Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 6226. Zaterdag 22 Mei 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. BINNENLAND. FEU ILL IS TON. Saa. Wsvelsa. I T A L I E. T"WrZEQ3DX!>IE] Grondwetslierzlening Koninltlijk bezoek te Rotterdam. Steun door het Rijk aan de gemeenten. Tijdelijk gezantschap bij den Pans. De toestand in Griekeniand. Wijziging in de EngeSsche regeering. TW'EEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 2d Mci. De Voorzitter, de heer Goeman Borgesius, opent te half twaalf de vergadering, die in huishoudelijke zitling overgaat, wegens de raming der voor de Tweede Kamer benoo digde uitgaven in 1916. Na heropening der openbare vergadering te 12 u. 20 worden zonder lioofdelijke stem ming goedgekeurd de voigende wetsontwer- pen: Onteigening ten behoeve van spoorweg lijnen van Ter Apel over Winschoten naar Delfzijl en van Blijham naar Bellingwolde. Toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatskist ten behoeve van *en aanleg van een spoorweg van Oostvoorne naar Rockanje. Algemeene bepalingen ten aanzien van de kwade posten en de onverliaalbare kosten van vervolging in zake de direcle belastin- gen. Verleenen van uitstel van betaling van de bijdragen voor inkoop van pensioen van voor 1 Juli 1912 in zijdelingsclien Staats dienst doorgebrachten diensttijd. Verhooging van bet IVe hoofdstuk der Staatsbegrooling voor 1911 (subsidies aan vereenigingen ingevolge de Kinderwetten). Bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een Stuk Staatsbouwterrein ten Noorden van bet Prins Hendrikkanaal te Katwijk aan Zee aan de Katwijksche bouw- vereeniging le Katwijk. Toestaan der credieten voor 1911 voor de maatregelen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer, en regeling wachtgelden. Aan de orde is de beliandeling van bet toestaan dezer credieten voor 1915. De heer De Jong uit, volgens bet verslag der „1I. Crt.", zijn ingenomenheid met het door den Minister tot dusver gevolgde svs- teem en bepleit eenige veranderingen hierin, die z. i. op dit oogenblik in het belang eener goede bestrijding wenschelijk zijn. De heer Van Foreest geeft den Minister eenige wenken in zake den finantieelen kant van het vraagstuk. De heer Brummelkamp uit de bekende be- zwaren tegen het afmaaksysteem, waarbij de heer Van Nispen tot Sevenaer (Rheden zich in beginsel aansluit. Ter wille onzer reputatie in het buitenland moeten wij ons echter bij liet systeem der Regeering neer- leggen. Deze spreker dringt aan op een zoo spoe- dig mogelijke uitbetaling der vergoeding voor de afgemaakte dieren. De heer Van der Velde wijst er op, dat niet alle streken zich even goed voor het afmaak-systeem leenen. Begint men b.v. met het afmaken in de nabijheid der groote steden, die veel melk noodig hebben, dan kan men wet aan den gang blijven. De Mi nister overwege voor dit jaar het doorziek- systeem. Er wordt gepauzeerd. Na de pauze betooft de Minister van Land- bouw, de heer Posthuma, eenige klachten, door den heer De Jong ten aanzien van misstanden, bij het vervoer van vee geuit, te zullen onderzoeken. Bij de bestrijding van het afmaak-systeem houde men er re- kening mede, dat het Friesche en het Ne- derlandsche Rundvee-stamboek voorstanders van het systeem zijn. Overigens past de Minister dit, waar het stamboekvec betreft, met de uiterste voor- zichtigheid toe. Er is voor den Minister geen aanleiding, op le liouden met het sys