ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. AANBESTEDING. No. 6207. Donderdag 8 April 1915. 55e J aargang. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENTIEN 3Sr©Tr@l.@»..w BBSSTB SL.A.D. Bit Biail versshpt Maacdag^, Woeasilag- en Yrpagavond, fiitgezonflgrfl op Feestdagen, by de Firraa P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. GRONDBEL ASTING. aan te besteden: Be onderhoudswerken, kerstellingen, en vernieu- wingen, aan de gemeente- gebouwen gedurende bet jaar 1915, BINNENLAND. FETflLLETOy. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetaling voor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika f 65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon 25. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverfentien voor 1 UUr op den dag der uitgave. De Burgemeester van TER NECJZEN, Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staats blad no. 82) tot regeling der Grondbelasting Brengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en sckatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, gedurende 30 dagen, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aan ieder, wiens eigeu- dommen in die staten vermeld zijn, een kennis- geving zai worden gezonden. Ter Neuzen, 6 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethonders van ZAAM- SLAG, zullen op Binsdag den 13 April 1915, des voormiddags 10 ure, ten Raad- hajze aier gemeente, trachten Plaatselijke aanwijs op Maandag 12 April 1915, des voormiddags ten 8 ure te beginnen te Othene. Bestek en voorwaarden liggen bij den geroeente-architect A. P. Wisse en ter secretarie ter inzage. Zaamslag, 30 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOB. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLE Lzy., Secretaris. Tegen het ultvoervefbod. Men meldt van de Geldersche greDS aan de „N. Ct." In sommige Duitscbe kringen toont men zich verontwaardigd over het uitvoerverbod van aardappelen. In verschillende Duitsche bladen ziet men met vette letters Holland heeft nog 21/2 millioen centenaars aard appelen beschikbaar en wil ons niet leveren. Dergelijke uitlatingen verwekken bgonzen Duitschen buurman wel ontevredenheid tegenover ons volk. Misbruik van de Nederlandsche vlag. y Renter seint uit Washington De Nederlandsche regeering heeft aan de regeering der Vereenigde Staten mede- deeling gedaan van de kennisgeving, dat aan geen buitenlandsch schip, dat misbruik maakt van de Nederlandscbe vlag, zal wor den toegestaan de Nederlandscbe territoriale wateren te passeeren. Uitvoer van aardappelen. Eenige dagen geleden is gemeld, dat een beperkte uitvoer van aardappelen zou wor den toegestaan. De ervaring, met de consen- ten opgedaan, heeft er ioe geleid, dat de ^Een motie-Sehied ;tfi, waarin teleurstelling Het was reeds laat in den avond, toen de reizigers aankwamen en Liane verwelkomde hen op hare gewone wellevende, koele wijze. Ze wierp een vorschenden blik op hare nieuwe huisgenoote en haar instinktmatige afkeer veranderde bijna in haat, toen Cora zich van hoed en manteltje had ontdaan •en in een eenvoudig, doch net passend kleed- je voor haar stond. Met haar schrander, geestig kopje, donker haar, schitterende zwarte oogen en frissche kleur was ze veel mooier dan hare eigen dochters; ook hare sierlijke houding, lenige bewegingen en veer- krachtigen gang, alien verkregen door voort- durende lichaamsoefeningen, gaf het kind van den circus verre den voorrang boven hare meer door het lot begunstigde nicht- jes. Mevrouw Van Weert zag dit in efn oogwenk en thans was het niet alleen de dame van geboorte, die vooringenomen was tegen het kind van de vrouw uit de heffe des volks, maar ook de moeder, die er haar wrevel bij voegde. Alleen merkte ze met eenig leedvermaak op, dat de kinderlijke uitdrukking, de vroolijke uiting der onbe- zorgde jeugd niet op Cora's gezichtje te vinden was en een wel wat te scherp ge- teekende trek om het fraaie besneden mond- je de schoonheid van het gelaat aanmerke- Iiegeering thans een anderen weg inslaat. Voor uitvoer komen alleen in aanmerking: Eigenheimers, Borgers en Induslrie-aardap- pelen. Soorten, die