ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6219. Donderdag 6 Mei 1915. 55e Jaargang. Schoolgeld. Aankondiging. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Teieloon Hit BM versctiynt Maaudag-, Woeiisdag- en Yrpapvond, ttitgezcnfiera ep Fsestdagen, bij ds Firma P. J. YAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Voorjaarsschottwing. wegen en voetpaden met de kunstwerken BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. rAidus svoidf mmm I'JIIl De Fringes Julianadag. Broodkaarten. Het broodvraagstnk. Aan het OcsteEijk COURANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat bet kohier van het school- geld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, over het le kwartaal 1915, in afschrift, gedurende vijf maanden op de seeretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd Ter Neuzen, 3 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. In WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghe'obenden. dat te beginnen op 27 Mei 1915 vanwege de ge meente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Ter Neuzen, 3 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente HOEK brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat te beginnen op !4< Mei 1915, ran wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gebouden van de Hoeb, 27 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 4 .Mei. De voorzitter, de beer Goeman Borgesius, opent de vergadering te 11 uur. De levensmiddelcn-circulaire. Aan de orde is de interpellatie van uen beer Schaper, omlrent de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han- del, van 24 April jl., betreffende beschik- baarstelling van levensmiddelen, in verband met de intrekking van de circulaire daar- omtrent van 20 Maart. De heer Schaper dankt, volgens het ver- slag der „H. Crt.", de Kamer voor het hem verleende verlof tot het houden der inter pellatie en verklaart, dat deze, al is de Minister sedert de aanvraag tot een inter pellatie met zijn maatregelen doorgegaan, niet overbodig is geworden. Spreker is den Minister dankbaar, dat hij thans de Kamer van den stand der zaken geregeld op de hoogte houdt. Spreker acht de Iweede cir culaire een groote verbetering, vergeleken bij de eerste, ,omdat de gemeenten nu niet voor de helft in de kosten hebben bij te dragen. Echter is ook dit nog niet afdoende. De eerste grief is, dat de on- en minver- mogenden daarop komf bet op neer alleen zullen kunnen genieten van bruin- brood. Wij wenschen, dat de Minister zijn maatregelen ook zal toepassen op gebuild-, op wittebrood. Is dit te veel geeischt? Mi nister Treub beeft gezegd, dat men niet van honger kan spreken, als men geen bruinbrood wil eten. Met zulke goedkoope tirades is de zaak niet op te lossen. Er zijn duizenden menschen, die zich en bun kin- deren niet behoorlijk kunnen voeden, al lijden ze geen acuten honger. Het staat vast, dat sommige menschen geen bruin brood kunnen verdragen. Bovendien is bruinbrood bij de menschen niet gewild. Als de circulaire was doorgevoerd, zouden de menschen aanvankelijk bruinbrood heb ben gegeten, maar er alras grooten tegen- zin in hebben gekregen. Wetenschappelijk is vastgesteld, dat het voedsel, met tegenzin gegeten, moeilijk verteerd wordt en slecht werkt op het gestel. Veel zwakke kinde- ren, ook van de arbeidersgezinnen, kunnen altijd slechts met moeite eten, en als ze dan alleen bruinbrood kregen, zou de voeding geheel stilstaan. Spreker vindt het onbillijk en ondemokratisch, dat de rijken kunnen eten wat ze willen en de armen slechts bruinbrood kunnen bekomen. Uiterst bezwaarlijk is de controle. Men schen zullen den geheelen dag in de bak- kerij moeten staan om