ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VGOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6228. Zaterdag 29 Mei 1915. 55e Jaargang. DRANKWET. De Oorlog evelea. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 23. Pit BM verschpt Maandag-, Woensdag- en VrijdagaYond, uitgezonderfi op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. 33 H3 BSTB BLAD I ENGEL AND. FEIHI.LKTON. mm Per 3 maanden binnen de stad I.Franco per posl voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefsfer, of buHen Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Posfdirecteuren en Brievenbushouders* Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en VVetbouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van aleoholhoudenden, anderen dan sterken drank van JACOBA DIELEMAN, echtgenoote van Jacobus Dooms, wonende te Ter Neuzen, in bet voorlokaal van het perceel piaafcselijk gemerfet 10 en gelegen aan de Kazernestraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wet- houders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, '26 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. VVABEKE. Seeretaris. Het nieuwe Britsche Ministerie. Het nieuwe Britsche kabinet bevat thans 22 leden, d. i. twee meer dan het oude, en is wel het meest uitgebreide kabinet der moderne tijden, zegt de parlementaire naede- werker van de /Times." Het bestaat uit 12 liberalen, acht unionisten, een lid van de arbeiderspartij en lord Kitchener. De eenige verrassing in de officieele lijst is wel de benoeming van Mac Kenna tot kanselier van de schatkist, hij was vroeger eerste lord der admiraliteit en volgt Lloyd George op, die dit departement zeven jaar heeft beheerd en wien thans de speciale zorg voor de mnnitie is opgedragen. Alleen Grey en Kitchener blijven hun oude f'uncties waar- nemen. Aan Binnenlandsche Zaken wordt Mac Kenna opgevolgd door John Simon, van dezen laatste wordt verwacht, dat hij een nog grootere rol in de politiek zal spelen. Asquith was ook eens Minister van Binnen landsche Zaken. Hareourt en Crewe hebben plaats gemaakt voor de unionisten Bonar Law en Chamberlain, hoewel ze nog deel uitmaken van het kabinet. Curzon is groot zegelbewaarder en Landsdowne kreeg geen portefeuille, waarmede een instelling is herleefd, die sedert 50 jaar in onbruik was geraakt. Toevalligerwijze was ook zijn grootvader in 1855 Minister zonder porte- ieuille in het coalitie kabinet van Aberdeen in 1852. De functie van postmeester-generaal is bij het nieuwe kabinet vervallen. A1 de acht unionisten hebben ervaring op regee- ringsgebied. Bonar Law, Curzon en Carson hebben nooit van eenig ministerie deel uit- gemaakt. Landsdowne heeft weldemeeste ervaring op dit gebied, terwijl Balfour drie jaar geleden eerste Minister was en het Lagerhuis, na Pitt, het langst heeft geleid. Asquith heeft nog drie jaar noodig om het record van Balfour te slaan. Landsdowne nad nog zitting in het eerste ministerie- Gladstone en heeft ongeveer een halve eeuw een belangrijke plaats ingenomen in het politieke leven, thans was hij gouverneur- generaal van Canada en onderkoning van Indie. Lord Curzon heeft deze laatste functie ook waargenomen. Alle Ministers hebben wel zooveel erva ring, dat zij volkomen voor hun taak be rekend zijn. En de samenstelling biedt de noodige waarborg, dat het politieke leven van Engeland op dezelfde wijze voortgezet wordt. In de zeven districten, waar nu verkiezingen moeten plaats vinden, zal wel geen strijd zijn. De formeering van een departement voor munitie, zegt de /Times" wordt ongetwijfeld met vreugde