ABDIJSIKOOP BEVESTIGD r-Jong 6 Tro K van Goethem-Goetlials, Pootaardappels. Coop. RoomboterfaToriek Hontenisse Poetst Een dubbel stuk SUNLIGHT ZEEP EEN ENKELE PROEF BELOONT WEL DE MQEITE. uitstekende eigenschappen van de Abdijsiroop Kleer- en Linnenkasten, TafeSs, Buffatten, Stoelen, Zetels enz. H. H. Landbouwers Verloren: „Fleur de Volcan", Prima R00MB0TER, Bitsluitend onder RijtanWle 1/1,75 per K.G. GEMENGDE BERICHTEN." Nierzand, Niergruis, Nier- en Blaassteen. VOORTREFFELIJKHEID door bekend Doctor noodigen wij tot een bezoek uit aan o n z e magazijnen. Naast concurreerende prijzen vindt U een groote sorteering en de courantste modellen PVWONE IJZEREN en ENGELSCHE LE DIK AN TEN, STAALDBAAJ)B^TRASSEN,^SALON^^SLAAPKAMEE-, Zeeuwsch-Ylaamsche Bed- en Meubelmagazijn, Nog voorradig Uwe schoenen Hoogwatergetij te Ter Neuzen Een gouden Dames-horloge, Te koop zuivere POOTAARDAPPELS, Staat ter dekking noteert tot nader bericht De Directeur P. J. K. DAMSTE. MANJEFIEK is de naam. MAGNIFIEK is de glans. Wed. Meijer L. Wolff, Meppel. Honger-tragedie. Wraaknetning. I fiin gesneden en in liter koKend water opgelost, geeft de BESTE en ZUIVERSTE ZACHTE ZEEP, die dan nog geen ZES cent per POND kost. Voor 45 omslagen s een, 78 -s twee, en woor IOO, drie Zakportefeuillea (aan een adres te verzenden). VAN DE Een Doctor van naam te Amiens (Frankrijk), Dr. Duertant, voormalig Chef der Kledische- en Verloskundige Kliniek, aldaar, heeft met oeaarzeld, in het belang van borst- en asthma- lijders, de voortreffelijkheid van de siroop te doen publiceeren. SAS VAlIN OE1NT. Industrie en Eoode Star bij P. CORTVRIENDT, Slniskil (Brag). 5 6 7 8 9 April op den tveg SlniskilNeuzen. Terug te bezorgen tegen beloomng. Eigenheimers en Bravo's. Adres: D. VISSER. Dijkstraat, Ter Neuzen. de goedgekeurde hengst a - dekgeld en flO,— veulengeld. Gr. A. GOETHALS, SLUISKIL (Yogelscbor). TZE3 IKZXjOOS'X"JuIE2iZA.N"JDEI Te TER NEUZEN franco thai, becorgd door S. VAN REES, R. SCHEELE HZ»., J. D. T1UELM AN- B AT WENS en W. ROSTER. uitsluitend met Atom verkrijgbaar. Wat het doen van luxe-uitgaven betreft, stemt hij toe, dat er op dat gebied nog wel wat te verminderen valt. Dat er menschen zijn, voor wie het gewenscht ware dat ze wat bezuinigden, als we de lijn van bun in- komen nagaan, dat is dagelijks te zien. De heer De Bruijne vraagt, als hierop wordt ingegaan, hoe het dan zal gaan met degenen die nu uitkeering ontvangen. Wordt die uitkeering dan verminderd met de waarde van hetgeen ze aan spek of reuzel ontvangen V Blijven dc uitkeeringen ook gelijk, dan vreest hij, dat het bedrag der kosten voor de gemeente nogal aanmcrkelijk hooger zal worden. De voorzitter deelt mede, dat door hot Steun-comite 25 menschen van de lijst van ondersteuning zijn afgevoerd, die naar dt meening van het bestuur niet langer door het comite kunnen worden geholpen, en zich zullen te vervoegen hebhen bij het burger- liik armbestuur, al kan spreker niet uitma- ken, of dat bestuur hen zal kunnen hclpen. Dat die menschen dan althans niet meer ten taste van het Steun-comite blijven, daar- mede is de gemeente, voor wat de subsidie betreft, gebaat. De heer De Jager merkt op, dat uit een en ander dus blijkt, dat de regeering te kennen geeft, liier geen levensmiddelen voor de bevolking te kunnen opslaan. ook niet in lichters, uit overweging dat die door een eventueelen vijand zouden worden gerequi- reerd maar dat de minister tot de mge- zelenen zegt: slaat zelf een voorraad op. Zou men dan meenen, dat een vijand die bij de ingezetenen zelve opgeslagen voorra- den niet opvorderen zou? De gescliiedems der naaste omgeving heeft dat yoldoendt ge- leerd. Op die voorrad(en van de burgers zou evengoed beslag gelegd worden, dat is zoo klaar als 'n klont. Spreker zou alsnog den minister willen verzoeken, hier in ruimer