ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. AANBESTEDING. De krijgstedrijven. No. 6205. Donderdag 1 April 1915. 55e Jaargang. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN Telefoon 25. Bit Blad verschjjnt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavond, nitgezonderd og Feestdagen, fay de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. Wegens het Paaschfeest zal a. s. Maandag goen nummer van dit blad verschynen. Belasting op het houden Yan honden. aan te besteden: De onderhoudswerken, herstellingen, en vernieu- wingen, aan de gemeente- geboiiwen gedurende het jaar 1915. B1NNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland /2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegers verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 lllll* op den dag der uitgave. A .v.. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG, zullen op Dinsdag den 13 April 1915, des voormiddags lOure, ten Raad- haize dier gemeente, trachten Plaatseljj-ke aanwijs op Maandag 12 April 1915, des jjoormiddags ten 8 ure te beginnen te Otheij& Bestek en voorwaarden liggen bij den gemeente-architect A. P. Wisse en ter secretarie ter inzage. Zaamslag, 30 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. ^3TOLK Lz.v., Secretaris. TJitvoer van groenten. Hoewel de uitvoer van gezouten groenten is verboden, is bepaald, dat daaronder niet vallen gezouten augurken, komkommers, bloemkool en uien. Duikboot gezien. De lApitein van het Zondagmiddag van Harwich te Rotterdam aangekomen stoom- Tschip Brussels, van de Harwich-ljjn, ljeeft J-Cgerapporteerd, dat hij, voor het binnenloopen van <jen Nieuwen Waterweg, ter hoogte van het Maas-vuurschip, een duikboot heeft opgemerkt, die onderdook, toen er aan boord van de Brussels knalsigDalen werden gegeven. De duikboot heeft men daarna niet weder gezien. Op de Koordzee. Men seint uit IJmuiden aan de N. R. Ct. Maandagnacht zijn te IJmuiden binnen- geloopen de Nederlandsche schepen Vlie- stroom, van Bristol en de tankboot La Flandre van Nieuw-York. Beide schepen rapporteeren Zondagmiddag, eenige mjjlen ten oosten van het lichtschip Noordhinder, een Duitsche duikboot van groot type gezien te hebben, die uit oosteljjke richtiDg kwam en na voorbjj de stoomschepen gemanoeuvreerd te hebben, in Westeljjke richting verdween. Drie kwartier later kwamen vier Engelsche torpedojagers met voile kracht uit het Oosten en zetten koers naar het Westen, juist in de richting, J-^faarin de onderzeeer was verdwenen. In verband met bovenstaande mededeeling is de Engelsche boot Lapwing, welke met levensmiddelen naar Engeland zou ver- trekken, blgven liggen. Breien van bivakmutsen. Het hoofdcomite van Nederlandsche vrou- wen voor het breien van bivakmutsen voor 1 soldaten, onder voorzitterschap van mevrouw 1 de baronesse Yan Voorst tot V oorst-Cremers te Arnhem, heeft, volgens de N. R. Crt., te '8 Gravenhage een algemeene vergadering gehouden. Als einduitkomst kon worden vastgesteld, dat sedert begin December j.l. aan ongeveer 61.000 militairen door de zorgen van het hoofdcomite bivakmutsen zijn verstrekt. Enkele duizenden bivakmutsen werden na de eerste uitreiking terugontvangen, omdat de militairen, voor wie ze bestemd waren, reeds alien of ten d^ple, buiten het eomite om, van bivakmutsen voorzien waren. Aan- nemende, dat ongeveer 58.000 bivakmutsen, van het hoofdcomite afkomstig, in gebruik zijn genomen, en gelet op het feit, dat de winkelprijs van een bivakmuts 80 cents bedraagt, kan de waarde der door het hoofdcomite aan de troepen geschonken verwarmende boofddeksels worden gescbat op 46.000-/47.000 Groote aantallen bivakmutsen zijn voorts door particnlieren aan militairen uitgereikt, buiten overleg met het hoofdcomite, dat daardoor wel eens in de rationeele en stelsel- matige