ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6215. Dins dag 27 April 1915. 55e Jaargang. BIIIIIVTIBAAS. ©trelsxi. ABONNEMENT ADVERTENTlfiN I I Telefoon 25. 8 I N N E N L A N 0. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Pit B'aii verschijnt BaariaB-, Woensdag- en Vrijdagayond, nitgezoaaerd cp Fesstdapn, 6ij ie Firma P. J. YAN 8E SAME ta Ter HeerelT FBUILLKTON. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1^ tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij dlrecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. De reis van mgr. Nolens. CO U RANT. Pe Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering vac den Gemeenteraad zal worden gehouden op Uonderilng- den 3» April ISIS, des voor- middags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 20 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters de vol- gende circulaire gezonden: Uit de antwoorden, ingekomen op mijne circulaire van 20 Maart jl., no. 330, afd. A. S., betreffende beschikbaarstelling van levensmiddelen, is mij gebleken, dat bij vele dagelijksche besturen van gemeenten en voornamelijk bij die van de groote gemeen ten, ernstige twijfel bestaat omtrent de mo- gelijklieid van uitvoering van den door mij bedoelden maatregel. Ofschoon ik niet kan inzien, dat de door hen gevreesde moeilijk- heden zoo' ernstig zijn, dat die bij behoor- lijke uitvoering niet zouden kunnen worden overwonnen, geef ik er de voorkeur aan thans te trachten de bezwaren, ontstaan door de prijsstijging der levensmiddelen, langs andere wegen tot oplossing te bren- gen. Ik heb mitsdien de eer te Uwer kennis te brengen, dat mijne in den aanlief genoemde circulaire door mij wordt ingetrokken. (St.ct.) De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters de vol- gende circulaire met bijlagen gezonden: In verband met mijne, naar aanleiding van mijne circulaire ,Van 20 Maart jl. no. 330, kenbaar gemaakle wenschen, heb ik de eer U mede te deelen, dat ik besloten heb de ge- legenheid te openen om overal in den lande bepaalde levensmiddelen goedkoop verkrijg- baar te stellen, op de wijze hieronder om- schreven. Tarwebrood. Ongebuild tar we in eel. Ongebuild tarwebrood zal verkrijgbaar worden gesteld tegen een door mij te bepa- len prijs, welken ik mij voorstel voorloopig op 12 cents per K.G. te stellen, en goedkoop ongebuild tarwemeel tegen den prijs van 10 cents per K.G. voor die personen, welke gewoon zijn meel te koopen, ten einde daar- van voor bun gezin brood te bereiden of te doen bereiden. Ik noodig I beleefd uit Uwe zeer ge- waardeerde medewerking bij de uitvoering van dit plan te willen verleenen. Het ligt in mijne bedoeling aan de ge meenten ongebuild tarwemeel te verslreklien tegen eenen prijs, die gelet op de plaatse- lijke omstandigheden toelaat den verkoop- prijs van ongebuild tarwebrood voorloopig te stellen op 12 cents per K.G. Om misbruik te voorkomen is het noodig, dat Uwerzijds streng controle, ook in de bakkerijen, worde gehouden, dat het door nnj te verstrekken meel ook inderdaad voor het beoogde doel gebruikt wordt. Dit meel en liet daarvan te bakken brood loch zullen uitsluitend mogen dienen voor mensclielijk voedsel, terwijl het door mij te verstrekken tarwemeel in geen geval tot bloem zal mogen worden gebuild of anders- zins worden aangewend dan voor het bak ken van het brood als hierboven door mij is bedoeld. Aangezien de aanpassen aan plaatselijke omstandigheden en dus eene uniforme regeling niet door mij wordt voorgesteld, schijnt het mij wensche- lijk toe, dat die regeling door U wordt ontworpen en ter goedkeuring aan mij wordt