ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6209. Dinsdag 13 April 1915. 55e Jaargang. f I EIJIflMl D. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN: Teiefoon 25. Pit Blaii versciiijnt Maandag^, Woensdag- en Yrpagavond, nitgezsntlgrd op Feestdagen, bij de Firraa P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen Rekeningen ten laste van het vlnchtelingen comite. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-lndie en Amerika 1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maalst bekend, dat eene Openbare Vergadering Tan den Gemeenteraad zal worden gehouden op Unnderdag den IS April UK.'., des voor- middags ten 10 ure. Ter Nenzen, den 12 April 1915. De Burgemeester voornoemd, De Burgemeester van TER NEUZEN noodigt de ingezetenen uit, om de vorderingen, welke zij ten laste van bovengenoemd comite mochten hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen ter secretarie. Ter Neuzen, den 12 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De algemeene to est and. De strgd aan den Yser, of liever aan het Y serkanaai, heeft een merkwaardige wg- ziging gebracht in de posities der beide partijen, schrijft het Alg. Rbl. Voor eenige dagen is het plaatsje Drie- grachten, aan den westelijken oever van het kanaal legend, bezet door de Duitsche troepen, die de Belgen daaruit hadden verdreven. Den volgenden dag schoot de Belgische artillerie de weinige huizen van het plaatsje geheel in elkaar, en toen de infanterie een aanval deed op de Duitsche bezetting van het plaatsje, was deze ge- noodzaakt het weder te ontruimen, en zich op den oostelijken oever terug te trekken. Vrijdag meldde het Duitsche legerbericht, dat opnieuw een aanval gedaan was op Driegrachten, en dat de daarin gelegerde Belgische afdeeling weder verdreven was, waarbij twee Belgische officieren en 100 man krggsgevangen werden gemaakt, en twee mitrailleurs in Duitsche handen vielen. Het Fransche legerbericht erkent, dat aan den linkeroever van den Yser een Belgische loopgraaf bij Driegrachten door de Duitschers bezet is. Maar tegelijkertijd wordt daarbg gemeld, dat de Belgen er in geslaagd zijn over den 1 ser te komen en op den rechteroever den oostelijken oever dus, van die rivier een positie in te nemen. De uitdrukking ,/dat de Belgen daar een bruggenhoofd veroverden", is niet heel juist Een bruggenhoofd toch is geen onder- deel van een brug,maar een militaire positie aan een rivier of kanaal, aan de overzijde van de plaats waar de hoofdmacht gelegerd is. Wanneer dus de Belgische hoofdmacht aan den linkeroever van den 1 ser op een plaats die in de telegram- men niet nauwkeurig is aangegeven een afdeeling op den rechteroever weet over te brengen, die daar een halfcirkelvormige stelling kan aaunemen, de beide vleugels aangeleund aan de rivier, dan noemt men die stelling een bruggenhoofd" omdat daardoor de mogelijkheid wordt geschapen, op die plaats een pontonbrug over de rivier of het kanaal te slaan, onder de bescherming van de troepenafdeeling die zich in die stelling heeft genesteld. Dat nu deden de Belgen. Zij brachten een afdeeling hunner troepen op den rechter oever van den Yser over, en deze afdeeling heeft zich daar in een stelling vastgezet, die als //bruggenhoofd" wordt aangegeven. Het merkwaardige is nn echter, dat beide partijen er in geslaagd zijn aan de overzijde van den Yser een bruggenhoofd in te nemen, de Duitschers bij Driegrachten, de Belgen op een plaats, die niet nauwkeurig is aan te geven. Op verschillende andere plaatsen van het westelijk front werden aanvallen gedaan en afgeslagen of