begroet, en Diet minder omdat deze afdeeling is opgedragen aan den meest sympathieken Minister, die dit kabinet onder zijn leden heeft, Lloyd George. Hij kent de behoeften en hij is een man van de daad. In het algemeen is genoemd blad met de nieuwe regeering zeer ingenomen. De algemeene toestand, Het ingrijpen in den oorlog door Italie, de groote actie van de beide Midden- Europeesche bondgenooten in Galicie, heb ben de aandacht afgetrokken van het wes- telijk oorlogstooneel. Dat is te begrijpen, schrijft bet Alg. Hbl., de beide partijen immers houden elkaar hier nog vrijwel in evenwicht en de krijgsverrichtingen hier, tot hoe hevige en bloedige botsingen zij ook mogen leiden hebben tot dusver geen beslissende beteekenis. De deelneming aan den oorlog door een nieuw, versch miilioenen-leger, de bloedige gevechten in 't oosten die de Russische legermacht over een groote uitgestrektheid terrein aan het wijken brachten, spreken een duidelijker taal tot de verbeelding van het publiek, dan de positie-oorlog in het westen, waar het nog slechts gaat om ter- reinwinsten van enkele honderden meters, boogstens van enkele kilometers. Niettemin is het toch wel gewenscht weer eeDS even de aandacht te vestigen op het- geen thans in het noordwesten van Frankrijk plaats heeft. Immers wat hier thans ge- 3chiedt, toont dat de geallieerden hier op krachtige wijze het offensief hebben inge- zet en dat de Duitsche troepen in hoofdzaak zich tot een defensieve houding bepalen al wordt daarbij dan ook van hunne zijde de oude stelregel gevolgd, dat de beste verdediging de aanval is. Maar de berichten geven den indruk dat het eigenlijke offensief thans aan de zijde der geallieerden is die met inspanning van alle kraehten den vijand uit zijn stelliDgen in het noordwesten van Frankrijk trachten terug te dringen, terwijl deze de eigen offensieve beweging in zuid- west Belgie, in den aanvang van Mei hier ingezet, blijkbaar om nu toch eindelijk te trachten het oude doelde doorbraak naar de k-ust, te bereiken, vrijwel hebben gestaakt. Het scheen eerst dat de Duitschers hier een belangrijk succes zouden behalen zij het dan ook nog niet dadelijk een be- slissend en het had alien schijn of weldra het ver omstreden Yperen zou moeten vallen. Maar dit succes is niet verkregen. Yperen is nog in het bezit der geallieerden. die op hun beurt meer zuidelijk een krachtigen druk op de Duitsche linien inzetten. Ten noorden van Atrecht rukten de Franschen en meer noordelijk in aansluiting met deze 27) Maar dat neemt niet weg, dat hij ziin noodlot verwenschte, dat hem tot zijn werk- tuig gemaakt had; want 't ligt in den aard der zaak, dat het aan zijne vrouw niet ont- ging, dat haar man iets voor haar verborg en het moest wel iets bizonders zijn, dat haar anders zoo openhartige Harry een ge- heim voor haar had. Doch ze moest smee- ken, vleien, liefkozen, pruilen, het mocht haar niet gelukken eenige bekentenis aan hem te ontlokken. Hadden de beer en me- vrouw Van Weert er reeds hunne verwon- dering over betuigd, dat de oude heer Ver- noy zich, niettegenstaande zijn nog steeds zorgvollen toestand, naar hun huis wilde begeven, die verwondering vermeerderde nog toen de luitenant hun mededeelde, dat op rijdagavond ten hunnent een soort van familieraad zou worden gehouden; dat de jonker den uitdrukkelijken wensch had te kennen gegeven dat alle bedienden en kin- deren, uitgezonderd Cora, Vrijdagmiddag uit het huis zouden worden verwijderd en zich op dien dag eenige personen zouden aan- melden, wier tegenwoordigheid noodzake- hjk was om sommige duistere