ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVEBTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6216. Donderdag 29 April 1915. 55e Jaargang. DRANKWET. Bekendmaking. Aankondiging. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN Telefoon Bit Blad Yerscliljnt Maandag', Woensdag* en Yrijdagavoiid, nitgezonderd op Feestdagen, Isij ds Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. wegen en yoetpaden met de kunstwerken. FEVILLBTOir. 1x3. ITe-velem. 1 Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. •v" Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dii*@cte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Uiir op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van HET BESTUUR DER ROOMSCH KATHOLIEKE MILITAIRE-YER- EENIG1NG te Ter Nenzen, in de aaneensluitende beneden lokalen van het perceel plaatselijk gemerkt 20 en gelegen aan de Korte Kerkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wet houders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 26 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van H O E K maken bekend, dat zij, die voor hunne kinderen of pupillen op .2 Jllei a. 8. toe- lating tot de openbare lagere school albier, verlangen, zich daartoe tot en met 30 dezer bij bet hoofd der school kunnen aanmelden. De kinderen, die in den loop van dit jaar zes jaren oud zip, warden toegeiaten, Hoek, 1 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der geineente HOEK brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat te beginnen op 13 Mei 1915, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gebouden van de Hoek, 27 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. S3e algemeene toestand. De strijd is thaus algemeen tusschen Lens en de zee, meldde Maandag de //Morning Post". Hevig wordt er gevochten bij La Bassee en langs het kanaal van den Yse'r, tusschen Bixschoote en Yperen. En bet schijnt, dat in beide streken de Duitscbers eenig voordeel hebben bebaald. De gevechten bij Yperen waren ingeleid door een Engelschen aanval ten Z.O. van de stad, tusschen de dorpen Zillebeke en Klein-Zillebeke, met het doel den heuvel 60, die daar gelegen is, te nemen, om de Duitsche positie bij Zandvoerde beter onder vuur te kunnen nemen. In blijde opgewondenheid vergat ze de boodschappen, die ze zich voorgenomen had te doen en begaf zich met de eerste de beste gelegenheid huiswaarts. Ze werd getroffen door iets gejaagds, iets gewrongens, zooals men soms voelt dat er een of ander is, zooals het zijn moet, merk- baar aan alles in onze omgeving. De meis- jes waren stil, de dienstboden zagen be- drukt. In het eerst sloeg Liane er geen acht op, doch ten laatste moest het wel hare aandacht trekken en ook nu eerst be- speurde ze de afwezigheid, van den kleinen Max. i „Wat is er toch", vroeg ze verwonderd, „en waar is Max?" Geen antwoord. „Waar is Max?" vroeg ze nu werkelijk verschrikt, haar oudste dochtertje bij den arm vattende. „Max ligt boven in zijn bedje, mama! en is heel well. Ik zal het u maar zeggen: Max is in den vijver gevallen." „Groote God!" en zonder verder te hoo- ren, ijlde Liane naar boven. In een oogwenk zag ze, dat hij rustig sluimerde en met een luid „Goddank!!' knielde 'ze bij zijn bedje neder en stortte haar ovrervol gemoed uit in een vurig ge- bed. Gester-kt rees ze op, doch nog rillende bij Terwijl bier de gevechten plaats hadden, bereidde de Duitsche legercommandant een groote operatie op het front ten Noorden van Yperen voor. Deze operatie werd in geleid door een hevig artillerievuur, waar- bij de linies der bondgenooten ten Zuiden van den straatweg Steenstraate-Langemarck- Poelcappelle onder vuur werden genomen. Door dit artillerievuur was de aanval voor- bereid, en in de laatste dagen der vorige week zou de aanval worden ondernomen. Zooals wij reeds mededeelden, vielen daarbij Langemarck, Pilkem, Steenstraate en bet Sas in handen der Duitschers. Tusschen laatstgenoemde plaatsen vermeesterden zij een overgang over bet