Landbouwberichten. GEMENGDE BERICHTEN. Laatste Berichten. In een Dinsdagavond ontvangen ofiicieel bericht uit Berlijn werd gemeld dat den eersten dag 21.500 gevangenen werden ge maakt, benevens 16 kanonnen en 47 mitrail- leurs werden buitgemaakt. Naar aanleiding hiervan, schrijft de over- zifchtschrijver van het //Alg. Hbl., dat nog niet is te overzien, hoe groot de verandering is, in den toestand, die ontstond door de Duitsch-Oostenrijksche doorbraak der Rus- sische linie aan de Doenajetsj en den Weichsei, die dus oostelijk van Krakau en noordelijk van het Karpatbenfront lag. Maar wel kan men uit de Duitsch-Oos tenrijksche berichten afleiden, dat daar aan het Russische leger een geduchte stoot is toegebracht. Over het front Malastow GorlisGiommik, dat zich ten noorden van den Tarnow-pas langs de Biala uitstrekt, en waarin de Russen zich maandenlang hebben kunnen handhaven, werden zij teruggedreven en op verschillende plaatsen werd hunne linie door de aanvallers door- broken. Maar tot hoe ver de Russen wer den teruggeslagen en waar de doorbraken plaats hadden is uit de berichten nog niet duidelijk. Het eenige is, dat de verbonden troepen zich aan den Beneden-Doenajetsj een overgang hebben weten te verschaffen. In verband met het oprukken der Duit- sche troepen in het gebied van den spoor- weg Libau-Dunaburg, dus ten noorden van de tot dusver bezette stellingen, is deze overwinning in het Zuiden van zeer veel gewicht. Niet alleen voor het gebied zelf, waarin zij voorkwam, maar ook voor de be- weging aan de Dardanelles Want den Russen zal daardoor worden belet zooveel troepen af te zonderen voor den aanval op den Bosporus als zij aanvan- kelijk meenden te kunnen doen. In hoeverre de landing der Fransch- Engelsche troepenmacht aan de Dardanellen als geslaagd is te beschouwen is uit de verschillende elkaar tegensprekende be richten niet met zekerheid op te maken. Maar in elk geval, aangenomen dat de landing aan de beide uiterste puuten van den ingang der Dardanellen gelukt is, en dat de Fransch-Engelsche troepen er vasten voet gevat hebben dan beginnen de moeilijkheden pas. Een gebied, dat bezaaid is met hinder- palen en dat voet voor voet zal worden verdedigd door Turksche troepen onder leiding van Duitsche officieren, moet worden genomen, een gebied, waarin tal van ver- sterkingen zjjn aangelegd, niet alleen de oude steenen citadellen en torens, maar ook nieuwere forten, en vooral tijdelijke aarden werken met alle hulpmiddelen van den loopgravenoorlog zal zeker niet heel ge- makkelijk en heel vlug kunnen worden genomen door de troepen, zelfs gesteund door de vloot. Temeer, daar Engeland noch Frankrijk in staat is, op den duur groote troepen- massa's naar de Dardanellen te zenden. Zoo zelfs, dat de //Times" in ronde woorden gevraagd heeft, of het wel verstandig was, een onderneming tegen de Dardanellen te beginnen, die groote offers en ernstige krachtsinspanning vorderen zal, en die daar door schade moet doen aan de actie der geallieerden in Frankrijk. De Russische troepen nu zouden, door bij Midia te landen en van daar naar Kon- stantinopel op te rukken, een diversie be- •zorgen. Drie legerkorpsen waren daarvoor aan- gewezen, die te Odessa, en te Sebastopol zouden worden ingescheept. De Tsaar heeft ze daar dezer dagen bezocht en er een inspectie over gehouden. Zouden deze troepen te Midia landen, dan zouden de Turken genoodzaakt zijn een deel hunner legers naar het oosten te zenden, om aan de lijn KonstantinopelMidia de Russen tegemoet te rukken. Dit nu hebben de Duitschers door hun ftcrcht in N.W. Rusland, en door hun over- winning in Galicie, vrijwel