GEMENGDE BER1CHTEN. Laatste Berichten. En de Times bevat een bericht over een onderhoud van, graaf Okoema den Japan- schen minister-president, met een vertegen- woordiger van Reuter, waarin de Japansche staatsman zeide vOnze onderhandelingen met Peking gaan op bevredigende wijze vooruit, inde riehting van een spoedige en bevredigende oplossing. Het is onjuist, dat de Chineescbe regeering gepoogd heeft de regeling te vertragen. ffEn de Japansche voorstellen aan China zjjn volkomen in overeeustemming met de Engelsch- Japansche overeenkomst, en met alle tractaten, waarbij de integriteit van China en de //open deuren" werden vast- gesteld. Alle veroordeelingen in Engeland en Amerika berusten op onjuiste inlichtingen, Wij willen geen monopolie in China en evenmin de rechten en belangen van andere mogendheden verkorten ook heeft Japan niet gevraagd de benoeming van Japansche adviseurs of gepoogd een protectoraat in te stellen. z/Zoodra de zaak tot een besluit gekomen is, zal blijken, dat de eischen van Japan grootelijks overdreven zijn voorgesteld TER NEUZEN, 7 April 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 752.9 Neufahr- wasser. Laagste barometerstand 736 6 Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 8 April. Meest matige, tijdelijk wellicht krachtige Westelijke tot Zuidelijke wind, tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen zelfde temperatuur. Naar wij vernemen, zal de Midden- stands-Credietbank voor Ter Neuzen en Omstreken, spoedig hare werkzaamheden beginnen, en zal aanstaanden Yrijdag een algemeene vergadering worden gehouden, waarin een directeur zal worden benoemd. Op Vrijdag 9 April treedt als Nut- spreker op de heer C. J. Jongkees, leeraar aan de Zeevaartsehool te Ylissiugen. De leden zullen zich nog wel den genotvollen- avond herinneren, welken deze gevierde spreker hun vroeger bezorgd heeft. Thans met een geheel nieuw programma valt on- getwijfeld weer iets moois te wachtec. Wie eenigszins kan, verzuime deze ge- legenheid niet. Bekend is, dat ook niet- leden op niet al te bezwarende wijze toegang kunnen bekomeii. De lijdsomstandigheden waren oorzaak, dat ook de werkzaamheden van de bekende tooneelvereeniging „Vooruitgang is ons stre- ven" alhier, die met de feestdagen steeds op haren post is, dezen winter niet het gewone verloop hadden. Met Iverstdag jl. trad de vereeniging niet op. Zij wilde echter de Paschen niet ongemerkt voorbij laten gaan en gaf hare gewone uitvoering. Was er bij de generale repetitie tamelijke belangstel- ling, bij de op jl. Maandag gegeven uitvoe ring was de bovenzaal van het „Hotel de Commerce'' druk bezet met een zeer be- langstellend gehoor. Ten tooneele werd ge- voerd het van verschillende uitvoeringen in het verleden bekende, maar dan ook gunstig bekende tooneelspei ,,'t Lied van Moeder". Dit stuk, van- Antonie, voornamelijk voor liefhebbers geschreven, behoudt nog steeds zijne bekoring. Dit bleek ook nu weer uit het succes dat de optredenden daarmede hadden, zoowel door de voortdurende be- langstelling die het afdwong, als door het applaus dat de uitvoerders ten deel viel. Voor slot werd gegeven de leuke voordracht „Hannes als spion", waarmede de voordra- ger ook welverdiend succes inoogstte. Een geanimeerd bal was het slot van den avond. De vCrloopen Paaschdagen waren hier bijzonder druk en ware het weder, dat in den voormiddag van Maandag en Dinsdag goed was,i ook verder zoo gebleven, dan was het zeker nog meer te merken geweest. De verschillende amusementen die hier te genieten vielen, de verschillende danslokali- teiten en de stoomcarrousel van den heer Janvier bleken zoowel voor de ingezetenen als tal van bezoekers uit den vreemde een groote