Yser-kanaal en be- zetten Lizernede Franscbe bezetting dier plaats trok op Boezinghe terug. De Engelschen, die St. Julien, oostelijk van Pilkem bezet hadden, moesten deze plaats ontruimen, daar de terugtocbt der Franscben de Engelsche stelling daar zeer had verzwakt. St. Julien, dat door de Canadeezen zeer dapper eenigen tijd werd verdedigd, waarschjjnlijk om den terugtocbt der Engelsche troepen te dekken, werd nu ook door de Duitschers bezet. Het was te verwachten aldus schrijft het Alg. Hbl. dat in dit front na den vooruitgang van de Duitsche linie krachtige tegenaanvallen zouden worden gedaan. (Jit de officieele berichten blijkt, dat de Engelschen de stelling van Yperen bezet houden, en de Belgen de posities van Bix schoote naar het noorden, gesteund door Fransche troepen. Tusschen Bixschoote en Yperen, over een front van ongeveer vijf mijlen waren de Franscben opgesteld, en in den sector, waar de Fransch-Belgische stellingen bij elkaar komen, deden de Duitschers hun aanval. De Franschen weken terug en noodzaakten daardoor de Engelschen ook terug te trekken. Maar in den morgen van Vrijdag deden de Bel- giscb-Fransche troepen een tegenaanval, waarin zij volgens de Franscbe berichten, Lizerne bernamen. Het Duitsche stafbe- richt meldt echter, dat alle veroverde stel lingen, ook Lizerne, in handen der Duit schers gebleven zijn. In bet oostelijk deel der stelling werd de aanval op Zonne- beke, dat nog in handen der Engelschen was, voortgezet. Inmiddels waren de Canadeezen, waar- schijnlijk uit de reserve gekomen, ten aan val opgerukt. Deze troepen scbijnen zeer dapper te hebben gevochten en een gedeelte van het verloren gebied te hebben terugge- nomen. Het officieele Engelsche bericbt zegt, dat zij de vier Engelsche kanonnen, die de Duitschers tijdens den eersten aanval genomen hadden, beroverden. De Duitschers beweren in de gevechten bij Yperen 5000 man gevangen genomen te hebben en 44 kanonnen te hebben buit- gemaaktvan dit geschut zou dan een ge deelte bij den aanval der Canadeezen zijn teruggenomen. Tegelijk met deze aanvallen bij Yperen ondernamen de Duitsche troepen bij La Bassee een aanval, in de ricbting Givencby de gedachte, dat ze haar kind, haar beve ling, haar oogappel, die daar rustig lag te slapen, had kunnen wedervinden met blee- ke wangen, strakke oogjes, dood, verloren voor altijd. Eerst thans werd ze Cora gewaar, die naast het bedje zat en die ze in haar wil- den schrik nog niet bemerkt had. „Hoe kwam dat, Cora?" „Ik weet niet, tante, wat er gebeurd is; ik heb alleen om hulp hooren roepen." „Ik wel, mama!! en zal u vertellen, hoe het gegaan is. Emma, Line, Max en ik waren met Anna, de nieuwe kindermeid, bij den vijver aan het spelen en zaten in het gras te luisteren naar eene vertelling. Zoo- doende letten wij geen van alien op Max, die van ons was weggeloopen. Eindelijk misten wij hem en zagen hem tot onzen schrik zitten op het bruggetje aan het einde van den vijver, kiezelsteentjes in het water gooiende. Anna ijlde toe om hem te lialen en riep hem te blijven zitten. U weet, hoe Max is: natuurlijk wilde hij wegloopen en of hij toen gestruikeld is, of hoe het kwam, kunnen wij geen van alien zeggen, maar wij hoorden een plomp en zagen hem weg- drijven. Gillend van angst, liepen we weg, luidkeels om hulp roepende. Gelukkig was Cora „Cora?" „Ja, tante, ik zat te lezen, hoorde om hulp roepen en zag dadelijk, wat er gaande was. Ik begreep ook, dat schreeuwen en hulproepen den lieven, kleinen jongen niet helpen kon en haalde hem er doodeenvou- dig uit." „0, mama, dat had u moeten zien; Cora Cambrin, met zulk een fmcht, dat de Engelschen uit hunne linie- werden ver- dreven het Engelsche bericht zegt echter, dat het verband daardoor niet werd ver- broken, en de Engelschen in staat waren hun aanval te weerstaan. De Fransche berichten pogen deze ge vechten als zeer onbeteekenend voor te stellen, en zeggen, dat het Duitsche ranvankeljjke succes bij de tegenaanvallen veder werd te niet gedaan. Van