De Oorlog. PREPIKBEPRTEN. GEMENGDE BERICHTEN. Middelen van vervoer Zondag 28 Februari 1915. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerken. Chr. Zaamslag. Gereformeerde Kerk. 9 n. en 2 W., leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjikstraat). Ter Neuzen, 9 u„ 2 u. en 5+ u, dhr. M. Hofman van liepkbergpn (Gelderland.) Oud-Gereformeerde Gemeente (Ylooswtjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5h., leeskerk. Lokaal Bethel" (Karideelstraat), Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en' 5J u., leeskprk. Lokaal „~Eben-Ma'6xer" (Kerkboflaan) Ter Nenzen. 5+ u., Evangelisatie. M. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. In den nacht- De wacht, welke geeu dienst heeft, krijgt het avondeten. Op allerlei leege kisten zilten wij baksgewijze vreedzaam rondom onzcn grooten koffie-ketel. Op het dek staan de pot met boter en de boterhammen, die bestemd zijn, om veroberd te worden, balanceeren sommigen op de knieen; anderen weer heb- ben ze op het tafelkleed een oude krant lop het dek gelegd. Wie kan en wil, heeft in de cantine iets voor op de boterhammen gekoeht. Een grammophoon aangescliaft uit bijdragen van equipage en officieren luistert het lucullische maal op met „Pup- chen, du bist mein Augenstern", met de „Lustige Witwe" en andere schoone liede- ren. Men vertelt elkaar, wat men beleefd heeft, en zegt zijn meening over wat de toe- komst zal brengen. Dam worden pijpen, si- garen en sigaretten aangestoken en spoedig komen er dikke rookwolkeri onder den bale, die zorgvuldig afgeschut is, om elken licht- straal tegen te houden, Als de rook te dik wordt, dan worden de motoren voor de ven- tilatie aangezet. Een nieuwe plaat op de grammafoon en Caruso zingt ..Paljas Dit heeft weinig succes. Een muziek-kenner zegt zelfs: „De kerel schreeuwt, alsof hij gespietst wordt!" Arme Caruso! En juist als daarover getwist wordt, waarbij men zoo hard schreeuwt, alsof er hardhoorigen aan boord zijn, klinkt het fluitje van den bootsman, als waarschuwing, dat wij ons klaar maken voor de aflossing. Ieder bescliut zich, zoo goed hij kan, tegen de kou die buiten heerscht, en wij gaan onze kameraden op het dek aflossen. Maar ook buiten is het dik. Dikke wolken verduisteren de sterren. Vochtige nevels hangen over de,'in den waren zin des woords Zwarte Zee,en siechts uit het schuim van de water-massa's, die op zij geworpen wor den, blijkt, dat wij vooruit gaan. Het oog heeft een korten tijd noodig, om de duister- nis, die ons omgeeft, te doorboren. Ilon- derd oogen kijken in den duisteren nacht en zoeken een vast punt. Plotseling verschijnt aan stuurboord een donkcre schaduw. Is het een nevelige massa, een schaduw in het water, of zijn het de donkere omtrekken van schepen? Ingespannen kijken de oogen om te bepalen wat de langzaam-vooruitschui- vende massa is. De meeningen daarover loo- pen uiteen. Maar het is verdacht en daarom klinkt ook dadelijk het bevel: „Wacht, atten- tieen even later klinkt het alarm-signaal. In de pik-zwarte duisternis loopt een korten tijd alles door elkaar, daarop is ieder op zijn post, gereed om dadelijk een vijandelijken aanval af te weren. En daarop komt plotse ling bijna recti t op ons aan een vuurstraal. Een torpedoschot j.s op korten afstand op ons gelost. Op het volgende oogenblik schijnen schel onze zoeklichten eenige