No. 6207. Donderdag 8 April 1915. 55e Jaargang. if Vi I Ik IK Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. :rwBi.HiT3:s bi^axj. VSCHE <01 BUT. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Donderdag 1 April 1915. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, F. Dekker Dicleman, Srnies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de heeren Ivruijsse, Van Driel Oggel, Dregmans en P. Dekker. De voorzitter opent de vergadering en deelt mode, dat van den heer Dregmans be richt is ontvangen, dat hij wegens ongesteld- heid de vergadering niet kan bijwonen. Zoo juist is bericht ingekomen, dat ook de heer Kririjsse om dezelfde reden niet aanwezig kan zijn. De heer Smies deelt mede, dat de heer Oggel hem verzocht te kennen te geven, dat hij voor het oogenblik verhinderd is aanwe zig te zijn, maar zoo mogelijk in den loop der zitting alsnog ter vergadering zal komen. De notulen der vergadering van 16 Fe bruari 11. wordcn onveranderd vastgesteld. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 16 Februari 1915 tot wijziging der begrooting van 1914, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door Gedcputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 16 Februari 1915 tot wijziging der begrooting voor 1915, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door Gcdeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene missive van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, dd. 5 Maart 1915, waarbij wordl toegezonden eene beschikking van dat college op eene reclame tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag van P. de Jonge welke gegrond is bevonden, en adressant is teruggebracht van de 15e tot de 12e klasse. Aangenomen voor kennisgeving. d. Eene kennisgeving van P. Koole, dat hij, onder dankbetuiging voor het in hem betoonde vertrouwen, de herbenoeming tot lid der Commissie tot wering van school- verzuim aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. e. Vcrslag van den toestand en de ex- ploitatie der gasfabriek, gedurende het jaar 1914, luidende als volgt: De commissie was gedurende het jaar 1914 samengesteld als volgl: L. J. den Hollander, voorzitter, J. Smies, M. Wolfert en J. M. Oggel. Toestand van de fabriek. Door dat de ovens te diep in den grond zijn ge- bouwd, is er veel last van grondwater onder de ovens, waardoor deze veel te lijden heb- ben. De gas- en teerleidingen liggen over het algemeen niet voldoende hellend, zoodat bij gebruik van kolen met dikke teerafsehei- ding de leidingen verstoppen. Kanalisatie. Het buizennet verkeert over het algemeen in uitstekenden toestand. De duiker onder de waterleiding, bestemd het gas te brengen naar de Kanaalkade, is vermoedelijk door vcrzakking gebroken en wordt nu de Kanaalkade door een hulp- gasleiding over de brug van gas voorzien. Deze toestand moet veranderd wprden. Gasberging. D6 gasberging bedraagt 1000 M3. Het onderhoud van den gashou- der vereischt veel werk, daar deze in het begin der exploitalie niet goed geverfd is, en dus steeds weder door het Iosraken der oude verf nieuwe roestvlekken te voorschijn komen. Stoke rij. De 4retortsoven, waarvan de retorten lek gebrand waren, en ook de generator uitgebrand was, is door eigen per- soncel gerepareerd en den 11 den Februari opnieuw in bedrijf ges'teld en bleef het ge- heel jaar alleen in het bedrijf. De laadinrichting voldoet uitstekend en werkt bijzonder gemakkelijk door het aan- gebracht tegengewicht. Reparation aan de laadinrichting zijn steeds door eigen per- soneel uitgevoerd. Toestellen. Alle toeslellen zijn in goe- den staat en worden in de zomermaanden opgeschilderd. De waterpomp