ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6208. Zaterdag 10 April 1915. 55e Jaargang. ABONNEMENT ADVERTENTIfiN: BINNENLAND. Telefoon 25. Bit Blad Yerschijnt Maaniag-. Woensdag- en Vrijdagavund, iiitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. EFEJE&STEJ BLA.D. nt> Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland /2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Inzending van Dankdag ter eere van N ederland. De Gazet van Brussel bepleit een dank dag ter eere van Nederland door de Belgen, aiting van erkentelijkheid voor de //onvol- prezen liefdadigbeid aan onze Noorder- broeders". De feestdag van H. M. de Koningin zou voor den dankdag best geschikt zijn, maar bet blad acht den datum te verwijderd en bet wil nu den Julianadag op 30 dezer vieren. Merziening van ouderdoms-renten. Naar het Volk meldt, gescbiedt aan de afdeeling Ouderdomsrente van de Rijksver- zekeringsbank een revisie van het geheele archief en zulks in verband met het ge- wgzigde standpunt inzake de uitlegging van art. 133 der invaliditeitswec, hetwelk medebrengt, dat in alle gevallen waarin peasioen wordt genoten van het rijk, van eenig publiekrecbtelijk lichaam of van kolonien, inhouding zal worden toegepast. De inhouding der ouderdomsrente zal dus niet langer zijn beperkt tot de ge vallen, waarin bet pensioen bernst op een bij verordening vastgelegd recht. Verboden van uitvoer. Het St.bid. No. 177 bevat een Kon. besluit van 8 dezer houdende verbod van uitvoer van in stukken gesneden of fijn gemaakte aardappelen, alsmede van afval van aardappelen. De uitvoer van in stukken gesneden, of fijn gemaakte aardappelen, alsmede van afval van aardappelen is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heflen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. TER NEUZEN, 9 April 1915. Bij de door het bestuur van den Pierssenspolder gevraagde prijsopgaaf voor de levering van pl.m. 135 M3. Duitsche on- derhoudsgrind, is de levering gegund aan de firma A. Vrijlandt Co. te Utrecht voor f 2,40. Landbouwers aan de grens. De bezetting van Belgie door de Duit- schers, heeft, in verband met de bemoeilij- king van het grensverkeer, ook moeilijkhe- den geschapen voor die landbouwers, wier gronden gedeeltelijk, of voor sommige bijna geheel, gelegen zijn op Belgisch gebied en aan wie door de Duitsche autoriteiten geen vergunning wordt verleend, om liunne aan gene zijde der grens gelegen gronden te be- bouwen. Naar aanleiding daarvan was ook de tussclienkomst van den afgevaardigdfe voor Oostburg, den beer De Muralt. inge- roepen, die naar aanleidiq»" hiervan een onderhoud had met den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, wat verder een infor- matie te Berlijn ten gevolge had, waarom- trent wij nog geen uitslag vernamen. Blijkens een bericlit aan de „Tel." doet zich in Limburg hetzelfdc voor als hier. Ook daar weigeren de Duitschers toestem- ming aan de Nederlandsche boeren, om bun land in de Belgisclie grensgemeenten gele gen, te bewerken. De boeren aldaar, met name die in Stampraij, liebben echter inmid- dels het nimmer falende sysleem van zelf- hulp toegepast. Zij liebben voorloopig bun in Belgie liggende gronden geruild met de gronden van de Belgisclie grensgemeenten, die akkers en weiden op Nederlandkehen bodem liebben liggen. Yerschenen is een nieuwe uitgaaf van de recepten voor bet gebruik van het Delftsch Plan ten vet ^Delfia". Deze bijlage van het Receptenboekje der Delftsche Slaolie bevat vele recepten