JURGE1NS DE FUN5TE PLANTENBQTER MANUFACTUREN. Kerkboeken en Bijbels Ls van WAESBEEGEE-JA1TSSE1TS, ROODE en WITTE WIJNEN 8n M. VAN GOETEEM-GOETHALS, Sas van Gent. Bedstellen. A STHM A ABDIJSIROOP Aanbesteding. Yulpenhouders beaevens blaawe Werkbroeken en Kielen. VAN ilLE Een dubbel stuk SUNLIGHT ZEEP EEN ENKELE PROEF BE100NT WEL DE MOEITE. Kapok- j Veeren- Windhaar< Viokken- SLQOPT uw LICHAAM De man wien het geluk dient. Hoogwatergetlj te Ter Neuzen KINDERMUTSJES, KAPJES eu verdere bijliehoorende artikelen. W. G. VAN PETEGEM, Hoek. Firma P. J. van de Saade, Ter Neuzen. Hofleverancier van H. M. de Koningin. HULST. als: Bordeaux-,BourgogneMacon-,Moezel-, Rljn-,Spaanselie-enPortugeesclie Wljneu. Levert aan de bekende lage prpen, FRANGO door geheel Nederland: Een prachtig geschilderd zwaar houten LEDIKANT, een Vlokkenbedste!, van solide kwaliteit, zwaar gevuld, een paar Stroomatrassen, voor YBAAGT Asthmalijders, Borstlijders. aanbesteden: Firma P. J. VAN DE 8ANDE, Nog iets over scheepsooren. De „geleende" glaasjes. D A G E N. Voorm. Nam. Zaterdag 22 Mei 7.5 7.40 Zondag 23 n 8.18 8.55 Maandag 24 n 9.31 10.3 Dinsdag 25 10.33 ll.- Woensdag 26 11.25 ll.50 Donderdag 27 n 12.14 Vrij dag 28 u 0.37 12 59 Eene rujime sorleerinq jRuime keuze in Alles aan concurceefende prijzen. Aanbevelend, fijn gesneden en in liter kokend water opgelost, geeft de BESTE en ZUIVERSTE ZACHTE ZEEP, die dan nog geen ZES cent per POND kost. Voor 45 omsiatjen een, 78-: twee, en voor IOO, dri Zakpovtefesaillss (aan een adres te verzenden). WIJIVHAINDEL. Opsericlit 1871. in ver>schillende soorten, per Fust en Gefcotteld, verwijdert de vastzittende en ontsteking veroorzakeude slijm, maakt Uw ademhaling diep en vrij, verdrijft de benauwdheden, zoodat weldra van Uw astluna, borst-, keel- of longaandoeuing geen spoor meer over is. De Abdijsiroop versterkt borst eu longen eu sclmadt uinimer, Het maken van zinkwer* ken tot verdediging van den oever der Waterkee ring van bovengenoemd Caiamiteus Waterschap. Merk ^KAWECO" //SWAN" 8. ,/THE CROWN" 5,—. ,/THE RED FOREST" 3,—. ,/CRESENDO" 2,25. ,/THE SIMPLEX" 1,50. a ,/RLMBO" a 0,65. ,/MANOS" 0,30. Naar buiten met 15 cent vevhooging. Van „Swan" en „The Crown" kunnen alle onderdeelen hersteld worden. Ter Neuzen. Eoekhantiel, mede te bereiken was, ook al dompelde men ze in nog zoo straffen azijn. No gewaarschuwd te zijn, hebben zicli beide kwakzalvers niet meer op de markt te Arnbem vertoond. (Arnh. Crt. Hetgeen reeds door ons weed ontleend aan eenige Amerikaansche bladen over de practische toepassing van zoogenaamde .scheepsooren", waarmee een schip inder- daad onder water kan hooren hetgeen op verre afstanden in den omtrek onder water gebeurt, brengen wij, sehrijft hat „Alg. Hbl. hi herinnering, dat op onze belangrijke E. N. T. O. S. aan den overkant van het IJ, zulk een toestel voor het afgeven en ontvan- gen van onderwatersignalen te zien was. De „scheeps-ooren" trokken toen meer de aandacht om de vredelievende taak, welke zij te vervullen zouden hebben, dan van wege het oorlogsnut, dat men er. volgens enze dezer dagen gegeven Amerikaansche mededeelingen, van verwacht. Het toestel munt uit door zijn eenvoud; de „ooren" zijn niet anders dan twee, met water gevulde kisten, die aap de binnenzijde ■fan den scheepswand in direct contact staan met den bodem van het schip en zoover 1110- gelijk onder de waterlijn worden aange- bracht; binnen in deze met water gevulde kisten worden twee omhulde microfonen .aangebracht en deze vangen de van buiien komende geluiden op. Twee koorden, die uit de kist komen, zijn gewone lelefoon- draden, welke het geluid vcrder leiden, eerst naar een accumulator-batterij, en daarna naar een telefoontoestel op de com mand o-brug, waar de off icier of loods het onderwater-signaal opneemt. Ofschoon het systeem reeds sedert eenige jaren zijn