De krygsMrijven. Wellicht is hier echter de weasch de vader der gedachte. Want evengoedzou hetkunnen zijn, dat Bulgarije uit vrees voor een ver- nienwden inval van Roemenie in den rug zich onzgdig zou houden, vooral indien Griekeniand te Sofia een verklaring zou afleggen, dat het op den Balkan niet naar gebiedsvergrooting streeft of zelfs bg een leidelijke houding van Bulgarije, ter wille van zgn vooruitzichten in Klein-Azie, aan dat land ten opzichte van Macedonie eenige concessies belooft. Doch ook ingeval dat Bulgarije zich onzgdig houdt, zou het Grieksche leger wellicht elders grootere diensten aan de entente kunnen bewijzen dan bij de Dardanellen, bijvoorbeeld zou het, met het Servische leger vereenigd, in Hongarije kunnen vallen. Dit geldt natuurlijk alleen, wanneer een oorlog tegen Turkije Griekeniand mede in oorlog met Oostenrijk en Duitschland brengt. Maar nog een tweede, machtiger bond- genoot schijnt voor de entente-mogendheden op komst, die wel de benoodigde landings- troepen zou kunnen verschaffen, ltalie. Ofschoon daaromtrent uit den aard der zaak, voor de beslissing is gevallen, geen stellige berichten zgn, mag men toch wel waarschijnlijk noemen, dat ltalie door de Engelsch-Fransche vlootoperaties bij de Dardanellen genoopt, thans er niet ver meer van at is, zich mede in den strijd te storten. Wij wjjzen slechts op een kenschetsend verschijnsel. Het is den lezers wel bekend, dat de overgroote rueerderheid van de Italiaansche bladen van het begin van den oorlog voor de entente-mogendheden heeft geschreven, dat men nochthans in de Duitsche bladen uit de Italiaansche pers vrgwel uitsluitend uitlatingen vond over- genomen. Naar men in de Ochtendbladen mede- deelt wordt thans een blad als de ofifi- cieuse Koelnische Zeitung door de censuur veroorloofd, in geheel andere zin te be richten. De oorlog schijnt in de allernaaste toekomst bezwaarlijk meer te vermijden, zoo verneemt het "blad nu op een eenigszins ingewikkelde manier uit ltalie. Men zou nog kunnen vragen, aan welken kant zal ltalie zich dan scharen, want ondenkbaar is het niet, dat Oostenrijk zich bereid had verklaard ltalie zulke groote concessies te doen, dat het de regeering te Rome ten slotte toch nog het voordeeligst scheen aan de zijde van het verbond te vechten. Maar niet alleen dat zulks om andere reden, zoo bijvoorbeeld de stemming des volks, on waarschijnlijk is, ook uit het vervolg van hetgeen het Keulsche blad schrijft, blijkt dat de bedoeling is, dat ltalie op zgn minst tegen Turkije, zoo niet ook tegen Oostenrijk en dus mede tegen Duitschland zal gaan strijden. Immers, zoo schrijft de Kce'nische verder, //de Perseveranza, die Duitschland goed kent en die tot dusver voor de thans" enz. De belangen, weike ltalie in de Oosten- rijksche grensstreken en aan de Adriatische Zee heeft, zijn bekend. Ook in Klein-Azie heeft Italic groote be'aigen, in het bijzonder in het Zuidelijk deel tegenover de twaalf eilanden, die het sedert den oorlog om Tripoli, nog steeds voor Turkije //in bewaring houdt" en bg Adana. ltalie heeft dus alle reden om te zorgen bij de deelpartij een woordje mee te kunnen spreken, en dat te meer als Griekeniand zi :h bij Turkije's vijanden schaart. Immers Griekeniand is in de Middelland- sche Zee Italie's concurrent en in dit bij - zondere geval kunnen de mededingers niet beter concurreeren, dan door zich te zamen op het door de entente benarde Turkije te werpen, ten einde elk een zoo groot mogelijk gedeelte van de buit machtig te worden. Het Orievoudig Verbond. De „N. R. Crt." wijst er op. dat er zich in Duitschland een paar opmerkingen doen hooren over de verhouding tusschen ltalie en O o s t e n r ij k. De „Kreuzzei- tung" schrijft o. m.