verijdeld. De Russische regeering zal, om den inval in eigen land, die reeds tot Mitau is doorge- drongen en Riga bedreigt. waar bovendien de Duitsche oorlogssehepen in de baai van Riga demonstreeren, te keeren, de troepen, die bestemd waren naar Midia scheep te gaaa, ten spoedigste naar het Noorden imoeten zenden. Het is toch gebleken, dat bij den op- marsch der Duitschers in dat gebied bijna geen tegenstand werd ontmoet. De weinige troepen die daar verbleven, werden verdre- ven of gevangen genomen. Yandaar de ongewone snelheid, waarmede de Duitsche troepen konden vooruitgaan in een Ber- lijnsch bericht wordt zelfs verklaard, dat infanterie in anderhalve dag 78 K.M. aflegde, en onmiddellijk daarna in gevecht gewikkeld werd vandaar ook de bijna ongestoorde opmarsch tot ver in het vijan- delijke land. Want niet alleen is Schawli aan den spoorweg genomen, en bezet, maar de Duitsche voorhoede was, volgens giste- ren ontvargen berichten, reeds te Mitau aangekomen. De Russische bevelvoerendegeneralissimus zal, om dien opmarsch te stuiten, nood- zakelyk een troepenmacht moeten ver- voeren naar het Noordwesten van het land. En hij kan die nergens anders vandaan halen dan uit het zuiden, waar drie leger korpsen gereed stondeii naar Midia te worden ingescheept tegen de Turken. Bovendien zal de. doorbraak aan Weich sei en Doenajetsj ertoe leiden, dat ook daarheen aanzienlijke versterkingen zullen moeteii worden gezonden, om de verloren posities te herwiunen of tenminste nieuwe stellingen te verdfdigen. Uit dit oogpunt vooral is dus de ge- wijzigde toestand op het oostelijk oorlogs- tooneel van belang. Was reeds de hulp, die de Duitsche troepen den Oostenrijkers in de Karpathen boden, de oorzaak, dat de inval der Russen in Hongarije mislukte, en den overtocht over de Karpathen belet werd, nu de Duitsch-Oostenrijksche troepen in Galicie een deel van het door de Russen bezet gebied hebben teruggenomen en de Russen genoodzaakt hebben hunne stellingen te verplaatsen, blijkt het dat er door de Russen. willen zij hunnen vijanden weer- stand kunnen blijven bieden, aanzienlijke versterkingen zullen moeten worden aan- gevoerd naar Galicie. En in elk geval wordt hunne positie ten zuiden vau den Weichsei wel zeer moeilijk. In den boog van den Weichsei, tusschen Krakau en Warschau schijnen de operaties door het weer en den slechten toestand der wegen, nog niet te kunnen worden hervat. En benoorden den Weichsei, in het front van den Memel, hebben slechts enkele kleine schermutselingen plaats. Aan het front in 't Wesfen. Wedcr een succes der Duitschers. Gisteravond bracht de telegraaf ons weer het bericht van een succes der Duitsche troepen, thans op het westelijk gevechtster- rein. Het Duitsche groote hoofdkwartier berichtte, dat de Duitsche troepen in Vlaan- deren hunne aanvallen met groot succes hadden voortgezet en dat ze dien morgen Zevencote, Zonnebeke, Westhoek en de veel- hoek Veit-Nonnebossche, alle plaatsen waar- om gedurende maanden verbitterd is ge- streden, in hunne handen gevallen zijn. De vijand, die wegtrok, was blootgesteld aan het flankvuur der Duitsche batterijen ten Noorden en ten Oosten van Yperen. Het Fransche communique van gistermid- dag 3 uur meldt daaromtrent niets en zegt alleen, dat in Belgie, ten Noorden van Ype ren, drie aanvallen op het Engelsche front zijn afgeslagen. Volgens een later telegram zijn die aanvallen afgeslagen in den nacht van 1 op 2 Mei, een tweede in den nacht Van 2 op 3 Mei en de laatste in den avond van 3 Mei, dus Maandagavond. Het boven- vermelde officieel bericht der Duitschers spreekt op gebeurtenissen van Dinsdagmor- gen. Nadere