aantrekkelijkheid. Maandag voer met het oog op de amusementen alhier een plezierboot van en naar Sas van Gent, die heel wat reizigers aanvoerde. De verschillende cafe's, vooral die, waar gedanst werd, maakten goede zaken en de stoomcarrousel had van af de opening tot de sluiling een druk bezoek. De fraai in- gerichte tent en het orgel met de mooie muzieknummers lokte dan ook wel tot een bezoek uit. Naar we vernemen, zal ter gelegenheid van den jaardag van Koning Albert van Belgie, Donderdag, 8 April, des morgens ten 10 ure, in de R. K. Kerk, alhier, een Te Drum worden gezongen en een plechtige mis wordin opgedragen. Des namiddags zullen de Belgen een concert bijwonen in het Hotel des Pays-Bas, terwijl aan de kinderen der Belgische vluchtelingen, des avonds om 5 uur, een cinema-vertooning zal worden aangeboden in de zaal van den heer Casteleijn. Het Engelsche stoomschip Flamenian in den grond geboord. Blijkens bij de familie alhier ontvangen bericht, is de Engelsche stoomboot „Fla- menian" tehuis behoorende te Liverpool en vandaar uitgeyaren, tot de equipage waar- van behoorde J. C. Dooms Fz., van Ter Neuzen, op Vrijdag 2 April 11. in d^n vroe- gen morgen door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht, op 50 mijlen bezuiden kaap Lizzard, de zuidelijkste punt van Engeland. Terwijl men in zuidelijke riehting koerste, dook eensklaps een Puitsche onderzeeer voor het stoomschip op. De kapitein wilde een poging aanwenden, om den onderzeeer te ontloopen, maar het bleek weldra, dat dit, ondanks alle inspanning, niet gelukken zou. daar de onderzeeer het stoomschip met granaten begon te bestoken. Al spoedig kwamen er een paar treffers, die gevaarlijke lekken deden ontstaan en de kapitein gaf order, dat de 39 man sterke equipage zich in de booten moest bergen. Dit is aan alien gelukt. Toen waren ze echter nog niet gered, want de onstuimige zee, maakle het verblijf in de booten gevaarvol. Gestadig moest er ge- zorgd worden het water uit de booten te houden en toen de booten, nadat ze ruim een halven dag hadden rondgedobberd en geroeid, door een Deenschen stoomer wer den opgepikt, was de bemanning vrijwel uitgeput. Uit het schrijven valt op te maken, dat de schepelingen te Falmouth aan land zijn gezet. De tentoonstelling van de vereeni ging „Ambachtsbelang" te Axel. Op jl. Maandag en Dinsdag werd in 2 lokalen der openbare school te Axel de gewone jaarlijksche tentoonstelling gehouden van teekeningen enz. vervaardigd door de leerlingen van den vak-cursus der vereeni ging Ambachtsbelang" aldaar. De tentoonstelling werd druk bezocht eD bevoegden gaven te kennen, dat er mooie teekeningen waren tentoongesteld. Alge- meen werd de aandacht getrokken door een koperen regulateurtje, vervaardigd door den leerling der school A. P. van Esselbrugge. Ook een ter opluistering ingezonden trapje trok veler aandacht. Ter aanmoediging van den ijver der leer lingen werden de navolgende prijzen toe- gekend Lin. teekenen. le leerjaar. le prijs E. van Rijn, 2e prijs H. van Kruiningen, 3e prijs P. Knieriem, eervolle vermelding P. J. Wiemeersch. 2e leerjaar. 2e prijs H. van den Berghe. 3e leerjaar. le prijs A. van Hoeve, eerv. verm. Joh. van Driel. 4e leerjaar. le prijs P. Esselbrugge, 2e prijs B. Knieriem, eerv. verm. J. Wieles en A. J. Butler. Handteekenen. le leerjaar. le prijs E. van Rijn, 2e nrijs H. van Kruiningen, 3e prijs P. Knieriem, eerv. verm. P. J. Wiemeersch. 3e leerjaar. le prijs A. van Hoeve, eerv. verm. G. Jansen van Roosendaal. 4e leerjaar. le prijs A. J. Butler, 2e prijs B. Knieriem, 3e prijs R. van den Berg. Ned. Taal. le leerjaar. le prijs H. van Kruiningen. 4e leerjaar. Eerv. verm. P. Esselbrugge. - Schrijven. le leerjaar. 