De krijgsbedrijven. *eke, ir b"ige° f,H« «eirie »hip BINNENLAND. Het Nederlandsch stoomschip ELISABETH, sche pariijgenooten in reiatic blijven met de partijgenooten in Frankrijk en Engeland. Maar, zeide hij, over den oorlog hebben we het niet, alleen na den oorlog, hebben we de toezegging, zullen onze betrekkingcn wor- den voortgezet als voor den oorlog. 11 April. (Havas Middagcom- Orntrent de krijgsbedrijven der laatste dagen ontleenen wij, voor wat het Westelijk oorlogsterrcin betreft. het volgende aan de „N. ft. Crt. PARIJS m unique: In Belgie, aan de Aisne en in Champagne zijn artille.riegevechten geleverd. Tusschen de Orne en de Maas is niet gevochten. Bij Eparges heeft noch de infanterie noch de artillerie van den vijand zich gisteren (Zaterdag) geroerd. De verklaringen van Duitsche gevangenen hebben de belangrijk- heid van het succes der Franschen sedert het einde van Februari nog eens doen uit- komen. De Duitschers hadden aan dit ge- deelte van het front de geheele 33ste re- serve-divisie staan en toen deze tegen het einde van Maart uitgeput was, de lOde di- visie van het 5de legerkorps, die tot de beste troepen van het Duitsche leger be- hoort. Deze divisie, die een ware vesting heeft moeten ontruimen, kreeg verscheidcne malen bevel de stelling kostte wat het wilde te behouden. Aan de troepen was gezegd. dat de positie van de grootste beteekenis was. Hun generaal zeide, dat hij om haar te behouden een divisie, een legerkorps, en als het moest 100.000 man zou opofferen. De verliezen van de Duitschers bij Eparges gedurende de laatste twee maanden beloo- pen 30.000 man. In het bosch van Montmare is het door de Franschen veroverde front in Oostelijke richting uitgebreid door de verovering van nieuwe loopgraven. Verscheidene tegenaan- vallen werden afgeslagen. Ten Noorden vart Ilegnieville hebben de Franschen hun stellingen in het Priester- bosch versterkt en een weinig uitgebreid. Te La Lisiere werd terrain gewonnen. Ten Wes-. ten van Quarlen werd een Duitsche mj. trailleur vermeesterd. Gisteren heeft het bijna den gehee(gn da,r hevig gesneeuwd, geregend en geConnd BERLIJN, 11 April. (Wolff. Officieel). Uit net groote lioofdkwspticr, wordt gGmcld* Aan het Aserkanaal '.uj Poeseles dat ten esten van Drie Gy-achten ligt, hebben wij drie hoeven gc'n'omen, die de Belgen bezet hielden. namen daarbij een officier en veer her man gevangen. *iij kleine aanvallen tegen de Ankerbeek bij Albert hebben wij 50 Franschen gevan gen genomen. In het Westelijk deel der Argonnen is een aanval der Franschen misluki. De gevechten tusschen Maas en Moezel zijn gisteravond in hevigheid toegenomen. In het boschgebied ten Noorden van de hoogten van Combres trokken de Franschen sterke strijdkrachten te zamen tot een nieu- we poging om onze hoogtestelling te nemen. Hun aanval werd eerst hedenochtend ten uitvoer gebracht en mislukte volslagen. De hoogtestelling 'is nog geheel in ons bezit. Ten Zuid-Oosten van Aillv hebben den heelen nacht door hevige gevechten van man tegen man plaats gevonden, die ten onzen voordeele zijn beslist. Bij een krachtigen maar vruchteloozen aanval der Franschen ten Noorden van Florey leden de Franschen zeer zware ver liezen. In een gevecht. dat gisteren in het Pries- lerbosch plaats had, namen wij den Fran schen vier machine-geweren af. De daar- opvolgende zeer verbitterde nachtelijke ge vechten liepen uit op een succes aan onze zijde. De zeer zware verliezen, die de Franschen tusschen Maas en Moezel hebben geleden, zijn nog niet bij benadering te schatten. Op een kleine terreinoppervlakte ten Noor den van Regnieville teiden wij 700 lijken van Franschen. Wij namen 11 Fransche officie- ren en 801 man gevangen en veroverden 7 machine-geweren. Een