ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE8LAD VOOF, ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De krijgsbedrijven. No. 6220. Zaterdag 8 Mei 1915. 55e Jaargang, De Oorlog In Wovelen. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN FEUILLETQM. I Telefoon 25. Bit Blad VRrssiipt MaaEiag-, Woensdag- en Yrpagayond, aitgezoaderP op Feesidagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. B EBSTB BLASO. l m Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefsfer, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij cfirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Mandelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. italie en de ooctog. De Italiaansche regeering heeft alle ver- loven voor offieieren en soldaten inge- Irokken. De Stampa beweert dat de Paus zijn uiterste best heeft gedaan om een ingrijpen van ltalie in den oorlog te vermijden en bij keizer Franz Jozef heeft aangedrongen op bet doen van territoriale concessies aan ltalie, ten einde den vrede te bewaren. Be toesiand in het Oosten. In den strijd van deskundigen tegen de kwakzalvers op geneeskundig gebied, is o. m. wel eens gezegd, dat bet succes van de kwakzalvers vooral daarop berust, dat men hun elke gelukte genezing als een wonder van kunde aanrekent, terwijl men bij hen de mislukkingen niet telt, aldus schrijft de N. R. Crt. Bij den gediplo meerden geneesheer evenwel beschouwt men de gevallen, waarin hij succes heeft, als niet meer dan gewoon en men let er niet op, terwgl men ieder geval, waarin men tevergeefs zijn hulp inroept, als een bewijs van zijn onmacht laat gelden. lets dergelijks is het met voorspellingen, of zij dan op de grillen van koffiedik, op sterrenwichelarij dan wel op intuitie be- rusten. Men verwacht niet dat ze uitkomen en herinnert ze uitsluitend als ze wel uitkomen. We hebben voor ons liggen ©en uitknipsel uit de Matin. Men vindt er een afbeelding bij van den stand des kernels op het oogenblik van de geboorte van den Duitschen Keizer. Uit dien stand biijkt, volgens den sehrijver, zoo helder als glas dat de Keizer in de tweede belft van November 1914 of bij een straatoproer of bij een vervolging door de Kozakken zal worden gedood. Wij vertellen dit, omdat wij juist van plan zijn een voorspelling in herinnering te brengen, die in vervulling is gegaan, zonder den schgn op ons te laden dat wg aan voorspellingen in het algemeen waarde hechten. Het geldt hier dan ook de voor spelling van een officieel persoon, van lord Kitchener. Men heeft hem gevraagd de oorlog was toen nog niet lang aan den gang Wanneer zal de oorlog een einde nemen Wanneer de oorlog een einde zal nemen, weet ik niet, antwoordde Kitchener, maar ik weet wel wanneer de oorlog zal beginnen, dat zal in Mei gebeuren. Deze voorspelling is schitterend bewaar- heid, want het is Mei en groote krijgsge- Maar die bui duurde niet lang en spoedig weerklonk haar vroolijk gezang door het huis en den tuin en deed de echo's van het bosch uit haar slaap ontwaken. Toch was er bij haar geluk een ernstige zijde: de gedachte aan hare moeder. Meer- malen had op haar aandringen haar oom geschreven, doch nimmer antwoord gekre- gen, tot ten laatste een brief van Franconi het bericht inhield, dat signora Baldini den circus verlaten had en het hem tot zijn leedwezen niet mogelijk was op te geven, waar zij zich bevond. Om de waarheid te zeggen, waren mijnlieer en mevrouw Van Weert blijde dat de zaken zoo geloopen waren. Het was een