ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6199. Donderdag 18 Maart 1915. 55e Jaargang. Aanbesteding". DRANKWET. eene partij ROGGE De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN T Telefoon 25. Bit Blad verschijnt Maandag-, Woensfiag- en Vrydagavond, uitgezonderd op Feestdagen, isij de Firma P. J. VAN DE 8ARDE te Ter Nenzen. het maken van eene aanleg- plaats voor veerschniten in de Oamperiandsohe havengeul tus schen de djjkpalen 57 en 60 aan den zeedijk van den Onrush polder te Camperland, gemeente Wissekerke, met bijkomende werken, in drie perceelen. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /l.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij dfrecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. 10.000 K.G. Een gift van de Koningin, Ouderdomsrente. De algemeene toestand. Van de Zeeuwsch-Delgische grens. De sfrijd in Frankrijk, ■Ill IHMMIIIIM WII piwrwn NEUZENSCHE Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland zal op Woensdag 31 Maart 1915, des voormiddags te 11 uren, in de Abdg te MIDDELBURG, worden aanbesteed: De aanbesteding zal bp enkele inschrgving gesehieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provineiale Griffie van Zeeland te Middelburg, btj den Hoofdingenieur van den Provineialen Water- staat te Middelburg, bij den lngenieur van den Provineialen Waterstaat te Goes en bij den Opzichter van den Provineialen Water staat te Colijnsplaat. Het is, zoolang de voorraad strekt, ter Provineiale Griffie verkrijgbaar met teeke- nintten voor ft,— en zonder teekeningen voor f 0,40. De aanwijzing zal plaats hebben op Woensdag 24 Maart, des namiddags te half twee uren. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uren des voormiddags van den dag der besteding ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zgn te bekomen bij den Hoofdingenieur en den lngenieur voor- noemd. Middelburg, 12 Maart 1915. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Burgemeester en Wethouders van TER,NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drank wet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van ADRIAN A P1ETERNELLA LEUNIS, wed uwe van Abraham van Overbeeke, wonende te Ter Neuzen, voor de ielderlokaliteit van het perceel plaatselijk gemerkt 38 en gelegen aan de Westkolkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking ie geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelgk bij Burgemeester en Wethouders tezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 15 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretarie. I de Wyckerslootb, die dit ook wel zal aan- I schoon gehouden er waar de man op tgd van De BURGEMEESTER Zaamslag maakt bekend, dat bg bij inschrijving zal trachten te verkoopen: Gezegelde inschrgvings-biljetten worden ingewacht voor of op 23 Maart a.s., des voormiddags ten 10 live, Nadere inlichtingen zgn te bekomen ter Secretarie der gemeente. Zaamslag, 17 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, J. DE FEIJTER Pzn. TWEEDE KAMERi Vergadering van Dinsdag 16 Maart. De Voorzitter, de heer Mr. Goeman Borgesius, stelt, volgens het verslag der H. Crt., voor, na het wetaontwerp der voorwaardeiyke veroordeeling de wgziging der Vermogensbelasting aan de orde te stellen. Aldus wordt besloten. Aan de orde is de voortzetting der behan- deling van het wetaontwerp tot vaststelling van v nadere strafrechterlgke voorzieningen betreffende veroordeelingen, waarbij de straf, tenzg de rechter later anders beveeit, niet wordt ondergaan, de betaling van geld- boeten en voorwaardelgke veroordeeling." De heer Limburg bestrgdt de opmer- kingen van den heer Lohman, die had gezegd, dat het instituut der voorwaarde lgke veroordeeling niet past in het straf- recbt, als men aanneemt, dat het straf- recht van goddelgken oorsprong is. De heer nemen, evenals de heer Lohman, acht het instituut met de klassieke theorie zeer wel vereenigbaar. De leden der commissie voor zedelgke verbetering der gevangenen, die van verschillende politieke richting waren, spraken zich ook voor het stelsel uit. Vol gens het standpunt, dat de heer Lohman in deze inneemt, zou het Openbaar