ALGEMEEN nieuws- en advebtentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. ONDEBHODDSQEIND No. 6201. Dinsdag 23 Maart 1915. 55e Jaargang. DRANKWET. eene partij ROGGE De Oorlog De krijgsTsedrijven. ABONNEMENT ADVERTENTlEN Aanval op de Dardanelles Telefoon 25. mt mad mscliiint Maapdan-. Woecstlas- en Yrpagavpnd, nitaezePeril op Feestdaaen. bij de Firma P. J. VAN BE S WE te Ter Neuzen 200 M:}. Pruissische Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland I .10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-lndie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UOT op den dag der uitgave. tijd vastea voet hadden Burgemeeater en Wethouders van HOEK zullen op Vpijdag 26 Wlaapt 1915) dies namiddags drie live, ten raadhuize aanbesteden de levering van waarvan 140 Ms. van 1 tot 3 en 60 Ms. van 2 tot 6 c.M. De levering geschiedt franco op den wal op aan te wyzen plaats aan den nieuwen westelijken kanaalarm te Ter Neuzen, voor 1 Juni 1915. De betaling geschiedt na de levering. Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding franco op het raadhuis worden bezorgd. Hoek, 12 Maart 1915. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, A. W0LFERT, Burgemeeater J. M. DREGMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zaamslag maakt bekend, dat hij bij inschrijving zal trachten te verkoopen: 10.000 K.G. Gezegelde inschrijvings-biljetten worden ingewacht voor of op 23 IWsapt a.S.j des voormiddags ten 10 ure Nadere inlichtingen zyn te bekomen ter Secretarie der gemeente. Zaamslag, 17 Maart 1915. De Burgemeeater voornoemd, J. DE FEIJTER Pzn. De Belgen aan de Yser. Aan de Yser wordt er gevocbten als in de Octoberdagen. Omtrent de jongste voor- deelen meldt de »Tijd"-correspondent uit Veurne Het Belgische leger telt nu weer mede als in 't begin van den oorlog, of beter gezegd, het is dubbel zooveel waard als toen. Onnutte elementen zyn er uit ver dwenen en de beste leermeesteres, de onder- vinding, heeft het tot een geduchte eenheid geschapen. Nu de klasse '14 aan 't front was, werd het aanvallend optreden weer begonnen En met winst. Er is weliswaar geen schitterende door braak in grooten stijl kunnen tot stand gebracht worden, maar in de bocbt van de Yser hebben onze piotten in den loop van laatstleden Donderdag scboone voordeelen ingeoogst. De koning zelf heeft den nieuwen aanval geleid. Hij is overal de troepen nagegaan, heeft de soldaten toegesproken. Zgn een- voudig, op zich zelf niet geestdriftig woord krggt groote bezieling door zgn mannelijke daad om overal onder zijn strijders te willen zgn. En op deze wijze gaat er van zgn woorden een ongekende kracht uit die wonderbaarlijk ieder elektriseert. Men begrijpt, dat de aanval der Belgen j sinds geruimen gekregen. Donderdag der vorige week was de aan val der Belgen geweldig en taai. Hard nekkig drongen zij voort, al maar voort, meter na meter schier. De Duitschers moesten terug. De vijand ondernam meer malen geduchte tegen-aanvallen, maar kon blijkbaar niet de noodige versterking krggen, daar Duitscbe hulptroepen reeds zuidelijker tegen de Engelschen moesten worden aangewend. Den volsenden dag werden alle behaalde voordeelen bestendigd, de terreinwinst werd gehandhaafd en uitgebreid en inderhaast werd de vooruitgeschoven linie duchtig versterkt, zoodat alles in onze handen bleef. Ten oosten de Steenstraat, zuidelijk van Dixmuiden, hebben de Duitschers een hevi- gen aanval gedaan, maar wg hebben hem met welgelukken afgeslagen. En onze artillerie slaagde er in een Duitsehe batterij op het kerkhof te Dixmuiden opgesteld, tot zwijgen te brengen. Rond Nieuwpoort en Yperen dnurt in- tusschen het hevig artilleriegevecht voort. Te Westende vernielden wg Duitscbe bat terijen en middelerwgl ondersteunden de Engelsche oorlogsbodems ter zee onze actie. Avecapelle werd bescboten. In den om- trek van Lombaertznde hadden de ODzen en de Fransche artillerie ook mooie voordeelen. Uit Sluis wordt d.d. 19 Maart gemeld 't Is nu reeds 24 uur achtereen, dat het kanongescbut zwaar buldert uit het Zuiden. Bij Nieuwpoort blijkt hevig gevochten te worden, hoewel nog van geen enkel resul- taat iets bekend is. Gezien de groote ver- sterkingen, die de Duitschers de laatstedagen naar de Yser hebben gevoerd, kan men er wel op rekenen, dat de strijd buitengewoon verbitterd zal zijn. De z.g. tweede ver- dedigingslinie is hoofdzakelijk met jonge kracbten .bezet, die de laatste dagen zgn aangekomen. 