besluurbare luchtballon, die door het doorschieten van den kabel was afgedreven, is niet, zooals de Franschen beweren, bin- nen hun linies, maar bij Moerchingen ge- land en daar opgeborgen. In de Vogezen verhindert sneeuwstorm krijgsbedrijf op grootere schaal. Bestrijding van werkloosheid. Blijkens 't voorloopig verslag der Tweede Kamersecties omtrent het wetaontwerp tot aanvulling en verhooging van het 9e hoofd- stuk der Staatsbegrooting voor het dienst- jaar 1915, ontmoette het denkbeeld om door de uitvoering van openbare werken eventueele werkloosheid te bestrijden, in het algemeen sympathie, doch werden tegen de wijze, waarop dit denkbeeld in dit wets- ontwerp i3 belichaamd, door zeer vele leden ernstige bezwaren in het midden gebracht. Zij wezen er op, dat het wetsvoorstel hierop neefkomt, dat aan den Minister over een zeer groot bedrag vrijwel de vrije be- schikking wordt gelaten. Bedenkt men nu, dat, naar een reeds vaak gemaakte opmer- king, bii het Departement van Waterstaat een streven bestaat om van de den Minister gelaten vrijheid een ruim gebruik te maken, dan mag betwijfeld worden of by het ge bruik dat van het krediet zal worden ge- maakt, wel steeds het belang van bestrijding van werkloosheid beslissend zal zyn. Een averechtsche werking van het krediet als hier met enkele woorden werd geschetst, vreesden verscheidene leden te eer, wijl het in hun oogen minstens twijfelachtig mag heeten, of voor bestrijding van werkloos heid wel behoefte bestaat aan de hier voor- gestelde werkverschaffing. Naar hun meening is de werkloosheid alleen te Amsterdam en te Rotterdam bij- zonder groot en Ter Neuzen dan (Red. T. N Crt.) en daar betreft zy vooral het havenbedrijf en het diamant- bewerkingsvak, twee bedrijven, welker ar- beiders door de uitvoering van openbare werken slechts weinig kunnen worden geholpen. Ten plattelande en ook in vele stedelyke bedryfstakken is zelfs gebrek aan arbeidskrachten gewezen werd o. a. op het bekende gebrek aan smeden en bank- werkers en daarvan wordt vooral ten plattelande de terugslag reeds gevoeld in den vorm van hoogere loonen. Vele leden vestigden de aandacht van den Minister op zoodanige werken en aan- gelegenheden, waarvan in den eersten tijd een vermeerdering van de productiviteit van den bodem, alsmede een verbetering der productieverhoudingen van tal van bedrijven, welke daarvoor in aanmerking komen, kan worden verwacht. Men dacht hier in de eerste plaats aan verbetering van de afwatering in de kunstmatige water- loozing van lage poldergronden, en aan drooglegging vaD moerasachtige gronden, zoodanig, dat zij geschikt of beter geschikt worden voor de vrije cultuur. Enkele leden brachten ten slotte de wen- schelijkheid ter sprake om, ter bestryding van de werkloosheid in de bouwvakken, zoo die althans bijzonder groot mocht zyn, thans over te gaan tot de stichting van een gebouw ter huisvesting van het Centraal Bureau voor de Statistiek en tot den bouw van een bureau voor den Octrooiraad. Be Nederl. neutraliteit, De heer S. P. van Eeghen, veorzitter der Amsterdamsche Kamer van Eoophandel, verklaarde aan de vertegemwoordigers van het Fransche blad Excelsior dat naar men weet, by verschillende &anzienlyke Neder- landers aanklopte,, om hun meening te vernemen betrefly/nde de onzijdigheid van Nederland M-t 8r.90te voldoening hebben wij ons land buiten het verschrikkelyk conflict zien blyvey1) dat Europa in beroering brengt - caerland is neutraal en vast besloten zyn neutraliteit te handhaven. Alle Nederlanders moeten tot dat doel samenwerken. Zy be hooren zich van elke daad te onthouden, die deze neutraliteit zou kunDen afbreuk doen Ondanks die houdiDg is de toestand voor ons land toch zeer ernstig. Handel