peedikbepbte"n~ Landbuuwberichten. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Laatste Berichten. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Opwinding in Italic. De opgewondenheid in Italie duurt voort. Te Messina heeft de afvallige priester Don Romolo Murri onder stormachtige toe- juichingen, in een volksvergadering on- middellijke deelneming aan den oorlog be- pleit. In denzelfden geest is te Napels gesproken door het uit Trente gevluchte Kamerlid Baitisti, wiens optreden te Reggio- Emilia aanleiding tot straatbetoogingen had gegeven. Te Venetie heeft het Belgische Kamer lid Destree over het optreden van het Duitsche leger in Belgie gesproken. In tal van andere steden zijn vergaderingen gehouden. In Bologne is het zelfs in den gemeenteraad tot een vechtpartij tusschen voor- en tegenstanders van deelneming aan den oorlog gekomen, waaraan het pupliek meedeed. In den volksschouwburg te Milaan zou de bekende dichteres Ada Negri, die anti- Duitsch gezind is, een voordracht houden, doch de politie heeft haar verboden op te treden. Ook den nationalistischen afge- vaardigde Federzoni te Turijn is het spreken belet. gevallen daaronder veel te ljjden en kan niet anders dan den eerlijken handel veel schade berokkenen. Wagenladingen groenten (kool) o. a. worden geheel gelost en daarna weder geladen, welke bezigheden in de open lucht bg weer en wind moeteD geschieden. Visch, die met groote hoeveelheden per wagenlading wordt doorgezonden naar Duitschland en soma voor een waarde van 880 per wagen, wordt genoteerd, komt gestort, dus los in den wagen, hier aan, wordt met de ballastschop omgewerkt om na te gaan, of het verbod van uitvoer wordt overtreden. Het zal wel niet noodig zijn, te zeggen, dat de kwaliteit der visch hieronder enorm moet lijden en de waarde doet verminderen. De visch, die in een lOtal wagens tegelyk hier aankomt, is voornamelijk bestemd voor Geestemiinde, Altona, Hamburg en andere havenplaatsen, van waar doorzending naar het Duitsche binnenland plaats heeft. TER NEUZEN, 5 Maart 1915. EERSTE KAMER. Avondvergadering van 3 Maart. W. H 0 v y. f De griffier leest het schrijven voor van den heer H. W. Hovy te Loosduinen, mededeelende, dat zjjn vader, het lid der Kamer, den heer W. Hovy, overleden is. De Yoorzitter zegt, terwijl de leden zich van bun zetel verheffen, blijkens het ver- slag der H. Crt., ongeveer het volgende ,/Mijne heeren". Ons college heeft wederom het verlies van een zeer geacht medelid. De heer Hovy, sedert 1901 lid der Eer- ste Kamer, is "ons op 74 jarigen leeftijd ontvallen. Gedurende de ruim 13 jaar, waarin de provincie Zeeland hem afvaardigde, was hij bier met toewijding, met ernst, met ijver en met zakenkennis werkzaam. Hij streefde er steeds naar, zooveel rnoge- gelijk 's lands belangen te bevorderen. Er moest wel overmacht zijn, wanneer hij in een vergadering ontbrak. Van hem kan in waarheid worden getuigd, dat hij de hem gegeven talenten heeft aangewend ten bate van het algemeen. Velen was hij dan ook ten zegen. Voor het vaderland klopte. zijn hart zeer warm. Zijn vriendelgkheid werd door ons alien zeer gewaardeerd en ons oog en ons hart zullen zich nog dikwgls richten naar de plaats, waar hij zoovele jaren te vinden was. Hij was een eenvoudig man, die in zijn gemoedelijkheid aller achting genoot en wiens verdwijnen ons hartehjk leed doet. De kennisgeving van zijn overlijden heb ik bereids door een brief van rouwbeklag namens u alien beantwoord. Besloten werd den volgenden morgen een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, waaronder het Indische lee- ningsontwerp. Vrijdag om elf uur zullen dan in openbare vergadering de in staat van wijze verkee- rende ontwerpen worden behandeld. Verboden van uitvoer. Bet Stbl. no. 120 bevat een Kon. besluit van den 3en dezer, waarbij de uitvoer van koper en koperlegeeringen als grondstof en bewerkt, tenzij gebruikt als onderdeel van eenig vervaardigd artikel, waarvan koper of koperlegeering geen hoofdbestanddeel vormt, wordt verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Of van eenig vervaardigd artikel koper of koperlegeering een hoofdbestanddeel vormt, wordt zoo noodig door den Minister van financien beslist. Het Stbl. no. 121 bevat een Kon. besluit van den 3e« dezer, tot wijziging van het Kon. besluit van 3 Augustus 1914 (Stbl. no. 371) betreffende verbod van uitvoer van leder. In plaa(s van /leder" wordt gelezen leder en daarvan vervaardigde artikelen." Het Stbl. no. 122 bevat een Kon. besluit van den 3en dezer, waarbij de uitvoer van alle in blik of andere luchtdichte verpakking verduurzaamde vleeschwaren en levens- middelen, in welke vleescb is verwerkt, wordt verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Het Stbl. no, 123 bevat een Kon. besluit van den 4en dezer, waarbij de uitvoer van cichorei in elken vorm (daaronder begrepen cichoreiwortelen) en peekoffie is verboden van den dag der afkondiging van dit be- besluit. Het Stbl. no. 124 bevat een Kon. besluit van den 4en dezer, waarbij de uitvoer van levende schapen is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Bij Kon. besluit kunnen deze verboden tijdelijk worden opgeheven of kan in bij- zondere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 775.2 Haparanda. Laagste barometerstand 155.1 Christian- sund. Verwachting tot den avond van 6 Maart. Meest matige Westelijke tot Zuidwes- telijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschij nlij kregenbuien, zelfde temperatuur. Het was jl. Woensdagavond gezellig in de bovenzaal van het cafe //La belle vue ter gelegenheid van de soiree, door de dansvereeniging T. 0. G. aan leden en genoodigden geboden. Er werden op leuke wijze door eenige leden comischevoordrachten ten beste gegeven, terwijl met groot succes een der damesleden enkele liederen zong, terwijl voorts werd opgevoerd het blijspel z/Verliefd op mevrouw". Tot slot volgde een bal, dat zeer geani- meerd werd. Getooid met kleurige hoofd- deksels, door de vereeniging' aan de aanwezigen uitgereikt, werden onder leiding van den heer De - Haas verschillende dansen uitgevoerd, waarbij de leden der vereeniging vooral blijk gaven, de lessen met vrucht te hebben gevolgd. Gisterenavond trad in het //Hotel des Pavs-Bas" de heer 0. Kfthn, van Amsterdam op, voor de leden van het Nutsdepartement te Ter Neuzen. Gezien het drukke bezoek dat bij vroegere gelegenheden als deze viel waar te nemen, had men thans een veel grootere opkomst mogen verwachten, het bezoek was matig en dat was vooral jammer voor den spreker van den avond. Op keurige wijze werd door hem voor- gedragen een onuitgegeven schets van Justus van Maurik //Een St. Nicolaasavond Met voile aandacht werd deze voordracht gevolgd en de spreker deed daarbij op keurige wijze de verschillende personen die sprekende door hem werden ingeleid voor onze oogen leven. Na de pauze vergastte hij het gehoor op eenige kleinere schetsen, waaronder eenige die wij weliswaar vroeger reeds hoorden. maar die toch belangwekkend genoeg zijn om opnieuw gehoord te worden, vooral wanneer men ze hoort van den heer Kuhn. Zeker stemden de aanwezigen in met het woord van dank, dat de voorzitter aan het slot tot den spreker richtte en ook met het z/tot weerziens" dat hij hem toeriep. Schipbreuken in de haven. Hedenmorgen is op den oostdam van de Westhaven omhoog gevaren het Rijnschip Carl Ernst, van Ruhrort met kolen naar Brugge bestemd. Het schip is vermoedelijk op twee plaatsen gebroken. Het maakte water en is dezen namiddag op het strand beoosten de haven gesleept. Des middags is op het oosthavenhoofd der Oosthaven omhoog gevaren het klipper- schip Macte Animo, schipper L. van Putten, van Breskens, geladen met guano, bestemd voor Breskens.