't Zijn vrijwilligers en alien jongens van 17—18 jaar. Opmerkelijk is, dat geheel Tbouront ont- ruimd is door de Duitscbe gewonden. Deze stad diende anders als de voornaamste ver plegingsplaats achter het Yser-front. De gewonden waren ondergebracht in de R.-K Normaalschool en andere groote gebouwen, ten deele ook in een wagenkamp tegenover genoemde normaalschool. Thans bevindt er zich echter geen enkele gewonde meer. Moest alles ontruimd worden, omdat weer groote oflers verwacht worden bg den nieuwen slag De „Karlsruhe" een wrak? Uit New-York komt een bericht, dat de Duitsehe kruiser „Karlsruhe", het eenige Duitsehe oorlogsschip, dat nog op de we reldzeeen kruiste, thans hoog en droog als wrak bg Grenadines op een der Windward eilanden zit. Aldus werd verhaald door een seheepskapitein, die verklaarde, bet sehip te hebben zien zitten, 't zij stukgeslagen door een ontploffing, 't zij door een storm aan de kust geworpen. Dat is de tweede maal dat gemeld wordt, dat de Karlsruhe," bij Grenadines gestrand is. Het eerste verbaal werd door een bewoner 't eiland gedaan, die zeide, stukken te in booten naar bet strand en liet de J kapitein met enkele leden der bemanniDg op het schip achter waarop de kapitein het kruitmagazjjn in de lucht deed sprin- gen. De oificieren van de //Dresden" ver- klaren verder, dat ook een Chileensche schoener door Engelsche granaten werd beschadigd. De Chileensche kruiser „Zentano" heeft last gekregen om de bemanning van de //Dresden" af te ha!en. ■i 3 aanvallende Oorlogschepen in de Dardaneilen gezonken. Donderdag jl. is vanwege de verbondenen weer een ernstige aanval op de Dardaneilen ondernomen. Zij zijn er ditmaal allerminst zonder kleerscheuren afgekomen, daar er twee Engelsche slagsehepen, de ^Irresistible" en ,/Ocean" en het Fransche slagschip »Bouvet" gezonken zgn, terwgl ook de z/Gaulois" zoodanige schade bekwam, dat deze voorloopig niet aan bet gevecht kan deelnemen. Volgens de Engelsche admiraliteit zgn de gezonken schepen op mgnen geloopen, volgens de Tnrksche door het vuur uit de forten tot zinken gebracht. Hoe het eigen- lijk is doet weinig ter zake, een feit blijft hetde schepen zgn verloren. Het bericht der admiraliteit noemt de verliezeD der Engej^chen niet zwaar, maar de bemanning van net Fransche schip is bijna geheel omgekomen. De //Ocean" was 12.950 toD, in 1897 te water gelaten, bewapend met 4 kanonnen van 30.5 centimeter, 12 van 15, 10 van 8, 6 van 4.7 centimeter en 4 torpedolanceer- buizen. De bemanning bestond uit 750 koppen. De //Irresistible" was een 9lagkruiser van 15.000 ton, in 1898 te water gelaten, bewapend met 4 kanonnen van 30.5, 12 van 15, 16 van 8, 2 van 4.7 centimeter en 4 lanceerbnizen. De bemanning bestond eveneens uit 750 koppen. De //Bouvet" was 12.007 ton, in 1893 te water gelaten en bewapend met 2 ka nonnen van 30,5, 2 van 23, 8 van 14 cM. en kleiner geschut. De bemanning telde 608 koppen. Van Fransche zjjde wordt bet op een mijn loopen en zinken van de Bouvet" van 0 van 't wrak te hebben opgepikt, nadat het in een strgd was gewikkeld geweest. De seheepskapitein verzekert, dat een reddings- boei en een stuk van een boot, gemerkt //Karlsruhe", opgepikt zgn. Ofscboon in 't bovenvermelde niets onwaarschijnlijks gelege^ is, moet men het bericht toch niet zonder reserve aannemen. Mogeljjk is 't ook, dat de commandant het schip, dat na 9 maanden achtereen op zee te zijn geweest, in een slechten staat moet verkeeren, met opzet op 't land heeft gezet. Het einde van de Dresden". Een telegram uit