- ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF, ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6193. Donderdag 4 Maart 1915. 55e Jaargang. VACCINA TIE. De Oorlog ABONNEMENT ADYERTENTIEN Telefoon 25. Bit Blad yerschijnt Maandaj-, Woensdag- en VriidagaTOBd, aitgezoaderd op Feestdagen, Hi] de Firma P. J. YAN BE SAMDE tB Ter Neuzen. FEUILLETOW. Per 3 maanden binnen de stad f 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika j 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. De zoogenaamde trouwboekjes moeten wor den medegebracht. De sti*ijd om Konstantinop®!. de beteekenis van de operaties tegen de Dardanellen sehrijft de militaire medewerker van de Times bet volgende Wat „iot het bitter© eind" beteekent. Grensincident. De lersche vlag. Duitsche duikboot geramd. Een Duitsch oordeel. Een gelukskind- Kopernood. TER NEUZENSCHE COU RANT Burgemeester en Wethouders van TER NEIJZEB maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door den heer D. BUIJZE, gemeente- geneesheer, zal bestaan in de kom der gemeente op Dinsdag 9 Maart 1915, in het lokaal bij school C op Java, 's namiddags ten half twee ure en te Slniskil op Zaterdag 13 Maart 1915, in een der lokalen van de openbare school, 's namiddags ten vier ure. Ter Neuzen, 2 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Het doel van de vloot-actie der geallieer- den, bestaande in het forceeren der Darda nelles is de verovering van Konstantinopel, sehrijft de H. Ci't.De thans met kraehfc begonnen actie heeft waarschijnlijk ten doel om Rusland voor te wezen met de verove ring van het oude Stamboel. Een der idealen van Rusland is de inbezitneming van de Turksche hoofdstad, of althans de vrjje verbinding van de Zwarte met de Ege'ische zeeen. Van oudsher was Konstan tinopel de twistappel der mogendheden, in 't bizonder van Engeland en Rusland. Hoewel thans bondgenooten, zal Engeland toch verlangend zijn om zijn vloot voor Konstantinopel te doen verschijnen, voordat een Russisch landingsleger voor de poorten staat. Het Berliner Tageblatt" stelt de vrar.g of Engeland en Frankrijk in bun liefde voor Rusland werkelijk zoo ver gaan, dat zij er thans slechts aan denken om Kon stantinopel aan Rusland over te leveren i Het Duitsche blad herinnert aan een uit- lating van de anti-Duitsche //Corriere della Sera", die blgkbaar Engeland's beweging in de richting van Konstantinopel in ver- band brengt met de verklaring van Sasonof in zijn bekende Doema-rede omtrent Rus- land's plan ten opzichte van de Turksche hoofdstad. Het Berlijasche blad gelooft dat Engeland alleen voor een „internationaliseering" van Konstantinopel ware te vioden en er niet aan denkt den ouden droom der Russen in vervulliDg te doen gaan. Na de Doema geestdrift zou het er voor Engeland dan ook op aankomen, snel in te grijpen. Engeland en Frankrijk zouden echter nog andere beweegredenen hebben voor bun krijgsverrichtingen tegen de Dardanelles Namelijk indruk maken te Konstantinopel, hetzij om Turkije te bewegen tot bet sluiten van een afzonderlijken vrede, hetzij om de terugroeping van het Turksche leger, dat Egypte bedreigt, te bewerken. De „Messagero" meldt dat het gerucbt, als zou Engeland ltalie hebben aangeboden mee te doen bij den aanval op de Darda nelles niet heelemaal juist is, maar men t j a - „Ik zou wel eens willen weten, wanneer wij ooit uit onze schulden zullen raken"* sprak ze zuchtend. „Dat is een probleem, waannee ik me maar niet zal vcrmoeien", was het Tachend antwoord; „misschien