Minis- terie ook het recht missen, in een gegeven geval een misdrgf onvervolgd te laten, maar tegen dit recht heeft de heer Lohman zich nooit verzet. De heer Limburg sehakelfc het argument uit, dat de voorw. veroordeeling dienen moet ter vervanging der korte vrijheidstraffen. Voor spreker moet ze ingevoerd ten eerste omdat er van tijd tot tijd onnoodig is ge- straft, er zijn situaties, waarin een beklaagde zijn later leven nooit meer geraakt. in Straf zou bierin alleen noodig zijn, als men op 't standpunt van vergelding staat. Doch ie verbeteren valt hier niet. Ten tweede kunnen bijzondere voorwaarden des reehters bg zijn voorw. veroordeeling de straf zoo zwaar maken als een korte vrgheidstraf, indien ze werd uitgevoerd. De rechter doet voorw. veroordeeling als gunst maar let niet alleen op den bekl., doch ook op het alge- meen belang, de omstandigheden en den aard van het misdrgf. Er zgn naturen, die men niet met het zitten in de gevangenis vertrouwd moet maken. Dan juist gaat de invloed van het gevangenisleven volkomen te niet. Doch juist dan ook doet voorw. veroordeeling vanwege de reclasseering ontzettend veel goed. Minister Regout dneg in zijn wetsont- werp het patronaat over den voorwaardelijk veroordeelde aan de reclasseeringsver- eenigingen op. 't Groote gevaar, hierin gelegen, was, dat de gouverneur den ver oordeelde zou gaan bedilleu. De heer Lohman had big moeten zgn met de verandering door Minister Ort, die deze beperking der individueele vrijheid verhinderde. In stede daarvan richtte hg de pglen van zgn vernuft op de bepaling en sprak van veroordeelden als van rijke lui's-zoons, die ook gouverneurs hebben. Spreker's bezwaar tegen het wetsontwerp is o. a., dat het geen naam heeft. Een onjuiste naam voor een wet is beter dan naamloos. Voorts moeten reclasseerings- vereenigingen worden gehoord door den rechter, die niet steeds met den persoon van den beklaagde bekend kan zgn. Tevens betreurt hg, dat de voorw. veroordeeling zich slechts over straffen van 1 jaar uitstrekt. Dat in het wetsontwerp de term-reclas- seering in het geheel niet voorkomt, noemt spreker een kapitale fout. De heer Schenrer merkt op, dat tegen- woordig veelal de misdadiger in een soort van dramatisch gejank wordt beschouwd als een voorwerp van medelgden en deernis en de psychiater wordt naast, bgna in plaats van den rechter gesteld. Door het nieuwe instituut komt in het strafrecht een ziekelgk en sentimenteel element. De consequentie van dit systeem is, dat iemand, die diefstal pleegt, aan voldoende fondsen moet worden geholpen, enz. De eerste eisch in de op- voeding is, dat de leerling de overtuiging wordt bggebracht, dat wat wordt gezegd, ook wordt uitgevoerd. Dit beginsel wordt in het nieuwe instituut gemist. Spreker acht veel bezwaren aan het wetsontwerp verbonden te zijn. De heer van Raalte merkt op, dat er niet bet minste bezwaar bestaat, de uitdrukking ^voorwaardelgke veroordeeling" in de wet te doen opnemen. Spreker wgst er op, dat de voorwaardelgke veroordeeling wel degelijk een straf is, al wordt de vrgheidstraf, die er mee gepaard kan gaan, niet uitgevoerd. De vrijheidstraf is uiterst wreed. Ieder, die een gevangenis heeft bezocht, komt onder den indruk van het sombere gebouw met de cellen. Eens zal tegen deze straf een reactie komen gelgk die ook tegen de wreede straffen van vroegere tgden is ontstaan. Spreker eindigt met te verzekeren, het ontwerp te zullen steunen, al zon hg liever hebben gezien, dat aan den delinquent geen bgzondere voorwaarden waren gesteld. De heer Hugenholtz zegt, van oordeel te zgn, dat een verbetering van ons gevangenis- stelsel had moeten voorafgaan aan de voor waardelgke veroordeeling, al juicht hg de laatste als correctief van ons gevangenis- stelsel van harte toe. De heer Lohman noemt de straf een vergelding. Spreker vraagt, wat het vergeldende is, als men iemand in een kamertje zet, dat goed wordt zijn middagmaai krggt De heer Lohman AHemaal onthoofden De heer Hugenholtz: Ik waarlgk niet. Veeleer kan dat uw standpunt zijn, als ge de straf als vergelding beschouwt. Spreker is voor verbetering van gevan genen. Echter niet voor »zedelijke