van den kok der Oliefabrieken Calve-Delft en betrekking hebbende op het stoven van groeDten, het stoven en smoren van vleesch, bet gratineeren van restanten vischen vleesch, bet bereiden van gebak en pudding, het maken van gebonden soepen, enz., alles in het Plantenvet vDelfia". leder, die aan de afdeeling reclame van genoemde fabriek het Receptenboekje der Delftsche Slaolie aanvraagt, ontvangt met- een deze nieuwe bijlage er bg. Wie bet bekende gele receptenboekje reeds bezit, kan ook afzonderlgk de nieuwe recepten van het Plantenvet //Delfia" aanvragen. Deze zijn niet bij de winkeliers, docb alleen bg de fabriek te Delft verkrggbaar, die voor gratis en franco toezending zorg draagt. I In de week van 31 Maart tot en met 6 April kwamen uit Zeeland ter kennis vnn den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhu9 of februs typhoidea uit Honte- nisse en Middelburg, 1 geval van roodvonk uit Middelburg, 2 gevallen van diphteritis uit Kattendgke en uit Zierikzee. Geen kermissen in Zeeland. Naar uit Breda gemeld wordt, is door den commandant van het veldleger voor de provincien Limburg, Noord-Brabant en Zeeland verboden dit jaar kermis te bouden in plaatsen die in staat van beleg zijn verklaard. Daar de geheele provincie Zee- land in dat geval verkeert, mogen dus in de geheele provincie geen kermissen worden gehouden. SLUISKIL. Het Patronaat St-Jozef te Sluiekil gaf Maandag en Dinsdagavond j.l. een uitvoering voor de ouders der leden en vsor de wel- doeners. Onder de leiding van bunnen Directeur den Zeer Eerw. Pater Wildefridus voerden de jongens van bet Patronaat op een voortreffelijke wijze bet drama »Neo" of *De martelaar der Catacomben" op. Het drama, in drie bedrjjven, speelt te Rome in bet jaar 257 onder keizer Valerianus. Tooneel, decors en costumes waren prachtig en brachten bet publiek reeds in vervoering. De zalen van bet Patronaatsgebouw waren beide avonden eivol. Van beinde en ver was men gekomen om de uitvoering bij te wonen. De hoofdrollen waren in goede handen en werden van 't begin tot 't einde uitstekend afgespeeld. Uitspraak, gesticu late en karakters werden nauwkeurig weer- gegeven. Moeilijk zou't wezen uit te maken wie der boofdpersonen het best speelde. Evenwel boeide de kleine Neo, slechts 10 jaar oud, door zijn onberispelijk spelen, wel bet meest bet publiek. Ook bet opkomen onder gezang der 12 catechumenen maakte diepen indruk op de toehoorders. Velen konden de tranen niet weerhouden, vooral bij 't einde van het derde bedrijf. Nog werd opgevoerd een blgspel in een bedrgfDe Professor en zijn knecht of Onrechtvaardig goed gedijt niet, wat de toehoorders herhaaldemalen deed schater- lachen. Bet slotnommer van bet programma was de Apotheose, waarbij men al de personen uit Neo in mooie groepeering en verlicht door bengaalsch vuur bg elkaar zag. Een woord van dank en aan den Directeur en aan die Patronaatsleden voor zoo'n ge- notvollen avond Donderdag- en Zondag- avond a. s. zal er nog een uitvoering plaats hebben. ZAAMSLAG. Tot agent van politie te 's Graveuhage is benoemd de heer M. Dees, alhier. TERH0LE. Een paar veekooplieden, die voor zaken bij den landbouwer Vereecken waaen, hadden bunne fietsen tegen den dijk nabij de boeve gelegd. De rijwielen trokken de bijzondere aan- dacht van twee passeerende gauwdieven, die er op sprongen en wegreden in de ricbting van den tol #het Kraaiken", waar hun eenige personen toeriepen, dat die fietsen niet hun eigendom waren. De een smeet nu zijn ijzeren