als ik majoor word en dat duurt nog wel een jaar of vijftien. Trouwens, wij zijn er al zoo dikwijls uit geweest, maar we duikelen er altijd weer in. Hoe wij nu er uit zullen scharrelem gaat mijn verstand te boven, aile „buiten- kansjes" zijn fiasco." „Als wij eens gingen bezuinigen, b. v. op ijs en pasteitjes en „Dat zou een verpletterende aanwinst zijn voor het budget; wijn, versnaperingen, si- garen, reisjes, enz. enz., maar Lientje, der- gelijke bezuiniging-saltomortales houden we geen week uit. Betaal juffrouw Wilmers maar, die heeft het noodig en laat de rest maar lieren (loopen); die andere crediteurs kunnen wel wachten totter zijner tijd, om een militairen term te bezigen. Ga je mee naar onzen gastheer, het wordt tijd voor de lunch." „Als je oom Herman niet op zijn ouden dag voor de tweede maal getrouwd was en nog wel met een jonge vrouw „Alsja, als! Er moest eigenlijk een wetsbepaling gemaakt worden, die zulke huwelijken verbood. 't Is een soort van onschuldige oplichterij je erfgenamen zoo kon niet ontkennen, dat Engeland de Ita- .iaansehe regeering hierover heeft gepolst. Ondertu»schen hebben de geallieerden, al is de toegang tot de Dardanellen geforceerd, nog op varre na het doel niet bereikt. Er ran nog slechts gesproken worden van een aanvankelijk succes, het zwaarste deel komt nog. De Dardanellen hebben een lengte van 71 K.M. en zjjn tusschen 1300 en 7400 M. breedde breedte tusschen de beide oevers bedraagt echter slechts op enkele plaatsen meer dan 4000 meter. De schoots- afstanden maken dus overal een succesvolle medewerking der middeibare artillerie moge lijk. Zelfs snelvuurkanonnen van klein kaliber kunnen nog ernstige schade toe- brengen aan de schepen op plaatsen, waar deze niet of slecbts zwak gepantserd zijn. Een aantal mijnvelden dwingen tot voor- zichtig en langzaam varen. Reeds in tijd van vrede wordt de vaart bemoeilijkt door een snelle strooming, die naar de Middel- landscbe Zee toeloopt en door ettelijke ondiepe plaatsen. Daar de Franschen en Engelscben sehijnbaar plan hebben op een langzaam veiloopende actie, een soort van belegering, rnoet er worden gerekend op een langzaam verloopenden strijd, die veel offers kost. Voorloopig zijn slechts de buitenforten beschoten. Eerst nadat deze forten ver- nield zijn, kan de vloot binnendringen waarna zij dan elken meter van de zeestraat in zwaren strijd moet veroveren. Batterijen die bij dag vernield zijn, kunnen 's nachts weer worden vervangen. Eveneens kunnen nieuwe mijnenvelden worden aangelegd. Verder mag niet worden vergeten, dat in het zeer bochtige en kronkelende vaar- water ook torpedobooten kans op een suc- cesvol optreden hebben. De waarschijn- lijkheid, dat de aanval gelukken zou, is dus zeer gering. Doch zelfs wanneer de zee van Marmora is bereikt, is de taak der Fransch-Engelsche vloot nog niet ten einde. Om Europeeseh- Tnrkije van Aziatiscb-Turkije te kunnen seheiden, moet nog de eveneens sterk be- vestigde Bosporus worden genomen, hetgeen misscbien nog moeilijker is. De Bosporus is slechts 281/t K.M. lang en slechts van 660 tot 3300 meter breed. Bijna elk schot uit de kustbatterijen op een voorbijvarend schip, is een treffer. Ook zijn in den Bosporus de navigatie-toestanden nog ongunstiger dan in de Dardanellen. Omtrent De aanval der verbondenen op de Darda nellen is eindelijk begonnen en eenmaal begonnen, moet hij tot elken prijs tot een goed einde gebracht worden. Het behoeft nauwelijks betoogd te worden, van hoe groote politieke en militaire