berichten zijn op het oogenblik omtrent het gisteren gebeurde nog niet te onzer kennis gekomen. Drie schepen getorpedeerd. Een Duitsche onderzeeer heeft het Noor- sehe stoomschip //American", van 6400 ton, Zaterdag in de Noordzee getorpedeerd en tot zinken gebracht. De Noorsche mail- boot //Sterling" heeft de bemanning gered en Zondagavond te New-Castle aan land gezet. De onderzeeer schoot twee torpedo's op de //Sterling" af en haalde haar in, doch stond haar ten slotte toe de reis voort te zetten. Het Deensche stoomschip //Anna', is Vrijdagnamiddag op de vaart van Engeland naar Kopenhagen in de Noordzee door een Duitschen onderzeeer aangehouden. Ver- zocht werd, de bemanning van het Noorsche stoomschip //Lajla", dat door de duikboot getorpedeerd was. aan boord te nemen. De z/Lajla" bevond zich met een lading hout op weg naar Engeland. Het Noorsche stoomschip ,/Baldurn" is Zondag op de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De beman ning is gered en te Leith aan land gezet. De breeder des keizers in Brugge. Aan rde Tijd" wordt gemeld De geruchten, die geloopen hebben om trent een bezoek des keizers aan Belgie, zijn niet juist geweest. In het begin der vorige week heeft wel prins Heinrich van Pruisen, breeder des keizers en chef der marine, Brugge bezocht. Hij heeft er een revue gehouden over eenige duizenden ma- riniers en marine-soldaten. De revue had plaats op de Groote Markt, terwijl de prins op de trappen van het Gouvernementsge- bouw stond. Torpedeeren van het Amerikaansche stoomschip Gulflight. Het Amerikaansche stoomschip Gulflight van Porth Arthur in Texas is 15 mijlen van de Scilly eilanden door twee patrouille- vaartuigen gevonden, nadat het getorpedeerd was door een Duitsche duikboot, die daarop in den mist verdwenen is. De Gulflight was met een lading olie op weg naar Rouaan, is niet gezonken en naar een goede ankerplaats gesleept. De kapitein was door de gebeurtenis zoo geschokt, dat hij sedert overleden is. Twee man zjjn overboord gesprongen en verdronken. Naar aanleiding van dit voorval, bevatten verschillende Amerikaansche bladen heftige artikels, terwijl het in het algemeen, naar aan de Daily Cronicle gemeld wordt, een stormachtige verontwaardiging onder de Amerikanen heeft verwekt. De Evening Post acht het feit de ern- stigste verwikkeling, welke nog tusschen- de Yereenigde Staten en Duitschland is voorgekomen. Duitschland heeft h. i. in wezen een oorlogsdaad tegen de Yereenigde Staten gepleegd. De Evening Sun verlangt, dat men zal eischen, dat een herhaling van een dergelijk feit onmogelijk zal worden gemaakt. Het is ondragelijk, schrijft dit blad, dat de Amerikaansche vlag aan een dergelijke be- leediging en bedreiging bloot blijft staan. De correspondent te Washington van de New-York Herald meldt dat ambtenaren van het departement van Staat erkennen, dat, mochten de berichten omtrent het in den grond boren van de Gulflight worden bevestigd, de Amerikaansche regeering zich zal geplaatst zien voor den ernstigsten staat van zaken sinds het uitbreken van den oorlog. Een gevecht van een Duitsch luchtschip met Engelsche duikbooten. Op 3 Mei leverde, volgens een ofiicieel bericht uit Berlijn, een Duitsche marine- luchtschip in de Noordzee een gevecbt met verschillende duikbooten. Het wierp op de booten bommen en boorde een van de booten in den grond. De duikbooten be- schoten het luchtschip met kanonnen zonder het te treffen. Het luchtschip keerde be- houden terug. Door eigen ntachinegeweren neergeschoten. De Vingtieme Siecle vertelt het volgende Gedurende een der laatste gevechten kwamen ongeveer 4000 Duitschers over het