2e prijs E. v. Rijn. 3e leerjaar. le prijs H. van den Berg. 4e leerjaar. Eerv. verm. A. ,J. Butler. Rekenkunde. le leerjaar. Eerv. verm. E. van Rijn. 2e leerjaar. le prijs H. van den Berg. 3e leerjaar. 2e prijs A. van Hoeve. Algebra. le leerjaar. 2e prys A. van Figgele. 3e leerjaar. Eerv. verm. Joh. van Driel. 4e leerjaar. le prijs J. Wieles. Meetkunde. le leerjaar. le prijs H. van Luijk, 2e prijs A. van Figgelen. 3e leerjaar. 2e prijs Joh. van Driel, eerv. verm. A. van Hoeve. Uitvoer Bruineboonen. Met ingang van 4 April is het uitvoer- verbod van bruineboonen uit Zeeland inge- trokken en derhalve de uitvoer van alle soor- ten peulvruchten uit Zeeland weder toege- staan. Bij Kon. besluit is aan den onhanger der directe belastingen, invoerrechten en ac- cijnzen, den heer P. J. de Bruyne, le Sluis, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Een Dnitsch soldaat door een collega doodgesclioten. Zondagavond is op de wijk Sluiver, ge- meente Selzaete, een Duitsch soldaat door een zijner collega's die daar op schildwacht stond, doodgesclioten. De getroffene wilde brieven overreiken aan een Belg, die zich op Nederlandsch gebied bevond. De schild wacht, dit bemerkende, schoot, en trof den ongelukkige in de hartslreek. 'Eenige Uren nadien is hij overleden. Eclite uitbrekers. Eenige dagen geleden werd zekere G. van Stekene, omdat hij gepoogd had een paar Belgen over de grens te helpen, door de Duilscliers opgepikt en in de wacht te Ivoe- wacht ter verdere opzending gevangen ge houden. Hij wist echter door zich uit een raam te laten vallen te ontsnappen en in een dolle en waanzinnige vlucht van c.a. een 600 M. door de wachten heen de grens te bereiken. De Duitschers zochten hem tevergeefs in zijn woning, doch vonden daar- in tot hunne verbazing een Belgisch solda- ten-uniform en een geweer van G.'s uit het leger achtergebleven zoon, die zich juist thuis bevond. Deze werd onmiddellijk aan- gehouden, naar Lokeren gelransporleerd en daar wat van zelf spreekt, in een gevan- genis opgesloten. Ook hij wist gebruik te maken van een oogenblik, dat z'n bewaker even insliep en naar 't voorbeeld van zijn vader de gevangenis te ontvluchten. Goed bekend in deze slreek natuurlijk, vluchtte hij in den nacht in zenuwachtige gejaagd- lieid in de riehting Koewacht, waar "hij na een gevaar vollen tocht in den nacht van Donderdag op Vrijdag over de grens arri- veerde. (M. Crt.) Een patroon ontploft. Zaterdagmiddag waren, naar de „M. Crt.'' meldt, kinderen van schipper Neij aan boord van het naar Iiansweert gevluchte Belgische schip Jordaens aan het spelen met een patroon. Ook een kind van den Belgischen vluchteling Seeldragers speelde aan boord. De patroon ontplofte, met 't ge- volg, dat een kind van S. en een dochtertje van N. zeer ernstig werden gekwetst. De vrouw van N. en twee andere kinderen, benevens de knecht, werden ook ernstig ge- wond. Twee van de kinderen zijn naar het zie- kenhuis te Middelburg vervoerd. Een ander kind wordt in de ziekenbarak te Hansweert verpleegd. Alle patronen moeten worden ingeleverd; 't schijnt dat dit gevaarlijk ..speelgoed" nog steeds als curiosum door kinderen wordt gehanteerd. Men schrijft ons nader uit Hansweert BetreSende het ougeluk dat hier is voor- gevallen aan boord van het Rijnschip ffJordaens" van schipper Neij, vernemen wij nog de volgende bijzonderhedenDe 16jarige Belgische jongen] Charles] Seel dragers, zoon van schipper Seeldragers van het schip //St. Chamond" had een paar maanden geleden, bij het overladen van koper uit een ander schip zich een cylinder- vormig voorwerp, dat thans blijkt te zijn een hagel patroon, toegeeigend. Reeds meermalen had hij dit gevaarlijk stukje speelgoed uit elkaar genomen, en men dacht