voorgelegd. Mitsdien zie ik gaarne zoo spoedig mogelijk een voorstel tegemoet betreffende de controle in Uwe gemeente. De verkrijgbaarstelling van ongebuild tar webrood tegen verminderden prijs wordt niet beperkt tot on- en minvermogenden. Ik voeg hieraan toe eene vragenlijst in duplo, waarvan een exemplaar ingevuld bij mij wordt ingewacht. Na goedkeuring van het controle-plan zal levering van Kegee- ringsmeel zoo spoedig mogelijk volgen. Varkensvleesch. Met belrekking tot de verkrijgbaarstelling van goedkoop varkensvleesch is de volgende maatregel getroffen De exporteurs van varkensvleesch leveren tegen een telkens voor eene maand vast te stellen prijs, welke voorloopig is bepaald op 80 cent per K.G. slachtgewicht, een zeker percentage van bun exportvarkens ten be- lioeve van bet binnenlandsch verbruik. Deze leveringen geschieden in overleg met den directeur van het Rijks Centraal Bu reau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch aan de afdeelingen van den Nederlandschen Slagersbond, of wie daarvoor in de plaats gesteld worden. Deze varkens hebben een slachtgewicht van pi. m. 100 K.G. Zij worden levend, in goede conditie, vrachtvrij geleverd terplaat- se, door voornoemden directeur te bepalen. te ge- controle-regeling zich moet De afdeelingen van den Nederlandschen Slagersbond zijn verplicht slagers, die geen lid dier vereeniging zijn, lijdelijk als zooda- nig toe te laten. Voor gemeenten, waar eene dergelijke af- deeling niet bestaat, kan eene nadere rege ling getroffen worden, waaromtrent ik zoo noodig gaarne uwe nadere voorstellen tege moet zie. De regeling van bovenbedoelde leveringen van varkens is Maandag jl. in werking ge- treden: de resultaten ten opziclite van den binnenlandschen liandel zijn dus nog overzien. Daarom wenscli ik eerst diT volgen af te wacliten, voordat ik te dezen opzichte verdere maalregelen neem. Mocht de gemaakte regeling niet lot resul taten leiden, dan slel ik mij voor gebruik te maken van art. 7Gb van de wet van den 3den Augustus 1914 (Staatsblad no. 351). G r o e n t e n. Wat groenten betreft, valt op te merken, dat de versche groenten van het seizoen, als sla, spinazie, komkommers, over het alge- meen niet hooger in prijs zijin dan het vorige jaar in deze maand. Dit laatste kan even- eens gezegd worden van aardappelen. atgioenten als zuurkool, snijboonen en pi incesseboonen, waren voor het uitvaardi- gen van het verbod van uitvoer hoog in prijs; ook nu is de prijs er van nog hooger dan in gewone omstandigheden in dezen tijd van het jaar. Dqor bemiddeling van de subcommissie voor de voeding van mensch en dier van het Kon. Nat. Steun-comile kan, zoolang de vooraad strekt, uwe gemeente bescliikken over zuurkool, snijboonen en princesseboo- nen tegen den prijs van f 15 per vat zuur kool, f 26 per vat snijboonen en f 27 per vat princesseboonen. Beschikbaar zijn on- geveer 600 vaten zuurkool, 1000 vaten snij boonen en 75 vaten princesseboonen. De prijzen zijn inclusief de vaten en be rekend franco plaats van afzending De vaten houden ongeveer 200 K.G. netto in. (St.ct.) 1 evens zijn de volgende modellen overge- legd: B r f, idhaart. Ieder hoofd van een huisgezin of alleen- loopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwebrood tegen verminderden prijs te koo pen, doet daarvan aangifte aan den burge meester. De burgemeester verslrekt een broodkaart. Op de broodkaart kan, op vertoon daar van, gedurende het daarop aangegeven tijd- vak, tot een maximum van gemfddeld een half kilogram per dag en per persoon, kin- deren beneden den leeflijd van twee jaren niet medegerekend, tegen contante betaling van zes cent