ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 2EEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6218. Dins dag 4 Mei 1915. 55e Jaargang. Aankondiging. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 25. Bit Blad versshpt Maanilag-, Woensdag- en Yrydagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. wegen en Yoetpaden met de kunstwerken. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad /l.Franco per post voor Nederland jF 1.10. Bi] vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buifen Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeecte HOEK brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat te beginnen op 13 Mei 1915, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Hoek, 27 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Seeretaris. De kleine Staten en het recht 1 Bet eenige wat ons wezenlijk interesseert zegt de Nederlander is de handhaving van het recht, niet alleen omdat in ons oog het recht heilig is, maar ook omdat het voor kleine staten de eenige stut en de eenige veiligheid is. Terwijl ook voor groote staten de erkenning van het recht het eenige middel is om op den duur het voeren van oorlogen te voorkomen. Men behoeft niet veel historiekennis te bezitten om te weten dat alle staten, geen uitgezonderd, zich uitsluitend laten leiden door hun eigenbelang, en wanneer dan de een of ander ons erop wijst, dat dit of dat land ons toch altijd genegeu is, of door zekere banden aan ons Vorstenhuis is ver- knocht, dan denken wij dat zal dan wel in het belang gebeurd zijn niet van ons, maar van zoo'n land zelf. Het kan zijn, dat wij voor een buurman groote sympathie gevoelen en toch zijn macht ongaarne zien toenemen omdat hij, om deze of gene reden er meer belang bij kan hebben dan anderen om ons in zijn liefde dood te drukken en wij willen ook niet door onze vrienden doodgedrukt worden. Alle mogendheden laten zich leiden door haar belang; en kan dat wel anders Zal men een volk naar 't slagveld zenden, ter wille van een belang dat dat volk niet raakt Niet hoe wij over Duitschland of over Engeland denken, maar hoe die landen en hun regeeringen denken over ons, denken over onze nationale zelfstandigheid, is de quaestie die voor ons land van het grootste belang is, doch die weinig of niets te maken heeft met persoonljjke sympathieen. Bet spreekt vanzelf, dat als de volken zich laten leiden en moeten laten leiden door hun eigen belang, het voor de zwakste onder hen van het allergrootste gewicht is, dat die volken zichzelven gehouden achten aan het recht, zich dus niet gedragen als machthebbers en overheersehers, maar als leden van een gemeenschap die het recht hoog houdt. Vertrouwen op sympathie is bonwen op zand. Zien wij niet hoe zelfs een volk, dat aanvankeljjk een alliantie sloot met twee andere volken, niet alleen den geallieerden in hun zwaren krijg niet bijstaat waar iets voor te zeggen is maar ze thans zelfs met oorlog bedreigt Wat is vooral het verschrikkelijke van den huidigen toestand Vroeger gingen uitsluitend vrijwilligers ten oorlog en moesten de tegenstanders wel uitscheiden als hun strijdmiddelen tekort schoten. Maar thans wordt geheel de bevolking ter slacht- bank gevoerd, en wanneer haar gesuggereerd is dat de oorlog dient tot zelfbehoud en niet door de machthebbers is voorbereid en gewild, beschikt de belligerent over het vermogen ,van heel de natie, zonder dat iemand ter wereld zich daartegen meer verzetten kan. Aan dien afschuwelijken toestand kan slechts een einde komen, indien alle volken en hunne regeeringen zich bewust worden, dat een oorlog slechts gerechtvaardigd is indien hij gevoerd wordt tot handhaving van het recht. Laat ons meewerken om ook onder de leiders der volken de spreuk ingang te doen vinden dat recht gaat boven macht laat ons ook tegenover hem die ons anders sympathiek is durven zeggen gij hebt het geschonden laat ons niet nit sympathie, rechtsschennis, goedpraten, of uit den weg gaan voor de veelal juiste opmer- king dat ook wijzelven aan rechtsschennis ons vaak hebben schuldig gemaakt, laat ons het waandenkbeeld, hoe