Algemeen nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 6206. Zaterdag 3 April 1915. 55e Jaargang. De Oorlog De krijgsMrijven. T'WTRTnPTi) RL A. 13. De algemeene toesftand. -9 Het was heden een eeuw geleden, dat te Schonhausen Otto von Bismarck werd ge- boren. Op dezen dag, in een tyd waarin het door Bismarck volbrachte werk, de eenheid van het Duitsche Rijk, ernstig wordt be- dreigd, mag wel eens worden herinnerd, schrijft het Alg. Hbl., aan enkele woorden van Bismarck, woorden, die niet alleen voor Duitschland gelden, maar voor alien, die in dezen oorlog. betrokken zijn. Want er zijn in verschillende 3treken stemmen op- gegaan, die na den vrede een geheel andere verdeeling van Europa wenschen, een ver- deeling waarbij met nationale belangen geen rekening wordt gehouden, en waarbij over de huid van den beer, die nog steeds niet geschoten is, naar willekeur wordt beschikt. Zulken politieken tinnegieters mag wel eens worden voorgehouden het woord van den grooten staatsman //dat wij een uit- breiding van ons gebied niet wenschen en niet verlangen en ook niet kunnen uitvoeren, zonder de centrifugale elementen in het eigen gebied te versterken". Het was Bismarck, die steeds opkwam tegen een gevoelspolitiek, een staatkunde die in haar besluiten werd geleid door voor- liefde of ontstemming. Hy meende, dat die op haat of liefde berustende politieke overwegingen den blik voor het noodzake- lyke, voor hetgeen in het belang van het land is, verduisteren. Slechts een staatkunde, die zonder voor- ingenomenheid en zonder vooroordeel ge- grond is op het waarachtig landsbelang, kan een land ten voordeel strekken. En hij waarschuwde in 1867 in het Pruisische Huis van Afgevaardigden tegen »de fouten onzer tegenstanders om niet te handelen naar den werkelijken toestand, maar naar hetgeen wenschelijk of mogelijk wordt geacht." Want, zeide hij politiek is geen gevoels- quaestie. Hjj was de vader der zoogenaamde e Realpolitik", en hij had een afkeer van alle »Gefuhlsduselei", wanneer het de staatkunde gold. Dit zeide hij niet alleen voor de staats- lieden, maar ook en vooral voor de militairen, met wie hij trouwens vaak over- hoop gelegen heeft, en wier overdreven eischen en zonderlinge opvattingen by steeds heeft bestreden. Bismarck heeft gedurende zijn geheele leven gepoogd op goeden voet te blijven met Rusland en Engeland. Zijn //Riick- versicherungsvertrag" met Rusland is na zyn aftreden door Caprivi niet verlengd en van dat oogenblik dagteekent de wijzi- ging in de Russische politiek. Met Engeland wilde Bismarck goede vriendschappeljjke betrekkingen onderhouden, en in zijn in- structies aan de gezanten en consuls in Engeland zeide hij steeds: //Bet zou voor ons de grootste dwaasheid zyn met Enge land in onmin te komen." Hoe juist die opvattingen van Bismarck waren toont de stryd, die thans wordt ge- voerd. Het gerucht, Woensdagmiddag op de Beurs verspreid, dat de Engelschen aan den Yser een overwinning hadden be- haald, die tot den terugtocht der Duitschers had geleid, is r.iet bevestigd geworden. Integendeel, alle berichten van het westelijk front zijn nog altoos onveraoderd en onver- anderlyk hetzelfdeer wordt gevochten, er heerscht op sommige punten zelfs een groote activiteit, er worden loopgraven genomen, maar de toestand blijftongewijzigd. Het Reuter-bureau zendt ons nu een samenvatting van de geheele reeks officieele Fransche rapporten, loopende tot 10 Ja- nuari, die reeds dagenlang in de Engelsche bladen werden gepubliceerd opmerkelijk zeker wel, dat daarvan in de Fransche bladen nog met geen woord melding is gemaakt en waarvan de conclusie is dat de Franschen