en voorzoover deze afwykt van het bestaand volkenrechr. de vernietiging van de Medea onrechtmatig was omdat de voorwaarden Voorts worden uiterlyk op 15 April a. s. van de commandanten van alle corpsen en chefs van diensten en inrichtingen, zonder door de verklaring voor het vernietigen begeleMend ven, r SS CZ van een neutralen prys gesteld, niet aan- directeur voor aalchk^en versVekktg van artillerie-materieel, opgaven ingewacht wezig waren onherstelbare en dat in ieder geval de maatregel van vernietiging in geenerlei verhouding stond tot het belang daarvan uit strategisch oogpunt n.l. het verhinderen, dat een lading sinaasappelen het vijandelijk land zou bereiken. Aan het protest was toegevoegd het voorbehoud van een eisch tot volledige schadevergoeding. De overhandiging van de bedoelde nota te Berlijn op 6' dezer was gelyk bekend is eenigen tijd geleden voorafgegaan door een vraag om opheldering. Uit het door den Xederlandschen gezant ontvangen antwoord bleek dat, in het oog van de Duitsche regeering het met de Medea zoowel als met de Batavier en de Zaanstroom voor- gevallene steunde op de voorschriften van de Londensche declaratie, dat voorts be- van de namen van officieren en c. q. verdere militairen, het troependeel (c. q. dieustvolk), waarcoe zy behooren en de aantallen der in hun bezit zynde, of de door hen ing: leverde patronen als vorenbedoeld. (Avondp.) Door de Elisabeth werden uit booten ea uit het water opgevischt 6 officieren van de Harpalyce en 17 tot de bemanning behoo- rende Chineezen. De laatsten waren bijna naakt en werden van kleeren voorzien. Met veel moeite is men er in gelukt by den chef-machinist na drie uren van bewusteloos- heid, de levensgeesten weder op te wekken. Ondertusschen besloot de kapitein naar Rotterdam terug te keeren, om de geredden aan land te zetten. Zoodra hij op de rivier kwam, werd geneeskundige hulp ingeroepen. Voorts werden door het later ter plaatse van de ramp gekomen stoomschip Constance Catharina, komende van Falmouth, te Rotter dam ook nog 5 leden der bemanning van TER NEUZEN, 13 April 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te 'De Bilt van neden, luidt I de Harpalyce aangebracht. als volgt Hoogste barometerstand 771.4 Kopen- hagen. Laagste barometerstand 759 6 Christian- sund. De bemanning van dat stoomschip telde 42 koppen kapitein was de heer Wan, die even als de eerste stuurman, vermoedelyk tot de omgekomen behoort. uat vuuris oe- I v A De te Rotterdam aangebrachte geredden sloten was de rechtmatigheid van de se- Ve£jilting tot den avond van 13 April. roemden, als om strijd, de behandeling aan A~ J- Zwakke tot matige wind, later uit weste- 1--'- Ipe richtingen licht tot half bewolkt, waar- schynlyk nog droog weer, kans op nacht- vorst vooral in het oosten, overdag zelfde temperatuur. In de op Donderdag a. s., des voor- middags ten 10 ure te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. slag 1915 IIOEK. Het zal voor vele ingezetenen alhier Het artikel 1 van het Kon. besluit van 16 Maart 1915, (Stbl. no. 155) wordt gelezen »De uitvoer van yzerdraad, prikkeldraad en andere van yzerdraad vervaardigde ny verheid lijden onder de hinderpalen die ^rtikelen, alsmede van schoppen en zeisen, men in t internationaal verkeer aantreft. Onze zeevaart lydt gevoelige verliezen en de werkloosheid drukt zwaar arbeidende klasse. De plicht van ieder Nederlander is by zooveel ellende hulp te verschaffen, en hy behoeft daarbij slechts het voorbeeld, dat onze welbeminde Koningin ons geeft te volgen. Ik koester de stellige hoop, dat 't weer- standsvermogen, de geestkracht, die onze natie steeds in moeilyke tyden heeft getoond, ons de zwarigheden zullen doen te boven komen, waarmee wy thans