seconden, tevergeefs naar den vijand zoekend. Tegelijkertijd wordt het roer hard omgelegd, en het schip draait bijna op de plaats zelf in de ronde, maar de zoeklichten zijn weer dadelijk afgezet en een pikdonkere nacht omgeeft ons opnieuw Twee-driemaal rinkelt de machine-telegraaf Voile kracht vooruit", en men verwacht elk oogenblik den. lievigen schok en de ontplof- fing van de torpedo. Daarop begint een helsch spektakel. Blijk- baar zijn wij te midden van de geheele Rus- sische vloot geraakt. Schol op schot knalt. Huilend, sissend, rood gloeiend in de voch tige lucht lichtende, suizen de granaten over, voor en achter ons. Tusschen masten, sten- gen en schoorsteonon en boven de zoeklich ten en het kompas vliegen de granaten, zoo- dat men dikwijls denkt, dat een uitgestrekte liand getroffen moet worden. Zoo verstrij- ken een paar minuten. Een treffer, die onze machines zouden kunnen beschadigen, ma- macliines zouden kunnen beschadigen, kun nen een einde maken aan de snelle vaart. Dan zou er een eind gemaakt worden aan onze tochten door de Zwarte Zee. Maar dat gebeurt niet, want geen der vele scholen en nog andere torpedo's, op ons afgescholen, treffen. Hard werken de machines en mel een ra- zende snelheid gaat het vooruit. Zwarte, dikke rook, met een waren regen van vuur vermengd, komt uit alie vier de schoorstee- nen. Huilend en suizend voor en achter ons inslaande, vcrgezellen ons de vijandelijke1 granaten op onze woeste vaart. Verder gaat de wilde jacht, grooter wordt te afstand met de vijandelijke schepen, tot -iok deze eindelijk met schieten ophouden Nog langen tijd gaan wij met dezetfde snelheid verder. .Op een gegeven moment moet ik naar ber.eden onder het dek. Alles ligt daar nog in denzelfden wanordeiijkon toestand, als waarin wij he! inderhaast op het „alarm"-signaal hebben verlaten. Ook de grammafoon staat nog op zijn plaats, maar nu zwijgt het anders zoo lawaaiende ding. Aan dek heeft zich zoo juist ernstiger mu- ziek doen hooren. Even later komt de hij haar avondeten gestoorde wacht terug om rustig verder te eten en ons af te lossen. Om twaalf uur mogen wij ons naar kooi begeven, maar van hangmatten geen sprake, want elk oogenblik moeten wij gereed kun nen zijn, als een alarmsignaal zich laat hoo ren. Want elk moment is een hernicuwde aanval der ons vervolgende torpedojagers te wachten. De meeste lieden zitten in groep- jes bijeen en praten over het juist gebeurde. Rijna alien is het een wonder, dat wij er zoo goed zijn afgekomen en ik ben ervan over tuigd, dat vele stille dankgeheden riien avond naar den hemel zijn opgezonden. De meest vermoeiden hurken in een hoek neer om in derhaast nog als "t gaat een uiltje te knap- pen. Dan keert ook de humor weer in dc ge- lederen lerug, want plotseling klinkl het weer van den grammophoon „Meier, was hast du blosz fur Badehosen an' Om twee uur na middernaeht klinkt de schrille fluit, die ons weer ter aflossing aan dek- roept. Zoo waarde de dood over ons schip. Het noodlot was ons ditmaal gunstig. Op dit oogenblik nog idoorkruisen wij de Zwarte Zee van het Noorden tot het Zuiden, van het Oosten naar het Westen Aldus wordt volgens het Alg. Hbl. in de ,.Lokal Anzeiger'' een der laatste naehtelijke kruistochten van den Duitschen kruiser „Midilla" (de „Breslau'") in de Zwarte Zee besehreven. Ten noorden van de Wlemeh Een lid