practisch nut lieeft bewezen, is er toch nog veel bij het signaleeren onder water, hetwelk nog niet geheel is opgehel- derd. Wei is gebleken, dat het onderwater- signaal, wanneer liet geluid zich vrij kan voortplanten, op een afstand van ongeveer 18-26 Kilometer wordt gehoord. ja zelfs bij eenige van de Duitsche Noordzeeonderwa- ter-signaalstations heeft men het geluid op ■ongeveer 48 Kilometer afstand van het af- zendingsstation opgevangen; doch aan de andere zijde heeft men ook de ervaring op- gedaan, dat plotselinge diepten, de toestand van den bodem, de nabijheid van branding, sterke stroom, ebbe en vloed, zeer zeker de richting en den gehoor-afstand van het on derwater-signaal kunnen beinvloeden. Wanneer de stroom sterk is, of in tegen- overgestelde richting van de signaalblok, is het eveneens bewezen, dat een schip hetwelk tegen stroom voortgaat, het geluid moeilijk kan hooren, alvorens dicht bij de klok geko- men te zijn. Doch dan moet de stroom een vaarl hebben van 9 tot 11 Kilometers. In het ,,Entos-Gedenkboek" sc.hreef in- dertijd onze stadgenoot de heer P. A. C. Keeman over de practische toepassing van „scheepsooren" „Ofschoon het vraagstuk van de voort- planting van het geluid in het water onder deze moeilijke omStandfgheden nog lange na niet geheel opgelost is, bestaat er niet de minste reden om langer te wachten met het in toepassing brengen van dit systeem. bu rners, men kan toch evengoed bij ons het zelfde doen wat men in het bullenland reeds lang gedaan heeft, namelijk experimented laten onderzoeken, welke plaatsen aan de kust het jninst, of zoo mogelijk in het geheel niet van bovengenoeinde invloeden te lijden hebben." Het is gelukkig, dat de kosten van aanleg niet zoo bijzonder groot zijn. Wat speciaal de ontvangstations aan boord van scliepen betreft, worden de hiertoe benoodigde toe- stellen aan de reederijen per jaar verhuurd; de huur wordt afhankelijk gesteld van de groolte van het schip. De onkosten voor den aanleg van het toest'el aan boord en den huur zijn in verhouding klein. En wanneer de kapitein slechts eenmaal zijn toestel met voordeel kan gebruiken, is dit reeds meer dan genoeg om de onkosten ruim te dekken. Ook aan boord van oorlogssehepen maakte men in het buitenland reeds voor het uit- breken van dezen oorlog van het onderwater- signaal gebruik. In het bijzonder heeft het bewezen een uitstekend middel ie zijn voor de bemanning van onderzeebooten om met de bovenwereld in voortdurende verbinding te blijven. De onderzeebooten werden vroeger be- geleid door een schip, dat als tender fun- geert. Derhalve werden de onderzeesche boot en de tender beide zoowel met afzen- dings- als ontvang-toestellen vporzien. Door het in toepassing brengen van een Code- svsteem voor het signaleeren, bijvoorbeeld het Morse-svsteem, wordt het dan voor de bemanning van de onderzeesche boot moge lijk, berichten te verzenden en ook te ont- vangen. Over de algemeene toepassing schreef in- derlijd reeds de heer Keeman: „Hei is zeer te wenschen, dat reeders, as- auradeuren en last not least passagiers, die groote belangen bij behouden varen hebben, de handen ineen zullen slaan en mede wil- len werken, ten einde ook bij onze schecp- vaart dit systeem zooveel mogelijk te doen toepassen, waardoor het verlies aan men- schenlevens en schepen zonder twijfel ver- minderd zal worden." „Job" verlelt in de „Makassaarsche Crt." de volgende historie: Een pas uitgekomen ambtenaar was te Makassar geplaatst, had zich met zijn vrouw zoo krap mogelijk ge'installeerd. Alleen het hoogstnoodige was aangeschaft, dan wel ge- huurd, met het oog op een spoedige over- plaatsing. Ieder begrijpt en vergeeft zulks en nie- mand zal er aanstoot aan nemeii. Alleen, wanneer zulke half ge'installeerden nogal erg vrijmoedig zijn, hebben de buren wel eens last van pindjem leenen dit of