in de ma- chinekamer heeft eene verandering onder- gaan, daar de eerste hand-vleugelpomp ver- sleten was. Hiervoor is een zuig- en pers- pomp geplaatst, een en ander door den fitter Van Duren gemaakt. De motor bleef hot geheel jaar uitstekend werken, allioc- wel een stuk nit den vooruitstekenden cy linder gebroken is. Straatverlichting. Het aantal straatlantaarns werd met 1 uitgebreid, zoo dat in het einde van het cxploitatiejaar het aantal straatlantaarns 83 bedroeg, waarvan 4 met hangend gloeilicht, samen met 94 kousjes. Gasprod uctie en gas verb ruik. Volgens aanwijzing van den fabrieksmeter werd gemaakt (alles opgegeven in kubieke meters) 227.061, de voorraad op 31 Decem ber 1914 was 25, zoodat werd afgeleverd 227.036. Het verbruik verdeelde zich als volgt: voor gewoon meter-liclitgas 60.606, kookgas 56.523, krachlgas 6.995, over muntmeters 46.834, ver bruik van gemeentegebouwen 4.296, straat verlichting 30.000, gasfabriek 13.783. verlies 7999. Het totaal verbruik is in dit jaar ver- meerderd met 22.081 M3. of 11,2 °/o. het gas- verlies bedroeg 3,5 o/0. De grootste etmaal productie was op 12 October, en bedroeg 1018 M3. gas, de groot ste etmaal aflevering was op 11 October en bedroeg 1065 .513. gas. Het aantal verbruikers bedroeg op 31 De cember 1914 201 over gewone meters en 135 over muntga^smeters. Steenkolen. De voorraad op' 1 Janu ari 1914 was- 193.165 Kg., aangevoerd werden over 1914 589.405 Kg., samen 782.570 Kg. Voor distillation werden gebruikt 765.570 Kg., zoodat op 1 Januari 1915 in voorraad was 17.180 Kg. Per 100 Kg. gedistilleerde kolen werden 29,66 .513. gas verkregen, tegen 30,85 M3. het vorige jaar. Cokes. De voorraad op 1 Januari 1914 was 15.910 Kg., gemaakt werd 537.344 Kg., hiervan werd gebruikt voor verhitting der ovens 212.064 Kg., voor andere doeleinden 8250 Kg., terwijl verkocht werden 7247 H.L., voor 3800,85. K o o 11 e e r. Verkocht werden 21.976 Kg. voor f 421,20. Door den oorlog kon na 1 Augustus geen teer verkocht worden en wordt nu de teer door de kolen verwerkt en gcdistilleerd. Ammoniakwater. Verkocht werd 46.686 Kg. voor 116,42. Door den oorlog kon ook het ammoniak water na Augustus niet meer verkocht wor den. IJ z e i; a a r d e. De aanwezige hoeveelheid ijzeraarde was nog toereikend en ook nog niet afgewerkt, zoodat geen nieuwe aange- kocht en ook geen afgewerkte "verkocht is. Gasmeters. Op 31 December 1911 wa ren geplaatst bij particulieren 354 gewone meters, 2 in gemeentegebouwen en 3 op de gasfabriek, benevens 135 muntgasmeters. fie voorzitter deelt naar aanleiding van (lit verslag mede, dat bij Burgemeester en Wethouders het voornemen bestaat, nu de koolteer niet kan verkocht worden, een proef te nemen met het teren der wegen. Op kleine schaal zal op den Graaf Jansdijk eene proef genomen worden. Aangen.omen voor kennisgeving. f. Eene circulaire van de Verplegingscom missie in Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk Deel. (Wij verwijzen voor den inhoud hiervan naar het eerste gedeelte van het verslag der raadszitting van Ter Neuzen, in het num- mer van 1 April jl.) Nog is ingekolnen een schrijven van de Verplegingscommissie voornoemd, waarin wordt medegedeeld, dat de Commissie eenige uitgayen heeft moeten doen, en dat de ge- meenle daarvoor le eenigerlijd een aandeel zal moeten betalen. De voorzitter deelt mede, dat hij met den voorzitter der commissie, den burgemeester van Ter Neuzen, namens de 5'erplegings- commissie een onderhoud heeft gehad met den Minister van Landbouw, waarbij onder de aandacht van den Minister is gebracht, de toestand, waarin Zeeuwsch-Vlaanderen zou verkeeren, wanneer een oorlogstoestand