oud het ook zijn moge, bestrijden, dat een volk of een statenbond geroepen is tot de wereldheer- schappijlaat ons duidelijk maken aan ieder die hooren wil, dat elk volk zijn eigen roeping heeft, n.l. om zich naar zijn aard te ontwikkelen, maar niet om een ander volk door kraehtmiddelen ten onder te houden laat ons zoeken naar regelen waaraan de recbtsgelijkheid van alle staten ten grondslag ligt en naar middelen om, desnoods met geweld, de naleving dier regelen te verzekeren. Dan kan ook een klein land als het onze van beteekenis zijn in de historie der volken. Landbouwverloven. De secretarissen der bemiddelingsbureau's uit het Nederlandsch Landbouwcomite zijn Zaterdag onder leiding van den directeur- generaal van den landbouw, den heer van Hoek, eD in tegenwoordigheid van den in- specteur van den landbouw, den heer Lohnis, in het gebouw bijeengekomen. Doel van deze door den directeur-generaal van den landbouw bijeengeroepen bijeenkomst is te beraadslagen over de te treffen regelingen voor de verdere landbouwverloven vanver- schillenden aard. Yerloven voor Industrie en landbouw. De opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft, volgens de N. R. Crt., op verlangen van den Minister van Oorlog bepaald, dat de gemobiliseerde arbeiders van industrie en landbouw, die levensmid- delen ten gebruike voor hun gezinnen verbouwen, deze maand Let reeds voor Pinksteren verleende verlof aan een stuk zullen genieten, verlengd met een dag voor den 15en Mei. De verloven van de overige gemobiliseerden zullen zich daarnaar regelen. Het gevolg daarvan is, dat de kleine landbezitters bovenbedoeld 5 dagen tijd hebben om hun grond te bewerken. Gewetensgeld. De Minister van Financien maakt bekend, dat, ten behoeve van 's Rijks schatkist, van onbekenden is ontvangen nit Amsterdam, onder letters H. B. M., 120 aan bank- biljetten en uit 's Gravenhage onder letters N. N., 103,60 per postwissel, wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting. [(St. Crt.) Schadevergoeding aan Nederlandsche treilers. Een Wolff-telegram van uit Hamburg meldt niet-officieel aan het Alg. Hbl In de gisteren gehouden zitting van het Preisengericht eischte de reederij van de op 22 Januari in de Noordzee aangehouden, maar op 25 Januari weer vrjjgelaten Ne- derlandsche visschersstoomboot /Bertha Elizabeth" sehadevergoeding voor 58 ver- loren vischuren, tot een bedrag van 885 gulden. Het prijsgerecht besliste, dat de reederij recht had op een schadevergoeding van 565 gulden, benevens 4 proc. rente sedert 1 Februari 1915. Wegens het opbrengen van de Neder- landsche treilers //Sydney Albert" en „Pieter Jan" waren eveneens eischen tot schade vergoeding ingediend. Aan de reederij van de (/Sydney Albert" werd een schadever goeding van 4258, aan die van de //Pieter Jan" een van 3598 gulden toegekend. In zake den opgebrachten Nederlandschen treiler //Haverkamp" werd de eisch afge- wezen, daar er voldoende redenen voor de opbrenging waren. De dichter B. van Meurs. Te Rotterdam is juist op zijn 80en verjaar- dag overleden de alom bekende dichter pater B. M. van Meurs. Zijne gedichten hadden een ernstigen en jovialen tint. In de let- terkunde had pater Fan Meurs grooten naam. Loterijen. Door het bestuur van het plaatselpk co- mite voor de Katholieke Sociale Actie te 's Gravenhage is volgens de H. Crt. aan de Ministers van Justitie en van Financien en aan de Eerste- en Tweede Kamer een adres gericht, waarin verzocht wordt maat- regelen te bevorderen, waardoor particuliere loterijen van privaat winstbejag algemeen worden beeindigd, en, zoo noodig, de Staats- loterjj eenigszins worde uitgebreid, het laatste ter voerkoming dat het particulier initiatief op andere wijzen den speeldrang in erger banen leide. De Eucht-raid. Bommen op Thielt, Kortrijken Ingelmun- ster. - Ypernsieg. - Handel in oude paarden. Landbouw- arbeid onder kanongebulder. Uit Thielt wordt d.d. 30 April aan de Tel. gemeld Bij de laatste lucht-raid der verbondenen stond ook Thielt op het programmahier zijn 4 bommen gew -pen. Ze waren ge- munt op de spoorlijn, doch kwamen op een veld bij het station terecht. Drie ont- ploften niet en de knal van de vierde werd in de stad door slechts weinigen gehoord. Nu is 't waar, dat het stadje Thielt 1 K.M. van 't station ligt. Dit is de tweede bom- aanslag hier geweest. De eerste was ern- tiger, tijdens het bezoek van den keizer. 