pindjem dat. Deze laatste liebbelijkheid bezaten de nieuwelingen in liooge mate. Onlbrak het een of ander, en er ontbrak veel, dan even den jongen naar buurman gestuurd en klaar was Kees. Buurman verveelde het eeuwig geleen ten slotte en hij besloot dat bij gelegenheid eens te laten blijken. En die gelegenheid kwam. De jongelui waren door liun visites been en begonnen thans op liun beurt te ont- vangen. Een der eerste contra-bezoekers was de directe chef van den ambtenaar. Alles moest natuurlijk in de puntjes wezen, las- tig was de hooge meneer wel niet, maar liet is toch de chef. Even voor i bezoelcuur, schiet de gastvrouw in, dat er geen pait- glaasjes waren en dat de chef gewend was, een bittertje te drinken, in tegenstelling van haar man, die dat nooit deed. Het was te laat, om nog even een bediende naar een toko te sturen, dus vlug even een leitje aan buurman, of mijnheer zoo goed wilde zijn, een paar glaasjes te leenen met het oog op bezoek. Buurman las het verzoek, glunderde even en gaf den jongen zes paitglaasjes af. De visite kwam, en, zooals verwacht, nam lvij heel graag het aangeboden bittertje aan. Na de fijn-proeversbeweging om vooral liet vocht even tegen het licht te bekijken, scheen de gast iets op te merken, knip- oogde en zette het glaasje neer. „U is dus met de Rotterdamsche Lloyd uitgekomen, mevrouw?" vatte hij het on- derbroken gesprek weer op. „Jawel", ant- woordde de gastvrouw en verwonderd: „hoe weet u dat zoo?" ,.0, mevrouw, ik veronderstelde dat slechts", zei de bezoeker triomfantelijk. ,,Zie eens", en tegen het licht toonde hij de jonge vrouw zijn bitterglas, waarin de ini- tialen van de It. L. waren gebrand. U begrijpt, dat de dame kleurde en on- handigheden beging, waardoor de chef er pleizier in had, nog even door te plagen. De gastvrouw herstelde zich en besloot de waarheid te zeggen, zij vertelde van hunne verwachting op spoedige overplaatsing, van de daardoor niet complete inrichting, waar door ze genoodzaakt was geweest, Leentje- buur te spelen, waarop de bezoeker tege- moetkomend anlwoordde: Zeker, zeker, me- vrouwtje, ik begrijp, dat u de glaasjes slechts geleend lieeft. Met Uw eerstvolgende rets komt dat natuurlijk in orde." Toen is van liet onderwerp afgestapt. Wat een dreadnought verbruiki. Van de reusachtige voorraden van brand- materiaal, munitie en levensmiddelen, die de moderne drijvende vestingwerken met zich meevoeren, kan men zich door de vol gende cijfers een flauwe voorstelling maken: Een Fransch pantserscliip van het type Danton verbrandt 2Q90 kilo per uur bij een snelheid van 11 knoopen, 10.1X10 per uur wanneer de snelheid stijgt tot 20 knoo pen en na 115 uur is de kolenvoorraad op. De Engelsclie en Duitsche dreadnoughts heb ben tien a twaalf 305 m.M. kanonnen aan boord, die elk 150 schoten kunnen geven. De totaalkosten der munitie, die van groot kaliber inbegrepen, vertegenwoordigen bij een sink geschut een waarde van 450.000 francs, bij 10 stuks 4.500.000 francs en bij 12 van 4.800.000 francs. Wanneer dus elk geschut om de minuut een scliot lost, dan is dit reusachtig kapitaal in den tijd van 21/g uur verschoten. Een Engelsclie dreadnought met een be manning van ongeveer 900 koppen lieeft in oorlogstijd de volgende hoeveelheid levens middelen aan boord: 30 ton verscli rund- vleesch, 60 ton aardappelen, 6 kisten tafel- zout, 300 pond lioonen, 72 kisten beschuit, 225 pond macaronic, 1 kisten geconserveer- de worteltjes, 750 pond soda, 12 dozijn flesclijes peper, 8 dozijn blikjes met erw- ten, 300 pond worst, 50 vaten reuzel, 65 ton margarine, 180 zijden spek, 150 kistjes chocolade, 6 kisten met appelen, 2 met ge- droogde appeltjes, 8 kisten met baring en tomatensaus, 21 dozijn flesclijes met zout, 8 dozijn blikjes ananas, 12 dozijn flesclijes met peper, 24 dozijn met perziken, 300 pond krenten, 300 pond bananen, 