De krygskdryven. Landbouwberichten. De bjj Eqos (kust van Thracie) gelande troepen zjjn het land in gerukt en hebben de dorpen Messolioes, Kassani en Ipsaja genomen, De bewoners van de districten, die naar Kawala zijn gevlucht, beginnen naar hun woonplaatsen terug te keeren. Reizigers van Tenedos verzekeren, dat de bondgenooten ook bij Saros (het noorde- lijkste deel van Gallipoli) troepen hebben ontscheept. lal van gewonden zijn naar Lemnos overgebracht. Een smaldeel der bondgenooten is Woens- dag in de zeeeng e doorgedrongen en heeft de vijandeljjke forten zeven uur lang be- schoten, terwjjl een ander smaldeel ze van uit de golf van Saros beschoot. De bondgenooten hebben ook troepen ge- land op de Klein-Aziatische kust bij Smyrna en drie Engelsche oorlogsschepen zijn de golf van Smyrna ingevaren en hebben er verscheidene versterkte stellingen besehoten. Twee vliegeniers gsred Door het van Vlissingen uitgevaren stoomschip //American" zijn in zee, op 5 tnijl bewesten het lichtschip Noord-Hinder 2 Duitsche vliegeniers uit het water opge- vischt en op het lichtschip gebracht. Het vliegtuig is gezonken. De vliegenaars zijn door een vaartuig van het loodswezen af- gehaald. Men seint ons verder, dat door de marine- autoriteiten een onderzoek is ingesteld, omtrent het aan genoemd vliegtuig over- komen ongeval. De inzittenden van het vliegtuig waren dp faehnrisch zur zee Von Frankenberg en ober bootsman Joseph Kaspar. Zjj zullen waarsehjjnlijk niit ge- interneerd wordeD, doch als schipbreuke- lingen worden vrijgelaten. Het vliegtuig had reeds schade bekomen en is daarna door de inzittenden zelf verder vernietigd. Zij zijn Zaterdagvoormiddag te 10 uur neergestreken en waren te 12.15 uur door de //American", die hen op het loodsvaartuig afzette, opgepikt. Aan het Suezkanaal. Reuter seint d.d. 1 Mei, dat inden....-, heid van het Suezkanaal eene schermutseling heeft plaats gehad tusschen een kleine Turksche strjjdmacht en Indische cavalerie. Deze laatste maakte eenige gevangenen. Fransche en Duitsche vliegers in actie, Uit Karlsruhe wordt gemeldDinsdag vloog een vijandelijke vlieger boven het station van Hatingen. Vier bommen wer- den geworpen. Twee D-treinen-lokomotie- ven werden zwaar beschadigd, en verschei dene personen licht gewond. In heel Zuid- Baden hebben Fransche vliegers groote bedrijvigheid aan den dag gelegd. Ze ver- schenen ook boven Miihlhausen, maar werden door kanon- en geweervuur verdreven. Boven Haltingen verschenen zjj ten twee- den malein het geheel werden er 17 bommen geworpen. Zij rnikten in het bij- zonder op de Machine-werkplcatsen, maar sleehts een bom trof doel,endeze beschadigde slechts een der gebouwen licht. Twee werklieden van de machinefabriek werden door bommensplinters gewond. Over Laraeh vlogen van 7 tot 12 uur niet minder dan 9 vliegers, maar wierpen geen bommen. Ue //Irankf. Ztg." meldt, dat drie Fran sche vliegtuigen van Belfort naar Larach vlogen. Toen hun komst gemeld werd, steeg van Duit.'che zijde een vlieger op en viel de Franschen bij Altkirch aan. Een der Fransche vliegers keerde direct naar Belfort terug, de tweede zette zijn vlucht voort, de derde werd aangevallen. Bij her gevecht, dat ontstond, kreeg de Franschman een schot in het hoofd net Fransche toestel, onbestuurd, viel van een hoogte van 2000 meters neer, en werd tegen den grond verpletterd. Ouk de observator werd gedood. De -Temps" bericht uit Nancy, dat vij andelijke vliegers op groote hoogte boven het centrum der stad vlogen en 3 bommen bij het paleis van justitie liet vallen. Drie personen werden gedood, 6 zwaar en anderen licht gewond. De vliegtuigen die hevig besehoten werden, verdwenen 