Yser- kanaal, over een brug die zij in de nabij- heid van Steenstraete hadden geslagen. De Belgische zware artillerie vernietigde de brug, den terugtoeht aldus afsnijdend en de veldartillerie opende een hevig granaat- kartets-vuur op den vijand. Yerscheidene Duitschers door een paniek aangegrepen, staken hun geweren in de lucht, met zakdoeken aan de bajonetten, ten teeken van overgaaf. Onmiddellijk werden van de overzijde van het kanaal, de Duitsche machinegeweren op hen ge- richt, die hen in rijen neermaaiden. De enkelen, die over bleven, werden door de Belgen krijsgevangen gemaakt. TER NEUZEN, 5 Mei 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 775.6 Meihel en Neufabrwasser. Laagste barometerstand 758.6 Haparanda. Verwachting tot den avond van 6 Mei. Zwakke tot matige zuid-oostelijke tot zuidelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of onweers- buien, zelfde temperatuur. Voorziening in goedkoope levens- middelen. Naar wij vernemen is door burgemeester en wethouders alhier in beginsel besloten gebruik te maken van de door den Minister van Binnenlandsche zaken geboden gelegen- heid tot beschikbaarstelling van gffedkoop brood voor de ingezetenen, en zullen maat- regelen om tot de uitvoering daarvan over te gaan aan de goedkeuring van den Minister worden onderworpen. In de door den burgemeester op jl. Maandagavond gehouden vergadering met de commissie van advies uit den gemeente- raad en de ingezetenen werd geadviseerd, het daarheen te leiden, dat door de bakkers zelve de broodkaarten voor hunne klanten kunnen worden aangevraagd, opdat elke bakkerij zooveel mogelijk zijne klanten zelf zal kunnen bedienen en dit ook een toeloop van particulieren voor het afhalen van kaarten zou voorkomen. Verder heeft de commissie geadviseerd ook in te gaan op het aanbod voor het verkrijgbaar stellen van goedkoop varkens- vleesch en te trachten ook nog de beschik- king te krijgen over een deel van den nog aanwezigen voorraad ingemaakte groenten, en om voorts te trachten ook aanvoer te krijgen van visch en reuzel. Als gevolg van deze Maandagavond ge houden vergadering waren de bakkers tegen gisteravond door den burgemeester tot eene conferentie ten stadhuize uitgenoodigd, waar- aan zij algemeen voldeden. Allen verklaar- den zich bereid, tot de levering van het bruin brood, overeenkomstig de circulaire van den Minister te willen medewerken. Omtrent de wijze van uitvoering, in den geest van het door de commissie van advies aangegeven denkbeeld werd beraadslaagd. Er bleek zich ook nog een bezwaar voor te doen, met 'oetrekking tot de door den Minister voorgeschreven contante levering, daar velen aan hunne klanten op crediet leveren en verandering in dit opzicht zeer bezwarend zal zijn, daar dit velen in moei lijkheden zou brengen. Men hoopt ook evenwel dit bezwaar te ondervangen. Bezoek van den Commissaris der Boning in. Maandag 10 Mei bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Zaamslag, Bosch- kapelle, Stoppeldijk, en St. Jansteen en Dins- dag daarop de gemeenten Clinge, Graauw en Langendam en Hulst. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Naar aanleiding van de bekende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 24 Maart j.l., inzake, de be schikbaarstelling van levensmiddelen heeft de provinciale commissie van advies voor tarwe en broodvoorziening in Zeeland beslo ten, binnenkort een circulaire te zenden aan de gemeenten in Zeeland. Genoemde commissie meent, dat het voor de gemeenten in Zeeland aan te bevelen is, om op het voorstel van den Minister, inzake het verkrijgbaar stellen van ongebuild tarwebrood tegen 12 cent per