bewaard kunnen wor den, als Red Star en Bravo's, mogen in geen geval worden uitgevoerd. Binnenkort zoo meldt het „Hbl." zal bekend gemaakt worden, dat degene, die aardappelen wenscht uit te voeren, zich met opgave van hoeveelheid, prijs en lig- plaats kan aanmelden bij het daarvoor op- gerichte bureau, onder leiding van den beer Bonthuis. Zoodra de opgaven binnen zijn, bepaalt de Regeering, onder vaststelling van prijs, hoeveel mag worden uitgevoerd naar Belgie, Duitschland en Zwitserland. De uit te voeren hoeveelheid zal proportioned over deze drie landen worden verdeeld. Aan het buitenland wordt opgave verstrekt, waar de aardappelen tegen den vastgestelden prijs te verkrijgen zijn. Het congres der Sociaal-Demo crat inche A rbeidersp artij te Arnhem. Zooals bekend, houdt de Sociaal-Demo- cratische Arbeiderspartij sedert achtereen- volgende jaren met de Paaschdagen een congres. Dit werd ditmaal te Arnhem gehouden, en trok ditmaal bijzonder de aandacht, omdat de houding der Earner- fractie, die voor de mobilisatie-crediten stemde, en de houding van het partijbestuur, sedert de oorlogstoestand in Europa, van verschillende zijden aan critiek uit de partij bloot stond, en een en ander een onderwerp van bespreking op het congres zou uitmaken. Vanwege het partijbestuur was te kennen gegeven, dat het zou heengaan, als bleek, dat het het vertrouwen der partij niet meer bezat. Gedurende twee dagen werden zeer lange, soms hartstochtelijke besprekingen ge houden. De beer Troelstra, die namens het partij bestuur sprak, was zes uren aan het woord. Den tweeden dag moest hij wegens heeseh- heid van het repliek afzien. In den laten avond van Maandag kwam de gewijzigde resolutie van het Partijbestuur in stemming. Deze luidt als voigt„Het congres overwegende, dat in den toestand door het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog geschapeD. het belang van de Nederlandsche arbeidersklasse, samenvallende met dat van de geheele natie, de handhaving van de onzijdigheid en onafhankelijkheid des lands met alle besehikbare middelen gebood, over- eenkomstig het door de socialistiscbe internationale steeds geeischte recht van zelfbeschikking voor alle volken Vertrouwende dat de partiileiding zich ook verder bij de toepassing dezer beginse- len zal laten leiden door haar eigen op- vattingen van het wezenlijk belang des volks keurt de door de partjjleiding gevolgde gedragslijn goed en verklaart dat, zoo lang deze toestand voortduurt, dezelf'de gedrags lijn moet worden gevolgd". Deze motie werd met 555 tegen 231 stemmen en 10 in bianco aangenomen. De hier tegenover staande resoluties Dordrecht en Zaandam der oppositie werden verworpen met 555 tegen 231 stemmen. over de houding van het partijbestuur in zake den oorlog werd uitgesproken, werd verworpen met 12 9temmen voor. □e aigemeene toestand. De Paaschdagen hebben een soort van stilstand gebracht in de operaties, schrijft het Alg. Hbl. Er wordt gevochten, maar er zijn geen belangrijke gevechten geleverd, die een nieuwe ontwikkeling aanwijzen. Locral op het westelijke oorlogstooneel is de toestand zeer weinig gewijzigd. Langs de geheele lange lijn, van de Zwitsersche grens tot aan de Noordzee zijn slechts enkele gevechten geleverd, maar de aige meene toestand is er niet door gewijzigd. Slechts binnen de linies zijn enkele wijzigiDgen gekomen. De voornaamste daar- van is wel aan den Yser, waar de Duitschers er in geslaagd zijn aan de overzijde, op den westelgken oever van de rivier, een Belgische stelling te bezetten. Yolgens hunne berichten hebben zg het gehucht Driegrachten, aan den westelgken oever dier rivier, ten zuiden van Dixmuiden, op de Belgen veroverd. Pogingen van de Belgen, om het plaatsje te hernemen, mislukten onder het Duitsche artillerievuur. Slechts enkele huizen aan den noordrand van het dorp zijn nog in handen der Belgen. Rieruit blijkt, dat de Duitschers dus den User zijn overgetrokken en dat die rivier- overgang gelukt is.. In de Fransche offi- cieele berichten wordt van dit verlies nog geen melding gemaakt. Overigens hebben regen en mistig weer langs de geheele linie op het westelijk oorlogstooneel