School voor Lager en I. D. L. Onflerwijs 18! Linoleum en Toile -ciree tot 3.66 M. voorradig. Voor alien Sanguinose Poetst Coop. Roomboterfa'briek Hontenisse Een dubbel stuk SUNLIGHT ZEEP EEN ENKELE PROEF BELOONT WEI DE MOEITE. Voorjaar 1915. Schoonmaak. Tapijten, Loopers en Vloerkleedjes Prima R00MB0TER, nitslnitend onder Rijkscontrole i/1,75 per K.G. Landbouwberichten. GEMENGDE BERICHTEN. Klein gesnap over een groot middel. Hoogwatergetij te Ter Neuzen in Axminster, Velvet, Tapis-beige, Koehaar, enz. Uwe schoenen HANJEFIEK is de naam. MAGNIFIES is de glans. Wed. Meijer L. Wolff, Meppel. Ondergeteekende bericht de ontvangst vai Vloerzeil,Tafeizeil,Wasdoek Vitrage, Gordijnkant. Tevens sen prachtige collectie Stalen Zwarte en Qeklenrde Japonstoffen. De Directenr P, J. R. DAMSTE. Saigie's onzijdigheid. Duikboot en torpedojager. Landbouwverloven. Smokkelen. Brood bereiden met bloed. Ben taal leven. Kolen-laden in voile zee. De schepen der Entente, die in de ver- schillende zeeen de waclit houden, en ter uitvoering der bekende represaille-maalrege- len Duitschland blokkeeren", kunnen zich tegenwoordig volop oefenen in de boven- staande manoeuvre. Wanneer zij door ge- brek aan brandstof niet voortdurend over voile kracht kunnen beschikken, zijn zij niet voor hun taak berekend, en lpopen bo- vendien groot gevaar voor duikbootaanval- len, die tot dusver naar men weet, niel goed anders te mijden zijn dan door snelle manoeuvres. Evenzeer loopen zij de kans, door ondcrzeeers opgewacht te worden, wanneer zij op vaste tijden bij het kolensta- tion moeten komen, of tot de vlootbasis terugkeeren. In de wekelijksche bchoefte aan kolen of olie wordt dus voorzien in voile zee en dit al varende, om de duikbooten steeds te vlug af te zijn. I fijn gesneden en in liter koKend water opgelost, geeft de BESTE en ZU1VERSTE ZACHTE ZEEP, j die dan nog geen ZES cent per POND kost. Voor 45 omslagen een, 78-s twee, en voor IOO, drie Zakportefeuilles (aan een adres te verzenden). te Ter NEUZEN - Jozinastraat. Inschrijving van nieuwe leerlingen tegen I April a. 8. Zich is je Geneesmiddel dat na het kalven het navuil doet afkomen. Prijs per pak f 1.20 (goed voor8 Liter) fabnkanl Fa61066ER.DordrECht. ALOW VERKRIJGBAAR. Wij vestigen Uwe aandacht op de groote sorteering Diverse maten en kwaliteiten Tafelzeilen, afgepast en stukgoed. Groote voorraad Peluche, Wollen, Satin en waschechte Tafelkleeden. Zeeuwsch- Vlaamsch Bed- en Meubelmagazijn, V SAS VAN GENT. Bezoekt onze Magazijnen. Te Ter Neuzen bij de Wed. A. v. Overbeeke- Leunis: te Axel bij Joz. de Feijter. uitsluitend met Alom verkrijgbaar. Cocosmatten, Japan-, Velvet-, Tapestrymatten en Deurkleedjes, en verder alles wat tot het Manufacturenvak behoort. Aanbevelend, Hoek. A. JURRIJ. dagen. April 0.28 1.5 1.40 2.14 2.50 11.44 12.8 1 12.47 1.23 1.57 2.32 3.9 TIE] TCEiOOSTEIE^ZA-Isr-DIB noteert tot nader bericht: Te TER NEUZEN franco thuis bezorgd door S. VAN REES, R. SCHEELE Hzn., J. D. THIELMAN'-BAFWENS en W. KOSTER. heden, liet hy ziju leger in den steek, het de keus latende in de woestjjn om te komen of zoo goed en zoo kwaad het ging zich een weg naar zyn basis te banen. Djemal ecbter redde zijn eigen buid en verscheidene van zyn ondergescbikten hebben eveneens Constantinopel bereikt, waar zij zicb thans schuil houden, terwijl zij zicb gereed maken den Bosporus