doorgezet, werden loopgraven genomen of ontruimd, maar uit de weder- zijdsche telegrammen, bljjkt, dat alleen zeer ernstig werd gevochten in den hoek tusschen Maas en Moezel, in het veelbesproken en veelbestreden gedeelte tusschen St. Mihiel, Pont-a-Mousson en Eparges-Oombres. Een gedeelte van den daar gevoerden strijd werd gevoerd om de hoogten bij Combres, die in de Fransche berichten wordt aangegeven als een //belangrjjke positie bij Eparges", en die de vlakte van Woevre beheerscht. Die positie was in handen der Duitschers, die haar hardnekkig verdedigden; de Franschen vielen deze hoogtestelling aan, en nadat zij eenige malen waren afgeslagen, slaagden zij er i ten slotte in die stelling, of een gedeelte ervan, te nemen. Dat is de oplossing, die het meest waar- schijnlgk is, van de telegrammen uit Berlijn en Parijs, op het oogenblik, dat wij dit schrijven. Het Vrijdagmiddag ontvangen Duitsche legerbericht zegt, dat die aanvallen mislukten, het Zaterdagnacht ontvangen Fransche communique meldt, dat de be- langrijke positie genomen werd, waarbij 150 Duitschers krggsgevangen werden gemaakt. In dat geval is dus de Fransche linie tusschen Les Eparges en Combres eenigszins vooruitgegaan. Tegelijkertijd werden de aanvallen op de Duitsche stellingen bij St. Mihiel voortge- zet, maar die aanvallen mislukten door de versperringen, die de Duitschers daar hadden aangelegd. Daarentegen melden de Duitsche berichten, dat de Duitsche troepen vooruit- gaan in het bosch van Ailly, waarmede wellicht het Bois Brule bedoeld wordt, dat alssteun vande Fransche linie bij Ailly dient. Bij Apremont en Flirey werd hevig ge vochten. Over het resultaat van dien strijd is uit de berichten weinig op te maken. De Duitsche mededeeling, dat de Fransche aanvallen ten noorden van Flirey dood- bloedden in Duitsche artillerievuur, en dat ten noordwesten een aanval werd doorgezet, die in een gevecht van man tegen man overging, waarvan het einde was, dat de 1' ranschen werden teruggeslagen, is moeilijk in overeenstemming te brengen met de 1 ransche mededeeling, dat daar, tusschen Essex en Flirey, in het Bois de Mortmare, door de Duitschers vijftien mislukte aan vallen werden gedaan om eenige verloren loopgraven te hernemen. Hoe dus de toestand daar is, kan Dog niet worden vastgesteld. Evenmin welke wijzigingen in de Argon- nen en in Champagne in de posities der beide legers zijn gekomen. Er wordt ge vochten, er worden ontzettende hectomben slachtoffers gemaakt, en er worden loop- graven genomen en hernomen maar „plus que fa change, plust c'est la meme chose," dat wil zeggen, de algemeene positie wijzigt zich niet voldoende, om te kunnen spreken van een beslissend feit. En dat is het eenig noodige, om een groote verandering voor te bereiden Maar juist dat komt niet. Op het oostelgk oorlogstooneel is, door de slechte weersgesteldheid en den toestand der wegen, waardoor de operatieszeer worden bemoeilgkt, weinig belangrijks voorgevallen. De telegrammen maken melding van eenige kleine gevechten bij Augustowo en Kalvarja, in het Memelgebied gelegen! In het geheele gebied van den Weichsel zijn de operaties tot volkomen stilstand gekomeD. En dit heeft den Russen op het denkbeeld gebracht, dat de Duitschers daar vandaan groote troepenmassa's hebben ge voerd naar de Karpathen, om de Oosten rijkers bij de verdediging der passen te helpen. Men krijgt zoo nu en dan den indruk, uit de verschillende telegrammen en berichten, dat de Duitsche troepen voortdurend van het westen naar het oosten, van het noorden naar het zuiden worden gevoerd, als de figuranten