verbe tering". Want die term houdt in zede lgke schuld en die is bij de gevangenen, die door armoede, gebrek aan ontwikkeling, gemis aan vakkennis, tot de misdaad ge- raakten, veeial afwezig. In het bgzonder juicht spreker de bepaling toe, dat de voorwaarden, door den rechter aan den veroordeelde opgelegd, niet be- lemmerend op de vrijheid van den laatste mogen werken. Spreker denkt aan het geval van een vakvereenigingsleider, die, door hartstocht tot opruimg verleid, voor- waardelgk wordt veroordeeld, maar zich niet meer aan vakvereenigingsbelangen zou mogen wgden. Spreker vindt het een groote verbetering, dat een veroordeelde niet meer als recidivist zal worden aangemerkt, wanneer hg, na goed volbrachten proeftijd, opnieuw een misdrgf pleegt. De Koningin heefteenbedrag van 25.000 geschonken aan de Nationale Vereeniging tot Steun aan Milicieus. Daar is gebleken, dat een niet onbelang- rgk aantal ouden van dagen niet tgdig, dat is voor 3 December 1914, een rente-aanvraag heeft ingediend, heeit de Rgksverzekerings- bank zich de vraag gesteld, wat alsnog tot bet verkrggen van een rente zou kunnen worden gedaan. Nu eens was de vertraging ontstaan, doordat de stukken niet tgdig gereed waren, dan weer hadden belanghebbenden zich te elfder ure aangemeld, of waren door de tusschenpersoon teruggewezen. Ten aanzien van deze gevallen zal het standpunt worden ingenomen dafc alleen die aanvragen ont- vankelgk zgn te achten, ter zake waarvan voor het verstrijken van den termijn daadwerkelgke stappen tot het doen van aanvrage bij den tusschenpersoon zgn gedaan, hetgeen dan ten genoege van de Rgksverzefeeringsbank aannemelgk moet worden gemaakt. Zulks kan gesehieden, door b.v. over- legging van schriftelgke verklaringen van tusschenpersonen, belanghebbenden of van derden, welke verklariugen zoo noodig in onderling verband beschouwd, voldoende aanwijzing moeten opleveren, dat de voor- bereidende stappen althans tgdig zgn gedaan. In alle andere gevallen zullen de aan- vragers in hun verzoek niet-ontvankelgk worden verklaard, welke beslissing dan door hen aan het oordeel van den beroepsrechter kan worden onderworpen. Zeep en lijnolie. We staan vermoedelijk binnenkort voor een nieuw record: de lijnolieprijs dreigt hooger te worden, dan hij ooit te voren was, en is nu ruim dubbel zoo hoog als de laatste maanden voor en de eerste tijdens den oorlog. De momenteele noteering be- loopt thans reeds 58 per 100 K.G. ter- wijl het prijsniveau omstreeks Januari tot October ca. 27 5/ 29 bedroeg. De oorzaak van deze ongekende prijsstij- ging op 2 Januari 1905 gold lijnolie 14,621/a is tweeerlei: de verhoogde prij- zen van lijnzaad en de buiten alle verhou- ding groote vraag naar lijnolie in Duitsch land. Duitschland neemt elk quantum af tot elken prijs en de olieslagerijen beleven dan ook een gouden tijdperk. De omstandigheid, dat Duitschland elk quantum olie af neemt, is deze: de aanvoer van lijnzaad naar onze oostelijke buren staat vrijwel stop, en in verband met den oorlogs- toestand bestaat daar een steeds toenemen- de behoefte aan glycerine, die uit de lijnolie gewonnen wordt, en gebezigd wordt voor het vervaardigen van dynamiet. Intusschen, de prijsstijging van de lijnolie is voor den doonsnee-burger verre van aan- genaam. Elke gulden toch, dien de lijnolie duurder wordt, be tee ken t dat de zeep met 0,40 opslaat. De lijnolie is sinds Augustus met 30 de 100 K.G. opgeslagen, de zeep is mits- dien 12 cts. per kilo in den groothandel duur der geworden. Omstreeks Augustus kostte de zeep in den kleinhandel vrijwd alge- meen 20 cts. per kilo; onze huismoeders kunnen er zich op voorbereiden, dat de Mi nister van Landbouw, die de vorige maand den maximum-zeepprijs al op 26 cts. per kilo bracht, dezen thans tot 32 cts. zal ver- hoogen. Ons volk betaalt thans per week alleen voor zeep reeds 50.000 meer dan voor den oorlog. Dringend noodig is daarom een regeling, om de prijzen tot wat normaler verhoudin- gen terug te brengen, bijv. de uitvaardiging noodig van een beperkt uitvoerverbod van lijnolie en wel in dier voege, dat consenten tot uitvoer zouden gegeven worden voor die lioeveelheid, welke