ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6222. Donderdag 13 Mei 1915. 55e Jaargang. ABONNEMENT ADVERTENTIfiN Telefoon 25. Pit Blad versshijnt Maaadag^, Wosnsdag-' en YrpapvoM, uitgezonderd op Feestdagen, isij de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Nenzen Het torpedeeren van de „Lusitania". BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertenfien voor 1 uur op den dag der uitgave. Het voBledig verhaal. Een van de meest volledige verhalen over den ondergang van de Lusitania" deelt de heer James Brook van Bridgeport, die voor zaken naar Engeland ging, mede in de Engelsche bladen, waaraan de Tel. o. in. het volgende ontleent Voor de afreis werd zijn aandacht te New-York getrokken door de waarsehuwing van den Duitscben gezant, maar hij hat zich daaraan niet gestoord. Men kon de bekende advertentie in de bladen lezen naast de annonce van de Cunard-lijn, maar ik denk, aldus de heer Brook, dat niemanc in Amerika ooit kon droomen, dat de Duitschers deze ontzettende daad zouden uitvoeren en een prachtig schip zouden vernielen, dat honderden vrouwen en kinderen aan boord had. Mijn vrouw trachtte mij er nog van af te houden, om met de Lusitania" te reizen, maar ik stelde haar spoedig gerust. Niemand van mjjn mede-passagiers sprak er ook maar een woord over en wij hadden een prettige reis, die door het mooiste weer begunstigd werd. Ik had Vrijdag juist een wandeling over bet dek gedaan en het Marconi-dek bereikt, toen ik over het water keek. Het was volkomen kalm. Piotseling zag ik een wit Iichtende streep het schip naderen, en deze voer hoog door bet water, zoodat ik de torpedo kon waar- nemen. Het kwam mij voor, dat deze 12 voet lang was, ik stond als verstijfd haar loop te volgen, tot zij onder de brug niet meer zichtbaar wasen het volgende oogenblik kwam de ontploffing Het schip kreeg een schok door den zwaren slag en werd opgelicht als was het op een onbeweeglijkivoorwerp geloopen. Een water- zuil rees op naar het bruggedek, een hoop wrakbout medevoerende en ofschoon ik meer dan twintig meter van de plaats afstond, waar de torpedo getroffen had, werd ik op den grond geworpen. Voor ik weer op kon staan, zag ik het geheele voordek in een verbliiidende wolk van stoom gehuld, niet door het inslaaD van een tweede torpedo, maar door springen van twee ketels, zooals een stoker mij later vertelde. Wij hadden reeds land in zicht en de boeg van het schip wendde zich reeds naar Kinsale, wjj moeten daar toen slechts 12 mijl van af geweest zijn. Den vorigen dag waren alle booten al, bij wijze van voorzorg, op het dek gezet en onmiddellijk werden ze nu te water gelaten. lntusschen met de eerste boot liep het niet goed af. De vrouwen en kinderen namen er in plaats en daarmee was de boot zoo goed als vol, later kwamen er ook nog een paar mannen bij. Toen deze neergelaten werd, brak een touw en op drie na vielen alle inzittenden in het water. Er heerschte geen paniek aan boord. Er was absoluut geen gedrang, alleen wa ren sommige vrouwen zenuwachtig, dat was alles. Kapitein Anderson kwam op dek en verzekerde den passagiers van - de eerste klasse, dat er geen onmiddellijk gevaar was. Iedereen was natuurlijk naar het dek ge- rend en de vrouwen waren nu ook weer kalm geworden. Ik heb niet gezien, dat er reddinggordels uitgedeeld werden en ik was niet in staat er een te bemachtigen. Het schip helde intusschen steeds sterker over en begon aan de voorzijde te zinken. De pogingen, die gedaan werden om de booten neer te laten, hadden klaarblijkelijk niet veel succes en die van bakboord konden wegens het overhellen van het schip niet gebruikt worden. De davits kwamen toen al vlak bij het water en het schip was al zoover gezonken, dat het dek nog maar vier voet boven zee uitstak. Alle mannen hielpen mede de vrouwen in booten te brengen en alle passagiers van het midden-schip konden daarin opgenomen worden. Ik stapte ook in een reddingboot en hielp mede deze in gereedheid te brengen, maar deze geraakte weldra zoo vol en het schip helde zoo over, dat ik er maar uit- sprong en al zwemmende zoo ver mogelijk uit de