ros dadelgk langs den weg en koos het bazenpad de andere begon een woordentwist, die al heviger werd, tot bij op eens door een der pootige kooplieden, die ongemerkt was komen aanloopen, in den nek werd gegrepen en van hem zoo'n aframmeling kreeg, dat de toeschouwers begonnen te roepen, dat bij meer dan zijn verdiend loon tepakkenbad. Toen hield de geduchte afstraffing op. De herdenking van den 40stenjaar- dag van Koning Albert van Belgie te Ter Neuzen. Door eene commissie gevormd uit de in deze streek wonende en tijdelijk verblijf' houdende Belgen, was, onder leiding van den Belgischen consul alhier, den heer Van Canfort, het initiatief genomen, om denjaar- dag van Koning Albert van Belgie, op giste- ren gezamenlijk te herdenken. Zooals in ons blad was medegedeeld, werd in den voormiddag in de R. K. kerk een Te Deum gezongen en door den Z. Eerw. pastoor Bogers eene H. Mis opgedragen, Het ruime kerkgebouw was bij deze ge- legenheid overvol; vele in de omgeving ver- blijvende Belgen w: en voor de bijwoning dezer plechtiglieid o^gekomen. Indrukwekkend wfis het, loen aan het einde der plechtigheid de Brabanconne werd gezongen, en het is zeer goed te begrijpen, dat aan velen dezer talrijke schare, bij (lb herinnering aan bet in druk verkeerend va- derland, aan bet Vorstenpaar dat nog slechts in een beseheiden deel van het vaderland, in de omgeving van den Yser kan vertoe- ven, waar het nog overige deel van bet leger onder aanvoering van dien Vorst kampt, om den vijand terug te dringen van den Belgischen bodem, de ontroering le machtig werd en de tranen bunne oogen ontsprongen. Des namiddags werd ler voortzetting van de herdenking een concert gegeven, in het „Hotel des Pavs-Bas'In de bovenzaal was eene smaakvolle vlaggenversiering in Belgi sclie nationale kleuren en die der verbonden mogendbeden, benevens de Nederlandsche driekleur aangebracbt. Dit concert, waarvan de opbrengst naar we vernemen bestemd is voor het uitzenden van ambulance's, werd druk bezoeht. Hier- aan werd medewerking verleend door mevr. O. Bij'l en den heer A. Saey (zang), en d«j beeren L. de Lenldecker (piano) en J. Bierle en E. Dyselynck (viool). De beer Dr. F. Onghena, die ook zijne medewerking had loegezegd, was verhinderd, en werd het deel dat deze van het programma op zich genomen bad vervuld door den beer Saey. Alvorens met de uitvoering van bet pro gramma een aanvang werd gemaakt, nam de beer Van Cantfort, consul van Belgie al hier, liel woord en sprak ongeveer als volgt: Dames en Heeren, Het is mij een aangename taak, zoowel in naam mijner landgenooten, welke in mijn ressort wonen, als in die dergenen, welke genoodzaakt zijn gevorden voor bet oogen- blik onzen dierbaren vaderlandschen bodem le verlaten, den heugelijken geboorledag le kunnen herdenken van Zijne Majesteit Ko ning Albert. Met vreugde heb ik geconstateerd, dat, zoodra liel plan lot het ])lechlig herdenken van dezen dag, was opgevat, bet van alle zijden werd toegejuiclit, en ik meen de lolk te zijn van alle aanwezigen, wanneer ik een woord van hartelijken dank breng aan de oprichters van diit feest en aan de arlislen die bunne wehvillende medewerking heb ben willen verleenen. In mijne hoedanigheid van Belgisch con sul, reken ik het mij ten pliclit, aan Zijne Majesteit, in naam mijner hier aanwezige landgenooten blijk te geven onzer oprechte gevoelens van verknochtheid, door het zen- den van een telegram, waarvan de vertaling is als volgt Zijne Majesteit Koning Albert, Havre. Talrijke