teem van bestrijding, tot dusver gevolgd. De heeren Van Foreest, Van der Velde en Minister Posthuma repliceeren. Het wetsontwerp wordt vervolgens aange- nomen. Aan de orde is de wijziging van het in- Nog veel en lang spraken ze met elkaar en toen ze de lamp uilgedraaid hadden om zich ter rust te begeven en de maan de kleine kamer in een zacht, schemerachtig licht hulde en de voorwerpen met een lich- tende sluier omgaf, beschouwden beiden, bijgeloovig als ze waren, in limine weeke ge- moedsstemming dit als een gunstig voorlee- ken voor het welslagen hunner onderne- ming, die misschien lot geluk zou leiden van een enkele, maar zeker dat van velen in rouw en droefheid zou doen verkeeren. Welgemoed aanvaardde Ileinrich den vol- genden morgen zijn tocht. Hij vond den jonker thuis en deze staarde zeer verwon- derd den eenvoudig gekleeden bezoeker aan, zich vergeefs afvragend. wat die oude man van hem hebben mocht. De bezoeker, van zijn k,ant, maakte geen aanstalten om zijne nieuwsgierigheid te bevredigen; hij staarde hem eenige seconden ernstig, bijn'a somber aan en sprak toen langzaam slechts twee woorden, doch de uitwerking was verplet- terend. Als door den bliksem getroffen, met eene uitdrukking van wilden schrik in de anders zoo koele oogen, storlte de cy- nische wereldling in zijn armstoel neder. „Nemesis!" mompelde hij met een ker- menden zucht, Nemesis!" Meer dan een uur bleven beide mannen in die weelderige kamer bijeen, veel en druk werd lusschen hen gesproken; en voor- voerrecht op sinaasappelen, mandarijnen en citroenen en op oudheden. De heer Koolen vindt het thans allerminst het oogenblik, een bate van meer dan ander- halve ton 'sjaars prijs te geven, door ge- noemde categorien van goederen vrijdom van invoer te verleenen. De heer Knobel uit zijn vooringenomen heid met het ontwerp, waardoor het vruch- tenverbruik zal toenemen. Wij zijn nog te licht geneigd vruchten als een genolmiddel te beschouwen en vergeten, dat ze in vele landen het uitsluitende voedsel van den in lander uilmaken. Omtrent den vrijdom van invocrrechl op oudheden, valt op te merken, dat de waarde der oudheden loch moeilijk kan worden ge- sell at. Tapijten en porcelein b.v. <loen ge- heel verschillende prijzeri, al naar de plaats, waar ze worden verkocht. De heer De Beaufort bestrijdt den heer Koolen, die had verklaard, dat de vorige regeering liaar lariefsherziening alleen had voorgesteld, omdat zij geld voor sociale her- vormingen wenschte. Er waren, volgens dezen spreker, wel degelijk protectionistische oogmerken. Daar de Kamer met het afdeelingsonder- zoek van het wetsontwerp betreffende de instelling van een tijdelijk gezantschap bij den Paus een aanvang zal maken, wordt de vergadering tot Vrijdagmiddag half twee ver- daagd. De voorstellen tot Grondwetsherziening hebben het departement van binnenlandsche zaken verlaten. (Vad.) Aangaande het Eon. bezoek te Rotterdam op Woensdag 1.1. wordt ons nader gemeid. Het bezoek duurde van half 2 tot 6 uur en kenmerkte zich door hooge waardeering en achting. Aan het station van bet Electr. spoor aan bet Hofplein werd de Eoningin- Moeder verwelkomd door den Burgemeester. Per hofauto werd gereden langs Coolsingel en Binnenweg naar het nieuwe monument van den scheikundige Van 't Hoff aan den 's Gravendijkwal. De beeldhouwer Van Wijk gaf er een verklaring van. Toen werd ge reden door den tunnel van den nieuwen Verkeersweg aan Beukelsdijk