Landbouwberichten. Laatste Berichte^. PBEDIKBEURTEN. Zondag 4 April (le Paaschdag). Maandag 5 April (2® Paaschdag), Uitslag van het proefveld GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKEN STAND. Suikerbietenteelt in Belgie. 'Van betrouwbare zyde vernemen wij, dat het Duitsche Gouvernement in Belgie be sloten heeft, geen uitzaai van suikerbieten toe te staan en de landbouwers te dwingen, levensbehoeften voor mensch en dier uit te zaaien, zoodat de suikerfabrieken geen toe voer hebbende, noch van binnen noch van buiten, gedoemd zullen zyn, dit jaar niet te werken. Het vervoer van suikerbieten in Belgie is reeds verboden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reehtb. te Middelburg. Jachtongeluk. De broodcontrole Smokkelaaralisten. Men schrijft van de Noord-Brabantsch- Duitsche grens aan //Het Vad." Een Anierikaansche duikboot vergaan. „U. 12". Een blauwbaard. Tot slot wordt in gebeime zitting be- handeld het kohier van den hoofdelijken omslag van 1915. De vergadering wordt daarna gesloten. BOSCI1KAPELLE. De wagenrnaker Sch. ving aan een sloot- kant achter zijne woning een zoogenaamden witten of koningswezel, ook wel heimelijn genaamd, met het typische zwartbruine staarteinde. Het beestje, welks vacbt zeer gezocht is, komt uiterst zelden in deze strekeu voor. STOPPELDIJK. Op het afgelegen gehuchc Campen, be- hoorende tot de getneenten Stoppelayk, Hengstdijk en Osseuisse. is eene brievenbus gehangen, zeer ten gerieve van de talryke bevolking der wijk en van den omtrek. Over certificaten van oorsprong bij verzending van Oesters en Mosselen naar het Buitenland. Wij ontvingen van den heer De Muralt, als antwoord op een aan hem gericht schrij- ven, betreffende het vervoer van mosselen naar het buitenland, een antwoord. dat wij in zijn gelieel hieronder afdrukken. Geacbte Heer Redacteur: Ik beb geen bezwjaar, waar bet niet-poii- tieke aangelegenheden geldt, u antwoord te geven op verschillende vragen door u ge- steld. Ik geef u voile vrijheid het antwoord te publiceeren. Ik geef reeds nil en dan aan de pers in het vierde district antwoord op vragen van algemeen belang. Wilt u die s. v. p., wan- neer het u goeddunkt, overnemen? Betreffende het benoodigde certificaat om mosselen en oesters te vervoeren, via Rot terdam, naar Frankrijk, Engeland en Duilsch- land, kan ik u het navolgende mededeelen. Elke zending mosselen, bijvoorbeeld van Philippine, moet voorzien zijn van een „Cer- tificaat van Herkomst", af te geven door de Inspectie van de Directe Belastingen. Zon- der dil certificaat wordt de zending met toegelaten door de vreemde landen. Deze maalregel is niet gelroffen door de Neder- landsche Regeering uit zich zelf, maar is een bepaalden eisch van de oorlogvoerendte landen. Van intrekken van den maalregel kan dus moeilijk sprake zijn, tenzij het vervoer van mosselen naar het buitenland wordt stopgezet, wat natuurlijk niemand wil. Het heeft moeite genoeg gekost het zoover te krijgen, dat het uitvoerverbod van mosselen niet werd doorgevoerd. Of er maatregelen zijn te treffen om het den mosselliandelaren gemakkelijker te maken aan de formaliteit bovenbedoeld te voldoen, wordt overwogen. Ik bracht heden een bezoek daartoe aan het Departement van Financien, maar gemakke- lijk zal het niet gaan. Van verschillende mosselhandelaren en kweekers kreeg ik het verzoek om te trachten het daarheen te leiden, dat het heele certificaat niet meer noodig is. Na het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat dit niet mogelijk is. Er is opgemerkt, dat de mosselen toch uitslui- tend uit de Nederlandsclie wateren komen en dus waar het betreft die schelpdieren, een certificaat van herkomst zeker over- bodig is. Ik onderschrijf in het algemeen die uilspraak ook, maar de regeeringen van Duitschland, Engeland en Frankrijk denken daar nu eenmaal anders over. Achtend gaarne uw dienstw. dien DE MURALT. Ter Neuzen. Slv 'skil. Hook. Axel. Zaamslag. Sao van Gent, Hulst. Honteni9se. 11 ervovnule Kerk. 9 a. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 a. en 2 u., dhr. L. Dek. 9 u., Os. E. Reams. H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams, Dankzegging. 9) uDs. J. B. T. Hugenholtz, Avond maal en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, Doopsbediening en Dankzegging. 9 u., Ds. G. van Dis. H. Avondmaal en 2 ii., Ds. G. van Dis. Si ii., Ds. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. 9i u.. Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Tei Neuzen. 9 u. en 2 u.. Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. jjoet. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. J. H. I.ammertsma en 2 u., Ds. H. P. M.deVValle van Zaamslag. Axel, Stationstraat. 9 n., leeskeik en 2 u., Ds. J H. Lammertsma. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u„ beskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 5J u., leeskerk. Ond-G ere for meer de Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. LoJcaal „liethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n., en 5i u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 5i u., Evangelisatie. It. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag (lste Paaschdag) zullen de H.H. Diensten geschieden om 7 uur, 8i uur en om 10 unr plech- tige Hoogmis met assistentie. Des namiddags wordt er biecht gehoord tusschen 4 en 6 nur. 's Avonds om 7 uur, plechtig Lof met assistentie, preek en processie. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u.. Ds. A. Timmerman. Woensdag 7 April, nam. 2J u., Howe- lijksinzegening. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Us. J. F. van Hulsteijn Jr Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma. Axel, Stationsiraat. Geen dienst. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neu/.en. 9 u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 2 n. leeskerk. it, K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Maandag (2de Paaschdag) zijn de H. H. Diensten als op de gewone Zondagen, om 7, 84 en 10 uur s Namiddags om half drie Lof. Centrale hearing van Dekhengsten te Goes. Woensdag zijn op de centrale keuring voor dekhengsten de volgende 3jarige dieren voor prijzen aangewezen »Bombo", A. Wisse, St. Philipsland, Lambert", H. A. Hanken, Wilhelrainadorp, r,Lambic", H. A. Hanken, Wilhelminadorp, n Pierrot de Waterloo", A. X. Aernaudts, Sluis, ^Indigene de Lessines", H. J. Aer naudts, Sluis, #Max de la Courte", E. F. Bonte, Sluis, „Blocus", G. Bujjsse, Biervliet, //Gambrinus", Gebrs. Adriaansens, Stop- peldyk. Plaatsvervangers zyn de hengsten z/Hercule de Wich", G. J. Klompe, Drei- schor, ffBara V", W. F. K. Lenshoek, Kloetinge, Chan9ard de Lapscheure", H. V, Cats, Cats, J. v. Dis, Seer., /Cores", Iz. Boone, Waarde, Admiraal, A. E. de Badts, Sluis, //Jupiter 111", Pr. de Dobbelaere, Biervliet. Van de 4jarige hengsten werden voor prijzen aangewezen ,/Mon Reve de Feluy", E. F. Bonte, Sluis, ,/Lutus", P. Lancriet, Lapscheure, //Robert de Cognebeau", H. V. Graauw, Graauw, C. Steijaert, //Arcean", H. V. Eigeu Hulp, Axel, J. de Feyter Lz., //Monaco", H.V. de Toekomst, Axel, W. Dieleman Pz., ^Joyeux", A.J. Daelman, Westdorpe, //Albanais", H.V. Westdorpe, E. B. v. Acker. Plaatsvervangers zijn de hengsten z/Brillant d'Ath", H.V. Zierikzee, Zierikzee, M. C. Mulock Honwer, Panther ex van Dale", F. Koopman Cz., Zierikzee, ^Brutus", S. Janse Sz., Nieuw- en