ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. HINDERWET. No. 6195. Dinsdag 9 Maart 1915. 55e Jaargang. HINDERWET. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN BIWNENLAND. Is, H,©'^,©i©3a. Telefoon 25. Bit 8!art verschiint Maanilag-, Wosnsdag- en Vriidagavond, nitgezonS jd op Feestdagen, Hi de Firma P. J. YAM DE SANDE te Ter Kenzen. FKPIILETON. De tegenwoordige toestand Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 imr op den dag der uitgave. Het besluit der JVederlandsche reeders. In eene vergadering van reeders, te Amsterdam ten kantore der Nederl. Handels- maatschappij, onder voorzitterschap van den president dier maatschappij, den heer 0. J. K. v. Aalst, gehouden, is besloten aan buitenlandsche afzenders te verzoeken in ban eigen belang tot nader bericht geen goederen uit of via Duitschland naar Neder land te verzenden ter verdere verscheping. Ongetwijfeld heeft dit besluit een zeer wijde strekking, schrijft het Alg. Hbl. Slechts door den drang der noodzakelgk- heid is men tot een dergelijke beslissing gekomen. Onmiddellijk na het bekend worden van de represaillemaatregelen der entente stelde men een nader onderzoek in. Dit onder- zoek toonde aan, dat de Engelsche regee- ring de bedoeling heeft geen stukje goed ter overzeesche verzending naar en van Duitschland ongemoeid te laten. Dat Engeland het in zijn macht heeft dezen maatregel door te zetten, daaraan twijfelde niemandaldus stonden onze reeders voor de keus om of hun geheele bedrijf stop te zetten, of, hoe onaangenaam en nadeelig dit ook voor de reederijen mocht zijn, de verzending van Duitsche goederen te weigeren. Het zeegat kiezen met Duitsche waren aan boord zou in de gegeven omstandig- heden voor de Nederl. reederijen waar- schijnlijk nog nadeeliger zijn dan geheel stil liggen. lmmers, zoo goed als zeker zouden dan de schepen naar een Engelsche haven worden gebracht. Weken en weken zouden de booten misschien stil liggen en al dien tijd zou de bemanning moeten betaald en gevoed worden. Totdat ten slotte de Duitsche goederen gelost zouden zijn. Aan dit risico heeft men, zoolang Enge land niet een mildere toepassing in practijk wil brengen, zich niet willen wagen. Het is trouwens zeer waarschijnlijk, dat het advies der reeders niet meer is dan het intrappen van een open deur. lmmers, onmiddellijk na het afkondigen van ge- noemden represaillemaatregel der entente, weigerden de assurantie-maatschappijen, de Duitsche inbegrepen, de Duitsche goederen, welke ter verschepiDg mochten worden aangeboden, te verzekeren. Op zichzelf een afdoend bewijs van het gevaar, waaraan deze goederen zouden zijn blootgesteld. Naar men weet heeft de entente een uitzondering gemaakt voor de booten, die bij het afkondigen van den maatregel reeds onderweg waren, zoodat speciaal uit indie nog zes weken lang booten met voor Duitsch land bestemde goederen onze havens kunnen binnenkomen. De bevolking van Nederland zal niet onwaarschijnlijk van den ommekeer op onverwachte wijze profiteeren. lmmers, de schepen, die nu onderweg zijn, zullen, wanneer geen andere oplossing wordt ge- vonden, welhaast geen andere goederen mede kunnen voeren dan die, welke of geconsigneerd zijn aan de Nederl. Overzee- Trustmaatsehappij of die, welker uitvoer in Nederland verboden is. Het is aldus niet onwaarschijnlijk, dat de booten uit Amerika met groote ladingen graan binnen komen, onze geringe voorraad wat aan- gevuld wordt en de prijzen meer naar het normale teruggaan. Tenminste wanneer daartegen van de zijde der entente geen bezwaar wordt gemaakt en men genoegen neemt met de plechtige verzekering van onze Regeering, dat het meel in ons land blijft. Een groote moeilijkheid zit speciaal voor ons land nog in den afzet van onze Indische producten. Wat dit betreft, was en is ons land, onze markt, aangewezen op de consumtie van Midden-Europa. Zal Engeland, zal Frankrijk ook dat willen beletten „Ja, juf is ziek en mama zal juf bcter maken, maar dan moet ze met juf alleen zijn. Ga je nu mee met zus? Kom, Line, jij ook." De oudste zuster, een rnooi, blond kind, nam beiden bij de hand en zonder veel moeite gelukte het haar hen uit de kamer te krijgen. Zoodra ze