No 6191. Zaterdag 27 Februari 1915, 55e Jaargang. T Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. binnenland. rrW'I3'SX>TD BLAD. Loop der bevoiking van Per Neuzen. T r! TWEEDE RAWER. Vergadering van 25 Februari. De heer Van Raalte brengt, volgens het verslag der H. Ct., verslag uit over de aan- bieding der aominatie voor raadsheer in den Hoogen Raad aan Q. M. de Koningin, welk rapport voor kennisgeving wordt aangenomen. De Centrale Afdeeling heeft besloten oir. keaenmiddag te drie uur, in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen aangaan van een geldleening ten name en ten laste van Ned.-Indie, en aanvulling van bet tweede lid van artikel 3 van het reglement op bet beleid der Regeering van Ned.-Indie, enz. aanstaanden Diusdag te half twee uur in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen: vaststelling van bepalingen betreffende ver- zekering van sehepelingen en hun nagelaten betrekkingen tegen geldelpe gevolgen van ongevallen, hun op zee overkomen tenge- volge van of in verband met een gebeurtenis, welke .een onmiddellijk gevolg is van den huidigen ooriog (Oorlogs-zeeongevallenwet), en maehtiging tot het aangaan van ver- zekeringaovereenkomsten tegen het gevaar van molest in verband met den tegen- woordigen oorlogstoestaud. Aan de orde is de aanvulling van het Xe hoofdstuk der Staatsbegrooting, de Eeonomische maatregelen, enz. De heer Smeenge zet zjjn, in de vorige vergadering aangevangen rede voort en vraagt, tot koever zich het gebrek aan vee- voeder uitstrekt. De Regeering moet zooveel mogelijk voedsel invoeren, omdat niet ten-gevolge der schaarschte daarvan de prijzen moeten worden verhoogd. Spreker wijst op de belangen van de kleine exportslachters in verband met de door 'den Minister genomen maatregelen nopens den vleeschuitvoer. In Deventer zoo den slachterijen moeten worden gesloten efiv personeel ontslagen. Spreker vraagt of rn'en geen fokpremies kan uitloven, oi er met een eentraal bureau voor de distributie van boter en kaas kan worden ingesteld, en hoe het staat met de lynkoekenvoorraden. Den heer Teeusira kornt, het voor, dat 't debat over deze onderwerpen of te vroeg of te laat is gekomen, te vroeg omdat men niet weet, welke maatregelen de Regee ring wenschelijk vindt Te laat om iat er reeds nota's enz. over den toestand ver- schenen zijn. Spreker huldigt de Regeering voor haar houding bij den aanvang der crisis, maar meent, dat de Regeering, nadat de Leveos- middelenwet was aangenomen, van de haar bij die wet verleende bevoegdkeid een veel grooter gebruik heeft gemaakt dan de Earner bij de aanneming der Levensmiddelenwet had gedacht. Meer samenwerking van de Regeering met de Kamer ware hoogst wenschelijk geweest. Tal van maatregelen, die nu onjuist blijken, zouden achterwege zjjn gebleven. Spreker geeft in overweging, vevtegen- woordigers van sociale vereenigingen, „Pa- trimonium", //N. V. V." enz., zitting te doen nemeu in de nu ingestelde commissie van ad vies, welker tot-stand-komiug spreker toejuicht. Spr. ontkent, dat ons land, gelijk heer Schaper verklaart, gelijk staat met Duitschland. lmmers or.ze grenzen staan nog open. Wij moeten den aanvoer zooveel mogelijk steunen wat voor Duitschland onmogelijk is. Spreker bekandelt de tarwe en rogge. Hjj betreurt het, dat de heer Schaper solidair is met den toenmaligen minister en ook een blaarn op de landbouwers heeft geworpen. De heer Schaper had met oetere argumeaten moeten aankomen. Spreker gaat na, in hoever de grieven des ministers tegen de landbouwers reden van bestaan hebben. Minister Freub vindt 't niet goed, als de landbouwers vlug dor- schen, maar wanneer ze niet vlug dorschen, vindt hij het blijkens zijn nota ook niet goed. Inzake de beweerde vermenging van tarwe en rogge met petroleum, die later absoluut onjuist bleek, is de minister bli]kbaar op een dwaalspoor gebrackt door een van de ge'importeerde plattelandsburgemeesters, die men tegenwoordig al te veel ten platte- iande vindt. De minister heeft den tarweprijs te laag gesteld. Geen enkele boer zon tarwe meet verbonwen. De minister kan den