tekampen hebben Be „Times" over Nederland. Opnieuw wydt de Times" een artikel aan Nederland, ditmaal onder den titel »The position of Holland'-' en wel naar aanleiding van geruchten die Donderdag te Londen schynen te hebben geloopen omtrent verwikkelingen tusschen Duitschland en Nederland, welke geruchten van invloed waren geweest op de verzekeringspremies. De /,Times" spreekt de meening uit, dat deze geruchten positieven grond missen en verzekert verder nog eens, dat de Neder- landsche regeering en waarschynlyk ook het Nederlandsche volk zich welbewust zijn dat Engeland niet alleen hun onzijdigheid niet zal schenden, maar ook niet direct of indirect eenige pressie zal oefenen om haar ertoe te brengen af te wijken van de voor- zichtige en waakzame houding, welke zy tot nu toe heeft aangenomen. z/Er is inderdaad alle reden, schrijft de ^Times", om te gelooven, dat de regeering van Nederland zich volkomen bewust is, dat de loop en resultaten van den oorlog van invloed zullen zijn op de toekomst van haar land. Toch in welke richting de sympathieen van het Nederlandsche volk ook mogen gaan, het heeft zich zorgvuldig weerhouden van betoogingen, welke beleedigend waren voor een der oorlogvo.erende mogendheden. Zooals de mobilisatie van zyn leger toont, is het volkomen waakzaam tegen gevaren, die zouden dreigen, wanneer de Duitschers zouden pogen de onzijdigheid van de Schelde te schenden of in geval van een overhaasten Duitschen terugtoeht uit Belgie. Wij mogen ervan verzekerd zyn, dat Nederland geen inbreuk op zijn rechten zal dulden, hoewel het zich niet zal blootstellen aan de ver liezen en verwoestingen, die het onvermij- delijk gevolg van den oorlog zijn, zonder rechtmatige en voldoende belangrijke oorzaak. Zouden de Duitschers tot uitvoering van een al te slim plan het wagen een aanval op Nederland te doen, dan zal het land ongetwijfeld gereed staan om de invallers terug te slaan. Maar behalve in dit geval, kan van de Nederlandsche regeering ver wacht worden, dat zy niet zal afwijken van haar totnutoe gevolgde gedragslyn, om door middelen, welke zy voor het heden en voor de toekomst het meeste geschikt acht, de integriteit en de onafhankelykheid van het land, voor welks welvaart zij verantwoor- delyk is, te waarborgen. Be Medea. In zake het voorgevallene met de Medea heeft onze regeering, volgens de N. R. Crt., op 3 dezer tot de Duitsche regeering een pleegde onderhandelingen ten spoedigste aan het oordeel van een prijsrechter te onderwerpen en dat er van een veranderde politieke gedragolyn geen sprake was. e Nieuwe Ct. zegt, dat er van den kant van ae Duitsche regeering geenerlei toe- speling gemaakt moet zyn op de mogelijk- heid dat zooals de Kolnische Zeiting zich onlangs uit Amsterdam liet melden, maar wat door de directie van de Kon. Nederl. Stoomboot-Mij. naar men weet, ten stelligste is tegengesproken de Medea lood, pyriet of andere absolute oorlogs- contrabande onder de sinaasappelen-lading aan boord had. Verboden van uitvoer. Het Stbl. no. 180 bevat het Kon. besluit I er de Directie der Z.-Vl. Tramweg van 10 dezer, houdende wyziging van het 0.PQieuw plannen gerezen zyn om de tram- verbod van uitvoer van ijzerdraad, prikkel- 'H11 door het dorp te laten loopen. Mochten draad en andere van yzerdraad vervaardigde ^eze P'annen werkelijkheid worden, dan artikelen, alsmede van schoppen en zeisen. zouden velen de directie dankbaar zijn. Aan den koopman P. te Hoek is dezer dagen door H. M. de Koningin-Moeder f 25 geschonken voor aanschaffing van een paard, in de plaats van zijn gestorven dier. ZAAMSLAG. Bij de door den notaris Dregmans van Axel alhier ten verzoeke van de erven van C. de Visser en P. Koole gehouden veiling van een woonhuis met