- Het vaartuig is in zinkenden toestand op de sliktong in de oosthaven gesleept, waar aanstonds aangevangen is met het overslaan der lading in een ander vaartuig. AXEL. 5 Maart. Heden werd alhier bg den landbouwer P. Dekker in den Coegors- polder, onder het rundvee mond- en klauw zeer geconstateerd. A1 het rundvee alsmede de varkens wer den onteigend en afgemaakt. SINT JANSTEEN. Donderdagnacht werd aan de grens te Kapellebrug, door de grenswachters alhier, eenige bussen petroleum ontdekt, die in een hoop stroo zaten verborgen. Bg verder doorsnuffelen met de bajonet op geweer, stootte een soldaat een persoon, waarschijnlijk een smokkelaar, die mede in het stroo verscholen zat de bajonet in het been. De getroffene bleek deerlgk gewond. J. Meeusen, workman, Baandijk 18, naar Zaamslag. J. Koelmans, onderwgzer, Jozinastraat 14, naar Veenendaal. L. L. Louwerse, bakker, Noordstraat 80, naar Dordrecht. H. Wolfert, landbouwersknecht, P 25, naar Hoek. M. Hamelink, landbouwersknecht, O 35, naar Zaamslag. J. van Cadzand, landbouwersknecht, O 138, naar Axel. K. Hamelink, zonder beroep, Schoollaan 11, naar Zaamslag. Zondag 7 Maart 1915, Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9* u., Ds. A. Timmerman en 2 u., dhr. L. Dek. Slu'skil. 91 u., dhr. L. Dek en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Woensdag 10 Maart, 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams, Biddag. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u, Ds. G. van Dis. Woensdag 10 Maart, 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis, Biddag. Philippine. 2 u., Ds. Jkersloot van Houten Roos. Sas van Gent. 81 u., Ds. Akerslool van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 91 u., Ds. W, J. van Lindonk. Gerefortneerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. Hnl- steijn Jr. Woensdag 10 Maart, 9 u. en 2 u., Ds. J. F. Hulsteijn Jr., Biddag. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. C'hr. Gerefortneerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u„ leeskerk. Woensdag 10 Maart, 9 u. en 2 u., Ds. J. de Bruin van Bioek op Langendijk. Gerefortneerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 51 u., leeskerk. Woensdag 10 Maart, 9 u., 2 u. en 51 u., Ds. J. Fraanje van Rotterdam, Biddag. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51 u., leeskerk. Woensdag 10 Maart, 9 u. 2 u. en 51 u., Ds. J. J. Otte, van Rotterdam, Biddag. Lokaal „Eben-IIaeze»^,, (Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. It. K. Kerlcdiensten te Ter Neuzen. Zondagvoormiddag parochiediensten te 7, 81 en 10 uur en te 11 uur hoofdzakelijk voor Belgische vluchtelingen des namiddags 21 ure Lof. In de staalfabriek wordt Zondags des voormiddags 9 ure voor de R. K. een kerkdienst gehouden. De vreemdelingen die buiten de kom der ge meente vertoeven, kunnen des Zaterdags en des Zondags voor het vervullen hunner kerkelijke plichten de kom der gemeente bezoeken. Verscherpte controle. Men meldt uit Oldenzaa! aan de Tel. Door het overtreden van het verbod van uitvoer van verschillende artikelen wordt de controle op dien uitvoer op de grens- stations door de douane steeds scherper. Alle wagens voor Duitschland, welke hier niet onder rijksversluiting aankomen en die dus op het station van afzending niet onder toezicht der douanen zijn geladen, worden nu uit de treinen gerangeerd, soms 20 wagens uit een trein, en grondig ge- visiteerd. Als gevolg dier visitatie ondervindt het vervoer groote vertraging, doch heeft ook de hoedanigbeid der goederen in sommige Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. G. van Breen, schilder, Q, uit West- dorpe. J. J. Verbrugge, veldarbeider, Baandijk 3e, uit Texel. J. J. Hamelink, kleermaker, Donze-Visser- straat 47, uit Rotterdam. H. J. Zegers, landbouwersknecht, P. 20, uit Hoek. J. Jansen, dienstbode, O 182, uit Hoek. Vertrokken: S. H. M. Kiewit, zonder beroep, Noord straat 91, naar Tandjong Korang. Wekelijksche meedeeling betreffen de mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave dd 24 Februari werden gevallen yan mond-en klauwzeer geconstateerd in Gelderland in elk der gemeenten Ze- venaar en Ruurlo 1 geval in Noord-Brabant1 geval te Zeven- bergen in Zeeland 1 geval te Ter Neuzen; in Limburg 2 gevallen te Wessem en in elk der gemeenten