zou onlstaan. Men zou dan hier het kind van de rekening worden, omdat de toevoer van levensmiddelen tcrstond geheel zou zijn afgesneden. De etappedienst is zoodanig in- gericht, dal voor tijd van nood 4090 auto's gereed zijn om voor militaire en andere dienslen levensmiddelen en andere zaken door geheel Nederland te vervoeren, maar Zeeuwsch-Vlaanderen zou daarvan geheel zijn verstoken, omdat we door de Schelde zijn afgeslolen en niet te bereiken. Als men op die ongelukkige omstandigheid wij si, wordt dat grif loegegeven, maar er wordt ook bij gezegd, dat daartegen niets te doen is. De Verplegingscommissie achtte zich ge- roepen aan die omstandigheid hare aandacht te wijden en te overwegen of het mogelijk is, daarop iets te vinden. Gemakkelijk is dat in geenen deele. Hier een voorraad- schuur oprichten, zou wel uitvoerbaar zijn, maar geen doel treffen, omdat, bij eventu- eelen oorlog, de vijand daarop loch beslag zou leggen. Het eenige dat er gedaan kan worden is, dat de voorraden bij particu lieren en de winkeliers worden versterkt. De Commissie heeft nu in opdracht dat uit le werken. In de eersle plants, wil spreker de vraag stellen, of de raad bereid is, de kleine kos- ten, die de Commissie moet maken, die vergaderingen enz. betreffen, wil vergoeden, oor het deel dal ten laste dezer gemeente zal worden gebracht. Verder vragen Burgemeester en Wethou ders ook machtiging, 0111 hun college in staat te stellen, ten behoeve der on- en minvermogende ingezetenen der gemeente ge bruik te maken van het aanbod van den Minister, om levensmiddelen ter beschikking der gemeente te stellen, tegen prijzen die als normaal golden voor den oorlog, wat voor velen van groot belang zou zijn. De heer Smies slemt toe, dat dit zeer nuttig zou zijn, als dat kan worden uitge voerd. De heer Dieleman vraagt, hoe dat zou gaan; naar hij heeft vernomen, is dit ook n de raadszitting van Ter Ne'uzen bespro- en, maar zal er nog niet op worden voorlge- gaan. De voorzitter antwoordt, dat nog moet worden uitgewerkt, hoe het .eventueel zal geschieden; er heerscht nog eenig verschil van meeuing, hoe de circulaire van den Minister moet worden opgevat, voor wat de koslen aangaat, die ten laste der gemeen te zullcn komen, en waarover dus nadere informaties moeten worden ingewonnen. Blijkt daaruit, dat, zooals hij werkelijk ook rneent, alleen dc kosten die met de beschik- baarstelling gepaard gaan, voor de helft ten laste der gemeente komen, dan kan er geen bezwaar zijn, om daartoe over te gaan. Er zou kunnen begonnen worden met tarwe, meel, petroleum enz., kortoin, het noodza- kelijkste. Besloten wordt, de nadere inliehtingen liieromtrent af le waehten. 2. Aankoop van cen brandspuit. De voorzitter brengt in hertnnering, dat de toestand der brandbluschmiddelen dte laatste jaren rneermalen een punt van be- spreking uitmaakle. De laatste onderzoe- kingen hebben aangetoond, dat het matc- rieel vrijwel ongeschikt is. Spreker zelf had niet kunnen vermoeden, dat het zoo was, hij dacht ook: het koper en het ijzer kan niet verslijten, dus met het vernieuwen van enkele onderdeelen zijn dc spuiten weer in orde te maken. Het is echter gebleken, dat die meening verkeerd was en dat er niets anders rest dan het aanschaffen van nieuw matericel. Toen het vorig jaar de zaak in behande- ling kwam, was spreker ook niet voor het aanschaffen van eene motorspuit en wensch- te ook hij zich te lepalen tot eene spuit met handkracht, ook met het oog op erva- ringen die elders vernomen werden: dat eene motorspuit nog al eens weigerde, op een lijdstip dat men ze noodig had. Bij het nu ingestelde onderzoek is echter gebleken, dat