inaxi- mumprijzen van tarwe en rogge niet hand- haven. Ook hij moet gehoorzamen aan de eeonomische wet van vraag en aanbod. De heer SchaperDat is puur oud- liberalisme. De heer Teenstra: 'tis mogelijk, maar 't is in deze crisis beps oefder gebleken dan de sociaal-democratische beginselen. De beer Schaper Die zijn niet toegepast. De heer TeenstraDat zei de heer Troeistra bij het begin der crisis anders. Laat de minister aan iederen kande's- man het recht tot invoer geven. Tegen de handelslui kan de minister niet op. Laat er zooveel mogelijk ingevoerd worden. Men zal er den minister niet zwart op aanzien, als er later op verloren wordt. Spr. kornt nu tot de artikelen, waarvan men te veel heeft. Door het beboud van den uitvoer krijgt men gunstige handels- relaties met het buitenland. De aardappelen hier waren veel en goed. De prijzen zijn enorm gestegen. Met consenten is geknoeid. Spr. is't een raad- sel, hoe de regeering zoo heeft; kunnen handelen, Spr. vraagt, waarom de minister niet tot den vrijen uitvoer van stroo wil over- gaan en of de boter- en kaasmaatregelen inderdaad wat geven en invloed oefenen op den prjjs. Der varkensfokkerij kan wel een slag door bet stopzetten van den export worden toegebracht, maar ze kan zich daarvan gemakkeiijk herstellen, want de vitaliteit van het varken is groot en het aantal zwynen is toenemende in den lande De heer Eerdmans wijst er op, dat bij de meelveilitigen debestaaude handelsusances niet zijn gevolgd, tengevolge waarvan de meelagenten schade hebben geleden en huldigt do afdeeling Handel van het mini- sterie van Landbouw, Nijverheid en Handel voor de wijze, waarop ze de menschen met raad en voorlichting dient. De Kamer ging daarna in de afdeelingen. Legerversterking In de atmosfeer van spanning waarin we leven, heeft het bericht van Woensdag, dat het bij de Regeering een punt van overweging u.tmaakt wetsontwerpen in te dienen om zoo noodig, de miliciens van de lichting 1916 vervroegd onder de wapens te roepen en de mogelijkheid te opeuen over eenige reeds ontslagen lichtingen van den landstorm te beschikken, begrijpelijker- wijs ongerustheid gewekt. De ,/Nieuwe Ct." kan verzekeren dat daartoe in den inhoud van het bericht geen red en is gelegen. Volgens de Militiewet zou de lichting 1916 eerst in Januari van dat jaar kunnen worden opgeroepen. Naar mate men vordert met de opleidiug eu vorming van nieuw kader, neemt ecbter de gelegenheid toe om meerdere manschappen te oefenen en aldus de sterkte van bet actieve leger te ver- grooten. lloe eerder van deze gelegenheid gebruik gemaakt wordt, deatebeter; aldus zal de weerkracht van het land versterkt worden terwijl het oorlog»gevaar nog aan- wezig is. De Regeering zal, door dsartoe de noo- dige stappen te doen in overeenstemming handelen met den aandrang die zich van verschillende zijden in het land openbaart om zich niet te bepalen tot het oefenen en volmaken van de op dit oogenblik onder de wapens zijnde legermacht, maar om deze voorzoover en zoo spoedig mogelijk blijkt, ook in aantal te doen toenemen. Hoewel alies in dezrn natuurlijk afhangt van den loop der oorlogsgebeurtenissen in Europa, waaromtrent van tevoren niets te zeggen valt, zou een gunstig gevolg van vervroegde oefening en vermeerdering van het aantal weerbare mannen tevens kunnen zijn, dat dieutengevolge op ruimer schaal verloven aau de reeds iangen tijd onder de wapens zjjnde oudere lichtingen zouden kunnen verleend worden. Hoofddoel vail de vervroegde oproeping zou echter de vermeerdering der actieve legersterkte zijn. Met de wgziging van de Landstormwet zou eveneens sleehts bedoeld worden de besebikking, voor geval van nood, teerlangen over geoefende manschappen die volgens de bestaande bepalingen niet meer onder de wapens te roepen zouden zijn. in geenen deele valt aan het bericht de beteekenis te hechten als zou de kans voor ons land om in den ooriog betrokken te worden, in de laatste dagen belangrijk zijn t.oegenomen of een bijzondere reden bestaan om deze voor het oogenblik dreigender te achten dan zij onder de omstandigbeden van de laatste maanden is