er steeds beter voorstaan, en dat Frankrijk zeker is van de over- winning. Maar tevens, dat de Fransche opperbevelhebber geen haast heeft en het gunstige tydstip met kalmte afwacht. Wat dit rapport over het Fransche leger mededeelt, moge in menig opzicht juist zyn, in vele andere opzichten echter zon- digt het tegen den eersten regel van een goeden strateegmen moet zyn tegenstan- der nooif gering schatten. En zoolang de overwinning niet bevochten is, dient het voor niets victoriete roepen. Zes maanden lang is het Duitsche leger door de Fransch-Engelsch-Belgische troe- pen tegengehouden zes maanden lang heeft het geen kans gezien de bedoelingen van den generalen staf uit te voeren. Maar zes maanden lang heeft het weerstand geboden aan alle krachtige aanvalspogingen van de tegenstanders en zich in een verdedigende positie weten te handhaven die, naar wy zagen, slechts weinig verschilt van de stel- lingen, die half September werden inge- nomen. De aanvalskracht moge dus gebroken zijn, de defensieve kracht is dat zeker niet. Het Fransche leger heeft, gesteund door Engelsche en Belgische troepen, een bar- riere opgeworpen tegen den krachtigen aanval, waarvan de geschiedenis gewaagt. Maar het zal nog moeten blijken of die vereenigde legers krachtig genoeg zullen zyn, om de Duitschers uit Frankrijk en Belgie te verdryven. Voor het oogenblik ziet het er meer naar uit, dat in het westen het doode punt is bereikt, en de positie der beide legers in dit opzicht gelyk staatdat er geen moge- lijkheid is voor een van beiden om den tegenstander uit de door bem ingenomen stellingen te verdrijven. Generaal French heeft opnieuw geen halfwekelijksch bericht uitgegeven op grond dat er niets te melden is. En de dage- lijksche berichten van den Franschen en Duitschen generalen staf bevatten geen belangrijke mededeelingen, maken slechts melding van de gewone gevechten, die nergens een beslissend resultaat hadden. Op het oostelyk oorlogstooneel is in den boog van den Weichsel een toestand ont- staan, die meer en meer op dien aan het westelijk front gaat gelijken. Dag na dag melden de berichten, dat in dit deel van het front niets belangrijks voorvalt. Slechts op de vleugels wordt de strijd voortgezet, en met groote hevigheid worden pogingen aangewend om door een over- vleugeling den tegenstander te noodzaken, uit zijn centrum troepen naar den vleugel over te brengen. Hierdoor zou de kans om in het centrum aanvallend te kunnen optreden toenemen en de mogelijkheid van een doorbreking der vijandelijke linie kunnen ontstaan. Op het westelyk front, waar de vleugels zijn aangeleund aan de zee en de Zwitsersche grens, is zelfs die kans uitgesloten. Op het noordelijk deel van het Oostelyk front, dus op den Russischen rechtervleugel is de stand van zaken thans weer ten gunste van de Duitsche legers gekeerd. De Russen, die in Oost Pruisen waren binnengevallen, zijn teruggedreven, en na den slag by Tauroggen, dat door de Duitsche troepen bezet is, zijn de Russen teruggetrokken in oostelijke richting, naar Skawdwillie. lets zuidelijker, ten oosten van Augustowo en ten noorden van het bosch, werden de Russen eveneens teruggedreven. En in het zuidelijk gedeelte, op den Rus sischen linkervleugel, wordt de strijd in de Karpathen met hevigheid voortgezet doch zonder tot nog toe belangrijke resultaten te hebben opgeleverd. Oostenrijksche berich ten melden, dat de Russische aanvallen werden afgeslagen, Russische, dat het offen- sief werd voortgezet. Het bericht, Woensdag door de //Neue Freie Presse" uit Athene ontvangen, dat in den krygsraad der geallieerden besloten was, de forceering van de