verdeeling der bescbikbare mutsen werd belemmerd. Maar overigens werd ook daardoor bijgedragen tot het zeer snel en zeer algemeen doen ingang vinden van de bivakmuts. Een woord van hulde en lof wordt ge- bracht aan mevrouw Ds. Luteijn te Ysel- monde, die het initiatief voor debivakmutsen- campagne heeft genomen. Een zeer groot aandeel in den oogst aan bivakmutsen, is toen verkregen door tusschenkomst van de predikanten-vrouwen in Nederland. Intusschen werd alom in den lande, en in alle kringen der maatscbappjj veelal door opwekking van de zjjde der ourgemeesters- echtgenooten, die door het hoofdcomite daartoe werden aangezocht op ruime schaal voor de militairen gebreid. En zooals reeds vroeger werd medegedeeld ook H. M. de Koningin en H. M. de Ko- ningin-Moeder steunden het streven van het hoofd-comite op hoogst gewaardeerde wijze. Voorloopig wordt het hoofdcomite niet ontbonden. Het wenscht af te wachten of. onverhoopt, in den volgenden winter, nog opnieuw behoefte zal bestaan aan het gebruik vau bivakmutsen in het leger. Zoo noo- dig zal het dau zjjn taak opnieuw opvatten. Be op een mfjn geloopen „Amstel". De Londensche berichtgever van het ffHbl." meldt De „Morning Post" verneemt, dat de kapiteiu en zestien man, de geheele equi page van def op een mijn geloopen Neder landsche stoomboot ffAmstel", te Grimsby aan wal is gebracht. De kapitein vertelde dat kort na middernacbt Zondag een hevige ontploffing plaats had in het voorschip. De boeg werd vernield, en weldra stroomde het water binnen. De bemanning had nauwe- lijks tijd de booten neer te laten. De uitkijk werd door de ontploffing gewond, maar niet ernstig. Men voer eenige uren in de boot rond, voor men door een visschersvaartuig uit Grimsby werd opgepikt. De gewonde is naar het hospitaal overgebracht. Naar den aard der ontploffing en de aangerichte schade te oordeelen, meent de kapitein dat het on- geluk veroorzaakt is door een mijn en niet door een torpedo. Belgische vluclitelingen. De nog steeds in den Haag vertoevende Belgische Minister van kunsten en weten- schappen, de heer P. Poullet, heeft omtrent zijn bevindingen, opgedaan bij zijn bezoek aan plaatsen, in kampen, enz., waar Belgische uitgewekenen in ons land zijn ondergebracht, een en ander medegedeeld. Na het kamp te Gouda te hebben bezocbt, waaromtrent de heer Poullet reeds vroeger eenige mededeelingen heeft gedaan, heeft hij bezoeken gebracht aan de Belgische uitge wekenen te Maastricht, Nunspeet, Hon- tenisse en Amsterdam, terwjjl hij zich nog voorstelt met geljjk doel IJmuiden, Ede, Uden, Aardenburg en Middelburg te be zoeken. In alle plaatsen door den Belgiscben Minister bezocht, bleek de voeding uitstekend en de hygiene goed verzorgd. Voorloopig denkt Poullet, zeker tot 20 April bier te blgven en dan later nog terug te komen. Een schip met 200 menschen aan boord getorpedeerd. Bijna de helft komt om. Ter hoogte van Milford, een kleine haven- plaats aan de Engelsche kust, aan den zuidelijken ingang van de lersche Zee, het zoogenaamde St. George-Kanaal, is Zondag het Engelsche stoomschip »Falaba", van Liverpool naar West-Afrika, door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Reuter deelt er de volgende bijzonder- heden over mede De onderzeeer verscheen Zondagmiddag plotseling bij de ^Falaba" en gaf het schip het sein om bij te draaien. Voor het daar toe in staat was, werd de machinekamer door een torpedo getrotfen. De booten werden uitgezetdrie er van echter sloegen om en de inzittenden geraakten te water. De Duitschers deden niet de minste moeite om de verdrinkende passagiers te redden. De treiler „Ellen Mary" kwam nog juist bjjtjjds om 134 personen uit zee en de andere booten op te pikken. Davis, de kapitein van de ^Falaba", werd levenloos opgehaald uit het water. De eerste stuurman