over te steken en een nieuwe wykplaats te zoeken in Klein Azie. Verscheidene offieieren die van het leger zijn afgedwaald, tracb- ten den weg naar Constantinopel terug te vinden en zien er gebeel vervallen en troos- teloos uit. Ook zyn er onder de vluchte- lingen vele Duitscbers. Het Turksche expeditieleger verkeert gebeel in staat van ontbinding en heeft als gevechtseenbeid opgehouden te bestaan. Kurt Eisner, een van de vroegere redacteuren van de Vorwarts' heeft zich, volgens een bericht in de »N. R. Ct. als volgt over de-quaestie van Belgie's onzydig heid uitgelaten ,/Men weet dat Duitschland sedert maanden moeite doet, om door openbaarmaking van vermeende //geheime stukken bet Duitscbe volk en de geheele wereld te bewyzen, dat Belgie zelf zyn onzydigheid geschonden zou hebben en dat Duitschland, bygevolg, geen schending van het volkenrecht had begaau, door in zyn gebied te vallen. Men heeft de geheime Belgische stukken doorgesnuffeld om aan te toonen, dat Belgie zelf zyn onzydigheid prys had gegeven en zoodoende, in strijd met de openhartige en moedige verklaring van den rykskanselier op 1 Augustus, geen schending van het volken recht zou begaan hebben. In werkelykheid echter bewyzen al die geheime stukken slechts, dat Belgie en de garanten van zijn onzydigheid, Frankryk en Engeland sedert laug wisten, dat Duitschland in geval van oorlog door militaire redenen gedwongen zou zijn, Belgie binnen te vallen. Het strategische spoorwegnet, dat Duitschland naar de Belgische grens toe had aangelegd, kon voor niemand een geheim doel hebben. Als Belgie dus getracht heeft zichzelf te beschermen, door de hulp van andere mogendhedeu in te roepen, is dat geen schending geweest van zijn onzydigheid, maar is dit veeleer in overeenstemming met de piichten van de onzydigheid.' De marine-deskundige van de Deutsche Tageszeitung schrijft over het gevaar, dat de torpedoboot oplevert voor de duikboot. Het is zyn gevaarlykste vijatid en in alle wateren te gebruiken. De torpedoboot is in groote menigte ter beschikking en buiten- gewoon beweeglijk. In een oogenblik heeft hy, van stil liggende, zyn hoogste snelheid bereikt. Hij heeft een zeer groote vaart en kanonnen aan boord, die bij groote vuursnelheid genoeg uitwerking hebben om een onderzeeboot, die zich op grooten afstand boven water vertoont, doodelyk te treffen. By de lichtheid en beweeglijkheid van de torpedoboot kunnen deze in grooten getale samenwerken en elk oogenblik door een signaal bij een geroepen worden. Zoo schijnt het toegegaan te zijn bij de vernietiging van de ,/U 8". Men moet zich een derge- lijke jacht ongeveer zoo voorstellen, dat de torpedobooten op bepaalde afstanden van elkaar kruisen, soms stil liggen, zorgvuldig de zee bewakend. Zoodra zich een periscoop aan de oppervlakte vertoont, jvordt ge- schoten. Of een torpedo-vaartuig, dat meent in gunstige positie te zyn, gaat met zijn grootste snelheid op de plaats al, om de duikboot te rammen, eer deze tijd genoeg gebad heeft om zoover te zinken, dat de vijar.de!ijke boot over hem heen gaat. Als nu een dergelyke pogiug mislukt, dan zetten de vijandelyke torpedo-jagers de waakzaamheid in verhoogde mate voort. in de meening, dat de duikboot vroeg ol laat toch weer naar boven moet komen om zich te orieuteeren. Voor de onderzeeboot is de torpedojager vooral daarom gevaarlijk, omdat hi] met