niet aan gevaar. Zaterdagmiddag was hij bij de familie Neij aan boord en wilde hij ook daar de patroon toonen, toen deze uit elkaar sprong, met het noodlottig gevolg, dat Seeldragers ernstig aau hand en arm verwond werd en dat de knecht van Neij, de Muste genaamd en drie dochtertjes van Neij respectievelijk 12 jaar. 3 jaar en 6 maanden en een zoontje van 5 jaar meer of minder erg aan arm en, beenen en gelaat werden verwond. Ernstig was echter de verwonding van het 4jarig dochtertje, die aan het gelaat boven het linkeroog werd getrofien. Dit meisje en Charles Seeldragers zijn op medisch advies naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd. terwijl de andere getroffenen in de ziekenbarrak alhier werden verbonden. KOEWACHT. Alhier is bekend gemaakt, dat het op straffe van uitzetting uit het in staat van beleg verklaarde gebied verboden is de hand te leenen in het verzenden van brieven naar Belgie. SLUIS. Yier en vijf April werd alhier een straat- verkoop van insignes door een Zeeuwsch comite van het Roode Ivruis gehouden voor het aanschaffen van een auto enz. voor een ambulance. "Een aanzienlijke geldsom werd door de jeugdige en ijverige dames ge'ind. 't Was voor hen te betreuren dat 5 April een regendag was. Toch was er een groot publiek op de been; het concert op de Markt ging door en de voorzitter van Apollo" sprak op de estrade de groote menigte toe en dankte voor de bijzondere belangstelling op den tweeden Paaschdag ondervonden. (M. Crt.) Een leeuw losgebroken. Te Hansweert is, v-olgens de „V1. Crt.", Zondag tijdens een vertooning een leeuw uit zijn hok gebroken. Gelukkig waren sol- daten direct bij de hand, die het dier spoe dig doodschoten. Niemand van de wande- laars werd getroffenJ Den volgenden dag moest de woonwagen met de wilde dieren de gemeente verlaten. Postdirecteur gearresteerd. Zondag werd de postdirecteur te Gulpen op zijn kantoor gevangen genomen en naar het huis van bewaring te Maastricht over- gebracht. Hij wordt verdacht van fraudu- leuze handelingen. Later meldt men uit Gulpen dat de onre- gelmatigheden waarvan de directeur ver dacht wordt, zouden zijn: valschheid in ge- schrifte en verduistering, vermoedelijk van een bedrag van 20 a 30.000. De postdirecteur moet reeds eenigen tijd door zijn groote uitgaven de aandacht heb- ben getrokken. (Hbl.) Aalscliolver tegen vlieger. Te Delft is een inwoner, de heer Hoog- straaten, bekend vogelliefhebber en -dres- seur, op het denkbeeld gekomen eenige aal- scholvers af te richten, om aviateurs aan te vallen, waarvoor deze onverschrokken, schrandere en sterke vogels, met hun ge- duchte, scherpe, kromme snavels zich bij uitslek leenen. Op welke manier de dressuur plaats heeft, wordt door den heer H. geheimgeliouden; de voorloopige proeven' hebben echter de bruikbaarheid der vogels bewezen. Yrij algemeen is het bekend, dat de Chi- neezen deze vogels op de vischvangst af- richten; en enkele jaren geleden had de heer H. het in deze dressuur reeds zeer ver gebracht; menigen vetten paling haalden de vogels uit hun element en apporteerden zij bij hun „meesler". Ongetwijfeld zal het wel iiimmer in het brein van een avialeui>-»zijn opgekomen, dat hen nog eenmaal gevaar zou dreigen van de vogels, wier sierlijke vlucht hij zoo prach- tig kon nabootsen. We vernemen, dat weldra definitieve proe ven zullen genomen worden. (N. Crt.) Door den oorlog een oud gebruik tijdelijk afgeschalt. In Holland en Utrecht waren de "bakkers gewend aan de klanten met Paschen een krentenbrood cadeau te geven. Dit jaar is dit niet gebeurd. Hoe men paarden smokkelt. Men schrijft aan het „Hbl.": De smokkelhandel, met name die in paar den, heeft in den laatsten tijd bedenkelijke afmetingen