Vii! 11: Do krijgsbedrijven. ,J Iff :jW[ HH |j Het was een Belgische onderwijzer, sinds enkele dagen achtervolgd door de Duitschers. Ten einde aan zijn vervolgers te kunnen ontkomen, was hij in de Maas gesprongen. Wei zonden de Duitschers hem nog enkele kogels na, doch gelukkig kon hij, hoewel geheel uitgeput, veilig het gastvrije Neder- land bereiken. De Belg werd liefderijk verpleegd, van kleeding en voedsel voorzien, om zich dan met financieele steun van een inwoner, naar (Tel). Engeland te begeven De Duitsche Rijksdag: De concessies van Ooslenrijk aan Italie BERLIJN, 18 Mei. (Wolff, aan de „N. R Crt.") Ter vergadering van den Rijksdag waren heden de rijkskanselier en de rijks- ministers tegenwoordig. De voorzitter zeide in zijn openingsrede: Wij beginnen onzen arbeid met hot voile vertrouwen, dat de loop van de oorlogsge- beurtenissen ons geeft. Met rustige vastbe- slotenheid, die in onze kraclit en eenheid en in de rechtvaardigheid onzer zaak wor telt, ziet het Duitsche volk de toekomst te- gemoet, die al onze kraehten tot ontwikke- ling zal brengen voor bet welzijn en de grootheid van het geliefde vaderland. (Luide, aanhoudende loejuichingen De rijkskanselier, vervolgens lict woord nemende, zeide Het is u bekend dat de betrekkingen tus- schen Italie en Oostenrijk-Hongarije de laat ste maanden zeer zijn verschcrpt. kit de verklaringen van gisteren (van graaf Tisza) zal u gebleken zijn dat de O.-H. regeering. in den oprechten wensch om de bestendige vriendschap tusschen O.-H. en Italie te ver- zekeren en met de levensbelangen van beide rijken rekening te liouden, tot verstrekkende concessies van territorialen aard aan Italie heeft besloten. Ik acht het van belang u van deze concessies een overziclit te geven. Oostenrijk-Hongarije verklaart zich bereid aan Italie af te staan: le het deel van Tirol, dat door Italianen wordt bewoond; 2e den westelijken oever van de Isonzo, zoover als de bevolking zuiver Italiaansch is, en de stad Gradisca; 3e Triest zal een keizerlijke vrije stad worden en een bestuur krijgen in overeenstemming met het Italiaan- sche karakter der stad. alsmede een Ita- liaansche universiteit; 4e de Italiaansche sou- vereiniteit over Walona en 'de daarbij be- hooi-ende belangensfeer zal worden erkend; 5e Oostenrijk-Hongarije verklaart geen poli- tiek belang te hebben bij Albanie; 6e de na- tionale belangen der onderdanen van Itali aansche nationaliteit zullen in Oostenrijk- Hongarije bizonder worden behartigd; 7e Oostenrijk-Hongarije zal amnestic verlcenen aan militaire of politieke misdadigers die uit het gebied dat afgestaan wordt afkom- stig zijn; 8e Oostenrijk-Hongarije belooft wel- willende overweging van de verdere wen- schen van Italie ten aanzien van alle punten in de overeenkomst tusschen beide statcn; 9e Oostenrijk-Hongarije zal na het tot stand komen der overeenkomst een plechlige ver- klaring afleggen over den gebiedsafstand lOe gemengde commissies ter regeling van de bijzonderheden van den afstand zullen worden ingesteld; lie na sluiting van de overeenkomst zullen de soldaten van het Ooslenrijksch-Hongaarsche leger die uit het afgestane gebied afkomstig zijn niet meer aan de gevechten deelnemen. (Hoort! Hoorl!) Ik kan bier nog aan toevoegen. dat Duilschland. om een minnelijke schikking tusschen zijn beide bondgenooten te bevor- deren, aan het kabinet te Rome, in overleg met dat le Weenen, uitdrukkelijk de loyale uitvoering van deze aanbiedingen heeft ge- waarborgd. Oostenrijk-Hongarije en Dyitschland heb ben hiermede een besluit genomen, dat. in- dien het tot het doel leidt, naar mijn vaste overtuiging door de overgroote meerderheid van de drie volken zal worden goedgekeurd. Door bemiddeling