ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6203. Zaterdag 27 Maart 1915. 55e Jaargang. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN Bit Blad versGhijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgezonderi op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. B13B/STB BLAD. B1NNENLAND. I Per 3 maanden binnen de stad /l.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /I.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon 25. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dfrecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. De lichting 1910 en de Landstorm. Blijkens het voorloopig verslag werd ge- klaagd over de onzekerheid waarin men gelaten wordt omtrent de bedoeling der ontwerpen. Gevraagd werd of het niet gewenacht ware na maar in eens definitief de loting af te schaffen. De wenschelijkheid om door deze Iand- atormlichting onze legermaeht of reserve te vergrooten werd in twjjfel getrokken en de voorkeur gegeven aan het alsnog tot den dienst verplichten van vrijgeloten en vrij- gestelden, te beginnen met dejongste lichting. Het vervoer met de Zeeland. Yanaf 24 Maart worden met de mail- booten der maatschappjj //Zeeland" geen Belgische, Fransche, Engelsche of Russi- sche mannen van 18—45 jaar vervoerd. Hen recordcijfer. Maandag werd te IJmuiden in de Rijkshal voor pi. m. 105.000 aan visch verhandeld. Een recordcjjfer dat op een dag zooveel visch werd verkocht. Voornamelijk is deze enorme omzet aan de groote vangsten der stoomtreilers in de laatste dagen toe te sehrijven. Vroeger was 2000 a f 3000 hoog, doch thaus zijn de besommingen van 4000 tot 10,000 per echip in een week tijds. Vitvoer van aardappelen. Naar de „N. R. Crt." uit goede bron ver- neemt, is bij de Regeering niets bekend van een volgens het „H.bld." binnenkort te ver- wachten besluit, bepalende dat voor zekere soorten van aardappelen consenten voor uitvoer zullen worden gegeven met ingang van in dat besluit te noemen data. De varUensnood. Naar het „H.bld." meldt, lieeft dezer da gen een conferentie plaats gehad tussclien den Minister van Landbouw en het be- stuur van den Ned. Slagersbond. Bij deze gelegenheid gaf de Minister als zijn voor- nemen te kennen, (binnenkort (voor de slagers tegen lageren prijs dan op de markt be- taald wordt, varkens bescliikbaar te stellen. Z.Exc. verzoeht in verband liiermede op- gave van het benoodigde aantal. Deze opgave is den Minister loegezonden. Aardappelbrood. Men sclirijft aan de „N. R. Crt.": Het van verschillende zijden aanbevolen aardappelbrood", bestaande uit eenmeng- sel van roggemeel met fijngemaakte aard appelen, was vroeger in Drente niet onbe- kend. In de jaren 1866 en 1867, toen- er schaarschte aan koren en aan geld onder de landelijke bevolking was, werd het rog gemeel met gekookte en fijngestooten aard appelen vermengd; het daarvan gebakken brood werd zeer smakelijk gevonden, doeh was in den zomer minder duurzaam. Visch als volksvoedsel. Door het bestuur der onlangs opgerichte /Vereeniging van kleine en stedelijke eD plattelandsgemeenten" is besloten in overleg met den hoofdinspecteur der visscherijen (den heer Bottemanne) voor de bij die vereeniging behoorende gemeenten den vischverkoop door die gemeenten over het gansche land te organiseeren. Een directeur voor dezen specialen tak van dienst der vereeniging zal weldra worden benoemd. Alle gemeenten, die zulks wenschen, zullen door tusschenkomst der vereeniging haar visch inkoopen bij het //rijksbureau tot afzet van visscherijproducten" en zullen de visch plaatselijk zoo goedkoop mogelijk distribueeren. In den regel zal het aanbeveling ver- dienen de visch op bestelling af televeren en geen afslag in het leven te roepen, omdat dit laatste tot prjjsopdrijving aan- leiding geeft. Het besluit der nieuwe vereeniging ver- dient speciaal in dezen tijd, toegejuicht. Eerstens in het belang van ons volk, daar visch een goed en goedkoop volksvoedsel is, waaraan thans groote behoefte bestaat. Maar ook voor onze Nederlandsche vissche rijen, welke niet anders dan gebaat kunnen worden wanneer ons volk leert visch eten en