de verliezen wordt in de Fransche berichten niets gemeld, en in de Duitsche berichten werden door de Fransche censuur de mededeelingen over gevan- genen en buit gemaakte kanonnen geschrapt. Terwijl om Yperen op deze wijze krachtig werd gestreden, deden de Duitschers in het gebied tusschen Maas en Moezel eveneens aanvallen op de Fransche stellingen. Hier werden de rollen dus omgeketrd; de aan- gevallene ging nu tot den aanval over. Met welk resultaat is niet bekend. De Fransche berichten zeggen, dat de Duitsche aanvallen bij Eparges totaal werden afgeslagen, de Duitsche berichten meldenverschillende bergruggen werden, tot aan de hoogten ten westen van Eparges, be9tormd en ver- meesterd. Is dit laatste juist, dan hebben de Duitschers hun stelling tusschen Com- bres en Eparges belangrijk uitgebreid. En ten slotte werd in de Vogezen krach tig gevochten. Een Duitsche aanval op den Hartmannsweilerkopf gelukte de Fransche stellingen werden overmeesterd, elf officie- ren en 749 man gevangen gemaakt, en eenige mitrailleurs genomen. De Franschen trokken zich terug tot op eenigen afstand van hunne stellingen. waar zr eene nieuwe linie hadden ingericht. Naar aanleiding van de Engelsche ver liezen bij Neuve Chapelle, waar om op een front vier mijlen een mijl vooruit te gaan 12,000 man werden verloren, maakt //Truth" de volgende berekening Zoo de winst van een mijl op een front van vier mijlen ons 12,000 man kost, hoeveel man zal het ons dan kosten om naar Berlijn te komen, een afstand van gemiddeld 500 mijlen over een front van 300 mijlen En het antwoord luidt dan 450 millioen menschen. En daar de Duitschers in dat gevecht, over een front van vier mijlen een mijl teruggingen, en daarbij, naar Britsche be rekening 18,000 man verloren, zou het hun, naar dezelfde berekening, 675 millioen menschen kosten, wanneer de geallieerden tot Berlijn komen. Dat zou dus, merkt //Truth" op, voor de geallieerden 355 millioen meer zijn, dan onze geheele gezamelijke bevolking, en voor de Duitschers 605 millioen meer dan hun geheele bevolking. En het blad voegt daaraan de opmerking toe Which is very stranga". De berekening hoeveel menschen het kosten zou voor de Duitschers om Parijs of Calais te bereiken ontbreekt hier. Natuurlijk is dit een eenigszins lugubere grap. Maar het reusachtige verlies, bij Neuve Chapelle, in de gevechten bij Yperen, tusschen Maas en Moezel geeft te denken. zat in een wip op de leuning, hing toen aan hare armen aan de brug en liet zich •daarna in den vijver vallen; ze waaddie naar Max toe, greep hem bij zijn jurk en Liane hoorde- niet meer, ze had haar armen om Cora heen geslagen en kuste haar in hartstochtelijke vervoering; woor- den kon ze niet vinden. Het meisje lachte door hare tranen heen. „0, je, tante, het beteekent niets; ik ben niet voor niks in eeno, neen, dat mag ik niet zeggen. Het beduidde heelemaal niets; ik heb er alleen een natte jurk bij gehaald." „Maar, kindlief, je moet dadelijk naar bed, dan zal ik je wat warms klaarmaken." Cora liet lachende at haar mooie tandjes zien. „Als 't u belieft, niet, tante; wat maakt u een beweging over zoo'n kleinigheid. Het is Zomer en zoo'n bad in den vijver zat Max, noch mij kwaad doen; wat zeg jij, mijn ventje?" „Noem jij dat een kleinigheid! lief kind, als je niet zoo bij de handi geweest waart en net als de anderen je bezinning was kwijt geraakt en weggeloopen, dan was mijn beveling Ze huiverde bij de gedachte; het akelige woord, zoo kort en toch zoo ontzettend veelbeteekenend, wilde niet over de lippen der moeder. Toen de ingenieur thuis kwam, verteld|0 Liane hem het voorgevallene en onwillekeu- rig sidderde de sterke man, toen hij hoor de, aan welk gevaar zijn zoon had bloot- gestaan. Innig aangedaan nam hij Cora in zijn Is het noodzakelijk, om dezen strijd ten einde te brengen, dat honderdduizenden, millioenen menschen worden opgeofferd 'i Is het noodig, dat deze strijd, zonder dat een afzienbaar doel in afzienbaren tijd kan worden