hoeveelheid levens middelen been te zenden. Hebben we het gcluk buiten den oorlog te blijven. dan kunnen we over een maand of vier weer over een nieuwen oogst beschikken De voorzitter geeft te kennen, dat de mi nister niet zal overgaan tot het opslaan van levensmiddelen, de daartegen door hem aan- gevoerde ernstige bezwaren bestaan nog, en zijn niet weg te nemen. Hij kan niet in grootc hoeveelheden levensmiddelen hier- heen zenden, zonder de zekerheid, dat die niet aan anderen dan voor wie ze bestemd zijn, zullen ten goede komen. Wei is lnj bereid, om een iets ruimer voorraad dan voor 14 dagen tar we te zenden. De heer De Jager merkt op, dat men, als men bang is dat anderen de voorraden zul len weghalen, dan maar goede soldaten moet zenden, om dat te voorkomen. De heer Dees meent, dat men de voor raden van particulieren evengoed zou weg halen. De voorzitter meent, dat het toch wet eenig verschil zou geven, men zal bij de burgers niet zoo gauw de voorraden op- halen, dan een in het groot opgeslagen partii. Maar bovendien; zoo even heeft liij er op gewezen dat er bij de landbouwcnde bevolking voorraad aanwezig is, mogen ook de burgers niet leeren eenigermate voor zichzelf te zorgen? De heer Dees denkt, dat men het bij de burgers niet zoo spoedig zou zoeken als bij de boeren. De voorzitter geeft nog te kennen, dat to de besprekingen in de Yerplegingscommis- sie over deze zaak aanleiding gegeven heeft de mededeeling die spreker van een land- bouvver kreeg. dat de boeren gewoon zijn tegen April I t tin gelieelen tarwevoorraad op te ruimen. De heer R. Scheele heeft gelioord. dat er landbouwers zijn, Idie thans nog diets hebben verkocht. De voorzitter meent, dat dit dan toch uil- zonderiHgen zullen zijn. De aanwezige tarwe is zeer gering en was, blijkens de ontvangen gegevens. op het lijdstip dat het onderzoek werd ingesteld, in deze gemeente te nau- wernood voor 14 dagen toereikeml. De heer De Jager verklaart. nog niet met het denkbeeld van dew voorzitter te kunnen meegaan en zou het nog eens willen uit- stellen. De voorzitter aclit dat bezwarend; elken dag die men verliest is er een; hoe cerder geholpen wordt, hoe betcr. De heer Dees stemt toe, dat, als alles is, zooals de voorzitter zegt, de gemeente er bijna geen nadeel van hebben kan. maar hij dacht, dat de gemeente ook de helft van het tekori op de verhoogde prijzen zou moeten betalen. De voorzitter stemt toe, dat, als dit laat- ste zoo (was, er niets van zou kunnen komen, daar de zaak dan veel duurder zou wor den dan het heele Steun-comite kost. Kwam het zoo uit, dan zou hij zeggen: we moeten stoppen. Hii vraagt thans nogmaals. of de raad er op ingaan wil, als de regeling is, zooals hij die heeft begrepen. Mocht het bij mlor- matie anders uitkomen, dan zal er geen uit- voerina aan gegeven worden. Dfi heer De Jager is nog niet heelemaal voluaau, maar zal er zich hij neerleggen. De heer Dees waarscliuwt nog, voorloopig niet te veel uitbreiding te geven aan het be- grip minvermogenden. Met algemeene stemmen wordt alsnu over- eenkomslig het voorstel van den voorzitter besloten. e Een schrijven van de Yerplegingscom- missie in Zeeuwsch-Ylaanderen Oostelijk Deel, waarin wordt te kennen gegeven, dat in de laatst gelioudene algemeene vergade- rin« der* commissie werd besloten, de ge- meentebesturen in haar district kenms te F geven, dat ter gelegenertijd door de gemeen- ten eenige kosten zullen moeten worden betaald, ter bestrijding van de gemaakte kosten door de Verplegingscommissie in Zeeuwsch-Ylaanderen Oostelijk Deel. Aangenomen voor kennisgeving. rekenen, wiskunde en Nederlandsche taal. Aan de school waren verbonden 4 onder- wijzers, nl. 2 voor het teekenen en 2 voor de overige vakken Verandering in dit personeel had met plaats, de onderwijzers hebben zich weder- om op uitnemende wijze van liunne taak gekweten. Aan den cursus is deelgenomen door 32 leerlingen. Hiervan namen, deel aan het vak- en handteekenen 27 leerlingen en aan het rekenen, wiskunde en Ned. taal 32 leer lingen. llieronder waren 6 timmerlieden, 3 sclul- ders, 2 bakkers, 2 sclioenmaken*. 