beteekenis de gevolgen zullen zijn, wanneer de aanval succes heeft. De geheele situatie teleur te stellen, was het lacliend antwoord „doch er zal hier of daar uitkomst komen. En werkelijk kwam er die niet lang daar- na. De jonge vrouw van den erfoom kreeg een ongeluk met haar frets, dat haar dood ten gevolge had en haar grijze echtgenoot trok zich dit verlies zoo zeer aan, dat hij in een kwijnende ziekte verviel, die hem na een kortstondig lijden ten grave sleepte. Na aftrek van eenige legaten, liet hij zijn aan- zienlijk vermogen geheel na aan zijn neef, die daardoor als bij tooverslag van aile fi- nancieele bezwaren onlheven was en bleef. Voor het oogenblik daagde er ook red ding. Zonder dat ze het wisten, was Van Weert onzichtbaar getuige geweest van hun gesprek, daar hij zich op zijn tuinstoel had neergezet, welke aan de achterzijde van het prieeltje slond en zoo onwillekeurig toe- hoorder was geweest. Eerst wilde hij zich verwijderen, maar in de stemming, waarin hij zich bevond, deed het hem goed en ter- zelfdertijd veroorzaakte het hem pijn, de ontboezemingen te hooren van het onbe- zorgde paar, dat evenals hij reeds een lien tal jaren gehuwd was en de vergelijking, welke hij tusschen hun beider toestand maak te, viel niet in het voordeel van den zijnen uit. „Zou het nu geen gewetenszaak zijn zoo'n paar gelukkige stervelingen in verlegenheid le laten om een kleinigheid", sprak hij glim- lachend, „kom, ik heb nooit van uitspat- tingen gehouden, maar vandaag wil ik eens verkwistend zijn. Ik moet er wat op trach- ten te vinden om Line te helpen, zonder dat Van Berken zich gekwetst kan gevoelen. O, wacht, dat is waar ook: Line is de vol- op den Balkan zai zich onmiddellijk ten I onzen gunste wijzigen Konstantinopel moet zich of overgeven, of in de asch gelegd wordende handel op de Zwarte Zee zal heropend worden en terwjjl de vijand op een zeer gevoelige plaats getroffen zal worden, zullen de weifelende nentralen onmiddellijk een beslissing nemen. De argumenten ten gunste van deze operatie zijn overwegend, onder voorwaarde, dat de gevaren en de noodzakelgkste voor- bereidingen van tevoren kalm berekend zijn en dat een inaritieme en militaire strgd- macht als voor het doel noodig is, op het beslissend oorlogstooneel gemist kan worden. De Times zegt in een hoofdartikel „Een geslaagde aanval op de Dardanellen zou van zeer gewichtige beteekenis zijn en zou gevolgen hebben, die spoedig ge- voeld zouden worden op de voornaamste punten van 't oostelijk en 't westelijk front. Bescbouw voor 'n oogenblik de positie van Rusland. Het is een uitgestrekt rijk, met millioenen soldaten en bezit een teveel aan tarwevoorraden toch i9 bet meer van de rest van de wereld afgesneden dan Duitsch- land. De Witte Zee ligt dichtgevroren en Archangel zal niet voor Mei te be- reiken zijn. De Baltiscbe Zee is hermetiseh gesloten. De weg naar de Zwarte Zee is afgesloten door de Dardanellen en den Bosporus. Wladiwostok ligt te ver af, om van veel nut te zijn. Rusland is ingesloten en het is de plicht van de verbondenen, om, zoo mogelijk een toegang te maken. Oniaetelijke voordeelen zouden bet ge- volg zjjc van een vr.jen weg naar Odessa. Schepen, geladen met graan, zouden uitvareD, en schepen, beladen met voorraden, welke Rusland zoo hard noodig heeft, zou den binnen kunnen komen. Ook de poli tieke gevolgen zouden een evengroot be- lang zijn. Een wig zou gedreven worden in de vijandelijke gevechtslinie. De invloed op de aarzeling der Balkanlanden en de neutralen