op te passen, dat er van ongebuild geen bloem zal worden ge- maakt. De liouding der Ministers bevordert de werkelooslieid. Als er alleen bruinbrood wordt gebakken, zal er ten minste 50 per cent van het bakkerspersoneel worden ont- slagen. Daarom vragen wij, aldus spreker, her- stel van den broodprijs van voor Augustus. De eisch kost veel geld, maar is niet onbe- scheiden. Er worden zooveel honderden mil- lioenen besteed, kan er dan ook niet wat voor een behoorlijke voeding des volks uit- gegeven worden? Spreker beveelt een hef- fing op de oorlogswinsten aan. Spreker is er niet tegen, dat ook de rijke goedkoop brood krijgt, als hij de kosten van de be- schikbaarstelling zelf betaalt. Van zekere zijde wordt aangevoerd, dat men geen goedkoop brood wil, maar een duurletoeslag. Bij vele arbeiders echter kan hiervan geen sprake zijn. Zij ontvangen in deze dagen minder loon in plaats van meer. Ook op hoogere steunuitkeering kan niet worden gerekend- Vele comite's gaan zwan ger van het plan tot verlaging! Bovendien ontvangen duizenden, kleine neringdoenden, in bet geheel geen uitkeering. Spreker wijst er op, dat de prijs der rogge nog steeds belangrijk veel hooger is dan voor den oorlog en geeft den Minister in overweging, alsnog stappen le doen, dat de rogge goedkooper worde. Veel voedings- en gebruiksartikelen zijn enorm in prijs verboogd. Bijst en gort zijn duur. Hoe komt dat? Waarom geen betere handhaving van den maximum-prijs? Duur zijn Leidsche en zoete kaas, koffie, marga rine, boter- en raapolie, soda, vermicelli, zeep enz. De Minister zorge voor goedkoop vet, waarvan in de circulaire van 20 Maart is gesproken. De aardappelen kosten even duur als in April '14. Doch de koopkraeht der arbeiders is veel verminderd, zoodat zij ze niet zooveel kunnen bekomen als vroeger. Kan de Minister geen aardappelen voor on- en minvermogenden beschikbaar stellen, gelrouw aan zijn circulaire van 20 Maart? Slraks worden de beste aardappe len uit het land uitgevoerd en moelen de arbeiders bier voor veel geld zicli met slechte behelpen. De verdeeling der Hollandsche kolen over ons land is opgedragen aan een kolensyn- dicaat le Utrecht, dat vroeger voor de Deutsche kolen werkte en bet gebruik van Hollandsche beslreed door Deutsche le wei- geren aan hen, die Hollandsche gebruikten en er andere bij wenschten. Ook de groenten moeten over een paar weken bereikbaar voor den kleinen man worden. Spreker klaagt over de liouding van vele gemeenten. De burgemeester van Zulfen beeft nooit loyaal medegewerkt om de rogge tegen behoorlijken prijs in beslag te nemeri. In Gouda vond geen enkel gemeenteraads- lid bet wenschelijk, dat de gemeente na Minister Posthuma's circulaire medewerking verleende. Spreker vraagt ten slotle: I. Is de Minister bereid, de maatregelen, vervat in de circulaire van 21 April, uit te strekken zoowel over gebuild als over on gebuild tarwebrood? II. Is bij bereid, ook maatregelen te nemen ten aanzien van de levensmiddelen, in de circulaire van 20 Maart genoemd, met name van aardappelen? III. Is de Minister bereid, ten aanzien van andere levensmiddelen, al bet mogelijke te doen (om door bet bepalen van maxim um- prijzen en van uitvoerverboden een daling der prijzen te bewerkstelligen, respeclieve- lijk een stijging te verbinderen? Er wordt gepauzeerd. Na de pauze is regeling van werkzaam- heden aan de orde. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, de motie K. ter Laan betreffende het recht van vereeniging en vergadering en de controle der geschrif- ten voor de gemobiliseerden te behandelen tegelijk met de mobilisaliecredieten. Aan de agenda wordt toegevoegd bet ont- werp betreffende den invoer van sinaasap- pelen en de interpellatie-van Vuuren betref fende de Indisclie leening. Over'eenige da gen zal, naar de voorzitter meedeelt, ook het arbitrage-traktaat met Amerika op de agenda worden geplaalst. Aan de orde is voorlzelting van de be- handeling der interpellatie-Schaper. De Minister van Landbouw, de heer Post- huma, verklaart, dat de broodpolitiek der Regeering altijd is neergekomen op goed koop bruinbrood en duurder wittebrood. Het bruinbrood is geen noodbrood, maar van zuiver gehalte. Het herstellen van den wittebroodsprijs van voor Augustus zou bui- tengewoon veel kosten met zich brengen. Spreker legt er den nadruk op, dat de eerste circulaire een gevolg is geweest van de over weging der wenschen van de Kamer. Elke regeling is een proef en de minister moet op de medewerking der gemeenten kunnen rekenen. In vele streken des lands gebruikt de bevolking ook in gewone tijden meer uit- sluitend ongebuild brood. De verstrekking van goedkoop tarwebrood alleen aan ori- en minvermogenden is onmogelijk gebleken. De distributie kon niet geluklcen op de wijze, zooals de Minister zich voorstelde en toen de burgemeesters het onmogelijk ble- ken te vinden, wilde spreker niet volhou- den, dat het moest. Vandaar 's Ministers tweede circulaire. Spreker is daarbij uitgegaan van het denkbeeld, dat elke Nederlander zich in dezen oorlogstoestand eenige kleine opof- feringen zal willen en moeten gelroosten. Is dat nu zoo'n groote opoffering, bruin brood te eten? Spreker meent, dat men het bruinbrood in de steden niet kent. J De controlemiddelea wilde spreker dit- in#al aan de gemeentebesturen overlaten. Spreker vraagt van de menschen alleen deze opoffering, dat ze naast een groote snede witbrood een kleine bruinbrood zullen ge bruiken. Het witte kost 26, het bruin 12 cents per kilo; dat komt dus op 19 cent per kilo, den prijs, die voor den oorlog gold. Een gezin van 1 personen wint op die wijze f 1 per week uit, genoeg voor 2 pond var- kensvleesch. De invoer van vet en spek belioort tot de bemoeiingen der commissie voor de voe ding. Wat betreft den raapolieprijs, er is geen koolzaad, en daaraan kan spreker niets doen. De bokking, waarover de heer Schaper ook.heeft gesproken, was dit jaar niet bui- tengewoon duur. Als spreksr daaraan wat had willen doen, dan had hij dat op de kleine Zuiderzeevisschers moeten verhalen. Spreker wil alles doen wat mogelijk is, maar hoopt, dat het dan eindelijk eens uit is met de kritiek, wanrieer hij bezig is. Op de vragen van den heer Schaper ant- woordt spreker, niet bereid le zijn, den maatregel der circulaire van 21 April ook op gebuild toe te passen; voor maatrege len ten aanzien van andere levensmiddelen vindt hij op 't oogenblilc geen aanleiding; en wat de maximum-prijzen aangaat, de Minister is bereid te doen, wat mogelijk is, om de prijzen naar beneden te houden. De heer Schaper repliceert en dient een motie in, waarin wordt gezegd, dat de Kamer het niet gewenscht acht om de circulaire van 24 April le bandhaven in dier voege, dat de beschikbaarstelling van tarwebrood aan de gemeentebesturen zich bepalen zal tot ongebuild meel; wenscht dat ze zich zal uitetrekken ook tot gebuild en den Minister een verandering zijner liou ding in dien geest verzoekt. De heer De Jong pleit voor de combina- iie van bruin- en witbrood. Het eerste is voedzamer dan het tweede en in de ooste- lijke provincien en in platlelandsstreken is het t voornaamste bestanddeel der voeding. Als men, in 1917, een oorlogsheffing wil, is het zaak, de uitgaven voor de schatkist zooveel mogelijk te beperken en moet men geen millioenen uitgeven voor witbrood, ter- wijl bruinbrood volstrekt geen minderwaar- dig surrogaat is. Spreker