erf, staande in de hoofdkom, werd kooper de heer G. de Visser voor f 1825. KLOOSTERZANDE. Door de goede zorgen van het vluchte- lingen-comite alhier is in de groote bollen- tent van J. Verhaegen eene naaischool begonnen voor een dertigtal Belgische vrou- wen, die haar kinderen beneden drie jaar oud mogen medebrengen, voor welke kleinen gedurende den werktijd eene aangestelde verzorgster aanwezig is, Als directrice der school treedt op eene vluehtelinge uit Mechelen, eene zeer ont- wikkelde dame. Bedoelde vrouwen ontvangen niet alleen een zeer nuttig onderricht, maar krygen daarenboven nog elke week een gulden en een der vervaardigde kleedingstukken. De vervaardigde goederen zijn overigens bestemd voor de bewoners van het vluehtoord en zoo noodig ook voor de soldaten. Van wege de Rockefeller-stichting ziju voor het goede doel zes prachtige naai- machines gearriveerd. Kanaal van Zuid-Beveland. Volgens mededeeling van den Waterstaat is het peil van het Kanaal van Zuid-Beveland, in verband met het maken van dukdalven en beveiligingswerken bij de nieuwe schut- sluis te Hansweert, tot en met 22 April a.s. verlaagd tot 9 d.M.—N.A.P., waardoor de diepte in het kanaal wordt verminderd van 65 tot 53 d.M. Politieverordening. De Commandant der Kustbattery, gezien het Koninklijk besluit van 8 Septemker 1914, (Staatsblad no. 448), waarbij de ge- meenten Neuzen, Hoek en Zaamslag zijn verklaard in //Staat van Beleg", stelt bij deze de navolgende nieuwe verordening van politie vast en besluit te bepalen Artikel 1. Het uitsteken van vlaggen van andere dan van Nederlandsche nationaliteit is ver- boden. Artikel 2. Het bepaalde onder artikel I is ook van toepassing op niet varende schepen. Neuzen, 8 April 1915. De Commandant der Kustbatterij, (get.) A. D. PUTMAN CRAMER boord van het stoomschip Elisabeth van kapitein Matroos en zijne bemanning onder- vonden. Omtrent dezer gebeurtenis ontleenen wy aan de N. R. Crt. het volgende De heer A. Peters van de Harpalyce, de oe machinist, dien wij een bezoek brachten ten huize zijner ouders in de Mathenesser- laan, vertelde aldus Vrydagnacht had ik dienst in de machi- nekamer en Zaterdagochtend van wacht 3. Vaststelling kohier hoofdelijken om- ^omei)de, begaf ik my naar mijn hut, waar 'k my op de sofa te slapen legde. Ik meen, dat het oDgeveer 10 uren in den voormiddag geweest zal zyn, toen ik wakker schrikte er bij de Directie der Z.-Vl. Tramweg-M>j. I t,V u— UltsneRende, zag ik is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit." Vilvoer van aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft besloten, nog van een beperkte hoeveelheid aardappelen uitvoer- toe te staan en wel van die soorlen, welke wegens hare geringe duurzaamheid anders grootendeels tot bederf zouden moeten overgaan. De Minister wenscht echter te voorkomen, dat deze uitvoer tengevolge zal hebben eene verhooging van den prijs der aardappelen voor de binnenlandsche consumptie, en te- vens, dat wederom hapdel in consenlen zal worden gedreven. Te dien einde is met de regeling van den uitvoer belast de subcommissie uit het Kon. Nat. Steun-comite, in zake voeding van mensch en dier. De secretaris dier subcom missie, de heer R. P. Bonthuis, is benoemd tot directeur van het inmiddels opgericht „Rijks Centraal Bureau" tot regeling van den uitvoer van aardappelen, van welk bu reau het voorloopig adres is: Tournooiveld 6, den Haag. Genoemde directeur noodigt nu alien, die aardappelen ten verkoop in voorraad heb ben, uit, daarvan voor of op 17 April a.s. schriftelijk mededeeling te doen aan de na volgende adressen voor zoover die aardap pelen liggen: o. m. in de provincie Zeeland aan den heer P. Lindenbergh, te Wemel- dinge. Deze mededeeling behoort vergezeld te