K.G. en van goedkoop ongebuild tarwemeel tegen den prijs van 16 cent per K.G. in te gaan. De regeling van een en ander zal voor de ge- meentebesturen ongetwijfeld heel wat werk medebrengen, doch dat mag in dezen het aannemen van het voorstel niet in den weg staan. Met het oog op de buitengewone hooge broodprijzen, is het toch zeker van over- wegend belang, dat de gelegenbeid tot het verkrijgen van goedkoop brood aangegrepen wordt. De commissie meent dat, wanneer door de gemeentebesturen gehandeld wordt in overleg met de broodbakkers, er zeer goed een doelmatige regeling te treffen zal zijn. Bij Kon. besluit is aan den heer P. Wauters, op zijn verzoek, met ingang van 25 Mei 1915, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Sas van Gent. De heer J. G. Bosschaart, vroeger te Hoek, thans hoofd der openbare lagere school te St. Laurens is geplaatst op de voordracht van hoofd der school te Hillegersberg. Op het tweetal voor het beroepen van een predikant bij de Geref. gemeente te Goes komt o.m. voor, Ds. J. Fraanje te Rotterdam, vroeger alhier. Be provinciale stoomboot van Walsoorden naar Hansweert kreeg Maandagnamiddag, naar de M. Crt. meldt, defect aan het roer. Nadat dit was gerepareerd kon de reis worden voortgezet, doch de aansluiting op de trein werd gemist. Kerkwijding te Ossenisse. Maandag jl. is de nieuwe kerk te Osse nisse door Z. D. H. Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, plechtig gewijd. Zondag kwam Z. D. H. in de gemeente aan en nam zijn intrek in de pastorie, waarna hij de plechtig- heden verrichtte, die volgens het kerkelijk ritueel den avond voor den dag der kerk wijding moeten plaats hebben. Bijgestaan door een aantal geestelijken uit de omgeving en in tegeDwoordigheid van een groote menigte geioovigen, had Maandag de wij ding plaats. Toen de plechtigheden gevorderd waren tot de wijding van het hoofdaltaar, werden de geioovigen tot de kerk toegelaten. Blijkens Zel. werd Mgr. Hopmans geas- sisteerd door den zeereevw. pater gardiaan van Sluiskil en den zeereerw. heer E. de Kerf, pastoor van Hengstdijk als diaken en subdiaken en als troondiakens tijdens de H. Mis den H.eerw. heer J. Brouwers, Deken van Hulst en de zeereerw. beer G. Theuns, pastoor van Kloosterzande. Nadat de plechtigheden der wijding ver- richt waren, werd door den Zeereerw. heer W. Verhoeven pastoor alhier voor de eerste de H. Mis in de nieuwgebouwde kerk op- gedragen, die daarbij geassisteerd werd door den zeereerw. pater gardiaan van Sluiskil als presbyter assistens, den zeereerw. G. Rogers pastoor te Ter Neuzen als subdiaken. De kerk, gebouwd naar de plannen van den architect, den heer W. te Riede Gz. is georienteerd. Zij heeft een ruimte van ongeveer 550 zitplaatsen, die alien onge- hinderd uitzicht hebben op het Altaar. In verband met de omgeving werd de toren bij het priesterkoor geplaatst en tevens voor sacristie en zangkoor benut. Het grondvlak is ontstaan uit een veel- hoek, waarvan een zeshoek van 14 meter middellijn de kern vormt. De schikking is zoowel inwendig als uitwendig, ook in den opbouw zeer gelukkig uitgesproken en in alle onderdeelen, ook in den schildering doorgevoerd. Het gebouw is opgetrokken iD baksteen, welke op een gelukkige wijze door zandsteen is versierd. De muren zijn gepleisterd en worden beschilderd met een voorstelling van de genademiddelen der H. Kerk en het maatschappelijk leven. Het gebouw rust op een paalfundeering in gewapend beton en is een sieraad voor onze gemeente en de omgeving. Door den gemeenteraad is gunstig be- schikt op een verzoek van het kerkbestuur, om een nieuw torenuurwerk voor de nieuwe kerk te