naar het gemeente ziekenhuis aan den Bergweg, dat in oogenschouw werd genomen en vandaar naar het nieuwe Ooglijderegesticht, einde Haringvliet, dat eveneens de belangstelling van H. M. trok. Langs Noordblaak werd gereden naar de Finsen- of Lupus-inrichting aan de Leuvehaven en na bezichtiging naar het Museum Boymans. Het portret van Prins Hendrik, broeder van Koning Willem III en andere portretten trokken de aandacht van H. M. Prof. Evers gaf een uitlegging van de maquette van het nieuwe Stadhuis, daar opgesteld. Nadat de Thee was rondgediend. vertrok H. M. en gevolg zeer voldaan weder naar Den Haag. Door de vereeniging van Nederl. Ge meenten worden plannen overwogen om zoo mogelijk te verkrijgen, dat de lasten der gemeenten, die een gevolg zijn van de crisis, geheel of gedeeltelijk door het Rijk worden overgenomen. of zoo dit onmogelrjk blijkt er naar te streven, dat de wijze van dekking door de gemeentehesturen geschiede in overleg met de Regeering en dus de dekking van die lasten voorloopig uit te stellen. Het Hdbl. verneemt, dat indien het inge- diende wetsontwerp door de Earners wordt aangenomen, de regeering jhr. mr. 0. van zeker moest het iets onlzettends zijn, dat tusschen hen verhandeld werd, want toen zijn bezoeker vertrokken was, scheen al de geestkracht, die hem had staande gehouden, gebroken, het suisde en gonsde hem in de ooren, alles draaide en dwarrelde met hem rond en met een doffen slag stortle de jon ker op den grond. In dien toestand vond hem zfjn oppasser, toen deze van het doen van eenige bood- schappen terugkeerde en de in allerijl ont- boden geneesheer istelde als diagnose vast, dat de jonker een aanval van beroerte had gehad en het wenschelijk zoude zijn, zijn bloedverwanlen te waarscliuwen. Van Ber- ken en Aline werden terstond geroepen en Van Weert en Liane kwamen, per draad gewaarschuwd, nog dienzelfden avond aan; doch hij kende geen van alien. Hij lag stil en roerloos; alleen een zwakke ademhaling getuigde, dat de leven slam p niet was uilge- bluscht. „\Vat dunkt u van den patient, dokter?" vroeg Van Weert aan den ervaren medicus, die met zijn jongeren, minder beroemden collega in consult getreden was. De grijze dienaar der wetenschap schudde het lioofd. „Een beroerte, veroorzaakt door plotse- linge aandoening of schrik; in zulk een veelbewogen leven kan men aannemen, dat gebeurtenissen hebben plaats gehad, die, als ze na verloop van jaren, met hare gevolgen als levende schilderij, levend memento jilot- seling oprijzen, eene vernietigende uitwer king hebben; zelfs den dood kunnen ver- oorzaken. Ik denk wel, dat de heer Renoy dezen aanval zal weerstaan, doch een voi gende zal naar alle waarschijnlijkheid den Nispen tot Sevenaer, afgevaardigde voor Nijmegen. aan de Koningin zal voor dragen tot tijdelijk gezant bij den Pans. Bezoeken aan Ant. .lurgens' Margarinefabriekem te Oss. De vorige week werd door de leerlingen der openbare Handelssehool le Amsterdam, onder leiding van eenige leeraren, een be zoek gebrachl aan Ant. Jurgens' Margerine- fabrieken te Oss, om een kijkje le nemen in een van de grootste Nederlandsche in dustrieen. Onder deskundige leiding be zichligden zij de verschillende afdeelingen der fabrieken, o. a. de melkafdeeling, het laboralorium, de karnafdeelingen enz. enz., waarbij lien de geheele bereiding der mar garine en plantenbouvanaf de grond- stoi'fen tot en met de verpakking van het product werd