in een spektakel- stuk, om telkens andere rollen te vervullen. Niets ware in dat geval gemakkelijker, dan van de afwezigheid der Duitsche troe pen in het gebied van den Weichsel gebruik te maken, om daar door een Snellen aanval de Duitsche posities te vermeesteren. Maar dat daargelaten. De strgd in de Karpathen wordt, ondanks weer en regen, met groote kracht voort- gezet, wijl de Russen zoo spoedig mogelijk in de vlakte van Hongarge willen afdalen en hun berichten maken den indruk, dat een groot deel van den kam van het ge- bergte, in het oostelgk deel ten minste, reeds in bunne handen is. Zij melden, dat de geheele hoofdketen, tusschen den Tiliez- pas en den Oeszak-pas, over een lengte van 110 wersten in han bezit is. Ten oosten van den Oeszak-pas, in het Beskidengebied, is alles rustig, maar in het centrum wordt, volgens de Oostenrgksche berichten, hevig gestreden. Die Oosten rgksche berichten geven echter een geheel andere voorstelling daarvan dan de Russi- sche. En mag men die Oostenrgksche mede- deelingen gelooven, dan hebben de Russen in alle aanvallen, die zg sedert 1 Maart ondernamen, geen sncces van beteekenis behaald en zijn de Oostenrijksch-Duitsche stellingen in het gebied, dat de Russen als in hun bezit aange-ven, nog volkomen on- gesehokt. Ten westen van Oeszok, tusschen den Oeszok-pas en den Lupkow-pas wordt voortdurend gestreden, en hoewel de Russen er voortdurend nieuwe troepen in het vuur brengen, behaalden zij geen enkel voordeel. In den Laborcza-pas werd een aanval der Russen afgeslagen, en ook de Russische aanval op Bartfeld dat de Russen reeds sedert weken ak door hunne troepen bezet aangaven werd door de Oosten rijkers afgeslagen. Bij zulk een onderiinge tegenstrgdigheid tusschen de berichten van beide zijden is het wenschelgk geduld te oefenen totdat de resultaten van b"t gevecht op het ver- loop ervan een anderen kijk geven. Een Nederiandsche vlieger in Franschen dienst. Aan Paul de Ram, zoon van het vroegere Tweede-Ramerlid voor Bergen op Zoom, Lambert de Ram, is, naar de „Zoom" meldt door den opperbevelhebber van het Fransche leger een eervolle vermelding toegekend wegens zijn moedig gedrag bij een nachte- lijke verkeuning, onder zeer moeilijke om- standigheden. De heer P. de Ram is sergeant-vlieger bij het Fransphe leger, waarbij hij zich verbon- den heeft als vrgwilliger voor den duur van den oorlog. Van hem wordt in de order der onder- scheiding gemeld, dat hij reeds verscheidene gevechten met vijandelijke vliegers geleverd heeft en daarbij reeds ^entnaal werd gekwetst. Ook voor eenige liagen werd hij bij een lucbtgevecht vrij ernstig gewond. De verwachting der Belgische bevolking. »In Mei is Belgie van de Duitschers bevrijddat is vo'gens een Brusselscb correspondent van het Berliner Tageblatt een overtuiging, die zich steeds meer vastzet bij de Belgische bevolking, zonder dat zij zich rekenschap kan geven waarom zij dit zoo vast gelooft. Het wordt ook voortdurend aangekondiga door een Brus- selsch blaadje, dat in een of andere ge- heime drukkerij ter perse wordt gelegden met echt Brusselschen spot de Komman- dantur als telegramadres opgeeft. In Brussel is dan ook nog sterker dan elders de meening gevestigd, dat Mei de verlossings- maand voor Belgie zal zijn. De corres pondent van het Berlijnsche blad vraagt zich met eenige bezorgdheid af wat de gevolgen zullen zijn, indien Mei een outgoocheling brengt. Duitsche onderzeeers op de Moorsche kust. Uit Kopenhagen wordt aan de //Evening News" gemeld: Verscheidene Duitsche duik- booten, die een schuilplaats gezocht hadden achter