schenken, waarvan het onderhoud door het kerkbestuur zal worden gedragen. Aan die scbenking heeft de gemeenteraad als voorwaarde verbonden dat de gemeente, buiten de Kerkelijke diensten, het vrije gebruik over uurwerk en torenklok ver- krijgt. Het uurwerk zal 600 rnogen kosten, welk bedrag door eene leening zal worden gedekt. STOPPELDIJK. Op het groote vischwater te Luntershoek onder deze gemeente, doet zich sedert eenige dagen een zeer eigenaardig versehijnsel voor hij paling en snoek. Deze dieren komen in grooten getale aan de oppervlakte van het water, zwemmen meermalen naar den kant en laten zich dikwijls met de hand grijpen. Yan karper en baars, die er veelvul- diger voorkomt, ziet men niets die blijven rustig onder water. HONTENISSE. 4 Mei. Heden vierde het zeer krasse echtpaar F. MoorthamerA. de Schrijver, wonende in de wijk Kuitaart, zijn gouden huwelijksfeest. Van alle huizen aldaar wapperde de driekleur en voor de woning der jubilarissen was een prachtige eereboog opgericht. Des voormiddags werd in de parochiekerk een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, en des namiddags bracht, onder toeloop van zeer vele belangstellenden, de fanfare eene serenade. Prachtige geschenken werden aangeboden. Ben school-jubile. Jl. Zaterdag herdacht de heer P. Verhage zijn 40jarige ambtsvervulling als hoofd van de Drieweegsche school te Biervliet. Naar daaromtrent aan de Midd. Crt. ge meld wordt, was heel de buurt in feesttooi. Burgemeester, wethouders en raadsleden kwamen gezamenlijk hun gelukwenschen aanbieden, evenals het personeel van de beide openbare scholen in de gemeente. Zeer vele blijken van belangstelling, ook van elders, werden het feestvierende school- hoofd gegeven en vele geschenken waaronder ware verrassingen mocht hij ontvangen. Des Zondags verscheen het personeel der beide Zondagsschclen. Maandag onthaalde hij de schoolbevolking, voor welke, dank zij de hulp van een raadslid (een oud- leerling) een muzikaal feest bereid was. Een der schoollokalen was door het school- personeel met medewerking van eenige dames in een feestzaal herschapen. Voor de school hadden de Driewegenaars, meest alien zijn gewezen scholieren, een mooie met green en bloemen versierde eerepoort met passend opschrift geplaatst. Staat de heer Verhage in zijn naaste omgeving als ijverig onderwjjzer goed aan- geschreven, ook buiten het onderwijs heeft hij in een audere betrekking zich menig vriend verworven. Stamboek van het Nederlandsch TrekpaardBefgisch type. Afdeeling Zeeland. Voor de keuring van merries, teropneming in het stamboek, zijn aangegeven ruim 1050 merries. De keuringen worden gehouden 17 en 18 Mei Oostburg. 18 en 19 Mei IJzendijke, Middelburg en Goes, 20 Mei Goes en' Cortgene, 21 Mei ZierikzeeenSt. Philipsland, 22 Mei St-Maartensdijk, 25 Mei Kruiningen, 26 Mei 's-Heerenhoek en Ter Neuzen, 27 Mei Ter Neuzen en Axel, 28 Mei Axel en Hulst, 29 Mei Kloosterzande. Verdronken. Terwijl hij langs het kanaal van Zuid- Beveland, bij de Postbrug, aan de lijn liep, is de schippersknecht Nonnekes, varende aan boord van den klipper van schipper Pik, te Goes, te water geraakt en verdronken. Hij was gehuwd en vader vau 5 kinderen. Zijn lijk is reeds opgehaald. Een bloedig gevecht op de Nederlandsche grens. In den nacht van Zaterdag op Zondsg werden, naar uit Rosendaal aan de Tel. ge- meldt wordt een aantal personen, die in groep met brieven, couranten en smokkel- waar over de Belgische grens wilden trekken, door een Duitsche patrouille verrast. Het scheen wel, alsof zij zich, met het oog op deze gebeurlijkheid, vereenigd hadden om zich dan met geweld een doortocht te