aan de motorspuiten verschil- lende verbeleringen zijn aangebracht, waar door ze meer betrouwbaar geworden zijn. Dit is zelfs zoo, dat de directeur der fabriek van brandspuitcn van de Firma Bikkers, te Rotterdam, welke vroeger te kennen gaf: ik wil u Wel een motorbrandspuit verkoo- pen, maar ik verkoop liever eene hand- brandspuit, omdat die ten alien tijde be- trouwbaar is, om te werken, thans bereid is om onder langdurige garantie voor goed werken eene motorspuit te levcren, die vol gens zijne verklaring beslist goed werkt, die weinig onderhoud vordert, en die alleen iedcre week gedurende een paar minuten, aan het werk moet worden gezet. Hij ver- klaart, dat, worden deze voorschriften en het geringe onderhoud goed in aanmerking genomen, de motor beslist niet weigeren zal Burgemeester en Wethouders zijn op de fabriek geweest en spreker moet verklaren, dat de handspuit, die zij eerst hebben ge- zien, ook goed voldeed, maar daarbij moet worden in het oog gehouden, dat het per- soneel der fabriek daarmede werkte, op eene wijze, die men zeker niet zou mogen verwachten bij het personeel der spuit in deze gemeente, en zeker niet bij een brand van eenigen duur. Later werd eene motorspuit in werking gestcld en als men dan die ziet werken, kan bet niet anders, of men moet voor eene handspuit niet veel meer gevoclen. Een ander voordeel is ook, dat men voor dc bedicning eener motorspuit niet veel mensehen noodig heeft zeker geen 300, zoo als thans het geval is. De kosten eener zoodanige spuit zijn wel hooger, maar als men ecus eenige malen brand heeft, dan loopen de kosten, voor de vergoeding aan een groot aantal spuit- gasten toch ook nogal op; eene motorspuit zal daardoor op den duur zichzelf betalen, zelfs voordeeliger zijn. De spuit die Burgemeester en Welhouders op he! oog hebben is er eene met een motor van 10 paardekracht en eene wateropvoe- ring van 500 liters per minuut; opgesteld op een wagen geschikt voor hand- en paar- denvervoer. Van wege Burgemeester en Wethouders werd de opmerking gemaakt, dat voor Axel niet zoude kunnen worden volstaan met de breedte der wielen zooals de in werking ge- stelde spuit, die aan de gemeente Monster moest worden afgeleverd. De directeur gaf te kennen, dat dit geen bezwaar was, dat men, zonder verhooging van prijs, de wie len zoo breed kon krijgen, dat ze geschikt zouden zijn om de spuit langs de slechtste wegen le vervoeren. De spuit wordt verder geleverd op proef, en op betaling na, 6 maanden. Nog valt mode te deelen, dat men dt spuit op de fabriek in werking stelde, wer- kende op korten afstand, terwijl het hier kan voorkomen, dat er brand is op grooten afstand van het water. In verband daar mede is gevraagfl, of de spuit nog voldoen de capaciteit zou hebben om het water met een 350 meters slang op te voeren. Hierop is van wege de fabriek geant- woord, dat de pomp voldoende krachtig is, om met 350 meters persslang voor de pomp, het water met 1 of 2 stralen tot eene hoogte van 15 meters op te voeren. Burgemeester en Wethouders achten dal voldoende. Het zal uitzondering zijn, als er zooveel lengte slangen op gezet moet worden, maar er is nagegaan wat ongeveer de verste afstand is, die men in Axel zou k ij n n e n noodig hebben. En bij brand op hofsteden heeft men het water meestal dich tbij. Ook is de vraag gesteld, of het misschien, bij het werken op zoo grooten afstand, niel beter zou zijn, de pomp op grooteren, b.v, 100 meters afstand, van het water te plaat- sen, waardoor het water over een afstand van 100 meter minder behoefde te worden opgepersi. In antwoord hierop werd te kennen gegeveu dot men dit moest ontra- den, daar