3poedig. Dinsdag werden bij een vlieger-aanval •5 personen gedood, Een tocht van de Duitschers in Rusland. fcr is werkelijk een wijziging gekomen in den toestand, een wijziging op het oostelijk oorlogstooneel, waarvan wij de beteekenis nog niet kunnen overzien, maar die in elk geval een bewijs geeft van den onverminder- den ondernemingsgeest der Duitschers in Rusland. Terwijl weken lang de berichten slechts meldden: De toestand op het oostelijk oor logstooneel is onveranderd, en er slechts zelden sprake was van een kleine schermut seling benoorden den boog van den Weich- sel, terwijl alle aandacht gevestigd was op de Karpathen en de Russische pogingen om door de Oostenrijksch-Hongaarsch-Duit- sche posities te breken en in de vlakte van Hongarije te vallen, heeft Hindenburg een omtrekkende beweging op touw gezet geheel ten Noorden van het gebied, waarin tot dusver werd gevochten, en is hij uit Memcl en Tilsit, opgerukt in noordoostelijke richtirtg met een troepenmacht over een breed front tot aan den spoorweg Libau- Dunaburg. Onbegrijpelijk is het, dat die toclit kon plaats hebben, zonder op ernstigen tegen- stand te stuiten, zonder dat de Russische legercommandant maatregelen nam, om dien inval tegen te gaan. Dit schijnt alleen mo- gelijk, wanneer het juist is, wat de „Voss. Ztg." aanneemt, dat de totaal onvoldoende verkenningsdienst van het Russische leger, die in den Russisch-Japanschen oorlog de oorzaak is geweest van zoo groote verlie- zen voor de Russen, nog steeds niets is verbeterd. Het is anders ondenkbaar, dat een legermacht, over een breed front opruk- kend, honderd kilometer kan doordringen in een land, zonder ontdekt te worden, en zonder tegenstand te ontmoeten. Eerst aan den spoorweg van Libau naar Dunaburg, bij een plaats, die Szawli of Schawli beet, werd een Russische leger macht gevonden, die met de Duitschers in gevecht raakte. Van dien geheelen tocht, maakte de Rus slsche generate staf geen melding, tot op den ten Mei. Toen werd gezegd, dat het offensief der Duitsche troepen, op den rech- teroever van de Njemen, uitgaande van plaatsen die het tooneel van vroegere krijgs- verrichtingen zijn geweest, van alle slrate- gisch betang zijn ontbloot. Het laat zich verklaren als een poging om een sector van het krijgsgebied, die nog niet door den krijg is verwoest, binnen de sfeer der krijgsverrichtingen te trekken, met het doel zich er van levensmiddelen te voor- zien. Dit offensief wordt dus zeer kalm opgenomen in welingelichte Russische krin gen, die er zeker van zijn dat het eenige ge- volg van fli t nieuwe krijgsplan op zijn hoogst zal zijn de inbeslagneming van een onbe- duidende hoeveelheid levensmiddelen en an- dere benoodiglieden. Zoo onbeduidend als in dit bericht van Russische zijde wordt voorgesteld, Iijkt die tocht van het leger van Hindenburg toch niet. We hebben at meermalen uit het ver- loop der gebeurtenissen kunnen nagaan, dat die veldheer wet weet wat hij doet. Wellicht is de troepenmacht, die bij Szawli aankwam, niet belangrijk genoeg. Maar in elk geval is die macht niet alleen: het Duit sche leger rukte op een breed front voort, en heeft natuurlijk maatregelen genomen om zijn etappenlinie te dekken en zijn terug- tocht te verzekeren. Misschien krijgen de Russen in de volgende dagen aanleiding om aan dien tocht meer aandacht te moeten schenken, dan zij, volgens hunne officieele berichten (ook door het verzwijgen) de eer- ste dagen hebben gedaan. Een zeegevecht. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam, volgens de „N. R. Crt.", in de St. Jobshaven uit Londen te Rotterdam aan, het met stukgoederen geladen Noorsche stoomschip Varild, kapitein O. Maetand. De tweede stuurman van dat schip, de heer H. Larssen, vertelde ons het volgende: Zaterdagmiddag werden wij tusschen de Galoper en Noordhinder, gepraaid door 2 Duitsche torpedobooten. Wij stopten, en nadat gevraagd was van waar wij kwamen, waarheen de reis ging en wetke lading wij hadden, konden wij de reis vervolgen. Kort daarna, het was omstreeks half vier in den namiddag geworden, en wij bevonden Ons 2 (mijlen ten Noordwesten van het vuur- schip Noordhinder, en ik stond op de brug, zagen wij drie Engelsche treilers, die als mijnvegers dienst doen, opdagen. Een van deze treilers, de Mauri van Cardiff, liep recht op de Duitsche torpedoboot D 6 in, met het doel deze boot te rammen. Dit ge iukte inzooverre dat de Duitsche torpedo boot averij ter hoogte van de brug bekwam en dat eenige lieden van de bemanning, de stuurman rneent van vijf, overboord sloe- gen door den schok. De torpedoboot bleef drijvende. De andere Duitsche torpedoboot bad inmiddels het vuur geopend op de twee andere Engelsche treilers, die een goed heenkomen zocliten, totdat aan den hori zon vijf Engelsche torpedobooten versche nen. Nu was bet de beurt van de Duitsche torpedobooten om de wijk te nemen, het- geen zij, al vurende deden in de richting van Zeebrugge. Tot 6 uur in den namiddag heeft men aan boord van de Varild het kanongebulder gehoord; met welken uitslag weet men niet. Terwijl de torpedobooten en treilers et- kander bekampten en over en weer meer dan honderd schoten gelost werden, heeft de 2e stuurman van de Varild, met de werk- boot, een Duitsch zee-officier gered, die door den schok van de Duitsche torpedo boot D 6 in zee was gevallen. Aan boord van de Varild is deze zee-officier in de kajuit van den kapitein van droge kleede- ren voorzien. Deze zee-officier, wiens naam men niet vernam, is later, na ontvangen lastgeving, aan een van de Engelsche tor pedobooten overgegeven, die hem krijgsge- vangen verklaarde. Een tweede Duitscher van de D 6 is door de bemanning van den Engelschen treiler Mauri uit zee opgevischt. zijde zou, volgens de tnededeeling van een Duitsche deserteur te Dixmuiden een marine- kanon zijn opgesteld, dat zeer ver kaD schieten. Om Duinkerken te bereiken (en uit de berichten bleek dat de schoten over het algemeen doel hebben getroffen) moest dat kanon 38 Kilometer ver dragen. Het zou onder toezicht van een ingenieur van Ivrupp zijn opgesteld. Zaterdag heeft een tweede bombardement plaats gehad en uit de omstandigheid dat toen maar 9 schoten zijD gevallen, leidt men af (of hoopt meD) dat het kanon beschadigd is door de wijze van schieten, waartegen de grootste stukken niet lang bestand zijn, of dat het voort- durend vliegen der Fransche vliegers in die omgeving het schieten heeft doen staken. W ij merken hierbij op, dat gisteren, vooral in den avond, in het Zuidwesten weer zeer zwaar en aanhoudend kanonge bulder viel waar te nemen. Door de J ranschen zijn Zaterdag de forten ten Zuiden van Metz gebombardeerd. Bljjkens de berichten zoowel van Duitsche als van t ransche zijde, wordt in de om geving van peren nog steeds gevochten. Talrjjke slachtoffers van den krijg komen daar dageljjks het reeds geboekte aantal vermeerderen, zonder dat noch van de eene, noch van de andere eenig succes te boeken is, dus allerminst dat er voordeelen worden behaald waartegen de verliezen ook maar eenigermate zouden opwegen. Oorlogsschepen in den grond geboord. Onder de bedrijven door, misschien ook geholpen door den mi3t van de vorige week, zijn Duitsche oorlogsschepen (torpedojagers) tot in de haven van Zeebrugge gekomen. Er hebben verschillende kleine zeegevech- ten plaats gehad. Zaterdag is de