ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. No. 6202. Donderdag 25 Maart 1915 55e Jaargang ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN: Telefoon 25. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester'Schelde, BINNENLAND. Dit Blad verschynt Maandag^, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. FEUILLETON. Per 3 maanden binnen de stad/1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 utir op den dag der uitgave. ▼an 29 Maart tot nadere aankondiging. Mil- De opgebrachte Nederlandsche schepen. TJitvoerverbod aardappelen. Schorsing Kiesrecht. Steenkolen uit Duitschland. Aanval van een Duitsch vliegtuig. Geen Tipperary. TER NEUZENSCH COURANT De Burgemeester van TER NEUZEN J brengt ter kenais van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere onder- nemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, flat van af heden ter secretaire der gemeente op de gewone kanlooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, den 23 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. H. M. de Koningin heeft Dinsdagoch- tend den met verlof in Den Haag vertoevenden Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Mr. Dijckmeester, ontvangen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 23 Maart. Aan de orde is de aanvnlling van het veeartsenijkundig Staatstoezicht en de vee- artsenjjkundige politie. De heer Brummelkamp uit, volgens het verslag der H. Crt., eenige bezwaren van religieuzen aard tegen het preventieve systeem bp de bestrijding van mond- en klauwzeer. De heer De Jong is niet overtuigd van bet nut der pasteuriseering van de wei. Dit ontwerp beoogt het verplicht stellen daarvan. In elk geval hoopt spr. dat met de belangen van de particulieren rekening zal worden gehouden en de wet gematigd toegepast. De heer Lieftinck ziet in het pasteuri- seeren van de wei slechts een proet, waDt met wetenschappelijke zekerheid kan niet worden verklaard, dat de kiem der ziekte in de wei sehuilt. Spr. ziet er niet het minste nut in, te meer waar de menschen, die moeten pasteuriseeren, zelf niet ontsmet zijn. De Minister van Landbouw, de heer Posthuma, zegt, dat een orthodox man van 1901 tot 1905 Minister van Landbouw was, tydens een groote epidemie van mond- en klauwzeer en toen nog meer dieren heeft laten afmaken dan spr. nu, waaruit spr. concludeert, dat de orthodoxe levensleer met het afmakingssysteem vereenigbaar is. Den heer Lieftinck antwoordt spr. o. a., dat in veeartsnjjkundige kringen algemeen het afmakingssysteem wordt gehuldigd. Zonder dit stelsel zou de ziekte enorme afmetingen aannemen en de schade in dezelfde verhouding stijgen. In verband met een opmerking van den heer De Jong zegt spr., dat het absoluut vaststaat, dat gepasteuriseerde wei onscha- deljjk is. Spr. verzekert, dat de wet ge matigd zal worden toegepast. Na repliek en aanneming van artikel 1 is bij artikel 2 aan de orde een amende- ment van den heer Beumer, die voorstelt in het ontwerp te doen opnemen //de wet treedt in werking na den dag harer affeon- diging", in plaats van „tegelijfe met haar afkondiging". De heer Beumer licht het amendement toe. Volgens de beginselen van ons straf- recht treden de wetten na den dag der afkondiging in werking. Minister Posthuma wijzigt het ontwerp „En dus was signor Baldini uw broeder?" begon liij bij wijze van inleiding. „Ja en u zult mij zeer verplichten mij zonder omwegen te zeggen, wat bij voor een man was?" „Als artist of mensch?" „Als beiden." „Als artist had hij weinig te beduiden; hij was een vrij goed ruiter, doch te woest en ,te roekeloos en die teigenschappen hebben zijn dood veroorzaakt. Bij eene repetitie van „Mazeppa" raakte hij doOr zijn onbesuisd- heid onder zijn paard en kreeg een trap tegen de borst. Deerlijk gekneusd werd hij opgenomen, hij begon te sukkelen en de dood was het gevolg. Toen hij wist, dat er geen hoop meer was, schreef hij dien brief, dien ik u gezonden heb en toen vernamen wij ook zijn eigenlijken naam. Als mensch was hij een flinke kerel, een beetje trots, lichtgeraakt, maar overigens steeds gereed