10 K.M. van Thielt te Ingelmunster en nog 10 K.M. zuidelijker, te Kortrijk, werden denzelfden middag (verleden Maandag) ook bommen geworpener werd wat schade aan de spoorwegwissels toegebracht. Maar deze was al gauw hersteld. De vliegmachines hebben als bommen- werpers weinig beteekenis. Dat is tenminste hier de ondervinding en Flaanderen heeft ondervinding van deze nieuwe oorlogs- methode vliegers zijn als verkenners meer waard. Zoo ziet de Thielsche bevolking ze dage- lyks, als 't weer tenminste niet al te on- stuimig is. Maar velen kijken niet meer naar de vogels. Men wordt alles gewoon. De Zeppelins hebben meer belangstelling. Ook die zweven meermalen rond. Onlangs reed een trein voorbij Gent. Over de wagons lagen zeilen, waarop te lezen stond //Overblijfsels van een Fransch luchtschip". Maar 't was 't overschot van de Zeppelin te Aalter-brug in de boomen terecht gekomen. De Dnitschers hadden dit ongeluk verborgen willen houden. Daar- om ook werd van de plaats van 't onheil het volk geweerd, maar och, het is hier zoo stil, dat zulk een gebeurtenis een welkome afieiding voor de gesprekken vormt. Bij Yperen woedt de strijd voort. 's Nachts is het kanongeoulder soms zoo geweldig, dat veel menschen 't bed verlaten en aan de ramen of de achterdeur luisteren en maar niet kunnen begrijpen, dat dit ge- daver nog van zoover komt. Thielt ligt hemelsbreedte toch 20 K.M. van 't front. Gekwetsten zijn hier niet, maar wel stroomen ze toe te Kortrijk, lsegem, Rousselaere, terwijl ook Brugge vol ligt. Men heeft hier heel wat moeten hooren van de Ypernsieg" en de soldaten toonden het in hun tfZeitungen", waar de zege met dikke letters vermeld was. Maar de groote overwinning is nog niet beslist. De wor- steling duurt voort. Men hoort van tegen- aanvallen en dat is voor het volk een teeken, dat het Duitsche offensief niet naar des Duitschers wensch gaat. Te Thielt en in de omgeving is het rustig. De kleinhandel gaat wel, maar de eigenlijke zaken liggen stil. Soms is hier nog al volk, dat uit't Zuiden naar't Noorden of omgekeerd trekt en dan allicht op de Thieltsche Kommandantnr moet zijn voor 't afstempelen der passen. Ook de oorlogs-handel bestaat, bij v. het opkoopen door burgers van zieke of afge- tobde paarden, wat nu echter verboden is geworden. De zieke paarden moeten naar Gent. Menigeen had met dien handel een buitenkansje. Op een naburig dorp moesten soldaten vertrekken en boden ze een ziek paard te koop aan. Ze vroegen 30 mark. Men bood er vijf. Dertig riepen de mili- tairen, of we slachten het. Een burger betaalde de gevraagde 3om. Twee uur later schonk 't zoogenaamde zieke paard 't leven aan een veulen. Een onderofficier verkocht een afgejakkerd paard voor 15 mark. Toen de koop gesloten was, wilde hij dezen verbreken, vermoedelijk omdat hij meer kon krijgen. Maar de burger hield vol, //koop is koop", en ging zijn beklag doen bij een officier. Hij mocht den knol behouden. Deze paarden werden verzorgd en menig werkt nu op 't land, is in dienst van den vrede O, de heerlijke omgeving van Thielt, niet geschonden door den oorlog, ligt zoo vreedzaam te blakeren in de lente- zon. Maar de landman hoort het gebulder van 't kanon en weet, dat vier uur gaans van hem al maar door dooden vallen en gewonden worden vervoerd. Hij zaaitVoor wien Voor den overheerscher Hij vraagt het niet, maar arbeidt geregeld voort, en in 't harte blijft de hoop. "Hij is sterk, geducht sterk, maar zal 't niet kunnen houden", is de algemeene overtuiging. Die //hij" is de Duitscher. De koningin van Belgie en haar Beiersche bloedverwanten. De bekende Fransche schrijver Pierre Loti is, volgens een bericht uit Parijs aan de //National Tidende", door de koningin van Belgie in audientie ontvangen. Loti bracbt het gesprek op de Beiersche bloedverwanten der koningin, waarbij