het vertrek verlaten hadden, trad ze op de bonne toe, die niet meer weende, doch nu de reactie gekomen was, met half gesloten oogen als wezenloos in haar stoel achterover lag. Mevrouw Van Weert bevochtigde haar voorhoofd, liare slapen en hare polsen met eau de cologne en zette zich toen naast haar neder, het oogenblik afwachtende tot ze geheel tot bewustzijn zoude zijn terugge- keerd. Zaclit greep ze hare hand en fluisterde: Louise!" De bonne slaakte een diepen zucht en toen gewaar wordende, dat hare meesteres naast haar zat, traclitte ze zich op te richl- ten. „BIijf maar stil zitten, kind! of liever", ging ze op teederen toon voort, „leg je hoofd nu eens tegen mijn schouder en je hand in de mijne en vertel mij eens, wat er aan scheelt. Neen! niet meer schreien" want de lippen trokken weer zenuwachtig te zamen „je bent anders zoo'n flink, verstandig meisje. Denk voor een oogen blik, dat je mijn dochter bent, wat is er?" „0, mevrouw! mijn moeder! ach, ik kan het niet zeggen; lees u dien brief, als 't u belieft, dan zult u wel begrijpen." Liane doorliep vluchtig den inhoud. Het was een brief van een schoolmeester uitMiil- hausen, waarin vermeld werd, dat madame Duins, de moeder der bonne, ernstig onge- steld was; dat de dokter vreesde voor een ongunstigen afloop en de oude vrouw in hare ijlende koortsen telkens om hare doch ter riep, weshalve men haar verzocht zoo gauw mogelijk over te komen. „Arm kind! Maar Louise,! je bent een Hollandsche, hoe komt je moeder zoo in den vreemde? O, neem me niet kwalijk; voor het oogenblik dient die opheldering nergens toe, we hebben alleen met liet feit te doen. Dat is een heele reis, Louise!" „Die arme, lieve moe! Ze is als juffrouw van gezelschap met een dame meegegaan en die vergunde, dat ik bij haar bleef. Die oude mevrouw is een jaar of acht geleden gestorven en liet haar een klein legaat naj. Daar konden wij evenwel niet van leven en zoo ging ik in conditie, zooals men zegt, Ik kende echter niet genoeg Fransch om in Mulhausen of in een andere stad te sla- gen en toen probeerde ik door mij tot een verhuurkantoor in Holland te wenden, ge- plaatst te worden en kwam bij u. Door een deel van mijne verdienste kon ik haar on dersteunen en haar eenige gemakken bezor- zorgen. En nu ligt ze daar in haar kosthuis, bij vreemden, ziek, verlaten misschien st-ervende, in doodsangst roepende om haar kind en ik ben niet bij haar om haar lijden En de macbineri&n, die wij voor het bedrijf onzer cultrn- --ondernemingen uit Duitschland noodig hebben zal de enten te verhinderen,. dat deze worden verzonden van Europeesch Neueiland naar Aziatisch Nederland We hopen en verw.aekten toch, dat noch ngeland, noch Frankrijk, zoo min als duitschland doof zullen zijn voor de recht- vaardige verlangens van een volk, dat zijn neutraliteit in alle opzichten zoo nauwgezet mogelijk heeft gehandhaafd enhandhaven zal. Wij houden ons trouwens overtuigd, dat de Commissie uit dea Nederl. Handel, die reeds zoovele moeilijkbeden uit den weg wist te ruimen, ook thans, wanneer er een oplossing mogelijk is, deze zai weten te vinden. Verbod van vervoer van onderschei- deneartikelen uit eenigegemeenten. Het Stbl. no. 126 bevat een Kon. besluit van den 4en dezer, waarbij bet vervoer van bout en andere bouwmaterialen, tin, lood, ijzer, koper, motor- en smeerolien en van werktuigen en gereedschappen van uit het gebied der gemeenten Alblasserdam, Capelle aan den lJssel, Dordrecht, Hendrik-Ido- Ambachc, IJsselmonde,. Krimpen aan de Lek, Krimpen aan den lJssel, Lekkerkerk, Nieuwlekkerland, Papendrecht, Ridderkerk, Zwijndrecht en Op- en Neer-Andel naar het overige gedeelte des rijks, totdat hier- omtrent nader bij Kon. besluit zal worden beslist, wordt verboden, voor zoover dit door den Minister van oorlog noodig wordt geoordeeld. In aansluiting hierraee brengt de Minister van Oorlog in de St.Ct. ter algemeene kennis, dat in het belang van den staat van heden af tot nader order het vervoer van koper van uit het gebied van de bierboven genoemde gemeenten naar het overig gedeelte des Rijks is verboden. Van vorenstaand verbod kan de Minister, in bepaalde gevallen ontheffing verleenen, waartoe men zich