„Itaiie ziet en dit is voor ons Duitscliers van bizonder be- lang de moreele rechtvaardiging van zijn optreden in 7 van het Italiaansch-Oos- tenrijksche verbondsverdrag, dat niet al leen het recht tot vergoeding toekende in het geval van gebiedsuilbreiding van een der partijen op den Balkan, doch ook Oos tenrijk en ltalie verbood, iets op den Bal kan te onderriemen zonder loestemniing van den ander. Volgens Italiaansche opvatting heeft Oostenrijk-IIongarije niet in overeeu- stemming met die paragraaf gehandeld, toen het, zonder ruggespraak met ltalie, besloot zijn rekening met Servie te vereffenen. Wat men er in Weenen nu ook op heeft te ant- woorden, het beroep op die paragraaf be- wijst tenminste hoe de stemming in ltalie is en dat wij voor een ernstigen toestandl staan." De „Vorwarts" haalt de woorden van de „Kreuzzeitung" aan en knoopt er dcze op merkingen aan vast: Duitschland staat voor het gevaar dat ook de laatste onzijdig geble- ven groote mogendheid van Europa aan dc zijde van zijn tegenstanders gaat vechten, omdat er tusschen haar en Oostenrijk geen overeenstemming valt te bereiken. De cri sis, die er in de Oostenrijksch-Italiaansche onderhandelingen is ontstaan, kan echter slechts dan tot een openlijke breuk leiden, wanneer of ltalie onvervulbare eischenstclt of Oostenrijk zonder rekening te houden met de eischen van den algemeenen toestand op vervulbare eischen niet ingaat. „IIet geschil tusschen de vroegere leden van het drievoudig verbond raakt de Duit sche belangen ten nauwste. Duitschland, dat voor het behoud van Oostenrijk alles heeft gewaagd, heeft het recht te verlangen dat dit geschil in overeenstemming met de Duitsche belangen wordt beslecht. Hoe men ook over de moreele zijde moge denken, de dwaug van den politieken toestand is stcr- ker dan moreele overwegingen." De Romeinsche correspondenl van de ..Frankfurter Zeitung" beveett den Oosten- rijkschen staatsleden eveneens tegemoetko- ming aan de Italiaansche wenschen inzake de betrokken gebiedsdeelen aan en merkt o. m. op: „Terwijl men er eenerzijds op moet rekenen dat ltalie oorlog zal verklaren wanneer het niets krijgt van hetgeen het verlangt, moet men anderzijds aannemen dat het land geen regeering zal willen steunen die oorlog wil maken, omdat zij niet alles krijgt." Het Engelsche stoomschip ,,Thordis" en een geramde Duitsche duikboot. Het Engelsche blad de Syren and Ship ping", had 500 pond sterling uitgeloofd voor het eerste Engelsche koopvaardijschip dat een Duitsche duikboot tot zinken bracht. Op die premie werd aanspraak gemaakt door kapitein Bell, gezagvoerder van het Engelsche stoomschip »Thordis", die ver- klaarde een duikboot, die een torpedo op hem afschoot, te hebben overvaren. De ,/Thordis" is in het droogdok onder- zocht, waarbij bleek, dat een schroef is afgebroken, en eenkielplaat zwaar beschadigd was, waardoor men aannam, dat de boot over een ander vaartuig heeft geschuurd. De kapitein zal vermoedelijk echter toch zijne premie nog niet kunnen innen, immers, het Wolff-bureau seint, van bevoegde zgde vernomen te hebben, dat de //Thordis" op 28 Februari 1.1. bg Baechy Haed inderdaad een Duitsche duikboot heeft geramd, om ze tot zinken te brengen, doch dat de duik boot slechts geringe averij heeit gekregen en behouden in de haven is teruggekeerd. Duitsche duikboot getroffen Volgens een officieel bericht uit Parijs heeft een schip van een flottielje van het tweede lichte Fransche smaldeel Donderdag in het Kanaal een Duitschen onderzeeer van het type U 2 beschoten. De duikboot, die getroffen werd door drie granaten, dook en verdween zonder een spoor achter te laten. Ontmoeting met een duikboot. De kapitein van het Noorsche stoomschip Roskva, op reis van Caen naar Port Talbot te Swansea binnengevallen, vertelt, dat hij zes mijl uit de Fransche kust een Duitsche duikboot tegenkwam. Toen de Duitschers zagen, dat het schip geen lading had groette ze met de vlag en dook onder Reeds naderden Fransche torpedobooten. Van Duitsche zijde. Kapitein