niet voor binnenlandsch verbruik noodig is, en onder voorwaarde, dat de olieslagerijen bereid waren de voor binnenlandsch verbruik benoodigde partijen tegen lager prijs te leveren dan zij in Duitsch land maken. Minister Postliuma zal een geheel volk aan zich verplichten, indien hij hier regel end zou willen optreden. (T e 1.) Uitvoer van stroo. Op het adres van beheerders van de spe- culatieve stroocartonfabrieken in de provin- cie Groningen aan den Minister van Oorlog, om den uitvoer van stroo uit ons land niet meer toe te staan, heeft de Minister geant- woord, dat hij voornemens is, voorshands geen vergunning tot uitvoer van stroo van eenige beteekenis af te geven. De represaillemaatregelen der Entente. De „Tel." meldt uit Parijs, dat de Fran- sche regeering, "bij de uitwerking van haar nieuwe bepalingen op de aanhouding van schepen, rekening heeft gehouden met de desiderata van den Nederlandschen handel en scheepvaart, zooals liaar die door de Fransche legatie te 's Gravenhage zijn uit- eengezet. Het blad meent, dat de concessie, die de geallieerden Nederland zullen verleenen, liierop ncerkomt, dat alle goederen, waar van gebleken is, dat zij Nederlandsch eigen- dom zijn, of door betaling in Nederland- sclie handen zjjn gekomen, een en ander ter beoordeeling door de geallieerden aan de Nederlandsche Overzee Trust Maatschap- pij overgelaten, zullen verscheept mogen worden, zonder dat er van aanhouding of confisceeren sprake zal zijn. Bij de onder- handelingen tusschen betrokken partijen wTerd van de zijde van de N. O. T. M. g<^ wezen op het groote nadeel, dat vooral onze kolonien van de represaille-maatregelen zou den ondervinden. Verbod van uitvoer van kolen. Door de Duitsche regeering is het verbod van uitvoer uitgebreid tot dat van steen- kolen, anthraciet, bruinkool, cokes, kunst- matig vervaardigde brandstoffen, met inbe- grip van steenkolen en bruinkolen. Tegelijkerlijd zijn opgericlit bemiddelings- bureaux lot regeling van den kolen-afvoer voor het binnen- en buitenland, waardoor eene goede verzorging van ieders behoeften verzekerd wordt. Men wil hierdoor voorkomen, de levering van speciale soorten kolen aan den vijand en verkrijgen een ruil-object, als tin, rubber, aardappelen en levensmiddelen, waarvan de uitvoer is verboden. De berichten over de gebeurtenissen op het westelijk oorlogstooneel zijn, zoo schrijft het „AIg. Hbl.", nog steeds van groote kort- heid belialve dan de particuliere mede- deelingen over de Engelsche successen bij Neuve Cliapelle. Deze vooruitgang, door de Engelschen met ec-nigen oplief gerneld, heeft de Engelsche linie slechts eenige honderden meters verplaatst. Voortdurend wordt er nog gevochten tusschen Neuve Chapelle en Aubers, in de richting van den spoorweg naar Rijssel. Maar belangrijke overwinningen worden er niet meer behaald. Ten Noorden van Armentieres, tusschen die plaats en Yperen, hebben de Duitschers een aanval ondernomen bij St. Eloy, dat door de Engelschen werd verdedigd; de aan val werd met zooveel kracht doorgezet, dat de verdedigers werden teruggedrongen. Doch bij een tegenaanval werd het verloren tex-- rein heroverd. Dit is de gistcren door de Duitschers gemelde aanval op een hoogte ten Zuiden van Yperen, die aanvankelijk goed vooruitging, maar volgens het officieele Fransche bericht ten slotte werd afgesla- gen. Voorts werd op enkele plaatsen gevoch ten, werden aanvallen ondernomen en afge- slagen, doch veranderde de toestand weinig. Het gisteren onlvaqgen officieele Duitsche bericht over den terugtocht van het lOe Rus- sische leger toont, dat de toestand in het Oosten toch wel eenigszins anders is, dan de officieele Russische berichten deden ver- moeden. Terwijl de Russische berichten den indruk maakten, dat de aanval der Duit schers door de Russische versterkingen ge heel was afgeslagen em de legers van Below zich tot de verdediging moesten bepalen, blijkt uit dit Duitsche bericht, dat het snet gevormde nieuwe lOe Russische leger door de Duitschers, 'die verleden week Dinsdag tot het offensief overgingen, werd overvleu- geld en tot den terugtocht werd genood- zaakt, met achterlating van vele hondc-rden