te helpen of te steunen, als het in zijn macht was." „Hoe kwam hij bij u?" „Och, zooals wei meer gebeurt. Wij waren te Gorlitz en gaven daar voorstellingen en op zekeren avond bood hij zijne diensten in //in werking met den dag, volgende op dien der afkondiging." De heer Beumer neemt het amendement van den Minister over. Het amendement wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen de overige artikelen van het amendement worden goedgekeurd, waarna het ontwerp zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De wijziging der Provinciale en Kies- wetten, in verband met de wet op de Inkomstenbelasting 1914, wordt zonder be- spreking en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is de voortzetting der be- raadslagingen over de wijziging der Ver- mogensbelasting. Er wordt gerepliceerd door den heer De Monte Ver Loren, waarna de vergadering voor een half uur wordt verdaagd. De voorzitter, de heer Goeman Borgesius, deelt na de pauze mee, dat de heer De Savornin Lohman c. s. een motie betref- fende het wetsontwerp aangaande de eeds- kwestie bij hem heeft ingediend. Spreker stelt voor, deze motie te doen drukken en vanavond te doen ronddeelen, hetgeen wordt goedgekeurd. Aan de orde is de voortzetting der be- handeling van de Wijziging der Ver- mogensbelasting. De heer van Nispen tot Sevenaer (Rheden) vestigt de aandacht op de bosch- cultuur, die een grooter deel van ons land beslaat dan menigeen vermoedt. Spr. bespreekt uitvoerig de omstandigheden, waarin de boscheigenaars verkeeren. De nonvlinder rieht ontzaglijke schade in het hout aan. De bosschen werpen eerst na 20 a 25 jaren winst af en dan nog niet meer dan ten hoogste 3 pCt. Bosch-assu- rantie is een schoone zaak, doch slechts als paradepaard in de memorie van antwoord. Volgens het systeem van Minister Treub staat het den Nederlandschen Staatsburger niet vrij zijn inkomsten in tijdelijke impro- ductieve fondsen te beleggen. Spr. komt op tegen de //knabbelzucht", die in het wet- ontwerp tot uiting komt en ons beste hont dreigt te verwoesten. De heer Koolen repliceert. De beer De Geer zegt, dat de nieuwe vermogensbelasting behoort te worden ge- heven over alles wat verkoopwaarde heeft en voor zoover het verkoopwaarde heeft. De vermogensbelasting tot dusver bestond uit 2 elementende concrete inkomsten zelf en de toekomstverzekerheid dier in komsten. Nu zijn die elementen uit elkaar gehaald. Het eerste is overgebracht naar de inkomstenbelasting. De nieuwe ver mogensbelasting heeft een beperkter functie dan de oude. Het eenige element der nieuwe wet is niet afhankelijk van de vraag, of men al ot niet inkomsten trekt. Vindt men dit onbillyk, dan zou men ook de heele surtaxe der vermogensinkomsten on billyk moeten achten. De vermogensbelasting is volgens spr. ook na de wijziging nog een deel der in komstenbelasting, niet formeel, maar ma- terieel. Spr. beschouwt de aanvullingsbe- lasting als een essentieel deel der inkomsten belasting, waarvan ze een ingredient blijft. aan als stalknecht, of wat dan ook. Hij zag er niet schitterend uit, dat begrijpt u wei; de lompen hingen hem aan het lijf, haar en baard ongekamd en ongeschoren, mager, kortom ellendig. Mijn vader, die toen directeur was, was een zeer medelij- dend man en nam hem aan, zonder er verder veel bij te denken. Uit dankbaar- heid of misschien uit pliclitsgevoel ver- richtte hij zijn werk met den meesten ijver en toen we wat meer met hem bekend werden, bespeurden wij, dat hij niet bij ons thuis lioorde, uit een anderen stand was. Vader zocht iets beters en droeg hem de betrekking van administrateur op en daar heeft hij, noch ik, nooit berouw van gehad. Met uiterste nauwgezetheid ging hij alles na, bezuinigde, waar het noodig was, en heeft ons nauwgezet, trouw en eerlijk ge- diend. In geldzaken was het steeds een warboel, maar hij bracht orde in den chaos, hield alles stipt aan en bij, en uit de boe- ken hadden we dadelijk een overzicht hoe de zaken stonden. Het moet voor den ar- men kerel een reuzenarbeid geweest zijn het kluwen te ontwarren, doch hij is er uitstekend