zijn periscoop of zelfs met zyn toren boven water slechts een zeer kleinen gezichtskring heeft. Terwijl men van de commandobrug van den torpedojager een veel gunstiger uitzicht heelt. Daarbij komt nog, dat de torpedoboot van een punt, waar hij nauwelijks zichtbaar was, in weinige minuten de ligplaats van de onderzeeboot bereiken kan. Hoe meer torpedo-jagers er in de buurt zijn, des te grooter wordt het gevaar voor een onderzeeboot. Men bericht ons nader uit Den Haag, dat de heeren De Jong en onze afgevaar- digde de heer De Murait, vragen hebben gericht tot den Minister van Oorlog in ver band met de dringende noodzakelijkiieid van tijdelijk verlof aan landbouwers (hoofden van bedrijven) die onder de wapenen zijn. De vragen zijn gedaan in verband met den zaaitijd en in verband met den foktijd voor de veeboeren. Uit een onderhoud met den heer De Murait over de overwegingen die hem er toe hebben geleid op verlofverlee- ning aan te dringen kunnen wij het navol- gende mededeelen Het spreekt vanzelt, zoo verzekerde de heer ,De Murait, dat -waar niel gezaaid wordt, ook niet gemaaid wordt. Maar ook is waar, dat waar s 1 e c h t gezaaid wordt ook s 1 e c h t gemaaid wordt. Voor het zaaien zelf zijn natuurlijk arbeiders noodig, maar even noodig is liet hoofd van het bedrijf. Deze kan niet gemist worden. Het boercn- bedrijf is niet zoo eenvoudig in de uitoefe- ning als vijftig jaren geleden De jongere boeren hebben zich een bepaalde kennis ge- maakt, die in het geheele bedrijf uitkomt. Hel bedrijfshoofd is de spil waar alles om draait. Vooral het aanstaande voorjaar is een bijzonder voorjaar. De meststoffen zijn 'ere normale jaren. Ook de vruchtwisseling zal niet kunnen ge- schieden als in andere jaren. Studie en overleg is hier geboden. Ook dit alles is onmogelijlc zonder t ij d c 1 ij k e aanwezigheid van het bedrijfshoofd. Het is bekend zoo verklaarde de heer De Murait, dat vermoedelijk in Zeeuwsch- Vlaanderen minder bieten zullen worden verbouwd. Van contracteeren van suiker- bieten hoort men bijna niet. Wat zal men nu in de plaats van de suikerbieten ver- bouwen? Deze vraag laat zich alleen goed oplossen door het bedrijfshoofd. Zelfs de vervanger van het bedrijfshoofd, hoe knap en goed onderlegd hij ook is, weet hicrin geen weg, doordat hij den grond niet kent, en om zoo te zeggen van de „geschiedenis" van de hofstede niet op de lioogle is. Er is wel opgemerkt dat het plaatsvervangend bedrijfshoofd toch met het hoofd dat onder de wapenen is kan oorrespondeeren. Die op- merking kan alleen komen van iemand die niets van den landbouw afweet. Hoewel niet behoorende tot den landbouwstand, zoo vertelde de heer De Murait dat zijn omgang met landbouwers gedurende vele jaren in Schouwen hem geleerd had, dat niets zoo afhankelijk is van weer en wind, om hel eens algemeen uil te drukken, als het goed bezaaien van den akker. Bij het uur kan een inzicht betreffende het zaaien verande- ren, zoodat een correspondentie van hel plaatsvervangend bedrijfshoofd met het hoofd dat ondier de wapenen is, niets uit- haalt. De heer De Murait vond dan ook de voor- genomen regeling van een verlof van drie dagen per week totaal onvoldoende. Vier weken aan een stuk te verdcelen over Maart en April acht hij noodig. Het geldt hier beslist een algemeen be- lang, anders zouden de heer De Jong en hij den Minister niet