gaan van eene nauwkeurige opgave van de hoeveelheid van elke soort afzondcrlijk en waar (bij wien) die aardappelen zich be- vinden, alsmede van den uitersten prijs per H.L. van 70 K.G., tegen welken de houders eventueel bereid zijn die aardappelen af te staan. De prijs moet zijn franco wagon of schip van het naastbijgelegen spoorwegsta- tion of laadplaats. Indien bij controle blijkt, dat de opgaven onjuist zijn, komen de aardappelen in geen geval voor uitvoer in aanmerking. (St.crt.) Bro wning-pisto len. De opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft de volgende order uitgevaardigd Bij aanschrijving van het departement van oorlog, d.d. 18 Februari j.l., wordt te mijner kennis gebracht, dat den Minister is bericht, dat door vele officieren, ten oehoeve van in hun bezit zynde Browning- pistolen, in Amsterdam of Den Haag patronen worden of werden aangekocht, waarvan de kogel zou voorzien zyn van een koperen mantel, die den kop niet geheel bedekt, zoodat de looden kern tot een hoogte van 6 m.M. van de punt bloot ligt. Bedoelde patronen zouden afkomslig zyn van de z/Fabrique nationale d'armes de guerre" te Luik en onder den naam van //balles a demirevetement" verhandeld worden. Waar dergelijke patronen in verband met de daaromtrent bestaande bepalingen niet mogen worden gebruikt, wordt door mij verboden, dat patronen van vorenbedoelde soort, door militairen in hunne uitrusting worden opgenomen en gebruikt. Yermits het bovendien noodzakelijk is, dat, wanneer Nederland in oorlog mocht geraken, in geen geval patronen als vorenbedoeld door den vjjand in het bezit van Nederlandsche militairen zouden worden bevonden en in bedoeld geval het geheele grondgebied des ryks in staat van beleg zal worden ver klaard, zal ik, zoodra dit is geschied, het bezit van zoodanige patronen verbieden en de inlevering daarvan gelasten. Met het nota gericht welke in hoofdzaak gegrond oog hierop, wordt aanbevolen, die inleverinw is op de overweging, dat het geldend volken recht de vernietiging van neutrale prijzen niet erkent en dat zelfs, indien de Londen sche Verklaring van 1909 deel uitmaakt van dat geldend recht, hetgeen de Neder landsche regeering op grond van de niet-ratificatie van de verklaring ontkent reeds thans ten spoedigste te doen geschieden en wel door tusschenkomst van den on- middellijken chef, bij de artillerie-inrich- tingen, waarbij zal worden zorg gedragen, de patronen te voorzien van een nauwkeurig adres, voor eventueele t^ruggave aan de eigenaren bij demobilisatie. alhier thuisbehoorende, was in den vroegen morgen van Zaterdag te Rotterdam uitge- varen, met bestemming naar New-York, en keerde, zooals men ons Zaterdagavond bericht- te weer aldaar uit zee terug, met 22 schip- breukelingen, van een getorpilleerd schip, die door kapitein Klaas Matroos en zijne bemanning des voormiddags ongeveer 10 ure in de omgeving van het lichtschip Noord Hinder in zee waren opgepikt. Het getorpilleerde schip was het Engelsche stoomschip Harpalyce, dat te Rotterdam eene lading voor de Commission for refief in Belgium had aangebracht, en nu in ballast naar New-Castle vertrokken was. Tot de opvarenden van de Elisabeth be hooren een aantal inwoners dezer gemeente. Van de Elisabeth hoorde men den knal der ontploffing en heeft van een duikboot de periscoop waargenomeD, benevens een lange streep. vermoedelijk veroorzaakt door een zich snelverwijderende duikboot, waar- voor het stoomschip nog even stopte. het achterschip in een rookzuil gehuld terzelfdertyd voelde ik het schip al onder myn voeten wegzinken. Ik snelde weder myn hut binnen om papieren te krijgen, doch kon niets vinden. Ik greep een luik, dat ik losrukte en op de reeling legde, naast mij stond ineens