Belgen, woonachtig in dit ressort, alsook zij, die door de huidige omstandig- heden zijn verplicbt er een toevlucht te zoe- ken, hebben mij opgedragen Uwe Majesteit liartelijk geluk te wenschen en de gevoe lens hunner innige trouw uit te drukken. Zij zijn trotsch op de groote dapperheid, waarmede de edele Vorst bun land verdedigt en de edele gevoelens hunner beininde Ko ningin bewonderend, drukken de Belgen den innigen wensch uit, dat hunne Hooge Sou- vereinen weldra in bun geliefde hoofdstnd mogen worden toegejuicht. VAN CANFORT, Consul van Belgie." Wij kunnen er werkelijk trotsch op zijn, Dames en Heeren, aan bet hoofd van ons geliefd Belgie een Vorst te hebben die zoo- zeer den plicht begrijpl, welke op hem rust, want het is niet in de pijnlijke omslandig- beden, welke ons land doorleeft, dat de Koning het bewijs heeft geleverd, een moed en zelfverloochening te bezitten zonder weerga Wenschen wij daarom op dezen plechligen dag, dat Zijne Majesteit weldra triomfante- lijk in Zijn geliefde hoofdstad mag terugkee- ren en er weder opnieuw aan het hoofd van 3>jn volk moge zetelen. Ik noodig u uit, Dames en Heeren, onzen verheven Vorst toe te juichen met een drie- werf „Leve de Koning! Leve de Koningin!" Deze woorden werden met geestdriftige in- stemming begroet. Het programma werd alsnu geopend met het zingen der Brabanponne, door den heer Saey, die daarmede, evenals met de verder door hem gezongen liederen veel succes had, wat ook het geval was met de verschillende liederen gezongen door mevr. Bijl, wie onder algemeenen bijval een bouquet werd ge- schonken, terwijl ook de violisten groot succes hadden met de door hen uitgevoerde nummers, een en ander verdienstelijk op de piano begeleid door den beer Lentdecker. Allen die medewerkten, hebben de talrijke aanwezigen verplicht door de keurige uit voering van het programma. Omtrent de programma's zelve, die eveneens ten bate van het goede doel werden verkocht, valt nog le melden, dat door een niet genoem- den Belgischen kunstenaar voor eene artis- tique versiering daarvan met de nalionale vlag was gezorgd. Voor het slot van bet programma werd het woord genomen door den heer Remy de Pillecyn, van St. Nicolaas, thans "alhier verblijvende, ongeveer als volgt: Geaclite heer Consul, Mevrouwen, Mijne Heeren, In naam der Belgen, hier tegenwoordig, en der Belgische vluchtelingen in het alge- meen, neem ik de eerbiedige vrijheid en tevens de aangename taak, om onze op rechte dankbetuigingen aan te bieden aan de ontwerpers en medewerkers van dit feest. Ik dank eerst en vooral den Weledelen heer H. van Cantforl, Belgisch consul, die de ziel is geweest van de herdenking van dezen jaardag. Overbodig zal het zijn, hierop verder uit le wijden, alien die hem kennen, weten met welken grooten ijver hij werkzaam is, wan neer het de belangen der Belgen geldt. Heb dank, geachte heer Consul, innigen dank! In diezelfde dankbetuiging wil ik zijne ge achte gemalin, Madame Van Cantfort be grijpen. Zij is voorzeker de ziel geweest bij de voorbereiding van dit feest. Bewonderen wij hare onvermoeibare werkzaamheid en zeggen wij liaar dank voor de menigvuldige blijken van genegenheid en ware opoffering, die ze zich dagelijks getroost voor het wel- zijn onzer soldaten en noodlijdende broe- ders. Dank, mevrouw, duizendmaal dank! Hoe aangenaam is het me ook, dit uitge- lezen korps van artisten van harte te dan- ken. Hoe fier zijn we, dat we bier met mede werking van onjze eigene Belgische