eventueel met een verzoek tot hem zal kunnen wenden. omstandigbeden Graan voor branderijen. Uit de rede van den Minister van Land- bouw in de Tweede Kamer gehouden Gebleken is, dat slechts 155.000 K.G. koren voor branderijen wordt gebruikt. Daarvoor behoefde de Regeering toch geen heele industrie lam te slaan. De Minister werd overstelpt met telegram- men van gebeelonthouders-vereenigingen doch bij elk telegram werd die zaak hem onsympathieker. Een beweging, die zoo'n verheven doel heeft als de geheel-onthouding, moest niet van zalke buitengewone gebruik maken voor propaganda. Koers van franc en mark. Naar de Tel. verneemt is door de spoor- wegmaatschappijen in ons land bepaald, dat de wisselkoers aan de stations voor marken (papier) zal worden teruggebracht van 52 op 50 cent per mark, terwijl die van zilveren mark 50 cent blijft. te verlicliten en, als God haar tot zich roept, de oogen toe If, drukken. Ik zou er op mijn voeten heen willen vliegen, als dat mogelijk was en op een andere wijze. „Stil, stil, meisje; ik weet heel goed, dat jejezelven zooveel mogelijk bekrimpt en als een brave dochter bijna alles aan je moe der zendt, wat je verdient. Louise=, je bait bijna 8 jaar in mijn huis, je liebt onze jongste kinderen zien geboren worden; je bent voor hen alien een liefderijke toewij- dende verzorgster geweest, een hartelijke vriendin, een brave leidsvrouw. Denk je nu zoo slecht van ons, dat je er aan twijfelt) wat we doen zullen; dat wij zoo ondank- baar zullen zijn?" „0, mevrouw!" „Hoor nu; vandaag kun je niet wegf; maar morgen vertrek je met den eersten trein, dan ben je overmorgen bij je moe der." „Ach, als ik „AIs ik maar geld genoeg had voor de reis! wil je zeggen. Lieve meid, bekommer je daar niet over; ik zal van avond aara mijnheer verzoeken je een vol jaar salaris te geven en als je daar bent en er is meer noodig, schrijf dan maar. Mijnheer en ik zijn waarlijk wel verplicht je zorgen te ver- lichten." Geheel ontroerd, diep getroffen door die edelmoedigheid, overweldigd door een innig gevoel van dankbaarheid, sloeg Louise hare armen om den hals harer meesteres, doch verschrikt over die opwelling van het oogenblik, viel ze op hare knieen en kuste Lian-e's hand. „Vergeef mij, mevrouw, dat ik een oogen- De wisselkoers van papieren en zilveren francs wordt eveneens teruggebracht van 42 op 40 cent per franc. Steun voor kleine neringdoenden. Omtrent de vergadering van vertegen- woordigers van kredietinstellingen op 13 dezer te 's Gravenhage te houden, wordt nog gemeld dat op een ter vergadering te bespreken wijze en tot een aldaar nader aan te. geven grens mede werking van bet Rijk ter verwezenlijking van het doel der vergadering in uitzicht zal worden gesteld, aangezien de beoogde kredietverleening aan den kleinen landbouwenden, industrieelen of handeldrijvenden middenstand is te be- schouwen als een voortzetting van het werk, dat met de oprichting van het Koninklijk Nationaal Steuncomite is aangevangen. Het aantal uitgenoodigde instellingen bedraagt ongeveer 150. Daaronder bevinden zich de verschillende centrale kredietbanken voor den middenstand (kredietinstellingen, welke bij een centrale zijn aangesloten, zijn niet afzonderlijk uitgenoodigd) en voorts de hulpbanken, welk bij het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend waren, benevens enkele andere, als de Credietbank tegen den Woeker, welke ook zij het niet speciaal den middenstand krediet te verleenen. laat zich aanzien, alsof er weer nieuwe verwikkelingen op komst zijn, een gevolg van de aangevangen pogingen tot bet for- ceeren der Dardanelles Dit kan van grooten invloed zijn op den toekomstigen stand van zaken in de Middellandsche zee en op den Balkan en dit doet blgkbaar de daarbg be- trokken regeeringen, die tot dusver onzgdig waren, overwegen of wijziging van hun standpunt wenschelijk is met het oog op de belangen van hun land. Meer belangrijk dan de oorlogsberichten van de fronten, die melding maken van bet veroveren, heroveren, verliezen van eenige honderden meters of minder loop- graven, het maken van groepen gevangenen en bet afslaan van tegenaanvallen, 'oerichten die nu al week in, week uit op elkaar