aangenomen langs bepaalde dee- len der Twentsche gemeenten. De paarden worden natuurlijk aangevoerd uit de niet in staat van beleg verkeerende plaatsen; zoo moeten b.v. taf van paarden uit of via Almelo hun weg gevonden hebben over de grenzen. De leek vraagt zich met verba zing af, hoe het mogelijk is, dat de smok- kelaars onbemerkt door de in staat van beleg verkeerende grensgemeenten weten te komen, ondanks de sterke controle van sterke detachementen landweer, kommiezen en marechaussde. Bij nader inzien blijkt het karweitje echter niet zoo zwaar. Een der vele trues is de volgende: Gesteld X. te Almelo wil een paar paarden smokke- len. Hij vraagt aan het bureau van een der grensgemeenten een geleibiljet voor 2 paar den en een wagen om hout, strooi. hooi of wat dan ook te halen uit een grensbuurt- schap in die gemeente. Dit wordt gegeven. De man gaat op weg. Patrouilles houden hem aan, vinden het geleibiljet in orde en niemand krijgt argwaan. Als X. de kans schoon ziet, laat hij den wagen ergens slin- geren en hij of zijn liandlangers brengt de paarden over de grens. Langs een anderen weg keert hij naar Almelo terug. De wagen komt allicht weer terecht, en zoo niet, wat maakt dit op een winst van zooveel hon- derd gulden, op de beide paarden gemaakt, uit? Men heeft in den laatsten tijd van die on- beheerde wagens gevonden en is er zoo achter gekomen, op welke wijze men kan smokkelen met behulp van geleibiljetten. Een andere, even eenvoudige als sluwe true is de volgende: Grensbewoner Y. koopt op de markt een paard, laat het heel eerlijk boeken op het bureau van het militair com mando, waaronder hij ressorteert, en zet het bij zich op stal. Na eenigen tijd komt hij op hetzelfde bureau een geleibiljet vra- gen, om met het paard naar de markt te Goor of elders te mogen gaan. t Wordt verstrekt. In plaats van inaar bedoelde markt te gaan, brengt Y. het paard 's nachts over de grens. Den volgenden dag zendt hij het biljet terug met het compliment, dat het paard aan „die en die" verkocht is. Infor- meeren bij „die en die" zou niet baten, want natuurlijk heeft Y. daarop gerekend en heeft de pseudo-kooper zijn antwoord klaar. 't Spreekt vanzelf, dat sinds de autoritei- ten het bestaan van deze en nog andere praktijken ontdekten, afdoende maatregelen genomen zijn. Maar een mensch toont zich dan op z'n slimst, wanneer er kolossale winsten te verdienen zijn, en zoo kan men erop aan, dat 't smokkelaarsbrein weer an dere listen zal verzinnen en nieuwe ver- rassingen zal bereiden aan de controleeren- de ambtenaren. Een demonstratie. Een groep journalisten, vertegenwoordi- gers van bladen in de landen der geallieerden, heeft het noodig gevonden Donderdagavond een soort relletje op touw te zetten tegen den tijdelijken diplomatieken vertegenwoor- diger van Duitschland, den heer Yon Kdhlmann, toen deze in een der hotels te 's Gravenhage zat te dineeren. De directie van het hotel, die dat op haar terrein niet wilde dulden, maakte er een einde aan, door den heeren te verzoeken heen te gaan. Inderdaad, ook op dit terrein hebben wij recht op eerbiediging van onze onzijdig- heid. Als eigen betamelijkheidsgevoel dat aan wie hier gastvrijheid geniet niet duidelijk maakt, dan moet het den zondaar maar flink dnidelyk worden gemaakt. (N. Ct.) Eras In een te Rotterdam verschijnend dagblad werd eenigen tijd geleden, ter waarschuwing, een valsche zilverbon van f 2,50, Serie 436, afgedrukt. Thans blijkt, dat hiervan misbruik is gemaakt. In een cafe op den Goudschensingel is door een onbekend per- soon als echt in betaling gegeven een der- gelijkuit dat dagblad geknipte en vervolgens opgeplakte afdruk. Het waardelooze stukje papier is in het cafe als een goede zilverbon in betaling genomen. (N. R. Ct.) Het stoomschip „Prins Maurits". Zaferdag werd uit New-York gemeld, dat het Nederlandsch stoomschip //Prins Maurits" op den Atlantischen Ocean ter hoogte van Kaap Hatteras in gevaar ver- keerde, Maandagavond werd ons geseind dat alle hoop voor 't stoomschip was opgegeven. Er bevinden zich 50 man aan boord, waaronder 4 passagiers. (Het stoomschip //Prins Maurits", tot de vloot van den Kon. W.