uitgelegd en waarna ook aan de diverse afdeelingen der kantoren een bezoek werd gebracht. Zoo werden ook deze week de fabrieken bezocht door de leerlingen van de Arnhem- sche Ivook- en Huishoudschool, Directrice Mevrouw C. J. Wannee, om eveneens onder deskundige leiding de fabricatie der mar garine en plantenboter na te gaan. Allen waren na het bezoek zeer voldaan over hetgeen zij hadden gezien en vol lof over de moderne, hygienische inrichting. Niet zonder reden heerschte er eenige spanning wat de dag van gisteren met be- treliking tot Italie brengen zou, al wees alles er de laatste dagen op, dat de oorlogs- barometer daar sterk aan het rijzen was. Heden morgen bracht de telegraaf ons uit Rome het bericht, dat Minister Salandra in de Kamer eene rede hield, waarin hij mede- deelde, dat de Regeering heeft besloten Ilalie's goed recht met krachl van wapenen te verdedigen. Verder gaf hij te kennen dat het verbond met Oostenrijk den ten Mei is opgezegd. De Kamer heeft met 107 tegen 71 slem- men een wetsonlwerp aangenomen, waarbij, in geval van oorlog, aan de Regeering vol- macht van handelen wordt geschonken. Ilet afbreken der diplomaticke betrekkingen. Italic en Oostenrijk verzochten, naar Ren ter uit Washington seint, den Vereenigden Staten limine belangen, respectievelijk te Weeneii en Rome, te behartigen voor het geval de diplomatieke betrekkingen worden afgebroken. De regeering te Washington gelastte haar gezanten in de twee hoofdsteden zich daar- voor gereed te houden. Naar de ,.Giornale dTtalia'' meldt, hebben Von Biilow en baron Maccliio, bun paspoor- ten reeds aangevraagd. De slaf van heL Oos- tenrijksche en Duitsche consulaat is reeds Dinsdag j.l. gereed gekomen met de voor- bereidselen voor het vertrek. De Itaiiaansdie soeialisten. Te Boulogne kwam het bestuur der so- cialistische partij bijeen. Aan de conferen- tie namen ook deel de vertegenwoordigers van den algemeenen arbeidersbond en de so- cialistische parlementsleden. Besloten werd, dat in geval van oorlog, geen pogmgen om een algemeene staking le proelameeren ge- daan zouden worden. Verder een mo tie aangenomen, waarin tegen den oorlog geprotesleerd werd en de afgevaardigden zich verplichten, tegen de oorlogscredieten te stemmen. Italie's Ieger op oorlogsslerkle. Hoe Italie zich heeft voorbereid lot een grooten veldtocht en aanhoudend zijn leger- sterkte heeft vermeerderd, blijkt uit de voi gende feiten, medegedeeld in een Engelsch blad dood ten gevolge hebben. Rust, volslrekte rust en vermijding van elke opwinding is thans een gebiedende vereischte. Ik zal u terstond eene ervaren verpleegsler Zend en en morgen tijdig lerug komen. Tot morgen, heeren!" „Hel licht, dat die medische lamp ver- spreidt, is oogverblindend, Arthur!" sprak Van Berken lachend, „zooveel kunnen wij uit onze gewone lantaarns ook wel lalen schijnen." Van Weert gaf geen antwoord, want, hoe- wel hij even goed als zijn zwager, van zijn schoonvader een harlgrondigen afkeer had, was hij de man niet om bij zoo'n ernstig geval te spotten. Tegen verwachting was de oude jonker den volgenden morgen veel beter; hij scheen alien te herkennen, doch sprak geen woord. lets langer bleef zijn blik op Liaire rusten. Tegen den middag richtte hij zich lot niet geringe onlstellenis der dokters overeind. „Hoelang he,b ik nog te leven, professor?" vroeg hij kortaf. ..Wel, nog vele jaren, hoop ik, nu u deze crisis zoo gelukkig doorstaan