Oorlog- PREDIKBEPRTEK~ Donderdagl3 Mei (tfemelvaartsdag). De algemeene toestand. Vitvoerverbod van Engelsche steenkolen. Sluismeester. Militaire verloven voor den if ied- en Hooitijd en in den Oogsttijd. Mgr. J? olens nit Rome vertrokken. Re Zaanstroom. Op lie* Westelijk oorlogs- terrein Vernieuwing b rug dek te Sas van Gent. Automobielen uit Belgie. in foe? OostsTi JSe dadeiu. liaiie aan den tweesp^ong, Een ongeiooflijk hericht, Belgen in baSlingscfoap, Spreker vraagt den Minister oplieldering inzake het ontsiag van den provincialen ad- judant te Utrecht, Mansveld, en een specifi- ceering der kosten, die in de eerste maanden der mobilisatie zijn gemaakt. Jlet komt spre ker voor, dat een goed administrateur wel degelijk de legeradministratre in orde kan maken. Spreker noemt de maatregelen inzake lec- tuur en vergaderingen uittermate onverstan- dig en on-Noderlandsch. Men huldigt een absoluut onliberale opvatting en geeft een blijk van wafftrouwen in het volk. dat het v°lk nooit minder heeft verdiend dan thans. Spreker protesteert er tegen, dat de heer ler Laan gebruik heeft gemaakt van ge- heime circulates, door deze in de Ivamer te bespreken. De heer Schaper verklaart, dat men wel de verschillende bijzonderheden in de Ea rner moest vermelden, omdat men ze al dik- wijls met den Minister ondershands had be- sproken, waardoor echter geen afdoende ver- betering werd gekregen. Spreker pleit voor betere huisvesting in kazernes en kampe- menten. De heer Limburg vraagt, of de Regeering haar meening wil doen blijken omtrent het Staatsrechtelijk systeem, neergeiegd in de circulaire van 27 Maart 1915, aangaande de goedkeuring van alle waterschaps- en pol- derbestuursbesluiten, door de militaire auto- riteiten tijdens den staat van beleg. De heer Van Hamel sluit zich hierbij aan en tevens bij de klacht van den heer Kete- laar, aangaande de slooping der huizen te Naarden. De heer Fruytier betoogt, dat de Zeeuw- sclie dijken bij de militaire werken onge- schonden moeten blijven. De heer Eland betoogt, dat men van een officier niet kan vergen, dat hij het onder- scheid kent tusschen S. D. A. P., S. D. P. anarchisten, tribunisten, Soepisten enz. Minister Bosboom komt aan het woord en breekt zijn rede af, waarna de vergade- ring wordt verdaagd. De Board of trade heeft den export van steenkolen uit Engeland naar de neutrale landen met ingang van 13 Mei verboden. Het is echter mogelijk speciale uitvoer-con- senten te verkrijgen. Het kolenbureau in- gesteul door het Kon. Nationaal Steunco- mite, hondt zich reeds met deze aangele- genheid bezig, ten einde te verkrijgen dat de uitvoer naar Nederland ongehinderd zal kunnen worden voortgezet. Tot nu toe komen in oils land ongeveer Een blijde thuiskomst. Sedert de mobilisatie in Belgie was door mej. de Wed. H. alhier niets meer verno- men van haren zoon Jan, die, te Brussel verblijvende, voor den dienst bij het Bel- gische leger was opgeroepen. In het ver- loop van den oorlog kwamen geruchten dat de jongeling gewond was geworden, doch met zekerheid werd niets vernomen en men w anhoopte er aan, dat hij nog in leven was. Gisteren werd de moeder in kennis gesteld met een telegram, dat de komst van' haren zoon op Nederlandschen bodem berichtte en des namiddags arriveerde hij alhier. Het weerzien van moeder en zoon, zuster en broeder, laat zich wel eenigermate denken. Het jongemensch heeft, naar wij vernemen, oolc heel wat ondervonden, eer hij in zijn geboorlestad terug was. Bij Kon. besluit van 10 dezer is aan Ph. Haak, gewezen grafdelver te Ter Neuzen met ingang van 1 Juni 1914, ingevolge de Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, een pensioen verl'eend van 173. Bij Kon. besluit van 8 dezer is, met ingang van 16 dezer, J. Polderman Jac.