de operaties bemoeilijkt. In Woevre hebben de Franschen een terrein gewonnen het dorp Regnieville, 121/2 E.M. westelijk van Feyenhaye, dat zjj op 1 April bezet hebben, werd den Duitschers ontnomen. Ook ten N.O. van Regnieville verkregen de F ranschen voet in de verdedigicgswerken der Duitschers. Op andere plaatsen werden aanvallen ondernomen, doch afgeslagen. De Engelschen hebben sedert een paar dagen de Noord-Belgische kust beschoten het doel van dit bombardement schijnt te zijn de Duitsche marinebasis voor onder zeeers bij Zeebrugge te vernielen. Het is nu duidelijk, dat de onderzeeers, die op de werf Hoboken te Antwerpen gebouwd wor den, door de Belgische kanalen naar Zee brugge worden gesleept. Vrgdag passeerden te Gent twee onderzeeers, die door Duitsche artilleriepaarden werden getrokken, en die naar Brugge werden gebracht door de z.g. visscherij. De zeer onvriendelijke opmerkingen van Clemenceau in jl'flomme enchaine" over de waarschijnlijkheid, dat met voordacht die schepen te Antwerpen werden gebouwd, om door de Schelde, dus met schending der Nederlandsche neutraliteit, naar de Noord zee te worden gebracht, missen dus elken grond. De eenige streek, waar ondanksjde feest dagen de strijd met onveranderde kracht werd voortgezet, was de besneeuwde linie der Earpathen. Het wordt steeds meer duidelijk, dat de Russen willen pogen, eerst de passen over dit gebergte in bezit te nemen, voordat zij op andere wijze gebruik willen maken van de voordeelen, die de inneming van Przemysl voor hen oplevert. De toestand daar is eenigszins merkwaardig. In een der passen, den Doeklapas, hebben de Russen een voor- deel behaald. Zij zijn over het hoogste punt heen en bevinden zich op de helling naar Hongarge, in het gebied van Bartfeld. Nu is de Doekla een der laagste en ge- makkelijkst over te trekken passen, maar er loopt geen spoorweg over. Derhalve doen de Rassen hun best den volgenden pas te nemen, den Lupkow-pas, waarover wel een spoorweg loopt, en werpen zij eveneens een aanzienlijketroepenmacht tegen den Oeszok-pas, doch zij stooten in deze passen op krachtigen tegsnstand van de Oostenrijkers. Deze passen, van nature reeds buiten- gewoon sterk, zijn door de verdedigers voorzien van alle kunstwerken, die de militaire wetenschap aan de hand doet. Op vele plaatsen zijD drie of vier linies achter elkaar aangelegd, op de helling van het gebergtedie hellingen, zoo steil dat zij bijna niet te beklimmen zijn, werden boven- dien met prikkeldraadversperringen voorzieD, die wit geschilderd zijn, zoodat zij niet afsteken in de sneeuw. Ondanks deze moeilijkheden, gaan de Russen er, volgens berichten uit Petersburg, langzaam maar gestadig vooruit. Zij lijden daarbij zware verliezen, niet alleen door het vijandelijke vuur, maar ook door de koude en' de hevige sneeuwstormen, maar de Russische infanterie laat zich niet afschrikken. Gesteund door de Duitschers staan echter de Oostenrijksche troepen met alle kracht voor hun taak, de passen te verdedigen. De Times meent, dat de strijd in de Ear pathen de laatste geweldige kraehtsinspan- ning van de Oostenrijkers is. De beste troepen staan in de passen en strijdeD met heldenmoed, om Hongarge voor den Rus- sischen inval te bewaren, Maar het Engelsche blad voorziet, dat die strijd niet lang meer zal kunnen worden volgehouden. Het blad zegtde val van Przemysl heeft de Oostenrijkers ontmoedigd en de Russen in staat gesteld nieuwe troepen naar het front te zenden. De sneeuw zal spoedig verdwijnen, en dan zullen de vlak- ten van Hongarge opnieuw voor de Russen open liggen. De Oostenrijksche berichten echter melden, dat de moed der Oostenrijksche troepen en de verwachting op een nederlaag der Russen nog onverzwakt voortleeft. Juist in dit bergland hebben1 de Hongaarsche en Oosten rijksche troepen de gelegenheid om hunne beste eigenschappen, als Alpenjagers en bergbeklimmers te ;toonen en te ge- bruiken. Bovendien weten zij, dat van het lot van hunne stellingen in de Earpathen, het lot van Hongarije en van de Boekewina af- hangt. Zoodra de Russen over de kam lijk temperde, waardoor het daardoor veel van zijne aantrekkelijkheid