2 a. s. on derwijzers, 3 kantoor- en winkelbedienden en 2 landbouwers, terwijl de overige 12 nog geen vakkeuze hadden gedaan Op Hemelvaarlsdag werd in het gebouw Bethel eene tentoonstelling geliouden van de door de leerlingen vervaardigde. teekenin- gen, welke veel bezoekers trok. Om <le lust en den ijver van de leerlingen nog meer aan te wakkeren, werden voor de verschillende klassen prijzen beschikbaar gesteld, bestaan- de in vak- en teekengereedschap,* welke uit- gereikt zijn aan die leerlingen welke het beste werk geleverd hadden. Hot 'schoolbezoek en het gedrag der leer lingen kan over het algemecn zeer goed ge- noemd worden. De lokalen waarin het onderwijs gegeven is, worden in liruikleen afgestaan dooi het bestuur van de school voor M. 1". L. O. in de Jozinastraat alliier. Het meubilair is vermeerderd door de aanschaffing van een doelmatige Ameri- kaansch grenen teekenkas.t. De financien blijven nog steeds eene zorg voor het bestuur en zobals uit bijgaande rekening en veranlwoording blijkt, sluit het boekjaar ook thans weder met een nadeelig saldo van 61,06; dit is echter in hoofd- zaak een gevolg van het bezoek der school door zulk een groot aantal leerlingen, v aai door alles weder moest worden uitgebreid. Het bestuur hoopt echter door verhooging van de verschillende subsidies, dat hierin verbelering komt en blijft ook werkzaam om de school nog meerdere vruchten te doen opleveren. Uit de ingezonden rekening blijkt, dat de uitgaven, waaronder begrepen een nadeelig slot der rekening over 1913 ad f 23,60 heb ben bedragen 521,06 en de ontvangsten y.jgO—zoodat er een nadeelig slot is van 61,06. Aangenomen voor kennisgeving. g. Eene missive van gedeputeerde sta- ten van Zeeland, dd. 19 Maart 1915, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voor- zien, wordt teruggezonden het kohier van de belasting op dehonden voor het jaar 1915. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een verklaring van de Zeeuwsch- Ylaamsche Tramwegmaatschappij, geves- tigd te Ter Neuzen, waarin zij te kennen geeft, kennis te hebben genomen van het raadsbesluit van 11 Februari 1915, waarbij aan haar, voor den aanleg en het exploitee- ren van de in voormeld besluit genoemde tramverbindingen of in geval van naasting door den Staat aan den Staat der Nederlun- den gedurende twintig jaren op de inmeer- genoemd besluit omschreven voorwaarden een jaarlijksche subsidie verleend wordt van 1200 (twaalf honderd gulden) en verbindt zich bij dezen tot nakoming van de in het be sluit aan de uitkeering van het subsidie verbonden voorwaarden. Aangenomen voor kennisgeving. i. Procesverbaal van de op 19 Maart 1915 door burgemeester en wethouders ten kantore van den gemeente-onlvanger gehou- den kasopneming, waaruit blijkt, dat over het jaar 1914 was ontvangen 120.678,49 en over het jaar 1915 16.082,53i/s- samen f 136.761,02V2, en uitgegeven over het jaar 1914 113.531,28 en over het jaar 1915 9.513,84. samen 123.015,12, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven 13.-7l.i.DOVa- welk bedrag in kas moest zijn en daarin ook aanwezig bleek. Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van het hoofd der j. IjWI school voor ;meer uitgebreid onderwijs, waar bij deze in verband met de oproeping van een tijdelijke leerkracht voor die school be- richt. dat de eenige sollicilante zich tijdens het onderzoek, wegens eene benoeming elders heeft teruggetrokken en dat hij nu. in verband met het naderen der Paasch-vacan- tie, en de verwachting dat de heer Kok als- dan in goeden welstand zijn werk aan de school zal kunnen hervatten, in overweging geeft, geen verdere pogingen voor het ver- vullen der vacature aan te wenden. De voorzitter stelt voor dienovereenkom- stig te besluiten, en meent dat een woord van waardeering mag worden uitgesproken voor de wijze waarop de lieer \V ieberdink onder deze omstandiglieden den gang van zaken in het belang van het onderwijs aan de school wist te regelen. Met algemeene stemmen wordt het vooi- stel van den voorzitter aangenomen. (Zie vervolg in het Tweede Blad;. Bij Krupp te Essen. In de Times vestigt een inzender de aandacht op een artikel van Maurice Yerne, dat onlangs in de Gaulois is verschenen. Verne was in Januari 1.1. in de gelegenheid een bezoek aan de geschutgieterij van Krupp te Essen te brengen. De laatste zeven maanden is daar dag en nacht gewerkt. Op bepaalde uren wordt geschaft en de I werklui loopen dan jjlings weg om hun I dorst met koffie te lesschen, die de overbeid overvloedig beschikbaar stelt. Soms wordt ook ruimschoots melk geschonken. Een aantal geneesheeren doen altyd dienst en gaan van den eenen oven naar den anderen, om de uitwerking van de vrykomende ver- gittige gassen na te gaan en, zoo noodig, palliatieven of geneesmiddelen toe te dienen, want dikwjjls gebeurt het dat de werklui geen vast voedsel kunnen binnenhouden. In uiterste gevallen neemt men zjjn toevlucht tot onderhuidsche inspuitingen bij hen, die het meest uitgeput zijn. In hun koorts- achtigen ijver worden de werklui nog ge- prikkeld door het vooruitzicht op het aan- deel in de winst, dat zij aan het einde van elk jaar of half jaar ontvangen. f. Eene missive van het bestuur der hr. Werkliedenvereeniging „Rom. 13 1'waarbij wordt toegezonden het verslag der vaktee- kcnschool, vergezeld van de rekening en verantwoording over het jaar 1914. Uit het verslag blijkt, dat de avondvak- teekenschool is gehouden vani 5 Januari tot en met 23 December 1914. De lessen in hand- en vakteekenen zijn geliouden Maandag-, \Yoensdag- en Vrijdag- avond, terwijl Dinsdag- en Donderdagavond telkens gedurende 2 uur les is gegeven in In de Berlijnsche voorstad Friedenau heeft zich, naar de „Berl. Lok. Anz." meldt, Woensdagnacht een vreeselijk familiedrama afgespeeld. Toen Donderdagochtend op herhaald bellen de woning van een zekeren Fried, directeur van een typewriter-bureau, niet geopend werd, liet men de deur door de politie openbreken. Deze vond Fried, ziju vrouw en zijn 4 kinderen als lijken in de woning. oor zooverre tot nu toe kon worden vastgesteld, heeft bitter gebrek de ouders tot hun ont- zettende daad gedreven. Een portret van Keixer Frans Josef. Toen keizer Frans Jozef na zijn laatste ernstige ziekte. voor t eerst in de kapel van zjjn paleis te Weenen in gebed verzonken was, werd hij in die houding door een zyner kleindochters gefotografeerd. Toen de oorlog uitbrak, werd openbaarmaking dier afbeel- ding toegestaan. In Frankrijk en Rusland werd de foto op groote schaal vermenigvuigigd. Yooral in laatst genoemd rijk werd het voorgesteld, alsof de grijze vorst daarop was afgebeeld, schreiende om den ondergang van zijn legers en het einde zijner monarchie. Alle Rus- sische soldaten ontvingen ze ter aanmoedi- cring in den vorm van prenbriefkaarten. 1 De ,/Kreuzzeitung" meldt evenwel, hoe dat een averechtsche uitwerking heeft gebad in zoo verre als ze ook den Galicischen boeren opgedrongen werd. Deze zouden be merkt hebben. dat de keizer daar niet weenende, maar biddende was afgebeeld. En de uitwerking daarvan op de eenvoudige gemoederen der landlieden zou zoo groot zijn geweest, dat de verdere verspreiding van die fotografie by bedreiging met straf werd verboden. In een woning aan de Johannes amp- huijsstraat te 's Gravenhage werd Dinsdag- middag, volgens het Hbl, aan bet adres van eene by denhoofdbewonerinwonendeschoon- dochter