het niet noodig werd geacht, het uitleggen van 100 meters zuigslang die dan zouden noodig zijn, eene hoogere uitgaaf van ongeveer 1000 zoude vergen. Even- min werd het nemen van een slerkere motor onnoodig geacht, wat eene meerdere uitgaaf van 675 zoude vereisehen. De heer Smies merkt op, dat er gespro- ken wordt over een afstand van 350 meters, maar dat er toch maar 100 meters slangen bij geleverd wordt. De voorzitter antwoordt, dat een deel der slangen, thans bij de brandweer in gebruik, ook voor deze spuit zouden kunnen worden gebruikt, zoodat met die 100 meters nieuwe slang kan worden volstaan. De heer Smies meent, dat eene hoogte van 15 meters, voor het opvoeren van het water voldoende mag worden geacht; dat is nog 5 meters hooger, dan de nieuwe school, want die is, naar hij meent, 10 meters hoog. De voorzitter merkt op, dat de kosten voor het aankoopen der motorspuit, die met inbegrip der benoodigheden 3087 kost, zullen moeten worden gcdekt door eene geldleening, waarvoor dan in eene volgen- de vergadering een voorstel kan worden in- gediend. Het kost natuurlijk geld, maar men kan het met minder volk af en als er zoo eens een paar malen per jaar brand is en men moet 200 tot 300 aan vergoeding voor een talrijk personeel uitgeven, dan is dat geld ook weg. De heer Lamaitre meent, dat men het dan in het vervolg zeker met een honderd man minder zal kunnen doen. De heer De Feijter verklaart hard te zijn voor het aanschaffen van eene motorspuit, maar vraagt, of Burgemeester en Wethou ders al eens hebben overwogen wat zij zul len doen met het tegenwoordige personeel der spuit en ook: of zij kunnen beschikken over geschikte personen om de spuit te on- derhouden. De voorzitter antwoordt, dat de directeur der brandspuitenfabriek heeft toegezegd, dat hier eventueel een man van de fabriek zou komen, als deskundige, en dat die den ge- meente-opzichler gemakkelijk met de een- voudige bedicning van den motor zou kun nen op de hoogte stellen. Hij komt zelf ook naar Axel, als de spuit zal worden beproefd, en zou dan gaarne zien. dat de leden van den raad bij die beproeving ook tegenwoordig waren, om te kunnen zien hoe de spuit werkt en te ver klaren of die al of niet voldoet, daar het hem werkelijk zou spijten, als men de spuit, nadat men deze had zien werken, tegen den zin hield. Een en ander kwam aan Burgemeester en Wethouders bepaald ver- trouwenwekkend voor. De fabrikant heeft ook nog een bijzondere reden, waarom hij gaarne aan deze gemeente eene spuit zou leveren, nl. dat er aan gemeenten in deze omgeving motorbrandspuiten geleverd zijn door eene andere fabriek. Er zit dus voor hem ook eene zekere reclame in. De heer Smies aeht de voorgestelde voor- \vaarden zeer aannemelijk. De voorzitter [meenl, dal men, wat het personeel belreft, zou kunnen doen evenals in andere gemeenten, laten loten wie al of niet dienstplichlig zal zijn, dan kunnen een aantal ingezetenen van den dienst vrijge- steld worden. We kunnen het in de toe- komst met een aantal mannen minder doen, maar men moet er rekening mede houden, dat er toch nog een handspuit zal moeten gehouden worden. De bedoeling is, pm 2 der oude spuiten te verkoopen, de fabrikant wil die gaarne koopen, al was het maar alleen voor het koper- dat er aan zit. Ver der zou hij voor f 100, 125 of 150, meer zal het niet kosten, de besle der oude spuiten zoodanig in orde maken, dat die ook nog gebruikt kan worden. Het is noo dig, dat er voor reserve een tweede spuit beschikbaar is, bij onweer b.v. kan het voorkomen, dat op meer dan een plaats brand ontstaat. Er moet dus personeel be schikbaar blijven voor het bedienen der oude