verloor. Tegen hare verwachting ging aUes goed. Emma en Lina waren al zeer spoedig zeer met haar nieuwe speelkameraad ingenomen, die zulke aardige spelletjes wist en zulke vroolijke liedjes kon zingen en wat Cora betrof, ze was slim en gevat genoeg om nooit te vertellen, dat ze uit een paarden- spel kwam; ze sprak nooit over Engeland, tenzij men er haar naar vroeg en zeide dan, dat hare moeder even buiten Londen woon de en haar oom haar vandaan gehaald had 1 om in Holland voor onderwijzeres te stu- deeren. „Want", voegde zij er bij, „mijne moeder is niet zoo rijk als die van jullie en als ze °ud wordt, zal ik ze moeten helpen. Ik moet dus veel leeren, want ik weet zoo goed als niets." „0, zoo, ik dacht, dat je even als wij, ook een jonge dame waart en niet meer behoefde te leeren dan noodig was", ant- woordde Emma, het oudste dochtertje en ze trok even haar neusje op. „Je behoeft zoo'n vies gezicht niet te zet- ten, Emma. Als jou pa bankroet gaat of zijn geld verliest, zal je toch wel je moeder moeten helpen om door de wereld te ko men. Jij hebt veel meer geleerd en weet veel meer dingen dan 'ik, maar ik ken een heele boel dingen, die jij niet kent en als je het niet gelooft, doe mij dat dan eens na4" En vlug als een eekhoorntje, klom ze in een plataanboom en verborg zich in zijn takken tot grooten angst van de kinderen, die luidkeels om hulp begonnen te roepen. waarop ze lachend naar beneden kwam. Een ander maal wiple ze op de leuning van een stoel, of op de boekenkast; eens klauterde ze boven op het dak en op zekeren keer, dat ze bang was voor eene bestraffing, liet ze zich aan de springtouwen der meisjes, die ze aaneen had geknoopt, uit een raam der tweede verdieping naar beneden glijden en sprong lachende weg. Buitelen, springen, gvmnastiek, in dat alles was ze volleerd en soms vermaakte ze de kinderen door kleine goocheltoeren ofkunst- jes met kaarten. Natuurlijk werd ze dikwijls berispt en gestraft, doch ondanks zich zel've kon ze niet nalaten soms hare guitenstre- ken te herhalen en het ergste was, dat zd een warmen advocaat had in den kleinen bijna 4jarigen Max, die altijd om of bij haar te vinden was en de beveling van alien in huis. Op zekeren keer zal ze op het grasperk weer met hem te stoeien en te buitelen, toen ze hem eensklaps op haar schoot nam en zijn blozend gezichtje met kussen bedekte. „0, Max, mijne kleine lieve baby, wat houd ik toch veel van je!" en opnieuw begon ze hem te liefkoozen, juist niet tot groote blijdschap van den jeugdigen stam- houder maar tot onuitsprekelijke ergernis van Liane, die uit het venster het tooneeltje gadesloeg. Driftig riep ze het kind tot zich. .Cora! ik heb je al meermalen gezegd.dat ik niet verkies, dat je Max zoo kust en onstuimig liefkoost, dat is heel onwel- voegelijk en bovendien vermoeit en verhit het hem en dat is niet jgoed voor den kleinen jongen. Hij is niet sterk en kan er niet tegen". .Niet sterk? Zijn vleesch is zoo hard als een spijker en hij is zoo gezond als een jong veulen." Liane hield hare hand voor de oogen en Van Weert zag van zijn courant op. "Laat zulke gemeene uitdrukkingen in mijn bij zijn achterwege en nu eens en vooral, ik wil niet, dat je Max een zoen meer geeft, versta je, ik verbied het je," riep ze driftig. „0, tante, dat niet, dat niet!" klonk het sineekend, „ik kan het niet laten, ik houd zoo veel, zoo dol veel van het kind. Hij is de eenige, met wie ik hier in huis kan opschieten." „A1 weer zoo'n vulgair woord! Zal je dan nooit fatsoenlijke manieren leeren! Oc'h, maar hoe kan het ook anders; van distelen leest men geen vijgen. Ga naar boven naar de kinderkamer, meisje, en koin er niet meer vandaan vandaag. En onthoud, wat ik je over Max gezegd heb." Liane was driftig geworden en daardoor onbillijk. Haar man, die tot nu toe geen woord gezegd had, keurde het gedrag zijner vrouw ten zeerste af, doch hij kon haar tegenover Cora niet in het ongelijk stellen. „Vraag uwe tante vergiffenis, Cora! en laat het dan er voor ditmaal bij blijven. Genade moet soms voor recht gaan. I der Earpathen zijn en zich in de vlakte kunnen ontplooien, zijn zij in staat de verbindingswegen met