hebt." ,,Dwaasheid, uitvluchtenIk voel heel goed, dat het zoo heel lang niet meer zal duren; maar ik moet, ik wil nog een week leven. Lap mij dus een beetje bij elkaar, dat ik het zoolang uithoud; ikenfin, dat gaal u niet aan. Kan ik vervoerd worden?" „Mijn waarde heer I..." „Ja of neen." „Nu, dan, als er niets tusschen komt, over een paar dagen." De patient legde zich weder neder. Er scheen iets te zijn, dat hem dreef tot her- stel en bijna angstig nauwgezet, volgde hij Gedurende de> laatste zes maanden heeft Italie een bedrag van 528 millioen gulden besleed aan speciale toebereidselen, voor het geval het in oorlog mocht geraken. De sterkte van het leger in vredestijd! voor den oorlog was 14.121 officieren, 250.000 man van minderen rang en 55.727 paarden. Thans bestaat het leger uit 25 korpsen, ieder van 40.000 man. De Alpentroepen een prachtig korps die in gewone tijden groote pluimbossen op breedgerande hoe- den dragen, tellen 50.000 man. Tot 1915 bezat Italie nog slechts weinig vliegmachines. Thans heeft het een sterke luchtvloot, waarbij een aantal uitmuntende luchlschepen, die in den oorlog in Tripoli reeds goede diensten bewezen. De nieuwe, krachtig werkende artillerie van Italie zal de volkeren verrassen. Het bezit thans 100 batterijen van 6 kanonnen van het „Deport-type", dat genoemd wordt „het meest doodelijke veldkanon ter wereld". Een houwitser van 41 centimeter, waarvan vermeld wordt, dat hij alle eigenschappen van Krupp's 42 centimeter heeft en veel lichter en handelbaarder is, is een anden? verrassing voor den vijand. De sterkte van 't Italiaansche leger is ver der te zien uit de voigende cijfers: Het leger, dat thans onder de wapenen staat, de z.g. eerste linie, telt 1 millioen man. De reserve lelt eveneens 1 millioen, terwijl de land- storm, die spoedig onder de wapenen is te brengen, 1.200.000 man telt. Op voet van oorlog is dus "1 Italiaansche leger 3.200.000 man sterk. De Italiaansche vloot bestaat uit 6 super- dreadnoughts (groote slagschepen), 8 oudere, maar nog strijdbare slagschepen, 10 gewa- pende kruisers, 12 lichte kruisers, 50 tor- pedojagers, 6 torpedo-kanonneerbooten, 20 duikbooten, 50 hulpkruisers. De Italiaan sche marine beschikl over 35.000 manschap- pen en officieren. Wat Italie eiseht. De vroegere Italiaansche Minister van Fi- nantien, Luzatti, deelde aan den correspon dent van een buitenlandsch blad mede, dat de door Italie aan Oostenrijk gestelde eischen de voigende waren: onmiddellijke bezetting van geheel Trente, Istrie, inclusief Triest, Pola, Fiume en eenige eilanden in de Adria- lische Zee; afstand van de marinestations aan de Dalmatische kust; onthouding van elke directe en indirecte bemoeienis in Ser- vische aangelegenheden; onthouding van een legen Italie's belangen gerielite Balkan-po- litiek; vrijheid voor Italie zijn belangen in het Ooslen van de Middellandsche Zee, tegen Turkije en in gemeenschap met de Entente- mogendheden, te ontwikkelen, en ten slotte vrijheid van handelen op het aanstaande Vredescongres, om de zaak van Servie en Belgie te ondersteunen zooals Italic het goedd unlit. Hieruit blijkt dus dat Italie veel meer eischt dan volgens de mededeelingen van den Duitschen rijkskanselier in den Rijksdag, door Oostenrijk is aangeboden. De Kainerzilting. Reeds vroeg in den ochtend heerschte ondanks het regenachtige weer gisteren te Rome groote drukte en opwinding in de straten. De huizen