nabijheid van het schip trachtte te komenik dacht, dat het op mij zou neerkomen, 't gevaarle zonk met groot geraas en toen ik de groote menigte menschen, die zich toen nog aan boord bevond, zag en de zwaar geladen booten met hulpeloozevrouwen en kinderen in de onmiddellijke nabijheid, werd ik door een ontzettenden schrik be- vangen. Ik hoorde een geluid, alsof een reusachtig gebouw in brand stond en ontzettende kreten om mij heen. Van de kinderen, die mee de diepte in zonken, kwamen velen niet meer boven en even later zag de zee zwart van menschen. mannen, vrouwen en kinderen. Het toestel voor draadlooze telegrafie was ook in zee geploft, raakte mij aan den arm en trok mij half onder water. De waterstroom, die over het dek heenging, rukte een boot los, ik zwom er heen en klorn er in, weldra kwamen nog drie schipbreukelingen bij mij, onder wie twee matrozen, en onmiddellijk gingen we aan bet reddingswerk en hadden het geluk weldra dertig personen op te pikken. Rondom ons in het water dreven de lijken van vrouwen en kinderen. Mijn GodWelk een schanddaaden ik heb vier kleine kinderen thuis, gaat de verteller voort met bevende stem. Wij roeiden nu naar den vuurtoren toe, dien wij in de verte konden zien. Toen de //Lusitania" getorpedeerd werd, was er geen enkel schip in zicht, behalve de trawler //Peel 12'' van Glasgow. Hij voer ons in voile vaart voorbij en slaagde er in 110 menschen op te pikken uit de redding booten of die op gordels ronddreven. Meer kon het vaartuig niet bergen. Zoo spoedig mogelijk werden de schipbreukelingen aan boord gezet. De //Peel XII" was het eerste vaartuig, dat ter hulp was gesneld, daarna kwam een Grieksch stoomschip uit westelijke richting, dat er ook in slaagde velen op te pikken. ik heb natuurlijk niets kunnen redden als mijn druipende kleeren en ander- balven dollar, al mijn effecten en ook een groote som geld, die ik in de safe had aan boord, heb ik verloren. Volgens mijn meening moet de onder- zeeer op 300 meter afstand de torpedo gelanceerd hebben ik ken de snelheid, waarmede automobielen loopen, vrij nauw- keurig en ik achat de snelheid van deze torpedo op 35 mijl per uur. Men beweert, dat er twee torpedo's zijn afgeschoten, maar ik zou zeggen, dat het er maar een is ge weest. V erder vertelde de heer Brook nog van het prachtige concert, dat den vorigen avond in de salon werd gegeven en waar de dames in schitterende toiletten en de heerec in avondcostuum zaten te luisteren. Hoevelen zouden daarvan gered zijn Het reddingswerk werd inmiddels geregeld voortgezet van de kust. Allerlei booten voeren uit de haven om te redden, wat er nog te redden was. Hier en daar werden mannen, vrouwen en kinderen uit het water opgehaald, men had ze maar voor het grijpen, sommigen hadden zich aan drijfhout vastgeklemd, anderen dreven op de gordels en als er een boot was met levenden en dooden, keerde zij weer landwaarts om zich van den droeven last te bevrijden. De meeste schipbreuke lingen waren blootshoofd en hadden bijna geen kleeren aan. Sommigen waren ge- wond aan hoofd en armen, anderen waren verstijfd van koude en uitputting. Onmid dellijk werden de ongelukkigen te Queens- town in hotels en particuliere woningen ondergebracht in de nabijheid van de haven. Maar zij, die verwanten en vrienden aan boord hadden, konden zich niet houden. rouwen vroegen smeekend en weenend naar haar echtgenoot en kinderen en wan- hopige moeders, die gehoord hadden, dat er een paar kinderen waren opgenomen in een huis in de nabijheid, snelden er heen en vroegen met angstige stem, die tot in de ziel roerde Is het mijn jongen //Is het mijn ileine meid En dan die teleurstelling, als het niet haar kinderen waren. Het was niet om aan te zien. Tooneelen om nooit te vergeten. Verder is aan de versehillende verhalen nog het volgende ontleend Bijna alle passagiers waren na de ont ploffing op het bootendek. Vanderbilt, de ijke Amerikaan, gaf een voorbeeld van roelbloedigheid. Hij stond ffof hij op een trein stond te wachten", zei iemand. Zijn reddingsgordel had hij om het lijf, doch daar zag hij een vrouw schreiend, omdat zij