Nilsson, gezagvoerder van een Zweedsche vrachtboot, voer al^us meldt Wolf uit Stockholm op thuisreis van Spanje, Dover voorbij. Daar kwam een troep Engelsche soldaten aan boord, die verklaarden bevel te hebben, op onzijdige Zweedsche schepen mede te varen om Duitsche duikbooten, die in zicht kwamen te beschieteu. Het protest van den kapitein bleef zonder gevolg, evenals de tot den Engelschen officier geuite bedenking, dat de onderzeeer het vuur zou beantwoorden waardoor het schip en zijn Zweedsche be manning in groot gevaar zouden komen De kapitein verzekert bovendien, dat hij een schip van het bekende type der Londensebe kolenschepen ondsr Zweedsche vlag zag varen. Het officieuze Sto.ckholms Dagblad schrijft naar aanleiding daarvan Wanneer het bericht van den kapitein overeenkomstig de waarheid zou blijkeu dan zou een onzijdigheidsschending begaan zijn, welke zelfs in dezen tijd van eb in het volkenrecht haar weerga niet heeft. Een Engelsch schip door een Duitsch luchtschip bedreigd. Naar Reuter uit Londen seint kwam het Britsche petroleumschip in den Humber aan en de gezagvoerder deelde mee dat tusschen Yarmouth en Spurnhead een Duitsch lucht schip drie bommen wierp, maar de kapitein had den tijd om zijn schip in een zig-zaglijn te doen varen en de bommen vielen naast het schip in zee. Als voorzorgsmaatrege werden aan boord de booten in gereedheic gehouden. Nog een Zeppelin in het ongereede. Naar het centrale persbureau te Brusse mededeelt, is het Zeppelin-luchtschip ,/L 8" na een verkenningstocht, Donderdagavonc bg Thienen (Vlaanderen) gedaald en daarbij in de boomen vastgeraakt. Het luchtschip werd daarbij zoo zwaar beschadigd, dat het dadelijk moest worden gedemonteerd. De deelen, die herstel behoeven, zijn naar Duitschland opgezonden. De neutralen in de klem. Het Kopenhaagsche blad Berlingske Tidende laat zich uit Londen schrijven over Engelsche verklaring De neutralen hebben in oorlogstijd geen recht om hun handel als gewooulijk voort te zettenzij mogen met den vijand slechts handelen, voorzoover de koopwaar geen contrabande is en geen blokkade is afge- kondigd. Maar nu sprak Asquith noch van blok kade noch van contrabandenu wordt een geheel nieuw zeeoorlogsrecht geschapen dat veroorlooft neutrale schepen buit te maken als er goederen van den vijand aan boorc zijn. De Engelsche verklaring is dus niet langer een kwestie tusschen Engeland en Duitsch land alleen. Duitschland heeft het recht om zich te beklagen over de schending van tot dusver als zeekrijgsrecht geldende begrip door Engeland, verloren doordat het zel:' tegen het volkenrecht heeft gehandeld. De neutralen hebben slechts het recht nadere verklaringen te vragen, als hun schepen in beslag worden genomen. Engeland zelf kan niet buiten alle Duitsche waren. De Britsche regeering wil den invoer ;oestaan van Duitsche aniline-kleurscoffen, ondanks het verbod van handel met Duitsch- and, zoo is op te maken uit een verklaring van minister Runciman. Die mededeeling van den minister in 't Lagerhuis werkte nogal verrassend, daar, zoo als opgemerkt werd, elk pond, dat Duitschland voor verf ont- vangt, besteed wordt om er kogels en granaten voor te maken om Engelschen te dooden. Merkwaardig was Runciman's verdediging van de opheffing van het ver bod. De verf is noodig voor 't ministerie van oorlog en marine evenzeer als voor nijverheidsdneleinden. Wij moeten sommige goederen uit Duitschland betrekken, zei hij als wij ontplofbare stoffen uit Duitschland moesten betrekken, dan zouden wij't zeker doen. (Gelach). De vergeldingsmaatregelen der geatlieerden. Het oordeel van Wilson. In Amerika is men niet gesticht over Re nieuwe maatregelen ter afsluiting van Duitschland. De „Daily Telegrajti verneemt uit Was hington: President Wilson moet als zijn persoonlijke meening- hebben kenbaar ge maakt, dat veranderjngen in de wijze