klippen in het fjord van Bergen, werden door Noorsche militaire vliegers ontdekt, die de duikbooten waarschuwden onmiddellijk te veHrekkem of te worden geinterneerd. Uit 'n nader onderzoek door de Noorsche overheid bleek, dat getracht is om andere plaatsen aan de Noorsche kust te gebruiken als basis voor Duitsche onderzee-booten. Aan een onderzeeei* ontsnapt. De kapitein van het stoomschip //The seus", die dezer dagen te Liverpool aan- kwam, deed volgens de H. Crt. een verhaal van een opwindende jacht op zijn schip door een onderzeeer in de Noordzee. Op 29 Maart, ongeveer 40 mijlen Z.-W. van den vuurtoren van Bishoprock, werd een onderzeeSr waargenomen op 3 mijlen afstand. De kapitein liet met voile kracht stoomen, maar geleidelgk haalde de onderzeeer op de //Theseus" in en seinde het schip te stoppen. Van dit sein werd geen nota genomentoen werd sein gegeven»,te stoppen anders zal gevnurd worden." Het vuur werd geopend met een machinegeweer en een kanon van 7.5 cM. Toen werd het sein gegeven, dat het schip moest worden verlaten door de bemanning maar de ,/Thesens" stoomde door, en de onderzeeer poogde aan het achterdek van het schip te komen, klaarblgkelijk om het te kunnen torpedeeren maar de kapitein liet het schip voortdurend van koers ver- anderen, zoodat ten slotte de onderzeeer de vervolging opgaf. De „Thesens" was echter wel ernstig beschadigd. De Belgische wluchteiingen. Duizenden Belgische vlnchtelingen bevinden zich, naar het Hbl. meldt, over Franscj-," "teden verspreid. De Belgische regeering heel; nu, in overleg met de Fransche autori- teiten, jnaatregelen getroffen om al die menschen ii?ar Zuid-Frankrijk te brengen. De heer Seholaert vooral beg vert zich om dezen ongelukkigen te hulp te komen. Hij schat het aantax in Frankrijk vertoevende Belgen op 300.000 ven wie ongeveer de helft door de zorgen der verschillende prefecturen en plaatselgke comite's is ge- registreerd. De heer Seholaert, aldus meldt de //Temps", heeft verklaard, dat de vluchtelingen tevreden zijn over de wijze waarop zjj overal oftl- vangen worden. Velen hunner hebben in het zuiden werk gevonden onder uitstekende voorwaarden, de Fransche regeering verleent hun op royale wijze ondersteuning, indien hun verdiensten niet toereikend mocht blijken voor het onderhoud van hun meestal talrijke gezinnen. De Duitsche lezing oven den strijd in de Karpathen. De oorlogscorrespondent van het Berli ner Tageblatt" meldt uit het Oostenrijksch- Hongaarsch oorlogs-perskwartier Het hoogtepunt van den slag in de Kar pathen ten Zuiden van den Lupkower-pas ligt bij het Hongaarsche dorp Laborczef, driehonderd meter boven den spoorweg over den Kobilaberg, dat de Russen na 'n ver- bitterden strijd, die maanden geduurd heeft en waarin zij groote verliezen geleden heb ben, bezet hadden. Wegens de belieerscliing van de spoor- wegen en den pas door den Kobila-berg, werden Duitsche troepen als versterking daarheen gezonden. De Duitschers bereidden op Paaschmaan- dag hun aanval met hun arlillerie voor door de vernieling der hindernissen, voer- den een schijn-manoeuvre uit tegen de voor- naamste stelling der Russen en namen nog dienzelfden dag stormenderhand' den Kobi- la-berg. Verscheidene stormaanvallen wer den door hen ondernomen, waarin zij slechts geringe verliezen leden. Dinsdag vervolgden zij den vijand en maakten hierhij gevange- nen, terwijl kanonnen en machine-geweren werden buitgemaakt. Daarop v?rsterkten zij hun stellingen. De beteekenis van het aldaar behaalde succes, hlijkt uit een overzicht van den strijd sedert het einde van Januari. Toen