is het volkomen eens met den Minister, dat de witvleezige soorten aardappelen zoo spoedig mogelijk het land uit moeten, omdat ze met dit warme weer over 14 dagen als volksaardap- pel onbruikbaar zijn geworden. Spreker juicht bet toe, dat de Regeering er toe is gekomen, een voorziening te tref- fen ten bale van alien, die een klein inko- men hebben, een voorziening, die niet neer- komt op het alleenverbruik van bruinbrood, maar op een zachlen dwang, wit- eii bruin brood te combineeren, maar meent, dat de Staat zicli met zijn maatregelen te bepalen heeft lot bet noodzakelijke, ook wat den duurtetoeslag betreft, ten einde hierbij bet particulier initiatief niet te dooden en zal tegen de motie-Schaper stemmen. De heer Van Vuuren betoogt, dat de eer ste circulaire een poising was van de ge meentebesturen en de tweede een bereidver- klaring en pertinenle loezegging. Spreker gispt de liouding van den Minister, die de gemeentebesturen, zonder dat bij wist, hoe ze er over dachlen, stelde voor een voldon- gen feit. De burgemeester van Den Haag heeft in de Raadsvergadering van gister ge zegd, dat als een derde deel van de men schen, die er voor in de lermen vallen, goedkoope groenten krijgen, de voorraden in een dag op zouden zijn. Spreker vraagt den Minister of dit waar is, en, zoo ja, of een op dergelijken voet gedane aanbieding in overeenstemming is te brengen met den ernst van den toestand. Ook Amsterdam neemt niet op zich de verantwoordelijkheid voor de uityoering der controle, omdat het die controle niet mogelijk acht. Men zegge dus niet, dat juist en alleen die steden, waar de sociaal-demokraten een deel van het ge- meentebestuur vormen, bun best doen, de circulaireskwestie tot een oplossing te bren gen. Spreker wil den Minister steunen bij elk streven, waarvan de Minister van te voren de gevolgen financieel-teclinisch be hoorlijk heeft overwogen. Een dergelijk voorstel was deze circulaire niet. De Mi nister hoede er zich voor, bij de menschen, die het betreft, verwachtingen te wekken, die niet kunnen worden verwezenlijkt. Spreker zal tegen de motie-Schaper stem- men. Deze stelt het voor, alsof de menschen heel gemakkelijk aan goedkoop brood zou den kunnen komen. Stemde spreker voor, dan zou bij doen, wat hij den Minister ver- wijt, namelijk verwachtingen te wekken, zon der dat men weet, of verwezenlijking moge lijk is. De voorzitter stelt voor, de algemeene be- raadslagingen over het wetsontwerp van den staat van beleg te houden tegelijk met die over dat van de oorlogs-aanvullingscredie- ten. De Gazet van Brussel van 30 April be> vat een hoofdartikel naar aanleiding van den verjaardag van Prinses Juliana, waarin nogmaals uiting gegeven wordt aan de dankbaarheid van de Vlamingen voor bet' geen (Nederland gedaan heeft en doet voor de honderdduizenden Belgische vluchtelingen. De Julianadag zou gevierd worden door het uitstallen der oranjekleur en het dragen van oraDjebloempjes op 30 April en door een kunstfeest op 16 Mei. Het blad geeft bet portret van H. M. de Koningin en een afbeelding vao het konink- lijk paleis in den Haag. (N. R. Crt.) De broodvoorsicning Het bestuur der vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten heeft, naar de „N. R. Crt." meldt, besloten, er bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op aan te dringen, dat het goed koope tarwebrood een zeker percentage bloem mag bevatten. Het is aan het bestuur gebleken, dat in onderscheidene streken van het land het tarwebrood, gebakken uit uit- sluitend ongebuild meel, zonder eenige an dere toevoeging dan water, gist en zout, zeer weinig zal worden gegeten. Groot bezwaar heeft het bestuur tegen de door de regeeringscommissie