en nog altijd blijft. Het bericht, seliijnbaar alarmeerend, is dus inderdaad niet onrustbarend. In ver band daarmee veroorloo en wij ons de op- merking, dat bet overweging zou verdienen bij de openbaarmaking van zulke berichten blijkbaar vau officiense herkomst, meer rekening te houden met den toestand waarin vele gemoederen in dezen tijd nu eenmaal verkeeren, Een korte verklaring vail de bedoeling van dergelijke maatregelen, tegelijk met het bericht gegeven, zou voldoende zijn om allerlei beangstigende en fantastische gevolgtrekkingen onder het publiek te voor- komen. Van de pers wordt terecht verlangd dat zij alle alarm vermijde; van regeerings- besichten mag voor het minst worden ver- wacbt, dat zij er, zonder grond, geen aan- leiding toe geven. De bqm te Vlissingen. De Parijsche correspondent van de Tel. rneldt Op verzoek van de Frausck<" regeering heeft generaal Joffre een onderzoek inge steld om vast te stellen of het een Fransehe vlieger geweest is, die 11 Februari een bom te Vlissingen heeft laten vallen. Het is gebleken, dat dien dag geen enkele Fransehe of Engelsche vlieger ?ich bevonden heeft in de streek ten Noorden van Vlaanderen. Het is zeker, dat het geen Fransehe vlieger geweest is die dien dag over lissingen gevlogen heeft. Te Parjjs is men van meening, dat men in dit geval te doen heeft met een Duitsche intrige om verwikkelingen tusschen Neder- land en Frankrijk in het leven te roepen. Waarscbijnlijk heeft een Duitsche vlieger gebruik makend van een Fransehe vlieg- machine, die zich in Duitsche handen be- viudt, boven Vlissingen gewaagd, om in Nederland het vermoeden te verwekken, dat een Fransehe vliegmackihe de Nederlandsehe neutraliteit schond. De Maatschappij „Zee\land". Naar aanleiding van het bericht, in ons vorig numiner overgenomen uitde»N.Ct". volgens hetwelk de n Duitschland" van de Maatschappij //Zeeland", Diusdag niet van Vlissingen zou zijn vertrokken, omdat de bernanning weigerde met dit setup uit te varen, vernemen wij uit Vlissingen, dat dit bericht ten deele onjuist is. De Duitsch land" is door de directie uit de vaart ge nomen, omdat zjj het oudsle sehip der maatschappij is en vervangen zal worden door de Koningin Regentes" daar deze boot nog niet reisvaardig was is Dinsdag de nachtboot //Prinses Juliana" vertrokken. Van weigering der bernanning was geen prake. Verboden van uitvoer. Aangezien gebleken is, dat bij belang- hebbendeu onzekerbeid bestaat omtrent de vraag of scheeps- en andere beschuit, rriseuit, biscuits, cakes, koek en dergelijke artikelen vallen onder het uitvoerverbod van alle producten afkomstig van haver, tarwe en spelt, rogge, gerst, boekweit en ma'is (Kon. besluit van 17 September 1914. St.bld. n°. 453), wordt medegedeeld, dat die vraag bevestigend wordt beautwoord. (Shot.) Get nterneerden Het U.D. meldt uit Amersfoort Het verlof voor de gtiuterneerde Belgische officieren om in burgerkleeding te zijn, is ingetrokken. Van heden at zullen zij steeds in uniform moeten zijn. Men voor Duitschland bestemd automatisch geweer van Neder landsehe v iiid i ng. Tegen den Duitscher V. S., een te Rot terdam gevestigd koopman, is proces-verbaal opgemaakt wegens schending van de neu traliteit. Deze Duitscher is opgetreden als tusschenpersoon tusschen de Duitsche re geering en een combinatie, die zich gevonnd had om een automatisch geweer, een uit- vinding van een onbemiddeldon Rotterdam- schen werkmau aan die regeering te ver- koopen. Reeds waren de onderhandelingen zoover gevorderd, dat biiinen een week het geweer geleverd zou worden als de proeven voldeden, hetgeen waarschijnlijk was. Met dit geweer kunnen vijf schoten achter elkan der gedaan worden, zonder dat het noodig is, als tot nog toe, den grendel te openen en te sluiten. Het geweer was voorloopig reeds bestemd om voornamelijk in de luop- graven dienst te doen. Men kwam op het spoor van de combi natie, schrijft de ,/N. R. Crt.", door den verkoop van scherpe patronen door mili- tairen. 