punten op te helderen en wie hij verzocht eenvoudig toe te laten en geen vragen te doen. Eenigszins verbijsterd door al die geheim- zinnigheid, waarvan de ingenieur een gruwe- lijken afkeer had, vroeg hij op den man af aan zijn schoonvader wat dit alles te be- duiden had, doch deze antwoordde bedaard'. dat hij zich daarover niet wilde uillaten; dat het in het belang van alien was, dat de door hem genomen maatregelen stipt wer- den opgevolgd en overigens Vrijdag alles duidelijk en klaar zou worden uiteengezet en volledig opgehelderd. De arme Van Berken, door iedereen met vragen bestormd, gejaagd, geprest, verklaar- de ten slotte in zijn radeloosheid, dat hij zelf -en dat was de zuivere waarheid van de geheeie zaak niets afwist en even vurig als zijn belagers de oplossing te ge- moet zag. Aller verbazing bereikte echter haar top- punt, toen men des Vrijdagsmiddags tegen den bestemden tijd de heterogene verzame- ling gasten zag aankomen, die de oude heer bescheiden had. Precies om" 6 uur trad deze den grooten salon binnen, geleund op den arm van Van Berken, die hem naar den gemakkelij- ken leuningstoel geleidde, die voor hem be- stemd was. Het zij door opgewondenheid, het zij door de werking van een opwekken den drank, dien hij vooraf gebruikt had, had zijn gelaat eene hooger kleur dan ge- woonlijk en zijne anders koude oogenschit- terden met onheiispellenden gloed. Hij was onberispelijk gekleed, maar toch maakte zijne verschijning een beangstigenden in druk; onwillekeurig dacht men aan een op- I de Britsche troepen in geduchte macht op. En naar de jongste legerberichten van de zijde der geallieerden te oordeelen, met succes. Trouwens ook het Duitsche leger- bericht erkent, dat de geallieerden vorde- ringen maken. Weliswaar behalen de Duitschers ook hier nu en dan partieele successen, maar de Britten hebben in de streek van Festubert een deel der Duitsche Ioopgravenlinien ver- meesterd, terwijl de Franschen zuidelijker, in de streek van Souchez-Neuville met succes in de steilingen van den vijand door- drongen. In een Fransch legerbericht, gistermiddag ontvangen, wordt melding ge maakt van de verovering van de Lorette- hoogte bij Souchez, die van Duitsche zijde echter nog niet wordt erkend. Aan die tegenspraken in de officieele berichten der strijdende partijen moet men echter in dit gevai niet te veel waarde hechten. De strijd duurt hier immers nog steeds voort en wat het eene oogenblik gewonnen wordt, kan korten tijd later door een tegenaanval weer verloren gaan. Uit het Duitsche legerbericht van gister middag blijkt dat op verschillende plaatsen de geallieerde troepen Duitsche loopgraven bezetten, elders bij hun aanval de draad versperringen van den vijand bereikten. En het is te begrijpen dat in de leger berichten der geallieerden op deze successen dan wordt gewezen al is het mogelijk dat dan in latere berichten zal moeten worden toegegeven dat het verkregen voor- deel nog niet blijvend was. Voor de be- oordeeling van de vraag in hoeverre er werkelijk tegenspraak is tusschen de officieele mededeelingen der beide partijen, zou men precies moeten weten op welk uur deze wederzijdsche berichten zijn samen- gesteld, van wanneer de berichten dateeren, waarop de communiques gegrond zijn Het heeft dus geen zin de afwijkingen nauwgezet na te gaan en te vergelijken en men moet zich bij het lezen der commu niques liever vergenoegen met een algemee nen indruk en die is dan gelijk we boven reeds zeiden deze, dat de geallieerden thans het offensief in handen hebben en de Duitschers zich tot een