-Zn., thans hulpsluismeester bij het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, bevorderd tot sluismeester bij dat kanaal aldaar. De Minister van Oorlog heeft, volgens de „M. Crt. aan de Provinciale Bemiddelings- bureaux verzoclit hem van advies te dienen in zake de toekenning van landbouwverlo- nen in den wied- en hooitijd en in den oogsttijd. Deze verloven kunnen worden verleend aan hen, die in het bedrijf onmis- baar zijn, onverschillig of het bedrijfslei- ders, landbouwerszoons, landbouwersknechts of arbeiders zijn. Het verlof zal worden ge- noten op het door de belanghebbenden zelf, in overleg met hunne superieuren te kie- zen tijdstip, voor een door den Minister van Oorlog, op advies van de bemiddelings- bureau's te bepalen aantal dagen. Door de plaatselijke afdeelings-bem. bu reaux in Zeeland zullen lijsten opgemaakt w orden van alien, die geacht worden voor de bovengenoemde verloven in aanmerking te komen. Het is dus niet noodig, dat de betrokken personen zich tot het krijgen van verlof wenden tot den Minister van Oorlog of tot het Prov. Bern. Bureau te Goes. Aangezien op de bovenbedoelde lijsten voor iederen gemobiliseerde moet vermeld 30,000 ton steenkolen per week uit Enge- 'ie'; regiment, bataljon, compagnie of ander land binnen, waarvan een zeer groot deel korPs en korpsonderdeel, waarbij hij dient 1i J 1 n i I pn A O r>lo n If 1. 1 i i Nu hadden onze sluikers, die reeds arg- waan hadden gekregen, zekerheid. Ze wier- pen zich op den militair en zijn handlangers en wat hleek? De z.g. militair was.?... n berucht smokkelaar, die zich in een sol- datenjas had gestoken, ten einde in de voor smokkelaars beruchte dracht op een goed- koope manier aan smokkelwaar te komen. De schoten had hij uit een hondenpis- tooltje gelost. Een verwoede vechtpartij ontspon zich nu tusschen bedriegers en bedrogenen. Zelfs werd van het mes gebruik gemaakt en ont- ving zekere V. een ernstige snede in de hand en het zitvlak. Het naspel dezer tragi-comedie zal zeker \\el na verloop van tijd voor de rechtbank worden opgevoerd. SAS VAX GENT. Hedenvoormiddag werd de arbeider O. Troch in de fabriek „Zelandia" bij zijn werkzaamheden gelroffen door een riem aan het hoofd. Per militaire brancard werd de getroffene, die veel bloed verloor, overge- bracht naar de apotheek van Dr. Temmer- man, van waar hij. na verbonden te zijn, naar zijne woning is vervoerd. ST. JANSTEEN. Maandag bracht de Commissaris der Ko- ningin alhier een bezoek aan de gemeente. Aan de huizen wapperde de nationale drie- kleur. Na een bezoek ten GemeentehuiEe en de Openbare Lagere Scliool te Heikant, begaf Zijne Excellentie zich naar de wo ning van den heer Burgemeesler C. IJsebaert. Het fanfarengezelschap „Opwaarts" bracht des avonds aldaar Zijne Excellentie eene serenade. Ten nadeele van een klein landbouwer alhier, die op Belgisch grondgebied een ak- ker bezaait met rogge, is een stuk, de helft van zijn oogst, door Belgische personen af- gesneden. Wegens reclamatie is door de Duitsche en HoIIandsche autoriteilen eene bijeenkomst belegd. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., en 2 u., Us. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u. en 2 u., din-. L. Oek. Zaamslag. 9 u., Us. G. van Dis. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel, Kerkdreef. 9 u., Us. J. fi. Lanamertsina. Axel, Stationstraat. Geen dienst. bestemd voor de gasfabricage. Mgr. Nolens is volgens het Centr. na een nieuwe audientie bij den Paus, reeds Zaterdag uit Rome vertrokken. Blijkbaar is dit bespoedigd vertrek van mgr. Nolens, die van zijn oorspronkelijk plan, eerst deze week de terugreis zou aan- vaarden, een gevolg van den kritieken poli- tieken toestand. Mr. Richard Jansen, raadsman van het meerendeel der inladers van de Zaanstroom, en de plaats, waar hij gedetacheerd is, ver- dient het aanbeveling dat door alle gemobi- Iiseerden, die meenen voor een verlof in aanmerking te komen, voor 15 Mei a.s. die gegevens per briefkaart gezonden wor den aan de betrokken secretarissen van de afdeelings-bem. bureaux; zijnde voor de af- deeling Iholen en St. Philipsland jhr. J. van Vredenburgh, Tholen; voor de afdee- ling Goes (W. Z. Beveland) J. M. Slegt te Goes; afd. Kruiningen (O. Z. Beveland") Joh. Kooijman, Kruiningen; afd. Zierikzee (Schou- wen en Duiveland) M. C. Mulock HouWer, te Zierikzee; afd. N. Beveland J. G. v. d.' Linde, Kortgene; afd. Hulst Fr. van Waes- berghe, Hulst; afd. Axel W. Dieleman Pz. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. Olid-Gereformeerde gemeente Ter Neuzen. 9 u. leeskerk. (Vlooswijkstraat.) onderzeeers verzamelde, met bevel dewacht te houden langs den weg, welken het schip vermoedelijk naar Liverpool zou volgen De veronderstelling, dat het stoomschip' is opgewacht en dat alle duikbooten, diedaar- toe beschikbaar waren, waren verzameld om het aan te vallen, kan aHeen 's vijands succes verklaren. De snelste onderzeeer kan ontler water nog geen 15 knoopen loopen zoodat er geen sprake van kan zijn een schip als de „Lusitania" in te halen. Het zou ook doelloos zijn te trachten de prooi aan de oppervlakte te naderen, daar, zoo- cliu de periscoop van den onderzeeer zicht- baar zou worden, de kapitein van een schip met een snelheid als de ..Lusitania" kon onl- wikkelen, onmiddellijk van koers zou kun nen veranderen. Een onderzeeer, die toevallig in den koers zou komen van het reusachtige schip, zou dit op een afstand van vijftien mijlen of meer reeds onldekken, vooral op een helde- ren middag, als het Vrijdag was. De snelheid, waarmede het annc schip gezonken is, bewijst, dat zelfs het best en sterkst gebouwde schip niet tegen een tor pedo bestand is. Heeft eenmaal een torpedo op een vitaal gedeelte den romp getroffen, dan is het lot van het schip bezegeld. Een van de duikbooten, die aan de Ier- sclie kust op de loer plegen te liggen, wordt beschreven als van het nieuwste type-grijs geschildei d, en. ruim 4(X) voet lang, met zes torpedo-lanceerbuizen en een groot ka- non aan dek. Een boot dus van het grootste tjpe en 1000 ton groot. Deze booten kunnen eenige weken zee houden zonder de voorraden te behoeven aan te vullen en 1000 mijlen loo pen. Dus kan de moderne Duitsche onder- zeeboot van Liverpool naar New-Found- land en teruggaan, zonder ergens aan te leggen. Aan de oppervlakte is haar snelheid ongeveer 18 tot 20 knoopen. Onder water is deze snelheid aanmerkelijk minder, waar- schijnlijk ongeveer 10 tot 12 knoopen. De moderne U-booten zijn voorzien van Diesel- motoren van duizend paardekrachten. Groo- le voorraden olie worden geborgen in tanks, welke zijn aangebraclit aan den buitenkant van den romp. Men acht dit minder ge- vaarlijk. Ook meent men, dat door de aan- brenging aan de buitenzijde de stabilileit van het vaartuig wordt verhoogd. Wanneer