No. 6211. Zaterdag 17 April 1915. 55e Jaargang. ALGEiEEfl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eekendmaking. Bekendmaking. Nee nit proof met de Room Melange Boter 9f Prijs 50 cent per pond en 25 cent per half pond. Firma Wed, A. H. DONZE, Ter Neuzen. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN BEVOLKINGSREGISTERS. BINNENLAND. 99 PREDIKBEURTEN. Telefoon 25. Bit BiaS versclipt Masndag^, Woensdag- en YrijdagavoM, nitgezonderd op Feestdagen, de Firma P. J. YAH DE 8ANDE te Ter Nenzen. EEJSLSI'IS ELAD. Beleefd aanbevelend, Wat te doen wanneer men zwak is Loop der bevolking van Ter Nenzen. Het keeren der jaren. Per 3 maanden binnen de stad f\.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij cflirecte! opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Vergadering van 15 April. Zonder beraadslaging of stemming worden achtereenvolgens aangenomen de wetsont- werpen tot nadere wijziging der Woningwet tot vaststellingder Landsdrukkerijbegrooting voor 1915. Eveneens wordt zonder stemming aan genomen bet wetsontwerp tot uitvoeriDg van art. 100 der wet op de Jnkomsten- belasting 1914, nadat Minister Treub heeft opgemerkt geen bevoorrechting te zien in de gedeeltelijke vrijstelling van belastiDg van naamlooze vennootschappen, die filialen in het buitenland bezitten, en dat het verlies daardoor voor de schatkist niet groot zal zijn. Daarna passeeren wederom zonder be raadslaging of stemming de wetsontwerpen tot wijziging van art. 35 der wet van 2 October 1893 tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten tot na dere wijziging en aanvulling van de Pen- sioenwetten voor land- en zeemachttot onteigening ten behoeve van een zijtak Nieuwveenter Aar van de spoorweglijnen in de Haarlemmermeer en omgeving. Aan de orde is teD slotte het wetsont werp tot regaling van het veeartsenijkun- dig Staatstoezicht. De beer De Boer betreurt het, dat de Minister op zulke zwakke motieven zal gaan ingrijpen in bet bedrijfsleven door, zij het dan geleidelijk, zoo ver te willen komen, dat in alle zuivelfabrieken inrich- tingen ter pasteurisatie van wei aanwezig zijn. Minister Posthuma is overtuigd, dat de gevorderde uitgaven nut zullen afwerpen. In ieder geval wil hij de beschikking hebben over alle middelen, welke het afmaak- sjsteem ter bestriding van mond- enklauw- zeer wellicht overbodig kunnen maken. Het ontwerp wordt aangenomen met 34 tegen 7 stemmen. Daarna gaat de Kamer uiteen tot 4 Mei. Zaanstroom en Batctvier V. De Minister van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat in de Duitsche Reichs- anzeiger van 7 dezer belanghebbenden bij de aangebouden stoomschepen ZaaDstroom en Batavier V en bij de ladingen daarvan zijn opgeroepen om binnen 14 dagen hunne vorderingen ter zake bij het prijsgerecht te Hamburg in te dienen. Deze vorderingen moeten onderteekend zijn door een bij een Duitsch gerecht toe- gelaten advocaat. (St.ct.) - De territorial bevelhebber in Friesland, Groningen en Drenthe, uitoefenende het militair gezag in de in staat van beleg ver- klaarde gemeenten Einsterwolde, Beerta, Nieuwe Schans, Bellingwolde, Vlachtwedde, Emmen, Schoonebeek, Dalen en Coevorden, heeft in verband met de in den laatstentijd herhaaldelijk voorgekomen z.g. ,/diefstallen van paarden" bekend gemaakt, dat bet in zijn voornemen ligt, in den vervolge het houden van paarden te verbieden in die stallen, waar, na voorgekomen diefstal, niet ten duidelijkste blijkt, dat alle voorzorgen tegen diefstal waren geaomen. Stoomtreilers opgebracht. Uit IJmuiden meldt men aan de N. R. Crt. Volgens hier ontvangen telegrammen la- gen er te Cuxhaven 12 IJmuider stoom treilers, die door Duitsche oorlogschepen op zee zijn aangehouden en derwaarts op gebracht. Van vier dezer is berieht inge komen, dat zij gisteren weer zijn vrijge- laten. Of de ladingen visch gelost zijn, is nog onbekend. De weer vrijgelaten treilers zijn de St. Nicolaas, de Rijnland, de 1 en de 2. Burgemeester en Wethouders van H O E K maken bekend, dat zij, die voor hunne kinderen of pupillen op 1 Mei a. 8. toe- lating tot de openbare lagere school alhier, verlangen, zich daartoe tot en met 30 dezer bij het hoofd der school kunnen aanmelden. De kinderen, die in den loop van dit jaar zes jaren oud zijn, worden toegelaten. Hoek, 1 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Seeretaris. TER NEUZEN, 16 April 1915. Onderwijzers-examen. Bij bet gisteren te Middelburg gehouden examen slaagden o. m. de heeren J. A. van den Broeke en A. Dees, te Middelburg, beiden van Ter Neuzen. WALSOORDEN. Bg het lossen van een schip bad de werkman A. het ongeluk van in het ruim te vallen. Kermend van pijn werd de man naar huis gebracht, waar de geneesheer constateerde, dat hij twee ribben had ge- broken en daarenboven inwendig ernstig was gekneusd. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reehtb. te Middelburg. De Recbtbank heeft in hare zitling vaa 16 April de volgende vonnissen uitgesproken E. J. v. d. S., oud 21 j., student ge- detineerd te Middelburg, is wegens terugkeer na uitwijzing uit bezet gebied, veroordeeld tot 14 dagen gevang. F. T., oud 55 j., klompenmaker te Clinge (Kapellebrug), is wegens diefstal veroordeeld tot 1 week gevang. J. L D., oud .51 j., visscher te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot f 15 boete of 12 dagen hecht. D. v. A., oud 34 j., matroos te Ter Neuzen, is wegens het beletten van een handeling van een ambtenaar, veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. M. L. W., oud 33 j., huisvr. van E. Fermont te Sluiskil, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. Th. M., oud 38 j., courantenverkooper te Curen (Kortrijk), is wegens diefstal veroordeeld tot 3 dagen gevang. met aftrek der preventieve hechtenis. A. H., oud 67 j., deurwaarder te Ter Neuzen, beklaagd van overtrediDg der lJkwet, is vrygesproken. Heden werden de volgende zaken be- handeld G. S., oud 23 j., wonende te Wachte- beke, thans gedetineerd te Middelburg werd ten laste gelegd dat hij op 7 Maart 1915 te Overslag een baal vlas, toebehoorende aan Elodie de Beule heeft weggenomen, met het oogmerk om zich die baal vlas weder- rechtelijk toe te eigenon. Het Openbaar Ministerie eiscbte be- klaagde's veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. A. Z., oud 26 j., vischkoopman te Brugge, werd ten laste gelegd dat hij op 29 Maart 1915 van Belgie uit, te Ter Neuzen, welke plaats in staat van beleg was ver- klaard, is teruggekeerd, nadat hem bp besluiten genomen 24 Februari 1915 of omstreeks dien tjjd door het militair gezag, uitgeoefend door Kolonel Brocx, Territoriaal bevelhebber in Zeeland, en door den Commandant der Kustbatterij bjj Ter Neuzen den heer Putman Cramer het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde onder hun gezag staande grondgebied van Zeeland was ontzegd. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. F. C., oud 29 j., machinist op de sleepboot Passe-Partout VII, verblijvende te Sas vaD Gent, werd beklaagd dat bij op 15 Maart 1915 te Sas van Gent opzettelijk gewelddadig Seraphien Mees heeft gestompt in zijn gezicht. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. P., oud 20 j., vrachtrijder te Hoek, stond terecht ter zake dat hp op 13 Maart 1915 des namiddags ongeveer ll1/, uur te Hoek, toen de rijksveldwachter J. A. de Smidt in uniform gekleed, hem beval stil te houden met een door hem bestuurd rpwiel, waarmede hp reed op een voor het publiek openstaanden rijweg, dat rpwiel niet was voorzien van minstens een lantaarn die voorwaarts een helder wit licbt uit- straalde, opzettelijk niet aan die vordering heeft voldaan, doch is doorgereden. Eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis. Nog werd behandeld, bp verzet, de zaak tegen den Belg L. J., die wegens overtreding van het verbod van uitvoer is veroordeeld tot 1 maand gevang. De eisch was bevestiging van het vonnis. De verdediger, Mr. Adriaanse, bepleitte bet opleggen eener geldboete. Door de recbtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met instructie tegen V. A. d. L., oud 24 j., arbeider te Koewacht, als verdacbt van diefstal van kleederen. De Officier van Justitie te Middelburg is in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank van 26 Maart j.l. waarbij A. L., oud 54 j., werkman te Hoek, terzake van verduistering was veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. Wat te doen om de algemeene zwakte te bestrpden Men moet bet