St. Joosland, Amateur", G. Luyk, Vlake, //Faustin de Braine", H. J. Aernaudts, Sluis, „Baely", H. V. Ter Neuzen, M. Dieleman Pz. Van de 5- en 6-jarige hengsten werden voor prijzen aangewezen vBeltort", W. ten Haaf Hz., Zierikzee, z/lmbattable", W. F. K. Lenshoek, Kloetinge, tfChantecler", A. van Dyke e. a., 's Graven- polder, //Bleriot", Gebr. Heijnsdyk,Wolferts- dijk, »Avenir de 1'EcIuse, H. J. Aernaudts, Sluis, ,/Max de Knocke", 0. Dombrecht, Knocke (Belgie), /Certain de Corroy", H. J. Aernaudts, Sluis, n Bristol" H. V. Vooruit- gang, Kloosterzande, P, Stallaert, //Baron", Joh. de Feyter Pz., Zaamslag, //Collosse", A. M. Daelman, Westdorpe. Plaatsvervangers zijn de hengsten tfAviateur", H. V. St. Maartensdijk, St. Maartensdijk, L. Hage, //Flatteur", W. Koo- man, Zierikzee, //Mayeut Mecht", H. A. Hanken, Wilhelminadorp, //Dernier", H. V. Oost- en Zuid-Beveland, Krabbendijke, J.Q C. Peman Kakebeeke, //Samson de Vieux Ge- nappe", J. de Bruyckere, Sluis, Apollo", Ph. J. van Dixhoorn, Axel, //Blondel de Mallem", Al. v. Waes, Westdorpe, //Bour- gogne II". H. W. Dieleman Pz., Axel. (G. Crt.) JVorg esal peter De heer P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw, heeft aan den landbouw den volgenden brief gezonden Nu het nog steeds onzeker is, of in de voorjaars-behoefte aan Chilisalpeter geheel zal kunnen worden voorzien, komt het mij wenschelijk voor de aandacht der land- bouwers te vestigen op Norgesalpeter (kalk- salpeter of kalknitraat met 13 pCt. stikstof en 26 pCt. kalk), waarvan thans hier te lande voorraad beschikbaar is. Het verdient aanbeveling zich te dezer zake te wenden tot de importeurs der Amsterdamsche Superfosfaatfabriek te Amsterdam en de Superfosfaatfabriek Holland te Rotterdam of tot de gewone handelaars. (N. v. d. D.) (Z. Lb.bl.) aangelegd in 1914, door ,/Landbouwbelang" te Driewegen (Ter Neuzen), Vereeniging van Oud-leerlingen der landbouw- wintercursussen. Het proefveld, aan de vereeniging afge- staan door de heer A. de Bruijne, had een grootte van 500 vierkante Gentsche roeden was gelegen aan den provincialen weg en verdeeld in 5 gelijke stukken, elk groot 100 vierk. G. R. Het werd op den 25steri April bezaaid met 5 verschillende soorten van suikerbieten van elke soort een zelfde hoeveelheid in gescheurden, goed bewerkten weidegrond Alle bieten ontvingen een zelfde bemesting, berekend naar 300 K.G. Chilisalpeter per gemet. By den zaai was de grond fijn verdeelt en malsch. Tien dagen na het zaaien kwamen de eerste planten boven en op den 14den dag waren alle rijen duideljjk zicht- baar. Uitgezaaid werden de volgende soorten 1. Rabbethge en Giesecke 2. Schreiber S. N.3. Mette4. Kiihn P. en 5. Victrix De opkomst der planten was bij Rab bethge en Giesecke en Schreiber 8. N. een weinig te dun, by de 3 overige soorten normaal. Tot half Augustus groeiden alle soorten flink door en behielden eene gezonde kleur, daarna werden Rabbethge en Giesecke en Schreiber S. N. geel, terwjjl de overige soorten stand hielden. Bij het rooien en daarop gevolgd onderzoek op suikergehalte, was de opbrengat berekend als volgt, per gemet 1 Rabbethge en Giesecke 16080 K.G. 15.7 °/0 2 Schreiber S. N. 16440 u 16.4 3 Mette 15330 16.9% 4 Kiihn P. 17100 16.4% 5 Victrix 18570 n 15.2 De vereeniging besloot in 1915 deze proef te herhalen. By bevelschrift der bovengenoemde rechtbank is verwezen naar de terechtzitting, met bevel tot gevangenhouding van de beklaagden, de zaak tegen O. F. v. T., oud 18 j. en F. V., werklieden, wonende te Westdorpe, ter zake van diefstal en tegen A. J. S., oud 22 j., werkman te Westdorpe, ter zake van heling. De beklaag den zijn thans gedetineerd te Middelburg. Ben klacht. Naar het #Hbld." verueemt heeft