per half kilogram, uitsluitend ongebuild tarwebrood worden betrokken bij den d-.ar.ip vernelden brooabakker. Op den laalsten dag van den op de brood kaart gestelden termijn kan door den af- nemer, tegen inlevering van zijne brood kaart, bij den burgemeester een nieuwe broodkaart worden verkregen. De broodbakker, die op de broodkaarten ander brood dan ongebuild tarwebrood ver slrekt of doet verstrekken, eene onjuiste aanteekening op de broodkaarten stelt, of doet stellen, een onjuiste opgave indient, of op eenige andere wijze, al dan niet in ver eeniging met den afnemer, tracht misbruik te maken of te doen maken, wordt door den burgemeester van het register geschrapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwebrood, overeenkomstig de vastgestelde regeling, te betrekken. Den houder eener broodkaart, die tracht op zijne broodkaart ander brood dan onge build tarwebrood te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijne broodkaart door den burgemeester ontnomen, terwijl eene nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. Zulks gesehiedt ev neens, indien op de broodkaart opzetlelijk ongebuild tarwebrood wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor mensclielijk voedsel of voor andere personen dan voor den houder der kaart of Ieden van diens gezin dient. 31 e e I k a a r I. Ieder hoofd van een gezin of alleenloo- pend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwe meel tegen verminderden prijs te koopen, doet daarvan aangifte aan den burgemees ter. De burgemeester verstrekt een meelkaart. Op de meelkaart kan op vertoon daar van, gedurende het daarop aangegeven tijd- vak tot een maximum van gemiddeld drie en een half hectogram per dag en per per soon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend, tegen con tante betaling van acht cent per half kilo gram, uitsluitend ongebuild tarwemeel wor den betrokken bij den daarop vermelden meelliandelaar. Op den laatsten dag van den op de meel kaart gestelden termijn kan door den af- nemer tegen inlevering van zijne meelkaart. bij den burgemeester een nieuwe meelkaart worden verkregen. De meelliandelaar, die op de meelkaarten ander meel dan ongebuild tarwemeel ver strekt of doet verstrekken, een onjuiste aan teekening op de meelkaarten stelt of doet stellen, eene onjuiste opgave indient of op eenige andere wijze, al dan niet in vereeni ging met den afnemer, tracht misbruik te maken of te doen maken, wordt door den burgemeester van het register geschrapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwemeel, overeenkomstig de vastgestelde regelinn te betrekken. Den houder eener meelkaart, die tracht op zijne meelkaart ander meel dan onge build tarwemeel te verkrijgen of op eeidge andere wijze misbruik maakt of tracht fe maken, wordt zijne meelkaart door den bur gemeester ontnomen, terwijl eene nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. Zulks gesehiedt eveneens, indien op de meel kaart opzettelijk ongebuild tarwemeel wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor mensclielijk voedsel of voor andere perso nen dan voor den houder der kaart of leden van diens gezin dient. \oorts is door den Minister toegezonden eene circulaire, waarbij, ter kennisneming, wordt toegezonden een model voor eene evenlueel door burgemeester en wethouders der betrokken gemeenten vast te stellen verordening, regelende de uitgifte der brood- en meelkaarten, benevens de uitgifte van het ongebuild tarwemeel aan de bakkers en de meelhandelaren. Door deze beslissing van den Minister van Landbouw, is het financieel bezwaar dat voor de gemeenten tegen uitvoering van den maatregel volgens zijne eerste circulaire be- stond, vervallen, en zal de tegen goedkoo- peren prijs beschikbaarstelling van hetvoor- naamste voedingsartikel, het brood, door de vele honderden, die thans den druk der tijden in meerdere of mindere mate onder- vinden, met genoegen worden vernomen, daar het verwacht mag worden, dat de ge- meentebesturen thans algemeen tot uitvoe ring van den maatregel zullen willen mede- werken. 