zoodoende in ons binnenland een afzet- basis voor dit zoo bij uitstek nationaal product wordt gevormd, verdient het plan al steun. De Russen weer uit Oost- Pruisen. Werd in het laatst der vorige week ge- meld van een inval der Russen in Oost- Pruisen, waarbij het hen ook gelukt was de stad Memel te veroveren, spoedig kwam er van Duitsche zijde bericht, dat de Russen na een gevecht tot in de straten der stad weer uit Memel verdreven waren. Yerder hoorde men daarvan niet, maar nu wordt dit laatste door een bericht van den Russi- schen generalen staf bevestigd, een bericht dat weer een mooi staaltje is van de wijze van berichtgeven der strijdenden. Omtrent dat verdrijven uit Memel door de Dhitschers zegt de Russische generale staf eenvoudig Onze verkenningsafdee- ling in de richting van Memel, heeft zich naar ons grondgebied teruggetrokken". De verkenningsafdeeling heeft dus een uitstapje gemaakt naar Memel en toen men gezien had hoe het er daar uitzag, is men weer kalm naar huis gegaan. Het ligt voor de hand, dat de werkelijke geschiede- nis van dien tocht er wel anders zal uitzien, dat men wel voornemens geweest is om, zooal niet verder in Pruisen door te dringen, toch wel wat langer te Memel te blijven, maar dat de oorzaak van het terugtrekken naar eigen grondgebied moet gezocht worden in de omstandigheid, dat de Duitschers hen daar niet rustig lieten verblijven, om de stad en de bevolking aan de macht der Russen te ontrukken. Er is van die zijde ook wraak geroepen over de wijze waarop de Russen op dien laatsten tocht in Oost-Pruisen zouden zijn te werk gegaan en er werd weerwraak aangekondigd, daar voor elk plat gebrand dorp enz. 3 dorpen in Russisch-Polen door de Duitschers zouden worden verwoest. Een protest tegen dat voornemen van socialistisehe zijde in den Duitschen Rijksdag, heeft zelfs nog aanleiding gegeven tot een stormachtige zitting. De slotsom is echter, dat nu uit dat Russisch bericht blijkt, dat Pruisen weder van vijanden bevrijd is. De inneming wan Przemysl. Bij gebrek aan nieuws omtrent nieuwe voorvallen op het krijgsgebied, stelt men zich thans tevreden met nabetrachtingen omtrent de belegering en de capitulatie van Przemysl. Van Oostenrijksche zijde tracht men zich over het capituleeren te troosten door de gedachte, dat de vesting voor het veld- tochtplan toch weinig meer te beteekenen had en dat de overgave ook weinig daarop van invloed kan zijn. Wat dit laatste betreft, zal de tijd het moeten leeren. Het was er toch mede als met Antwerpen. De bezetting van Antwerpen maakte het aan het Duitsche leger in den rug lastig. Dit was ook een der oorzaken, dat de Duitschers de stad aanvielen. Ook de Russen konden moeilijk voort, met eene zoo sterke bezetting als die der vijandelijke stad in den rug. Bovendien moesten zjj van hun leger een 80.000 manschappen vasthouden om d§ stad in te sluiten en de uitvallen van het gamizoen te keeren. Die troepen kunnen nu weer voor het verdere offensief gebruikt worden. De bezetting wordt ook verschillend op- gegeven. Werd in het eerste bericht ge- sproken van eene bezetting van slechts 25.000 manschappen, doch naar generaal Kusmanek, de gewezen bevelhebber der vesting opgeeft, hebben zich te Przemysl aan de Russen overgegeven 9 generaals, 93 hoofdofficieren, 2500 oflieieren en amb- tenaren en 117.000 manschappen. Het aantal kanonnen en de verdere buit moest nog worden vastgesteld. Of er nog veel buit zal zijn, is de vraag, daar luidens de berichten de stad door gebrek tot de overgave gedwongen was en verder zijn de forten rondom de stad ver- nietigd en de kanonnen en verder materieel op last van de Oostenrijksche regeering voor de overgave onbruikbaar gemaakt. Voor een deel is de oorzaak dat de stad thans moest vallen den slechten toestand der wegen in Galicie na het eerste beleg. De stad was toen ontzet, maar daar de wegen in Galicie onbruikbaar werden, kon men geen voorraden aanvoeren en werden zelfs voor de troepen te velde voorraad uit de stad gehaald. I oen de stad dus voor de tweede maal ingesloten werd, was zij niet van de noodige voorraden voorzien, w^re dit het