Lima aan de Londen- sche bladen meldt dat de gewonde officieren van de ^Dresden" die door den Engelschen hulpkruiser //Orama" te Valparaiso werden aan wal gebracht, verklaren, dat de //Dresden" vijf dagen te Juam Fernandez bleef om kolen te laden en te repareeren. Op 15 Maart lag de kruiser op een afstand van 400 meter van de kust voor anker, toen het Britsche eskader naderde en het vuur opende. De bevelhebber van de Dresden" heeft onderdeel was van een algemeen plan. Toen I geprotesteerd tegen de schending van de de Engelschen Woensdagbij Neuve Chapelle op Fransch gebied zegevierend voortdrongen en terrein wonnen, plantte zich deze bewe^ ging ook voort langs de Belgische Yserlinie. De Belgen drongen hier een goed eind naar voren, juist in de bocht, waar de Duitschers onzgdigheid van Chili. De bevelhebber van het Engelsche eskader verklaarde daarte- genover, dat hij bevel had ontvangen de Dresden" te vernielen, waar hij deze ook zou ontmoeten. De bemanning van de //Dresden" vlucht- bevestigd. Maar bet officieele bericht meldt, dat de bemanning gedeelteljjk is gered, wat .een verzaehtende uitdrukking is voor het bijna geheel omgekomen" uit het Engelsche bericht. Verder meldt het Fransche bericht nog, dat de ffGaulois" door het Turksche vuur buiten gevecht is gesteld. De ,Gaulois" is 11.082 ton groot. Ziehier de officieele Engelsche lezing van het gebeurde Nadat het mjjnvegen in de Dardaneilen gedurende tien dagen was voortgezet, had Donderdag een algemeene aanval op de forten plaats. De ^Queen Elizabeth", de ,/lnflixible" de ^Agamemnon" en de /,Lord Nelson" begonnen om elf uur de forten van Tsanak en Kilid-Bahr te beschieten, terwgl de //Triumph" en //Prince George" de batterijen van Daraanus onder vuur namen. Ruim 12 uur werden die schepen door de Fransche schepen //Suffren", z/Gaulois", //Charlemagne" en //Bouvet" in de beschieting bijgestaan. De forten Kilid Babr en Namezieh, die eerst het vuren krachtig beantwoord hadden, zwegen langzamerhand. Alle schepen wer den bij die kanonnade meermalen getroffen. Om balfeen zwegen alle lorten. De Engel sche schepen werden toen door de Venge ance", de //Irresistible", de //Ocean", de z,Swiftsure" en de „Majestic" vervangen. Bij het verlaten van de zeeengte liep de ^Bouvet" op een drijvende mijn die ont- plofte en het schip binnen 3 minuten deed zinken. Om halfdrie werd van weerskanten het vuren hervat, terwgl de mijnvegende treilers hun werk weer opnamen. Omstreeks 4 uur raakte de /Irresistible" uit de slaglinie, sloeg zwaar over en zonk bij 6 uur. Vermoedelgk ook tengevolge van de ontploffing van een mijn. Even later zonk ook de f/Ocean" door dezelfde oorzaak. Er was echter tijd om bijna de geheele bemanning van beide schepen te redden. De //Gauloia" en de //Inflexible" werden door Turksefc v r zwaar beschadigd. Toen de duisternis inviel, eindigde de beschieting. De ./Queen" en de Implacable," Engel sche slagschepen, zijn reeds onderweg, zoodat weldra de Engelsche vloot weer dezelfde sterkte zal hebben. Het Turksche hoofdkwartier meldt aan- gaande het voorgevallene, dat een vijandelijke vloot, bestaande uit 16 pantserschepen, w. o. 4 Fransche, 3 kruisers en verscheiden torpedojagers, om 11 uur Donderdag't vuur op de zeeengte opende. Om 3 uur in den namiddag trok een deel van de vijandelijke vloot terug tot buiten het bereik van het vuur van de batterijen. Acht pantser schepen zetten de beschieting met lange tusschenpoozen voort, tot zjj om zes uur het vuur staakten en zich verwgderden. Behalve de Fransche pantserkrniser z/Bouvet", werd een vijandelijke torpedo- boot tot zinken gebracht. Een Engelsch pantserschip van het type //Irresistible werd zwaar beschadigd en helde zoo sterk naar bakboordzijde over, dat de kanonnen in het water schenen te duiken. Het schip was niet in staat eenige beweging uit te voeren. Een andere pantserkruiser, de /Africa", werd op dezelfde wijze beschadigd en helde naar een kant over. (Men weet uit het voorafgaande, dat niet de //Africa", maar de #Ocean" gezonken is. Hij verwijderde zich met groote moeite buiten het bereik van de Turksche pro- jectielen, waarvan vele ook andere schepen troffen. De aangerichte schade kon niet worden vastgesteld. De hevige strgd, die zeven uur duurde, eindigde met een over- winning van onze forten. Met uitzondering van een lichte bescha- diging van eenige der Turksche veldwerken, leden wg geen schade, zegt het 1 urksche hoofdkwartier. Een later, niet officieel bericht meldt nog dat er twee Engelsche schepen, welke reeds beschadigd waren, door het vuur der Turksche batterijen tot zinken zijn gebracht. Volgens bericht van de Engelsche admi raliteit is bet verlies der schepen veroor- zaakt door mgnen, die op den stroom af- dreven in deelen van de zeeengte, die te voren waren schoongeveegd. Dat gevaar zal bijzondere maatregelen vereischen. Omtrent dezen aanval door de vloot wordt van particuliere zijde uit Londen aan de N. R. Ct. het volgende bericht uit Tenedos, een eiland van Aziatisch Turkije, geseind Na verscheidene dagen van werkeloosheid van de groote schepen werd door de admi- raals vlootraad gehouden en in overeen- stemming met de bevelhebbers van de strgdkrachten te land werd besloten om heden een poging te wagen, de zeeengte te water te forceeren. Ik wist van deze beslissing af en stond vroeg op om mij naar den berg Elias te begeven, de eenige verhevenheid op dit eiland en waarvan de top zich 1600 voet boven de zee verb eft. Men heeft er een prachtig uitzicht op den ingang der zeestraat en daar de berg aanzienlijk hooger is dan de heuvels op den Aziatischen oever, kan men er de plaatsen Tsjanak en Kilid Bahr zien, die o. s. op den Europeeschen en den Aziatischen oever van bet Nauw liggen. Men zag ook viervijfden van het eerste bassin der Dardaneilen, van Koem Kaleh en Sed Z1 Bahr tot aan het Nauw. De schepen raakten eerst uit het zicht, toen zij dicht langs de kust van de baai van Erenkeui hielden. Om 9 u. 's morgens stoomden 6 Engelsche oorlogsschepen van hun ankerplaats op, die juist aan den voet van den berg Elias ge legen was, en begaven zich naar den ingang van de Dardaneilen, op een afstand van 3 mglen door het Fransche smaldeel gevolgd, bestaande uit de Suffen, Bouvet, Charle magne en Gaulois, in deze volgorde. Om 10,20 vm. voer het Engelsche eskader door den ingang van de straat, de Inflexible voorop, dan volgden, twee aan twee, vier schepen en ten slotte de Queen Elisabeth. Den ingang doorgestoomd hebbende ver- anderde het eskader van opstellinghet spreidde zich waaiersgewijs uit. Om 10,40 loste het voorste schip twee schoten. Vervolgens verdwenen 3 schepen, dicht onder de kust van de Erenkeui-baai varende, uit het gezicht. Middelerwgl was het Fransche eskader, achter elkaar varende, door den ingang gevaren. De Engelsche schepen begonnen nu op de lorten en batterijen van Kilid Babr en Tsjanak te schieten, maar aanvankelijk was het vuur van weinig beteekenis er vielen ongeveer twee schoten in de minuut, van alle zes schepen te zamen. Om 11.15 gingen de Engelsche schepen vlug schieten. Uit de richting was op te maken, dat het doel een Turksch oorlogs schip was, maar de afstand was te groot om uit te maken wat soort schip zich om de punt van Kilid Bahr vertoonde, keerde en weer verdween, geweldige rookwolken uit zgn schoorsteenen opjagende, waaruit bleek hoeveel haast het maakte om weg te komen. Om half twaalf voormiddags waren de Engelsche schepen opgesteld in een lijn, die zich uitstrekte dwars over de zeestraat en begon van verder boven het dorp Eren keui tot den tegenovergestelden oever. Spoedig daarop begonnen de schepen een goed onderhouden vuur af te geven tegen de beide forten Kilid Bahr en Tsjanak. Plotseling schoten uit het laatstgenoemde fort ontzettende vlammen op, gevolgd door een dichten rook. Het leek of er een ontploffing had plaats gehad, waarschgnlgk van een kruitmagazijn. Om tien minuten voor twaalven voor middags kwam het Fransche smaldeel zich bij de