de olie de tanks heeft verlaten, wordt zeewater als ballast ingelaten. De boo ten zijn zoo stevig gebouwd,' dat zij kunnen duiken tot op een diepte van 150 voet, op welke diepte de druk van de watermapsa ontzaglijk groot is. Vaart zulk een vaartuig aan de oppervlakte, dan lijkt het veeleer op een kanonneerboot dan op een duikbo.ot. De U-booten kunnen in 15 seconden on der water verdwijnen en in 20 seconden weer boven komen. Zij kunnen een gehee- len dag en nacht, en zelfs wel langer, onder water blijven. blijft het nog steeds den oorlog der kleine successen. Na het door de Duitschers bij Yperen behaald succes hebben de Fransche en Engelsche troepen eenig voordeel behaald limuouuuui, N i-ugunure uucpeu eenig voorueei Denaaia die zich oensdag j.l. naar Zeebrugge had ^stburg M. Lucieer, Oostburg, op de Duitsche stellingen ten Zuid-Westen L?n fd" Walcheren C. Zwagerman, Middel- van Rijssel. Er is in die verschillende ge- begeren, is heden weer teruggekeerd. Om trenc de resultaten der door hem met de Duitsche autoriteiten gevoerde onderhande- lingen kan worden medegedeeld, dat een schip met alle uit^cle Zaanstroom afkomstige kennelijk niet contrabande goederen eerst- daags uit Zeebrugge naar Nederland vertrekt. De aanwezige levensmiddelen worden niet vrij gegeven, het grootste deel hiervan was trouwens reeds geruimen tijd door de Duit sche troepen geconsumeerd. Voor het prijzengericht te Hamburg zijn procedures aankangig gemaakt ter bekoming van schadevergoeding te dezey zake. (N. R. Crt.) TER NEUZEN, 12 Mei 1915. Ter gelegenheid van het op Donder- dagavond te half acht ure door het muziek- gezelschap ,-,De vereenigde werklieden" op de Markt uit te voeren concert, zal het volgende program ma worden uitgevoerd 1. Volkslied. 2. Isabella, ouverture E. Erck. 3. Lentegroet, wals 4. Les echos de la Houille, fantaisie L. Dervxux. 5. De Schelde vrg, pas redouble L. Verjtaelex. 15 minuten pauze. 6. in het kamp, fantaisie 7. Souvenir d'Enfance,val3e, 8. Songe d'Amour, ouver ture fantastique Jos. Bauwexs. 9. Hulst in actie, marsch De Roode. 10. Wilhelmus. Colleete voor de noodlijdenden op Curacao. De alhier van wege een comite gehouden bus-collecte, ten bate van de noodlijdenden op Curasao, heeft f 200 opgebracht. A kte-exaniens lager onderwijs. Gisteren slaagden te Middelburg o. m. de heeren G. D. van der Peijl van Ter Neuzen, A. A. W. Minjon en A. J. Platteeuw van Axel, P. P. Blolc van Stoppeldijk, H. Ivens van Hontenisse^, en J. J. Risseeuw van Re- tranchement. Voor het examen in de vrije- en orde- oefeningen der gvmnastiek slaagde heden de heer A. A. M. Minjon van Axel. Heden werd te Middelburg aan het ge- bouw van het provinciaal bestuur aanbe- steed, het vernieuwen van het brugdek der middenbrug te Sas van Gent, raming 2750. Hiervoor werd ingeschreven door de hee ren R. Verschelling te Ter Neuzen voor 2549, P. J. T. Bruggeman voor 2527.50, G. J. Balkenstein Jr. voor f 2525 en G. A.' van der Slraate voor 2185. Alle inschrij- vers wonen te Ter Neuzen. ft burg. Naar wij uit officieele bron vernemen, heeft de ,/Algemeene Nederlandsehe Wiei- rijdersbond" aan de Belgische Legatie, te s Gravenhage, een afschrift overhandigd van een schrijven van Z.E. den Minister van Financien, waaruit blijkt, dat reeds herhaalde malen is vastgesteld, dat Belgische burgers, welke, ten gevolge van den oorlog, I met hunne automobielen naar Nederland zijn uitgeweken, deze voertuigen gebruiken of doen gebruiken tot doeleinden, welke hen geen recht meer geven op den vrijdom