waren de Russen meester van de Zuidelijke hellingen bij de Dukla-, Uzsck- en Wyszkof- passen, terwijl zij de Oostelijke bergpassen versperden. Het Duitsche Zuidelijke leger heroverde na een hardnekkigen strijd den Wyszkof-pas en de daarbij gelegen passen. De Oostenrijksch-IIongaarsche strijdmacht van Szurmay veroverde den Uzsok-pas en 't leger van Rorewetsch wist zich weder meester te maken van den Lupkof-pas en de Westelijke passen bij Dukla, tei-wijl op den rechtervleugel de Oostenrijkers Zuid- Oost-Galicie en Roekowina binnendrongen. Het Duitsche Zuid-leger bleef in de streek van Wyszkof opereeren, de Oostenrijkers en Hongaren zetten hun actie voort tusschen de Uzsok- en Lupkof-passen tot Raligrod, waardoor het ontzet van Przemysl moge lijk scheen. De buitengewoon groote moei- lijkheden van de wintercampagne in het ge- bergte vertraagden echter den opmarsch, zoodat de Russen aanzienlijke troepenmach- ten naar het bedreigde punt konden zen- den. Midden Maart gingen de Russen op het Dukla-front weder tot den aanval over, behaalden eenige successen, kwamen vervol- gens op den Ondawa-kam tot staan en vie len daarop ook het Duitsche Zuid-leger in de streek van het Opoz-dal aan. Deze aan val mislukte echter na een verbitterden strijd zoo volkomen, dat het liier sedertdien belrekkelijk rustig is. De Russen ondernamen daarop een bui tengewoon hevigen aanval op het ver-voor- uitgesclioven Oostenrijk-Hongaarsch cen trum, dat veertien dagen stand hield, tot de partieele bedreiging in den flank de Oos tenrijkers dwong achtereenvolgens hun stel lingen te ontruimen. Sedertdien was een versterkte druk op de Oostenrijk-Hongaar- sche stellingen bij den Lupkof-pas en langs de Laborcza-rivier, waarheen de Russen liet omsingelings-leger van Przemysl grooten- deels gezonden hadden, voelhaar. Hier gin gen echter de Duitsche versterkingen tot 'n actie over en wisten den druk te doen verdwijnen door de verovering van den Ko- hila-berg. De Russische successen in de Karpathen. Het spoorwegeindpunt Cisna, dat de Rus sen Zaterdag hebben bezet, aldus de Peter- hurgsche correspondent van de ..Daily Te legraph", ligt op 6 a 7 \piijlen afstand van de bergkammen der Karpathen, en Smolnik, dat de Russen den volgenden dag bezetten. ligt op 4 mijlen aan gene zijde er van. Op andere punten van denzelfden sector zijn de Russen gedurende de laatste paar dagen 15 a 20 mijl vooruitgekomen. De laatste Russische overwinning heeft echter meer kwalitieve, dan kwantitatieve waarde. De weg, dien zij volgen bij het oversteken van de Karpathen, loopt Zuide- lijk van Sanok, door Lisko en Baligrod en is tevens een verbindingsweg tusschen de eerstgenoemde stad en Homonna. Deze voor- name weg, die voor verkeer met wapens is gebouwd, leidt in Zuidelijke richting en eenige mijlen er van aan de Hongaarsche zijde van de Karpathen loopen door het dorp Oroszruszka, dat Zondag eveneens in de handen der Russen is gevallen. De weg wordt algauw uitstekend begaanbaar, en 13 mijlen verderop komt hij samen met de spoorlijn, waarmee hij parallel loopt naar Homonna. jir is nu slechts een gering succes noodig om -,de Russen in de achterhoede van de OostenHjkers te brengen, die ten Zuid-Oos- ten van 1 utoviska opereeren, en de ver- bindingen v3fl het Duitsche leger in de zone van Koziodyka ernstig te bedreigen. De grootste overwinning van de Russen is echter, dat zij thans d©or het meest woeste en woudrijke gedeelte vd.n de Karpathen heen zijn. Slechts ruim een dagmarsch scheidt hen van de Hongaarsche v'l.nkte en dan ligt er nog slechts open land tussU.hen hen en