ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. Ongefruild Tarwshrood. De krijgsMrijven. No. 6223. Zaterdag 15 Mei 1915. 55e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN PBEDIKBEUKTEN. GEMENGDE BERICHTEN. Telefoon 23. Bit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en Vnjdagavond, uitgezon^nl op Feestdagen, hjj de Firma P. J. YAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. ~m ju blad. 1 Loop der bevolking van Ter Neuzen. Per 3 maanden binnen de stad f\.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Inzending van het gedeeltalijk afgraven dei* veslingwallen van het voormalig Bastion 2 der vesting Neuzen. Van het WesteSijke gevechts terrein. Van het Ocstelijk gevechts- terrein. Aan de DapdaneMen. Windhoek, de hoofdstad van Duitsch Zuidwest<Afrika bezet. Zondag 16 Mei 1915. M. J. van Baal, huisknecht, Noordstraat 54, naar Oostburg. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. Overreden. TER NEUZENSCHE C0URAN1 rf l/BP"IIIT i II M AfHU1 -ni.MMuiiMi3B.iwm Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Woensdag, 26 Mei 1915, des namiddags ten 3 lire in het openbaar aanbesteden Het bestek met een teekening, ligt van af 17 Mei a.s. ter gemeente-secretarie ter inzage en is aldaar voor 0,50, per exemplaar, verkrijgbaar. Ter Neuzen, den 10 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ingezetenen, die nog gebruik wenschen te maken van de gelegenheid om o n g e b u i 1 d Tarwebrood te koopen, uit, daarvan aangifte te doen ter gemeente-secretarie, op Maandag- narniddug 17 Mei a.s., van 7-9 uur. Ter Neuzen, den 14 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester L. WABEKE, Secretaris. Omtrent de krijgsbedrijven der laatste dagen ontleenen wij de volgende telegram men aan de „N. R. Crt.": PARIJS, 13 Mei. (Havas). Officieel berich' van hedenmiddag 3 uur: De Franschen hebben ten Noorden van Atrecht een schitterend voordeel behaald in den avond en den nacht van 12 Mei. fe Notre Dame de Lorette handhaven wij ons in het kleine fort en de kapel. Wij hebben in den uitgebreiden vierhoek van loopgraven en veldwerken ten Zuiden van de kapel aan een uiterst verwoeden te- genaanval blootgestaan. Den heelen nacht is daar verbitterd gevocliten. Hedenochtend waren de Franschen meester gebleven van het geheele terrein en aan de Duitschers waren buitengewoon zware verliezen toege- bracht. Het Duitsche garnizoen dat Carency en Bois Cote bezette, bestond uit een bataljon van het 109e regiment jagers te voet en 6 compagnien pioniers van 300 man elk. Deze troepen hadden van Carency en Bois Cote een gewetdige versterking gemaakt. Het gar nizoen was sterk gedund door de verliezen die het den 12en had geleden. Den gehee- len daaraan volgenden nacht bood het in de blokhuizen en gewelven wanhopigen te genstand. Deze tegenstand werd gebroken en bij bet krieken van den dag waren de Franschen volkomen meester van de stel- ling. Honderden Duitschers werden met de bajonet gedood en er werden 1050 Duit schers gevangen genomen, waaronder een dertigtal officieren, o. a. een kolonel, be- velvoerder der jagers. i'en Zniden van Souchez werden de Fran- sche stellingen hevig aangevallen door de Duitschers. De Franschen handhaafden zich bij Neu- ville. De aanval van de Franschen op het dorp en ten Noorden daarvan hebben aan- merkelijke vorderingen gemaakt. Wij won- nen eenige honderden meters terrein. De Franschen hebben zicii meester ge maakt vaq den mijnspoorweg van Neuville naar Givenchy. Op 12 Mei bezetten de Fran schen nog alleen het zuidelijk deel van het dorp, de Duitschers bezetten nog liet mid den- en noordelijke gedeelte. In den laten namiddag vermeesterden de Franschen huis voor huis het middengedeelte van het dorp. De Duitschers bevinden zich nu nog slechts in het uiterste noordelijke stuk, dat thans door de Franschen wordt aangevallen. In het Priesterbosch hebben de Franschen op 12 Mei een nieuwe linie Duitsche loop- graven vermeesterd. BERLIJN, 13 Mei. (Wolff. Officieel). Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: Ten Oosten van Yperen hebben wij we- derom een steunpunt van den viiand se- nomen. Des namiddags werden sterke aanvallen der Franschen tegen ons front Ablain-Neu- ville onder allerzwaarste verliezen voor den vijand afgeslagen. Het dorp Carency, dat, doordien de vijand, onze tusschen Neuville en Carency gelegen voorste loopgraven is binnengedrongen, grootendeels was omsingeld, alsmede het westelijk deel van Ablain, hebben wij in den afgeloopcn nacht ontruimd. Helaas is daar ook een aantal van onze dappere mannen en materiaal verloren ge gaan. De Franschen hebben een poging gedaan om de loopgraven, die wij ten Noord-Wes ten van Berry au Bac in de bosschen ten Zuiden van Ville au Bois, hebben genomen te heroveren. ITun pogingen hadden ecliler geen succes. Na een krachtige voorhereiding door de artillerie viel de vijand gisleravond tusschen Maas en Moezel onze stellingen bij Croix des Cannes aan, en het gelukte hun om over een breed te van 150 tot 200 meter onze voorste loopgraven binnen te dringen. Na verhitterde gevechten van man tegen man werden onze loopgraven echter volkomen gezuiverd. Een aantal gevangenen bleef in onze handen. Twee Fransche blokhuizen op de wesle lijke helling van den Hartmannsweilerkopf heeft onze artillerie in elkaar geschoten. BERLIJN, 13 Mei. (Wolff. Officieel Uit het hoofdkwartier wordt gemeld: Op het Oostelijk gevechtsterrein is de toestand onveranderd. Het gevecht bij Sjawle is nog onbeslist. Op' £et Zuidoostelijk oorlogsterrein heeft het leger van generaal Yon Mackensen gisteren op zijn vervolging des vijands Dubieeko (aan de Sar, pl.m. 30 K.M. van Przemysl. Red.) alsmede Lancut aan de Wosloh en Kolbuzow ten Noordoosten van Dombica bereikt. In verband met dit voorwaartsdriugen zijn de Russen ook uit hun stellingen ten Noorden van den Weichsel geweken. Aldaar bereikten de troepen van generaal Von Woyrsch, die den vijand van dichtbij volgen, de streek ten Zuiden en ten Noord- westen van Kielce. In de Karpatben vermeesterden de Oosten- rijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen onder generaal Von Linsinger de hoogten ten Oosten van de boven Stryj. Zij namen daarbij 3650 Russen gevangen en maakten 6 machinekanonnen buit. Thans, nu de legers van generaal von Mackensen de vesting Przemysl en de beneden-San naderen, kunnen eerst eenige benaderende gegevens worden verstrekt over den buit, behaald in den slag van Gorliee en Tarnow en de daarbij aansluitende ver volging. Deze legers hebben tot dusver 103,500 Russen gevangen genomen en 69 kanonnen, alsmede 255 macbinegeweren met de bajonet genomen. Bij deze getallen is niet begrepen de buit behaald in de Karpathen en ten Noorden van den Weichsel. O. a. zijn dat veel meer dan 40,000 gevangenen. WEENEN, 13 Mei. (Wolff.) Officieel wordt bekend gemaakt In November en December zijn de over- winningen bij Lodz en Limanowa bevochten. Daardoor werd het Russische front in Polen en West-Galicie over een breedte van ongeveer 400 K.M. tot den terugtocht ge- dwongen. De voorgenomen opmarsch der Russen naar Duitscbland brak bij die ge legenheid op de beproefde slagvaardigheid van de verbonden troepen. V an Januari tot midden April wendden de Russen tevergeefs hun overmacht aan om over de Karpathen in Hongarije binnen te vallen. Dit plan is, na maandenlaDge verbitterde gevechten, door den heldenmoed en de volharding van onze troepen, vol- slagen mislukt. Daardoor was nu het oogenblik gekomen met de vereende troepen van de beide cen- trale rijken, den vijand in een gemeen- schappelijken aanval eronder te krijgen. De overwinning van Tarnow en Gorliee bevrijdde niet alleen West-Galicie van den vijand, maar bracht ook het beele front der Russen