met vragen hebben lastig willen vallen. Niet een belang voor de boe ren alleen maar wel degelijk voor heel Ne- derland, dus ook voor het leger is er mede gemoeid. Een meest intensieve cultuur is noodig in een tijd dat ons nog alles te wach- ten staat. Men voelt dit het best in de oor- logvoerende landen waar zelfs de mannen van het front, en zeer zeker van de reserve wordt vrijaf gegeven, zoolang dit maar eenigszins kan, om den akker te bebouwen. In Belgie is geen stuk grond dat onbczaaid zal blijven, zoo ook in Duitschland. Beide afgevaardigden meenden, dat onze Minister van Oorlog, die met de geheele regeering samenwerkt om de economische toestand van Nederland zoo goed te houden als maar eenigszins mogelijk is, het groote be lang van den zaaitijd zal inzien, ook omdat het indirect een legerbelang is van zeer groote waarde. niet te koop als in andere Men meldl uit Weert aan de „Tel In de buurt Altweert, in de omgeving van de boerderij Hollandia, beproefde een uit ongeveer 50 personen bestaande smokke- laarsbende, meestal meel en petroleum met zich voerende, naar Belgie liun smokkel- waai' in veiliglieid te brengen. Door de Belgen werd op den Nederlandschen dub- belpost geschoten; doch onze grenswacht beantwoordde het vuur, week geen duim- breed van haar plaats en door haar schie- ten werd niet alleen de heele buurt uit den slaap wakker, doch kwamen meerdere soldaten te hulp. Men schat, dat er 50 a 60 schoten in het nachtelijk donker gelost zijn. Sinds zijn de posten versterkt. In Duitschland wordt nu voorgesteld, het brood uit overwegingen van zuinigheid met bloed van pas geslachte dieren te bereiden. Daarbij wordt aan de zwarte soep der Spar- tanen lierinnerd een herinnering die on- getwijfeld wat de huidige toestanden in het keizerrijk aangaat, „zeitgemass'' mag heeten Voorts wijst een inzendcr in de „K61n. Ztg." erop, hoe voor hazenbloed reeds alge meen een uitzondering wordt gemaakt. Men denke aan de hazenpeper. Ook op grond daarvan wordt het verkeerde van den af- keer in t licht gesteld, die op het oogenblik nog over tgeheel ten opzichte van het ge- briiik van bloed. als voedsel wordt gevoeld. Na 62 dagen heeft men onder de puinhoo- pen van het door aardbeving geteisterde Avezzano nog een levend wezen gevonden, een gans, Het arme dier leek nog maar een hoopje beenderen en veeren en woog niet meer dan 600 gram, het gewicht van een duif. Niels eelbaars werd in de buurt ge vonden, zoodat de gans minder gelukkig is geweest dajr de historisclie hond, die 102 dagen na de ramp van Messina in een badkamer werd aangetroffen, waar het dier zich had legoed gedaan aan appelen en wijn die er door een wonderbaarlijk toeval tege- lijk met den hond waren terecht gekomen. Men wil de gans in den dierentuin teRome een onbekommerden ouden dag bezorgen. Te Shoreditch een der Londensche wij- ken, had een man zelfmoord gepleegd door ophanging. Zijn yader, (die (hem vond hangen sneed hem niet ar, „omdat liij niet wist, dat hij dit doen moclit". Evenals ,^et oudet vrouwtje, dat voorbij kwam loopen". ging hij polilie lialen. Op de lijkschouwing werd er door den voorman van de jury op ge-< wezen, dat die dwaze opvatting van den vader mogelijk den zoon het leven had ge- kost. Onmiddellijke afsnijding zou wellicht nog redding hebben kunnen .brengen, Ook in de Amerikaansche marine is het vraagstuk der