bereikt, voortdurend wordt gerekt Hoe groot de verliezen der Engelschen in de jongste gevechten zijn is nog niet bekend. Fransche verliezen worden zorg- vuldig geheim gehouden. Maar het schijnt wel dat vooral de Cana deezen groote verliezen hebben geleden, bij St. Julien en Zonnebeeke, zoodat generaal French met generaal Foch is overeenge- komen, om de Engelsch-Canadeesche troepen opnieuw te kunneD organiseeren, dat Fran sche regimenten naar het gevechtsterrein van Yperen zullen worden overgebracht. i -I I I M -j Nu, met het voorjaar, in het westen de strijd wordt verlevendigd, blijft in het oos- ten volgens de dageljjksche berichten de toestand onveranderd. Wegen en weder schijnen de operaties daar ernstig te be- moeilijken, zoodat in het geheele gebied van den Weichsel en ten noorden daarvan ia het front van den Njemen, slechts zeer enkele, toevallige gevechten worden geleverd. Maar ook in de Rarpathen is de strjjd zeer in hevigheid verminderd. Slechts ten oosten van den Oeszok-pas wordt nog ge vochten. Een Oostenrijksch bericht meldt dat ten Z.-O. van Koziowa een gevecht ge leverd werd, waarin de Duitsche troepen een steunpunt der Russen namen en meer dan 1000 man, met 7 officieren gevangen maakten. Russische tegenaanvallen werden met zeer zware verliezen afgeslagen. De Russen maken slechts melding van aanvallen bij Polen en Stry. De gevechten bij deze laatste plaats duren nog voort bij Polen werden Oostenrijksehe aanvallen afgeslagen. Naar aanleiding van de Duitsche be richten over tochten door Duitsche oorlo§s- schepen op de Noordzee gemaakt, zonder dat zij Engelsche oorlogsvaartuigen gezien hebben, zegt de //Times" z/Het is duideiijk, dat wij de Noordzee niet afsluiten door langs onze kust en die van Duitschland voortdurend reeksen pa- trouille-schepen te laten varen. Er is geen enkele ernstige belemmering voor de Duit sche vloot om in de Noordzee te komen. Maar het is een feit, dat zij er niet in komt voor eenig doel. Wanneer zij wil strijden voor de heerschappij ter zee, dan zal haar verschijning zeker worden verwelkomd haar admiraals weten heel goed waar zij Sir John Jellieoe kunnen vinden, en waar hij de noodige schepen bijeen heeft, die noodig zijn, om dien strijd tot een beslis- senden te maken. z/Maar geen voorzorgen kunnen enkele kruisers of kleine eskaders beletten uit de wateren van Helgoland te komen, niet alleen in de Noordzee, maar ook in den Atlantischen Oceaan, als zij het gevaar willen loopen, wat hun daar wacht. Waarschjjnlijk is geen belangrijke Duitsche zeemacht in onze terri- armen. „Je bent een kordate, flinke meid, Cora! en hebt voor altijd aanspraak op onze lief- de en erkentelijkheid; je hebt voor ons een kind behouden, het is dus niet meer dan billijk, dat je ook in de rechten onzer kin deren deelt." Den zin der woorden begreep ze niet, maar de beteekenis des te beter; zij wist thans, dat ze zich eene blijvende plaats verworven had in het hart harer bloedver- wanten; en snel en vaardig in haar denken, beslool ze zich die plaats meer en meer waardig te maken. „Och, oomi! de vijver is niet diep, ten minste daar niet, dus heeft het zooveel niet om het lijf, maar als Max verder gedreven was, dan, ja dan „Wat zou je dan gedaan hebben?" vroeg Liane belangstellend. „Dan, tante!" en de beide armen stren- gelden zich om Liane's hats en de kleine mond was vast gesloten, „dan zou ik het kind gered hebben of met hem in mijne armen verdronken zijn." En toen fluiste- rend: „Weet u het niet meer, tantetje, nu, overal en altijd!" Uit sommige minder vormelijke uitdruk- kingen van Cora valt gemakkelijk af te lei- den, dat het kind van den circus nog een goed deel van hare eigenaardigheden had overgehouden; al deed zij nog zoo haar best, zoo nu en dan ontsnapten die haar; vooral als ze zich erg duideiijk wilde doen verstaan. Liane bracht haar wel het minder ge- paste onder het oog met veel zachtheid en tact, en Cora trachtte wel die gewoonten af toriale wateren geweest, sedert den raid op Scarbourough. Waarschijnljjk is de Duitsche vloot gezien ten Z.W. van Helgoland. Dat is de plaats waar zij kon worden verwacht, maar het is niet de plaats waar de Britsche vloot haar zal gaan zoeken". ggfflp Engelsche oorlogswedden- schappen. Ziehier eenige Engelsche weddenschappen zooals die in de laatste dagen tot stand zijn gekomen Men wedt 1 tegen 3, dat de oorlog voor 31 Mei ten einde zal zijn. 1 tegen 2, dat hij voor 31 Juli zal zijn geeindiga. 