Dardanellen uit te stellen, daar de operaties voor het oogenblik geen uitzicht op slagen aanbieden, is tot dusver niet bevestigd. Wel heeft thans ook de Russische regeering mede- gedeeld, dat de* aanvallen van de vloot op den Bosporus een moeilijke en gevaar- lijke onderneming is, die veel tijd en mogelijk veel offers kosten zal, maar waar van men niet spoedig een resultaat mag verwachten. Een punt heeft de Russische vloot voor op die der geallieerden, namelyk dat de vloed naar den Bosporus toegaat, zoodat aan die zyde minder gevaar voor dry vende mijnen bestaat voor de opereerende schepen, dan in de Dardanellen, waar de vloed de mijnen naar den ingang voert. Maar van de operaties wordt voorloopig niets meer gehoord, noch aan de Dardanellen, noth aan den Bosporus. lnmiddels wordt de strijd in de pers der geallieerden over de toekomst van Kon- stantinopel en de zeeengten nog steeds voortgezet. De Engelsche pers doet daar het zwijgen toe, nadat zij ket denkbeeld had uitgesproken. om Konstantinopel te inter- nationaliseeren en de Ay» Sophia aan den Tsaar te geven. Maar in de Russische en Fransche pers duurt de stryd voort. De //Temps" had aanvankelijk het pijn- lijke ervan trachten ts ontgaan, door de Rnssische wenschen alsgerechtvaardigd voor te stellen. Maar daarop ontstond in de Fransche pers //algeneines Schiitteln des Kopfes". In de #Humanite* werd onder het op- schrift //Prudence" let voorbarige optreden van de //Temps" zee- afgekeurd en Gabriel Hanotaux heeft in (ten //Figaro" uiteengezet dat die quaestie wel by den vrede zou worden beslecht. Dan zoi de stelregel gelden //A chacun selon ses auvres" dat wilzeggen, wie het meeste gedaan heeft, krijgt het meeste. Maar, zegt HanotauxMet groote wijsheid hebbei de regeeringen besloten, dat voor alles moet worden overwonnen". Dat is een verstandig besluit. Doch het noet worden uitgevoerd. Een s**ijdEustige familie. In het /,ftrandschlo8s"-hospitaal te Kol- berg word' een gewond Duitsch soldaat verpleegd, wiens veertien broeders te velde zijn. Zes hunner zyn vriiwilligers. Het verhruik vanaardappelen. Naar uit Duitschland wordt bericht, zullen binnenkort, evenals voor het verbruik van brood en meel is geschied, beperkende bepalingen ingevoerd worden omtrent de verdeeling der voorraden aardappelen. Aan de gemeenten zal daarbij, evenals by de broodquaestie, een belangrijke rol worden toegedeeld. De overheid zal vermoedelijk machtiging krijgen om, zoo noodig, de aardappelen- voorraden in beslag te nemen. Uit Griekenland. ATHENE. Wenizeloe heeft den 29sten Maart, volgens een telegram van Wolff, voor zijn aanbangers een scherpe rede ge houden, waarin hij zijn verbazing erover uitsprak, dat er zoo uitgebreide politie- maatregelen zyn genomen. Hij vroeg of hij soms een misdadiger was, of de man die gedurende vier jaren Griekenland had bestuurd, morgen aan den dag misschien wederom zou besturen en al lang dictator had kunnen wezen, indien hij dat gewild had Daartoe had zich reeds lang de gelegen- heid voorgedaan. Thans moest hij zich afvragen, of hij nog langer de vormen in acht kan nemen. Terwyl anderen het tegendeel deden, moest hij met kracht opkomen tegen de mededeeling van de regeering dd. 27 dezer, waarin er op was gezinspeeld, dat hij, Wenizelos, compensaties had willen aanbieden om het land buiten gevaar te houden. In waarheid echter had hy, door met een vloot en een landingsdivisie de entente- mogendheden bij te staan, het grondgebied van Griekenland willen uitbreiden. In antwoord op de veronderstelling, dat, indien de Grieksche vloot aan de actie bij de Dardanellen had deelgenomen, men thans het verlies van schepen