kolenvoorziening door den aanbouw van een aantal groote kolen- en oliebooten, die de vloot volgen, opgelost. De Amerikanen hebben op dit gebied veel practische systemen uitgedacht en in toepas- sing gebracht. De Duitscbe marine ten slotte, die over weinig kolenstations be- scliikt, legde zich ook op de kolen-voorzie- ning in voile zee toe, en mag naast de Ame rikaansche met eere genoemd worden. Het kwam dan ook aan de roofridders van den Oceaan: de Emden, Karlsruhe en anderen te pas, dat zij door hun kolen-transport-in- richtingen zoo goed en snel de brandstof van de vermeesterde vaartuigen konden overnemcn. Dit maakte een belangrijk deel j van hun strijdvaardigheid uit. I In den regel wordt de kolenboot op slee-p- touw genomen, hetzij dat dit alleen noodig is om afdrijven te voorkomen, of ook om de snelheid te ontwikkelen, die de veiligheid van beide schepen vereischt. De stalen sleeptros wordt meestal met behulp van een drijf- anker gespannen gehouden, en verdcr wor den nog met een bok een paar kabels van scliip tot schip gesptmnen, om als draag- kabel en trekkabel dienst te doen. Ilierlangs laat men een loopkat gaan, die de kolenzakken bij zessen tegelijk over- brengt. Om de kabels goed strak te kunnen houden, zijn op ieder der schepen stoom- lieren tot regeleering van de spanning aan- gebracht. Een eenvoiidiger, maar minder af- doend middel was den kabel aan elk eind door een blok te voeren en met een zwaar gewicht te belasten. om zoo de spanning er in te houden, of wel in het midden een anker eraan te hangen, met hetzelfde doel. De afstand der schepen wordt bij woelige zee 2 a 300 meter genomen, bij kalm weer aanmerkelijk minder. De draagkabel kan pl.m. 23 m.M. dik en 275 meter lang zijn, waarbij hij dan een draagkracht van pl.m. 1800 K.G. heeft. De kabels om de loopkat te verhalen zijn maar half zoo dik, en natuur lijk van afwisselende lengte Dezelfde manier van bunkeren zou ook op de reede of in de haven toegepast kunnen worden. r Een der Amerikaansche liniescliepen, de Wyoming, leverde niet lang geleden het be- wijs, dat het ook mogelijk is, de kolensehe- pen, het waren er twee tegelijk, boord aan boord te sleepen met een voldoende vaart om duikbootaanvallen te vermijden. Hier- bij werden al varende de kolen langs hel- lende vlakken in de ruimte gestort, en dui- zend ton per uur overgebracht, wat meer dan het tienvoudige is van de snelheid van laden, die men met de kabelbaan bereikt. Gemakkelijker dan kolen laat zich olie aan boord nemen. Van den eenen laadboom naar den anderen wordt daarloe aan een kabel een buigzame buis van pl.m. 13 c.M. diameter opgehangen, in een aantal boch- ten om de noodige speling te krijgen, en daardoor met een krachtige pomp de olie overgestuwd. Schepen, die eemnaal met de benoodigde inrichtingen voor kabelbanen zijn toegerust, kunnen die ook gebruiken bij landingen, om licht gescliut en manschappen aan land te zetten. Zoolang de voorraad strekt ook nog te bekomen voor 9 om- slagen twee kleurkaarten. aan te melden bij het hoofd der school. D« aanrlacut van ouders en voogden wordt er op gevestigd, dat in de klassen voor M. U. L. 0. behaive in de vakken van het gewoon lager ouderwijs tevens onderwijs gegeven wordt in Fransch, Kugelscli, I)uit.sch en 11 iskuntle. HET BESTUUR. Verkrygbaar Ter Nettzen J. van de Ree-Tazelaar Axel: Fa F. Dieleman Groenendijk (Hontenisse)P. Wul- lems GraauwP. van Boven Hoek I. R. de Fouw HulstF» Wed. Edmond Janssens KoewachtAug. van Mosse- velde LamswaardeGebr. DeSchrijver OasenisseP. Valkx Philippine Wed. P. F. de KousemaeckerS(l.s van GentAdolf van Loy SluiskilE. van Doeselaere: Stoppeldijk Rapenburg) C. van Kampen PauwelsJVestdorpe Wed. J. Dierikx Zaamslag F. O.Wisse; ZuiddorpeE. A. Waelput. Wanneer men in een moeielijke omstandig- heid verkeert en zelf niet weet wat te doen om er uit te komen, vraagt men raad aan zijne vrienden. Het gebeurt zoo wel dat men een vriend tegen komt die zegt: »lk heb in hetzelfde geval verkeerd. Daarvoor heb ik dit gedaan en dat is my zeer goed bevallen." Indien gy ziek, verzwakt, terneergedrukt zijt, verkeert gij in een moeielijke omstan- digbeid, uwe zaken lijden er onder, uw rust en uw leven worden er door verstoord. Bovendien weet gy niet hoe een eind aan uwe pijnen te maken. Zie hier een bevriende persoon die a zal zeggen ffIk heb in hetzelfde geval verkeerd. Daarvoor heb ik dit gedaan en dat is my zeer goed bevallen." Mevr. Giesbers, geb. Roosenboom, oud 23 jaren. wonende Steendal te Gennep, i schrijft ons: *Sedert eenigen tijd was myne I gezondheid in het geheel niet goed. Ik was bloedarm en in een toestand van uiterste vermoeienis. lederen dag had ik my te be- klagen over zware schele hoofdpijnen, over benauwdheid, over moeielijke ademhaling in zulk een graad dat het mij raoeielijk viel een trap op te klimmen. Ik was bleek, zonder eetlust en een klein werk was vol doende my krachteloos te maken. Ondanks een uitgezochte voeding, omanks voorge- schreven middelen, ging mijn toestand niet vooruit. Vriendinoen die van mijn slechte gezondheid afwistan, hebben mij de Pink Pi 11 en aangeraden, die zij zelven met succes genomen hadden. Ik heb de Pink Pillen gebruikt en in weinig tijd heeft dat goede middel mij de verloren gezondheid doen weervinden. Ik sta u dus toe dit te publi— ceeren in het belang van hen die lijden. De Pink Pillen zyn goed voor alien die lyden aan armoede vaD het bloed of zwakte der zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1.75 per doos, en /9,— per zes doozen, bij het Hoofddepot dei' Pink Pillen. Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en om- streken by de Wed A. van Overbeeke— Leunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en om- streken bij Verbaak, drogist en verder by verschillen'de apothekers en goede drogisten. Aanbevelend, M. VAN GOETHEM-aOETHALS, die zich zwak en lusteloos gevoelen die gedurig vermoeid zijn, zoodat hun alles te veel isdie na uitputtende ziekten niet weer op kracht kunnen komen die te veel vergden van hun krachten, of die door andere oorzaken het weerstands- vermogen hebben verloren, is een versterkingsmiddel van den eersten rang, dat alle dergelyke middelen ver aehter zich laat dat snel en afdoende ingrypt in de oorzaak van bovengenoemde kwalen en door duizenden in en buiten ons vaderland met dankbaarbeid wordt geroemd. Sanguinose kost per flacon /1.50, 6fl. 8.12fl. 15.—. Bij alle Apothekers en goede Drogisten. Wacht U voor namaak. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. den Haag. MANJEFIEK. Fabrikante: Voorm. Nam Zaterdag Zondag M aan dag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 27 28 29 30 31 1 2 Maart 11.16 V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2