in geslaagd en, onder ons, mijn- heer, is hij de oorzaak, dat wij er boven op gekomen zijn. Arme kerel, wij hebben hem vier dagen geleden begraven en waarach- tig, de meesten van ons hadden tranen in de oogen,toen de kist langzaam in de groeve zonk. Hij zal een groote leegte ach- Spr. wil over de praktische bezwaren heenstappen, om de nieuwe regeling, die zich wegens haar volkomen zuiverheid aanbeveelt, te aanvaarden. Hij is voor 't amendement der commissie van rappor teurs, de nieuwe wet na deze tijdsomstsftdig- heden in werking te laten treden. Spreker vermoedt, dat het ook voor de schatkist voordeeliger is, wanneer de nieuwe schattingen na deze abnormale toestanden plaats hebben. Spreker uit de hoop, dat de Minister en zijn opvolgers de nieuwe wet niet te scherp zullen toepassen. De heer Tydeman repliceert. De heer Marchant repliceert. De heer De Meester deelt in zijn repliek mee, dat de commissi van rapporteurs een amendement zal indi'-nen, waardoor wordt bewerkstelligd, dat cp onjuiste aangiften, die te goeder trouw zijn gedaan, geen boete volgt. De heer Teenstra repliceert. De Minister van Fioancien de heer Treub, repliceert, en vraagt verlof zjjn rede morgen te mogen voortzetten. De Regeering heeft onzen gezant te Ber- lijn opgedragen de Duitsche regeering te verzoeken hem niteen te zetten, door welke gedragslyn de Duitsche regeering zich heeft laten leiden ten opzichte van de aanhouding van de ^Zaanstroom en de //Batavier". De Regeering wenscht in de eerste plaats zeker heid te hebben omtrent het al of niet ver- beurd verklaren der N'ylerlandsche schepen. Namens de directie van de Holl. Stoom- boot-maatschappij werd nog meegedeeld, dat er voldoende mannen aan boord zijn gebleven, om de //Zaanstroom", zoo noodig weer terug te brengen. Doch bij een eventueel terugkomen der //Zaanstroom" zal de gezagvoerder wei telegrafisch het benoodigde aantal zeelieden aanvragen om zijn bemanning te completeeren. Vermoed wordt dat de mindere schepelingen van boord zijn gestuurd, omdat men minder per- sonen te voeden zou hebben. Wordt het varen op den duur te be- zwaarlijk, dan zal men de schepen, met ballast geladen, naar Engeland zenden, om ze van daar geladen naar Nederland te laten varen. Op deze wijze bestaat er geen bezwaar voor opbrengen. Maandagmiddag werd ter beurze het opbrengen der //Zaanstroom" en der //Bata vier V" met alle kalmte opgenomen. Men waagt zich liever niet aan voorspellingen, en gelooft niet, dat de Duitsche regeering, de schepen vast zal houden, schrijft de »Tel." Naar aanleiding van een bericht, dat aan boord van de naar Zeebrugge opgebrachte stoomschepen Batavier V en Zaanstroom de Nederlandsche vlag werd neergehaald en de Duitsche oorlogsvlag geheschen, schrijft de Vossi6che Ztg., dat deze maat- regel alleen beteekent, dat de stoomschepen voor een Duitsch prijzenhof gebracht zullen worden. Volgens de Tyd kruisen reeds sinds Zondagmorgen vroeg Engelsche oorlogs- schepen voor de haven van Zeebrugge. terlaten; zijne assche ruste in vrede)!" „Sprak hij nooit over zijn verleden?" „Nooit; natuurlijk begrepen wij wet, dat er iets niet in den haak was; maar wat ging ons dat aan? Dat zijn ware naam niet Bal dini was, evenmin als de mijne Franconi, raakte ons evenmin niet. Wij hebben bijna alien verdichte of aangenomen nainen en onze artisten veranderen die soms als een oude jas. Lieve hemel, als er eens uitge- zocht moest worden, waar onze geboortere- gisters berusten, wat zou daarvoor een pa pier vermorsd moeten worden zonder eenig resultaat." „Was hij tang getrouwd?" „Een jaar of twaalf." „En signora Baldini?" „Hm!" zeide de directeur lacliend, „de signora is een zeer bekoorlijke vrouw en eene uitstekende 6cuvere (paardenrijdster), een sieraad van den circus, waarvan ze een der grootste aantrekkelijkheden uitmaakt. Hoewel ze reeds 30 jaar is, is ze loch de magneet, die aantrekt. U begrijpt, dat wij nooit vertetlen, hoe oud onze dames zijn." „Heeft u haar tang gekend?" „Van haar prilste jeugd af. Ze is een vondeling of beter gezegd: ze werd zekeren avond, inu jruim 30 jaar geleden, "wij