banen. Zeker is dat zij niet op de vlucht sloegen en de Duitschers te lijf gingen. Zoo kwam het tot een gevecht in regel, waarbij van J weerszijden van wapens gebruik werd ge- j maakt. Een der smokkelaars raakte met den voet een der tallooze mijnen, die bij de grens verborgen liggendeze ontplofte I met vervaarlijken knal en de man werd I op slag gedood. De meeste zijner gezellen werden door f de Duitschers gevangen genomen. Naar 'tschijnt konden er een paar nog, doorde duisternis en de verwarring begunstigd. het Nederlandsch grondgebied bereiken. Bij de grens doodgeschoten. Een jonge man uit het Duitsche grens- plaatsje Gangelt, ging, volgens het R. N.. 's nacht in gezelschap van eenige vrienden de Nederlandsche grens over, om wat meel te halen. Op den terugtoeht werd hij dicht bij de Duitsche grens door een grensbeambte aangeroepen en toen hij niet stilhield, werd op hem geschoten, zoodat hij dood neerviel. De getroffene was een geboren Nederlander. Een aanslag op een lucht* schiphal In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkte, volgens het Alg. Hbl., een schild- wacbt bij de luchtschiphal te Biesdorf (niet j ver van Berlijn) twee mannen, die naar de hal slopen. Nadat hij driemaal luide //werda" had geroepen, snelden de beide mannen weg in de richting Friedrichsfelde, waarop de post twee sehoten op de vluchtenden loste. f)e daardoor gealarmeerde wacht j vervolgde hen, waarbij zoowel van de zijde der manschappen als van die der vluchtelingen 5 sehoten gelost werden. Bij de duisternis (het was 10 uur's avonds) misten de sehoten echter. De direct gewaarschuwde crimineele politie te' Berlijn en te Biesdorf en Karlshorsc ging het spoor der vluchtelingen, die in het bosch verdwenen waren, na. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft reeds heden be- eindigd het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp-Aalberse, betreffende het te- gegaan van oneerlijke concurrentie en dat der oorlogs-zeeongevallenwet. Vermoedelijk zal over laatst bedoeld spoed-ontwerp het eindverslag zoo tijdig ver- schijnen, dat het ontwerp nog in deze bij- eenkomst der Kamer zal kunnen worden behandeld. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat geheel afgewerk- te aardappelvezels tot nader bericht zonder dispensatie kunnen worden uitgevoerd. Ye- zels welke aan in die droge stof nog meer i dan 50 procent aan zetmeel bevatten, wor den niet als afgewerkt beschouwrd. TWEEDE KAMER. Levensmiddelen vraagstak. In de zitting van heden werd voortgezet de behandeling der interpellatie van den heer Schaper over de levensmiddelen-circu- laire. De heer De Muralt sloot zich aan bij het betoog van den heer De Jong, en oefent kri- tiek op de gestelde maximum-prijzen voor den uitvoer van aardappelen, waarvan de kleine boertjes de dupe worden. Hij vraagt o. m. of de Minister bereid is, de maximum- uitvoerprijzen voor aardappelen te doenver- vallen. De heer Spiekman dringt aan, op maat- regelen voor werkeloozen. De heer Vliegen keert zich vooral tegen de critiek van den heer De Jong op de sociaal-democratische arbeiderspartij en het dagblad „Het Volk". De heer Vliegen critiseerde verder de eerste circulaire en betoogt, dat het Depar tement van Landbouw, Nijverheid en Hen- del niet steeds op de hoogte bleef omtrent de rpijzen der levensmiddelen. Hij bepleiF te voorts uitbreiding van de tweede circuv j laire, ook tot gebuild (wit) brood. E De heer Teenstra dringt, evenals bij het\ I economisch debat, aan op meerdere samttli- V werking tusschen de Kamer en de Regee- f ring. De door het Departement van Land- t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2