een pakje bezorgd. dat bij opening ontplofte en brand veroorzaakte. Bedoelde schoondochter werd aan gelaat en handen verwond doch niet ernstig, hoewel zij in het ziekenhuis is opgenomen. Men denkt aan eene wraakneming. Een onderzoek wordt ingesteld. Politie en justitie waren in den middag ter plaatse. Naar het blad nader verneemt bevatte net pakje een kistje, aan welk deksel bevestigd was een mechanisch werkende sigarenaan- steker, terwijl de inhoud voorts bleek to bestaan nit spijkers en gruis en drie rolletjes met buskruiteen rolletje was op den grond gevallen en niet geheel ontplolt, een ander bleek geheel verbrandterwijl het derde terechtkwam in een vertrek grenzende aan dat waar het pakje was geopend, Naar later bleek is de toestand van de getroffene niet ernstig de bekomen brand- wonden niet gevaarlijk; Door de ontploffing ontstond brand, door- dien een paar gordijnen en eenig ander huisraad vlam vatten, doch welke brand spoedig gebluscht was. Wanneer de nieren niet in orde zijn, kan het zich voordoen, dat het urinezuur, het- welk dan niet uit het lichaam wordt ver- wijderd, zich afzet in de nieren of het nierbekken. Naar gelang van de grootte dezer afzettingen spreekt men van nierzand, wruis of steen. Zoo lang de nieren niet goed werken, vermeerdert de afzetting op de reeds gevormde stukjes voortdurend en kunnen deze zich tot een aanzienlijke grootte ontwikkelen. Nierzand en gruis kunnen met de urine het lichaam verlaten. Grootere stukjes blijven dikwijls in de blaas achter en vormen blaassteenen. Ook kunnen zy verstopping der urinewegen veroorzaken en menigmaal wordt een operatie noodzakelyk. flet is daarom van veel gewicht in te grypen, zoodra gy verschynselen van boven- genoemde ziekte opmerkt, als een gevoel van zwaarte en drukking in de lendenen, zoodat men te dezer hoogte behoefte aan steun heeft by het loopen en zitten. De urine laat een fijn zand achter en de naeht- urine is dik en bevat een rood bezinksel. Het water komt soms druppelsgewijze, onophoudelyk heeft men aandrang en een branderige pyn, ook pyn in den rug van boven naar beneden en gericht naar de blaasstreek. Begint nog heden met bet gebruik van Foster's Rugpyn Nieren Pillen, het speciale niergeneesmiddel, het welk aan de nieren haar oude kracht hergeeft en haar in staat stelt om de onzuiverheden, welke lyden veroorzaken, af te voeren. Zy u w Zoolang de voorraad strekt ook nog te bekomen voor 9 otn» slagen twee kleurkaarten. Dr. Quertant verklaartVelen raijner patienten hebben met succes de Abdijsiroop gebruikt en na onderzoek ben lk zeer voldaan over de welke ik als volgt samenvat De Abdijsiroop stilt den hardnekkigsten hoest, doet het opgeven snel afnemen, verdrjjft de benauwdheden bij borBt- en asthmalyders en bezorgt hun weder een ongestoorde nachtrust. De Abdijsiroop bevat geen schadelijke bestanddeelen of *®r81ften' zoodat borst- en asthmalyders, welke meermalen benauwdheden of hoestbuien hebben, telkens de Abdjjsiroop kunnen nemen, zonder vrees voor schadelijke gevolgen. De Abdijsiroop heeft. een aangenamen smaak en is gemakkelijk in te nemen. Ook deze goede eigenschap is belangryk voor lijders aan chronische hoest of chromsche sleepende borstziekten, bu wie het gebruik van prikkelende of onaangenaam smakende medicijnen dikwijls braking en afkeer van voedsel tengevolge beeft. U *Y lyuvu grijpen uw kwaal in haar wortels aan. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de wed. A. v. Overbeeke-Leunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontv. v. post- wissel a 1,75 voor een of 10,— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han- delsmerk. THABt DAGEN. Voorm. Nam Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrydag 3 4 WIANJEFIEK. Fabrikante: 19

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2