de gezant van Oostenrijk-Hongarije een klacht ingediend tegen het dagbiad ffDe Telegraaf" wegens het opnemen van een plaat. Gevaarlijke scherts. Dinsdagavond Iegde een soldaat in de school aan de Oudevest te Leiden, waar militairen ingekwartierd zyn, spelenderwijs een geweer dat, naar hy meende, ongeladen was, op zyn kameraad aan. Het geweer dat wel geladen was, trof den man in de borst, zoodat hij levensgevaarlyk gewond werd. Hij werd naar het Elizabeth's gesticht vervoerd, en is daar overleden. Dinsdagmiddag had in de Peel onder Deurne een treurig ODgeluk plaats. De brouwer Sw. uit Deurne was met den jachtopziener van het kasteel Deurne, Van H., in de Peel op jacht. Waar Sw. steeds te hoog aanlegde, leerde de jachtopziener hem, hoe hy moest aanleggen en liet hem daartoe op 4 pas afstand op zijn oog mikken. Het geweer, dat geladen was, ging hierbij af en trof v. H. in het oog. De ongeluk- kige bleef op de plaats dood. Groote ont- steltenis bracht dit ongeval in het dorp. (Hbl.) Zaterdagavond is te Leeuwarden een Belg voor den commissaris van politie ge- leid, die op Ameland zou hebben gezocht naar een verblijfplaats voor eenige honderden Belgen en te Leeuwarden een telegram ver- zond, betrelfende een zekere hoeveelheid auto-onderdeelen. Het getal, in dat telegram genoemd, zou overeenkomen met het aantal soldaten, die op Ameland zyn gelegerd. Hy was Vrjjdag op dit eiland aangekomen en werd daar onder militair toezicht gesteld. Hij bediende zich nu eens van de Franeehe, dan weer van de Duitsche en ook wel van de Nederlandscbe taal. Na verhoor is hij weer op vrije voeten gelaten. (N. R. Ct.) Gisteravond had te Oud-Vosmeer een ernstig ongeluk plaats. De vrouw van schilder Ridderhof zou een pan was smelten voor de nieuwe kerkmeubelen der gerestau- reerde Herv. Kerk aldaar. De vlam van het petroleumstel sloeg in de pan, terwijl zij deze er af nam. Vlug liep ze met het oliestel en de pan gesmolten brandende was naar buiten om een binnenbrand te voorkomen. In de deuropening komende, vatten de kleeren der ongelukkige vlam, waarop ze alles vallen liet. De vlammen sloegen haar nu boveu het boofd uit. Op het noodgeschreeuw kwamen spoedig en- kelen te hulp die haar trachtten tehelpen. Door de kleeren met de handen te bewer- ken, een overjas en deken over haar heen te werpen, gelukte het den mannen haar van den dood te redden. Vreeselyk aan het gelaat en armen gebrand werd zij bin nen gedragen. De schilderswerkplaats was zeker een prooi der vlammen geworden indien dit niet door het flink optreden der buren was verhinderd. Een fatsoenlijke vergadering, die niet doorging. Te Groenlo zou een man op onderwys- gebied in een openbare vergadering onder- wyszaken bespveken. In de oproeping was vermeld, dat alleen fatsoenlijke en ordelyke menscben zouden worden toegelaten en geen dronkaards. De vergadering werd slechts door 5 personeu bezocht, doch mocht niet doorgaan, omdat vergeten was vergunning daarvoor aan te vragen, betwelk in den staat van beleg noodig is. (Arnh. Ct.) Een smokkeltruc. Men meldt ons Een landbouwersknecht was het bouwland aan 't bewerken onder de gemeente Bocholz (L.j, dicht by de Duitsche grenzen. Plots staat voor den landarbeider een deftig ge- kleed Duitscher, die genen vroeg, of hij zoo goed wilde zyn, een brief, dien by hem ter hand stelde, aan zyn meester te gaan brengen, tijdens zyn afwezigheid zou de Duitscher wel op de paarden passen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De knecht ylde naar zyn patroon, doch toen hy terngkwam, waren de beide paarden, de eg en de Duit scher spoorloos verdwenen. Alles was reeds veilig in het „grosze Vaterland". In den den eigenaar ter hand gestelden brief