Tsjernowitsj af te snjjden en moeten dus de Oostenrijkers uit die plaats, en tevens uit de geheele Boekowina terugtrekken. De slag in de Earpathen moet derhalve worden beschouwd als een zeer belangrgk onderdeel van den strijd op het Oostelijk gevechtsfront. En vandaar, dat zooveel Russen als Oostenrijkers met zoo groote hardnekkigheid strijden in dat gebied. De Russen moeten over de passen, om zich het bezit van Zuid- Oost-Galicie en van de Boekowina te ver- zekeren en in Hongarge te vallen. Maar tevens ook, om de Oostenrijkers te nood- zaken troepen terug te trekken uit de stel ling van Erakau en uit de posities in den boog van den Weichsel. En daardoor hopen zg ook von Hindenburg's positie in Polen onhoudbaar te maken. Op het geheele overige deel van het front in Polen is het betrekkelijk rustig geweest. Hoewel Bulgarije, volgens de verklaringen van den minister-president Radoslawof in de Earner, de meest strikte neutraliteit in acht zou nemen, rukten Bulgaarsche ongeregelde troepen, zoogenaamde Eomi- tadjis, de Servische grens over en verdreven zij de Servische greDswachten tot het spoor- wegstation Stroemitza, aan den spoorweg- lgn SalonikiUeskjoeb. De //Times" meent zelfs, dat de Bulgaren niet alleen uit Eorni- tadjis bestonden, maar ook uit geregelde troepen, en dat zg in elk geval onder Bulgaarsche ofncieren stonden. De stationscommandant te Stroemitza had inmiddels versterkingen aangevraagd en deze slaagden erin, de Bulgaren terug te drijven, in de riehting van de Bulgaarsche grens. De beide kanonnen, die de Bulgaren hadden veroverd, werden hernomen. De Servische regeering heeft zich over dezen inval, onder oorlogsverklaring, in haar land, bij de regeering te Sofia beklaagd, en volgens een telegram uit Saloniki aan de Romeinsche //Tribuna", is het incident gesloten, na de mededeeling van Bulgarije aan bervie, dat de aanval geschied is zonder voorkennis van de regeering, dat voor de geleden verliezen en schaden vergoeding zal worden gegeven, en dat de schuldigen zullen worden gestraft. De geheele gebeurtenis heeft alleen be lang voor een juist inzicht in de stemmingen en toestanden in den Balkan, waar Bulgarije klaarblijkelgk op den loer ligt, om revanche te nemen voor de nederlaag in 1913, in den tweeden Balkanoorlog, en waar zulke proeftochten door Eomitadjis vaak de in- leiding werden van een strijd. Mislukt de inval, zooals hier bij Valondovo, dan worden, excuses aaDgeboden en de schuldigen ge straft slaagt de aanval, dan wordt die voortgezet en worden de ondernemers ervan als helden gevierd. Het is nog net als toen Byron dichtte, dat het lot van een //held" was: /,to be hanged or to be knidhted." Hefy bericht, dat ook in Oost-Azie thans de strijd zou zijn uitgebroken tusschen China en Japan, is nog niet bevestigd. De Daily Telegraph verklaarde reeds, dat Japan een verzoeningsgezinde nota gezonden had aan China, die van invloed zijn zal op de diplomatieke onderbandelingen. Rom, Cora, als een bleste meid!" Onwillekeurig deed jhet meisje een paar schreden vooruit in de riehting harer tante. i'oen hield ze plotseling stil, kruiste de armen en hare lante scherp aanziende, klonk he! vast van hare gesloten lippen: „Neen!" Nan eerl onlstelde ook hij werd ont- stemd door hare uildagende houding en naar haar toegaande, hief hij werktuigelijk de hand op. Maar ze week geen duim breed achter uit- integendeel, hare geheele houding teelcendfe wilden, uildagenden trots. ,,t kunt mij slaan, maar ik doe het niet al sloeg u me dood. Ik heb niets kwaads gedaan en ben onreclilvaardig behandeld. Sla me, als u durft, als u wilt, maar neen blijft liet." De opgeheven hand zonk maehteloos neder. Ilet was voor Nan Weert een moei- hjke pijfilijke toestand: zijn vrouw had on- gelijk, doordien haar ongemoliveerd optreden dien toestand had uitgelokt, maar hij mocht dat niet bekennen, niet laten blijken tegen over het meisje, het kind, dat hij beloofd had te beschermen. lit ingewikkelde knoop van Gordium was niet lastiger te ontwarren, doch gelukkig voor hem liakte Cora dien zelf door. (WordI vervoigd). TER COURANT. t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1