pijnlijke gedachte ge- weest de signora plotseling te zien opda- gen, een soort van benauwend fata mor gana. Zij mocht een gevierde kunstenares zijn, maar als schoonzuster, dat was een andere zaak. „Hoe droevig ontmoedigend, tante, dat moeder nooit iets van zich laat liooren", sprak Cora eens, toen ze met de beide ech- telieden alleen was, „het is ontzettend te denken aan het moeitevolle, stormachtige J even, dat zij leidt, leiden moet om den broode, terwijl ik mij hier. in weelde en overvloed baad. Ik kan me niet begrijpen, dat ze niet meer belangstelling toont; ik heb altijd gedacht, dat ze mij liefhad." „Dat had ze ook, zij had je vurig lief, Cora, en daarom..." Hij voleindde den zin niet, maar vervolgde haastig: „Het kan hovendien heel goed zijn, dat in haar ge- vaarlijk beroep haar iets overkomen is, of beurtenissen spelen zich af, terwijl nog belangrijker gebeurtenissen op handen sehijnen. Het begin kan echter niet gunstig voor de bondgenooten der entente worden ge- noemd. Gaat men de jongste berichten goed na, dan wordt duidelijk dat de Russen in West- Galicie een zware nederlaag hebben geleden. Toen wij nog slechts over het eerste be richt van het Duitsche hoofdkwartier be- sehikten, vatten wij de gevolgen, die een voortgezet Duitscb-Oostenrijksch off'ensie: over de Dunajec heen zou hebben, kort samen. Zulk een offensief zou, zoo zeiden wij toen, in verband met den druk in Noorde- lijke richting door de Duitsch-Oostenrijksche troepen uitgeoefend ten Oosten van den Uzsok-pas, de Russische strijdkracbten die ten Westen van dien pas tot Zboro toe even over de Hongaarsche grens staan, in een hachelijken toestand brengen en deze tot een terugtocht nopen om omsingelen te voor komen. Wg wisten toen nog niet of het offensief over de Dunajec heen zou worden voort gezet, maar wij wezen aan, wat de toets- steen daarvoor was. Welnu, de jongste berichten leeren ons, dat de Russen ten Zuidwesten van Dukla zich terugtrekken. Worden deze berichten bevestigd, dan staat het dus vast, dat de doorbraak van het Russische front langs Dunajec en Bialla en verder over Gorlice heen is gelukt. De Oostenrijkers meldden ons, dat zij op Jaslo en Zmigrod, plaatsen aan den boven Wisloka. aantrekken en de Duitschers, dat zij verder Noordelijk reeds door de derde verdedigingslinie van de Russen zgn been- gebroken. Bij vergelijking van de ofHcieele berichten van den Russischen generalen staf, neme men in aanmerking, dat deze ons (over Londen) wel is waar een 12 uur later be- reiken dan dat van het Duitsche hoofd- kwatier, maar dat het toch altoos betrekking heeft op een tijdstip, voorafgaande aan dat waarover het Duitsche bericht spreekt. De officieele berichten uit Weenen zgn gewoon- lijk nog iets later opgesteld. Nu plegen totdusver de Russen hun neder- lagen als volgt in drie tempo's mede te deelen lo. tempo. De gevechten zijn zeer hard- nebkig. Wij sloegen een aanval af bij volgt een plaats die achter het front ligt. 2o. tempo. De gevechten blijven hard- nekkig, de vijand is versterkt. Zijn verliezen zgn zwaar. Een deel van onze troepen heeft zich teruggetrokben. 