van het Pruisische Huis van Af- gevaardigden, uit Oost-Pruisen geboortig, snelde op de tijding, dat de Russen de vrucht- bare en dichtbevolkte streek van Ragnit en Tilsit verlaten hadden, naar zijn „Heimat" om daar met eigen oogen de gevolgen van het verblijf der Russen waar te nemen. Tilsit, schrijft hij, volgens het R. N., hood het beeld aan van een militaire stad; maar ook veel boerschgekleede, meest Litthausch sprekende vluchtelingen, met ernstige ge- zichten en betraande oogen, vormden groe- pen op de straten. Daar hoor ik: „Ze heb ben alles van ons weggenomen; waar zullen we nu van leven? Wat zullen wij aantrek- ken?" Een ander zei: „We vonden onze grootmoeder dood in huis en in 't naaste huis lag ook een vrouw dood!" „Alle ach- tergeblevenen hebben zij weggesleept, klei ne kinderen en oude mannen. All een in Willkischken hebben zij 3 zieke vrouwren achtergelaten." En zoo ging het voort. Een auto was niet te krijgen. Eindelijk kreeg ik een handig wagentje en voort ging het naar de verwoeste streek. In Birstoniscliken wa ren in alle w-oonhuizen kasten en commo des opengebroken, de inhoud er uitgehaald en over den grond verspreld, vertrapt en verscheurd. De meeste meubels waren stuk gestagen en besneden en bekrast. Alleen de heiligen-beelden aan de wanden waren'ongeschonden gelaten. In den stal zag ik eenige varkens, mager als brandhout, met geweldig lange borstels. De bijenstallen waren alle omvergeworpen en vernield. Bij de kerk van Piktuponen heeft een gevecht plaats gehad. Granaten hebben de deur en het dak weggeslagen, het orgel ligt in gruis, het altaar is ont- kleed. Op het kerkhof hebben granaten ga- ten in de graven gestagen. Gebroken boom- stammen liggen overal in 't rond. De pas- torie, waar eens koningin Louise van Prui- sen haar toevlucht zocht, is geheel ver- woest en vervuild. De Russen hebben er eenige weken op stroo geslapen. De kelder diende voor slachtplaats, er lagen nog kop- pen van varkens, ingewanden en ander af- val. Wat 'ngeur! Brandschade was er wei nig. Verder naar de grens werd alles wat niet aard- en nagelvast was, meegenomen: vee, paarden, schapen, varkens, ja zelfs de hon- den. De katten konden zij niet vangen. Zelfs dc sloten waren uit de deuren gen omen. Alle planken werden meegevoerd. Als de eigenaars lerugkomen, vinden zij zelfs geen stoel om op te zitten, laat staan voedsel of kleeding. Gelukkig wie nog een koe heeft kunnen redden; de meesten heb ben niets, niets meer. Van een landbouwer bij Ragnit zijn, terwijl hij met zijn vrouw naar de markt te Tilsit was, en na den inval der Russen niet kOn terugkeeren, zes kin deren van 66n tot dertien jaar meegevoerd. Is dat niet harlverscheurend"? Zelfs geen speld hebben de Russen ach tergelaten. Veei menschen hebben in den eersten schrik de vlucht genomen zonder tijd te hebben kleeding mee te nemen tegen de felle koude. Een arts -verklaarde, dat zijn zwaarste taak was geweest, de beenen van twee jonge meisjes te amputeeren, wier voeten op haar vlucht door de sneeuw be- vroren waren. Bij Schmalleningken hebben een aantal personen hun toevlucht in een bosch gezoclit en in holen gehuisd. Tien groote gemeenten hebben ontzettend gele- den en voor haar moet de publieke liefda- digheid ingeroepen worden. De Russen in Oost-Pruisen. Wij vestigden er reeds vroeger dc aan- daclit op, dat, wat gemeld werd