zou moeten betreuren, zeide Wenizelos: //De staat geeft geen 30,000,000 per jaar uit voor schepen, die niet kunnen worden gebruikt." Wij ontleenen omtrent de krijgsbedrijven de volgende telegrammen aan de N. R. Crt. Van het Westelijke gevschts- terrein. BERLIJN, 1 April. (Wolff.) Officieele mededeeling nit het groote hoofdkwartier Bij de vermeestering van het door de Belgen bezette blooster Hoek en van een klein steunpunt bij Dixmuiden hebben wij een officier en 44 Belgen gevangen genomen. Ten W. van Pont a Mousson in en by het Le Pretre-bosch is de strijd gisteren - avond tot staan gekomen. Op eenige plaatsen zyn de Franschen in onze voorste loopgraven binnengedrongen. De stryd wordt vandaag voortgezet. Bij voorpostengevechten ten N.O. en O. van Luneville hebben de Franschen zware verliezen geleden. In de Vogezen zyn alleen artillerie- gevechten geleverd. PAR1JS, 1 April. (Havas.) Officieele mededeeling van hedenmiddag 3 uur De strijd wordt voortgezet op talryke punten van het front voor Dompierre ten Z.W. van Veronne. De Franschen hebben met succes vier hoogovens laten springenbij de cholera- hoeve ten N. van Berry-au-Bac hebben de Franschen een net van mijnen laten ont- ploffen op het oogenblik dat de Duitschers er werkten. De Franschen lieten op die ontploffing een stortregen vap projectieleD van 7,5 c.M. volgen. Een luisterpost van de Duitschers ver- dween in de diepte. In Champagne artillerie-gevecht in de streek van Beausejour en van Ville-sur- Tourbe. In Argonne onophoudelijk bedrijvigheid, vooral tusschen Four-de-Parijs en Bagatelle. Het gevecht wordt soms op zoo korten afstand geleverd, dat een Duitsche myn- werper, geraakt door een van de zware Fransche projectielen, in de Fransche linie werd geworpen. In den nacbt van 30 op 31 Maart hebben de Franschen 150 M. loopgraaf genomen en gevangenen gemaakt. Zij namen ook twee bomwerpers. Gedurende den heelen nacht van 30 op 31 Maart hebben de Duitschers de loop- graven gebombardeerd, die zij op den 30sten in het Le PrAtre-bosch verloren hadden. Zij hebben by het aanbreken van den dag een tegenaanval gedaan met ver- scheidene bataljons en zyn er in geslaagd weer voet te krygen in het westelijke gedeelte van de stellingen, maar om 8 uur zyn zy er opnieuw uitgeworpen. De winst, op 30 Maart door ons verkregen, is dus in haar gehandhaafd. Het juiste aantal gevangenen, door de Franschen gemaakt, is 140 man, o.w. 3 officieren. Alle Duitsche tegenaanvallen zyn afge slagen. In de streek van Parroy voorpostenge vechten, die in het voordeel van de Franschen zyn uitgevallen. De aanval moet geleid zijn door een bataljon landweer. Hy mislukte met zware verliezen, de Fransche vliegers hebben by een nachtelijken tocht 24 bommen gewor pen op stations en bivabken van de Duit schers in Woevre, in Champagne, in de buurt van Soissons en in Belgie. Belgische vliegers hebben in den nacht van 30/31 Maart het vliegkamp te Hand- saeme en het knooppunt van den spoorweg bij Kortemarck aangevallen. Den 3lsten zijn het maritieme station te Brugge en het vliegkamp te Gits met succes gebombardeerd. Van het Oostelijke gevechts- teppein. ST. PETERSBURG, 31 Maart. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den generalen staf Op het gevechtsterrein ten westen van de Njemen duren de gevechten voort. In de omstreken van Krasnopolo vorderen onze troepen met succes en dwongen de Duitschers gisteren tot een overhaasten terugtocht, waarbij wij ongeveer 200 man met 2 officieren gevangen maakten en 2 mitrailleurs vermeesterden. In de Karpathen werd ons offensief voort gezet. Maandag hebben wij opnieuw 38 officieren en ongeveer 1750 man gevangen genomen en 5 mitrailleurs buitgemaakt. ST. PETERSBURG, 31 Maart. (Reuter.) Volgens een officieele mededeeling hebben de Russen op een sector in de Karpathen tusschen 20 en 29 Maart 16,410 gevan genen gemaakt en 72 kanonnen vermeesterd. BERLIJN, 1 April. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier In de streek van Augustowo en Suwalki is de toestand onveranderd. Nachtelijke pogingen van de Russen om de Rawka ten Z. O. van Skierniewice over te trekken zijn mislukt. Aanvallen van de Russen bij Opocno zyn afgeslagen. In de maand Maart heett het Oostelyke- Duitscbe leger in het geheel 55,800 gevan genen, 9 kanonnen en 61 machine-geweren genomen. TER NEUZEN, 2 April 1915. Een nieuwe Industrie. Een verschenen koninkljjk besluit, waarbij de uitvoer van zacbte gele en van groene zeep wordt verboden, met ingang 1 dezer, wijst er op, dat de beschikbare voorraad van dit artikel niet groot is. Daar de vraag naar zeep integendeel groot was, is hier eene nieuwe industrie ontstaan, voor de vervaardiging van eene nieuwe zeepsoort, Oline genaamd, die aan de onderneemster, de firma J. Donze A. Hz. De Boer, groot succes belooft, maar boven- dien ook aan een betrekkelijk beduidend aantal handen werk verzekert en dit laatste is in onze gemeeute zeker ook niet te versmaden. De //Oline" wordt afgeleverd, zacht, in vaatjes, en eenigermate verhard, in blokken. Het artikel, waarvan men voor het gebruik eene grootere hoeveelheid dan van de gewone groene zeep noodig heeft, neemt het vuil van de te wasschen goederen zeer goed af en het is tegenwoordig bijna de helft goedkooper in prijs. Naar wij vernemen is de vraag naar dit artikel voor het oogenblik zeer groot en zullen weer meerdere menschen, die daar- voor geen vakkennis noodig hebben, aan het werk kunnen worden gezet. Vliegtuig boven Zeeuwsch- Vlaanderen. Donderdagmorgen, te ongeveer 6 ure, waren we juist uit de veeren, toen onze aandacht getrokken werd door het gegons van een motor. Terstond reeds de ge- dachte aan eene vliegmachine, en ja komen- de uit het Westen, zich scherp afteekenende tegen de staalblauwe Jucht, zweefde daar op groote hoogte over onze stad een geelge- kleurd vliegtuig, zooals waar te nemen was toen hij verder af was, een tweedekker, welks vleugels glinsterden in het zonlicht. Juist toen wij de machine in het oog kregen, bleken ook de wachtposten het vliegtuig te hebben ontdekt en klonken geweersalvo's. Het vliegtuig verwijderde zich echter snel in zuidoostelijke richting, naar den kant van Antwerpen. Van iemand anders, die nog vroeger nit de veeren was geweest, vernamen wij, dat dit reeds de derde vliegmachine was, die dien morgen hier was opgemerkt. Ook op andere plaatsen van Zeeuwsch- Vlaanderen zyn meerdere machines waar- genomen. Het om 6 ure oostwaarts gepasseerd vlieg tuig schijnt ongeveer een uur later hier nuin westelijke richting te zyn teruggekeerd, althans toen is een gelykvormig vliegtug waargenoraen, dat zeer druk door de posten beschoten is. Het verwijderde zich thans over de Scbelde en verdween in het Westen uit het gezicht. Het vliegtuig verwebte, vooral door de beschieting, veel emotie. Vermoedelijk moet wel in verband met den alhier waargenomen vliegenier be- schouwd worden een bericht van de En gelsche admiraliteit, dat een Engelsch vlieger met goed gevolg vier bommen ge worpen heeft op de Duitsche duikbooten die op een werf te Hoboken (by Antwerpen) worden vervaardigd. Volgens dat bericht zou een ander vlie genier de duikbooten die te Ostende liggen hebben gebombardeerd. HOEK. In de gisteren te Hoek gehouden raads- zitting, waarvan wij wegens plaatsgebrek het verslag