handspuit. De heer De Feijter kan er zich mede ver- eenigen, om de motorspuit aan te koopen, maar raadt aan, dal er ook opgegeven zal worden niet alleen de breedte van de vel- gen der wielen, maar ook de hoogte. Over het algemeen staan de motors op kleine wielen en als men langs slechte wegen moet, is groote wielen aan te bevelen. De voorzitter deelt mede, dat de wielen der spuit die hij gezien heeft, van voldoen de hoogte waren. De bedoeling was, wielen te beslellen met velg&n van 10 c.M. breedte. De directeur der fabriek gaf te kennen, dat hij ze zoo breed wilde maken als men wenschte, maar dat er in acht genomen moest worden, dat de motorspuit er dan niet zoo sierlijk en slank zou uitzien, als die welke men nu bezichtigd had. Daarop is geantwoord, dat Burgemeester en Welhou ders meer wenschen te lelten op het prac- tische dan op het mooie der spuit. De hier Stnies meent, dat het verkieslijk is, op te geven dat de velgen der wielen eene breedte moeten hebben van 12 c.M. Meerdere leden vereenigen zich daarmede. De voorzitter deelt mede, dat de directeur verklaarde, de spuit zoo te zullen afleve- ren, dat men er mede door den slechlsten weg kon komen. De heer De Feijter acht het 't best, zelf aan te geven hoe men het wenscht, want van slechte wegen zullen de mensehen van de brandspuitenfabriek zoo geen ervaring hebben als de hier wonenden. De voorzitter brengt alsnu in omvraag het voorstel van Burgemeester en Wethouders om bij de Nederlandsc.be Brandspuitenfa briek der Firma Bikkers te Rotterdam aan te koopen eene motorbrandspuit, zooals die door genoemde firma is aangeboden en op de besproken voorwaarden en Burgemees ter en Wethouders te machtigen eeu der oude spuiten le laten repareeren, waarvoor de kosten geraamd worden op ten hoogste 150. Dit voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 3. Af- en oversehrijving getneenlebegroo- ting voor 1914. De voorzitter stelt namens Burgemeester en Welhouders voor, in de begrooting voor 1911 af te schrijven van den post voor on- voorzienc uitgaven 10 en dit bedrag over te schrijven op den post verzekering tegen ongevallen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Af- en oversell raving begrooting Alge- mepii Biirgerlijk \rmbestiiur yoor 1914. De voorzitter stelt namens Burgemeester en 55 ethouders voor, overeenkomstig het ver- zoek van het Algemeene Burgerlijk Armbe- stuur, dat college te machtigen in de be grooting voor 1914 af te schrijven van den post bestedingskosten 135,44 en dat be drag over te schrijven op den post onvoor- ziene uitgaven: Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Wijziging begrooting' gasfabriek. De voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, de begrooting der gas fabriek voor 1914 te wijzigen als volgt: te verminderen den post aankoop gasko- len met 875,6U/2, te verhoogen de volgende posten: aan koop fittings-, verlichtings- en verwarmings- artikels 110,31, aankoop en herstel van gewone meters J 2,75, gereedschap, aan koop en onderhoud 154,47V2, buizennet, hoofdleidingen f 22,25, onderhoud en ver- nicuwing gebouwen 42,12, idem maehine- rien 75,32, idem retorteh-ovens f 9,91, idem gashouder 25,05, verbruiksartikelen 8,021/2, werkzaamheden en benoodigdheden f 2 >.50, kantoorbehoeften en drukwerk 17,30, arbeidsloonen stokers 308,14, grondbelasting 19.60, bijdrage voor pen- sioen, ingevolge He artt. 39 en 43 der pen- sioenwet 34,96i/2, rente van opgenomen kasgeld 19,91. De voorzitter voegt hieraan toe, dat de gascommissie deze wijziging der begrooting ook lieeft* behamleld en tot goedkeuring adviseert, ai heeft zij er aanmerkingen op te maken, wat ook het geval