geval ge weest, dan had de start het met zoo'n groote bezetting lang kunner uithouden, daar de Russen weinig meer konden doen, dan ze insluiten. Zijn de berichten juist, dan waren er slechts 80,000 Russen rond de stad ge- legerd, dus waren de belegeraars in getal- sterkte zwakker dan de belegerden, maar bovendien was dat ook het geval met het geschut. De rond de stad liggende moderne forten werden verdedigd met zeer zwaar geschut, dat de batterijen der Russen, wanneer de stelling ontdekt werd, geregeld stuk schoot. Met vliegtuigen die dagelijks, heen en weer gingen werd van uit de belegerde stad communicatie ondernouden met het overig deel van Oostenrjjk en. de regeering. Niettegenstaande het gebrek aan levens- middelen heerschten er in de stad geen besmettelijke ziekten, maar ongeveer 20 procent der inwoners lued aan scheurbuik. Terwijl de bezetting zich gereed maakte zich over te geven. verlieten op bevel van den commandant der vesting de daar tot het laatste oogenblik gebleven vliegers de stad, opdat hunne vliegtuigen niet in 's vijands handen zouden vallen. Toen de bevelhebber, generaal Kusmanek, zijn degen wilde overgeven, werd hem ge- zegd//Generaal, een half jaar lang hebt gij onze overmacht weerstaan, Rusland wenscht, dat gij uw sabel beboudt, gij zjjt steeds een dapper en ridderlijk vijand ge weest". Poolsche soldaten, te Przemysl gevangen genomen, verklaarden dat de toestand wegens gebrek aan voedsel, onhoudbaar was geworden. Zelfs alle paarden behalve die der oflieieren waren opgegeten. Het onvoldoende en slechte voedsel deed typhus en andere ziekten snel toenemen. Een oorlogscorrespondent van de //Neue Fr. Presse" bericht: ,/De beide laatste vliegers, die uit Przemysl ontkomen zijn, deelen de volgende treflende bjjzonderheden mede omtrent de laatste uren voor de capitulatie van de vesting: ,/De gezond- heidstoestand van de bezetting was, gezien de buitengewone omstandigheden, geruimen tijd zeer goed. In de laatste weken echter vulden zich de hospitalen ten gevolge van de vreeselijke ontberingen hoe langer hoe meer met door den hooger uitgeputte personen. Bijna de helft der bezetting lag in het hospitaal. Voor den laatsten uitval kregen de manschappen twee porties conserven. Deze werden als het ware verslonden. De verzwakte magen konden echter die onge- wone hoeveelheid niet verdragen. Veel manschappen werden ziek, er kwamen zelfs sterfgevallen voor. Alle paarden ongeveer waren reeds ge- slacht en opgegeten. Ten slotte kwamen die der generaals aan de beurt. De laatste haver werd gemalen en tege- lijk met wat paardevleesch onder de hon- gerigen verdeeld. Daarmede moesten zij het doen gedurende den tijd der overgave, totdat de Russen verder voor hen zouden zorgen. Er werd verteld, dat den vestingcomman- dant Zondag j.l. een gebraden postduif werd voorgezet, het eenige, wat er behalve paardevleesch nog in de stad aanwezig was. Generaal Kusmanek had de duif niet willen eten en ze aan een ernstige zieke in het hospitaal gezonden. Maarschsik French is vol vertrouwen. Een correspondent van het agentschap Havas, die een tocht maakte langs het Britsche front, vertelt het volgende om trent een onderhoud met den Britschen veldmaarschalk Sir John French. Zijn ge- laat gaf een treffende uitdrukking weer van kracht en energie en terwijl hij sprak, wendde hij zijn levendige doordringende blauw-grijze oogen niet van mij af. Sir John French zeide tot mij U hebt onze soldaten in de loopgraven bezocht en zijt dus in staat geweest op te merken, dat de vochtige en mistige winter hun goed humeur en bun vroolijkheid in geenen deele heeft bedorven. Deze oorlog is wreed maar het probleem dat hij oplevert is betrekkelijk eenvoudig. Er is munitie noodig, steeds meer muDitie. Dat is de belangrijke kwestie, de voorwaarde, die elke vordering, elken stap voorwaarts beheerscht. ledere man moest voldoende schietvoorraad hebben, maar de Duitschers (en hier sobitter- den de oogen van den veldmaarschalk) heb ben zelfs nog meer noodig dan wij, want sedert eenigen tijd zijn ze zuiniger met hun granaten. Zij verspillen ze niet meer zooals in het