waren in vlaggentooi, de koffiehuizen zaten vol menschen die den toestand bespraken. Alle toegangen naar het Ivamergebouw werden door troepen be- waakt. Toen het tijdstip, waarop de parle- m en Is vergadering zou beginnen, naderde, werd de menigte nog dicliterveel winkels slolen. De schoolkinderen hadden vrijaf en de stad zag er uit als op een nationalen feesldag. Op straat verkochten venters Ita liaansche en entente-vlaggen. De gezantschappen van Duitschland en Oostenrijk en de woning van Von Biilow worden door troepen bewaakt. Volgens de „Corriere della Sera" is de Italiaansche regeering voornemens aan den tegenwoordigen toestand een einde te maken de voorschriften van den geneesheer, oogen- schijnlijk met zeer bevredigenden uitslag. Den middag van den tweeden dag verlangdie hij Van Berken te spreken. ,-Van Berken!" wendde hij zich tot dezen, toen de luitenant aan zijn bed trad; ,,je be- gri.jpI wel, dat al het gewauwel van die dokters onzin is, mijn schijnbare belerschap bedrog. Maar dat zij zoo, ik ben een man en vrees den dood niet. Ik heb eenwensch: op Hohenlo te sterven; het is het oude erf- goed van mijn geslachl en u, als edelman, zal die wensch niet belachelijk voorkomem Het vervoer per spoor zal mij te zwaar val- len en daarom wilde ik u wel verzoeken rpij per rijtuig daarheen te voeren. Het eer ste bedrijf van mijn leven ving aan op Hohenlo, het laatste zal er eindigen. Doch voor het wordt afgespceld, heb ik nog een gebiedenden plicht te vervullen. Kan ik uw rijtuig krijgen?" „Zeker, papa, wat een vraag! Uw wensch is immers even goed als een bevel." „l)ank u; dan morgen om 10 uur. En nu nog iets. neem papier, pen en inkt en wees zoo goed eenige beschikkingen te schrijven. Maar een voorwaarde: ge schrijft, meer niet; ge moogl u verwonderen, maar niets vra- gen, want ik moet elke aandoening vermij- den, daar ik al mijne krachten noodig zal hebben. Mij, ons alien, in zekeren zin, wacht daar een moeilijk, een pijnlijk uur. Meer kan ik niet zeggen. Neemt ge mijne voor- waarden aan?" „Ja, papa." ,,Goed, begin dan maar." Langzaam, doch duidelijk dicteerde hij zijne beschikkingen, en vreemd, zonderling moesten die zijn, daar de officier meerma- door aanbieding van een diplomatieke nota te Weenen en gelij ktijdige terugroeping van den Italiaanschen gezant aldaar. Naar de „K61nische Zeitung" uit Zurich verneemt, is daar bericht ontvangen, dat er in verscheidene Italiaansche sleden botsin- gen zijn voorgekomen tusschen soldaten en voorstanders van den oorlog, o. a. te Cuneo, Vicevano. Pavia, Pieve di Teco, Novi, Mon- teleone, Calabro, Rio Marina enz. De „Zurcher Zeitung" verneemt van ver- trouwbare zijde uit Milaan dat 190 regi- inenten infanterie op oorlogssterkle te Genua zijn samengetrokken. Men vermoedt dat ze, als de oorlog uitbreekt, per spoor en schip naar 1-rankrijk zullen worden overgebracht om dienst te doen op het weslelijk front. Naar de „Secolo" uit Boekarest verneemt, verluidt daar in polilieke kringen, dat Italie aan Roemenic heeft te kennen gegeven, dat het zich van alle met Roemenic getroffen af.spraken ontslagen zal rekenen, bijaldien Roemenie niet op het overeengekomen oogen blik het zwaard trekt. Naar de „Kolnische Volkszeitung" uit Lu gano verneemt, hebben de socialistische vrouwen van Milaan zich op grond van een door millioenen Italiaansche vrouwen uit- gpsproken oordeel tegen den oorlog ver klaard. Alle geestelijken van