1 Tegen 1, voor 30 September. 2 tegen 1 voor Kerstmis. 5 tegen 1 voor 15 Maart 1916. Voorts wordt 1 tegen 1 gewed, dat de Duitschers Warschau niet zullen nemen, 2 tegen 1, dat zij Calais niet zullen bereiken, 25 tegen 1, dat zp niet in Parijs zullen komen. (R. N.) De Hellispontos. Uit Athene wordt aan de Koln. Ztg. ge meld, dat de Duitsche regeering de Grieksche verzocht heeft de officieele Grieksche ge- gevens nopens het in den grond boren van het Grieksche stoomschip Hellispontos door een Duitsche duikboot over te leggen. Op grond van hetgeen totnutoe is gebleken schijnt men met een ongelukkig toeval te doen te hebben. Duitschland legt er nadruk op, dat de bedoeling verre is ge weest een Grieksch stoomschip te vernielen en belooft, nadat de feiten bevestigd zijn, behalve een betuiging van leedwezen, ook de betaling van een schadevergoeding. flndephalf millioen voor de Belgen. Mevrouw Van der Velde de echtgenoote van den Belgischen Minister, is aan boord van de //Lusitania" in Europa teruggekeerdj De lezingen, welke zij in Amerika ten gunste van de ^oor den oorlog beproefde Belgen gehouden heeft, hebben anderhalf millioen francs opgebracht. Planten voor graven van gevallen strijders. In 10 groote spoorwagens zullen volgens de N. R. Crt. meer dan 50.000 planten uit Westfalen, Lippe en Tecklenburg naar Brabant, Antwerpen, Limburg, Luik, Namen, Luxemburg en Henegouwen worden ver- voerd, om daar op de graven der gesneuvelde Duitsche soldaten te worden geplant. Een half millioen man gesneuveld. De Engelsche schrijver Arnold Bennett heeft naar de //Vlaamsche Stem" bericht, berekend, dat er in 7 maanden oorlog meer dan een half millioen man gesneuveld zijn. Als het waar is dat nu eerst de beslissende veldslagen moeten geleverd worden, dan komen we tot minstens 1 millioen gesneu- velden eer het bioedig spel is afgeloopen. Rekent nu op 1 gesneuvelde 3 zwaar gewonden of voor hun leven verminkten, dan komt men tot 3 millioen invaliden en, met de gesneuvelden er bij, tot 4 millioen te leggen, doch de kwestie was, dat men soms tegen wil en dank om hare komische manieren moest lachen en dus veel van de lessen verloren ging. Het rijgen in het cor set der etiquette en der zoogenaamde wel- voegelijkheid, of beter uitgedrukt, zooge- naamd fatsoen, vordert uiterst langzaam bij een! kind als Cora, daar men zich in de sfeer, waarin ze was opgevoed, in manieren of woorden zelden een breidel aanlegt. Het rijgen moest dus vedertje voor vedertje gaan en gelukkig begrepen dat alien, die met hare opvoeding belast waren, of er op een andere wijze ingrepen. Voor bet overige maakte het meisje, ischrander en hoogbe- gaafd als ze was en met den vasten wil om te leeren en in te halen, wat ze ten acliter was, isnelle vorderingen en alien, van wie ze onderwijs genoot, roemden om strijd liaar ijver en waren eenparig in hun lof over hare leergierigheid en uitstekende geest- vermogens. Met de wetenschappelijke vor- ming ging bet dus naar wensch, maar overi- gens kwam in het dagelijksche leven de wilde, ongebonden circus-natuur dikwijls boven. Zoo vocht ze eens als een leeuwin tegen twee jongens van gelijken leeftijd, die bet Line lastig maakten door allerlei plage- rijen en keerde met deerlijk gehavenden hoed en gescheurde kleeren als overwinna- res uit den kamp terug. ,,Je bent een flauwe meid, Line!'' sprak ze boos, „je laat je maar sarren en plagen en laat mij de partij uilvechten, terwijl jij er van door gaat." i, ordt vervolgd). COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1