der douane. De aandacht van belaDghebbenden wordt er op gevestigd, dat in het onderhavige geval, de verkoop van deze automobielen in Nederland, het uitleenen van deze aan derden, tegen verbinding of kosteloos, het verhuren voor het vervoer van personen, tengevolge zal hebben, dat het bij de Nederlandsehe douane gestorte bedrag zal overgaan aan de schatkist. Indien de invoer heeft plaats gehad op een triptiek of een douane-passage-boekje, zal dit document bij het verlaten van het territorium niet in orde worden gebracht. Bedriegers bedrogen. Het volgende vermakelijke tooneeltje, dat wel is waar in een ernstige vechtpartij ein- digde, speelde zich dezer dagen, naar dfe 1. Crt.' meldt, af aan de Nederlandsch- Belgische grens onder de gemeente Clinge. Een drietal Belgen hadden om de schrale inkomsten dezer oorlogstijden wat aan te vullen, het plan opgevat eenige partijtjes meel de grens over te smokkelen of zooals dat daar thans luidt, over den draad te wippen. Des avonds te ongeveer elf uur togen ze op pad, ieder beladen met een vrij belang- rijke hoeveelheid meel. Het vrachtje werd hun na eenigen tijd loopens wat te zwaar en ze besloten wat rust te nernen. Doch ziet, nauwelijks hunne welverdiende rust genie- tende, ontwaarden ze in het helder maan- licht een viertal personen, die lijnrecht op hen aTkwamen en hun klaarblijkelijk had den bespied, en waaronder ze een militair meenden te herkennen. Zich op eenigen afstand van hun smok kelwaar in een sloot verbergen was voor onze sluikers het werk van een oogenblik. Ondertusschen was de militair met zijn kornuiten bij het vrachtje aangekomen en loste eenige revolverschoten. Die schoten kwamen onzen sluikers Voor revolverschoten wat zwak voor en ze besloten het verdere verloop te blijven afkijken. De aangekomenen namen het meel op den rug en marcheerden af, op eenigen afstand gevolgd door de rechtmatige eigenaars. Weldra liet een hunner het gedragen vrachtje vallen, zonder er zich verder om te bekommeren. yechten weer eenige verandering gekomen in de opstelling der troepen, er zijn van weerszijden bij de gevechten talrijke offers gevallen, inaar van eenigen invloed op de eindbeslissing is het niet. Evenmin brengen daar toe bij de Zeppelin- tochten naar Engeland, zooals er nu in den nacht van Zondag op Maandag weer een plaats heeft gehad. Er werden nabij Lon- den, te Southend en te Westeliff braiidbom- men geworpen. De branden werden spoe- dig gebluscht, er werd, naar gemeld wordt, voor ongeveer 6000 ponden sterling schade aangericht. Ligt aan die tochten ook nog een andere bedoeling ten grondslag dan het werpen van bonnnen en het vernielen van eenige huizen, dan is het een fiasco, want een paniek heerschte er niet, de menschen waren meer nieuwsgierig dan angstig. lieeft de klap, dien generaal Von Mackensen de Russen toebracht, lioewel ernstig, nog niet de beslissende uitslag gehad, dien men er aanvankelijk van verwachtte, daar de Russisclie hoofdmacht er in geslaagd is, zich aan de omsingeling, waarmede zij be- dreigd werd, te onltrekken. Het derde Russische legerkorps, onder den Bulgaarschen generaal Radko Dimitrijef, schijnt vrij wel te zijn uiteengeslagen, het heeft de laatste dagen ongeveer 100.000 man aan gevangenen verlof en, rekent men daar nog een 50.000 gesneuvelden en gewonden bij, dan is het een beteekenend verlies. Ook het Beskidenleger heeft zware ver- liezen geleden, waarsthijnlijk zal daarvan, wijl het werd afgesneden van de in de berg- passen staande afdeelingen, ook niet veel