over de be- zetting van Belgie door de Duitschers in hoofdzaak weinig verschilt met hetgeen de Duitschers mclden over den inval der Rus sen in Oost-Pruisen. Thans meldt het Wolff- bureau daaromtrenl uit Koningsbergen ,,De Russen hebben zich hij hun tweeden inval in Oost-Pruisen wederom schuldig ge maakt aan -ernstige vernieling van roerend en onroerend goed. Zij bleven conseque-nt in de volkomen minaehting van het begrip eigendom. At wat hun van eenige waarde leek, al was het voor militaire doeleinden absoluul onbruikbaar. namen zij weg en ver- kochten het of verzonden het naar Rusland. Huisraad --en iandhouwgereedschappen, die zij niet konden verzenden, vernielden zij to- taal. ..In de behandeling der achlergeblevcn he- volking, zooals in het algemeen bij hun op- treden. betoon-den de Russen een nnhegrij- pelijke ongelijkmatigheid. Op de eerie plaats bijv werden tal van personen, ook riiet- dienstplichtigen, weggevoerd, terwijl nabijge legen dorpen gespaard bleven. Hier werden groote wreedheden gepleegd, elders de be- woners me! menschlievendheid behandc-ld. ,,De sleden Goldap, Stalluphnen en Pilkal- len hebben zeer veel gcleden. De woningen zijn totaal leeggeplunderd en een aantal hui- zen verbrand." De a^rdappel als volks- voedsel. De opwinding, veroorzaakt door de ver- hooging van de maximum-prijzen voor aard- appelen en door de omstandigheid, dat het moeilijk is gebleken vooral aardappelen in elke hoeveelheid te brengen, is siechts ver- klaavbaar, schrijft de „Vorwarts", wanneer men weet, welke plaats de aardappel in de volksvoeding inneemt. Cijfers in de economisehe Iiteratuur en de in 1909 door de regeering als bijlage van het ttyksarbeidsblad gepnblieeerde huis- houdelijke rekeningeu van onbemiddelde huisgezinnen, geven daarvan een duidelijk beeld. Uit alle onderzoekingen op dit gebied bljjkt, dat de nitgaven voor voeding in ver- houdiDg tot de andere uitgaven stijgt, naar- mate het inkomen geringer is. Het is de beroemde Engelscbe wet, welke de bekende Diaitsche statisticus Ernst Engel in 1857 aldus lormuleerde</Hoe armer een huisgezin is, hoe grooter het aandeel in de totaal-uitgaven is, dat gebruikt moet worden voor bet koopen van voedsel." Waar nu de aardappel een gewichtige plaats inneemt bij de voeding der minder- bedeelden kan men zeggen, dathoe minder een arm huisgezin voor voedsel kan uit- geven, hoe meer er besteed wordt aan aardappelen." Hoe armer men dus is, hoe meer een stijging in den prijs der aardappelen zich doet gevoelen. Aan de door de regeering gepubticeerde rekeningen worde bet volgende ontleend Bij eene totaaluitgave beueden 1200 Mark wordt meer dan 54°/0 voor voedsel betaald en daarvan voorappelen origeveer 3°/0 bp eene totaaluitgave van 2000 tot 2500 Mark bedraagt het percentage voor voedsel 48 en daarvan voor aardappelen l.G; bij eene totaaluitgave boven 5000 Mark wordt voor voedsel slecht3 30°/0 uitgegeven en daarvan voor aardappelen 0.8°/0- Men heeft ook berekening gemaakt voor het aardappelverbruik van den vol«assen man, op grond van rekeningen van kleine huisboudens in Halle en omstreken. Bp een inkomen van 900 tot 1200 mark was het verbruik meer ddn 217 Kg., terwijl de volwassen man bij een inkomen van 1200 tot 1600 mark siechts 180 Kg. aardappelen gebruikte. Op het oogenblik is de beteekenis van den aardappel nog grooter geworden, nu