den hare verloren had. Dadelijk deed Ynnderblilt den zijne uit en gaf hem aan de vrouw. Droevige tooneelen, die helaas alweer aan de //Titanic" denken deden, worden beschreven. Een Grieksche dame, mevrouw Papado poulo, nam feeder afscheid van haar man, die haar dwong in een boot te gaan en niet meewilde, omdat er nog vrouwen te redden waren. Zij zag hem staan, voor op het dek en hij wuifde haar toe, toen het schip zonk. Vrouwen met hun kinderen klommen de hoogste bruggen op, alsof daar meer red- dingskans was. Men hoorde de kin derenaldoor schreien. Toen viel het schip geheel om en hon derden menschen gleden er af het water in. De voorsteven zakte het eerst weg en ten slotte was het achterschip boven water. Men zegt, dat de schroeven toen nog draaiden en dat er een man gezien werd, hangende aan een schroef en in geweldige snelheid daarmede rondgeslagen. Een van de afschuwelijkste momenten was, even voor het zinken, het afknappen en omvallen van een der vier reusachtige schoorsteenen, die met schrikkelijk geweld op het dek sloeg en er velen verpletterde. Vreemd, als steeds bij zulke massaram- pen, zijn de verhalen die hier en daar ge daan werden. Zoo werden naar hun verhaal, een aan tal menschen in een van de schoorsteenen neergezogen, toen plots omlaag een ont ploffing plaats had, die hen, de monaen vol smook en sintels ver in zee wierp, waar zjj door een root werden opgepikt. Een vrouw kwam zelfs dadelijk in een boot terecht. wegens den mist eerst verminderd tot vijf- tien knoopen, vervolgens verhoogd tot acht- tien knoopen. De kapitein ontving we draadlooze telegrammen, maar verzond er geen. Piotseling riep de tweede officier Daar is een torpedo Hij liep naar den rand van 't schip en zag het zog van een torpedo. Toen deze het schip trof, beval de kapitein de booten uit te zetten en de vrouwen en kinderen het eerst er in te laten gaan. Zjj poogden zonder succes de snelheid van het schip te stuiten, daar het niet veilig was de booten uit te laten voordat de snelheic verminderd was. Het schip lag nog niet geheel stil, toen het zonk. Het bleef precies achttien minuten drijven. Aan boord is geen paniek ontstaan. Turner eindigde met te zeggen, dat bij eenvoudig zijn orders uitvoerde en in een dergelijk geval opnieuw zoo zou handelen. De coroner maakte den kapitein zijn com pliment. De laalste schreeuw, die van het wegzinkende schip opsteeg, was een lang trillende, woeste noodkreet, der kinderen, die langzaam versmoorde en wegstierf. Die in het water dreven en gered wer den, prijzen hun reddingsgordels. Zij red den honderden levens. Sommigen dreven er twee of drie uur in rond. De maehinekamerlielden Meer dan 50 °/0 van het personeel der machinekamers is dadelijk een vreeselijken dood gestorven, toen de torpedo trof. Een geredde heeft een stoker gezien, wiens arm was afgeslagen en die met zijn overgebleven arm in de golven worstelde. Een kleine verschrompelde runner is tot het laatste oogenblik boven bezig geweest met het uitlaten der booten en 't helpen van vrouwen en kinderen daar binnen. Hij deed het glimlachend en hartelijk. Niettemin waren hem de kleeren bijna van het lijf gebrand en zijn hand bloedde door de zwarte brandwonden heen. Er is weer op de //Lusitania" een van die wonderbaarlijk gelukkige menschen geweest //a man who cannot be drowned" noemen de bladen hem, die de schipbreuk van de /..Titanic", van de //Empress of Ireland" en nu van de //Lusitania" heeft overleefd. Het was een stoker, Tonner. Een ander man, een matroos, Delaney, was ook van de „Titanic" gered. Lakoniek. Een geredde werd door een verslaggever aangesproken om een verhaal. Hij nam den reddingsgordel, die over zijn arm hing en wees den personen op enkele woorden, daarin geschreven R. M. S. //Lucitania". Off Ireland May 7th 1915. Torpedred 2.15 p. m. I landed at Queenstown 9.30 p. m. Meer weet ik niet, voegde hij erbij Het ergste. De verhalen in de Engelsche kranten zijn talloos. Maar om de verslaggevers ten slotte zelf aan het woord te laten, zij alien, on der den indruk van wat zij hoorden en zagen, getuigden dat een tooneel, hen als het