van zijn parlement staat het Italiaansche volk voor de vrije beslis- sing, of het de vervulling van alle nationale verwachtingen in vollen omvang langs vreed- zamen weg wil bereiken, of dat het land zich in een oorlog wil storten en tegen zijn bondgenooten van gisteren en hedenmorgen het zwaard zal willen Irekken. Ik mag de hoop niet geheel opgeven. dai de schaal van den vrede zwaarder zal blij- ken din die van den oorlog. Hoe Italic ook moge besluiten. wij heb ben in samenwerking met Oostenrijk-Hon garije al het mogelijke gedaan om het ver- bond, dat in het Duitsche volk wortel had geschotcn en dat voor de drie rijken nuttig en goed is geweest, te behouden en te sclira- gen. Wanneer het verbond door een der parlijen le niet wordt gedaan, dan zullen wij gemeenschappelijk met den andcren bondge- noot nieuwe gevaren onverschrokken en met moed onder de oogen weten te zien. (Leven- dige betuigingen van instemming. De rijks kanselier buigt meermalen ten teeken van dank. Herhaalde toejuiching en handgeklap ook van de publieke tribunes Na de rede van den kanselier en na af- doening van enkele kleine ontwerpen wordt de Rijksdag verdaagd en de president ge- machtigd den datum voor de volgeride zit- ting vast te stellen. De „Koln. Zlg." schrijft naar aanleiding van de verklaringen van den Rijkskanselier nopens het Italiaansch-Oostenrijksche vraag- stuk, dat het straatkabaal niet de werkelijke stemming der meerderheid van het Italiaan sche volk vertolkt. Veeleer is dit de rijpe vrucht van het zaad, dat de Fransche pers en diplomatic en de republikeinsche vrij- metselaarskringen in Italic sedert jaren heb ben uilgestrooid. De rijkskanselier wil de hoop op een vreedzame oplossing nog niet prijsgeven. De Italiaansche staatslieden heb ben vaak voorbeelden uit het klassieke ver- Ieden van hun schoon land aangeliaald. Zij mogen er dan aan denken, dat in het oude Rome de tempel van Janus stond, wier deuren zich gemakkelijk lieten openen, maar moeilijk sluiten. Iviest Italie het zwaard in stede van de palm, dan vindt het naast Oostenrijk ook Duitscliland. Uii Engeland. Lord Kitchener heeft, naar Reuter seint, verklaard opnieuw 300,000 recruten noodig te hebben om nieuwe legers te vormen. Ooh heeft Lord Kitchener meegedeeld dat de Engelsche en de Fransche regeering van oordeel zijn hun troepen naar behooren te moeten beschermen tegen 't gebruik van vergiltige gassen door aanwending van geljjksoortige middelen teDeinde het gewel- dige, ongerechtvaardigde nadeel te herstellen dat zou blyven bestaau indieu zij er geen maatregelen tegen namen. De bekende arbeidersleider Roberts lid van het Lagerhuis -- heeft op een groote propagandavergadering voor de recru- teering te Hull verklaard, er op te vertrouwen, dat Engeland uit deze oorlog zou komen zonder dat het zijn toevlucht behoefde te nemen tot gedwongen dienstneming. Hij was er n.l. van overtuigd dat een vrijwilliger een beter soldaat is dan een door dwang onder de wapenen gekomen soldaat, wijl de vrijwil liger een meer ontwikkeld plichtsgevoe heeft. Spr. had zijn geheele leven den dienst- plicht bestredenmaar er was nog iets ergers dan dienstphc-ht en dat was een ne- derlaag van de natie. lndien hij door zijn ondervinding in deze propaganda voor recruteering ervan over tuigd mocht worden, dat er jongelieden niet genegen zyn hun vaderland te verdedigen, dan zou hij zijn vooropgezette denkbeelden over de vrywiliige dienstneming overboorc gooien en er voor ijveren dat zij worden gedwongen om te doeu wat zij niet vrijwillig doen willen. Anti-Duiische stemming in Engeland. In een openbare vergadering te Londen waarin //eenige vraagstukken van den oorlog" werden besproken en waarin o.a. lord