getracht wordt een gedeelte van het brood en meelverbruik te vervangen door aard appelen. In een leerrpke rede over //Volksvoeding en de Duitsche huisvrouw" heeft prof. dr. Wobltmann 20 geboden voor de huisvrouw opgesomd en deze geboden zijn successieve- lpk door het generaal-commando tot ver ordening verheven. Het 5de gebod luidt als volgt z/De aardappelen moeten ons hoofdvoedsel worden en het ontbrekende graan vervangen. De volwassene moet per dag zijn aard- appelvoedsel met 400 gram vermeerderen, hetzij in den vorm van aardappelbrood, aardappelsoep of gekookte of gebakken aardappelen. Om verspilling te voorkomen, moet de aardappel zoo mogelijk in de schil gekookt worden. De plaatsvervangende commandeerende generaai voor Hamburg en omgeving, de generaal der artiilerie Von Roehl, zegt bij een aanbeveling der 20 geboden: /,Wie deze geboden niet opvolgt, is een schandelijk en vloekwaardig verrader van Duitsehland's voortbestaan. Dit is een bittere waarheid, maar zp kan billjjkerwpze niet gelden voor hen, die door de verhooging der prijzen en door de moeilijkheden in het algemeen om aan aardappelen te komen, er toe gedwongen worden het 5e gebod van Wohltmann te overtreden. Bij een zoo groote beteekenis van den aardappel als volksvoedsei, vervolgt het Duitsche blad, is het eene absolute plicht der regeering om de maximumprpzen zoo spoedig mogelijk weer te verlagen en over te gaan tot het opnemen der voorraden en het monopoliseeren daarvan, evenals met brood en raeel geschiedde, krachtig ter hand te nemen. De toestand, zooals die nu is, kan om meef dan een reden zeker niet onveranderd blijven. De doodgeschoten landweermnn. Over het doodschieten van een landweer- man te Kiel (N.B.) schrijft men aan //Het Volk" Zondag omstreeks 4 uur, des namiddags werden te Riel (N.B.) op order van den officier van piket, den luitenant Donders, twee t-reiasoldaten in voorloopig arrest gesteld, verdacht of beschuldigd vandronken- schap. Een kwartier daarna vroeg een van hen, H. J. Scholteri van Dedemsvaart, zijn compagnies-commandant te spreken en wou door den dokter laten constateeren dat hij niet beschonken was. Hierop ging de compagnies-commandant niet in deze antwoordde siechts //Je hebt voorloopig arrest gekregen en houdt dat ook". Die officier sprak daarna een oogen blik met den wachtcommandant (de provoost en 't wachtlokaal zijn n.l. in een gebouw) en direct daarna kreeg de schildwacht, belast met de bewaking tier gestral'ten, order, scherpe patronen in 'tgeweer te doen en bij een poging tot ontvluchten direct te schieten. Dit n.b. in een gebouw waar een 50-tal solda*en ingekwartierd zijn. Een kwartier later riep men den wacht commandant, dat de beide arrestanten door uitbreking van een ruit outvlucht waren en een 100 meter vejder liepen ze werkelijk. Direct daarop nam de sergeant een geweer en 5 scherpe patronen en zonder een poging te doen, de beide menscben op andere wijze weer op te sluiten (hij had desgewenscht 10 man ter zijner beschikking) knielde hij, richtte en deed een schot afgaan. Dit schot op open terrein op twee menschen op hoogstens 150 meter, deed een van de beide ontvluchten stilstaan, docb de andere, H. J. Scholten, Hep in een sukkeldrafje door. Nadat de wachtcommandant de wacht had toegeroepen, Scholten met geweer te ver- volgen, sehoot hij zelf opnieuw. Direct daarop