werd gered. Bij had twee-en-half uur in het water gelegen. Twee hofmeestere8sen zijn verdronken. Een luitenant en een korporaal werden dood opgehaald. Acht lijken zjjn naar Milford gebracht, vijf gewonden naar het marine-hospitaal te Pembroke. De Daily Chronicle brengt, naar ons uit Londen geseind wordt, hedenmorgen het volgende verhaal Te Milford zijn 116 personen geland, zjjnde de overlevenden van de passagiers en bemanning van het stoomschip fffalaba' van Liverpool naar West-Afrika. Het stoomschip had 140 passagiers en ongeveer 120 man eqnipage aan boord. De »Falaba" vertrok Zaterdagavond zes uur uit Lirer- pool. Op Zondag, ongeveer tegen het middaguur, toen het schip op 50 mijlen afstand van Milforii was, verscheeB een onderzeeer, welke drie fluitsignalen aan den kapitein van de »Falaba" gaf, ten teeken de booten uit te zetten, doch voor deze alle konden worden neergelaten, werd het schip door de dnikboot getorpedeerd. De ,/Falaba" werd bij de machinekamer getroffen. Drie booten sloegen om of werden vernield. Toen het schip zonk, geraakten bijna alle opvarenden te water. De onder zeeer beschreef een cirkel rondom de ver drinkende menschen, terwgl haar bemanning lachte en de om het leven worstelende menschen bespotte. Geen enkele poging werd gedaan om de menschen te redden. Nadat de bemanning zich vermaakt had het resultaat van hun „Kultur"- over optreden, aldus gaat de Daily Chronicle voort, vertrok de onderzeeboot met haar verheugde bemanning naar andere wateren. Het stoomschip ^Ellen Marie", dat den onderzeeer eenigen tijd tevoren had gezien en gevolgd, kwam ter hulp en redde 140 personen. Naar men gelooft zjjn nog twintig andere personen gered. Er zijn acht lijken te Milford en vijf gewonden te Rembroke Dock. Er zjjn minstens twee vrouwen verdronken. De kapitein is onder de dooden. De #Falaba" was een schip van 4800 ton, een van de beste booten der Elderlgu, die op de Canariscbe eilanden en Sierra Leone varen. In normale tjjden vervoeren deze booten veel passagiers. Met een ander getorpedeerd schip verdrinken 26 man. Nog een ander van Liverpool uitvarend schip, de »Aguila", is in het St. George- kanaal het slachtoffer geworden van een onderzeeer. Dit gebeurde Zaterdagavond al. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat het naar Lissabon gaande stoomschip „Aguila" in het gezicht van Pembroke getorpedeerd werd en tot zinken gebracht. Van de bemanning werden 23 man en 3 passagiers vermist. De kapitein en 19 man zijn te Fishguard geland. De *Aguila" behoorde tot de Aguila Steamship Company te Liverpool en was 2114 ton groot. Het is niet onmogeljjk, dat het hier de- zelfde onderzeeboot geldt, die Zoqdagmiddag de ,/Falaba" in den grond heeft geboord. Het moet er een zijn van groot model. Ook bjj Kaap Clear (Ierland) is een duik boot waargenomen en het stoomschip »Dunedin" rapporteert door een duikboot achtervolgd te zjjn. De Vosges. De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat het stoomschip Vosges door geschutvuur in den grond geboord is, en wel 60 mjjlen ten zuidwesten van Stanns Head. Zaterdag had de duikboot ter hoogte van Landsend jacht gemaakt op de stoomschepen Landsend, Dunedin en Falaba. Zondag was de onder zeeer gezien bjj Kaap Clean. Onder de gewonden van de Vosges zjjn een damepassagier en een jongen van ,vijftien jaar. Allen zjjn ondergebracht in het I ziekenhuis van Truro. De kapitein had geen gevolg gegeven aan het sein van de duikboot om bij te draaien, waarop een wedijver in zeemanschap volgde. De Vosges manoeuvreerde om den onderzeeer achter zich te krjjgen, zoodat hij geen torpedo zou kunnen afscbieten. Een los schot had geen gevolg, waarop de duikboot met scherp schoot. De kapitein van de Vosges bevond zich met 3 officieren op de brug. De beman ning was op haar post en