begin. Zij krijgen gebrek aan nitraten, die noodig zijn voor de fabricatie ervan. Het moreel van hun troepen is ook niet meer wat het geweest is. Men kan hun vermoeidheid en moedeloosheid begrijpen. Zij hadden alles berekend op een schit- terende overwinning. Het plan is echter in duigen gevallen en de geest van de troepen is in overeenstemming daarmede gewijzigd. Bovendien Worden de economische moeilijkheden in hun land elken dag ernstiger. De Duitschers zijn nog ver van den hongers- nood, maar zij geraken in verlegenbeid, dat is al veel". „En" vervolgde de veldmaar schalk ernstig, geloof niet in een langer voortdurenden oorlog na een oogenblikke- ljjke rust. Sir John ging voort: De lente zet goed voor de geallieerden in. Het Fransche leger, tot welks lof niets meer behoeft te worden gezegd, is in uit- muntende conditie en zeer goed voorzien van de zaken, die het noodig heeft om op te treden. Het toont dit dagelijks. De Russen hebben juist Memel bezet (doch weer ontruimd ook. Red.) en zijn weer binnengedrongen in Oost-Pruisen dat de keizerlijke proclamaties definitief vrij hadden verklaard van alle gevaar voor een inval. In de Dardenellen zijn eenige forten tot zwijgen gebracht. Bij zulk een moeilijke onderneming zijn verliezen onvermijdelijk. Wij moeten er ons niet over verbazen. Het voornaamste is het eindsueees, of wij den strijd aan de zeeengte, het Fransch- Belgische front of het Russische front be- scbouweu en ik, evenals alle anderen hier, ben ervan overtuigd, dat na deze moeilijke maanden van oorlog de overwinning ons wacht." Een Engelsch plezierreisje naar Duitschland. Volgens een Amerikaansch blad is een oproep tot het teekenen als vrijwilliger voor het Engelsche leger aldus gesteld Naar Berlijn Het land arrangeert in het voorjaar een tocht naar Duitschland voor eenige sportlui in den leeftijd van 18 tot 38 jaar. Alle hotelkosten en reisgeld worden door de regeering betaald. Goedejacht. Wapenen en munitie worden gratis verstrekt. Goed- koope tochten op den Rijn. Men gelieve zich spoedig aan te melden, daar slechts een beperkt aantal (een millioen) deelnemers gevraagd wordt. Een Duitsch blad teekent daarbjj aan ffErontbreektalleen nog maar de vermelding, wie voor de ongevallen op de reis opkomt." Dat de advertentie daarover zwijgt, is een bewjjs, dat de stellers niet heelemaal zoo gek zijn als het publiek voor hetwelk de oproep bestemd is. Duitsche baritreinen voor het Oosten. Naast hospitaalIreinen heeft het Duitsche legerbestuur nu een trein laten inrichten, die bestemd is om de manschappen in de gelegenheid te sfellen hun lichaam zindelijk te houden. Wat, met het oog op de onge- dierte-plaag, en de daaruit voortvloeiende gevaren voor besmettelijke ziekten tot een noodzakelijkheid was geworden. Naar de „Norddeutsche Allgemeine Zei- tung" meldt, is althans de eerste badtrein naar het oostelijk oorlogstooneel vertrok- ken. De Weill bestaat uit twee waterwagens met te zamen 50.000 liter inhoud, verder uit twee badwagens met dertig douches, twee kleedwagens, vier magazijnwagens voor schoon ondergoed en montuur, een maga- zijnwagen voor de uniformstukken, die af- gelegd worden of gedroogd moeten worden, twee ontsmettingswagens en een wagen voor huisvesting van het personeel. De trein wordt getrokken door twee loco- motieven, die tegelijkertijd de wagens ver- warmen, het badwater koken en den stoom leveren voor het drogen van het goed. Bin nen den tijd van tien uur kunnen niet min der dan 1200 man een douche nemen, ter wijl in dien tusschentijd hun ondergoed en uniform volkomen worden gedroogd. De trein is in de werkplaatsen van de Staats- spoor te Weenen gebouwd. Binnenkort komen nog twee treinen gereed, die de soldaten te velde zullen helpen in den strijd tegen het ongedierte en de besmetting. Geen Paaschpaketten naar het front. Het „Berl. Tagebl." meldt: Het legerbe stuur herhaalt zijn bevel dat er geen Paasch paketten met liefdegaven voor de troepen naar het front mogen gezonden worden. Een massa-zending zou een afsluiting van den militairen paketdienst ten gevolge kun nen hebben. De reeds afgezonden gaven