verdween S. uit gezicht en kort- daarna vie! een derde schot, afgeschoten door een der wachtmensehen, die aan het bevel van den sergeant hadden voldaan. Een oogenblik later bracht men het ziel- looze lichaam van Scholten naar het zieken- vevbiijf. Alles, opbrengen, ontvluchten en dood schieten, had zich in drie kwartier afgespeeld. Een „spion". Uit een der grensplaatsen meldt men aan de //Limb. Koerier" Op zekeren morgen komt een arbeider, die te A. zou gaan werken, in opgewonden toestand aan het kwartier van den luitenant van het grenswaeht-detachement. Daar het nog vroeg was, was deze nog niet beneden, doch de dienstdoende sergeant welaan dezen deelde hij mede, dat even buiten het dorp een 9pion aan 't teekenen was. Fluks werden twee manschappen per fiets uitgezonden met last om den spion te vangen. Juist toen z£ wegreden, trok de officier het raam open en vroeg den sergeant wat er te doen was. Deze vertelde het geval, waarop de luitenant zeide //Nu, dat vind ik flink van dien man, dat hij nog terug- komt om ons dat te melderi", waarop de arbeider, die juist wilde wegfietsen, zich omdraaide en heel zelfbewust tot den luite nant zeide: //Ja, voor 't vaderland moet men opkomen, daar moet men voor zorgen!" Eenigen minuten later komen de twee landsverdedigers met den //spion" in hun midden, doch met zeer ongeloovige gezichten. Zij hadden een dorpeling gevangen, die met nog iemand had afgesproken om samen naar Maastricht te gaan zij zouden elkander op ongeveer een uur afstands van ieders huis aantrefien. Nu was d« verdachte in quaestie het eerst present en moest dus wachten. Om den tijd te korten, schreef hij al op, wat hij zou meebrengen van Maastricht en keek ondertusschen ook al eens den berg op, waar uo. 2 zou afkomen. Maar dat bad onze arbeider in zjjn opge wonden toestand niet gezien, ofschoon hij den //spion" zelf goed kende De z, spion" kon, nadat hij zijne vermeende ,/teekeningen" had laten zien, zijne reis naar Limburgs hoofdstad vervolgen. Spoorwegongeval. Vermoedelpk tengevolge van het weigeren der remblokkeu Hep Woensdagmorgen de sneltrein, aankomst Enkhuizen 9.16, met een tameljjke vaart door het stootblok, waardoor drie rjjtuigen min of meer ma- tenieele schade opliepen. Het ongeluk liep wonder boven wonder goed af daar juist in een 3e klasse coupe, waarin zich drie dames bevonden, de tegenovergestelde zitbank in elkander werd geduwd. Deze dames werden door het ontsnappen van het gas uit het verlichtingsreservoir, bewusteloos uit hunr e beparde positie bevrijd en per vigelante naar het Snouck van Loosen- ziekenhuis overgebracht. Overigens hadden geen ernstige persoon- ljjke ongevallen plaats. Ontdtiiking van een uitv'oereerbod. Te Rotterdam is beslag gelegd op het Rijnschip //Hanna", dat de vorige week geladen was met 2000 ton lostaat voor Duitschland. Gister zou dit Rpnschip opgesleept wor den. Voor het zoo ver was, kreeg de schip- per echter aan boord bezoek van douanen en politie. Een onderzoek, naar aanleiding van een ontvangen meedeeling, in de ruimen inge- steld, deed toen ongeveer 5000 KG koper voor den dag komen, waaronder .3000 ge- punte kogels. Dit koper, dat onder de fosfaat was ge- borgen, moet met een sleepboot aan boord van de //Hanna" gebiacht zijn, vermoede- lijk in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Op het koper is beslag gelegd. Intusschen