de machinisten en stokers deden hun uiterste best, doch de onderzeeer, die blijkbaar een van de nieuwste was, ofschoon hjj zijn nummer niet vertoonde, haalde de Vosges gemakkelijk iD. Bijwijlen had het kanonvuur van een af stand van 270 meter geduchte uitwerking. Een schot sloeg een gat onder de waterljjn, doch de bemanning hield vol. Toen werd de hoofdmachinist Outright door een granaat gedood, terwgl hjj de stokers aanmoedigde. In 'tgeheel zjjn 20 granaten afgevuurd. Het voornaamste doelwit was bljjkbaar de brug. Alle officieren op een na zjjn gewond en de tweede stuurman ernstig. Aan dek waren de verschansingen enz. aan repen gescheurd, de brug leek wel een zeef'. Drie sloepen waren vernield. En nog vertraagde de Vosges haar vaart niet. Na 2 uren gaf de onderzeeer de ver- volging op, doch het laatste schot had een groot gat geslagen op de waterljjn en het water drong met stroomen binnen. De kapitein klom over de verschansing heen en werd bjjna naar binnen gezogen. Vjjf der passagiers, vluchtelingen, hadden, ontkleed tot het middel, de stokers vrg- willig bijgestaan. Onder het kanonvuur had de Vosges zonder resultaat gepoogd de duikboot te rammen. Ook waren voortdurend vuurpijlen opgelaten. Een granaat had de Britsche vlag weggenomen, doch zij was snel vervangen. De hofmeester had de gewonden bjjgestaan. Nadat de Duitsche onderzeeer verdwenen was, is de Vosges een uur met voile stoom doorgevaren, terwjjl de pompen aan het werk werden gehouden. Het schip kwam toen een patrouillevaartuig tegen, dat het op sleeptouw nam. Kort daarop zonk de Vosges. Allen gingen met de grootste orde in de sloepen, waarop men zich onder het zingen van Tipperary naar het patrouille vaartuig begaf. De Vosges was van de Moss-ljjn en stond onder bevel van kapitein Green. Het schip bevond zich op weg van Bor deaux naar Liverpool en ofschoon het meer dan 14 knoopen liep en behendig manoeu vreerde, was de duikboot door haar grootere snelheid in staat haar kanon te gebruiken. Toch waren het slechts enkele oogenblikken dat het stuk op de Vosges kon worden gericht, maar dan vielen de granaten ook, als was het snelvuur. De granaat, die den hoofdmachinist doodde, legde, nadat zij een ijzeren plaat had doorboord, nog 40 voet af. Het laatste schot was noodlottig geweest. Een gat van 2 voet werd op de waferlinie in het voorste gedeelte van het schip ge slagen. Ik ging met een touwladder vertelde de kapitein, langs den zij wand naar beneden, om te zien. of de schade hersteld kon worden, doch zag, dat het een hopelooze zaak was Bijna werd ik nog zelf door het binnen- stroomende water medegezogen. Er schoot niets anders over dan het schip te verlaten. (N. R. Crt.) Een Engelsch schip door een „Taube" aangevallen. De Engelsche bladen melden, dat de Britsche stoomboot wTeal" Vrgdag uit Amsterdam te Londen aangekomen, door een //Taube"-vliegtuig is aaugevalten en met bommen en mitrailleurvuur is beschoten. De aanval had plaats 30 mjjlen van de Nederlandsche kust. Twee man zaten in de vliegraachine, die zich op een hoogte van ongeveer 200 voet bewoog. De beschie- ting duurde ongeveer drie kwartier, in welken tjjd vier bommen werden geworpen. Be- halve met mitrailleurvuur werd de #Teal" ook bestookt met stalen pjjleD, zooals in Vlaanderen worden gebrnikt. Schade werd niet aangericht. Matrozen beweren, dat een schip, bljjk baar een treiler, met een talrjjke equipage aan boord, diende als moederschip, van waar de vliegmachine opereerae. Tusschen den vlieger en het vaartuig werden teekenen gewisseld. De eerste bom viel slechts 15 voet van het schip. Door rlug manoftuvreeren was men aan de bommen ontkomen. De werving in Engeland. De Times zegt, dat het met de werving in Engeland niet goed meer gaat. Er zijn nog heel wat meer mannen noodig voor de taak om de