overschieten. Het verlies van deze twee legers, schonk de andere troepen in West- Galicie echter gelegenheid zich terug te trek- ken op een krachtdadige verdedigingslijn aan de San. De verplaatsing der Russische linie van de Doenajets naar de San, is dan het resultaat dat daar door de Duitscli- Oostenrijksche troepen bevochten is. Tot verder teruglrekken zouden de Rus sen genoopt worden, indien het aan de Oos- tenrijkers gelukt, de omsingeling van den Russischen linkervleugel, die aan de Dnjes- ter staat, door te zelten. Dan zouden ook Lemberg en Przemysl in gevaar komen en moetdn ontruimd worden. Omtrent de duikboot, die de „Lusitania" heeft in den grond gejboord, verkeert men vooralsnog in het onzekere. De Daily Tel." meent op goeden grond, dat aan dezen aanval een concentratie van duikbooten aan de Iersc.he kust is vooraf- gegaan. Er is een periode geweest van betrekke- lijke rust in de Iersche Zee en het Kanaal, vermoedelijk het gevolg van de samentrek- king der duikbooten voor een aanval op den Oceaanstoomer. Waars.chijnlijk is dat de Duitsche marinestaf, na de waarschu- wingen in de Amerikaansche pers, een groot aantal van de grootste en krachtdadigste De berichten die ons van uit Ralie bereiken, worden met den dag verontrustender, zoo schrijft het „R. N.Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de uitbarsting van den oorlog aanstaande is, en als zoodanig wor den die teekenen dan ook in Oostenrijk en Duitschland begrepen. In Triest en 1'iume lieerscht een groote ongerustheid en verscheidene banken zijn al geslolen, terwijl belangrijke archieven en stukken naar Weenen worden vervoerd. Uit Italie heeft een groote uittocht van Duitsche, Oostenrijksche en Turksche on- derdanen plaats. Het schijnt, dat alien van hun consuls den raad kregen, het land te verlaten. Trein na trein kwam aan de Zwil- sersche grenzen aan. Ook zijn al de Duit sche en Oostenrijksche correspondenten uit Rome vertrokken; zij sloegen hun tenten te Lugano op. Eveneens vertrokken de pries- ters en de seminaristen, van wie de Paus in het Vaticaan afscheid nam. Het goederenverkeer tusschen Zwitserland en de provincie van Venetie staat vrijwel stil en ook heeft men gisteren 33 personen- treinen minder Iaten rijden, om steenkolen te sparen. Er is een koninklijk besluit af- gekondigd, waarbij de regeering het recht krijgt de telefoongesprekken te controleeren. Te Bologna hadden hevige demonstraties plaats tegen het Duitsche consulaat en ook in andere steden werden betoogingen tegen Duitschland gehouden, o. a. verbrandde men te Quiurto een Oostenrijksche vlag voor het nieuwe standbeeld. Door geheel Italie wor den de Duitsche scholen en bibliotheken ge- sloten. Nadat dezer dagen reeds de Iichtingen van 1891, DO en '89 waren opgeroepen, zijn den Sen Mei ook de mannen van de Ilchting 1888 onder de wapenen geroepen; zij moeten zich binnen 21 uur aanmelden, de infante- risten van '76, '77, '78, '79 en '80 op den 15 Mei. Het transport van de reeds opgeroepen manschappen naar de Noord-Oostgrens, duurt ononderbroken voort. Ook ontving de Koning den Minister van Oorlog in langdurig onderhoor. Desniettegenstaande duren de onderhande- lingen nog steeds voort. Wij zullen er geen chronologische opsomming van geven, doch willen volstaan met tc zeggen, dat voortdu- rende bezoeken werden gebracht aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, door de gezanten van Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Roemenie en Rusland. De ge zanten der onderling