Maasbree, Heer-Kessel en St. Odilienberg 1 geval; in Zuid-Holland 2 gevallen te Wateringen en in elk der gemeenten Zoeterwoude, Voorschoten, Rijswijk, Streefkerk, Leiden en Voorburg 1 geval. Een belangrijk gedeelte van ons land bleef alzoo vrg van de ziekte, terwijl in het overige deel uitbreiding van eenige be- teekenis overal kon worden voorkomen. In Zuid-Holland, dat thans de meeste zorg baart, bleef de toestand vrijwel gelgk aan dien der vorige opgave. In 6 ge meenten waar de ziekte zich voordeed nl. Alkemade, Alfen, Zoeterwoude, Veur, Zeg- waard en Storapwijk kwamen respectievelijk sedert 24 Februari geen nieuwe gevallen voor. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgeheven: Wijde-W ormer, Purmerend. Herwijnen, Benschop, Borculo, Wisch. Beugen, Atcen en Velden, Grubben- vorst. (H. Crt.) R E C H T S Z A K E H. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. M. P., oud 17 j., zonder beroep te Clinge, is wegens oplichtiDg veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. (Eisch idem). J. v. d. V., oud 43 j., leurder te Nieu- kerke, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroord. tot 4 maanden gevang. met aftrek der prev. hecbtenis. (Eisch idem). C. J. d. B., oud 24 j., veldarbeider te Koewacht, is wegens diefstal veroord. tot 1 week gevang. (Eisch idem). A. J. K., oud 24 j., veldarbeider te Koe wacht (St.-Andries), is wegens vernieling veroord. tot f 15 boete of 15 dagen hecht. (Eisch 3 weken gevang). C. F. S., oud 21 j., veldarbeider te Koe wacht ('t Zand), is wegens mishandeliug veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. (Eisch 5 of 5 dagen hecht.) L. P. oud 24 j., klompenmakersknecht te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot j'10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 20 of 20 dagen hecht.) J. A., huisvrouw van F. K., oud 58 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 15 of 15 dagen hecht.) L. d. S., oud 45 j., leurder, zonder vaste woonplaats, is wegens als voren veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 20 of 20 dagen hecht.) Heden werden de volgende zaken be handeld T. E. d. W., oud 30 j., velbereider; A. L. T., oud 34 j., slagersknecht, beiden ver- blijvende te ZuiddorpeA. d. B., 35 j., fabrieksarbeider, verblijvende te Sas van Gent (vluchtelingen), doch thans alien te Middelburg gedetineerd. Beklaagden werden te laste gelegd dat zij op 22 Januari 1915 te Overslag te zamen en in vereeniging ongeveer 60 kistjes ieder met 100 sigaren, toebehoorende aan Jean de Paepe, hebben weggenomen, met het oogmerk zich die kistjes met sigaren wederrechtelijk toe te eigenen, terwijl eerst- gemelde beklaagde op tijd en plaats voor- meld uit een "gesloten kist ongeveer 6 kistjes met sigaren, eigendom als voor- meld, heeft weggenomen met gezegd oog merk, na die weg te nemen goederen onder zgn bereik te hebben gebraeht door die gesloten kist met een bjjl te verbreken. Eiscb voor den eersten beklaagde 4 maan den en voor de beide anderen 3 maanden i gevang., met in mindering brenging van het voorarrest. J. H. A. J., oud 33 j., wonende te Brussel, werd ten laste gelegd dat hij op 16 Februari 1915 te Vlissingen, terwijl die gemeente bij K. B. van 8 September 1914 in staat van beleg was verklaard en de Territoriale bevelhebber in Zeeland, kolonel Brokx, als daar uitoefenende het militair gezag, hem, beklaagde, bij zijne beschikking van 22 Januari 1915 het ver- blijf binnen het in staat van beleg ver- klaarde gedeelte van Zeeland had ontzegd, in strijd met dat verbod is teruggekeerd. Eisch' 14 dagen gevang. A. d. S., oud 19 j., arbeider te Kemseke (Belgie), werd beklaagd dat hij op 2 Januari 1915 te Sint Jansteen opzettelijk de kom- miezen Van Driel en De Leeuw beleedigende woorden heeft toegevoegd. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Th. Z., oud 41 j., schipper op het schip z/Onverwacht" te Sas van Gent, had zich te verantwoorden, dat hij op 29 December 1914 te Sas van Gent opzettelijk J. Wal- raven en S. Vlaming, die in uniform ge- kleed, hem aanhielden, daar zij hem ver- dachten van poging tot uitvoer naar Belgie van goederen waarvan de uitvoer verboden was, heeft toegevoegd de woorden //jullie zgn smeerlappen." Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. M. C. K., oud 40 j., wonende te Axel, stond terecht ter zake dat zij op 7 Januari 1915 de kommies De Ridder te Axel, die zich aldaar bevond om eene hoeveelheid petroleum, die in strijd met eene politie- verordening van 4 Januari 1915 werd ver- voerd en door hem was in beslag genomen, op een wagen beladen, heeft toegevoegd verschillende beleedigende woorden. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. C. A. B., oud 32 j., landbouwer te Philippine, werd ten laste gelegd dat hij op 8 Januari 1915, te Hoek, opzettelijk gewelddadig P. A. Kindt met een rijf heeft geslagen. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. G. F. L., oud 36 j., redacteur van de Baanbreker te Vlissingen, stond terecht ter zake dat hij opzettelijk de eer en goeden naam van Mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg, heeft aangerand door te lastelegging van een bepaald feit, met het kenlijk doel om daaraan ruchtbaar- heid te geven, door met dat opzet als redacteur van het sociaal-democratisch weekblad //De Baanbreker", welk blad te Middelburg verschijnt, een stuk op te nemen getiteld /-De daden van het uitverkoren volk" waarin onder meer voorkomen, als door hem beklaagde zelf gesteld Hier hebben we dus een stelletje Christenen" die altijd den mond vol hebben van de heiligheid van de eed en meer van dat moois en die nu, om een van ontucht verdacht Christeljjk onder- wijzer vrij te krijgen, een meisje bewerken om meineed te plegen. Het is een fraai gezelschap dat deze streek uithaalt/,Een Christelijk onderwgzer, een dominee en tot slot Mr. P. Dieleman." Eisch 50 boete of 20 dagen heeht. Mr. P. Dieleman, die zich civiele partij stelde, vorderde eene schadevergoeding van f 1,bekendmaking van het vonnis in het geheele arrondissement en publiceering van het vonnis in tal van door hem met name genoemde bladen. Schending van telegramgeheim. De kantoorknecht bij de Rijkstelegrafie, werkzaam aan het hoofdkantoor te Amster dam, die als ambtenaar een gift en belofte in ontvangst had genomen, om, in strijd met zijn plicht, afschriften van telegram- men te geven aan den Rotterdamschen koopman Dimitri de Peterson, werd ver oordeeld tot 1 jaar en 2 maanden gevange nisstraf onder aftrek van 2 maanden pre- ventieve hechtenis. De Telegraaf contra luitenant Mallinckrodt. Gisteren diende voor de rechtbank te Amsterdam de zaak van den hoofdredacteur van het dagblad ,rDe Telegraaf" tegen den luitenant Mallinckrodt, die in een cafe te Amsterdam, ten aanhoore van andere be- zoekers, had gezegd, dat de redactie van „De Telegraaf" tegenwoordig betaald wordt door de Engelsche regeering, om stemming te maken voor de geallieerden.^ De hoofdredacteur van #de lelegr. had een eisch ingesteld tot vergoeding van schade en beteriug van eer' en goeden naam. De zaak diende ter terechtzitting van hede Nadat de vordering namens den eischer was toegelicbt, verklaarde de gedaagde, luitenant Mallinckrodt, die bggestaan werd door zgn raadsman Mr. Van der Mandere, dat hg in het bedoelde gesprek alechta bedoeld heeft te zeggen, dat het dagblad „De Telegraaf" meermalen van zeer geprononceerde sympathieen voor de ge- allieerden had blijk gegeven, doch dat hg nimmer heeft willen te kennen geven dat de redactie van dit blad zou worden betaald, om stemming te maken voor de geallieerden. //Ik verklaar zoo eindigde luitenant Mallinckrodt, //dat, wanneer ik de in de dagvaarding vermelde woorden mocht hebben gebezigd, dit mij leed doet, dat ik die woorden intrek, den eischer deswege mijne excuses aanbied, en hem houd voor een man van eer." Namens den hoofdredacteur verklaard? alsnu Mr. (3. Giltav Veth, dat de eischer met deze ruiterlijke verklaring en ver- ontschuldiging genoegen nam en dat dies, tengevolge de eisch tot schadevergoedi^ werd teruggenomen, waarna de rechter i zaak voor geeindigd verklaarde. JEen schrandere politiehond. Dinsdagavond half twaalf werd volge?