Robert Cecil en lord Charles Beresford spraken, is o.a. een motie aangenomen, waarin aan de Britsche regeering wordt verzocht den Duitschen Keizer en andere gezaghebbende Duitschers persooniijk verantwoordeljjk te stellen voor wandaden door Duitsche offi- cieren of agenten tjjdens dezen oorlog ge- pleegd. Lord Charles Beresford die de motie voor- stelde, sprak de hoop uit, dat na den oorlog, zij die voor gruwelen verantwoordelijk waren, hoe hoog hun positie ook zij, op het tooneel van hun barbaarschheden zouden worden opgebangen. Lord Charles Beresford had trouwens nog meer krachtige maatregelen op het oog. Hij wilde, dat elke penny behoorende aan een Duitscher in het Britsche Rijk zou worden geconfiskeerd. De Duitsche be- zittingen in het Aereenigd Koninkrjjk schatte hij naar betrouwbare gegevens op een waarde van 84 millioeu p.st., die in het geheele Rijk op een waarde van 500 millioen. Laat ons dit alles in beslag nemen, voor zoover dat mogelijk is. Dan wilde hij de interneering van alle rijke Duitschers in dat land, tot zoolang de Britten in Duitschland als eerlijke krijgs- gevangenen worden behandeld en eindeHjk verlangde hij confiscatie van alle Duitsche handelsschepen in het Rijk. Lord Robert Cecil, die de motie onder- steunde, wilde dat men als een der vredes- voorwaarden zou blijven vasthouden aan de bestraffing van alien die gruwelen en wan daden begingen. □e Ooriogsbeioogingen in Italie. Ook Zondagavond hebben zich, zooals reeds gemeld werd, in tal van steden in Italie opgewonden tooneelen voorgedaan. Het bericht, dat minister-president Salandra aan het bewind zou blijven, verwekte bij de interventionisten een geweldige geest- drift. Te Milaan werden alle winkels ge- sloten en trokken opgewonden scharen mannen en vrouwen, alien met cocardes getooid, door de straten. De graaf van iurijn werd er door de volksmenigte onder luid geschreeuw en kreten „Leve de oor log Leve de republiekop de straat aangehouden en de politie moest te hulp komen om den graaf te bevrijden. Uit vensters en van balcons werden bloemen en kleine driekleurige vlaggetjes op de mamtestanten geworpen. In tal van plaatsen weerden zich echter niet alleen de inter ventionisten, maar ook de voorstanders der i.eutraliteit en menigmaal kwam het tot bioedige botsingen, o. a. te Bologna, waar een aantal socialisten, met stokken gewapend, op de meuigte, die een manifestatie voor den oorlog hielden, aauvielen. Te Brescia deden zich dezelfde tooneelen voor. Met uitzoadering van het orgaan van Giolitti, de #btampa' de sociaal-democra- tische ,/Avantien enkele andere bladen, begroet de geheele Italiaansche pers den terugkeer van Salandra met vreugde. De /rCorriere della Sera" noemt den oorlog thans absoluut onvermijdelijk, daar anders in het leger en op de vloot een revolutie zou uitbreken, wat niet onmoge- Ijjk is, daar ook militairen aan de demon strates deelnemen. Ook de //Messagero", z/Giornale d Itali en //Secolo" zijn ervan overtuigd, dat het thans tot een oorlog komen moet. De professoren van de hoogescholen te Rome, Bologna, Pauua en andere steden, alsmede de bonden van spoorwegambtenaren, postbeambten en andere beambten-catego- rieen, hebben Salandra gelukgewenscht en verklaard, dat zij niets liever wilden dan den oorlog te beginnen. Een deputatie van het interventionistisch comite te Milaan werd Zondag te Rome door den kamerheer Mattioli en den adju- dant des konings, generaal Brusati, ont- vangen. De deputatie verklaarde namens de stad Milaan, dat men zoo spoedig moge lijk ten strijde wilde trekken en drukte de hoop uit, dat de oorlogsverklaring niet lang meer op zich zou laten wachten. Mattioli en Brusati beloofden, den koning onmiddellijk