vreeselijkst heeft getroffen. Dertig kinderlgkjes, neergelegd aan den oever te Queenstown in een ge'improviseerd lijkenhuis Het omlerzoek te Kingsale naar de ramp van de //Lusi tania" braeht naar aan de Tel. gemeld wordt, veel interessante bijzonderheden aan het licht. Vooral merkwaardig was het ver haal van kapitein Turner, die vertelde, dat alle booten buitenboord gehangen en de schotten gesloten werden, toen men de ge- vaarlijke zone bereikte. De snelheid werd De Lusitania" niei bewapend. Zooals bekend, is door de Engelsche admiraliteit met de meeste beslistheid de bewering der Duitschers, als zou de //Lusi- tahia" bewapend zijn geweest, tegengesproken. Thans verklaart ook een der haven-autori- teiten van New-York, Dudley Malone, dat het Duitsche bericht geheel onwaar is. Voor het schip vertrok, was het door de douanebeambten geinspecteerd en daarbij was geen enkel stuk geschut ontdekt. Ware dit wel het geval geweest, dan had de //Lusitania" geen toestemming gekregen om te vertrekken. //ik ben neutraal verklaarde Malone maar kan niet dulden, dat Duitschland zijn misdaad met een leugen tracht te verontschuldigen". Xieuwe aanslagen voorbereid Het zal bij de //Lusitania" niet blijven, dreigden de Duitschers reeds, volgens het Rott. Nwsbl. En de Duitsche autoriteit, die in de Vereenigde Staten rond moet kijken en stemming maken, de heer Dern- burg, verklaarde, dat de Duitsche duikbooten zullen voortgaan alle handelsvaartuigen zonder voorafgaande waarsehuwing in den grond te boren. Het zal onmogelijk zijn de vrouwen, kinderen en oudere non-com- battanten in de gelegenheid te stellen zich- zelf te redden. Zij zullen de algemeene waarsehuwing, in de Amerikaansche bladen gepubliceerd, moeten beschouwen als een aanwijzing dat Duitschland voornemens is elk handelsschip dat aan Engeland toebehoort, in den grond te boren. Het gerucht loopt, dat dezelfde //Duitsche bron", die het torpedeeren van de //Lusitania" voorspelde,een waarsehuwing heeft gelanceerd ten aanzien van de //Transylvania", die Vrijdag uit New-York vertrok. Het torpedeeren wordt voortgezet. Geh. Regierungsrat prof. Oswald Flamm in de „Voss. Ztg." van 10 Mei: de Duitsche torpedo heeft haar plicht gedaan en wij moeten hopen, dat men er in zal slagen, nog verscheidene dezer soort schepen in den grond te boren, opdat eindelijk aan de infame wapentrahs- porten een einde worde gemaakt. Als bij zulke gevechten(?) menschenlevens verloren gaan, is dit te betreuren, maar niet te vermijden. Wij kunnen de dappere(?) U-boot en haar bemanning, die de daad volbracht hebben, slechts van ganscher harte dankbaar zijn en haar toeroepen Vivat sequentes TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 11 Mei. De heer Juten pleit, volgens het verslag der „H. Crt.", o. a. voor een betere verlof- regeling, waarbij meer rekening wordt ge- houden met de R.-K. feestdagen. De heer Ketelaar gispt het optreden der militairen bij het sloopen van huizen in de omgeving van Naarden, naar aanleiding van den oorlogstoestand, waarbij het den bur gers onnoodig moeilijk gemaakt wordt. De heer Spiekman wijst op('t z. i. te lage van het bedrag der uitkeering aan de gezin- nen der gemobiliseerden, waarin, vergeleken bij de gewone inkomsten in normalen tijd, veelal een zeer sterke verarming is ingetre- den. De burgemeester van Boxtel heeft erkend, dat er in de gezinnen der gemobiliseerden in zijn gemeente gebrek wordt geleden, maar het stelsel van den Minister van Oorloghem niet toelaat hooger te gaan in zijn uitkee- ringen. Bij klachten der ondersteunden ver- wijst het dep'artement hem naar de burge- meesters, van wije het zegt, dat zij de be- slissing in handen hebben, en als de on dersteunden bij de burgemeesters komen, verklaren dezen zich door de bepalingen des ministers onmachtig tot meer hulp. Spreker noemt het onduldbaar, dat de vrouw, met wie de gemobiliseerde samen- leeft, zonder gehuwd le zijn, doch in een onberispelijk gezinsleven geen uitkeering onl- vangt, zoodat het gezin honger lijdt. Er wordt gepauzeerd. Na de pauze wijst de heer Smeenge er op, dat de ontwikkelings-cursussen