0. in. bleek, dat een raiiicien-kor poraal van het le reg. infanterie, twintig scherpe patronen verkocht had. Deze pa tronen hebben dienst gedaan bij de voor- loopige proefuemingen, die in legenwoor- digheid van den geverbaliseerden Duitscher V. S. hebben plaats gehad, en die in alie opzichten voldeden. Verleend verlof. Naar aanleiding van een verzoek van de Leidsche tuinderspatroons heeft de mi nister vau ooriog aan de dienstplichtige, thans gemobiliseerde, leden der vereeniging, met het oog op het bedvijf, gedurende twee maanden een verlof verleend van drie werk- dagen per week. (N. R. Grt.) In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad, spoedeischend bijeenge- roepen, werd besloten tot de bevoegde autoriteit het verzoek te lichten, de alhier vertoeveDde Belgische vluchtelingen niet te noodzaken naar elders te vertrekken. De heeren Moggre eu De Jager werden afge- vaafdigd, om een onderhoud te hebben met den Regeerings-commissaris, den heer Ruys de Beerenbrouck, te Roosendaal, om in deze de belangen der neringdoenden van Ter Neuzen te bepleiten niet alleen. maar boven- dien ook dat der vluchtelingen zelve, die hier eene goede verplegiug vinden in uit- stekend daarvoor ingerichte gebouweir, terwjjl ook de gezondheidstoestand steeds uitstekend bleek. In de gisteren alhier gehouden ver gadering der aandeelhouders van de Midden- standscredietbank voor Ter Neuzen en omstreken werd de akte van oprichting geteekend. Het bestuur werd aangevuld met een commissaris voor de gemeente Hoek, waarvoor werd benoemd de heer F, Kaan, aldaar. TEE NEUZEN, 26 Febr. 1915. Het weer be richt van het meteorolo- gisch iristituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 775.3 Maastricht. Laagste barometerstand 758.5 Bodo. Verwachting tot den avond van 27 Februari Meest metige Zuidelijke tot Wesfeiijke wind, half tot zwaar bewolkt, later eeuige kans op regeu, mogelijk nachtv rst in het Oosten, overdag iets koeler in het Noorden. Donderdag werd alhier iu h"t Hotel des Pays-Bas" door de directie van de Zeeuwsch-Vlaatnsche Tramwegmaatschappij aanbesteed het bouwen van een station en directiegebouw te Drie Schouwen (gemeente Axel). L. de Meijer te Selzaete voor 36.750, K. Dieleinan te Zaamslag voor 34,200, A. A. van de Walle te Hulst voor 27,950, B. H. Reuling te Hulst voor f 27.800, J. W. Matthgs te Utrecht voor 27,777, VV. P. Nieuwelink te Ter Neuzen voor /27.000, P. L. Boogaard te Ter Neuzen voor /26,990, M. Jacobs te Goes voor 25,900, G. II. H. Wisse te Zaamslag voor 25,700, P. F. Voet te Kloosterzande voor f 25.600, A. M Kuiperte Heinkenszand voor j 25.200, A. Vernaeve te Sas van Gent voor 24,882, H. van Luik A. van 't Hoff te Ax>4 voor 23,200, J. M. van der Velden A. Verliude te Ter Neuzen voor 22,831. Gisteren vernamen we, dat op de hof- stede van den landbouwer G. A. Goethals, in den Vogelschorpolder, mond- en klauw- zeer was geconstateerd. Dit gerucht bleek juist. Rijks-, .provinciale en gemeeutelijke autoriteiten brachten gisteren een bezoek aan de hofstede, voor het verrichten van de daarvoor voorgeschreven wettelijke m at- regelen. De uitgebieide veestapel is als ziek of verdaeht afgemaakt of geslaebt. Er waren 38 stuks hoornvee en 21 varkens. De ziekte had reeds zooveel dieren aange- tast, dat het groo'ste deel als otfgscbikt voor de consumptie moest worden vernietigd. Zooals uit de in dit nummer voorkornende advertentie blijkt, zal morgen een deel der afgemaakte dieren (de verdachte) bij in- Schrgviug worden verkocht. De //VI. Crt." veruam gisteren dat de toestand van het Eerste Kamerlid voor Zeeland, den heer Hovy, een ongunstige wending heeft genomeu. Bij Koninklijk besluit is eeu pensioen verleend van f 4 's jaars aan A. Klaassen, brandmeester te Zaamslag. y®pkeer- tusschen Zseuwscb' Vlasndei'eti en ielgie, Het verkeer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie is, naar men ons medeleelt, ti ans toegelaten langs Sas van Gent, De Clinge, Kemseke en Watervliet. Nadat eerst uitsluitend aan de elders benoemde beroepsconsuls de bevoegdheid was toegekend de daarvoor noodige docu- menten af te geven, is thans daarvoor ook weer de noodige maehtiging verleend aan den heer Blankers, vice-consul alhier, waar- door