waren ergens in het Kleefsche door een man bij ons aan de tent gebracht, na de avondvoor- stelling. Of mijn vader het kind kocht, of de brenger het hem gaf, weet ik niet. Voor- Waarschijnlijk is dit een antwoord op het I aanhouden en opbrengen van koopvaardij- schepen en beteekent het een blokkeering van de haven van Zeebrugge. A ardappelpulp. Douane-ambtenaren hebben aan de grens een voor Duitschland bestemden wagen aan- gehouden, die was beladen met »pulp afval van aardappelen", welk product bjj onderzoek bleek te bestaan uit gerapste aardappelen, welke zich in een toestand van gisting bevonden. Het is niet onmogelijk, dat deze zending als een poging.moet worden be- schouwd om te trachten, nu de uitvoer van aardappelen en aardappelmeel is verboden, de aardappelen in dezen nieuwen vorm uit te voeren. De minister van landbouw, nyverheid en handel heeft aan de directies der spoorwegmaatschappijen verzocht, geen wagens ter belading met aardappelpulp of afval naar het buitenland af te staan. (N. R. Crt.) Naar wij vernemen, is binnenkort een besluit te wachten, waarby wordt bepaald, dat voor zekere soorten aardappelen, met ngang van in dat besluit te noemen data, consenten voor uitvoer zullen worden gegeven. Deze maatregel heeft ten doel, den uitvoer mogelijk te maken van die soorten aardappelen, welke bij langer liggen zouden bederven en dus niet meer geschikt zouden zijn voor de consumptie. (Hbld.) In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Aibarda deelt de Miuister mee, dat inderdaad in enkele plaatsen per- sonen die tot de landweer behooren van de kiezerslijst zijn afgevoerd. By circulaire heeft de Minister zich daaromtrent tot de gemeentebesturen gericht, terwijl bovendien zjj, die zich door de schorsing bezwaard gevoelen, herstel kunnen verzoeken bij het gemeentebestuur. Wegens tijdelijke staking van den invoer van steenkolen nit Duitschland, zullen, zoo deelt het U. D. mede, verschillende goederentreinen der Staatsspoor met ingang van 22 Maart tijdelijk opgeheven worden. Wy lezen over het uitvoerverbod van steenkolen in de Schiffahrt-Zeitung #Het 15 dezer nitgevaardigde verbod, dat onmiddellijk in werking trad, kwam vrij onverwacht. Zelfs werden aanvankelijk de zendingen, die reeds naar Nederland onder- weg waren, er door getroffen, doch deze zjjn later, op bjjzondere verlofbiljetten, voor 't grootste deel losgelaten. De verdere uit voer zal niet geheel worden belet, veeleer zullen, telkens op bijzonder verzoek, ver lofbiljetten ten behoeve der neutrale buitenlandsche industrie (in casude Neder landsche) worden verstrekt. Het verbod richt zich, ten opzichte van Nederland, vermoedelijk in de eerste plaats tegen het bunkeren van kolen van de nog geregeld met levensmiddelen van Nederland naar Engeland varende stoomschepen. Dit verkeer niet nog door het leveren van kolen te steunen, is een vanzelfsprekende plicht, te meer, daar in ons eigen land (Duitschland) kolenschaarschte heerscht en heen kwamen dergelijke zaken in ons beroep nog al veelvuldig voor en werden er geen nasporingen gedaan, indien men zoo'n kind wilde missen; ze is sedert bij ons gebleven en heeft jhjet vak tot het bare gekozen en wet met den beslen uitslag. Kort nadat Baldini bij ons kwam, huwden zij. Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo kort ben, maar de tijd dringt." „Nog een vraag: was het huwelijk ge- lukkig?" De directeur streek met de hand over zijn lange knevels en haalde iac'hend de sehou- ders op. „De signora heeft ongetwijfeld een groot en hartstochtelijk hart en hield er van be- wonderd, gevleid te worden en te coquettee- ren; Baldini was jaloersch, hield er heel andere begrippen op na en noodwendig moest er wet botsing ontstaan. Ik geloof wet, dat ze hem getrouw was, doch dat neemt niet weg, dat het niet kwaad zou ge weest zijn, als hij haar lusschenbeide eens flink met de rijzweep had afgeranseld, maar daarvoor was Baldini te veel gentleman en voor anflere bewijsgronden was ze onvat- baar." „Zou ik haar nog heden kunnen spreken?" „0, ja; zelfs op het oogenblik, als u maar naar