van oorlogvoering, zooals het gebruik van duik booten en vliegtoestellen, in de regelen der oorlogvoering geen veranderingen wettigen, die de recliten der ohzijdigen aantasten. Op dit punt heeft hij echter veel tegen- stand onhnoct. Wilson geeft zich intusschen rekenschap van het feit dat Duitschland het eerst alle regelen met voeten heeft getreden en hij beseft volkomen dat de entente-mogendhe den in haar recht zijn als zij zich op het standpunl stcllen dat, wanneer een der tegenstanders de regelen van het lournooi schendt, de ander gereehtigd is tot vergel- ding. i>c inodcrne blokkade. Een gezagliebbend Amerikaansch schrijver over oorlogsrecht merkt in de „New-York Herald" op, dat elke groote oorlog verande ringen in de wijze van oorlogvoering heeft gebracht en dat dientengevolge ook de rege len der oorlogvoering telkens zijn herzien. In den oorlog met de zuidelijke staten heeft Noord-Amerika de blokkade-regelen gewijzigd. Het is de Amerikaansche regee ring geweest, die zich lvet eerst het recht heeft toegekend, om een feitelijke blokkade van onzijdige havens uit le oefenen. De duikboot heeft de beslaande blokkade-rege len le niet gedaan. De duikboot-blokkade, afgekondigd door de Duitsche regeering, waarbij geen enkele der voorschriften om- trent aanho'uding van scliip en lading kan worden nagekomen, is een duidelijke tcrug- keer tot de barbaarsclie zeden, doch met het feit heeft men rekening te houden. Engeland en Frankrijk hebben geen blok kade van Duitsche en Oostenrijksehe havens afgekondigd, maar in plants daarvan hun voornemen te kenneii gegeven om alle scire pen aan te houden, welker lading voor den vijand hulp of nut zou kunnen zijn. Zij brengen nu het Amerikaansche beginsel van de ,.voorlgezelte reis" in toepassing, op grond van de noodzakelijkheid, die door het optreden der Duitsche duikbooten is ont staan. Ten tijde van den Amerikaanschen burger-oorlog korf de blokkade worden uit geoefend door schepen, die Voor de geblok keerde havens lagen. De duikboot maakt dit thans onmogelijk. De oorlogsregelen moeten daarom worden herzien. J)e heele Inter nationale welgeving ondergaat een wijziging. Het verslandigste wat de onzijdige staten thans kunnen doen is waakzaam afwachten. De beschaafde krlngen in de Vereenigde Staten zijn vrij algemeen de politick van het waakzaam afwachten welgezind en ook verscheidene dagbladen, docii andere zijn zoo ontsteld over het vooruitzjclit dat Ame rikaansche fabrieken geldelijke yerliezen zul- len lijden, dat zij heftig protesleeren. Tot deze laatste kranten beliooren de ..Sun" en de „World"beide verlangen dat de regee ring langs diplomatieken weg zoo krach- lig mogelijk verzet zal aanteekenen. De „Sun" zegt: De bondgenooten hadden beter gedaan de blokkade af te kondigen De nieuwe maatregelen der bondgenooten zijn onrechtmatig en zouden niet alleen den handel verlammen, doch onredelijk zijn en indruischen tegen den onafhankelijken geest van ons onzijdig volk. Zij vormen een grove benadeeling zoowel als een tastbaar oiirechl De „World": „Dc tegen de onzijdigen ge- richte papieren blokkade van Engeland kan zegt het blad evenmin gedoogd worden als de papieren oorlogszone van Duitsch land. Indien Engeland, met een beroep op represailles, de onwettige maatregelen vau Duitschland met e\ rn onwettige maatrege len vergeldl, waar blijft dan het zedelijke standpunt van Engeland?" De ..Berlingske Tijfende" le Kopenhagen schrijft over de Engelsche verklaring: De onzijdigen worden hierdoor zwaar getrof fen. Zij hebben in oorlogstijd niet het recht hun handel op dezelfde wijze als anders voort te zetten. Zij mogen met den vijand slechts handel drijven in zoo ver handels- ware'n niet als contrabande worden be schouwd en er geen, blokkade is afgekon digd. In het geval van- een blokkade mogen ze met het vijandelijke land in 't geheel geen handel drijven. Nu