gevangenen en ten grooten voorraad geschut en legerbehoe'ften in handen der Duilschei^s. Door dezen Snellen terugtocht stelde het lOe leger de flank bloot van het 2e leger, voor welks bescherming liet motst zorg dragen. De gevechten, die daarvan het ge- volg waren, leidden tot een ei-nstige neder- laag van het 2e korps, dat den vijand in westelijke richting vermoedde en zich in di^ richting *voor het gevecht ontwikkelde, en zeer plotseling uit het Noorden werd aan- gevallen. Woensdag reeds waren de Russen, om een nieuwe omsingeling te voorkomen, op den terugtocht over de geheele linie. En door deze manoeuvre alleen kon het Russische leger opnieuw aan een groote nederlaag ont- gaan. Bij de vervolging werden nog 5000 gevangenen gemaakt en vielen opnieuw ka- normen en mitrailleiu-s den Duitschers in handen. Het gevolg daarvan is, dat de Duitsche troepen, volgens een Russisch bericht, hunne artillerie dichter bij de vesting Osowietsj konden brengen, en ook op andere punten konden vooruitgaan. Zij naderden zelfs bij Soniondz de rivier de Bohr, doch werden hier door het Russische vuur tegengehou- den. In den boog van den Weichsel worden, vol gens de Russische mededeelingen, tegenover Warschau nieuwe zware artillerie in stelling gebrach t. En in de Karpathen worden de bewegin- gen door de zware sneeuw belemmerd. De Oostenrijksche berichten maken melding van verschillende Russische aanvallen op de pas- hoogten, die werden afgeslagen. Om Przemysl en in Galicie hebben slechts arlilleriegevechten plaats. Men schreef Zondag van de Zeeuwscli- Belgische grens aan de „N. R. Crt.": Wat er eerstdaags staat te gebeuren in Belgie weet men niet, maar dat er iets zal gebeuren wordt verwacht. In alle grensge- meenten en omgeving worden toebereidse- len gemaakt voor het inkwartieren van vele soldaten. Te Maldeghem, waar anders ge- regeld zoo wat 200 soldaten ingekwartierd zijn, komen er nu 600; ook in het naburige Eecloo wordt alles in gereedheid gebracht om eerstdaags een grooter troepenmacht onder dak te brengen, waartoe zelfs de kex-- ken ontruimd moeten worden. Ook in net naburige Middelburg in Vlaanderen, West- kapelle, Knocke en Heijst worden veel sol daten verwacht. Ook de vliegmachines wijzen er op, dat er wat op til is. Zaterdagnamiddag is hoogst- waarsehijnlijk weder een Duitsch vliegtuig langs de kust en over de Schelde komen vliegen. Tot die vekonderstelling komt men, omdat toen de vliegmachine over Knocke kwam, de Duitschers er niet op geschoten hebben. Dit vliegtuig werd ook waargeno- men te Ter Neuzen en het is over de Schel de en Breskens langs de kust gevlogen naar Belgie. Zondagavond omstreeks half acht hoorde men weder het geronk van een vliegmachine of luchtschip, maar door de duisternis kon men niets onderschcideu. Wel werd maar altijd door met het zoeklicht gewerkt in de richting van Heijst, ook Zatei'middag werd te Sint Kruis een luchtschip waargenomen boven Belgie. Er worden druk verkennin- gen gedaan. Zondagmiddag hooi'den wij op den weg van Aardenburg naar de grens steeds ka- nongebulder. En thans nog op dit oogen- blik, 11 ure 's avonds, werkt men nog met het zoeklicht en hoort men kanonvuur. Het offensief der Engelschen bij La Bas- see, heeft geleid tot de verovering van het dorp Neuve Chapelle. Het Engelsche Ministerie van Oorlog deelt mee, dat de vijand Zaterdagmiddag in de streek van La Bassee hevige legenaanvallcn deed, waaraan versclieiden zwakkere tegen- aanvallen, vroeger op den dag, waren voor- af gegaan. Zij werden alle afgeslagen. Te oordeelen naar waarnemingen op vci-- schillende punten van het veld, en afgaan- de op mededeelingen van krijgsgevangenen, van wie er thans 1720 gevat zijn, moeten de verliezen van den vijand zeer zwaar zijn geweest. Zij kunnen in drie dagen tijds niet veel minder dan 10.000 man hebben be- dragen. Aan het station le Douai is op den och- tend van 14 dezer door onze vliegtuigen een trein vernield. Uit Havre wordt d.d. 14 dezer gemeld: Tweeduizend Duitschers, die door de En gelschen krijgsgevangen waren gemaakt, zijn hier aangekomen, op den doortoeht naar Engeland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1