aangegeven conlrolemaatregelen. Het bestuur houdt zich overtuigd, dat de gemeentesecretarieen, hoe- zeer zij door de lijdsomstandigheden reed,s met werk zijn overladen, zich ook dezen arbeid zoo noodig gaarne zouden gelroosten wegens bet groote algemeen belang, dat hierbij is betrokken. Maar het stelsel der broodkaarten, de dage'lijksche opgaven door de bakkers van op die kaarten verkocht brood, de in verband daarmede noodige re gisters, waarin de bakkers voortdurend aan- teekenen het aan iederen klant verkochte brood, zullen, naar het bestuur meent, een administratie medebrengen, die voor de bak kers onuitvoerbaar zal blijken. De bakkers, bun vrouwen en bedienden, kinderen soms nog, die het brood venten, zullen meestal daarvoor geen tijd hebben of er niet toe in staat blijken. Zeer veel vergissingen en on- juiste opgaven zullen bet gevolg zijn, en als regel zal de burgemeester in de practijk den knoop maar moeten doorhakken met de onaangename wetenschap, dat veel ad ministratie tot niets heeft gediend. Voor de kleinere gemeenten wordt voldoende geacht, dat de bakker regelmatig opgaaf doet, hoe- veel goedkoop brood bij heeft verkocht en aan wie. De broodkaarten kunnen dan al- thans vervallen. De burgemeester verstrekt dan telkens goedkoop meel in verhouding tot de verkochte hoeveelheid verkocht brood, en zal door de politie of andere beambten telkens bij eenige inwoners kunnen doen onderzoeken, of de bakkers geen onjuiste opgaven verstrekken. Evenzeer acht het bestuur voor de klei nere gemeenten voldoende een bonstelsel, waarbij telkens voor eenige dagen achter- een van gemeenlewege aan de broodverbrui- kers kosleloos bons worden afgegeven, die bij het koopen van brood aan den bakker of venter moeten worden ter band gesteld. Deze bons levert de bakker bij den burge meester »in, en de burgemeester vers trek t meel in verhouding tot de hoeveelheid brood, welke op de ingeleverde bons is ver- meld. Vooral dit bonstelsel zou, naar bet bestuur meent, tot belangrijke vereenvou- diging leiden, omdat hierbij niet alleen de broodkaarten geheel kunnen worden gem is t, maar ook de dagelijksche opgaaf van ver kocht brood door den bakker aan den bur gemeester en de boeking door den bakker van het aan iederen klant verkochte brood. Deze vereenvoudigde administratie zal z.i., omdat zij met juistheid kan worden ge- voerd, meer zekerheid bieden en veel kosten besparen. Het bestuur zal vragen, of de Minister be reid zou zijn, met voorstellen van bestu- ren van kleinere gemeenten, die dergebjke meer eenvoudige controleregelingen inhou- den, genoegen te nemen. In den Leidschen Gemeenteraad verklaarde de burgemeester dier gemeente, dat hij een der eersten zijn zou om een broodkaart aan te vragen, opdat niemand uit eenige over weging er zich van terughoude. Hbl. Naar ,/H.et Volk" verneemt, heeft Zater- dag te 's Gravenhage een vergadering plaats gehad van de gemeentebesturen van Amster dam, Den Haag en Rotterdam naar aan leiding van de circulaire van Minister Posthuma. In deze bijeenkomst werd be sloten den Minister een brief te zenden, waarin wordt te kennen gegeven, dat het alsnog het meest wenschelijk wordt geacht alle brood, dus ook het wittebrood, tegen verlaagden prijs voor de bevolking beschik baar te stellen. Het is thans immers te J vreezen, dat het goedkoope bruinbrood alleen zal worden gegeten door hen, die in directen nood verkeeren. De bevolking der groote steden is nu eenmaal gewend, witbrood te eten en zal daarvan niet zoo gemakkelijk afwijken. Overigens worden in dezen brief nog eenige wenschen omtrent de controle te kennen gegeven. Yerder komt ons ter oore, dat, wat Am sterdam betreft, een controlestelsel