zullen evenwel bezorgd worden, zonder dat met een bepaald tijdstip, als bijv. Paschen, rekening kan worden gehouden. Officieel wordt verder in genoemd blad meegedeeld dat er weer een groote veld- postbezending verbrand is. Blijkbaar is zoo meldt het officieele bericht verder zelfontbranding de oorzaak. In een of meer paketten zullen, ondanks het verbod, ont- vlambare stoffen zich bevonden hebben, die tijdens het vervoer per spoor de postzending in brand hebben gezet. Twee honderd post- zakken voor de 17e en 18e infanterie-divi- sie en het 9e legerkorps, zijn verbrand. De betreffende troepen zijn van het verlies in kennis gesteld. De houding wan Italie. Het regent ongunstige berichten over de verhouding tusschen Italie en Oosten- rijk-Hongarije. Maar niet alle behoeft men te gelooven. Zoo zouden Oostenrijksche en Duitsche troepen ten getale van 40.000 man in Triest zijn opgehoopt en zouden de Italianen, die stad verlaten. Zoo zou de Italiaansche regeering het goederenvervoer naar Duitschland via Zwitserland hebben stopgezet. Zoo zou de scheepvaart tusschen Italie en Dalmatie zijn gestaakt, enz. Feit schijnt te zijn, dat Italie een aantal kolen- schepen gecharterd heeft. De Italiaansche vloot is in de laatste zes maanden met 20 duikbooten uitgebreid voorts zou het leger thans over 300 vlieg tuigen beschikken. In de Kamer is een crediet van 50 mil lioen toegestaan voor de bestrijding der werkloosheid. Op voorstel van minister-president Sa- landra, is besloten de Kamer tot 12 Mei te verdagen. De minister verklaarde, dat de regeering niet van plan was om zonder parlement te willen regeeren, doch wanneer zij een ietwat langer parlementsvacantie voorstelde, dan was het om al haar aan- dacht aan den internationalen toestand te kunnen wijden. Het was noodzakelijk om de regeering vrijheid van actie te geven. Volgens de »Daily Mail" wordt thans in Italie de lang dreigende uitzetting van Duitsche en Oostenrijksche onderdanen al gedeeltelijk ten uitvoer gelegd. Dertig Duitschers en Oostenrijkerste Venetie kregen aanzegging, dat zij den volgenden dag naar de grens gebracht zouden worden. Verschillende wijzigingen in den spoorweg- dienst naar de Oostenrijksche grens schijnen er op te duiden, dat de sporen voor troepen- vervoer gebezigd zullen worden. Men heeft aan oflieieren sedert Maandag geen verlof meer toegestaan, zelfs niet van enkele uren, en een aantal manschappen van de marine zijn naar Tarente geroepen, om aan boord van hun schepen te gaan. De strijd aan het Suez kanaal. Dinsdag hebben de Engelschen ongeveer 1000 man Turksche troepen 15 kilometer ten oosten van het kanaal bij Suez terug- gedreven. De Turken zijn in vollen aftocht. Bij het Turksche leger bevond zich de Duitsche generaal Von Traumer. Donohoe, de bekende correspondent van de Daily Chronicle, seint uit Constanza, dat het thans vaststaat, dat het Turksche leger, hetwelk met zooveel goeden moed uittrok ter verovering van Egypte, thans met zoo veel spoed terugtrekt, als zijn gedesorgani- seerde en verzwakte toestand mogelijk maakt. Bijgevolg hebben de Turken hun offen sief tegen Egypte definitief laten varen en Djemal Pasja, de bevelhebber, die een schreeuwerig politieus, doch geen krijgsman is, en wieDS tegenwoordigheid elders schijnt geeischt te worden, zou zijn troepen aan haar lot hebben overgelaten. De terug- trekkende Turken sterven van honger en dorst bij hun tocht door de woestijn, want als gewoonlijk is er van de Turksche inten- dance niets terecht gekomen. Bij duizenden blijven de terugtrekkende Turken langs den weg liggen, waar zij omkomen, en ten prooi vallen aan de woestijngieren, welke sinds het begin van den terugtocht, welke aanving na de mislukte poging om zich van het Suezkanaal meester te maken, het leger vergezelden. De armzalige Djemal Pasja, met wiep ik vroeger te Constantinopel wel bekend was, bezit allerminst de groote bedreven- heid van een Xerxes. Hij is niets anders dan een militaire kerkkraai, die met g^- leende veeren pronkt. Zoodra hij de lucht kreeg van de ophanden zijnde moeielijk-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1