de tweede machinist Turnbull met een houten rooster in zijn handen. Tijd om de booten uit te zwaaien was er niet. De Chineesche bemanning liep schreeuwende over het dek en de een na den ander werd door de overkomende zeeen weggespoeld. Het voor- schip rees uit het water en het geheele schip helde naar stuurboordzijde over, naar welke zijde het ten laatste ouderdompelde. Voor het zoover was, had ik myn luik reeds losgelaten en was, tot mijn middel door het water gaande, geloopen naar de trap van het bootendek, waar ik een red- dingsboot zag, die door de beweging van het schip los van de davits ghkomen, alleen maar vast in de klampen stond. In deze boot, waarin reeds plaats hadden genomen de 2e machinist Turnbull en de 3e machi nist Wadley alsmede een Chinees, sprong ik. De boot was driekwart met water vuld. Even tevoren was de werkboot, waarin een aantal Chineezen een toevlucht gezocht hadden, door een golfslag vry van het schip gekomen, doch deze boot kap- seisde en de inzittenden geraakten alien te water. Eenige klampten zich aan de omgeslagen boot vast. Op een gegeven oogenblik, nadat wij aan de davits gerukt hadden, kwam onze reddingboot door een golf vrij. Drie in- z.ttenden grepen de riemen om zoo spoedig mogelijk van het schip te komen, ten einde, wanneer het zonk, niet in de diepte mede- gezogen te worden, terwijl de vierde het water uit de boot hoosde. Geen onzer had een reddinggordel om. Op weg naar het stoumschip Elisabeth, dat in onze nabyheid was en met voile kracht opstoomde om hulp te verleenen, hebben wy de 3e stuurman Edward Llewelyn opgepikt, die al ruim een half uur in het ijskoude water had rondgedreven en totaal uitgeput was. Met onze eigen reddingboot zyn wy langszijde van de Elisabeth en daar aan boord gekomen met de hulp der bemanning. Nog een andere reddingboot, waarin zich alleen de bootsman en een Chinees bevonden is ook met eigen middelen bij de Elisabeth gekomen. Be anderen zijn door de bemanning van de Elisabeth, die zich in hun booten begaf, gered behalve de vijf Chineezen, die de'Constance Catharine opnam, De leerling en de hof- meester verdwenen voor onze oogen door uitputting in de diepte. De Harpalyce liep met voile kracht, toen zy getorpedeerd werd. Dadelyk na het torpedeeren moetde tunnel achter de machine- kamer stukgeslagen zijn, want in een oogen blik was het water door het geweldige gat, aan stuurboordzijde ontstaan, iu de machine- kamer. De le en de 4e machinist, die daar de wacht hadden, zijn door de kap, boven de machinekamer aangebracht, aan dek gekomen. De 4e machinist is waarschijnlyk verdronken. Kort nadat wy het schip ver- lieten, ontploften de vier ketels. Geen onzer heeft iets kunnen redden. Papieren en alles hebben wij verloren. Het stoomschip Ruby, een Amerikaansch schip uit Philadelphia, was op een afstand toen de ontploffing plaats greep. Of door dit schip nog menschen gered zyn, kan ik met zekerheid niet zeggen. Wel is jtnij opgevallen, dat de beide Chineezen, die zich in een reddingboot redden, geen enkele poging aanwendden om hnn in het water ronddrijvende landgenooten en de andere drenkelingen behulpzaam te zyn. Den kapi tein en den lsten officier heb ik niet gezien. De twintig Chineezen, die zich in het Zeemanshuis in de Calandstraat bevinden, maken het alien heel goed. Een hunner heeft een blessuur aan het hoofd, maar niet van ernstigen aard. Om de gloeiende kachel brengen zij pratende en rookende den dag door. Twee Chineezen, zijn een met een gebroken fvoet en een met een gebroken been, in het ziekennuis opgenomen. mnn in 1.'1 1 n I IS VPl*KnHpn TTQ n rlor nj-lrAn/^i'^in t) 7 ,,v wvuwuuciiU^ dau 1« nn Hn Airnrarnmn/v J11I 1,1 v- U

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2