de stallen gaat; ze moet het tweede nummer van het programma rijden, is dus zeker bij hare paarden en ligt even zeker overhoop met de stalknechts. Mag ik u", het voor ons een gerechtvaardigd belang is dat de in Nederland in overvloed aanwezige en pas geproduceerde landbouwproducten zoo mogeljjk naar Duitschland en niefctfiaar Engeland worden gevoerd." Men meldt omtrent het verbod uit BerlijD De uitvoer zal niet onmogelijk worden gemaakt, doch slechts onder controle van de Duitsche regeering worden gesteld. Reeds voor de bekendmaking van het verbod zijn aan de Zwitsersche regeering van bevoegde Duitsche zijde geruststellende verzekeringen gegeven, volgens welke de voorziening van Zwitserland met Duitsche kolen niet ver- hinderd, integendeel, zooveel doenlijk ge- scbieden zal. Dezelfde houding zal, zegt het blad, in elk geval ook met betrekking tot Nederland worden aangenomen. Ter vergemakkelijking van den uitvoer zullen centraalbureau's voor de inwilliging van desbetreffende verzoeken worden inge- steld. De nieuwe Duitsche blokkade- melhoden. De //Daily News" merkt op, dat de aan- vallen op de Nederlandsche schepen blijkbaar een wijziging beteekenen in de Duitsche blokkade-tactiek. Het opbrengen van schepen naar Zeebrugge is zeer zeker een verbete- ring tegenover het oorspronkelyke plan om neutrale schepen met de bemanningen in den grond te boren, hoewel uit het feit dat op een ander Nederlandsch schipbommen zijn geworpen blijkt dat het oorspronke- lijke plan toch niet geheel is opgegeven. Maar, voegt de //Daily News" hieraan toe, het is duideljjk dat het nieuwe plan alleen kan worden uitgevoerd door grooter en krachtiger schepen dan onderzeeers, zoodat het moeilijker en gevaarljjker is. Een passend antwoord zal zeker te gelegener tijd worden gegeven. Voorloopig zijn de resultaten van de nieuwe methoden, tenzij men 300 ton eieren een voldoende belooning acht, niet veel indrukwekkender dan die tot dusver met de meer brutale methoden ver- kregen. Het Maandagnacht te Maassluis binnen- gekomen stoomschip //Elfland", dat een lading voor de Belgium Relief Commission had, werd, naar de //N. R. Ct." meldt, Zondagmiddag om 4 uur op 4 mijlen ten N. W. van het lichtschip Noord-Hinder. terwijl de Relief-vlaggen uitwoeien, door een vliegtuig aangevallen, dat zich op on- geveer 350 meter boven het schip bevond en 5 bommenwierp. Door snel manoevreeren is het schip ontkomen. De scherven der bommen werden op het dek gevonden. Het vliegtuig verdwsen op hetzelfde oogen blik, dat een torpedojager in het gezicht kwam. Naar aanleiding van de zinsoede in het Reuterbericht over 't Tipperary-verbod voor de militaire kapel te Batavia, en de toe- voeging dat de pers dit verbod belachelijk maakt, schrijft //de Tjjd" Wij weten natunrlyk niet, wat de af- zender van het telegram verstaat onder »de pers". Maar als er in Ned. Indie en hij trok zijne handschoenen aan, „een be- wijs van vrijen „Pardon, ik wilde u juist een plaats la rang verzoeken." „Als 't u belieft. Ziehier het verlangde en deze deur leidt naar de stallen. Ik heb wer- kelijk fgeen oogenblik meer te verliezen; doch als u nog meer inlichtingen mocht ver- langen en ik kan u van dienst zijn, zal het mij eene eer zijn u te woord te staan." Hij groette zeer beleefd en opende zijn be- zoeker de deur. Van Weert volgde zijne aanwijzing en had weinig moeite de sig nora te vinden, die het optuigen van twee zeer fraaie schimmets met kennersblik gade- sloeg. Zoodra zij van een der knechten lioorde, dat een heer haar verlangde te spreken, keerde zij zich om en Van Weert kon nauw een kreet van verrassing inhouden. Die cir- cusrijderes in haar eenvoudig zwart amazo- nenkleed, terwijl ze den rijhoed nog in de hand hield, met haar gitzwart haar, don- kere oogen, slanke gestalte en de edele lijnen van het schoon gelaat, ze geleek bij dert eersten oogopslag sprekend op Liane. Ze liet hem niet lang tijd tot nadenken, daar ze hem met uitgestoken hand en een bevalligen glimlach op de lippen, haastig tegemoet trad Wordt vervolgd'.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1