stone te lezen, dat de Duitscher gaarne de som zou betalen, die de paarden waard zijn. Men meldt uit Gennep aan de Tel. In een plaatsje in de Rijnprovincie werden van overheidswege in de school de boter hammen der kinderen geinspecteerd. Bij kinderen van drie landbouwers werd brood van weitenmeel gevonden, waarop huiszoe- kingen volgdeu. Bij een der boeren vond men zooveel niet volgens voorschrift bereid brood, dat een kar noodig was om het weg te voeren. Het brood werd ten bate van een zieken- iuis in beslag genomen. Met bet smokkulen van paarden naar Duitschland is een aardige duit te verdie- nen en geen wonder, dat er allerhande listen verzonnen worden om de beesten over de grens te krijgen, hetgeen vanwege de strenge controle niet zoo gemakkeljjk is. Voor paarden, waar hier de flinke prys van 875 wordt best;eed, geeft men in Duitschland tot 1700 toe. Ondanks de strenge bewaking wisteu een paar dagen geleden eenige smokkelaars in een bezending niet minder dan 13 paarden de grens over te brengen. Zjj hadden daarbij een zeer zonderlingen weg gekozen. By het grensdorpje Aehtmaal is de grens over een groote lengte met prikkeldraad afgezet en vindt men op betrekkelijk flin- ken afstand geen wachtpost. "Maar op een zeker punt loopt er een beekje dwars onder het prikkeldraad door. In een tijdsbestek van nog geen drie uur badden de smokkelaars de bedding van dit beekje uitgediept, dat er als het ware een tunnel was gegraven, waar langs de paarden ODder de draadversperring door de grens werden overgeleid en aan de Duitsche kooplui werden afgeleverd tegen pryzen als bovenvermelde. De smokkelaars hadden een prachtige whist in den zak gestoken. Een telegram uit Honolulu meldt, dat de Amerikaansche duikboot F 4, tijdens een oefening dook, doch niet weder aan de oppervlakte verscheen. Bij onderzoek bleek, dat de duikboot op aanzienlijke diepte lag. Een poging om bet vaartuig boven te brengen mislukte. Men vreest dat de bemanuing, 25 koppen tellend, om het leven gekomen is. Dezer dagen kwam, naar de „H. Crt. meldt, een oproep tot de nog niet voor liet Duitsche leger opgekomen, in Nederland wo nende Duitscliers. Een oproeping met spoed ,.Eilt sehr stond er op de telegrammen. De geadresseerden waren alien al een dagje ouder, gewend voor 't meerendeel aan andere gemakken dan die der loopgra- ven, en voor het overige alien min of nieer onder den invloed van den tand des tijds, en aan het leven gefieclit door vrouw en kinderen. Maar hel let en hadden ze nog niet te geven. Ze werden pas opgeroepen voor de keu ring. En zoo kwamen dan een paar dagen ge leden even over de Nederlandsclie Oost- grens een paar honderd Duilscliers uit ons land samen in een groot lokaal, waar het allesbehalve „gemutlich" was. Halt's Maul, zei de veldwachter tot een dikbuikigen jneneer, die daclit, dat hij nog in Rotterdam was, en die rilde in zijn pels bij het idee, dat hij naar de \ser zou moeten. Halt's Maul, der General kommt... En nauwelijks had hij gesproken of de generaal, een stramme, martiale figuur, on- gebogen door den last der jaren, trad bin nen, gevolgd door Stabsarzte en Oberstabs- arzte en andere auloriteiten. En de zitting begon. Alles uitlrekken! luidde het komman- do, en weldra stonden alien in Adams-cos- luum en werden betast, bevoeld, beklopt en beluisterd. In clubjes tegelijk. Omkeeren! klonk het tweede bevel, waarbij de heer van den pels een niet mal- sclie schrobbeering opliep, omdat bij juist met zijn „Hinlerleii" naar den generaal ge- keerd stond. En weer volgde een nauwkeurig onder zoek. En dan de uilspraak. Longziekte! De gelukkige, die zich deze kwaal zag toe- bedeeld, bad moeite om niet van vreugd over zijn makkers been te