Engelsche torpedojager Recruit in de nabjjheid van de lichtschepen Galloper en Noordhinder door een duikboot in den grond geboord. Daarentegen werden, naar de N. R. Crt. meldt, twee Duitsche torpedobooten door een divisie Engelsche torpedojagers nagezet en na een levendig gevecht in den grond geboord. De Recruit was een torpedo-jager van ongeveer 400 ton en behoorde tot een reeks die tusscheD 1895 en 1901 van stapel ge- loopen is. Zij liep ongeveer 30 knoop en had een bemanning van tusschen de 60 en 70 koppen. De Duitsche torpedo-boot D 6, die ver- moedelijk een van de twee gezonken torpedo booten is geweest, met 320 ton, had een snelheid van 23 knoop en een bemanning van 49 koppen. Zij dagteekende uit 1888/89. De admiraliteit deelt mede dat de treiler Columbia door twee Duitsche torpedobooten aangevallen, getorpedeerd en tot zinken ge bracht is. Slechts een man werd door andere treilers gered. Vrijdagavond, toen een groot deel van onze oplaag reeds was afgedrukt, ontvingen wij een officieel Fransch communique, meldende, dat Duitsche oorlogschepen waren gesignaleerd aan de Belgische kust, dat Duinkerken was besehoten en dat op Rheims 500 granaten waren geworpen. Onwillekeurig bracht men het een met het ander in verband en zou op het eerste gezicht zeggen, dat dat beschieten en die granaten van die gesignaleerde vloot af- komstig moesten zijn. Bij eenig nadenken viel het terstond op, dat de beschieting van Rheims geen gevolg kon zijn van schieten door een vloot, daar dit te ver binnenwaarts ligt, het beschieten van Duinkerken was mogeljjk, doch dan gaf de Duitsche vloot blijk van zeer grooten durf, door zoover het kanaal in te komen, enwaar zat dan de Engelsche vloot Zoowel bij ons, als bij anderen, heeft dat bericht een onderwerp van beraadslaging uitgemaakt en wist men het raadsel niet zoo spoedig op te lossen. Latere berichten meldden, dat het aan vliegeniers niet gelukt was, Duitsche oorlogs schepen te ontdekken. Men moest ai spoedig aannemen, dat ook Duinkerken van de landzjjde was besehoten. Maar dan bleek daaruit, dat de Duitschers ook weer over iets bjjzonders beschikten, om Duinkerken te bombardeeren, daar, voor zoover bekend, hunne naaste stellingen tot die stad 29 kilometers bedroeg. Van Duit sche zijde werd alleen gemeld, dat Duin kerken onder vuur genomen was. Meer werd er niet van verteld. Volgens een bericht van efficieel Fransche TER NEUZEN, 3 Mei 1915. Het weerberieht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 768.8 Holder. Laagste barometerstand 753.7 Memel. Verwachting tot den avond van 4 Mei. Zwakke tot matige, overdag wellicht toe- nemende wind, aanvankeljjk uit Oostelijke richtingen, waarschijnlijk licht tot half bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst warmer overdag. Het Berste Kamerlid Mr. Lueasse. Naar Zeeuw" meldt trof het Eerste Kamerlid, den heer Mr. C Lucasse, Woens- dag het ongeluk, toen hij op weg was naar zijn hofstede onder 's lleer Arendskerke, dat op een draai van den weg het rjjtuig, waarin de heer L. zat, kantelde. De heer L. die er tjjdig wist uit te springen, be- zeerde daarbij zijn been zoodanig, dat ge- neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het blad verneemt dat de toestand zeer bevredigeud is. Het verkeer met Engeland. Naar aanleiding van de stremming van het verkeer tusschen Nederland en Engeland, op bevel van de Engelsche admiraliteit, is de meening geopperd, dat Engeland, ter beveiliging tegen de Duitsehe duikbooten, een nieuw mijnenveld heeft aangelegd. Ondertusschen heeft de admiraliteit, naar Reuter seint, bericht, dat het verkeer weer kan worden hervat, al is het nog niet voor passagiersvervoer. De