zou niet uitblijven en zoo een tegenwicbt vormen ten opzichte van dein- drukken door de Duitsche operaties tegen Rusland gemaakt. De val van Konstanti nopel, wanneer dit bereikt werd, zou waar- schijnlijk het einde van het Turksche oflensief beteekenen. De Turken zouden dit niet overleven." Een eigenaardig gevolg van de actie tegen de Dardanellen, zoodra zij in Ame rika bekend werd, verlaagden de graan- speculanten de prijzen. Volgens de Echo de Paris beeft de Rus- sische regeering Roemenie gerust gesteld, dat de economische belangen van dat land in geval van een bezetting door de Russen door dezen gewaarborgd zullen worden. Voortdurend verzekeren de strijdende par- tijen, dat de worsteling tot bet eiDde zal worden voortgezet. Wat men ecbter met dat einde bedoelt, werd tot nu toe niet gezegd. gende maand jarig. Eureka! (gevonden) en hij voegde zich bij de overigen om de lunclitafel. Het gesprek liep over allerlei dingen, zoo- als dat gewoonlijk gaat leverde het weinig stof tot een belangrijk onderhoud op. „Ga je van 't jaar nog buitenlands, Ar thur?" vroeg Van .Berken. ,,Dat denk ik niet, of liever ik weet het zeker; maar in het voorjaar vertrek ik be- paald, waarheen ben ik nog niel gedeci- deerd, maar vermoedelijk naar Rumenie. mogelijk ook naar Lijfland, Beide aanbie- dingen zijn zeer voordeelig doch beiden heb ben hare eigenaardige bezwaren." „Een prettig leven, zoo overal een kijkje te nemen." „Nu, ik zou hel alles behalve prettig vin den, als mijn man zoo lang van mij ge- scheiden was en jij, Liane?" „Ocli, men went er aan: in het begin van ons huwelijk zag ik er ook erg tegen op; doch toen we kinderen kregen en liet huis- houden dus grooter, bedrijviger werd, had ik genoeg andere dingen aan liet hoofd en behoefde mij niet bepaald alleen mejt het denkbeeld bezig te houden, waar Arthur was, wat hij op dit of dat oogenblik wel doen zou, of hij aan mij zou denken en al die kleingeestigheden, die een jonge vrouwi zich in zoo'n geval voor den geest haalt. Maar dat neemt niet weg, dat ik liever zoude hebben, dat hij niet zoo ver en niet zoo lang van huis ging. Dit antwoord was er geheel op berekend om den indruk weg te nemen, alsof de ver houding tusschen man en vrouw niet zoo goed was, als men, niettegenstaande alte De ,/Intransigeant" vertelt ons thans, wat Frankrijk en Engeland bedoelen met den sfrijd //tot het bittere einde". Het gaat er niet om de overwinning te misbruiken, schrjjft het blad en het immo- reele //vae victis" toe te passen, hetgeen vroeg of laat ten nadeele komt van den onvoorziebtigen overwinnaar. Het komt uitsluiteud er op aan den wereldvrede te consolideeren. Wij zullen het oorlogs- monster vermeesteren door middel van de economische verplettering. Indien de reus- achtige begrooting, welke Duitschland voor zijn bewapening pleegt te bestedeA, niet gedurende vjjftig jaar gebruikt moet worden om een geweldige oorlogsschatting aan de londgenooten te betalen, dan zullen wij niets blij vends tegen een steeds dreigende her- nieuwden aanval tot stand gebracht hebben. Ziedaar hetgeen Engeland begrijpt onder de uitdrukking//Strgden tot bet bittere einde". En de Franschen, zegt het blad, zijn het daarmede geheel eens. Zaterdagnamiddag zag volgens bet Hbl. de grenswacht aan de Poppe (gem. Losser) een vrouw komen uit een winkel nabij de grens op Nederl. grondgebied. Zij ging met een groot pak onder den arm in de richting der grens. De grenswacht sommeerde haar tot drie keer halt te houden, doch de vrouw stoorde zich daar