springen. Hartkwaal, spataren, asthma, de lij- ders aan al deze kwalen waren den koning te rijk. Toen kwam cr een kleermaker met dub- bele breuk en leverziekte. En de uitspraak luidde: „U 12"! Untersecboct 12"! sleunde de tobber, die nooit van de kleermakerstafel geweest was. Dat is mijn dood Maar die van den pels stak hem een burl onder den riem ai legdfc hem uit, dat bij afgekeurd Was. Want die 12, dat was maar een cljfor, dat beteekenis bad voor de hee- ren van de keuring en die U wilde slechts zeggen Untauglichl (oageschikl). Untauglich, gehkkig, wat zouden ze met een zieken kleermaker in een Unter- seeboot moeten doen! lachle de afgekeurdc, blij met zijn leverziek.e en zijn breuken. Er kreeg er nog meugeen een U met een cijfer. maar de grootste helft was toch ge- scliikt voor den dienst en kon weer naar Nederland terugkeeren, op conditie zich te alien tijde gereed te houden. Een merkwaardig proces is, naar het 11.bl. meldt thans, te Londen beionnen, waar een zekere George Joseph Smitf terechtstaat we gens moord op drie vrouwtn, achtereenvol- gens in de jaren 1912, 1913 ej 1914 gepleegd. In de rede, waarmee de pub'ieke aanklager de bescbuldiging tegen den beklaagde uit- eenzetle, wees deze er op dat deze zaak er een is van bijzonder ernstigen en zeer bui- tengewonen aard. De beklaagdt leefde inde jaren dat de moorden plaats hidden samen met een vrouw waarmee hij in 1908 zooge- naamd in bet huwelijk was gelrcten, niette- genstaandc hij in 1898 getrouwd was met een dame uit Leicester die nog leeft. Deze yrouw, waarmee bij bigamie pleegde, verliet bij soms maandenlang, maar steeds keerde bij tot haar terug. In den tijd van afwezig heid knoopte hij dan met een andere vrouw betrekkingen aan, maakle deze het hof, huwde ook haar en wist dan gedaan te krij gen, dat zijn nieuwe echtgenoote die altijd over wat geld beschikte, hem tot eenigenerf- genaam maakte. Zoodru bij van het testa ment zeker was, stierf de vrouw en bet merk- waardige is dat in die drie gevallen, welke tlians aan de aanklacht ten grondslag liggen, de dood steeds op dyzclfdc wijze iutradt Steeds worden de vrouwen dood in haar bad gevonden, verdronken, en steeds was be- klaagde de eerste die bet „ongeluk" ontdiekte. En steeds verdween de beklaagde na de be- grafenis van zijn „vrouw" en nimmer hoor- den hare bloedverwanten dan meer iets van hem. Smith die natuurlijk steeds andere namen aannam keerde met de verkregen erfenis naar zijn geliefde terug. De eerste zitting van het proces werd ge lieel ingenomen door de rede van den open- baren aanklager, die Maandag nog nieuwe aanwijzingen voor de schuld van den be klaagde zal aanvoeren. Amerikaansche bladen hebben, volgens de „N. R. Crt.", een interview met den ge- zagvoerder van de Duitsche onderzeeboot U 16, kapitein Ilensen, gehad. Deze vcrteLde o. m. „Het is een vreeselijk zenuw-moordend werk. Niet iedereen kan ertegen Wan- neer wij onderwater varen heerscht cen doodsche stilte in het vaartuig, want dip electrisclie macliinerie werkt geluidloos. Het is niets ongewoons de schroef van een boot te hooren die over ons heen of dicht langs ons vaart. Wij sturen uitsluilend op kaart en kompas. Wordt de lucht in de boot warmer, dan wordt zij allengs bedorven en mengt zich met de stank van machine- olie. Dan wordt de almosfeer afschuwelijk. Een overweldigende slaaplust maakt zich dikwijls van de nieuwelingen meester; en het kost de uiterste wilskracht om wakker te blijven. Ik beb mannen gehad die die eerste drie dagen niet aten, omdat zij geen oogenblikje slaap wilden missen. Dag aan dag door te brengen in een zoo kleineruim- te, waar ternauwernood ruimle is om de beenen uit te slrekken, en dan sleeds op je