Boedapest. Ongetwijfeld, vervolgt de correspondent, bevinden wij ons aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen, want er zijn aan- wijzingen, dat Oostenrijk zijn laatste wan- liopige pogingen doet om zich te handha- ven in de Karpathen. Het heeft er onge veer zijn geheele leger, 21 korpsen, gecon- centreerd, en het heeft bovendien den steun van 6 Duitsche legerkorpsen gekregen. De Oostenrijksche generaals hebben opdracht, elke Russische vordering tegen iederen prijs te vcrhindcren. Een Amerikaan over den toestand. Ken Amerikaansch correspondent vertell in de „Daily Telegr." iets over de toestanL den in Duilschland, waar hij drie maanden vertoefde. Hij verzekert aan zijn F.ngelsehe lezers, dat hij niet het minste heeft gemerkf van een naderenden hongersnood. Ik heb, zegt hij, in Duitschland even goed en goed- koop gegeten als in Engeland en voor 31/2 mark krijgt men in de Berlijnsche hotels een even goed diner als elders maar te krij- gen is. De invoering van de broodhons had alleen ten doel verspilling te voorkomen en dit doel is bereikt. Wat overigens liet brood hetreft, de smaak er van verschill nogal in verschillende plaatsen hier is de smaak voortreffelijk, daar krijgt men den indruk alsof er veel meer aardappelmeel voor ge- bruikt is dan liet wettelijk minimum. Te Miinchen woonde de Amerikaan op 's Kei- zers verjaardag, 25 Januari, een parade bij van 25.000 man len in andere steden wemeide het eveneens van soldaten. In Berlijn zijn er zelfs meer dan ooi't te voren. En al zijn ze misschien niet zoo goed geoefend als de vroegere korpsen, het materiaal is goed. De schrijver beweert eveneens, dat er nog tal van mannen tusschen de 20 en 40, die wel voor den dienst zijn ingeschreven, nog niet zijn opgroepen. Er zijn dus nog flinke re serves. Overigens verlelt de Amerikaansche cor respondent, dat hij hij zijn gesprekken met lieden uit alle kringen opmerkte, dat in Duitschland de overtuiging algemeen is. dat Duitschland tot den oorlog is gedwongen. Andere landen vooral Engeland waren naijverig op Duitschland en dit strijdt nu voor huis en haard. In het algemeen is de Duitscher overtuigd, dat liij voor een recht- vaardige zaak strijdt en de kraelit van het Duitsche volk is, dat van de wieg af het bezield is met den geest, dat persoonlijke belangen moeten achterstaan hij die van Keizer en vaderland. Uit een gesprek, dat hij o. a. had met den nrbeidersleider Sassenbacli en met prof. 1 rancke, blegk den correspondent, dat ook in arbeidersgezinnen de overtuiging bestaat, dat Duitschland dezen oorlog moet winncn het algemeene vertrouwen op de over- winning maakte op den correspondent die- pen indruk. Het zou, aldus de opvatting, voor den Duitschen arbeider noodlottig zijn als Duitschland den oorlog zou verliezen, niet alleen omdat de oortogssehatting hem met belastingen zou uitputten, maar ook omdat, zooals prof. Francke meende, „onze naijverige vijanden ons zulke voorwaarden zouden opleggen, dat mededinging van han- del en industrie ons onmogelijk zou wor den." Waarom, zoo vroeg de correspondent aan Sassenbacli, hebben de sociaal-democraten dan steeds tegen de bewapeningskredicten gestemd En liet antwoord luidile Wij zicn nu in, dat we ongelijk hadden. Wat zou er van ons geworden zijn, als we geen leger hadden gehad en niet zoo goed waren voor- bereid Uit de mededeelingen van Sassenbacli aan den correspondent hlijkt nog, dat de Duit sche sociaal-demoeratische arbeidersprgani- satie door bemiddeling van de Nedierland- TER NEUZENSCHE COURANT C HUIZINGA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1