Duitschers uit Frankrjjk en Belgie weg te dringen. De regeering moet openhartig aan het land zeggen, hoe het er mee staat. Zij moet feiten geven en zich niet bepalen tot een vaag en vernederend beroep op de menschen, dat de spot van de nabnren, van de neutralen en van den vjjand wordt. AUerlei verwerpeljjke manieren worden te baat genomen om de werving aan te wak- keren, soms dwaze, soms onbilljjke maatre- gelen soms gaan ze gepaard met bedekten dwang, b.v. tegenover een groot aantal spoorwegbeambten, die men voor de keuze stelt van te dienen of op straat te worden gezet. Aan den anderen kant worden krach- tige jonge mannen onder allerlei voor- wendsels thuis gehouden allerlei baantjes zjjn gemaakt, die min of meer met den oorlog in verband staan, enz. De Times wil, dat de regeering het land ruiterlijk den toestaud zal bloot leggen, anders komen er niet genoeg vrijwilligers. Van den dienstplicht, waarvoor de Times dezer dagen een pleidooi hield, rept het blad nu niet. Aangaande de krjjgsbedrjjven der laatste dagen ontleenen wjj de volgende telegram- men aan de N. R. Crt. Van het Westelijke gevechts- terrein. PAR1JS, 29 Maart. (Reuter.) Officieel bericht van vanavond De Duitschers hebben Nieuwpoort ge- bombardeerd en onbelangrijke schade aan de brug over de Yser toegebracht. In Argonne wordt van beide zijden groote bedrjjvigheid betoond in de streek van Bagatelle. PAR1JS, 30 Maart. (Havas.) Officieeie mededeeling van hedenmiddag De Duitschers hebben het dorp Nieuw poort en Laag-Nieuwpoort met artillerie beschoten. De schade aan de brug over de Yser heeft niet veel te beteekenen. In Champagne, hebben de Duitschers bommen op Reims geworpen en twee menschen gewond. Een projectiel viel op de abside van de kathedraal. In den omtrek van Beausejour is een artilleriegevecht geleverd. In de Argonnen kanonade en werpen van bommeD, vooral in de streek van Bagatelle, waar aan beide kanten zeer groote bedrjj vigheid heerschte. Een goed geregeld vuur van de Fransche artillerie noodzaakte de Duitschers in wan- orde het dorp Hendicourt ten N.O. van St. Mihiel te ontruimen. Overal elders is de dag kalm en zonder infanterie-actie geweest. BERLIJN, 30 Maart. (Wolff.) Offici- eele mededeeling uit het groote hoofd- kwartier Op het westelijke oorlogsterrein zijn enkel artilleriegevechten en sappen-gevechten ge leverd. Van het Oostelijk gevechts- terrein. ST. PETERSBURG, 29 Maart. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeelingen van den generalen staf Op het gevechtsterrein ten westen van de Njemen hebben wjj overal het tegen- offensief der Duitschers belemmerd. Een bataljon van het 21ste Duitsche korps, dat Zaterdag over het ijs van het meer van Doeesia (t. Z. v. Simno) tot in onzen rug was doorgedrongen, werd met een bajonet- aanval bij bet dorp Zebreszki vermetigd. Bg Ossowiec heeft het vijandelgk geschut vuur bjjna opgehouden. Tusschen de Skrwa en de Orzyc wordt de strijd voortgezet. In de uiterst hardnekkige worsteling om het dorp Wach hebben wjj 9 mitrailleurs ver- meesterd. In de Karpathen, tusschen Gorlice en Bartfeld, hebben de Oostenrijkers Zaterdag hardnekkige, doch vruchtelooze aanvallen ondernomen bjj de dorpen Gladyszow en Regetow. In de richting van Baligrod en aan den liukeroever van de boven-San. in den sector Radziejowa— Polanki Zavoz— Javorjec, zijn wjj vooruitgckomen. Wjj maakten meer dan 600 gevangenen en ver- TER N EUZEN COURANT. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het kohier van de belasting op het houden van Honden No. 1 in deze gemeente voor 1915 in afschrift gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder terlezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 29 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeeeter. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1