bloed, te arm aan roode bolletjes, nieuw leven geven, het zenuwstel- sel, dat geen veerkracht meer heeft, verster- ken, en zoo zonder verzuim den levensweer- stand vermeerderen. Is daartoe een lange behandeling noodig Moet er een saamgestelde leefregel mee gepaard gaan In het geheel niet. Eenige doosjes Pink Pillen nemen, dat isalles. De zieke zal na weinig trjd zelf zijn leefregel vaststellen, zijn eetlust zal in der daad terug zijn gekomen en hp zal willen eten om zijn honger te stillen. Dan laat gij hem eten. Zijn levenskracht zal vermeederd zijn ter eene zijde door hetgeen het geneesmiddel zelf heeft aangebracht, ter andere zijde door het overvloediger en beter opgenomen voedsel. De Pink Pillen kunnen bet meest uitge- putte gestel weer opheffen, zij geven aan alle functies nieuw leven, zij herstellen de lichaamskracht, die door leeftijd en pijnen, door lichamelijk ofgeestelijkoverwerken,door buitensporigbeden of verdriet verzwakt is. Ziehier een nieuw bewijs van de werk- dadigheid der Pink Pillen. Mej. G. Rosier, geb. van Vreeswpk, oud 41 jaren, wonende te Utrecht, Brouwerstraat 10, schrijft ons #Sedert eenigen tijd was mijn gezondheid niet zeer schitterend. Ik verkeerde in een toestand van algemeene zwakte die aan uit- putting grensde. Ondanks alle zorgen, was men er niet toegekomen dien toestand te veranderen. Ik at niet meer, ik had scbele hoofdpijnen,hartkloppingen, benauwdheid en ook plaatselijke pijnen. Gelukkig heeft men mij de Pink Pillen doen gebruiken, en deze pillen hebben mij zooveel goed gedaan dat mijn gezondheid is hersteld." Onder een beknopten vorm bevatten de Pink Pillen alle noodige elementen om aan het bloed een nieuw leven, nieuwen rijkdom te geven en om het zenuwstelsel te versterken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1.75 per doos, en f 9,per zes doozen, bij bet Roofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en om- streken bij de Wed A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en om- streken bij Verhaak, drogist en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. VOOR BELANGHEBBENDEN. 3 Eerste Kwartier Donderdag 22 April, namiddag 3,58 uur. 17 April Zon op 5,2, onder 6,58, uur. n v 5,6,59, 19 w 4,58, 7,1, De lantaarn voor wielrijders moet een half uur, die voor voerlieden eeu uur na zonsondergang branden. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Walraven, dienstbode, Noordstraat 97 uit Goes. R. d'Hont, zonder beroep, Nieuwediep 112, uit Antwerpen. A. van Baal, zonder beroep, Arsenaal- weg 5, uit Breskens. M. A. Oppeneer, dienstbode, Noordstraat 18, uit Rotterdam, J. 1. R. Verhage, leerling teekenaar, Gre- nulaan 27, uit Goes. P. Meertens, dienstbode, Vlooswijkstraat 12, uit Hoek. P. J. Eijke, onderwijzer, Lange Kerk- straat 19, uit Zaamslag. Vertrokken: J. J. Verbrugge, werkman, Baandijk 3e, naar Texel. M. Kempe, arbeider, O 191, naar Axel. M. J. de Zeeuw, dienstbode, 7 E, naar Sas van Gent. P. L. Permentier, klerk spoorwegmij, de Feijterstraat 1, naar St. Nicolaas. C. v. d. Hooft, zonder beroep, Zandstraat 12, naar Middelburg, J. de Putter, landbouwersknecht, P 75, naar Biervliet. .M. Frederiksen, zonder beroep, Reeren- gracht, naar Goes. Zontiag 18 April 1015. In het leven der vrouw is het keeren der jaren een tijdperk van veel zorg en ziekte. Het openbaart zich door pijn in den rug, hoofdpijn, duizeligheid, gevoel van slape- righeid na den maaltgd, opstijgingen van let bloed, benauwdbeden, een gevoel van zwaarte in den onderbuik, in bet kort door de verschijnselen, die gepaard gaan aan een slechte werking der nieren. Want de onzuiverheden die vroeger op geregelde tijden werden verwijderd, blijven voortaan gedeel- telijk in het lichaam achter en kunnen niet worden afgevoerd, wanneer de nieren niet voldoende kracht hebben om het bloed voortdurend te filtreeren. Het is daarom, dat het vooral in dit tijd perk noodzakelijk is Foster's Rugpijn Nieren 3illen te gebruiken, die de nieren opwekken en herstellen, en baar geschikt maken tot haar belangrylte taak, waard< orde gezondheid van het geheele organisme verzekerd wordt. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de wed. A. v. Overbeeke Leunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontv. v. post- wissel a f 1,75 voor een of 10,voor zes doozen. Eischt deechte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien J£S>' is van nevenstaand han- dilsmerk. NSCHE COURANT De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van de ingezetenen dat, volgens een bij hem ingekomen berieht van den heer Commissaris der Koningin in de provineie Zeeland, H. M. de Koningin wenscht, dat met bet oog op de tijdsomstandigheden, er geenerlei openbare feestelijkheden zullen plaats hebben ter gelegenheid van de eerstkomende verjaar- dagen van de leden van hot Koninklijk IJuis. Het uitsteken van vlaggen van openbare gebouvven is mede daaronder begrepen. Ter Neuzen, den 16 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op het Koninklijk besluit van den 27 Juli 1887, (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters, bepalende ondermeer het volgende Art. 2. Zij, die uit een Nederlandsche kolonie, een over- zeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het gemeentebestuur, vergezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de kolonien of bezittingen, van een paspoort, of reis- of verblijfpas of andere door de politie deugdelijke erkende bewijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt bin nen eene maand na hun aankomst in de gemeente. Art. 3. De kennisgeving in het vorige artikel vermeld gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevel- kingsregisters te worden ingesehreven. Art. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Nederlandsche kolonie, eene overzeesehe bezitting of naar den vreemde, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, welke zij verlaten. Art. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene ge meente van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, die zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingesehreven met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zieh te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. Art. 6. Ter plaatse, waar zij hunne vrerkelijke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen eene maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeente bestuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeld. Art. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen 6ene maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen, of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daar onder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt art. 3. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrich- tingen, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar personen, onder eenig bestuur samen wonen, geven maandelijks aan het gemeentebestuur kennis, van alle personen, die in de samenwoning zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkings register gedaan is. Art. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Art. 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen, of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Maken de ingezetenen op het vorenstaande op- mezkzaam met dringende aanbeyeling om de daarin vervatte verplichtingen, stipt na te komen,' teneinde zich voor de toepassing der bedreigde straiten te vrijwaren. Gedaan te Ter Neuzen, den 16 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Seeretaris. EERSTE KAMER. am ant. 1Tervormde Kerb. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Slu'skil. 9 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. W. van Pete- gem van Groede. Axel. 9 ii. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9J u., Ds. W, J. van Lindonk. Gereformeerde KerJeen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Hoek. 9 u. en 2 u., leeskerk. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. C. J. de Kruijter van Oostkapelle en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. C. J.de Kruijter van Oostkapelle. Chr. Gereformeerde Kerb. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eD 5} u., leeskerk,. Lobaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5* u., leeskerk.. Lobaal „Eben-JLaezer(Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. jR. J\. Kerbdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,8^ en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1