bevriende landen brach- ten elkaar ook vele bezoeken en er schijnt dus druk gewikt en gewogen te worden. Het heet zelfs, dat de Oostenrijksche en Duit sche gezant cigenhandige brieven van hun Keizers hebben overhandigd aan den Koning en aan den Paus. Een feit is, dat beide hee ren gezamenlijk naar het Vaticaan gingen en daar een onderhoud hadden met Bene- dictus den vijftiende, dat een uur duurdie. De ministerraad vergaderde opnieuw en langdurig en buiten wachtte een ontzettende menigte op den afloop. Den grootsten in- druk heeft de nieuwe verdaging der Kamer gemaakt. Het is duidelijk, dat de regeering de volksvertegemvoordiging wil plaatsen voor een voldongen feit en daar de Kamer tot den 20en Mei is verdaagd, kunnen wij dat feit voor dien datum dus nog verwach- ten. In het algemeen is de stemming der pers vol vertrouwen in de regeering. Slechts be- gint de socialistische partij zich te roeren en die roering wordt in Duitschland met een zekere blijdschap begroet. Voor de Duitsche pers toch is zij een der weinige lichtpuntjes in deze somber stemmende geschiedeiiis. Want zoo wel in Weenen als in Berlijn is men overtuigd, dat de gebeurtenissen thans zoover gevorderd zijn, dat er van een terug. treden van Italie geen sprake meer kan zijn. Overigens is de voorgenoemde socialistische roering maar een heel geringe. De „Avanti" klaagt erover, dat een 100.000 arbeiders in de provincie Friuli, die vroeger naar Oos tenrijk en Duitschland gingen werken, thans broodeloos zijn. De „Giornale d'ltalia' her- innert aan het woord van Nelson aan den vooravond van den slag bij Trafalgar en zegt: Italie verwacht, dat ieder man zijn plicht zal doen. Vele afgevaardigden en spnM°ren, die voor de handhaving der on- zijdigheid waren, hebben Rome verlaten, waar zij zich niet meer veilig gevoelden. De Oostenrijksche gezant heeft al af- scheidsvisites gemaakt en verklaard, dat de gebeurtenissen elkaar zoo snel zouden kun nen opvolgen, dat hem mogelijk op het kri- tieke oogenblik de tijd voor zulke bezoeken zou ontbreken. Zeker is het, dat na de laatste voorstellen, door Oostenrijk gedaan, niet de minste wij- ziging in de houding van Italie jegens de Donaumonarchie is gekomen, en dat men dus mag besluiten, dat deze niet voldoende waren. Over den aqpd dezer voorstellen gaan eenigszins uiteenloopende gissingen. 't Heet, dat Oostenrijk heeft voorgesteld om alle nationalistische wenschen van Italie te bevredigen en Triest tot een internationale stad te maken, ander Italiaansch gebied aan Italie af te staan en zich geheel belangloos tegenover de Albaneesche kwestie te plaat- sen. De „Rjetsj" daarentegen weet te be- weren, dat Italie eischt de geheele kust van Dalmatie tot aan Spalato, benevens Istrie en Triest. Die vues op het Slavische Dal matie zouden zelfs in Servie eenige onte- vredenheid hebben verwekt, waarvan de Duitsche pers zich ook nog allerlei voor- deelen belooft. Indien Italie den oorlog verklaart, hoe zal dit geschieden? Vooraf moet gaan de opzegging van den Driebond. De „Secolo'' heeft een handigen draai gevonden, die wel een grond van waarheid zal bevatten. Italie zou het verdrag van Lausanne willen op- zeggen. Daarin toch verklaarde Italie dan eerst de twaalf Turksche eilanden in de Egeische Zee te zullen onfruimen, wanneer Turkije zijn troepen uit Libie zou hebben teruggetrokken. Op grond van de Turksche knoeierijen in Afrika zou men dan de eilan den houden, wat An loorlog met Turkije ten- 1 gevolge zou hebben. De eilanden zouden dan aan Griekenland worden