offensief-defensief bepalen. G#heel anders is het op het oostelijk oorlogstooneel. Hier zijn het de Duitschers die het groote offensief inzetten en zijn het de Russen, die zich met uiterste hardnek- kigheid tegen den opmarsch der vijandelijke legers verzetten. Uit het door het Duitsche hoofdkwartier verstrekte overzicht van de operation in Midden-Galicie blijkt, dat de Duitsch- Oostenrijksche troepen steeds krachtiger druk oef'enen op de 8an-linie het centrum van het uitgestrekte Russche front, welks doorbraak van de vleugels der Russische legermacht, gelijk wedezerdagen opmerkten, noodlottig zou zijn. Tot dusver beschikten de RusseD, na hun gedwongen terugtocht uit West-Galicie toch nog over brugge- hoofden aan den westelijken oever van de San hetgeen natuurlijk een gevaar was voor de Duitsch-Oostenrijksche, die wel op enkele plaatsen reeds er in waren geslaagd de getooid lijk, zoo akelig strak was zijn ge laat. Allen stonden op, toen hij binnen trad, doch gingen weer zitten, zoodra hij zich had neergezet. Hij wierp een vluchtigen blik op de aanwezigen: iets langer rustte die op het gesluierd gelaat eener dame, die eveneens tegenwoordig was, en toen vroeg hij: „Zijn alien opgekomen, die ik wensch te te zien en is den portier kennis gegeven hedenavond niemand toe te laten?" „Ja, papa!" sprak Van Berken kortaf; „wijzullen niet worden gestoord." Hij knikte goedkeurend en vatte toen het woord op. „Het besluit om u hier hedenavond te vereenigen tot een zeker doel, dat ik zal ontvouwen. is niet door mij genomen dan na lange aarzeling en na veel strijd en rijp be- raad en zeker zou ik de uitvoering hebben verschoven, ware het niet, dat de dood zijne hand reeds op mij heeft gelegd; en ik, hoe wel ik niet bang ben om te sterven, toch gaarne mijne rekening met het leven wilde afsluiten. Ik zal, om volledig te kunnen zijn, eenige schreden in mijn leven moeten terug doen. Bij dit eerste gedeelte is het niet noodig, dat alien toehoorders zijn en daarom verzoek ik den heer Franconi en dat jonge meisje zich zoolang te verwijderen tot hunne tegenwoordigheid vereischt wordt." Toen aan dezen wensch was voldaan, her- valte hij met dezelfde eentonige stem, doch San over te trekken en dus op den oostelijken oever de operatien kondenopenen, maar die steeds bedreigd bleven door de Russen, welke deze naar het oosten vooruitgeschoven troepen in den rug zouden kunnen valleD. Het was dus zaak voor de Duitschers en Oostenrijkers het gebied ten westen van de San van Russen te zuiveren. En naar het schijnt is het leger van generaal Mackensen hierin vrijwel geslaagd niet alleen, maar heeft het ook over groote uitgestrektheid een front breedte van 80 K.M. stelling genomen aan den oostelijken oever van de San. Het Russische bericht meldt alleen, dat 't verbitterde gevecht aan beide oevers van de San tusschen Jaroslaf en Przemysl voortduurt hetgeen natuurlijk niet in strijd behoeft te zijn met de Duitsche mede deelingen. 1 mmers al is aan het succes van generaal Von Mackensen niet te twijfelen, evenmin is er aan te twijfelen, dat de Russen ondanks hun gedeeltelijk terugwijken nog krachtig stand houden. Het succes der Duitsch- Oostenrijkers aan de San kan de inleiding zijn van de doorbraak der nieuwe Russische linie, maar de doorbraak zelf is het nog niet. En de Russen, die blijkbaar onop- houdelijk alle maar voorhanden versterkin- gen naar deze zoo gevaarlijk bedreigde streek zenden zullen, wetend wat hier op het spel saat, zeker tot het uiterste vol- houden. Van het ltaliaanscbe oorlogstooneel uit den aard der zaak nog geen belangrijk