-Indischen Maildienst, die een geregelde stoomvaart- lijn heeft van Amsterdam op West-Indie. Kaap Hatteras ligt op de kust van den staat Noord-Carolina en is berucht om de stormen die daar vaak woeden). Zijn krukken vergeten Woensdagavond kwam in een cafe te Arnhem een burger, die op krukken ging en in gezelschap van een militair was. Na eenigen tijd aldaar te hebben vertoefd.gingen beide personen weg doch de man van de krukken vergat zijn hulpmiddelen om te loopen mede te nemen, tot groote verwon- dering van den kellner, die meende dat hp water zag branden. De krukken zijn thans ter beschikking van den rechthebbende door den cafe'houder gedeponeerd. (/(Geld.") Zeilen tegen den wind in, In een Zaterdag te Leeuwarden gehouden vergadering, door het bestuur derFriesche Federatie van schippersvereenigingen in Friesland en het bestuur van de schippers- vereeniging Schuttevaer hier te lande, ten einde te bespreken het oprichten eener naam- looze vennootschap, strekkeDde om het apparaat //Rechtlijnig tegen den wind in- zeilen" (na gehouden welgeslaagden proef- tocht) aan te koopen, werd, naar het Leeuw. Nbld. meldt, voorwaardelijk besloton hiertoe over te gaan. De commissie van deskundigen bestaat uit de heeren J. de Ruiter, Oenkerk M. Tangerman, Yeenwouden G. S. Vlieger, Amsterdam. Op de vergadering werden hieraan nog toegevoegd de heeren Miiller, hoofdinspecteur der scheepvaart en H. v. d. Zee. te Sneek, die daarvoor zullen worden aangezochtl Inmiddels heeft de heer J. K. Elzinga in dit blad de volgende bijzonderheden meegedeeld omtrent zijn vinding Het meest doelmatig kan het apparaat worden aangebracht voor op het vaartuig. Zulks om het meeste effect van windkracht te krijgen op het *tegen wind-zeil" en tevens om zoo weinig mogelijk ruimte op het schip in te nemen. Er zal daar dan tevens een mast moeteu worden geplaatst. Het //tegenwind-zeil" doet over alle tot dusver hinderlijke hoeken, de krachtrichting met die van het schip samenvallen. Als het //tegen-wind-zeil" heelemaal is uitgetrokken, is de vorm er van ongeveer rond en de oppervlakte er van misschien iets kleiner dan die van het gewone tuig (zeil en fok tezamen, in verhouding tot het schip). De kracht en de snelheid, die het apparaat te weeg kan brengen, zijn ongeveer als by het zeilen door zij-wind ten minste bewoog zich het miniatuur-apparaat, bij stevigen winddruk, met een snelheid als van een voetganger, rechtlijnig daar tegen in. Aangezien het //tegen-wind-zeil" is ge- baseerd op windrichtingen, die voor het gewone tuig kwalijk bruikbaar, of, zooals bij recbt in den wind, totaal onbruikbaar zijn, zal het gewone tuig kunnen blijven bestaan. Wanneer de wind min of meer mee is, zal dit (proeven moeten het nog uitmaken) hoogstwaarschijnlijk beter werken dan het /Jegen-wind zeil". Bij aanbrenging van dit apparaat zal de slag (lijn van topmast naar voorkant schip) eenigszins moeten worden gewijzigd. De mogelijkheid, om door den winddruk in denzelfden wind op te komen, berust op wat met noemt //de kracht in het parallellogram", die nu tweemaal wordt toegepast (bij zij wind eenmaal, //snijing" van wind en water) en dan in de juiste maat, zoodat de tegendruk van den wind bijna nul wordt en op een andere manier actief wordt gebruikt. De uitkomst is