20) Ook Van Weert drukte zijn zuster innig de. hand, sloeg toen in zalige verrukking zijne armen om beiden heen. Zoo stonden ze, een schoone groep, zwijgend, geen woor- den kunnende vinden, toen kletterende spo- ren in den gang weerklonken en Aline's echtgenoot binnentrad. „Pax vobiscum! (de vrede zij met u!)" sprak hij lachend, „ik eisch ook mijn aan- deel in de verzoening. Ik zie, dat alles in orde is, licht is geworden aan het zwerk en „Dat alles is het werk van uwe vrouw," riep Van Weert in blijde opgewondenheid uit, „Harry, je vrouwtje is een juweel, een engel!" „0, is ze daarom weggevlogen! Een engel, zeg je, 't is een vrouwelijke meester in de rechten, een monster van bekwaamheid. Ze had moeten studeeren voor professor, maar niet in de rekenkunde, daar zou ze het nooit ver in gebracht hebben, behalve misschien in het minus!" Dien avond waren geen gelukkiger men- schen in heel Nijmegen; en het geluk moet men grijpen als het zich een enkel maal ver- toont, genieten lieet van den rooster- fe dik- werf duurt het slechts een korte spanne tijds en ook hicr vertoonde zich reeds een klein stipje aan den onbewolkten horizon, dat aan- groeien zou tot een wolk, een donkere, drei- gende wolk, waaruit donder en bliksem zich zouden ontlasten. Zoo na zijn dikwijls geluk en rampspoed aan elkaar verwant. Door een wijze beschikking is evenwel den mensch de toekomsl verborgen, anders ware bet leven een bron van voortdurenden angst, van naamlooze kwelling. Dien avond zagen alien evenwel alleen den heldtren, oi newolkten hemel, blauw, door- zichtig tot in het verre wazig verschiet, de donkere slip bleef voor hun oog verborgen. Toen de eerste roes der vreugde voorbij was, begon Liane evenwel na te denken en achterdochtig van aard, scheen het haar gansch niet onwaarschijnlijk, dat Van Ber- ken, Aline en haar man de geheele zaak samen op touw hadden gezet, ter wille van een goed doel, wel is waar; doclx als die gissing juist was al hoopte zij van neen dan stond Arthur nog even ver van haar als vroeger. Zou haar vader er dan nooit een woord over gerept hebben, dat de zoon onschuldig was aan de unfaire handelingen des vaders, integendeel steeds hebben laten doorschemeren, alsof Arthur wel degelijk in het complot betrokken was geweest- ze had hem er dan ook nooit op den man af naar gevraagd, en het blootweg als zeer natuur- lijk aangenomen. Thans evenwel wilde zij een positief antwoord hebben en besloot ze hem onverwijld een bezoek te brengen. De oude jonker was zonder twijfel geen man, die sympathie, achting of eerbied in- boezemde en omtrent zijn karakter was de meening beslist eenstemmig: laaghartig, on- betrouwbaar, een man zonder gevoel,^spot- tend met al wat edel, goed en heilig was en de grootste egoist, die men bedenken kon. Maar met al zijne slechte De //Nieuwe Haarl. Couranl" schrijft over de reis van mgr. Nolens naar Rome: Wij vernemen n.l. uit particuliere en doorgaans zeer goed ingelichte bron, dat de Nederlandsehe regeering die op 10 Februari in de Eerste Earner bij de be- spreking over een mogelijk herstel van bet gezantschap bij den Paus zeide ,/in beginsel geen bezwaar te hebben om bij het Vaticaan een gezantschap te