mailboot Mecklenburg van de Vlis- singsche lijn is gistermiddag te Vlissingen teruggekeerd. De bemanning had zich tijdens het verbljjf in Engeland (dus sedert 21 April) vrjj kunnen bewegen. Het stoom schip bracht alleen post mede, namelijk 800 zakken pakketpost, voor het grootst gedeelte bestemd voor de Engelsche krjjgs- gevangenen in Duitschland en 171 zakken briefpost. Het passagiersvervoer is, blijkens een telegram dat we juist ontvangen terwjjl weder we dit sehrjjven, van heden af ook geoorloofd. Weer verdwaalde kogel. Men meldt uit Sas van Gent aan de Midd. Crt Ten tweeden male heeft zich het feit voorgedaan, dat er door een militair een kogel afgeschoten is, die een huis trof. Ditmaal werd een raam doorboord in het meubelmagazjjn op de Veemarkt. Blijkbaar is de kogel afkomstig van een Duitschen greDSwachter langs de z.g. Vrij- straat. Uit het feit dat de kogel in een grooten boog zijn weg genomen heeft over de daken van al de tusschen grens en de kom der gemeente liggende huizen moet de conelusie getrokken worden dat men bier niet te doen heeft met een schot op een persoon gericht. Gelukkig bljjft de schade tot eenige materieele beschadiging van een Neder- landsch burger bepaald, doch het had even- goed kunnen gebeuren, dat het projectiel in de drukke straten terecbt ware gekomen en persoonlijke ongelukken teweeg had gebracht. - Men schrijft ons Heden is verschenen het 16e jaarverslag van de Cooperatieve Centrale Raiffeisenbank, gevestigd te Utrecht, waarbij de meeste boe- renleenbanken in Zeeland zijn aangesloten. In 1913 waren er 475 banken bij aan gesloten. In 1914 kwamen er 26 nieuwe banken bij, waarvan 6 uit Zeeland, als Kloe- tinge, St. Laurens, St. Maartensdijk, Ooster- land, St. Filipsland en O. en W.-Souburg. Een trad er uit ri.l. Ommen, zoodat op 1 Januari 1915 waren aangesloten juist 500 banken. In 1914 was er eene winst van f 2o.304 tegen f 6324 in 1913 en f 14.460 in 1912. Deze winst zal na de noodige afschrijvingen in het reservefonds gestort worden, dat daardoor stijgt tot ruim 90,000. In Zeeland zijn tegenwoordig 36 banken bij de Centrale van Utrecht aangesloten daarvan hebben de meeste slechts een aan- deel genomen, Lamswaarde heeft er echter 5, Stavenisse 4, Boschkapelle, Graauw, Dreischor en Tholen 3, Zuid-Holland heeft de meeste aangesloten banken n 1. 86, de micste Noord-Brabant 5. In Limburg nihil. Op 1 Januari 11. hadden de banken van Graauw, Hulst, Koewacht, Nieuw Namen, Ossenisse, Stoppeldijk, Boschkapelle, Stave nisse en Tholen schuld aan de Centrale. De meeste had Boschkapelle n.l. f 19.688, het minst Nieuw Namen f 873, de overige hadden alien gelden te Utrecht uitstaan. Het meeste hadden Lamswaarde, Zuiddorpe, Ter Neuzen en St. Jansteen. In 1913 had de meeste winst gemaakt Lamswaarde met 1132, dan volgt Graauw met f 915. De minste had Ossenisse n.l. 10,75. De grootste reserve had Kloosterzande, dan volgt Koewacht, de minste Heugstdijk. Op 1 Januari 1914 waren op de barken in Zeeland geplaatst 1,5 millioen gulden aan spaargelden en was aan voorschotten ver- strekt ruim een millioen gulden. Kwijtschelding van de visschery- pacht. an verschillende zijden vernamen wij dat de visschers van het Bestuur der Visscherij op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen bericht hebben ontvangen dat hun wegens de tjjdsomstandigheden 70 pCt van hun pacht is kwijtgescholden. (Dit is dus anders dan het bericht in //Zelandia" dat van slechts 50 pCt sprak.) Deze oplossing zal zeker met voldoening worden vernomen, en dankbaar worden aan- vaard. Er zullen er echter nog altijd zijn, die door de enorme schade welke de oester- en mosselhandel van den oorlog