aangeboden, op voorwaarde, dat het deelnam aan den strijd. De oorlog met Turkije sluit dien met de Donaumonarchie en met Duitschland in. Den Driebond zou men bp'zeggen op grond van het feit, dat men in Weenen den oorlog aan Servie verklaarde, zonder Italie om raad te vragen. In verband hiermede is het interessant dat ook te Gonstantinopel besprekingen tusschen den Italiaanschen gezant en den groot-vizier plaats hadden, terwijl de Italiaansche scho len er reeds gesloten werden. Zoo wijst dus alles op den oorlog. Lang zal de onzekerheid zeker niet meer duren. Het olifbureau te Berlij^i ver«pt"©«U volgende bericht: Weken geleden werd herhaaldelijk uit Noorwegen bericht, dat in de buurt van Bergen in den nacht van; 7 op 8 April tus schen Engelsche en Duitsche scliepen een hevig zeegevecht plaats had gehad. Binnen- gevallen handelsschepen berichtten, dat zij een oorlogs-eskader hadden gezien en ka- nonvuur en zoeklichten hadden waargeno- men. Die berichten leken toen ongeloof- waardig. De oplossing is thans echter gevonden. Een onderschepte Engelsche brief van 11 April aan den in de Dardanellen gevangen genomen commandant van den Engelsciien onderzeeer „AE 2" zegt over den slag in de Noordzee in de week te voren, dat de „Superb' gezonken en de „Warrin" in zin- kenden toestand was. Op 9 April liepen zwaar beschadigde krui- sers, o. a. de },Lion", die vreeselijk was ge- liavend, binnen. Het officieel bericht ver- zwijgt alles, hetgeen zeer verkeerd is. Betrouwbare berichten van neutrale zij- den, spoedig na den slag onlvangen, zeiden, dat een aantal zwaar beschadigde oorlogs- schepen in reparatie de Engelsche havens waren binnengeloopen, dat in de Firth of Forth zwaar gehavende oorlogsscliepen wa ren binnengesleept, dat een linieschip met zware averij op de Tlieems was gezien en dat te Dover een groot slagschip, dat aan bakboord beschadigd was, binnen was ge komen. Thans is .te verklaren waarom de Noor- sche censuur besprekingen van het telegram over den herhaaldelijk waargenomen slag moest onderdrukken, waarom "de Engelsche admiraliteit steeds een zeeslag tusschen de Duitsche en de Engelsche vloot loocliende. Zij had gelijk, want de Duitsche vloot had met den slag niets te maken. Daar echter van neutrale schepen in deze geen sprake kan zijn, moet er een gevecht hebben plaats gehad tusschen Engelsche es- kaders, die elkander in den nacht niet lier- kenden. Reuter seint, dat de Engelsche admirali teit verklaart, dat er van dit bericht geen woord waar is. Zij acht het echter een be- langwekkend bewijs voor Duitschlands ver- langen om in dezen tijd indruk te maken op onzijdige staten. Tot voor korten tijd werden de benoodig- de uniformen voor het Belgische leger door Belgische arbeiders op ateliers te Calais ge maakt. Met het oog op de werkloosheid in Frank rijk in de kleeding-industrie zal de Fransche Staat in het vervolg vopr de uniform-leve ring der Belgische troepen zorgen. Deze kleeding zal dan te Parijs gemaakt worden. Als gevolg hiervan gaan een groot aantal Belgische kleermakers naar Engeland of kee- ren naar Belgie terug. Behalve in die bedrijven en fabrieken, die voor de legers der verbondenen werken, worden in Engeland zoo goed als geen Bel gische arbeiders meer in andere onderne- mingen aangenomen. Het stelsel van het verplichte lidmaatschap der vakvereenigin- gen wordt in Engeland zeer streng doorge- voerd en van nieuw toe te treden leden wordt een lioog entr6egeld geheven. Zelfs

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2