Piemont hebben zich ook tegen den oorlog verklaard. Hetgeen zich thans in Italie afspeelt, heeft, naar de Daily Telegraph" verneemt, in Griekenland in alle kringen eenige op winding veroorzaakt. Enkele bladen ver- zetten^ zich systematisch tegen de politiek van Venizelos en pogen aan te toonen, dat de interventie van Italie geen reactie op Griekenland zal hebben. De ,/Embros" schrijft b.v.: //Wij zien geen enkel verband tusschen de redenen, welke de Italiaansche interventionisten tot hun manifestaties ber wegen en die, welke eischen, dat Grieken land zijn neutraliteit opgeeft, omdat Veni zelos het wenscht. In geval van een over- winning zal Italie rijke belooningen ontvangen en ondanks dit aarzelt het Italiaansche volk. Aan den anderen kant heeft Griekenland slechts vage beloften van twijfelachtige vergoedingen en geen waarborg van territoriale integriteit. De eenige con- cessie, welke de geallieerden deden, was een regeling voorstellen, volgens welke Griekenland, hopende dat de Entente in aanmerking zou nemen. dat het solidair met haar was, zijn belangen aan de ge allieerden toevertrouvvde". De enizelistische pers daarentegen brengt hetgeen in Italie gebeurt, in verband met de politiek van Venizelos, welke deze niet in staat was uit te voeren, De //Patris" spreekt van het grootsche schouwspel, dat Italie op het oogenblik biedt aan de volkeren, die nationale belangen ter harte nemen en in dezelfde omstandigheden als Italie verkeeren. Het blad vergelijkt de beweging, die Italie en Roemenie thans tot daadwerkelijke optreden aanspoort met een kruistocht van de Latijnsche volkeren ten gunste van een politiek, die de eenige is welke hun nationaal geweten goedkeurt, daai zij de belangen van staten en volkeren dient. Deze beweging, zegt het blad verder, heeft geniaal politicus in Griekenland voor- zien en de Grieken krijgen politieke lessen, die alle andere wenschen op den achtergrond dringen, Het bericht 't welk men ons Woensdag semde, dat het Engelsche kabinet gevallen len mei een verwonderd gezicht ophield en zich afvroeg, of het zijn schoonvader in het hoofd gestagen was. Toen hij len einde was, las hij het schrift aan den ouden heer voor en deze knikle goedkeurend. ,,Zweer mij nu, dat ge aan hetgeen in dat papier geschreven staat, slipt zult voldoen ae aaarm genoemde personen zult onroe- deVTfi dne nagSn' d L Vl"ijdaS aa"staant de len 6 uur daar tegenwoordig te ziin- er is aangegeven, waar ge die menschen vin'den kunl, en Irouwens, zij verwachten uwe waar- schUjWing. Zij weten ook waar ik alien °nsell vereemgd te zien; en ten slotte dat ge niemand zult nrededeelen van hetgeen ik van u vorder; in een woord, dat ge al mijn,e beschikkingen nauwgezet zult nako- men, en geheimhouding bewaren; alleen moogt ge Arthur en... zijne vrouw mijn "cInge" ekcnd maken, alleen geen namen Zonder hun medeweten of goedkeuring - Zlde fa!Ste is geen twiifel - kunnen de toehereidselen voor de ontvangst der zon- ahes §aSten niet 8em:u|kt worden. Dat is Jk zweer!" was het op vasten, plechtigen loon gegeven antwoord. ..ik zweer bij mijne eei als edelman en officier" .>hmg\AngR df d°0r hem afg€legde belofte, en lil c, Berken onmiddellijk aan hetwerk en hij slaagde, m zooverre naar wensch dat hij van alien, die hij gewaarschuwd had poste restante bericht ontving, dat zij zich l!;;aSnUUr ter bestemder plaatse (Wordt vervolgd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5