nieuws. De italiaansche troepen zijn jjverig in de weer in Tyrol en Trentino, maar dat deze bergstreek het terrein zal wezeD van een maehtig offensief is natuurlijk niet te verwachten. Aan Oostenrijksche zijde trou wens is dat grensgebied duchtig versterkt en men zal dus wel mogen verwachten, dat het Italiaansche offensief zal worden ingezet langs de oostgrens van Italie en Oostenrijk, dat voor operatien meer geschikt is en zeer waarschijnlijk zal men aan de Isonzo den eersten aanvalsstrijd verwachten. De Oostenrijkers hebben dan ook naar het schijnt te Laibach hun militaire basis voor de actie tegen Italie gevestigd en hebben hier belangrijke troepenmachten geconcentreerd. Over de Isonzo voert de weg naar de Koord-Italiaansche vlakte en naar Venetie. Hier zullen dus ook de Italianen hun hoofdmacht inzetten om den strijd op vijandelijk gebied te brengen. De actie in het Alpengebied zal dus wel van ondergeschikte beteekenis voorloopig blijven. De actie aan de Dardanellen maakt nog slechts geringe vorderingen. Maar ondanks alle inspanning slagen de Turken er toch niet in den vijand van zijn steunpunten op Gallipoli te verdrijven. Intusschen blijkt uit hetgeen hier plaats heeft toch wel, dat de Turken geduchte vijanden zijn en dat slechts met groote offers het door de geal lieerden gestelde doel zal worden bereikt. Reeds zijn weder 2 Britsche iinieschepen de //Iriumph" en de //Majestic" te gronde gegaan. Al zijn dit oudere schepen van de Engelsche vloot, de Britsche marine langzaam en duidelijk: „Mijn leven trouwens, zal ik slechts kort aanstippen, het is mijnen kinderen genoeg- zaam bekend en de anderen hebben er geen belang bij het te weten. Het is in bet kort bet leven van een hartstochtelijk man, die het vermaak in alle vormen met lossen teugel heeft nagejaagd en als het waar is, dat wie veel lieeft liefgehad, veel zal ver- geven worden, dan zal die vergiffenis op mij ten voile kunnen worden toegepast. Het is onnoodig te zeggen, dat mijn niet zeer groot fortuin wegsmolt als sneeuw voor de zon en ik moest trachten de gapingen in mijn budget aan te vullen. Het eenigste mid- del was een goed huwelijk en bet mocht mij gelukken de hand te verwerven eener ver- mogende jonge dame van mijn stand. Van geluk, huwelijksheil en van al dergelijke fraaie dingen kon geen sprake zijn, maar de weinige maanden van het jaar, die ik tliuis doorbracht, leefden wij kalm naast elkaar voort. Mevrouw Renoy was een zachte, lief-leelijke, zenuwachtige dame, wier gezondheid steeds wankelend was. Ik daar- rentegen, een gezond, krachtig man, en de arend paart niet met de duif. Haar voort- durend klagen, onwelzijn, ziekelijkheid mis- haagde mij; bovendien was mijn karakter geheel ongeschikt voor een bezadigd leven. Ik zocht verstrooiing, reisde veel buitens- lands en was vooral een liefhebber van de wilde zwijnenjacht. Op een dier tochten overkwam mij in het Wurtzburgsche in de nabijheid van een dorpje een ongeval, dat //Irresistible", //Ocean" en //Goliath" gingen ook al verloren heeft wel een duchtig aandeel te betalen in de kosten van deze onderneming, die in den beginne van de zijde der geallieerden wel wat luchthartig is ondernomen. [Duitsche vliegers gevangen- genomen. Britsche torpedojagers zagen Woensdag een Duitsche aeroplane op de Noordzee drijven de beide aviateurs, die zich er aan vastklemden, werden gevangengenomen. Zij waren wegens een defect aan de machine, genoodzaakt geweest om te dalen. Het vliegtuig werd in den grond geboord en de gevangenen naar Harwich gebracht. Zij hadden negen uur op het water rond- gedreven. Het torpedeeifen van het Amerikaansche schip .,Nebpaskan". Het Amerikaansche stoomschip ;/Nebras- kan" dat, zooals Woensdag gemeld, getorpe- deerd is veertig mijlen van Fastnet (Z.