3o. tempo. Wij zijn bezig onze troepen opnieuw te groepeeren. In het officieele Russische bericht van Woensdag leest men De vijand heeft aan- zienlijke nieuwe strgdkrachten, gesteund wel, dat ze redenen heeft, die we moeten eerbiedigen, om het stilzwijgen te bewaren. Lief kind, wij moeten maar hopen, dat wij alien eenmaal zullen vereenigd worden." Zij schudde het hoofd. „Maar het beneemt mij dikwijls den moed en den lust tot studeeren. Het zou zoo aangenaam geweest zijn, moeder een gezellig thuis aan te bieden, haar te verzorgen, als ik als onderwijzeres „Lieve hemel, kind I" viel Liane in, „denk je nog altijd daaraan, een examen doen, meen ik? Stel die dwaasheid toch uit je hoofd. Weet je niet meer, wat we je ge zegd hebben, toen jij ons een kind be- hieldt?" „Ja wel, tante; dat ik in de rechten van een kind zou treden, doch „Nu, Cora, geen misplaatste trots. Tante en ik beschouwen u als onze oudste doch- ter en dat moet ge u zelf ook doen. En nu nooit een woord meer daarover, beste meid, als ge ons geen verdriet wilt doen. He, daar komt Van Berken aan. Welkom, Harry, hoe gaat het; welke goede wind drijft *u hierheen? ,Och, niet veel bizonders. De zaak is een- voudig deze: de geest der centauren is vaar- dig over Line geworden; om duidelijker te spreken, ze heeft leeren paardrijden. En nu wilde ik haar verrassen met zoo'n ver- voermiddel. Te Beek moet een handelaar in luxe-paarden wonen en nu wilde ik je verzoeken met mij mee te gaan om een ge- schikt damespaard te koopen." „Met plezier; maar ik ben op dat gebied totaal vreemdeling, dus zal ik van niet veel nut zijn. Mij dunkt, met het oog op je vak, is jou die taak best toevertrouwd." „Dat .weet ik nog niet. Het zijn niet alle koks, die lange messen dragen; een bereden officier is nog niet altijd een paarden- kenner." door zeer falrijk geschut, in de gevechts- linie gebracht. Eeniges van onze eenheden zijn op de tweede verdedigingslinie terug geworpen Waar die linie is, vernemen wij niet, Maar de berichten duiden er op dat de Russmi zullen traehten hun flankverdedi- gingsstelling, die aan de Dunajec en Bialia doorbroken is, aan de Wisloka te herstellen en hun hoofdiinie in de Karpathen dien- overeenkomstig in te korten. Is hun weer stand tegen den Duitseh-Oostenrijkschen opmarsch van het Westen uit groot genoeg om hen daartoe in staat te stellen, dan nog hebben de Oostenrijkers en Duitschers een belangrijk strategiseh succes te boeken. Om dat in te zien hoeven wij slechts de laatste phasen van den strijd in Galicie na te gaan Na de overgave van Przemysl zien wij een geweldige drang van de Russen in de Beskieden, die hen trots de pogingen der Oostenrijkers om hen tegen te houden over de passen van dat gebergte een eindweegs in Hongarije brengt. Omtrent Paschen was de strijd hier op zgn feist. Dan wordt echter hun opmarsch tot stand gebracht en na 9 April is blijkbaar hun aanvals kracht gebroken. Na een kleine maand stilstand komt nu de doorbraak van hun flankstelling, die hen tot den terugtocht uit Hongarije noopt en een strook van West-Galicie doet verliezen. Dit alles ingeval het blijft bij het mini mum dat men zedelijkerwijs van den door braakvan het Dunajecfront moet verwaehten. Beschikt het tweevcad'g verbond over genoeg reserves om ook de overgangen over de Wisloka te forceeren, dan is de terug tocht der Russen tot aehter San en Weichsel waarschijnlijk. Nu zegt de correspondent van de Times te St. Petersburg wel dat de vijandelijke hoofdmacht nog komen moet, maar zgn bericht slaat in zgn geheel op een vroeger stadium van den slag. In alle geval is het een aanmerkelijk strategiseh succes, wat het tweevoudig ver bond in West-Galicie heeft behaald, Het gevaar voor Boedapest is afgewend niet alleen, maar de Russen moeten terug, en waarom gevochten wordt is nog slechts of die terugtocht al dan niet zal slagen, of