300 pond ta pioca, 300 pond pruimen, 3 kisten nier- vleesch, 8 kisten tong, 12 kisten varkens- vleesch en 225 parelgort, 6 kisten sardien- tjes, 120 blikken cake, 36 gekookte hanimen, 30 kazen, 2250 pond zouteviscli, 24 kisten gedroogde bokking, 12 met schelvisch, 15 met gemarion. baring, 720 met versche eie- ren, 70 kisten tomaten, 200 doozen versche tomaten, een halve ton uien, en last not least 1000 kistjes sigaretten. Wanneer gij een man ziet van wien men zegt„0! hem dient het geluk buitenge- woon. alles loopt hem meezie dien man dan wel aan. Men kan er veel op verwedden dat die man geen sukkelaar, geen zwakkeling, geen gebrekkige is. Iniegendeel veitoont hij alle uitwendige teekenen van een volmaakte ge- zondheid met bovendien een soort van op- gewektheid die "behaagt en aantrekt. Hij bezit wat men noemt de //levecskracht." Dezelfde opmerking kan ook bij de vrouw gemaakt worden. Van sommige vrouwen gaat een soort van eigenaardige bekoring uit, die maakt dat iedereen door haar wordt aangetrokken. Die bekoring is een uiting van de levenskracht. Die levenskracht komt voort uit een volkomen evenwickt der ge- zondheid, die maakt dat alle organen en aile levensveriicbtingen een buitengewone krackt kunnen ontwikkelen. Dien gezondbeidstoestand, dien toestand van volkomen evenwieht verzekeren de Pink Pillen aan het lichaam. De Pink Pillen, toch, geven bloed met iedere pil en hebben bovendien eeu versterkende werking op de zenuwen. Door rijk en zuiver bloed re geven, zetten zij de werking van alle organen en van alle levensverricktingen aan. De Pink Pillen zijti verkrijgbaar a f 1,75 per doos, en 9,per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en om- streken bij de Wed A. van Overbeeke—Leunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en om- streken bij Verbaak, drogist en verder bij verscbiilende apothekers en goede drogisteD. i/ if aSECTSHCTKETT.'SI 71 ah. 8T- Ui, !'tO "It iPLANTA TANDAR T S, Brouwerijstraat (hoek Havenstr.) Ter Neazen, is dagelijks te consulteeren van 012 en van 2 —4 uurPlaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Bebandelen van Mond- en Tandzieiit.eu. a ii Zoolang de voorraad strekt ook nog te bekomen voor 9 om- slagen twee kleurkaarten. Entrepots onder verlengbaar crediet Kantoor TER NEUZEN, Bellingstraat wijk 0 No. 29. Nieuwstraat. Groote Begijnestraat wijk A No. 251. b<seft gij wel, dat elke nieuwe benauwdheid, elke vol gende hoestbui, Dw hart en longen te veel inspant. Elken dag, dat gij Uw kwaal laat voortwoekeren, wordt Uw lichaam meer en meer gesloopt. Waarom talmt gij? Laat de tijd Uwer genezing niet nutteloos voor'oijgaan. Duizenden dankbare genezenen verklaren .dat de wonderbare Abdijsiroop ka n eu moet geuezen. De Prijs per flacon van 230 gr. 1,van 550 gr. 2,en van 1000 gr. 3,50. Eischt onze handteekeningL. 1. AKKER, Rotterdam. Ver krijgbaar bij alle drogisten en de meeste apotkeken. Het Bestuur der Waterkeering van het Calamiteuze Waterschap WALSOORDEN, zal op Zaierdag den 5 Juni 9915, des middags te 12 uur, in jhet logement bewoond door de weezen J. F. Adriaansens te Walsoorden, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, in het openbaar - De aanbesteding geschiedt bij ervkele in- schri]ving volgens de A. B. Het bestek met bijbehoorende teekening ligt ter inzage ten kantore van den Secretaris- Ontvanger te Kloosterzande en is vanaf den 22 Mei op aanvrage in afdruk ver krijgbaar tegen vooruitbetaliug van 0,75. Aanwijzing zal plaats hebben op Zaterdag 29 Mei en Dinsdag 1 Juni 1915, des voor- middags 9y3 uur waartoe samenkom3t aan het Directiegebouw, buitendien geschiedt geene aanwijzing. Hontenisse, den 11 Mei 1915. Het Bestuur der Waterkeering voornoemd, P. S. VAN JOLE, Voorzitter. K. J. A. G. COLLOT d'ESCURV, Secretaris-Ontvanger. ii 6,30.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 3