van den wensch van de stad Milaan in kennis te zullen stellen. Theodor Wolff over Italie's houding. Over de weigering van het ontslag van het kabinet-Salandra door den koning, schrytt Theodor W old in het /.'Berliner Tageblatt" //Het geschreeuw in de straten, de be- dreigingen met revolutie maakten op den koning den bedoeldea indruk. Giolitti had een aanhang, waarop hij kon rekenen en de koelbloedige kalmte, die de staatsman te midden van een onheilvollen toestand behoefde. Hij stond reeds achter de deur, maar de koning riep hem niet. De oorlogs- benden brulden //verrader" en schaften de parlementaire tradities af. Het schijnt, dat de oorlog, dien Sonnino sedert lang wil, nu nauweljjk* meer is te verhinderen. Als de stroom losbreekt, zal men zien, wat hij met zich sleept. In Palermo hebben de studenten een zwarte doodkist rondge- dragen, waarop geschreven stond //Giolitti en de eer van Italie liggen erin". Italie an het huis van Savoye zullen, wanneer niet door een wonder hun een catastrophe wordt bespaard, misschien spoedig aan dood- kisten staan, die minder theatraal zijn. Men wenkt bet Italiaansche volk met twijfelachtige schitterende zijden van den oorlog, met buit en roem. Maar de moeders behooren ook tot het volk." Ongeregeldheden te Triest. De Iribune de Geneve verneemt uit Triest dat daar ongeregeldheden zijn uit gebroken. Een menigte, grootendeels uit vrouwen uit het volk bestaande, begaf zich naar het vorstelijk paleis, roepende Dood aan den KeizerZe verbrandde de geel zwarte vlag en een beeltenis van den Keizer. Politie en soldaten trachtten d« menigte uiteen te drijven, waarbij een groot aantal betoogers werden gedood ofgewond. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 300, het aantal dooden is on bekend. Duitsche duikbooten in de Middellandsche zee. Het Engelsche gezantschap te Athene heeft volgens telegrammen aan Duitsche bladen aan journalisten verzekerd dat reeds eenigen tijd geleden mededeelingen waren ontvangen over het verschijnen van Duitsche duikbooten in de Middenlandsche Zee en dat de vloten der bondgenooten deze mede deelingen nu hebben bevestigd. Het gezant schap verwacht dat de steunpunten der duikoooten spoedig zullen worden ontdekt en dat deze dan onschadelijk zullen worden gemaakt. Er zijn volgens de Grieksche bladen ernstige maatregelen genomen om de oorlogs- en transportschepen in de Middel landsche Zee te beschermen. Twee booten van het nieuwste type zijn al waargenomen, booten van 1200 ton met 8 torpedo-lanceer- buizen en e£n 75 c.M.-kanon aan boord. Volgens enkele bladen zouden de Dardanellen het steunpunt der duikbooten vormen. Ze zouden ten doel hebben de krijgsver- ricktingen der bondgenooten tegen de Darda nellen te verjjdelen en //de onzijdigen vrees aan te jagen". Er moet ongerustheid heerschen in Grieksche reederskringen. Naar de KSlnische Zeitung uit Athene verneemt heelt het Engelsche gezantschap aldaar een belooning uitgeloofd voor be- richten over de plaats, waar de Duitsche duikbooten zich ophouden. Volgens het bericht van de K. Ztg. heeft deze aanmoe- diging tot verspieding in Grieksche scheep- vaartkringen een slechten indruk gemaakt. Het bericht zegt verder, dat in rnarine- kriDgen van de Entente wordt genomen, dat de duikbooten door de Straat van Gibraltar zijn geslopen. Op eenigen afstand van Marseille moeten Duitsche duikbooten zijn waargenomen door een Fransch stoomschip. In de Adriatische Zee is, naar het heet, een stoomschip van de Peninsular Oriental-stoomvaartmaat- schappij met moeite aan een Duitsche duikboot ontkomen. Aan hef Westelijk front is de laatste dagen het succes aan de zijde der gealiieerden. Dit blijkt uit de berichten van de beide