nam de rivierpolitie verschil- lende personen in verhoor, die van 't ver- voer van dit koper kennis droegen. Vijf hunner zijn in arrest gesteld, nl. de se.hipper H. M. eu de eigenaar van de Hanna", de heer C. J. W., wonende op het Stationsplein te Rotterdam de sigaren- handelaar J. C. M-. v. R., uit de van der Takstraatdiens buurman, de winkelier in hoeden en petten S. S. en de scheepsbe- vrachter en agent van buitenlandsche huizen F. H. W., uit de Prins Hendriklaan te Rotterdam, meldt de //N. R. Ct." Van Overheidswege is nog de lossing ge- last van het Rijnschip /Carolina", liggende aan de Boven-Heyplaat, en in eigendom behoorende aan de firma W. te Rotterdam, In deze Rijnaak is nl. onder de aangegeven lading fosfaat niet minder dan 1200 "K.G. koper verborgen. Door rook gestikt. jj Maandugavond is nan een dronken zwerv,-/, onder den toreri te Leerdam, onderdak vfr- leend. Een Landweerman, die op schild wacht stond, hoorde ten ongeveer^9'uur gerucht en zag licht in den torea. Bjj onderzoek bleek, dat het stroo in brand was geraakt en de zwerver door de rook gestikt. (N. R. Ct.) Donderdagmorgen is de hekking van de klapbrug, bij het hotel Everts te Veen- dam gebroken, waardoor de zware brug- balans oculaag sloeg. Een meisje en twee jongens, leerlingen van de Ambachtsschool te Veendam, raakten er onder het meisje werd zoo goed als dood geknepen, de jongens zijn zeer ernstig gewond. ZEET IJ DINGE IV. Van 24 tot en met 25 Februari. TER NEUZEN. Vertrokken: Van 24 tot en met 25 Febr. werden langsde Oostsluizen alhier 34 binneuvaartuigen op en 23 afgeschut; door de Middensluizen 1 op- en 11 afgeschut; door de Westsluizen 4 afgeschut. PoHltie der Stoonischepen, Spoorweg Ter Nenzen—Meehelen. Spoorweg Ter Neuzen—Gent. Zeouwsch-VL Tramweg-Maatschappij. Stoomtraiuweg Hnlst—Walsoorden. Tar Neuzen. 9+ u.. Da. A. Timmerman on 2 u., Ds. A. Timmerman, ZendingRrede en Rpdiening van den H, Doop, Donderdagnam, 4 Waart, 2J u Hnwelijks inzegening. Sluiakil. 91 u., dhr. L. Dek en 2 u„ dhr. L, Dek, Zendingarede. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams en 2 u., de Eerw. heer J. Metz, Zendeling op Halma- heira. Axel. 9 u en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Maandagavond, 1 Maart, 6 u., de Eerw. heer J. Metz, Zendeling op Halmaheira Zaamslag. 9 u., de Eerw. heer J. Metz, Zende ling op Halmaheira en 2 n., Ds. G. van Dis. Sas van Gent, Si u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Honteniese. 9J u,, Ds. W, J. van Lindonk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Dr. B. J. Esser, Missionaii, Dienaar des Woords. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Zondagvoormiddag parochiediensten te 7, 8+ en 10 uur en te 11 unr hoofdzakelijk voor Belgische vluchtelingen des namiddags 2+ ure Lof. ln> de staalfabriek wordtZondags des voormiddags 9 ure voor de R. K. een kerkdienst gehouden. De vreemdelingen die bniten de kom der ge meente vertoeven, knnuen des Zaterdags en des Zondags voor het vervullen hunner kerkelijke plichten de kom der gemeente bezoeken. 