ondervinden, veel moeite zullen hebben ook die 30 pCt op te brengen. Men wordt nu van zelf herinuerd aan het feit dat de pachtsommen tot buitengewone hoogte zijn opgedreven. In de Kamerzitting van 21 Dec. deelde de heer Patijn er eenige cyfers over mee, waaruit bleek dat de pacht bij de laatste openbare verpachtingen in veel plaatsen meer dan verdrievoudigd was. ^De fiscus vaart er wel bjj, althans op het papier, zeide de heer Patijn, maar de welvaart in de visschersplaatsen wordt op den duur gefnuikt." Het betoog van dtn heer Patijn, aange- vuld door opmerkingen van den heer De Muralt hebben den Minister er toe gebracht tot de toezegging dat het niet-voldoen van de pacht van dit jaar niet zou leiden tot uitsluiting van een volgenden pacht, zooals eerst gedreigd was. En voorts zei de Minister toe een remissie te zullen over- wegen van de pacht van het loopend jaar. Blijkbaar is het bovenvermeld besluit tot gedeeltelijke kwijtschelding een gevolg van die overweging. We vermoeden voorts dat de nu opge- dane ervaringen wel van zelf remmend zullen werken bij een volgende verpachting, al zal ook het voor- en nadeel van het stelsel der openbare verpachtingen zelf nog zorgvul- dige overweging verdienen. (M. Crt.) JProvinciale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Te Middelburg werd Zaterdag onder voorzitterschap van den heer Mr. Dr. F. S. Witteveen de jaarvergadering gehouden van de bovengenoemde vereeniging. De voorzitter opende de vergadering met een wourd van welkom aan de aanwezige afge- vaardigde, terwjjl hij ook de Provinciale enquetrice, mejuffrouw Brujjn, toesprak en haar toewenschte dat zjj tot genoegen van zichzelf en tot dat van het bestuur werkzaam moge zijn. De secretaris, de heer A. J. Hoorweg bracht verslag over 1914 uit, hieruit bljjkt dat thans 10 groene kruisvereenigingen bjj de vereeniging zjjn aangesloten en 63 particuliere donateurs. In afwachtiDg van de toekenning van Rjjks- en Provinciale subsidie, kon de ver eeniging in 1914 niet veel daadwerkeljjks verrichten. Toen in December de laatst- bedoelde subsidie vast stond werd direct overgegaan tot het aanstellen van een rondreizend provinciaal huisbezoekster. In 1914 kon nog geen sprake zjjn van een geregeld gevoerden strjjd tegen de tuber culose in ZeelaDd, maar dit jaar zjjn de vaste grondslagen gelegd, waarop het mogeljjk zal zijn de volgende jaren voort te bouwen. Door den penningmeester, den heer A. C. J. Nooteboom, werd de rekening over 1914 uitgebracht, welke rekening werd goedgekeurd. De heer Nooteboom, aan de beurt van aftreding als bestuurslid, werd herkozen en in plaats vai den heer Dr. Cammaert te Hulst, die niet heikiesbaar was, werd ge- kozen de heer Seheltus, burgemeester van Schoondijke. De voorzitter deelt nog mede, dat hjj op uitnoodiging van de centrale vereeniging tot bestrjjding der tuberculose, de Provin ciale vereeniging heeft vertegenwoordigd op eene vergadering, ter bespreking van de opleiding van huisbezoeksters belegd. De bedoeling is een algemeenen cursus in den Haag te houden en bovendien provin ciale cursussen. Het ontwerp-reglement voor deze opleiding zal aan de afdeelingen worden rondgezonden. De wijkverpleegsters zullen het eerst voor opleiding in aanmer- king komen, Bjj de rondvraag vroeg de heer C. E. Plugge nadere inlichtingen over den ver- koop van de Eramabloempjes en over den werkkring van mejuffrouw Brujjn. De voorzitter deed mededeelingen, dat wat betreft den verkoop van het bloempje be paald was, dat de opbrengst ten bate kwam van plaatseljjke vereenigingen of waar die niet zjjn aan de Provinciale vereeniging. Zoo is de opbrengst te Middelburg aan de Provinciale vereeniging