ge- lgken, zonder dat er eenige verandering in den toestand merkbaar is, zijn dus de berichten omtrent de houding van ltalie, Griekenland en andere Balkanstaten. Dat de bescbieting van de Dardanellen, door de Engelseh-Fransche vloot naast krggskundige, voornamelijk politieke oog- merken had, was zoo schrijft de N. R. Ort. - van den aanvang af duidelijk. Sasonof, de Russische minister van buiten landsche zaken, had niet onduidelijk gezegd, dat Konstantinopel, altbans de vrije door- vaart door Bosporus en Dardanellen, een van de voornaamste voordeelen was, die Rusland met den oorlog hoopte te bereiken. Inderdaad een uitlating, geschikt om alle Oostelijke Middellandsche Zee-staten in rep en roer te brengen. Daarop kwam de blik in mijn innig gevoel van dankbaarheid den eerbied vergat, dien ik u verschuldigd ben. Ik kan geen woorden vinden om dien dank uit te spreken, doch bier in mijn hart, staan die gegrift. De zegen eener oude moe der zal op uw hoofd rusten, mevrouw, en moge eenmaal eens een ure aanbreken, dat ik een klein gedeelle van mijn schuld aan u kan afdoen, dan zal dat een der schoonste oogenblikken van mijn leven zijn. God geve, dat eens een offer van mij gevergd worde! om mij gelegenheid te geven mijn dank door daden te betuigen." „Dweepster!" sprak Llane met een zaeh- len glimlach, terwijl ze haar oprichtte. „Kom, wees nu een flink meisje en geen sentimetaliteit meer; je zult nog wel een en ander voor de reis te bereddercn hebben, dus laat ik je alleen. Maak, dat je vooral tijdig klaar bent, want je moeder telt mis schien de oogenblikken, dat je nog van haar verwijderd zijt en denk er aan, kind, vele dingen worden ons meermalen geschonken, doch een moeder geeft de Hemel ons maar eens." Ongelukken hebben een onmiskenbare nei- ging voor gezelligheid en schijnen een soort van cooperatie te vormen, van daar waar schijnlijk het bekende spreekwoord, dat een ongeluk zelden alleen komt en de grens tus- schen ongeluk en onaangenaamheden is som- tijds zoo gering, dat men dat spreekwoord gerust op de laatste mag toepassen. Zoo ging het ook nu. Voor Louise was de ernstige ziekte harer moeder een ramp, voor de familie Van Weert eene onaangenaamheid, daar ze den gere- gelden gang van zaken stoorde. En was dit verklaring vhn .de Engelsche regeering, dat Engeland en Frankrijk zich met Rusland's streven in dezen konden vereenigen, ge- volgd door de beschieting van de Darda- nellenforten. Wat de kroonraad te Athene heeft besloten weten wij niet, maar uit de commentaren van de Duitsche bladen blijkt, dat men er te Berlijn niet gerust op is. De Lokal-Anzeiger vraagt zich af, welke vergoeding de geallieerden Griekenland nog zouden kunnen bieden om het land zonder noodzaak in den oorlog mee te sleepen. Deze vraag is (wellicht opzettelijk) naief. Reeds gedurende den eersten Griesch-Turk- schen oorlog, toen Griekenland bet alleen tegen bet Osmaansche rijk had opgenomen (en deerlijk slaag kreeg), weerklonk in Griekenland de leuze, dat Konstantinopel de hoofdstad van Griekenland worden moest. De kans daarop is, als Rusland zjch aan de Bosporus vastzet, voor goed verkeken, maar toen Turkije den oorlog verklaarde hebben de entente-mogendheden onomwonden ver- klaard, dat zulks de executie, d.i. de ver- deeling van Turkije „slecbts verhaasten" zou. Met de beschieting van de Dardanellen is het proces dat op die deeling uit moet loopen, aangevangen wie nu niet meehelpt aan dat proces, loopt hard kans bg de deeling met leege handen te blgven staan. Die beschieting moet dus de staten, die meenen mede aanspraak op een stuk van Turkije te mogen maken, voor de vraag stellen of zg zich de kans het te verkrggen, voorgoed zullen laten ontglippen, of dat zg aan het krggsbedrijf, dat die verdeeling moet voorbereiden, zullen meedoen. Zooals gezegd, voor Griekenland is, als Rusland aan den Bosporus komt, Konstantinopel voor goed verkeken, maar des te meer reden, zoo zullen de Grieksche voorstanders van deelneming aan den oorlog zeggen, om niet de laatste kans de andere min of meer Grieksche deelen van Turkije te ver- spelen, in de eerste plaats op de westelijke kuststrook van Klein-Azie en Smyrna. Daarbg komt dat Turkije nog