-W.- punt van Ierland) is niet gezonken, maar had het voorruim vol water. Het schip keert nu terug en wordt door een bewapen- den trawler begeleid. De duikboot is duidelijk waargenomen. Zooals gemeld, zijn er geen personen om- gekomen. De //Nebraska^' voerde groote Ameri kaansche vlaggen, en met duidelijk in het oog vallende letters was de naam op beide zijden van het schip geschilderd, zoodat het haast niet mogelijk schijnt, dat de on- derzeeer de nationaliteit van het schip niet kende, te meer daar het een heldere avond was. Officieus is vanwege het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken mee- gedeeld aldus de Times correspondent te Washington dat zoolang het antwoord van Duitschland op president Wilson's nota inzake de Lusitania nog niet is ontvangen, geen nieuwe nota omtrent de JNebraskan aan Duitschland zal worden gericht. Aan den Amerikaanschen gezant te Londen is opgedragen zoo spoedig mogelijk alle bijzonderheden aangaande de torpedeering van de Nebraskan te seinen. Dezelfde correspondent meldt dat Duitsch land volgens berichten uit Duitsche bron, opnieuw uitstel van zijn antwoord op de Lusitania-nota heeft gevraagd. Taenemende krankzinnigheid onder de Duitsche soldalen. Opeischingen van prikkeldraad. Aanleg van dubbele spoorlijnen. SAS VAN GENT, 25 Mei. (Eigen bericbt van de „Tel.") In Duitschland is het woord gesproken, dat deze oorlog zou worden ge wonnen door bet leger, dat over de sterkste- zenuwen beschikte. Wanneer deze uitlating bedoeld is met be- trekking tot het menschelijke zenuwmate- riaal, dan zijn de symptomen voor de Duit schers niet gunstig, want het aantal gevallen van krankzinnigheid neemt onder degenen, die aan het front zijn of er reeds zijn ge weest, in den laatsten tijd schrikbarend toe. Er heeft zich zelfs bet geval voorgedaan, dat een schildwacht, die een poos aan het IJserfront was geweest, op post krankfcinnig mij dwong geruimen tijd mijn verblijf aldaar te houden en waarvan ik langzaam lier- stelde. Het dorp was een armoedig. akelig nest, waar voor een beschaafd man hoege- naamd geen afleiding was. Ik zocht dus natuurlijk verstrooiing en bet toeval kwam mij te hulp. Op eene wandeling maakte ik kennis met eene jonge dame. Het meisje, levende in een omgeving van arme bouthakkers, zag in mij den man barer droomen, haar ideaal en sehonk mij liaar voile vertrouwen, lotdat ik, onver- w a elite naar huis geroepen, haar de beken tenis aflegde, dat van eene vereeniging tus schen on-s nooit iets kon komen, daar ik gehuwd was. Zij schrikte niet, ze barstte niet uit in woede, verwijtingen of tranen, maar ze sloeg uit hare zachte, donkere oogen een blik op mij, die nooit uit mijn geheugen is gewisclit, dien ik nog steeds voor mij zie, veroordeelend, brandend, ver- nietigend; een blik, die mij zal vergezellen tot mijn laatsten ademtocht; een blik, die me deed sidderen en waarvan mij bij het lierdenken nog, na ruim 30 jaren,' een ril ling van medelijden, angst en vrees door de leden vaart. Geen woord ontvlood hare lippen, ze wees mij eenvoudig met uitge- strekten arm de deur en ik vluchtte, ont vlood als een lafaard, of de demon en al zijn trawanten mij op de hielen zaten. O, die herinneringen, ze wonden, kw-ellen, mar- telen, zijn maar al te dikwerf de doornen op den levensweg!" (Wordt vervolgd). EUZENSCHE COURANT. KFMZHP9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1