de gevolgen van de Russische nederlaag al dan niet tot het minimun zullen big ven beperkt. De aarzelende houding van ltalie, de nieuwe oorlogsleening, de bedreiging van Konstantinopel, dat alles heeft stellig tot de groote kracbtsontwikkeling van Duitsch- land en Oostenrijkers in de Karpathen bij- gedragen. Deze omstandigheid doet er echter natuurlijk niets aan af, die krachtsontwik- keling, naar de feiten uitwijzen, succes heeft gehad, verhoogt veeleer de beteekenis daarvan. Over de verdere ontwikkeling valt na- „Maar een ingenieur toch zeker nog veel minder." „Mag ik meegaan, oom?" vroeg Cora met schitterende oogen. „Jij?" vroegen beide heeren uit een adem. „Heb jij dan verstand van paarden, be- vallige nicht?" „Ik denk het wel, oom Harry! van dames- paarden ten minste. U weet toch", ging ze glimlachend voort, „dat ik gelegenheid ge noeg gehad heb die kennis op te doen. Mijn wieg stond in een paardenstal, stangen, zweepen, veulens en ponies waren mijn speelgoed en het zadel mijn uitspannings- plaats. U ziet, mijn verzoek steunt op deugdelijken grond. Mag ik, tante?" „Wel ja, kind! waarom niet, als je er pleizier in hebt." „Ga je dan maar gauw klaar maken; de tram komt over een kwartier." „Ik ben zoo gereed", en met stralende oogen en gloeiende wangen "ijlde Cora naar binnen. „De circusnatuur verloochent zich toch nooit", zei Van Berken, haar lachend lia- oogende, „dat schijnt in het bloed te zitten." „Of liever, er blijven altijd eenige drup- pels van achter en een zorgvuldige opvoe- ding heeft dat onbedwingbare in Cora's ka- rakter niet geheel kunnen wegnemen." „Hier ben ik al, heeren, en nu en route> Dag tante, tot straks!" Ze trilde van opge- wondenheid; voor een oogenblik had het kind van de schoolrijdster de jonge dame verdrongen. Binnen weinige minuten voerde de stoom- tram lien naar de plaats van bestemming en daar de handelaar in de nabijheid d)er halte woonde, hadden ze al heel spoedig het doel van hun tocht bereikt. De heer Van Lingen had nog niet lang zijne inrichting geopend, eigenlijk was het slechts een filiaal van die zijns vaders te Arnhem. Hij zag de heeren tuurlijk nog niets te zeggen. Slagen de Russische strgdkrachten erin om, in hoofd- zaak ongeschonden, terug te trekken, dan verliest Rusland nog niets van zgn betee kenis als groote absorteerende kracht in den oorlog, als geheel, ofschoon wel niemanc meer een beslissing door een geslaagd Rus- sisch offensief in de landen van het twee voudig verbond zal verwaehten. □a strijd in het Westen. Yergeleken bij het succes der Duitsch- Oostenrijksche troepen is wat deze week op het westelijk front voorviel, van zeer weinig beteekenis. Van Duitsche zijde werd daar vandaan in den aanvang der week ook wel een bericht gezonden, dat het vermoeden moest wekken van een tamelijk succes, maar uit de later berichten biijkt, dat het van geringen omvang was. De door hen als bezet of veroverd opgegeven plaatsen waren gelegen tusschen de fronten en er biijkt nu, dat de geallieerden bezig zgn hun linia rondom Yperen in te korten. Dat de Duit schers hun daarbij wel een handje wilden helpen, spreekt van zelf. De straal van het om Yperen vooruitstekende bastion is nu al de helft korter geworden. Eene mededeeling van Generaal French over aanvallen der Duitschers uit het Zuid- Oosten bij heuvel 60 is van belang, omdat deze ten doel kunnen hebben de bondge nooten te verhinderen, bij eene eventueele ontruiming van Yperen hun vooruitsprin- gende flankstelling