heeft Minister Asquith noch van blokkade noch van contrabande gesproken. Er wordt echter een gloednieuw zeeoorlogsrechl in T leven geroepen, dat zich een oordeel over onzijdige schepen ver oorlooft. De Engelsche verklaring is dus geen aangelegenheid tusschen Engeland en Duitschland alleen. Duitschland heeft het rechl om zich over een inbreuk op het tot dusver geldende zeeoorlogsrecht door En go land te beklagen, verloren, doordat het zelf tegen het volkenrecht heeft gehandeld. De onzijdigen hebben alleen dan het recht na dere loelichlingen te eischen, wanneer hun schepen in beslag worden genomen. In bet Engelsche Lagerhuis heeft de af- gevaardigde Bull gevraagd of de Engelsche regeering, rekening houdende met het vol kenrecht, volgens hetwelk het de eerste plicht is van dengene die ecu koopvaardij schip aanhoudt, om dit voor een prijsge- recht te brengen, waar het geval kan wor den onderzocht, voorhemens is deze gedrags lijn te volgcn, wanneer zij schepen aanhoudt en opbrengt, die lading vcrvoeren van vser- moedelijk vijandelijke bestemming, eigon- dom of herkomst. Verder vroeg hij pf de regeering voornemens is het prijsgerecht te vragen om zulke lading voor goeden prijs te verklaren, en dc schepen vrij te laten wanneer de onzijdigen de koslen betalen, en, indien niet, wat de regeering voornemens is met zulke ladingen en schepen te doen. Minister Asquith autwoordde, dat de be doeling der regeering zou blijken, zoodra de bepalingen omtrent de represaille-maat- regelen tegen Duitschland zullen worden openbaar gemaakt. Ik kan thans geen nader uitsluitsel geven, zeide Asquith. Oe Duitsche duikboot U 8 in den grond gehoofd. Donderdagmiddag is in het Kanaal, ter hooate van Dover, de Duitsche duikboot D 8, door Engelsche torpedojagers tot zinken gebracht. De uit 4 officieren en 25 manschappen bestaande bemanning is gevangen genomen en te Dover aan land gebracht. Er was daarvoor Vrijdag te Dover veel belangstelling van de zijde der bevolking. De krijgsgevangenen meerendeels //Stevig gebouwde kerels", zegt een correspondent van de Times zijn naar het fort gebracht. De officieren waren gisteren tot dm lunch nitgenoodigd door de artillerieofficieren te Dover. De Times beklaagt er zich over dat het persbureau de plaatsing van het bericht omtrent de U 8 in het nummer van Vrijdag heeft verboden, terwijl de Fransche bladen van dien dag het al hadden opgenomen en ook zelfs een Engelsch, de South Wales Daily News. De aanval op de Dardanelles. Volgens een officieel bericht uit Londen zijn van de Engelsche troepen, die zijti ont- scheept om de vermeling der forten aan den ingang van de Dardanellen te vollooien, Donderdag 19 personen gedood en 25 ge- wond, terwijl er 3 worden vermis!. Vrijdag hebben 3 Engelsche slagsehepen dc forlen Roemilieh, Medjidieh. Ilamidieh en Namazieh bescholen. In het fori Ilami dieh ontplofte liet kruitmagazijn, terwijl de andere forten werden beschadigd. Een ander Engelsch smaldeel maakte een aanvang met het beschieten der verdedi- gingswerken van Smirna. Aldaar werd een fort ernstig beschadigd. De Engelsche admiralileil geeft nog de volgende bijzonderheden over de laatste krijgsverrichtingen tegen de Dardanellen: Woensdag was het tot den middag onmo gelijk iels te ondernemen; toen het wcer, of schoon nog steeds ongunstig, wat was be- daard, liervatlen 's middags de Irresisteble, Albion, Prince George en 9'riumph den aan- val op het fort Dardanos en de verborgen batterijen in de nabijheid daarvan. Deze batterijen vuurdefi minder dan tevoren en werden door de schepen met meer zcker- heid onder vuur genomen. Een watervlieg- tuig, op vcrkenning uitgegaan, wees de plaals aan van verscheidene kampementen en van Iwee batterijen. Donderdag klaarde het weer op en werd het mijnvegen in de zeeengte en de bescliie- ting den gcheelen dag voortgezet. Troepen- afdeelingen