deze zeide, dat ze geen betrekkingen meer met haar bloed verwanten had. Tusschen hen en haar was een scheidsmuur opgericht, die nooit ver- wijderd zou kunnen worden. De strijd bij Yperen. Het vervoer van gesneuvelden en gewonden. Vrijdag was een vreeselijke dag van strijd in Flaanderen, aldus meldt men uit Brugge d.d. 1 Mei aan de Tel., 's Morgens heerschte een dikke mist, die echter om- streeks negen unr optrok en toen begon het gevecht uit de richting Yperen Dixmuiden zoo geweldig te daveren als wij sedert October niet meer gehoord hebben. Zonder overdrijving mogen we zeggen, dat het geen halve minuut van de lucht was. Zonder ophouden dreunde de zware slagen van ongeveer half tien voor- middag tot de avond al eenigen tijd ge- vallen was. In den nacht begon het weer en hedenmorgen bulderden de kanonnen al even geweldig als gisteren. Het mag eentonig lijken, steeds te melden, dat er vele gekwetsten aan- en doorgevoerd worden, maar dit is zoo ontzettend, dat het volk er aanhoudend over spreekt. RoussMaere is er een centrum voor, met zijn drie tramlijnen van BixschooteDix muiden en Hooglede—Kortrijk en Brugge eveneens. Uit wagons van een langen trein, die traag over de spoorlijn naar Gent reed, zag men bloed sijpelen. Menige soldaat is bij aankomst op de plaats van bestemming overleden. Ook onderweg werden lijken nitgeladen, dan zijn er konvooien gesneuveld. Vlaanderen is weer het oord van verschrik- king en lijden en de vreeselijkste tooneelen aan het front blijven daar nog voor het volk verborgen, uitgezonderd voor de opge- roepen burgers, welke lijken moeten op- ruimen. Men heeft hier de vaste overtuiging dat de lente-strijd aangebroken is, d'e tijd zoo boopt men - waarop al maanden in soldatenbrieven gezinspeeld was. De over tuiging heerscht, dat er nu verandering komen moet, maar de Duitsche soldaten be- weren nog steeds, dat ze de Engelschen slaan. Van een ooggetuige vernamen wij dat bij Vrijdag 7 treinen met gewonden te Gent had zien binnenkomen. De actie tegen de Dardanellen. De berichten, die ons van Turksche en Engelsche zijde bereiken omtrent den strijd bjj de Dardanellen, zijn zoo tegenstrijdig, dat het moeilijk, zoo niet onmogelijk is, om uit te maken, water bij de zeeengte eigenlijk voorvalt, schrijft het Rott. Nwsbl. Maar niet zijn de berichten uit de beide elkaar vijandige bronnen met elkander in tegen- spraak, het Turksche communique van Vrijdag beweert zelfs juist het tegenover- gestelde van wat dat van Donderdag ten beste gaf. Toen heette 't, dat aan de Euro- peesche zijde der Dardanellen zich geen enkele vijand meer bevond. Overal was hij op zijn schepen teruggedreven of anders bij den bajonetaanval afgemaakt en gevangen genomen. Het hevigst waren de gevechten bij Kaba Tepe, waar de strijd twee dagen en een nacht duurde, maar tenslotte eindigde met de algeheele vernietiging van de land- dingstroepen aldaar. Slechts aan de Azia- tische zijde, bij Koem Kaleh, bevonden zich nog eenige vijanden, die echter weldra ver- dreven zouden worden. Daarentegen vertelden de Tnrken Vrijdag dat bij Koem Kaleh geen vijand meer staat, maar dat dezen nog slechts bij Kaba Tepe (waar hij den vorigen dag al in zee terug- geworpen was hardnekkig standhoudt. Bij het bombardement, dat tegen den ingang van de zeeengte door een vloot van zestien schepen plaats had, werden, volgens de Turken, de //Jeanne d'Arc", de //Ven geance", de //Triumph" en de //Majestic" beschadigd, twee torpedobooten en 'n tor- pedojager in den grond geboord en een transportschip tot zinken gebracht, terwijl de duizenden granaten der oorlogsschepen slechts een paar manschappen doodden. Sedert twee dagen had de vloot zich dan ook volkomen teruggetrokken. Dat zou alles heel mooi zijn, indien niet juist van Engelsche zijde werd medege- deeld, dat het bombardement van de vij- andelijke stellingen aan den ingang der Dardanellen al sedert vier dagen onafge- broken voortduurt en steeds in hevigheid toeneemt. Bovendien, naar deze berichten te oor- deelen, schijnt de landing dan toch wel niet op zulk een algemeene mislukking te zijn uitgeloopen, als