Engelsche schepen voegen en begon ook op te treden. Om twaalf uur's middags begonnen de Turken snel van antwoord te dienen. Duidelijk waarneembaar spoten zes groote waterzuilen ter weerszijden van een van onze schepen op en een weinig later was duidelijk te zien, dat een Turksche granaat een van onze schepen had getroffen. Hierdoor ontstond brand aan boord, maar vijf minuten later was de brand gebluscht en men nam weer de vuurstralen van de vurende kanonnen waar. Om tien minuten over twaalven stegen vlammen en rook uit een van de Fransche schepen op. De geestelgke van het Fran sche hospitaalschip Canada, die naast mij zat, zeide dat hij dacht dat het de Bouvet was. Dit schip verliet de linie en verdween uit het gezicht in de richting van de kust van de baai van Erenkeui. Juist op dat oogenblik verlieten een watervliegtuig en een gewoon vliegtuig een beneden ons geankerd schip zij vlogen over de schepen- linie en verdwehen op grooten afstand in de richting van de engte. Van half een tot half twee werd de be schieting zeer hevig. De Turken beant- woordden het vuur ook krachtig. Men zag groote waterhozen van neervallende granaten boven de linies der schepen en enkele ervan hadden op sommige schepen uitwerking. Natuurlijk was het op den afstand vanwaar ik dit waarlijk indrukwekkend schouwspel gadesloeg, moeilijk om te onderscheiden, welk schip in het bijzonder geraakt werd. Aan den anderen kant kon de doodelijke uitwerking van het vuur van de schepen op het land opgemaakt worden uit de massa's zwarten rook, die opstegen als er een treffer insloeg. Drie schepen trachtten naderbij te komen. Om half twee verminderde het vuur en werden soms af en toe door de forten en de schepen schoten gelost. Op zeker oogen blik zweeg het vuur van de schepen geheel, maar gingen de Turken met vuren voort. Een derde smaldeel van zes Engelsche schepen verliet de reede van Tenedos om kwart voor tweeen en stoomde langzaam naar den ingang. Er opereerden toen zestien linieschepen en kruisers in de eerste kom van de straat. Om 2.45 namiddag bleken twee schepen de engte dichter te hebben genaderd, het- geen wederom een intense activiteit der Turksche batterijen uitlokte. Ik zag dat deze schepen elk twee treffers kregen. Gedurende tien minuten steeg rook uit deze vaartuigen naar boven. Op de wateropper- vlakte, die in mijn gezicht lag, waren om 3 uur namiddag nog slechts drie schepen zichtbaar. Behalve de Qufeen Elisabeth, die, liggeride bij Kam Kaleh, voortdurend bleef schieten, waren ook de meeste andere schepen, die bij de baai van Ereukeui vlak onder de kust bleven, aan mijn gezicht onttrokken. 'Even na drieen veroorzaakte een granaat van de Queen Elisabeth een nipuwe ont ploffing bij Kilid Babr en wederom zag men geweldige vlammen, schijnbaar zoo hoog als een berg, gevolgd door een rook- wolk. Op verschillende plaatsen, zoowel bij Kilid Bahr als bij Kaleh Sultanieh (Tsjana) was nu brand. Om half vijf begonnen plotseling van twee plaatsen vlak voor Kephez Boernoez twee Turksche batterijen, een van drie en een van twee kanonnen, te vuren. m 'II i1 IW "TWfBTHT MFay" T dHlVJKffiT*Kit?*TTTBT^" Burgemeeater en Wethouders van TER NEUZEN, fcrengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennia dat bij hen ia ingekomen een ▼erzoekschrift om vergunning voor den verkoop ▼an aterken drank in het klein van ADRIANA PIETERNELLA LEUN1S, weduwe van Abraham ▼an Overbeeke, wonende te Ter Neuzen, voor de kelderlokaliteit van het perceel plaataelijk gemerkt 38 en gelegen aan de Westkolkatraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking mi geachied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij Burgemeeater en YY et- houdera bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 15 Maart 1915. Burgemeeater en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeestftr, L. WABEKE, Secretaris. 1 I il 11 7" L11 AT 1 11 I 'I J 1- nr> v, I 'Lili I Ia t-tArrn! Lnnh/n" rrn n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1