vestigen indien het op een gegeven oogenblik wenschelijk was, onderhandelingen of be- sprekingen van welken aard ook te voeren", hu dit //gegeven oogenblik" meent aan- gebroken te zien. De //Onderhandelingen of besprekingen" raken natuurlijk de bevordering van de pogingen om tot vrede te komen eh zijn wij goed ingelicht, dan is de bedoeling, het den Paus mogelijk te maken, door middel van de Nederlandsehe diplomatic de geheele wereld te bereiken als Z. H. het oogenblik gunstig zou meenen, om zijne bemiddeling aan te bieden. Dat kan natuurlijk alleen, wanneer Z. H. de Paus in officieele betrekking tot de Nederlandsehe regeering staat. En om dit mogelijk te maken, is mgr. Nolens, ter voorloopige bespreking, naar Rome afge- vaardigd. Aldus onze zeer vertrouwbare zegsman, die nog mededeelde, dat over den persoon van den eventueel te benoemen gezant niets is te vertellen, aangezien de keuze geheel zal afhangen van de besprekingen die ge- voerd moeten worden. De „usantie" zoo deelde hij ons ten slotte mede leggen hierbij weinig gewicht in de schaal, daar het geheele geval een novum is. Onze zegsman meende, dat een benoeming van mgr. Nolens zeer wel mogelijk is, doch dat deze dan toch in ieder geval tydelijk zou zijn, alleen met het oog op de meer- genoemde //onderhandelingen of bespre kingen", wat trouwens ook zeker naar het hart zou wezen van de Nederlandsehe katho- lieken, die den leider onzer parlementaire fractie in de Tweede Earner ongetwijfeld slechts noode voorgoed als zoodanig zouden missen. Post ver Jteer met Engeland. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat wegens tijde- lijke opheffing van den dienst der stoom- schepen van de Maatschappij Zeeland van lissingen naar Engeland, de verzending van de post uit Nederland naar Engeland Zondag 25 dezer, en voorts om den anderen dag zoo mogelijk zal plaats vinden met de boot, welke 8 uur voorm. van Hoek van Holland naar Harwich vertrekt. Indien de omstandigheden dit medebrengen zal van andere gelegenheden, welke zich daarvoor aanbieden, gebruik worden gemaakt. Belanghebbenden, die bepaald verlangen, dat hunne brieven alleen langs een bepaalden weg zullen worden verzonden moeten dien weg duidelijk op het adres vermelden. (St.ct.) Zilverbons. Het St.bld. No 204 bevat het Eon. be- sluit van 21 dezer houdende nadere voor- ziening omtrent de inwisseling van de zil verbons van 1, van 2.50 (ouden vorm) en van 5. Tot en met 31 December 1915 zullen de, bij Eon. besluiten van 20 Maart 1915 (St.bld. No. 158) en van 31 Maart 1915 (St.bld. No. 174) ingetrokken, zilverbons van f 1, van f 2.50 en van f 5 ten kantore van het agentschap van het Ministerie van financien te Amsterdam tegen wettig betaal- middel kunnen worden ingewisseld. (St.ct). TJitvoer antliraciet. De Duitsche bladen melden, dat de Engel- sche regeering een uitvoerverbod op an- thracietkolen heeft afgekondigd. Bij informatie aan het Engelsche consulaat te Amsterdam is het Hbld. gebleken, dat deze medededeeling inderdaad juist is. Uitvoer van pootaardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat van 26 dezer tot 10 Mei a.s. de uitvoer van pootaardappelen zal zijn toegestaan, mits bij verzending in voor verzegeling vatbare spoorwagens of schepen de inlading gesehiedt onder am btelijk toezicht, waarbij wordt geconcroleerd, dat de aardappelen geen hooger gewicht hebben dan 40 gram per stuk. (St.ct.) 400 Ulillioen steenen naar Frankrijk Men schrjjft ons uit Druten Naar aanleiding van het bericht, dat de r ransche regeering 400 miilioen steenen van verschillende fabrieken heeft aange- kocht, raadpleegde ik een steenfaOrikant, die