lioede te moeten zijn, is een geweldige be- lasting voor de zenuwen. Ik heb wel acht uren aan een sluk met mijn oogen aan de periscoop gezeten en in bet schitterende glas gekeken tot mijn oogen en boofd er pijn van deden. Wanneer de bemanning uitgeput is, pakken wij een flin- liool slingert dikwijls zacbtjes, met een be- ken slaap en rusten onder water uit. De weging, die aan een wieg herinnert. Voor wij naar boven gaan, laat ik altijd ver-i scheiden minuten groole stilte in acht ne- men teneinde, door te luisteren aan de sclielpdunne wanden van den onderzeeer, er ons van te vergewissen of er ook scliroe- ven in de nabijheid slaan." Kapitein Hensen voorspelde nog, dat de blokkade van de Engelsche kuslen een meer effektief karakter zal aannemen, zoodra de bemanningeU der onderzeeers meer met het werk vertrouwd zullen wezen. OOSTBURG. Bij de Ned. Hervormde kerk te Terwolde is beroepen Ds. G. W. Kobus alhier. NEW-CASTLE. De Duitsche onderzeeer U 10 heeft 3 Tyne trawlers in den grond ge- boord. Verschillende personeu worden ver- m ist. LI SS A BON. Een Engelsch sloomscliip is op 70 mijlen afstands van kaap Finistere door dc U 28 in den grond geboord. Een ander Engelsch stoomschip heeft de bemanning, bestaande uit 36 personen, te Lissabon aan wal gebracht. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 19 Maart. Anna Fidelia Mathilda, d. van Constantinus Lambert en van Rosalia Maria ran der Veen. Overlijden. 15 Maart. Emilius Augustinus Marie van Wolffelaar, oud 1 m., z. van Josephus Eduardus en van Christina Apolonia van den Bosch. 26 Maart. Emilie Marie Dueheine, oud 36 j., d. van Henricus Franciscus en van Johanna Francisca Colon (beiden overleden). IIULST. lluwelyUs-aangiften. Emile A. J. Flernal en Louisa Hortensia Boel. Geboorten. Jeanne Albertine Emilie, d. van Gustaaf Paelinck-De Vos. Emile Petrus Maria, van A. M. Eeckhout-Mannaert. Fredericus Josephus Julius, z. van II. C. J. Verwilghen-Brand. Joseph, z. van Lud. Taalman-Bernaerd. Alphons Joseph, z. van Jos. Verstraeten-Van Kerkhoven. Ernile Johannes, z. van I'. J. Borm-Michielsens. Overlijden. Adrianus Ilorremans, oud 89 j., weduwn. van Charlotte Besson. Elsa M. de Rijck, oud 10 m., d. van R. de Rijck-Oe Cuijper. Carolina S. van Moock, oud 91 j., d. van W. Moock-De Brnijn. Philomena llaegeman. oud 75 j., wed. van Charles Driessens. Johannes I". de Smet, oud 70 j., z. van 1.. de Smet- Danckaert. Cornelia Rosier, oud 77 j., wed. van Joannes Uobbelaar. Bruno Cattoir, oud 73 j., echtg. van Francisca Uurnoleijn. Jan Krancies van Immerseel, oud 74 j. Bernardus A. Heirman, oud 3 m., z van Josephus en van C. Vermeulen. Rosalia J. van Bost, oud 3 j., d. van II. van Bost-Krieckaert. Apolonia d'llaan, oud 81 j. SAS VAN GENT. iluwelijks-aangiften. 30 Maart. Emilius Sylvanus Sleeuwaert, oud 26 j., jm. en Julia Blond'ina de Wilde, oud 20 j., jd. Geboorten. 17 Maart. Marcel Eduard, z. van Theophiel Cappaert en van Martha Maria IJsebaert. 23 Maart. Elsa en Gerard, d. en z. van Augustus Allonsius en van Carolina Maria Kindt. 26 Maart. Raijmond Marie, z. van Philemond de Caluwe en van Emma Obrie. 27 Maart. Irena Maria, d. van Henri van Damme en van Emma Maria de Rijeke. 31 Maart. Louise Raijmonda, d. van Gabriel Ludovicus van den Abeele en van Johanna Wilhelmina Hendrika Rosalia Maria van Ham. WESTDORPE. Iluwelijks-aangiften. 20 Maart. Petrus Dominicus Vernaeve, oud 40 j., jm. en Leontina Antonia l'oelman, oud 44 j., wed. Geboorten. 23 Maart. Jozef Francois, z. van Petrus Zenner en van Marie E. C. van den llroecke (van Evergem). 24 Maart. Chermijn Mathilde Stephanie, d. van August Spuesens en van Maria I- Kesbeke.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 6