niet aan. Daarop loste de landweerman een schot in de lucht. Toen zette de vrouw het op een loopen en verschool zich eerst achter een boom, Daarna loste de soldaat een schot op haar dat niet trof. De kogel kwam op Duitscb grondgebied terecht. Ook de vrouw kwam de grens over. Naar aanleiding van dit feit beeft de commandant der Duitsche grenswacht inlichtingen gevraagd bij den commandant te Oldenzaal. Een bericht uit Stockholm meldt, dat de schepen van dein Ierland gevestigde reederijen op bun reizen tusschen Liverpool, Noord Wales en Ierland, de groene lersche vlag voeren. De Engelsche reeders zouden nl. meenen, dat de Duitsche duikbooten zullen terugschrikken voor het in den grond boren van een schip, dat de lersche vlag voert, omdat zulk een daad groote verbittering zou wekken onder de Amerikaansche leren. Kapitein John Beil van de Thordia, Maandag te Weymouth aangekomen, heeft, naar aan de N. R. Crt. geseind wordt, medegedeeld, dat bij Zondagmorgen om half tien ter hoogte van Beachy Head rechts vooruit de periscoop zag van een duikboot. De gezagvoerder riep aile hens aan dek. De duikboot voer voorbij naar de haven van Beam, waar zij op 30 tot 40 yard afstand stelling nam. Korfc daarna zag Beil aan stuurboord het spoor van een torpedo. Hij gooide het roer snel over en het schip voer over de periscoop heen. Allen hoorden en voelden den krakenden voorzorgen, wel eens fluisterde, en de lui- tenant zag eenigszins verwonderd op. Toch liet hij zich niet geheel bedriegen door den schijn en hij had zeer goed opgemerkt, dat de toon, waarop die fraaie zinsneden wer- den uitgesproken, aile innigheid en diepla misten. Van Weert gaf geen antwoord; hij schatte hare woorden op de juiste waarde. Gewoon door Liane in het bijzijn van ande- ren met de uiterste kiescliheid en beleefd- heid behandeld te woi-den, wist hij dat hare uitdrukkingen niet uit hel hart voortkwa- men, maar alleen een wellevendheidsfonnule vertolkten. „En hoe denk jij er over, Van Weert. Met je foriuin en positie beho-ef je toch niet naar het buitenland te gaan; geldverdienen is voor jou tocli niet de hoofdzaak." „Dat is het wel degelijk", viel Van Weert snel in, „ik heb geen fortuin. Wel kan ik hier in mijne positie wet zeer goed teven maar dat is alles. In den vreemde wordt mijne kennis en bekwaamheid vrij wat beter gesalarieerd en dat moet het zwaarste wc- gen. In ons vak wordt veel van de hersencn gevergd en er zal een tijd komen, dat ze niet meer zoo goed en snel werken. Boven- dien wordt bij hel klimmen der jaren do ondernemmgsgeest minder, de moed om iets aan t.e pakken, te wagen, verslapt; en alsi dat oogenblik gekomen is, moet ik financieel geborgen zijn, om liet platweg uit te druk- ken; en ook als Itij zweeg plotseling en zijne toehoorders zagen hem verwonderd aan. „Ik hedoel", ging hel luchtig voort, ,.dat de mensch geen meester over zijn leven is en daarmede moet ik wel degelijk rekening schok onder bet schip. Van de duikboot werd niets meer gezien, doch aan de opper- vlakte van het water zag men een laag olie opkomen. Schout-bjj-nacht Schlieper sehrijft in het //Berliner Tageblatt" over de eerste week van den duikbooten- en mijnen-oorlog. Hij zegt dat de Duitschers er zich zeer goed van bewust zijn geweest dat de uitvoering van hetgeen zij hebben aangekondigd, geen kinderspel is en dat er reeds van te voren tegen is gewaarschuwd niet van 18 Februari of onnaiddellijk buitengewone dingen te ver- wachten. Hij is intusschen tevreden met wat er is volbraeht. Na te hebben