tot een volgend nummer moeten uitstellen, werd verworpen een voorstel van den heer Jurrij, tot invoering eener veror- dening op het gewicht van brood, met 4 tegen 3 stemmen. In de vorige vergadering staakten de stemmen, een tweetal tegen- stemmers zouden er ook wat voor gevoeld hebben, indien nevens het gewicht, ook be palingen konden gemaakt worden op da kwaliteit en het gewicht. Wat het laatste betreft, onderzoekt de voorzitter de mogelyk heid daarvan. Met algemeene stemmen werd tot onder- wijzeres aan de openbare school benoemd mej. B. J. S. Goor. SAS VAN GENT. Bij de Donderdagnamiddag voortgezette besloten raadsvergadering waren afwezig de beide Wethouders de heeren Oole en Pauwels. Na wederopening verlaat de heer Malo- taux de vergadering. Het kohier der hootdelyken omslag wordt vastgesteld. Alsnu doet de voorzitter den raad de mededeeling, dat het thans wel de laatste maal is, dat met hem het kohier van den hoof- delijken omslag werd behandeld, daar hy voornemens is, binnen korten tijd af te treden. Hij hoopt voor dien tyd nog wel een raadsvergadering te hebben. Op de desbetreffende vragen van den heer Buysse wordt door den voorzitter geant- woord a. Dat na goedkeuring door den school- opziener de nieuwe school in gebruik zal worden genomen, voorloopig met de oude schoolmeubelen. b. dat maatregelen zijn genomen om de lessen die tbans aan de Belgische kinderen gegeven worden, te doen voortduren in het zelfde lokaal. c. dat de boomen voor de nieuwe school zullen worden gerooid, zoodra daarvoor een kooper is gevonden. d. dat de slechte toestand der wegen onstaan door de tramwerken, thans verbeterd is en alleen nog moet worden voorzien in een voetpad aan de Poelstraat. De heer Hamelynck klaagt over den vuilen toestand van den weg naar West- dorpe, veroorzaakt door de bewoners van den zoogenaamden Plattendijk, die allerlei vuil van uit hun deur op den weg neder- werpen. Hierna wordt de vergadering gesloten. WESTDORPE. In de op jl. Woensdag gehouden ver gadering van den Raad werd medegedeeld de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van een drietal in de vorige vergadering genomen besluiten het verslag der Gezond- heidscommissie en dat der Commissie tot wering van schoolverzuim, en het verslag door Burgemeester en Wethouders aange- boden ingevolge artikel 52 der woningwet, alles over 1914 en eene circulaire van den Bond van Vereenigingen van Fabrikanteu en van Handelaren in materialen voor het bouwbedrijf om dit bedrijf te steunen, welke stukken voor kennisgeving werden aange- Domen evenals een proces-verbaal van kas- opname bij den gemeente-ontvanger dd. 17 dezer wanneer boeken en kas in orde werden bevonden. Een verzochte redactiewijziging in het subsidiebesluit ten behoeve der Zeeuwseh- Vlaamsche Tramweg-Maatschappij wordt goedgekeurd. Het adres van de gemeeute Hoek tot den aanleg van een verhindingsweg tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden gesteund. Aan den houder van het telefoonkantoor wordt wegens meerdere diensten in 1914 eene gratificatie toegekend van 10, De heer R. Kieboom wordt, wegens periodieke aftreding met ingang 1 Mei a.s. herbenoemd tot lid van het Burgerlyk Armbestuur. Aan den heer A. N. Klaaysen wordt, wegens zyne benoeming aan de M. U. L. O. school te Aardenburg overeenkomstig zijn verzoek met ingang 1 Juni e.k. eervol ontslag verleend als onderwijzer. Ter voor- zienirig in de vacature zal een onderwijzer of onderwyzeres worden opgeroepen. Voorste)len tot wijziging der gemeente- begrootingen 1914 en 1915 worden goed gekeurd. •I t* TER SECZESSCHE COURAKT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5