is ont- worpen, dat den verbruikers zoo min mogelijk lastig zal zijn. Het behoeft nog slechts de goedkeuring des Ministers. Het opgepikte Duitsche vliegtuig. Omtrent den vaandrig Yon Frankenberg en den lste bootsman Kaspar, beiden van de Duitsche marine, die, na het ongeval in zee met hun vliegmachine, op het licht— sehip *Noordhinder'/' waren gebracht, en vandaar naar Ylissingen, is thans door de Nederlandsche autoriteiten beslist, dat zij vrij zijn als schipbreukelingen, die buiten de interneerings-bepalingen vallen. Het Hngelsche uitvoerverbod van katoen. Naar aanleiding van het Engelsche uit voerverbod van katoen hebben we een der grootste commissionnairs in dat artikei naar zijn meening gevraagd omtrent de gevolgen voor ons land. Het is vooralsnog, aldus onze zegsman, niet mogelijk te zeggen wanneer deze ge volgen zich zullen doen gevoelen. Maar het spreekt vanzelf, dat de groote spinnerijen en weverijen, wanneer ze geen ruw mate- riaal meer krijgen, eerlang stop zullen moe ten worden gezet. Is aanvoer uit Amerika niet mogelijk? De Engelschen hebben al sedert weken alle mogelijke pogingen gedaan om den ban- del met Amerika te beletten. De telegram- men kwamen of heelemaal niet door of met zooveel vertraging, dat de handel daar- door practised haast onmogelijk was ge worden. Deed Engeland dat naar uw meening om zijn eigen handel le begunsligen ten koste van Amerika? Neen, dat geloof ik niet. De bedoeling was, naar mijn overluiging, toen reeds den handel in handen te hebben om dien spoe dig geheel stop te kunnen zelten. Wanneer de fabrieken hier geen materiaal meer ont vangen, zullen zij ook geen verwerkle goe- deren meer naar Duitschland kunnen zen den. Het katoen kan toch rechtstreeks door worden gezonden naar Duitschland? Niet gemakkelijk, want de assuradeurs willen alleen nog maar tegen jpolest-risico verzekeren, wanneer men bereid is, zoo noo dig, onder eede te verklaren, dat de goed(e- ren niet voor Duitsche rekening zijn. Kan de handel met Amerika voor Hol landsche rekening niet per mail gesrhie- den? Zooals ik u zeide, is dat haast niet te doen wegens de groote prijsverschillen, die in korlen tijd kunnen ontstaan. Maar als er geen ander middel is, zullen we toch dien weg moeten inslaan. (Hbl.) Wij stipten in ons vorig nummer aan, dat de door de Russen als van minder beteekenis geachten inval der Duitschers in bet Noorden, ruissehien wel zoodanige beteekenis zou krijgen, dat zij, als ze het tot hunne scbade ondervondeu badden, er wel meer beteekenis aan zouden moeten hechten, en zie, reeds thans beeft die inval een zoodanigen omvang gekregen, dat in allerijl het nemen van maatregelen noodig zal zijn. De Duitschers slapen er niet op, om in bet land, waar zij weinig of geen tegenstand ontmoetten snel vooruit te komen, en, dit blijkt wel al sedert dezen oorlog, als ze er in zijn, is het niet zoo gemakkelijk die legerscbaren, die zich iu het terrein in- graven, weer terug te dringen. Van te meer ernst wordt die inval, na het succes dat de Duitsche en Oostenrijksche troepen ZoDdag op de Russen in Galicie behaalden, waarvan bet bericht nog tiidens het drukken van ons vorig nummer werd ontvangen. Blijkens dat officieel bericht uit Beriijn badden de Duitscb-Oostenrijksche troepen onder generaal Von Mackenzen. het geheele Russische front in West-Galicie van de Hongaarsche grens, tot de monding der Dunajec in den Weichsel op talriike plaatsen doorgebroken en overal naar binnen gebogen. De deelen van de vijandelijke troepen die ontkomen konden, trokken in groote haast oostwaarts, dicht achtervolgd door de ver- bonden troepen, die veel oorlogsbuit maakten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1