langs de Mida en in de Karpathen tot wijken. Hun eerste succes verder voortzettend, versloegen de zegevierende troepen in een strijd van 10 dagen het 3e en 8e Russische leger tot vernietigends toe, stormden van de Dunajec en Beskiden voorwaarts tot aan de San en beroverden daardoor een strook vaderlandschen grond van 130 K.M. breed. Een rijke buit viel den overwinnaars in mnden. Tusschen den 2den en den 12den hebben alle legers tezamen 143,500 ge vangenen ingeleverd, ongeveer 100 kanonnen en 350 macbinegeweren. Daar komen nog al degenen bij, die, door de gebeurtenissen verrast, het verband met de terugtrekkende troepen verloren, en afgescbeiden in cb wouden der Karpathen rondzwerven. Zoo heeft zich gisteren de staf van de 48ste divisie Russische infanterie met generaal Kornilof bp Ordzechowa in den rug van onze troepen overgegeven. Hoe groot de verwarring bij den terug tocht des vijands is, wordt daardoor geken- schetst, dat ons 9e legercorps in de laatste drie dagen de dooreeEgeworpenmansehappen van 51 verscbillende Russische regimenten gevangen nam. Voorraden van allerlei aard, door den vijand sedert maanden verzameld, munitie ten ander oorlogsmaterieel, blijven bij den Snellen opmarsch achter in de Rus sische etappenstations, waar wij voorbij marcheeren. Zij zullen eerst thans kunnen worden ingezameld. Ten Noorden van den Weichsel dringen de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen over de Stopnica vooruit. De Duitsche troepen hebben de Russische gouvernementshoofd- stad Kielce bezet. Ten Oosten van den Uzsok-pas hebben Duitsche en Honvedtroepen gisteren ver- scbeiden hoogte-stellingen der Russen stor- menderband genomen en drongen tot ten Zuiden van Turka door. Zij maakten 4000 man gevangenen. De aanval wordt voort- gezet. Desgelijks de aanval in de richting van Skole. in Zuidoost-Galicie vallen sterke vijande lijke strijdkrachten op Herodenka aan. Ten slotte zij aangestipt dat de Russische communique's van de laatste dsgen blijkbaar erop uit zijn ons succes te verkleinen of te ontkennen. Dit is een bewijs dat de nederlaag der Rus: \-\oc groot is, dat zij niet alleen de troepen op het slagveld maar ook de officieele berichtgevers der Russen in de war brengt. St. PETERSBURG, 13 Mei. (P. T. A.) Bericbt uit het groote hoofdkwartier In den nacht van 11 Mei heeft de vijand met aanzienlpke strijdkrachten het offensief opgenomen in de streek van Sjawli en getracht dit kruispunt van wegen te her overen. In den loop van den nacht hebben wij met goed gevolg vijf vijandelijke aan vallen afgeslagen en den volgenden ochtend hebben wij met kracht de Duitsche aanvals- kolonnes teruggeslagen. Wij maakten eenige honderden gevangenen en namen 5 kanonnen. Het gevecht duurt voort. In de streek van de Dnbissa hebben wij denzelfden dag een vijandelijke stelling bij Eyracola genomen. Op den linkeroever van de Njemen heeft zich geen enkeie verandering voorgedaan. Op den rechteroever van de Orzic hebben onze bommenwerpers met uitstekend gevolg de vijandelijke loopgraven bestookt. In Oost-Galicie is de strijd in den loop van 11 en 12 Mei minder hevig geworden op een groot gedeelte van het front. Ons offensief op den rechteroever van de Dnjestr ontwikkelt zich met goed gevolg. Ten einde deD toestand van zijn centrum te ver- licbten, dat in wanorde is teruggetrokken op de linie Ob'ertyn -Horodenka, heeft de vijand op 11 Mei op de aangrenzende sec- toren van het front tegenaanvallen gedaan, die echter vruchteloos bleven. Bij deze. krijgsverriehtingen zijn de Oos- tenrijksche troepen die de Ieiding hadden van dit offensief, bjj Cbocimierz met groote verliezen teruggeslagen. Onze artillerie heeft twee vijandelijke bataljons geheel vernietigd. Een derde leg- de de wapens neer. Bij Horodenka begon de vijand om 7 uur 's avonds van denzelfden dag te wan- kelen en begon in wanorde den terugtocht. Wij