menie aan den oorlog tegen Oostenrijk, maar dat de toestand nog volkomen onzeker is. De regeering weigert iedere verklaring van haar politiek. De stemming wisselt van dag tot dag. Het schijnt echter dat men wacht op de eerste resultaten van den Italiaanschen op- marsch en op den uitslag van den strijd in Galicie. Gesloten grens. Men schrijft uit Roosendaal aan de H. Crt. Het wordt steeds moeilijker Belgie te verlaten. Dienstplichtige mannen worden niet doorgelaten. Andere mannen worden slechts doorgelaten, indien zij kunnen be- wijzen zich in een neutraal land te gaan vestigen, of daar werk te zullen krijgen. Belgische vrouwen konden tot dusver vrij gemakkelijk passeeren als zij haar mannen gingen opzoeken. Ook dit mag niet meer. Alleen als de man in een neu traal land een vaste woonplaats heeft, of als de vrouw een aanstelling heeft dat zij in een neutraal land in betrekking gaat, krijgt zij een pas om Belgie te verlaten, doch dan mag zij niet meer in Belgie te- rugkeeren. Nog een Engelsch slagschip gezonken. Volgens een bericht uit Konstantinopel zou de vorige week nog een ander Engelsch slagschip door een torpedo getroffen zijn, type //Agamemnon". Dit schip is in 1906 van stapel geloopen, en bewapend met 5 301/;, c.M. kanonnen, 10 van 23,4 c.M. enz., en bemand met 800 koppen. Daaromtrent wordt uit Konstantinopel nader gemeld Donderdagmorgen werd bij Sigundere, ten noorden van Seddul Bahr, van verschillende plaatsen, onafhankelijk van elkaar, waargenomen hoe een Engelsch slagschip getorpedeerd werd. Een geweldige waterzuil steeg aan de zijde van het schip op, waarna het slagschip zwaar overhelde en daarop door een ander oorlogschip in de richting van het eiland lmbros werd gesleept. Tegen den middag lag het besebadigde slagschip, dat blijkbaartotde//Agamemnon"- klasse behoort, omgeven door kleine stoom- bootjes aan de zuid-oostkust van het eiland lmbros. Na deze nieuwe succesvolle onderneming van Duitsehe onderzeebooten voor de Dar- danellen, nam de vijand uit voorzorg voor verdere duikboot-aanvallen alle oorlogs schepen, met uitzondering van eenige tor- pedojagers, van den Dardanellen-ingang terug en verborg zijn aanvalsvloot hier en daar aan de kust. KONSTANTINOPEL, 29 Mei (Wolff.) De reeds geraelde, zware beschadiging van het Engelsche liniesehip van het //Aga memnon" type werd veroorzaakt door een torpedo van een Duitsehe duikboot. Het Vatikaan en Italie. Uit Rome meldt „de Tijd"-correspondent Het Vatikaan blijft langs telegrafischen weg en met bijzondere koeriers naar de Zwitser- sche grens verbinding houden met Duitsch land en Oostenrijk voor de regeling der kerkelyke aangelegenheden in de beide landen. De gezanten van Oostenrijk, Pruisen en Beieren worden beschouwd als met groot verlof te zijn gegaan, zoodat eventueele moeilijkheden werden ontweken. Mgr. Gavotti, aartsbissehop van Genua, riehtte tot zijn geestelijkheid en onderhoo- rigen een schrijven, waarin zij worden aan- gespoord zich eensgezind om de vaderland- sche gezaghebbers te scharen en God te bidden voor het land. Vele bisschoppen schrijven opnieuw bijzondere bededagen uit. De //Secolo" beklaagt zich, dat de Vati- kaansche pers zoo weinig over den oorlog BES NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1