naar een punt ten Zuiden van die plaats te verschuiven. Omtrent het in den aanvang der week gebeurde meldt een Havas-telegram uit Parijs In den nacht van Maandag op Dinsdag beeft het Britsche leger ten oosten van Yperen zijn front, dat tengevolge van de gevechten der laatste dagen een uitstekenden piek vertoonde, verbeterd. De Britten be- zetten een betere stelling, achter de vorige gelegen. Dit had plaats zonder dat een schot werd gelost. De Duitsche troepen werden misleid door de aanwezigheid in de ontruimde loopgraven van daar achterge- laten poppen. Laat op Dinsdag ontdekten de Duitschers de list en maakten onmiddellijk bekend, dat zjj een groote overwinning hadden behaald. Verder ontleenen wg aan de N. R. Crt. omtrent het gebeurde der laatste dagen de volgende telegrammen BERLIJN, 6 Mei. (Wolff). Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het geheele front zijn hevige artillerie- gevechten geleverd. Bij Yperen hebben wg nieuwe vorde- ringen gemaakt door vermeestering van de hoeve Van Heule aan den spoorlgn Mees- sen —Yperen. Eenige honderden gevangenen en 15 aankomen en maakte zijne gevolgtrekkin- gen: Een officier en nog wel van een be reden korps is in den regel geen gewenschte klant voor een paardenhandelaar. Hij was niet bepaald jong meer en kwam dus ver- moedelijk om den anderen heer ter zijde te staan met zijn kennis; maar hij fungeerde als vlag, die de lading dekle; over de jonge juffrouw, die er bij was, beltommerde hij zich niet. Met de uiterste wellevendheid ging hij hen tegemoet en noodigde hen in zijn kantoor, waar zij hun verlangen ken- baar maakien. Van Lingen was nog jong, maar een zeer beschaafd en welbespraakt man, die een zeer gunstigen indruk maakte; maar dat nam niet weg, dat hij een der ge- wikste mannen in zijn vak was. „Dus, mijnheer de Untenant, u verlangt een damespaard, mak vertrouwd, met goe- den gang, kortom, met alle mogelijke goede eigenschappen en gebreken, tot een mini mum beperkt; want ik zal u niet behoeven te zeggen, dat het met paarden is als met menschen en ze evenmin onfeilbaar zijn. Vergun mij even mijn boeken na te zien." Hij bladerde eenige oogenblikken in een register. ,0, ik heb hier, geloof ik, iets van uwe gading; doch, zou het niet wensclielijk zijn, eens even eerst in de stallen te zien, dan kunt u zelf uwe keuze bepalen." Men volgde hem naar de ruime, luchtige stallen, geheel ingericht naar de eischen des tijds, waar een 30tal paarden van volbloed of gekruist ras aan de kribben stonden. ,Ik zal mij maar op u verlaten, mijnheer Van Lingen, laat het paard, dat u geschikt voorkomt, naar buiten brengen." De handelaar gaf aan een stalknecht eenige bevelen en even daarna stonden zij gegroepeerd om een vos, een zeer fraai ge- bouwd paard, dat op het oog er zeer aan- netnelijk uitzag. Na de gebruikelijke keu- machinegeweren zijn door ons buitgemaakt. In de boschachtige streek ten westen van Combres zgn bjj een aanval 4 Fransche offieieren, 135 man en 4 macbinegeweren in onze handen gevallen. Onze gelijktijdige aanval in het bosch van Ailly leidde tot den gewenschten uitslag. De vijand is uit zijn stelling geworpen en meer dan 2000 FranscheD, waaronder 21 offieieren, 2 ka- nonnen en verseheidene machinegeweren en mijnwerpers, vormen onze buit. Ook hebben de Franschen bloedige ver liezen geleden bij een aanval ten N. van Flirey en bij Croix-des-Carmes. Ten N. van Flirey is de vijand op een plaats tot aan onze loopgraven doorgedrongen. Om een klein