gekomen en zal aan de dames en heeren die zich voor dit werk spanden de dank der vereeniging worden gebracht. Wat betreft de tweede vraag, deelde de voorzitter mede, dat mejff'rouw Brujjn bin- nenkort naar Rotterdam zal gaan om met de Zuid-Hollandsche enquetrice eenigen tjjd mede te reizen om haar wjjze van werken gade te slaan en dat dan het werk hier krachtig ter hand zal worden genomen. De heer Witteveen deelde ten slotte mede, dat hij binnenkort Zeeland verlaat en dat hjj daarom alsdan zjjn taak als voorzitter zal neerleggen. Het spijt spreker zeer, zoo spoedig hiertoe te moeten overgaan. De heer Witteveen hoopte dat de ver eeniging moge bloeien en zjj haar doel mag bereiken. De heer Hoorweg bracht dank aan den heer Witteveen voor hetgeen hjj in het belang der goede zaak in Zeeland heeft gedaan. Een vraag van den heer Hoorweg of men nu reeds een plaatsvervanger voor den heer Witteveen wilde aanwjjzen werd na eenige besprekingen ontkennend beant- woord. KLOOSTERZANDE. De vluchtelingen nit het kamp zjjn alien naar Uden vertrokken, uitgenomen een dertigtal, dat min of meer ongesteld is. if Naar wjj vernemen, worden de tenten niet afgebroken, wel echter de tent, waarin de militaire wacht verbleef. JEen losgeslagen ballon in Zeeland gedaald. SLU1S, 2 Mei. Gisteravond en den ganschen nacht hoorde men in Zeeuwsch- Vlaanderen hevig marine-geschutvuur uit de richting van Ostende en Nieuwpoort. Ook heden, Zondagvoormiddag klinkt het nog. Rond Zeebrugge heerschte volstrekte kalmte. Afgezien van de daar gestation- neerde vaartuigen, was hier tot nu toe niets van de zooveel besproken Duitsche oorlogsschepen voor de Belgische kust te bespeuren, Dezeu morgen dreef een Duitsche ballon boven Zeeuwsch-Vlaanderen. Hjj werd hevig door Nederlandsche militairen besehoten en is tusschen Draaibrug en Aardenburg ge daald. Er waren geen passagiers in. (Tel.) Het te Vlissingen verdronken 13jarig knaapje. Zaterdag kwam de justitie uit Middel burg" te Vlissingen, om een nader onderzoek in te stellen in verband met het gebeurde met den 13jarigen J. S., die 26 dezer, toen hij aan boord van de „Hydra" zijn koop- waren te koop aanbood, overboord viel en, hoewel spoedig gered, kort daarop over- leed. In verb arid pict deze zaak bevat de VI. Crt. ook een oproeping van den commissaris van politie, waarbij 2 jongens, welke dien mor gen aan den dijk van de liaven, nabij het Oostelijk liavenhoofd hebben geloopen, ver- zocht woi"d en zich ten spoedigste aan tc melden en verder alien die omtrent het ge beurde inlichtingen kunnen geven. De Belgische schepen. Aan alle Belgische zeilschepen die in de haven van Vlissingen en in het kanaal lig- gen, is aangezegd dat ze zoo spoedig moge lijk Vlissingen moeten verlaten. Alleen mo- gen blijven liggen de schepen die met eigen kracht kunnen varen (stoombooten en mb- toren). Vrijdag passeerde door het Walchersch kanaal op weg naar Zierikzee een lange sleep visscliersvaartuigen uit Heyst, die b| de bezetting van hunne woonplaals een heenkomen naar Nederland hadden gezocht in het haventje aan de Wielingen, doch daar thans ook niet meer mogen blijven liggeM. RECHTSZAKEN. Door het kantongerecht te Rotterdam is een R.-C. geesteljjke aldaar veroordeeld tot eene geldboete van 1,ter zake dat hjj een huwelijk had voltrokken voor dat partijen hem hebben doen bljjken, dat het huweljjk voor den ambtenaar van den burgerljjken stand was geschied. De Provinciale Commissie voor de Rund- veeverbetering in Zeeland, heeft, naar de Midd. Crt. meldt na gepleegd overleg met den districtsveearts, besloten om, in verband met bet optreden van mond- en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2