de Turksche staf ons zou willen doen gelooven. Immers staan de verbondenen niet alleen nog steeds bij Koem Kaleh, maar zij maakten zelfs in de daarbjj gelegen vlakte van Troje 500 Tnr ken gevangen, wat men gemeenlijk niet pleegt te doen, wanneer men op het punt staat om in zee gedreven te worden of andersziDS in het nauw0wordt gebracht. Bovendien melden deze berichten, dat de Franschen bij Koem Kaleh zelf ook ge- vangenen maakten. Ook deelt men van Engelsche zijde mede, dat de Turksche garnizoenen tusschen Kilid Bahr en Kaap Helles, op Gallipoli geheel zijn afgesneden, dat er 1200 gevan- genen werden gemaakt en de verbonden legers zich hebben vastgezet over het nauwste gedeelte van het schiereiland, wat niet geheel overeenstemt met de Turksche mededeeling, dat er zich geen man der der landingslegers nog op Europeeschen oever zou bevinden Voegen wij er nog bij, dat de Engel schen bij het noordelijker gelegen Enos aan de Golf van Saros zijn geland en reeds 32 K.M. binnenslands oprukten, terwijl ook de haven van Smyrna onder vuur van oorlogsschepen wordt genomen, dan ziet het er niet naar uit, dat men de Turksche overwinnings-berichten onvoorwaardelijk moet aanvaarden. Integendeel hebben wij den indruk, dat aan de Dardanellen de kansen ten gunste van de verbondenen aan het verkeeren zijn. In elk geval wil het ons toeschijnen, dat de toekenning van den eeretitel //Ghazi" (overwinnaar) aan den sultan welke Zater dag zou plaats hebben, eenigszins voorbarig is geschied. Een officieele mededeeling over de krijgs- verrichtingen aan de Dardanellen van 25 tot 29 dezer zegtOp zes versehillende plaatsen zijn troepen ontscheept onder dekking van het vuur der geheele vloot. De krijgsver- richtingen der eerste dagen hebben tenge- volge gehad, dat sterke Engelsche, Austra- lische en Fransche troepenmachten zich hebben genesteld op 3 hoofdpunten en wel de Australiers en Nieuw-Zeelanders op de benedenhellingen van Saribair, ten noorden van Kabatepe, de Engelschen op Kaap Tekeh bij de Mortobaai, en de Franschen aan de Aziatische zijde bij Koem Kale. Op 26 April, bp 't krieken van den dag, was de vijand nog in 't bezit van het dorp Sedulbahr, dat een doolhof van holen, loop- graven en versperringen vormt. Deze stel- ling is door de Engelschen bestormd in een frontalen aanval door de onbeschadigde prikkeldraadversperringen. Op dit deel van het schiereiland hebben wij dus voorgoed vasten voet gekregen. De bondgenooten rukten op 27 April vooruit en bezetten des avonds de verschanste linie van een punt ten noorden van Kaap Teke naar de Totts-battery. Onderwijl rukten de Australiers en Nieuw-Zeelanders met groote onverschrokkenheid voorwaarts en raakten herhaaldelijk met den vijand slaags, die na verscheidene hevige tegen- aanvallen werd teruggeworpen. In den ochtend van 27 April ontstond er een verwoed gevecht met een Turksche afdeeling, die een aanval deed op Saribair, na een hevige beschieting door de artillerie. De Australiers en Nieuw-Zeelanders fnuikten echter elke poging en slaagden er ten slotte in tot het offensief over te gaan. De Turksche troepen bij Koem kale ondernamen den 26en eveneens tot viermaal toe tegen-aanvallen, doch de Franschen wisten al hun stellingen te behouden en namen 500 Turken gevangen. De verliezen van het landingsleger zijn, zooals vaozelf spreekr, zwaar geweest en de verliezen op de vloot zijn ook talrijk. De ontscheping van het leger moest ge- schieden in het gezicht van een met mo- derne wapens uitgerusten vijandboven dien waren zoowel onder water als op bet land prikkeldraadversperringen aaDgebracht en nog andere belemmeringen moesten worden overwonnen. Turksche oorlogsschepen hebben herhaal delijk getracht tusschenbeide te komen, maar verdwenen telkens bij de nadering van het slagschip -Queen Elisabeth", dat evenwel nog een Turksch transportschip van 8000 ton heeft verrast en in den grond geboord. De Daily Telegraph" meldt, dat Turksche vliegers hebben getracht, bommen te werpen op de schepen der bondgenooten in de Dardanellen. TER COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1