25Febr. Engelschs.s. RIVER LAGAN, 2272 kub. M,, naar Londen, stukgoed. s.s. RICHARD van Rotterdam naar New-York pas- seerde 21 dezer Prawle Point, s.s. ELISABETH van Rotterdam naar Boston pas- seerde 31 Jan. Sainteatherines Point. s.s. HELENA arriveerde 23 dezer van Philadelphia te Baltimore, s.s. MAGDALENA van Rotterdam naar Buenos-Ayres vertrok 28 Jan. van Barry, s.s. CORNELIS vertrok 11 dezer van Ne\V;York naaz Rotterdam. Amsterdamsche t ij d. v. Ter Nenzen Sluiakil Axel Kijknit ilnlst 6,18 0,55 7,03 7,09 7.17 10,00 10,08 10,17 10,26 10,38 1,33 1,48 1,54 2,03 2,12 Duitsche tijd. Olinge 8,06 ll,32 3,04 St. Gillis 8,15 11,41 3.12 St. Nicnlaaa 8,27 11,58 3,24 <Aank. te Temsche 8,89 12,05 3,36 v. Temsche St. Nicolaa9 a St. Gillis v Olinge Duitsche 8,46 9,06 9,15 9,24 t ij d. 12,12 12,39 12,51 1,08 Amiltrdtmichs ij 4 Hnlat 9,00 12,48 K(jkmt 9,07 12,55 Axel 9,14 1,02 r, Sluiakil 9,22 1,09 Aank. te Ter Nenzen 9.30 1.18 3,41 4,01 4.13 4 22 t. 3,53 4,08 4.14 4.22 4.21 5,81 5,40 5 4V 5,58 «,U« 6,58 7,07 7,11 7,83 7,40 8,01 8,11 8,81 7,5! 8,03 8.10 8.17 8.24 •.Jt 3.25 A33 3.36 4,05 3,50 4.11 4.18 4,24 14,33 4,40 *,50 Amsterdamsche tijd v. Ter Neuzen n. Gent 6,15 11,00 Sluiskil 6,23 11,08 Sluiskil (brug) 6,26 11,11 Philippine 6,30 11,15 Sas van Gent 6,55 11,40 Greenwichtijd. (aankomst 6,40 11,25 Selzaete ^vertrek 7)01 -11,46 Ertvelde 7,08 11,53 Terdonck 7,14 11,59 Langerhrugge 7,23 12,08 Wondelgem 7,30 12,15 Aankomst Gent (kl. st.) 7,40 12,25 G r e e n w i c h t ij d. v. Gent (kl. st.) n. T. N. 8,05 12,55 Wondelgem 8,16 1,06 Langerhrugge 8,22 1,12 a Terdonck 8,31 1,21 Ertvelde 8,37 1,27 e (aankomst 8,44 1,34 Selzaete ^vertrek 9,05 1,55 Amsterdamsche tijd. 9,30 2,20 40 9,40 2,30 - jO Philippine 9,49 2,39 6,59 Sluiskil (brug) 9,53 2,43 Sluiskil 9,56 2,46 7,U0 Aankomst Ter Neuzen 10,04 2,54 7,14 Lijn Sas van Gent IJzendijke. Richting IJzendijkeSas van Gent. Treinnummers 1 la III Vertrek IJzendijke (Remise) 8,— 7,3,20 j) Pyramide 8,20 7,20 3,40 Aankomst Philippine 8,52 7,52 4,12 Vertrok 8,57 8,4,-20 Aankomst Sas van Gent 9,30 8,35 4,55 Richting Sas van Gent—IJzendijke. Treinnummers II Ha If Vertrek Sas van Gent 9,45 9,5,30 Aankomst Philippine 10,05 9,20 5,50 Vertrek 10,10 9,28 6,— a Pyramide 10,40 10,6,30 Aankomst IJzendijke 11,10,20 6,50 Treinen la en Ha rijden alleen op Zaterdagen, 0? welke dagen de treinen I en II dan vervallen. Am8terdamiche tijd. (aankomst Sas van Gent ^,ertrek v. Hnlst, Station Poatkantoor Dubb. Poort Tivoli Ruatwat Terhole Hoefkenadyk Kuitaart, Tol Kloosterz. Tasdijk Dorp WaU. Kriiiaweg Aank. Wala., Dijk f Vrachtg. worden 6,— f8,10,40 {-2.25 8,25 8,- 5,00 8,06 10,46 2,31 5,31 8,08 5,10 8,10 10,501 12,85 5,35 8,10 5,14 8,14 10,541 J2.39 5,89 8,14 5,20 8,20 11,— 2,45 5,45 8,20 5,25 8,25 11,05 2,50 5,50 8,35 5,83 8,33 11,18 2,58 5,58 8,83 5,88 8,38 11.18B3.03 6,03 8,38 5,46 8,46 11,26 8,11 6,11 8,46 5,50 8,50 11,80 3,15 6,15 8,50 5,53 8,53 11,88 3,18 6,18 8,58 6,— 9,— 11,40 3,25 6,25 9,- slechts met deze treinen vervoerd v. Walsoorden, Dijk Krniaweg Kloosterz., Dorp Tasdijk Kuitaart, Tol Hoafkensdijk Terhole Ruatwat Hul8t Tivoli Dubb. pourt Poatkanioor Aank. Ilulat.Station f Vrachtg. worden 6,05 +9,15 11,45 6,12 9,22 11,52 9,25 11,55 9,29 11,59 9,37 12,07 9,42 12,12 9,50 12,20 9,55 12,25 6,51 10,01 12,81 6,55 10,05 12,35 6,59 10,09 12,39 7,05 10,15 12,45 alechts met deze 6,15 6,19 6,27 6,32 6,40 6,45 +3,45 6,40 8,52 0,47 3,55 6,50 8,59 6,54 4,07 7,02 4,12 7,07 4,20 7,15 4,25 7,30 4,81 7,26 4,35 7,30 4,39 7,34 4,45 7,40 10,05 treinen vervoerd 9,03 9.12 9.13 9.19 9,27 9,32 9,40 9,43 9,51 9,55 9. 5

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 6