opge- somd wat de U-booten tot dusver hebben gedaan, zegt Schlieper, zich met den besten wil niet te kunnen voorstellen, dat de En- gelschtnan bij al hetgeen er is gebeurd, maar altijd zijn //never mind ter beschik- king beeft. Hij verwacht dat, na de be- kendmaking der vernietiging van het En gelsche transportschip (welke is tegenge- sproken) de Engelsche ffsoldeniers" niet meer met zooveel geestdrift naar het vaste land zullen gaan en wijst ook op de storingen in het Engelsche postverkeer. Op de uitwerking komt het aan, meent Schlieper. De seiner van de draadlooze telegrafie Adolf Spieler uit Tangermiinde, schgnt erg door bet lot begunstigd te worden. Hij be- hoorde, naar in de //Frankfurter Zeitung" verteld wordt, tot de bemanning van het luchtschip z/L 1", dat in de Noordzee viel. Spieler werd destijds door een stoomboot gered. Daarna kwam hg op de //L 2". Dit luchtschip ging na een ontploffing ver- loren. De seiner zou ook gedood zgn ge- worden, als hij bij toeval niet aan boord was geweest. Hij bevond zich namelijk toen bg de begrafenis van een offieier van de //L 1". Toen hij daarvan terugkwam, was het schip een boop overblijfselen. Spieler kreeg vervolgens dienst op de ffL 3", die 17 Februari door een hevigen storm op het Duitsche eiland Faooe vernield werd. Hg werd met de geheele bemanning gered. Ten slotte werd hg ingedeeld bij de be manning van de //L 4", welke onlangs na de //L 3" eveneens bij Blaavands-Huk in Denemarken strandde, en later naar zee weg dreef. Onder de elf geredden bevond zich ook weer de ^Fankentelegraphie-Obermaat" Spieler, die dus na de rampen met de 1", „L 2", //L 3" en L 4" ongekwetst is gebleven. Een firma te Tiel had volgens het Hbl, in Duitschland een stooramacbine besteld, Dezer dagen ontving ze bericht, dat de machine zou geleverd worden, indien bet koper en de gummi, 30 °/0 meer dan het benoodigde gewicht, van hier zouden worden toegezonden. Daar aankoopen van deze grondstoffen hier te lande en het uitvoeren houden. Zoo b. v. is Rumenie veel voordee- liger dan Lijfland; maar in het eerste land ligt mijn werkkring op de Turksche gren- zen en is het volk veel onafhankelijker; door een nietigheid wekt men den haat op, zelfs zonder dat men het weet, en een ge- weerkogel is zoo licht verdwaald. In Lijf land heb ik eens een brug gestagen bij Wolmar; dus ken ik dat akelige, moerassige land en waarachtig, je kunt mij gelooven of niet, maar ik waag mijn leven liever in het schoone Balkanland dan nog eens een rit te moeten doen met een telega." „Wat is dat voor een ding?" ..Dat is een voertuig, dat de duivel uit- gevonden lieeft, zooals de Russen zelf zeg- gen. Een houlen bak met houten wielen, hou- ten assen, kortom alles van hout, met hou ten pinnen en touwen bij elkaar gehouden' zonder zitbanken. De koetsier, een Bus met ruigen baard, heeft touwen voor teugels en jaagt met zijne kleine, ruige, vurige, onver- inoeihare paarden door dik en dun. De el- lendige wegen veroorzaken dat je in je hou ten bak onbarmliartig door elkaar wordt ge- gooid en als geradbraakt op de plaats van beslemming komt. Dante heeft de kwellingen der hel ver- pletterend duidelijk en allerakeligst beschre- ven, maar een rit met zoo'n vehikel (voer tuig) heeft hij vergeten; misschien besiond het toen nog niet. En het ergste is, dat, al is er merkbaar verbetering gekomen, je toch altijd zoo'n ding moet nemen, omdat je niet altijd op een gewone reisgelcgen- heid kunt wachten." Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1