stuk wordt nog gevochten. Op alle andere plaatsen zijn de Franschen teruggeworpen. In de Vogezen is een aanval op onze stelling ten N. van Steinbruck afgeslagen. PARIJS, 6 Mei, (Havas).' Officieel bericht van vanmiddag: Ten Noorden van Yperen hebben de Fran schen een nachtelijken aanval, vanuit Steen- straetf door de Duitschers ondernomen, af geslagen. Dinsdagavond hebben de Franschen de Duitschers een loopgraaf afgenomen en hun linie tusschen Lizerne en Het Sas, dat in hun handen is, vooruitgeschoven. De Duit schers hebben geen tegenaanvallen gedaan. Ten Zuiden van Yperen hebben de Duit schers bij Zwartelen een aanval gedaan op heuvel 60, die de vorige maand door de Engelsche troepen is veroverd. Hun hevige aanval, waarbij zij zich weer hebben be- diend van giftige gassen, heeft hen aanvan- kelijk in hezit gesteld van deze stelling, doch de Engelschen hebben daarna door tegen aanvallen een deel der verloren loopgraven hernomen. In Champagne is een aanval der Duit schers ten Westen van Perthes volslagen mislukt, evenals in Argonne bij Four de Paris. Tusschen Maas en Moezel is het gisteren tot zeer scherpe gevechten gekomen. Van 4 uur 's ochtends af hebben de Duitschers de Fransche stellingen bij Eparges en de schans van Calonne hevig beschoten. Tegen 10 uur 's ochtends hebben zij op laatstge- noemd punt een aanval ondernomen, die echter geheel is mislukt. Het vuur der Franschen heeft hen voor de eerste Fran sche linie, die intakt is gebleven, gestuit. De verliezen der Duitschers zijn aanzienlijk; de Franschen hebben gevangenen gemaakt. In den ochtend van den 5den hebben drie regimenten een aanval gedaan op de stellin gen in het Bosch van Ailly, dezer dagen door de Franschen veroverd, en met name op het oostelijk gedeelte van dit bosch en op het heuvelachtig terrein ten zuid-westen daarvan. Door dezen aanval is er de vijand in geslaagd voet te krijgen in de eerste Fran sche linie. Door een tegenaanval hebben de Franschen echler bijna dadelijk de helft van den heuvelrug hernomen en zich daar gehandhaafd. Tegen den avond hebben de Franschen een tweeden tegenaanval onder- ring van mond, beenen en hoeven. vroeg Van Berken: „Hoe oud?" „Negen jaar." j.Dat kan, ten minste ouder dan 8 en jon- ger dan twaalf en volkomen vertrouwd hij tram en spoor en afgericht als damespaard; en zonder gebreken?" „Op het eerste gedeelte uwer vraag kan ik zonder bezwaar „ja" antwoordenhij kan evengoed door een heer als door een dame bereden worden en hij is zonder gebreken, althans zonder koopvernietigende gebreken." „0, hij heeft dus gebreken." „In mijn oog zeer zeker; het paard is lui, dat is het eenige, voor zoover mij bewust is was het scliijnbaar openhartige ant woord. ,Dat is voor een damespaard zoo heel erg niet, sprak Van Weert, die meende ook iets te moeten zeggen. ,Ik heb een soort van antipathie tegen vospaarden; ze zitten meestal of vol streken of er is geen vuur in." De heer Van Lingen lachte. „Een oud vooroordeel, luitenant, bij velen ingeworteld en ongemotiveerd. De robe (kleur) van een paard lieefl niets te maken met zijn kracht of temperament." „Wat denkt jij ervan, Cora?" 5,Mag ik mijn gang eens gaan, oom?" „Wel zeker; u heeft er zeker niets op tegen, mijnheer Van Lingen?" „Volstrekt niet; het zal mij zelfs aange naam zijn het oordeel uit zulk een bekoor- lijken mond te mogen vernemen", was het lioffelijk antwoord. .Vordt vervolgd). COURANT - T»M!CT«5SSf3«ffl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1