/ de H. Crt. door een in de Twentstraatii 's Gravenhage wonend echtpaar een kind], van 1 a 2 maanden op het politieburai Groenmarkt gebraeht, dat zij in een portiet van een woning op den N.-W. Binnensingtl hadden gevonden. De politiehond vLady" werd aan de kleertjes van het kind lucht gegeven, warn de hond zich begaf naar een woning in d? Piet Heinstraat en voor de deur blaffend? bleef staan. De daar wonende 20jarige J. T. bekendt toen aan den begeleidenden politieambtenaai. dat het te vondeling gelegde kind haar kind was. Hoe lang nog Een correspondent schrijft aan //De Tijd": Een boertje komt schuchter op de pt centrale te Antwerpen vragen om een jia voor de provincie. Hij rijdt met de k en aangezien zijn papieren en aanbevelingc in orde zgn, zal hg zgn pas krijgen. He biljet wordt ingevuld, maar aan de plaati gekomen, waar de datum wordt ingevuld tot hoe lang de pas geldig is, kijkt i( Duitscher over zijn schrijftafel heen naar het boertje en vraagt hem in tamelijk goed Vlaamsch, voor hoelang hij den pas wu hebben voor een maand of voor veertiei dagen V Het boertje schijnt echter de vraag me goed te begrijpen, want verlegen draaithi zgn pet in zgn vingers rond. Het is zeer druk op het pasbureau ei de Duitscher, die alleen wat laamscl kent, als hij zeer voorzichtig en Iang» spreekt, springt overeind, slaat met zji vuist op de tafel en vraagt driftig Donnei- wetter, wie lange brauchen Sie das Papier Het boertje schrikt, doet een stap achter- uit, blijft verlegen zijn pet draaien en doe. zelfs den toegeloopen officier schateren vat het lachen, door zijn voorzichtig antwoord z/Joa, 'k weet niet, 'oe lang blijft aide nog hier V" EERSTE KAMER. De Minister van Kolonien, enkele opmer kingen van den heer Van Devenler beant woordende, kondigde aan de indiening vai een wetsontwerp, regelende de deelnemin. van de Indische bevolking aan de staatstaai Het Indische leeningsontwerp werd daar na zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Het wetsontwerp ter bepaling van o> waardeberekening van zaken voor het sue oessierecht zal gelden de waarde op Juni 11., werd aangenomen met 21 tegen stemmen. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroe ping uiteengegaan. TWEEDE KAMER. De heeren Fock, Van Deventer en Meester, eenige detailopmerkingen rnakeiMi getuigden van hunne instemming met wetsontwerp tot intrekking van art. 56 v®* het Indisch Regeeringsreglement, om te'K y men tot geleidelijke opheffing van de bo I vernementskof f iecultuur. Hegeling werkzaamheden. De voorzitter stelt voor, aan de agenda te voegen: het wetsontwerp betreffende wijziging der woningwet, het eedsweJie het ontwerp-Aalberse, betreffende de strijding van oneerlijke concurrents De heeren Brummelkamp en Van M"1' gen wilden het eedswetje uitzonderen enve vangen zien door eene noodregeling- De heer Nolens acht noodig uitstel van 0 beslissing daaromtrent, tot de Minister de commissie van rapporteurs over de gelijkheid van een noodwetje heeft kum beraadslagen. De Minister van Justitie, de heer Ort, klaart, dat eene andere, dan de voorges regeling onmogelijk is. De heer Troelstra verwerpt het lxj°_ op den Godsvrede, waartegen de heer Brum melkamp opkomt. J De heer De Visser wijst er op, dai den wensch naar een noodwetje door belangrijke groep, niets gebleken is. e; Op aandrang van de heeren Limburg Van Hamel verklaart de voorzitter da Regeering in het wetsontwerp betrm e de onrechtmatige daad nog eenige gen wil aanbrengen en dat daarom sing op de agenda op dit oogenblm n gelijk is. Hij handhaaft het door he dane voorstel. ,.„rHtaa»' Het voorstel van den voorzitter wor genomen, nadat met 41 tegen - het amendement van den heer Van J gen is verworpen. afw De heer Rorgesius, die eenige dage zig was wegens ongesteldheid. pr heden weer "de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2