partijen, al is het dan ook, dat die successen er nog geenszins toe bij - dragen eeue beslissing te brengen. De Fransc^en en Engelschen zijn aldus schrijft' de N. R. Crt. over een breede linie van Atrecht tot benoorden Yperen in krachtig offensief en dat offen- sief heeft hun drie tactische voordeelen bezorgd. Bp OarencV, op het Zuidelijk gedeelte van genoemde lime, hebben de Franschen hun front naar voren gereetificeerd, een naar binuenspringenden driehoek veroverd, en den toestand hersteld zooals die in den aanvang van Januari was. In de laatste dageu hebben zij dit succes niet voortgezet. In het midden van de linie zijn de Engelschen erin geslaagd om ten Zuiden van Nieuw Capelle (bij La Bassee dus) hun linie over een breedte van eenige K.M. evenver vooruit te schuiven, als zij voor genoemde plaats door hun vooruitge- schoven was. Ten Noorden van Yperen hebben ten slotte de Franschen de Duitsche troepen, die nog aan de Westzijde van het kanaal stonden, daarover gedreven en dus een gedeelte van den terreinwinst die de Duit schers daar onlangs hadden gemaakt, heroverd. Ten opzichte van de waardeering van deze resultafen zijn de berichten van beide partijen natuurlijk averechts tegenoverge- steld. De bondgenootea beschouwen ze als een waarborg voor de eindoverwinning. De Duitschers vinden ze te gering naar ver- bouding van de krachtsinspanning. Omtrent de gevechten aan het Westelijk front outleenen we verder de volgende telegrammen aan de N. R. Crt. PARIJS, 17 Mei. (Reuter.) Het offi cieele avondbericht Iuidt De vijand, die in Belgie tengevolge van onze successen bedreigd werd met totale insluiting, heeft in den afgeloopen nacht de stellingen, die ten westen van den Yser nog in zijn bezit waren, ontruimd. Aan den oostelijken oever hebben wij alle vor- deringen gehandhaafd. De Engelschen, op wie de Duitschers ten noorden van la Bassee Zondagnacht een hevigen tegenaanval deden, hebben het ge- vecht Maandag zegevierend voortgezet, ver- scheiden loopgraven genomen en den vjjanc zeer zware verliezen toegebracht. Een af- deeling van 700 Duitschers geraakte tus schen de Britsche machinegeweren. De artillerie der Duitschers werd geheel ver- nietigd. De Engelschen namen 1000 man gevangen en veroverden ook machinege weren. Teu noorden van Atrecht verhinderde een dikke mist de actie. Op de hellingen van de Lorette-hoogte wordt het gevecht echter voortgezet. Alle Duitsche tegen aanvallen werden afgeslagen. Wij hebben heden bij het aanbreken van den dag een aanval gedaan in her bosch van Ailly en verscheiden veldwerken der Duitschers geuomen. Daarbij veroverden wy 3 machinegeweren en maakten 250 man gevangen. BERLUN, 18 Mei. (Wolff) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Ten noorden van Yperen is het gisteren aan het Yserkanaal by Steenstraete en Het Sas rustig gebleven. Op den oostelijken oever van het kanaal zijn ten zuidoosten van Boesinghe op enkele plaatsen gevechten geleverd, die nog voortduren. Ten zuiden van Nieuw Capelle hebben de Engelschen gisteren en vandaag opnieuw tevergeefs getracht terrein te winnen. Al hun aanvallen zijn met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Nieuwe aanvallen der Franschen op de Lorettoboogte, by Ablain en ten westen van Souchez zyn mislukt. 170 gevangenen zijn in onze handen gebleven. By Ailly is de aanval der Fransche infanterie gestuitin het Priesterbosch zijn de 1 ransche aanvallen in ons flankvuur doodgebloed. PARIJS, 18 Mei. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag (met weglating van bet reeds in vorige berichten mee- gedeelde) De Duitschers hebben bij de outruiming van de stelling ten westen van het Yser kanaal ongeveer 2000 dooden achtergelaten en een groot aantal geweren. In den afgeloopen nacht hebben de Duit schers op den oostelijken oever van het kanaal een bijzonder hevigen tegenaanval ondernomen, na een beschieting door het geschut en een bestoking met bomnien. Zy zyn afgeslagen. Op den weg van Alx la Noulette naar Souchez is een levendige stryd gaande. Op de hellingen van de Loretto-hoogte zijn weer tegenaanvallen der Duitschers door de Franschen afgeslagen. De Franschen hebben bij een nachte- lyken aanval een groep huizen bij het kerkhof van Ablain vermeesterd. Op het geheele front ten noorden van Atrecht duurt het artilleriegevecht dag en nacht voort. De Duitschers hebben het er byzonder op gezet om Atrecht te beschieten. Te Yille-au-Bois bij Berry-au-Bac hebben de Duitschers tot tweemaal toe een aanval gedaan, die onmiddellyk tot staan is ge- bracht. Het aantal ongekwetste gevangenen, dat de Franschen Zondag in het gevecht by Ville-sur-Tourbe hebben gemaakt, bedraagt 350. Voorts 50 gewonde gevangenen. Aan den zoom van het Priesterbosch hebben twee Duitsche bataljons tot driemaal toe een poging gedaan om uit hun loop- graven te komen, hetgeen het vuur der Franschen hun heeft belet. Van het Oostelijk oorlogs- terrein. In het Russische officieele communique is eindelijk de tegenslag in West-Gallicie erkend, doordat wordt medegedeeld, dat er aldaar hergroepeeringen van het leger hebben plaats gehad. Nu, als men de getallen nagaat die als gevangen gemaakt door den vyand worden opgegeven, dan zal het Russische leger aldaar weer wel eens opnieuw in elkaar behooren gezet te worden. Ondertusschen lijkt het, dat de voorwaartsche beweging der Oostenrijkers en Duitschers nu vrijwei tot staan is ge komen, en de partyen weer tegen elkaar opwegen. Het Russisch front staat nu een heel eind achterwaarts, als men nagaat, dat de vyand niet zoover meer verwyderd is van Przemysl en die stad, waarvoor de Russeri zoolang hebben gestreden om ze te veroveren, zou nu bijna weer gevaar gaau loopen, om belegerd te worden door de Oostenrijkers voor het geval de Russen die zouden willen verdedigen. Zoover is het echter ook nog niet. Hieronder volgen de officieele berichten, ontleend aan de N. R. Crt. St. PETERSBURG, 16 Mei. (Pet. Tel. Ag.) (Blijkbaar vertraagd telegram Mede- deeling van den grooten generalen staf De geheele streek ten oosten van Windau (het stroomgebied van deze rivier ligt onge- beer tusschen Libau en Sjawle) en de Doe- vissa (zijrivier van den Njemen, tusschen de Oost-Pruissische grens en Kowno) is heden door den vijand ontruimd. De Duitschers, die gedurende verscheidene dagen getracht hebben tot het offensief tegen Sjawie over te gaan, werden den 14en met groote verliezen teruggeslagen. Ten westen van de Njemen zijn op 15 dezer eveneens een aantal gevechten met voor ons gunstigen afloop geleverd. Aan de San zijn gevechten begonnen ia de streek van Lezachow (o/d. oostelijken oever van den benedenloop van genoemde rivier) en Jaroslau. Ten zuiden van Przemysl houdt de vyand sleebts door bereden patrouilles voeling met onze cavalerie. Aan de Proeth zyn de voor ons gunstige gevechten op 14 dezer voortgezet en hebben onze troepen op enkele punten den spoorweg Delatyn Kolomea bereikt. St. PETERSBURG, 17 Mei. (Pet. Tel.