artisten zulk een prachtig concert liebben mogen aanhooren. Niets weerhoudt deze kunstmin- nende artisten, die zich heinde en ver ver dienstelijk gaan maken voor liel lenigen van het lot onzer dappere en noodlijdende broe- ders. Uwe taak is edel en welgemeend, we zeggen ook u dank, vurigen dank en een wederzien, misschien wel tot binnen korten lijd. Dankend ook, Mevrouwen en Mijnheeren, verbeffen we den blik lot Hare Majesteit WILHELMINA, die ons zulke guile gaslvrij- heid in liaar vrije Nederland heeft verschaft. Dank in naam der honderdduizenden vluch telingen, die, toen ze door het rampzalige noodlot uit hun vaderland zijn verdreven, hier als kinderen van eigen grond zijn op- genomen geworden en gerust de vrijmaking van hun vaderland kunnen afwachten. Dank voor de menigvuldige zorgen, die alien bier zoo ruimschoots hebben ontvan- gen. Dank ook aan hare militaire en bur- gerlijke overheden, die zich met zoovele in- genomenheid ten dienste onzer landgenooten hebben gesteld. Ik stel u voor liet volgende telegram aan Hare Majesteit te zenden: „Aan Hare Majesteit Koningin WILHELMINA der Nederlanden. In naam der Belgisclie vluchtelingen, heden te Ter Neuzen vereenigd, bieden wij U onzen grootsten dank voor de guile gast- vrijheid, voortdurend van bet Nederland sche Volk ondervonden en voor de milde ondersteuning nog dagelijks genoten. Moge Uwe Majesteit nog vele jaren regee- ren, tot beil van Nederland en zijn dier- baar Volk." En roepen wij Haar uit ganscher harte toe: „Dank! Duizendmaal dank! en dat God U en Uw geliefd Volk voor den vreeselijken oorlogsgeesel belioede!" (Aanhoudende daverende tpejuichingen). Mijne taak is ten einde en ik vraag u verschooning, mocbt ik in iets aan mijnen plicht zijn lekort gescboten. Docli alvorens te sluiten, vraag ik aan alien, om ons in een sterken band le vereenigen, opdat we nog meermalen zulke broederlijke samen- komslen zouden mogen hebben en we zoo le sanien ieders belangen zouden kunnen lielpen bebartigen. Ik durf den booggeach- ten beer Consul verzoeken, ons bierin te willen lielpen. Sluiten we dus na dit feest een Bond van Belgen in Zeeland, en ver eenigen we ons alien onder den kreel: Leve de Koning! Leve onze Koningin! Leve ons dapper heldenleger! Leve ons dierbaar Belgenland! Een algemeen applaus begi-oette deze woorden. Alsnu werd door den beer Saey de Vlaamscbe Leeuw aangelieven, terwijl de aanwezigen enthousiast bet refrein mede- zongen. Hiennede was dit welgeslaagd concert teneinde. Des avonds was er voor de Belgische kin deren gelegenlieid tot liet bijwonen eener cinemavertooning in de Cinema Parisien, van den heer Casteleijn. Daarvan werd ook een druk gebruik gemaakt. Teneinde twijfel te Voorkomen omtrent het gebied waarboven vliegers zich eventueel zouden bevinden, was bet zooals trou- wens in de geheele provincie Zeeland het geval is door de mililaire autoriteit ver boden, de Belgische vlag uit te steken. I RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb.te Middelburg. De Rechthank heeft in hare zitting van 9 April de volgende vonnissen uitgesproken J. C. W., oud 14 j., te Ter Neuzen is wegens diefstal veroordeeld tot 7 boete of 1 week tuchtschool. Fl. S., oud 22 j., veldarbeider te Koewacht is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen heeht. V. v. A., oud 42 j., koopman te Sas van Gent is wegens poging tot omkooping veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. F. E. d. W., oud 30 j., werkman te Zuiddorpe, tbans uit anderen