hebben weder verscheidene duizen- den krijgsgevangenen gemaakt en verder een kanon en bij de 50 proviandwagens juitgemaakt. LONDEN, 13 Mei. (Reuter.) Churchill leeft in bet Lagerhuis meegedeeld, dat het iDieschip Goliath in de Dardanellen is ge- torpedeerd. Men vreest dat de verliezen 500 man bedragen. Voorts deelde Churchill mede, dat de Cngelsche duikboot E 14 in de Zee van Marmora is doorgedrongen en twee Turk- sche kanonneerbooten en een Turkscb transportschip tot zinken heeft gebracbt. (Het Engelscbe liniescbip Goliath was vrij oud (van stapel geloopen in 1898), en o.a. voorzien van 4 kanonnen van 30.5 c.M. en 12 van 15 c.M. het liep 19 knoop en lad 750 koppen aan boord. Het behoort tot dezelfde klasse als de Vengeance en de Canopus. Red.) DEN HAAG, 13 Mei. Volgens hier te lande ontvangen bericbt zijn van de Goliath 20 officieren en 150 man gered. KONSTANTINOPEL, 13 Mei. (Wolff., Het groote hoofdkwartier maakt bekend Aan het front der Dardanellen is te lane niets van belang gebeurd. In den ochtend heeft een deel van onze vloot een Engelscb oorlogsschip aangevallen, dat zich in de nabijheid van de haven van Morto bij den ingang van de Dardanellen bevond. Dit schip werd op drie plaatsen door de projectielen van onze kanonnen getroffen, te weten hij de commandobrug, in bet midden en aan den acbtersteven. Het schip zonk terstond. KONSTANTINOPEL, 13 Mei. (Wolff.) Van de Dardanellen wordt gemeld, dat de vijandelijke vloot, die het niet waagt om de zeeengte in te varen, van de voile zee uit de beschieting van de onversterkte deelen van de kust zonder uitwerking voortzet. KAAPSTAD, 13 Mei. (Reuter. Officieel.) Botha is gisteren om 12 uur Windhoek, de hoofdstad van Duitsch Zuidwest-Afrika, binnengerukt. Er werd geen tegenstand geboden. De Union Jack werd op bet raadhuis geheschen. Er werden ongeveer 3000 blanken en 12,000 inboorlingen in de stad aangetroffen. LONDEN, 13 Mei. (Reuter.) In Wind hoek is op een aanzienlijke hoeveelheid spoorwegmateriaal beslag gelegd. Na het hijschen van de Britsche vlag is een pro- clamatie voorgelezen, waarin de krijgswet wordt afgekondigd voor bet heele gebied dat door de Unietroepen is veroverd en bezet. Vervolgens hield Botha een toespraak tot de troepen hij dankte hen voor bun flinkheid en zelfopoffering betoond onder zulke moeilijke en uitputtende omstandig- heden. Door dat kranige gedrag van de troepen was het mogelijk geworden om de hoofdstad van de Duitsche kolonie te be zetten. Botha legde den nadruk op de zware verantwoordelijkheid, dien thans op de sol- daten rustte, waar zij nu behoorden tot een strijdmacht aan wie de bezeting van Wind hoek en de zorg voor de vrouwen en kinderen was opgedragen. Botha zeide dat bij er op vertrouwde dat hun eergevoel hen deze taak naar be- hooren en te goeder trouw zou doen vol- brengen. Botha prees den schitterenden geest en het uithoudingsvermogen van alle troepen, die aan de onderneming hadden deelgenomen, welke tot een resultaat heeft geleid dat van het grootste belang is voor het rijk en voor Zuid-Afrika, daar dit feite- lijk het volledige bezit van de Duitsche rolonie in heeft. 1Tervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Slmskil. 9 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u.. Ds. E. Raanas. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9J u., Ds. Akerslool van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9J u., Ds. W, J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. Hoek. Axel, Kerkdreef. 9 u. en 2 u„ Ds. J. F. v. Hul- steijn Jr. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. 9 u., Ds. G. M. van Rennes, van Dussen. 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, 2 u., Ds. G. Mvan Rennes, van Dussen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Brnijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswfjkstraat.) Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 5£ u., dhr. R. Kok, van Ierseke. Oud-Gerefonneerde Gemeente (Vlooswfjkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eD 5£ u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer(Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8J en 10 uur. 's Namiddags om half drie Lof. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. Verspreet, machinist, Q 193g, uit St. Nicolaas. H. van Doeselaar, dienstbode, P 35, uit Hoek. C. Meertens, dienstbode, Westkolkstraat 46, uit Hoek. E. Dhaene, arbeider, P 108, uit Sas van Gent. J. A. van den Broecke, onderwijzer, D.-Visserstr. 21, uit Middelburg. Vertrokken: K. van Dijl, off. leger des heils, Donze- Visserstraat, naar Rotterdam. A. F. de Bree, zonder beroep, Vlooswijk- straat 66, naar Nieuwveen. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Mei de volgende vonnissen uitgesproken Chr. d. B., oud 56 j., huisvrouw van A. d. B., zonder beroep te Koewacht, is wegens strooperij met een wagen, veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. J. E. v. d. B., oud 37 j., huisvrouw van A. M. D., zonder beroep te Zaamslag, is wegens eenvoudige beleediging, veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. I. C. d. C., oud 28 j., huisvrouw van E. N., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens alsvoren, veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. P. J. 'S., oud 22 j., brouwerskneeht te IJzendijke, is wegens bedreiging veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf.' P. J. W., oud 45 j., winkelier te Bres- kens, beklaagd van het dooden van eens anders dier, is vrijgesproken. E. v. R., oud 34 j., Belgisch soldaat, verbljjvende te Overslag, thans gedetineerd, te Middelburg, beklaagd van diefstal, met last tot invrijheidstelling, is vrijgesproken. Verwezen naar den Kantonrechter te Hulst, is de zaak tegen M. B., oud 19 j., zonder beroep te Clinge (Belgie), beklaagd van terugkeer in bezet gebied na uitwijzing. De gevangenhouding van V. A. d. L. oud 24 j., arbeider te Koewacht, gedetineerd te Middelburg, ter zake van verduistering van kleederen, is met 30 dagen verlengd. Heden werden nog de navolgende zaken behandeld Ph. J. P., oud 23 j., arbeider te Sas van Gent en H. D., oud 22 j., arbeider te Westdorpe, hadden zich te verantwoorden dat zij in het begin van Februari 1915 te Sas van Gent ongeveer 300 Kg. aardappe- len, toebehoorend aan Gustaaf Mattbeeu wis,, te zamen en in vereeniging hebben wegge- nomen, met bet oogmerk om zich die aard- appelen wederrechtelijk toe te eigenen, Eiscb 14 dagen gevangenisstraf. M. v. H., oud 40 j., scbipper te Temsehe, verblijvende te Ter Neuzen, was ten laste gelegd, dat hij omstreeks 27 Maart 1915 te Ter Neuzen opzetteljjk een losgang, altbans een plank, toebeboorende aan D. Tholens, welke plank beklaagde uit bet water had opgevischt en daarna op zijn schip had neergelegd, aan boord gehouden en de merken er af gesehaafd heeft en daar door wederrechtelijk zich heeft toegeeigend. Eiscb 10 boete of 10 dagen hechtenis. - S. Z., oud 60 j., huisvrouw van P. J. Soeren te Sluis, werd beklaagd dat zij op 10 April 1915 te Sluis opzettelijk geweld- dadig Mathilde Maria Theresia Tilleman, met een stuk hout heeft geslagen. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. C. A. R., zonder bekende woon- of verblijfplaats, stond terecht wegens land- ooperjj te Ter Neuzen gepleegd. Geeischt werd 2 dagen hechtenis en 2 jaar opzending naar een werkinrichting. De rechtbank deed terstond uitspraak en veroordeelde beklaagde tot 2 dagen hecht. en 3 jaar opzending. Zaterdagnamiddag is een jongenlje van een jaar of zeven van de familie De R„ aan den Mayweg te 's Hertogenbosch, door de stoomtram Den Bosch-Waalwijk aan den Ivoningsweg overreden. Een beentje werd het knaapje afgereden, tengevolge waarvan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1