- A<z.j. Mededeeling van den grooeen gene ralen staf Sedert gisterenmorgen worden de gevech ten in de streek van Sjawle op voor ons zeer gunstige wyze voortgezet. Nadat onze troepen de Doebissa waren overgetrokken, vielen zij de Duitschers aan, veroverden hun loopgraven, vermeesterden 8 kanonnen en maakten verscheidene hon- honderden gevangenen. Tusschen de Pilica en den bovenloop van den YVeichsel volgden vijandelyke kolonnes onze troepen, die zich op eon nieuw front terugtrokken. Bij Ghelnew, Rousikbrod en Soukhedniouw hebben plotselinge tegen aanvallen van onze zijde de vyandelyke voorhoede ernstige verliezen toegebracht. In de streek tusschen VVierzbnik en Opatow en ten zuiden daarvan hebben onstuimiwe aanvallen van onze troepen de vooruitge- schoven vijandelijke kolonnes over een af stand van 10 wersten teruggeworpen. Aan de San, van de monding van de W islok af tot Przemysl, hevig geschutvuur. In de richtingen van Strvj en Dolina heett de vyand groote verliezen geleden. Hij ondernam vruehtelooze aanvallen tegen onze onlangs ingenomen gevecbtslinie. Hier hebben wy eveneens verscheidene honderden gevangenen gemaakt. Aan de Proeth deed de vijand Zaterdag herhaalde aanvallen in gesloten gelederen van Delatyn en Kolomea uit, welke aan vallen door ons met succes werden afge slagen. W ij maakten nog 4 zware kanonnen buit en hebben onze voorhoede over de Proeth gezet. BERLIJN, 18 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Aan de Dubissa hebben wij in de streek van Eiragola wederom krachtige vijandelyke aanvallen afgeslagen. legen de ten zuiden van de Njemen aan- gevoerde Russische strydkrachten zijn onze troepen in de richting van Grvszkabuda Syntowty ozaki tot het offensief overge- gaan. Ue gevechten duren daar nog voort. Wij hebben er gisteren 1700 Russen ge vangen genomen. Ten noorden van Wysoke heeft onze ruitery de vijandelijke teruggedreven. Aanvallen der Russen bij Marjampol zijn mislukt. Op het zuidelyke gevechtsterrein hebben de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen de overgangen over de San gefor- ceerd. De Russen zyn daar verder naar het .oosten en het noordoosten teruccre- trokken. 08 1 usschen de Pilica en den boven-Weichsel zijn bij Ilza Lagow (ten zuidoosten van Przemysl) en in de streek van Stryj 3edert gisteren groote gevechten gaande. WEENEN, 18 Mei. (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier De Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen zijn na verbitterde gevechten op verscheidene plaatsen de San overgetrokken en hebben op den oostelijken oever vasten voet gekregeu. Tegenaanvallen der Russen zijn overal bloedig afgeslagen. De vijand is in oostelijke richting teruggeworpen. Aan de boven-Dnjestr zijn verwoede ge vechten aan den gang. Aan de Proeth-linie is niets van belang gebeurd. Op zichzelf staande aanvallen der Russen ten noorden van Kolomea zijn af geslagen. Het aantal der in de eerste helft van Mei gevangen genomen Russen is tot 174,000 man gestegen. De verbonden legers hebben 128 kanonnen en 368 buitgemaakt. machinegeweren TER NEUZEN, IS Mei 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 768 Hernosand. Laagste barometerstand 755,7 Munchen. Verwachting tot den avond van 20 Mei In het Noorden zwakke tot matige Noord- oostelijke tot Oostelijke wind, afnemende bewolking of geen regenin het Zuiden zwakke tot matige veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt, meer kans op regen of onweer warmer. Alyemeene oe/enplicJit. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de Minister van Oorlog, naar aanleiding van het adres der heerea Aalst e. a. (zie in dit numrner onder de rubriek Binnenland) verklaard, dat hij thans om verschillende redenen den algemeenen oefenplicht nog niet geheel kon aanvaarden, maar dat een wetsontwerp in bewerking is, om in die richting een stap te doen en dat dit ontwerp spoedig bij de Kamer zal inkomen. De Minister .sprak de verwachting uit, dat de Kamer het ontwerp ook met grooten spoed zal behandelen, om zoodoende onze legerreserve, zooveel als thans moge- ijk is, te versterken. en iffu'e??

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2