hoefde te Middelburg gedetineerd, is wegens weder- spannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevang. C. G. M., oud 30 j., arbeider en P. B. V., oud 18 j., arbeider, beiden te Biervliet, zgn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 1 week gevang. D. O. N. d'B., oud 19 j., schaapherder, G. C. M., oud 26 j., landbouwersknecht en A. P., oud 20 j., landbouwersknecht alien te Biervliet, zijn wegens bet weg- maken van een hond veroordeeld n° 1 tot f 10 boete of 10 dagen becht., n°s 2 en 3 ieder tot 15 boete of 15 dagen becbt. D. v. H., oud 31 j., veldarbeider te Westdorpe, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 week gevang. P. J. v. D., oud 23 j., landbouwer te Ossenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot j 3 boete of 3 dagen hecht. C. A. S., oud 31 j., ketelmaker te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevang. F. J. v. D., oud 35 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 boete of 1 week becbt. P. B. v. H., oud 18 j., landbouwers knecht te St. Kruis, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht volgende zaken be- Heden werden de handeld Fr. T., oud 55 j., klompenmaker te Clinge, (Kapellpbrug) werd ten laste gelegd, dat bg op 2 Maart 1915 te Clinge een omslagdoek toebehoorende aan R. v. Dorsse- laar beeft weggenomen met bet oogmerk deze wederrechtelijk toe te eigenen. Eiscb 10 boete of 10 dagen becbt. J. L. D., oud 51 j., visscher, wonende te Ter Neuzen, stond terecbt ter zake dat hij op 22 Februari 1915 te Ter Neuzen een stuk touw, toebehoorende aan F. StofFels, heeft afgesneden van bet zeil waaraan het bevestigd was, en weggenomen met het oogmerk zich dat stuk touw wederrechtelijk toe te eigenen. Eisch f 15 boete of 12 dagen becbt. A. H., oud 67 j., deurwaarder te Ter Neuzen, stond terecbt. dat hij in een exploit door hem beteekend acbter de gewone maat ter verduidelijking had ge- schreven ,/Gentscb gemet", zijnde eene andere benaming dan bij de wet voor- geschreven is Eisch 0,50 boete of 1 dag becht. D. v. A., oud 34 j., matroos, te Ter Neuzen, stond terecht ter zake dat bij op 5 Maart 1915 onder de gemeente Ter Neuzen, toen hij tusschen Ter Neuzen en Sluiskil vischte met 2 hengels zonder dat hij voorzien was van eene voor die visscherij geldige akte, en de agent van politie C. Meulbroek van Sluiskil in uniform gekleed, de hengels wilde in beslag nemen, opzettelijk de inbeslagname heeft belemmerd door dien hengel in bet kanaal te gooien. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. E. J. v d. S., oud 21 j., student, te Gent, thans uit anderen hoofde gedetineerd. Beklaagde stond terecht ter zake dat bij op 6 Maart 1915 naar Ter Neuzen, terwijl die gemeente bij K. B. van 8 Sept. 1914 in staat van beleg was verklaard, en de Territoriale Bevelhebber in Zeeland Kolonel Brocx aldaar, uitoefenende bet militair gezag, hem, beklaagde het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde gedeelte van Zeeland had ontzegd, beklaagde daar mede op 21 Febr. 1915 in kennis was gesteld, en hij op 28 Febr. 1915 uitgemeld gebied was verwijderd, van Bergen op Zoom uit in strgd met dat verbod is teruggekeerd. Eiscb 14 dagen gevangenisstraf. - M. L. W., oud 33 j., huisvr. E. F., te Sluiskil, stond terecbt dat zij opzettelijk Maria de Splinter, vrouw van P. de Waele, beleedigd heeft, op 3 Maart 1915 te Sluiskil. Eiscb 20 boete of 20 dagen hecht. TER NEUZENSCHE COURANT. „Aan "sfflK

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1