werden bij Ivoem Kaleh en Sed- dil Bahr aan land gezet om lid lerrein aan den ingang der zeeengle verder schopn le vegen. Zij onLdekten en yernielden vier snei- vuurkanonnen. Met den vijand, die enkele dorpen bezel hield, kwam het op beide oevers tot schermutselingen. De Sapphire heefl Donderdag ook Verder op de kust een batterij veldgeschut ten Noor- den van Dikcli in de Golf van Adramyti tot zwijgen gebracht. De Prince George beschoot de verdedigingswerken van Besika. Onze verliezen hebben Donderdag 19 dooden, 3 vermisten en 25 gewonden bedragen. Vrijdag begon dc Queen Elisabeth den aanval met ecu indirect vuur op de ver dedigingswerken der zeeengte. Deze aanval werd gesteimd door de houwitsers van de Inflexible en de Prince George De gebombardeerde forten zijn als volgt bewapend: Roemilieh en Medjidieh met 2 11-duims-kanonnen, vier 9.4-duims-, vijf 3.4- duims-kanonnen, het fort Ilamidieh met 2 11-duims-stukken, hot fort Namazieh met een 11-duims-stuk, ecu 10.2rduims-, elf 9.4- duims-, drie 8.2-duims- en drie 5.9 duims stulcken. De Queen Elisabeth heeft 29 salvo's aT- gevuurd. De bevredigende uitwerking van het vuur van de Inflexible en Prince Geor ge is van de Dardanellen uit waargenomen door de Irresistible, de Ganopus, dc Gdrn- wallis en de Albion. Ofschoon op deze door de verdekt opge- stelde batterijen werd gevuurd, zijn zij niet getroffen. De Sapphire heeft opnieuw troepen in de nabijheid van de Golf van Adramyti onder vuur genomen en het militaire slalion I'uz- burna vernicld. Hot Engelsche smaldeel dat voor Smirna is aangekoinen, staat onder bevel van vice- admiraal Peirce. Het bestaat zoowel uit slagsehepen als uit kruisers. Het fort Yeni Kaleh is gedu rende twee uur stelselmatig onder vuur gc nomen. Ofschoon het weer ongunstig was zijn 32 treffers waargenomen. Het fort heeft het vuur niet beantwoord. Het communique bestnit met de woorden: de vernieling van de verdedigingswerken van Smirna is een noodzakelijk deel van de krijgsverrichtingen. Van Turksclie zijde wordt gemeld, dat Vrijdag 7 der grootste schepen van dc vij andelijke vtoot de streek van Gheikly en dc forlen Ivoem Kaleh en Seddil Bahr zon der succes hebben beschoten. Verkennings- afdeelingen die zij hebben getracht te ont- schepen, zijn door het hevige vuur van onze batterijen tol den Lerugtoclit genoodzaakt. Naar de „Voss. Ztg." verneemt was het resullaat van de bescliieting van gisteren der Dardanellenforten volkomen negatief De Turksclie i/alterijen zijn ongedeerd geble- ven en er zijn geen verliezen aan man schappen te belreuren. Blijkbaar is het ook gisteren den Engelschen schepen niet lukt de opstelling der Turksche batterijen te ontdekken. Hun granaten vcrspreiden cnkel schrik onder de bevolking der d0r pen. TER NEUZEN, 8 Maart 1915. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.0 Christian, suud. Laagste barometerstand 754 0 Karlsruhe, Verwachting tot den avond van 9 Maart, Stormaehtige tot krachtige later afnemea. de Oostelijke wind, betrokken tot halfbe- wolkt, waarschijnlgk nog sneeuwbuiej, 's nachts lichte tot matige vorst, om het vriespunt overdag. In de week van 24 Februari tot® met 2 Maart kwamen uit Zeeland It kennis van den centralen gezondheidsran 3 gevallen van typhus of febris typho'ife uit Vlissingen, 3 gevallen vau roodroil uit Middelburg, 1 geval dier ziekte t: Kruiningen en Scberpenisse en 1 gevalva: diphteritus uit Hontenisse, Kapelle n Wemeldinge. Voor het examen nuttige handwerfe zgn te Rotterdam o. m. geslaagd de dame E. M. Eekhout van Aardenburg en J. I German van Oostburg. Aan den Noord-Zeeboulevard tell singen is Zaterdagnaiddag weder een mj: aangespoeld, die Zondag door de marine; weggesleept en onschadelijk gemaakt. Het mijnengevaar. Door vele notabele ingezetenen van Zie rikzee is, naar het R. N. meldt, een reques ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeelai: met het verzoek om, met het oog op k mijnengevaar, de afvaarturen van de prom- ciale booten (dienst Ooster-Schelde) ya: Middelburg naar Zierikzee, te willen ra- vroegen. De boot toch, welke, des namiddagii uur van Middelburg vertrekt komt nuiff den donker op de haven van Zierikzee,& daar zij Donderdagnamiddag weder s. mijn op de Ooster-Schelde passeerde, achtk adressanten in verband met het gevaar re passagiers en bemanning, dit verzoek v. gerechtvaardigd en noodzakelijk. Door het personeel van den provincial! stoombootdienst van de lijn Hansweert- Walsoorden is een ad res aan de directii gericht, om met het oog op het mijnen gevaar niet in donker te behoeven te vara De laatste boot vertrekt. 's avonds kwK voor zeven nog. van Walsoorden nait Hansweert en keert kwart voor negen van- daar nog terug naar Walsoorden. Naar wij vernemen is te 'sGravcnhafi door de Belgische Regeeriiig -Gomi^ gericht, dat zich gelast met het verstrekhr van voorschotlen op iscliuldvorderingen ten taste van den Belgischen Staat. De werkzaamlieden van dit Comite bepa ten zich tot het volgende: Voorschotlen op pensioenen: Het Comiir vers trek t een voorscliot van 75 °/o ovter di vervallen trimesters van alle pensioenen n: overlegging van dc akte van pensioen (of bewijs dat men deze verloren heeft) eneem door den litularis geteekende kwitantn waarui I zijn identiteit blijkt. Voorschotlen op tractementen: Deze zijn in elk geval ondcrworpen aan de bijzondert macliliging van den Minister of de bevoegde autoriteilen. Requisitiebons: Indien in den behoorlij- ken vorm opgemaakt, model 11, llbis en 31 kan het Comite daarop maandelijksche voor schotten verstrekken, welke 10 °/o van hel bedrag niet le boven gaan, met een timid van 1000 franks. De andere requisitiebons moeten door tus- schenkomst van dep Minister van Oorlog worden ingewisseld tegen een betalingsbe- vet. Achtcrstallige renten: Aan inteekenaarsop het Grootboek, wetke naar Nederland ziji uitgeweken, wordt een voorscliot vers tret van 75 q/o van het bedrag van het v|trvalleE semester, tegen ontvangstbewijs en verkla ring, dat de achterstallige renten niet ge troffen zijn door gerechtelijk beslag. Spaarbank en Fosterijen: Het Comite ver strekt voorschotten tot 3/4 van hetgeen dt Belgische vluchtelingen te trekken hebbei als inlegger op de Spaarbank of begunstig de van een postwissel of postbewijs. Betalingsmandaten: Deze zijn betaalba le Havre, tot een bedrag van 10 °/o f maand, met een minimum vau 1000 fraiiF Indien noodzakelijk, kan het Comite op den- zelfden basis voorschotten verstrekken, doen tot 1000 franks maximum. Leeningcn op Effectcn: De BelgischevlucbB telingen, die kunnen aantoonen, daartoe ge noodzaakt te zijn, kunnen geld leenen op Staatsfondsen, Stadsloten, Stukken van Bel- giscli Congo, Buurtspoor- en Spoorweglee- nihgen. De leening, welke wordt aangegaan voor 6 tmatmden, mag 50 0/0 vau den laaist voor den' oorlog genoteerden koers, niet te boven gaan. Het Comite is bevoegd, d-e vol gens contract geleende som ter beschikking te stelten van den teener, naar gdang zijner belioeflen. H Spaarboekjes en in enkele gevallen oot de bewijzen van inschrijving op het Groot boek Zullen worden gelijkgesteld met obli- galies aan loonder, waarop aan den liouder een zeker bedrag zal kunnen worden ter teen gegeven. Den 16 Maart zal een afgevaardigde van tiet Comite zitting houden op het Belgisc Consulaat, alhier, waar hij voor een iedtf te spreken zal zijn. Het Comite is in werking getreden op Maart. KOEWACHT. Vrijdag werd hier eene openbare verga- dering van den gemeenteraad gehoudefl, waarop alle ledeh tegenwoordig waren- Ingekomen was een adres van het getneente- bestuur van Hoek (bij Ter Neuzen) zoekende adhaesie te ve> leenen aan een a-dres aan den Minister van Financien tot iDciijking

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2