mij zeide dat in het bericht had moetan staan: ^tracht aan te koopen", inpiaats van //heeft aangekocht". V erscheidene fabrikanten zijn niet genegen op de levering in te gaan, omdat ten eerste de aangeboden prijs niet hoog is, en ten tweede het zeker is, dat, na den oorlog zoowel voor ^t binnenland als het buitei> land belangrijke leveranties van steenen tegen goeden prijs geplaatst zullen worden. N. v. d. D. had hij toch ook een weeke plaats in eigenscliappen zijn hart zijn kwetsbare zijde, zijn Achilleshiel en dat was zijne genegenheid voor zijne jongste dochter, de eenige die hem nu en dan bezocht en bij hem altijd hoogst wel- kom was. Toen ze hem dan ook bezwoer bijna op de knieen smeekte haar de waar- heid te zeggen, herinnerde hij zich. hoe hij alles aan hare opoffering te danken had en die daad van opofferende liefde al zeer slecht beloonde, als hij nu haar nog in de onzekerheid liet. Toch aarzelde hij nog. „\Vaarom eischt ge dat van mij, Liane je houdl immers toch niet van je man?"' hje!d niet van hem, ik haatte hem, omdat hij medeplichtige was in het uit- voeren der middelen om mijne hand te ver krijgen. Maar meer dan 10 jaren ben ik met hem vereenigd en moest hem, in weer- wil van mijn afkeer, leeren achten, en dat heeft mij de kraclit gegeven om mijne plich- ten als vrouw en moeder te volbrengen Meermalen getroffen door zijne zich nim- mer verloochenende liefde, onbezweken trouw en volhardende toewijding, vloog mijn hart hem te gemoet, doch dan stonden als in vlammend schrift de woorden„o ok h ij wist he t" tusschen ons en ik le^de mijn arm, kloppend hart het zwijgen op. \ader, ik heb 10 jaren martelingen ver- duurd, erger dan die der hel; als ge een zweem van liefde voor mij hebt, een vonk1 van deernis in uwe borst, verleng dan de kwelling van mijn leven niet; heb ik uw geluk niet gegrondvest en wilt ge nu het mijne hlijven vertrappen! Die worsteling tus schen mijn liefde en mijn afkeer is niet anger vol te houden, knaagt aan mijn leven sloopt mijn moreele en physieke kracht. Spreek dus, vader. maar zeg mij de waar- heid opdat ik beslist partij kan kiezen; zeg ja of neen, uwe woorden bevatten een vom ms of een rechtvaardiging." „Waarom hebt ge het hem zelf nooit Ge vraagd 6 „Mocht ik u dan u, mijn vader!" Dit woord trof den j,Arm kind!" sprak toon; „arm kind! hebt en dat ter wille van Line dien ongelikten ge zooveel geleden, mij? Luister dan, ik wist, want uit alle handelingen van beer, dien Van Weert, uit alle woorden, die hij sprak, bleek het zon- neklaar, dat Arthur je liartstochtelijk lief- had. Ik zweeg en,liet u in den waan, dat de praktijken, die zijn vader uitoefende om voor Arthur uwe hand te verwerven, diens voile goedkeuring wegdroegen. Door te zwii- gen wreekte ik mij in den zoon op den vader, die buiten mijn bereik was, want gruwzamer straf is er wel niet uit te den ken dan zij aan zij door het leven te moe ten gaan, met koelheid en minachting be- jegend door de vrouw, die men bemint Maar het was mij niet bewust te gehjker tijd trof, anders. „Anders?" dat ik u aan de kaak stellen ouden zondaar. hij op meewarigen herhaalde ze met schitterende oogen en zwoegenden boezem. „Anders", antwoordde haar vader op vas- Itv toon' "';ad ik gezegd: Liane, op mijn eeiewoord als edelman, zweer ik je dat uw man ten eenenmale onschuldig is' aan de intriges van zijn vader." ,..."^'oddank: hspelde ze bewogen, einde- hjk komt het geluk; kan ik liefde gev'en en liefde ontvangen, mij ongestoord ovei-Geven aan het gevoel van beminnende en bemind wordende vrouw te zijn." (Wordt vervolgd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1