mislukt ziju, doordat ze 's avonds werden gehouden, en men dan liever is in zijn gezin of bij haar, met wie men een gezin zal stichten. De Re- geering bevordere, dat deze cursussen over- dag plaats hebben. Spreker komt op voor een vergoeding aan de gemobiliseerden, die uit hoofde van hun beroep thans voor een bepaald wCrk zijn aangewezen, zooals militairen, die werken in de Ned. Fabriek van Werktuigen te Am sterdam, benevens hun corvee en waeht moeten waarnemen, zonder er iets extra's voor te krijgen. Spreker .vraagt of gemobiliseerde onder- wijzers niet met verlof kunnen worden ge- zonden, opdat het onderwijs niet worde ge- schaad. Spreker stelt de vraag, of er iets gedaan kan worden voor de ymkers, wier groote belangen afhangen van de mogelijkheid, thans de bijen te behandelen, en pleit voor een betere vergoeding der voeding bij in- kwartiering en voor een andere verdeeling der inkwartieringsplaatsen over bet land. De heer Lieflinek zegl, dat men niet zoo benepen moet zijn en wat ruimer in zijn opvattingen, wat het toestaan van voor- slellingen en van lectuur betreft. VoorLs vin- den de misstanden, waarover hier wordt ge- klaagd, hun oorzaak niet in slechten wil van, maar in gebrek aan tact bij de offi- cieren. Een Untenant is nog niet altijd een heer en een generaal, al kent hij de tac- tiek, heefl niet steeds tact. Vloeken is ruw, onliebbelijk en onnoodig. Doch men neme het den vloekers niet al te kwalijk, want veelal vloeken zij niet, maar doen alsof zij vloeken. Spreker beplen de belangen der militaire lioefsmeden. Wij kunnen, vervolgt spreker, niet meer over goede paarden beschikken. De zede- lijkheid heeft aan de fokkerij een eind ge maakt, nl. toen bet amendement-Van Yuu- ren den totalisator verbood. Spreker vraagt den Minister, het met zijn ambtgenool van Juslilie mogelijk te maken, dat de paardenfokkerij weer worde bevor- derd ten voordeele der landsverdediging. De heer Wyckerslooth de Weerdestein be- toogt het nut van spoed bij de vergoeding voor schade, veroorzaakt door de inunda- ties in de vestingwerken. Men wachte niet te lang met de taxaties en doe de uitkeerin- gen der schadevergoedingen spoedig plaats hebben. Op een kweekerij bij Naarden zijn ge- kweekte boomen van kunstmatige vormen, als van een stoel, een vogel enz., ter waar- de van 80.000 gekapt. Spreker laat uitko- men, dat het de bedoeling der wet is. dat de taxaties en uitkeeringen spoedig gesehie- den. De heer Bos zegt, dat het nu niet het ge- schikte oogenblik is, om over het beleid van den Minister in bijzonderheden le oordee- len en feiten in de Ivamer mee te deelen be- treffende de beliandeling in het leger. Het komt spreker verder voor, dat men misbruik maalct van zijn relaties tot een politieke par- lij, wanneer men, tot een dienstverband als bet leger behoorende, bepaalde zaken uit dat dienstverband aan de openbaarheid prijs geeft, door ze aan een Kamerlid mee le deelen. Wanneer het bewustzijn bij de gemobili seerden doordringt, dat er voor de hunnen niet goed genoeg wordt gezorgd, zal het moreele peil van het leger dalen. Dit te voorkomen is een werk, dat op dit oogen blik reeds dient gedaan le worden. Met be- langstelling wacht spreker dan ook t anl- woord van den Minister op de desbetref- fende opmerkingen van den heer Spiekman af. Met ontwikkeling en ontspanning zijn de eerste maanden zeer goede resultaten be reikt. Langzamerhand is dit minder gewor den. De Regeering had meer geldelijken steun moeten geven en de militaire kom- mandanten meer medewerking moeten ver- leenen. De tot dusver genomen maatregelen zijn goed voor een mobilisatie van een half jaar, maar moeten anders worden, nu ze zoo fang duurt. De taak der ontwikkeling wordt thans een deel van den staatszorg en de zorg er voor ga uit van het Departement van Oorlog zelf. Voor geestelfjke ontwikke ling zullen de soldaten, nu het mooie weer komt, weinig gevoelen; daarom bevordere de Regeering, in samenwerking met het Olvm- pische Comite, de lichamelijke ontwikke ling. NEUZENSCHE COURANT IHWIMIW l|— HUH I J,— aMW—IB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1