dusbijna geen tegendruk, daar die wordt //omgezet" en alsdan werkt in de riehting van het schip in vooruitgaande riehting. Bij het passeeren van bruggen en bochten kan de schipper, ook bij het roer door touw en blok (evenals bij voor- en zij wind), het //tegen-wind-zeil" meer of minder trekken over de lengte van het schip, zoodat bij bruggen de passage vrij is, en bij bochten het //zeil" altijd zooveel mogelijk vol staat. Waait het te hard, zoodat men moet stri ken, dan kan men, door aan een touw te trekken, ook heel gemakkelijk het windvlak verminderen. Moet het geheel bij elkaar, dan gebeurt dit in de leDgte van den mast, zooals b.v. bij een paraplue in de lengte van den stok. Moet ook de mast gestreken worden, dan kan een en ander tezamen worden neergelaten. Wanneer men tegen den wind in zeiit en de wind of de baan van het schip gaat zooveel draaien, dat het weer min of meer voor den wind wordt, dan kan het zijn, dat het gewone tuig beter werkt. Men gaat dan eenvoudig verwisselen. Bij recht in den wind maakt het vlak van het ,/in-den-wind-zeil" een rechten hoek met de riehting van het schip, dat flink vooruitgaat. Wanneer het octrooi kan worden verkre- gen, is nog niet te zeggen, maar volgens een bericht van den Octrooiraad behoeft het lang geen jaar te duren. AANBESTEDINGEN. Op Woensdag 21 April 1915, des voor- middags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van 1. Het verlengen van den kaaimuur langs de zuidzijde van den oostkanaal- arm te Ter Neuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Raming 3600. 2. Het maken van werken tot ver- grooting van de drijvende aanlegplaats in de Oostbuitenhaven te Ter Neuzen, met bijkomende werken, in twee perfceelen. Ramingle perceel 3430. 2e perceel 5210. Verordening op de winkelsluiting. Naar wij vernemen moeten bij de Regee ring ernstige bezwaren bestaan tegen de ge- schorste verordening op de winkelsluiting te Amsterdam, zoodat de waarschijnlijkheid' groot is, dat deze niet in stand zal blijven. Kolenprijzen en de zeevisscherij. Naar aanleiding van de groote stijging der kolenprijzen, welke volgens mededeeling van belanghebbenden bij de trawlervisscherij te IJmuiden zou moeten leiden tot het stilleg- gen der visscherij, omdat het varen te duur zou uitkomen, heeft de Minister van Land- bouw enz. tegen hedenmiddag in zijn kabi- net bijeengeroepen den voorzitter van het uitvoerend comite van het Kon. Nat. Steun- comite, Prof. De Vooys, Burgemeester en Wethouders van Velsen, en vertegenwoordi- gers van de visscherijen te IJmuiden, om met elkaar te overleggen, wat er in deze zou zijn te doen. De beetwortelsuikerfabricage. De Minister van Landbouw enz. had heden voormiddag een conferenlie met be langhebbenden bij de suikerindustrie, ten- einde in verband met de aanstaande suiker- campagne de vraag te bespreken, in hoe- verre de ten vorigen jare getroffen regeling, volgens welke 40 procent van de hier ge- produceerde suiker in ons land zou blijven en 60 procent zou worden geexploiteerd, al dan niet blijven kon worden gehandliaafd. Tjitvoer van varkens. In eene heden gehouden vergaderingvan den directeur van het rijkscentraalbureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch, met exporteurs en afgevaar- digden van den Nederlandschen Slagersbond, is heden besloten aan den Minister van Landbouw- voor te stellen voor elken expor- teur consenten beschikbaar te stellen tot een zeker maximum, voor elk bedrijf te bepalen in verhouding tot den uitvoer in de eerste drie maanden van 1914 en 1915. De exporteurs moeten dan voor de bin- nenlandsche markt een zeker percentage van hun uitvoer-varkens beschikbaar stellen, te-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2