steeds niet de eilanden Chios en Mytiiene feitelijk aan Griekenland heeft afgestaan en in de nabij- heid der Dardenellen nog twee //onbevrijde" Grieksche eilanden liggen, Imbros en Tenedos. Met deze argumenten zal van de zijde der entente dan ook wel te Athene zijn gewerkt. De Duitsche bladen schrijven dat de Engelschen en Franscben om de Dardanellen te forceeren een landingsleger noodig hebben, maar dat Griekenland hun dat toch niet zou kunnen versehaffen. Het zou zijn leger niet kunnen verkleinen met het oog op het gevaar dat van Bulgaarsche zijde dreigt. De Lokal-Anzeiger schrgft,. dat Griekenland zeer goed weet, dat de geringste stap zgnerzgds onmiddellijk na- volging zou vinden bij Bulgarge en misschien wel bij Roemenie. M. a. w. dat als Grie kenland zich aan de zijde der entente sehaart door mee te doen aan den oorlog tegen Turkije, Bulgarge en Roemenie zich aan de zijde van het drievoudig verbond zouden scharen. nog maar het eenige geweest! Maar deze stoornis was de voorbode van andere. Eenige dagen later toch kwam de ingenieur, gelieel in afwijking van zijn gewoonle, zeer vroeg tliuis; Liane begreep, dat er iets bi- zonders moest zijn voorgevallen, want zijn gelaat stond ernstig, meer dan dat: er lag een diep treurige uitdrukking op. Gewoon als zij was zich om niets le bekommeren, wat hem in het bizonder betrof, veinsde ze niets van zijne gemoedsstemming te bemer- ken, hoewel het haar niet ontgingi, dat hij zeer bewogen was en moeite had zijne ont- roering te verbergen. Hoewel zij branddej van nieuwsgieriglieid om de reden daarvan te vernemen, uitte ze geen enkel woord,, overtuigd, als ze was, dat hij, die nooit iets voor haar geheiitt hield, omdat hij haar liefhad en in zijn vlekkeloos leven niets te verbergen had, haar wel zou mededeelen, wat de reden zijner ontstemming was; en daarin zag ze zich niet bedrogen. „Liane", begon hij op zachten, weemoedi- gen toon, „herinner je je mijn broeder An ton nog?" Ze zag hem verwonderd aan. „Zeker en liet zijn juist geen aangename gedachten, welke zich aan die herinnering vastknoopen." „Ja", gaf hij bitter ten antwoord, „zoo oord-eelde destijds en oordeell nog de we- reld; maar ik lieb die meening nooit ge- deeld. Hij was liehtzinnig verkwistend, dol-driftig, niet wat men een solied, zelfs niet, wat men een goed man noemt, maar een schurk was hij niet." Wordt vervolgd). NEUZENSCHE COURANT —in iwni 7i -1 fMBBB—1—BSMBEII TIHWmBWWBi Bnrgemeester en Wethouders van TERNEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad r«. 222 van 1896) maken bekeud dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van ARIJ VERLINDE, timmer- .man, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot 'het plaatsen van een zuiggasmotor in het perceel, plaatselijk gemerkt 38 en gelegen aan de Vlooswi.jk- itraat, kadastraal Sectie L, deel van No. 1762, leneinde de aanwezige schaaf- en zaagmachine enz. daardoor in werking te brengen en dat op Maandag, 15 Maart 1915, des na- middags van 3 tot 4 uren, ten raadbuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in oe brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 1 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens ie bestaande j urisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor het gemeen- iebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad •a, 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van JAN FRANS VAN OSSELAER, vlashandelaar, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten en in working brengen van een vlaszwingelkeet te Sluiskil gemeente Ter Neuzen op het perceel kadastraal bekend Sectie G No. 673 en dat op Maandag, 15 Maart 1915, des namiddags van 3 tot 4 uren. ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid za! worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze •ondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 1 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N. B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande j urisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor liet gemeentebestuur jfn verschenen, teneinde hunne bezwaren inon- deling toe te lichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1