is met Burge meester en Wethouders. Het kwam hem voor, dat de post arbeidsloonen voor sto kers, wat te veel overschreden is en den directeur is gezegd, dat dit niet meer mag voorkomen. De tijdelijke stoker is voortdurend in dienst geweest, wat door Burgemeester en Wethouders is toegestaan, omdat de direc teur verklaarde, den man voor een goeden gang van zaken niet te kunnen missen. De directeur gaf te kennen, dat er, als hij over dien tijdelijken stoker beschikken kan, cr heel wat werk kan worden uitgevoerd door het personeel der fabriek, zooals het kloppcn van cokes, hel uitvoeren van sehil- derwerk enz. Het onderhoud van den gas houder vorderde ook veel werk. De gas houder is nu klaar en den directeur is ge- zegd, dat de tijdelijke stoker in het vervolg ook slechts tijdelijk op de fabriek zal mo gen werlczaam zijn. Het blijft echter altijd een moeilijk geval, 0111 den man van dc fabriek weg te nemen, als de directeur zegt, dat hij hem voor een goeden gang van zaken niet missen kan. De voorgestelde wijziging der begrooting wordt goedgekeurd met algemeene slemmen. 6. Aanbieding verslag art. 52 der Woning- wet. Door Burgemeester en Wethouders wordt overgelegd het beredeneerd verslag van het- geen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in jde gemeente Axel ge durende 1911 is verricht, opgemaakt inge volge art. 52 der Woningwet. Uit dit verslag blijkt, dat 2 aanselirijvin- gen tot verbetering van woningen werden gedaan. Geen bewoning werd gestaakt. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Voorstel verkoop grond aan de Zeeuwsch - Ylaamsche Tramwegmaat- sehappij. Van de Zeeuwsch-Ylaamsche Tramwcg- maatschappij is een adres ingekomen, waar in zij te kennen gceft, van den grond sectie G no. 1503, gemeente Axel, staande kadas- Iraal ten name der gemeente Axel en de Geref. kerk, voor den trainaanleg noodig te hebben 11 cenliarcn. Dc maatschappij meent, dat de aanleg kan geschieden, voor zoover het den grond belreft die eigendom is der gemeente, krach- tens de verleende concessie, maar is iiiette- min bereid, den eigendom daarvan over te nemen, voor zoover de gemeente daarin is gerechtigd, voor 1 de meter, welk be drag ook geboden wordt aan de Geref. kerk. Kan de gemeenteraad daarmee accoord gaan, dan ontving de maatschappij gaarne zoo spoedig mogelijk een betreffend be- sluil, opdat de eigendomsovergang gelijk met die van andere perceelsgedeelten dezer dagen kan geschieden. Gaarne wenschte Zij 1 April e.k. aan het gebruik te komen. De voorzitter deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders voorstellen, het verzoek in te willigen. Alvorens tot den verkoop van den gevraagden grond te kunnen over- gaan, het belreft een boekje bij de voor- malige Geref. kerk B, moet het voornemen worden te kennen gegeven den grond aan den publieken dienst te ontlrekken, opdat de ingezetenen in de gelegenhcid zijn, daar tegen eventueel bezwaren in le brengen. De heer Smies merkt op, dat hij gehoord heeft, dat anderen daar 2 per meter voor den grond zouden hebben ontvangen. De heer Dieleman bevestigt zulks, maar merkt op, dat er verschil is. De grond waarvoor 2 is gepresenteerd, was afge slolen liggenden iuingrond en hier is het in de openbare straat liggenden grond. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt aangenomen met algemeene stemmen. 8. Verpaehten grond in tie Oude Wi.jk. De voorzitter deelt mede, dat met 30 April a s. de pacht afloopt van de bezaaiing en beplanting van het z.g. slachtplein, in de Oude Wijk. verpacht aan D. de Blaaij Sr. Volgens de pachtvoorwaarden kan (le pacht,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5