een lastige en voor velen moeilijke reis naar de overzijde der Schelde onnoodig wordt. De Belgon die naar het door de Duitschers bezette gebied willeu terugkeeren, moeten in het bezit zijn van eeu oud identiteits- bawijs, afgegeven in hunne vroegere woom plaats en bij de aanvrage een fotografie overleggen om op den pas aau te brengen. De Nederlanders moeten bij het aan- vragen van een pas hun buitenlandsch paspoort op het cOnsulaat overleggeu. Waarscliuwing van den hansel tegen smokkelcn. In de verschillende kerken van het bis- dom Breda is Zondag, naar De Tijd meldt van den kansel een schrjjven van mgr. P Hopmaus voorgelezen. Naar aanleiding van een dringend verzoek tot Z. D. 11. gericht door de militaire overheid, waarscbuwt de bisschop in dit scbrijven zijn onderhoorigen tegen het verrichten van smokkelaiijen en wijst hen op de nootlottige gevolgen, welke daaruit kunnen voo tvloeien. De Regeering h ieft den uitvoer van ver schillende goederea verboden op grond van onze verplichtingen als neutrale tso- gendheid, om zoo ons land te behoeden tegen moeilijkheden met de oorlogvoerende mogendheden. Ook is de uitvoer verboden om te voor- komen, dat in ons eigen land gebrek aan levensmiddelen zal ontstaan. Personen, vau wie wordt vermoed, dat zij over de grens trachten te smokkelen goederen, waarvan door de Regeering de uitvoer is verboden, moeten door de mili- tairen worden onderzocht. Wordt aan het bevel, om te blijven staan, niet voldaan, dan zal op die verdachte personen worden gescho'teu. Reeds zijn om die reden meer slachtoffers gevallen. Mgr. Hopmans besluit deze ernstige warschuwing aldus tOni meer ongelukken te voorkomen, vermanen wij onze onderhoorigen met aandrang zich van smokkelarijen te ont- houden en aanstonds aan de militairen te gehoorzamen, zoodra zij het bevel geven te b'ijven staan. Toeval of niet In verband met het vallen van bomrnen op Vlissingen op 11 dezer en met hetgeen daarover van Fransehe zijde is gemeld, ver nemen wij, hoe eeu tweetal heeren uit ^nschede, die Woensdag 10 Februari dus juist den dag voor dat bedoeld feit ilaats had naar Hengelo reisden, in den trein een gesprek bijwoonde, waarbij een der medereizigers, vermoedelpk een Duitscher de vraag stelde of er geen bom men op Vlissingen waren geworpen. Eerst werd er minder aandacht opgeslagen, maar toen den volgenden dag bekend werd, wat dien dag ge'oeurd was, kwam het de heeren zoo eigenaardig voor, dat zij ook ter bevoegde plaatse kennis van hunne bevindingen gaven. AXEL. Gisterenavond gaf de tooneelvereeniging De Herleving" alhjer, eene uitvoering in haar gewoon lokaal. Dit was goed bezet door de opgekomen donateurs en hunne introduced. Er werden decbts gpgeven eeo blijspel //Terug van den Kongo" en eenige raooie voordrachten, welke tezamen een goed program ma vormden wat netj°s werd atgewerkt. Door de mobilisatie was eeu der werkende leden verhinderd op te treden. De heeren Goudstikker van Gent en P. de Rooij van Hulst, badden bet miizikaal gedeelte in landen, en toonden zich voor hunne taak wel berekend. Zij wisselden de pauze af met mooie bevattelijke tnuziek en hieldeu de stemming er den geheelen avond in. Wegens bet geven van een liefdadigheids- concert in de maand October 1914 was de vereeniging genoodziakt haar vereenigings- jaar voortaan te doen loopen van 1 Januari tot December eu zal bet tweede concert gegeven worden in de maand November dezes jaars. BOSCHKAPELLE. flier vertoeven nog steeds een tachtigtal Belgische vluchtelingen, waarvan er 46 onderstand genieten van het Steuncomite. Nu de ondersteuuing gaat ophouden, hebben er zich 21 aatigegeven, om naar het vluchtelingenkamp te Ede te worden overgebracht, nadat eeu bemiddeld vluehte- ling aldaar een kijkje was gaan nemeu. KOEWACHT. Door den levendigen handel in vlas ge durende de laatste wekeu en de hooge prijzen daarvoor betaald, krijgen vele landbouwers in deze gemeente weer genegenheid om zich weer op den vlasteelt te gaan toeleggen, vooral omdat het te voorzieu is, dat er dit jaar in Belgie weinig vlas zal verbouwd en de aanvoer uit Rusland met moeiliikheden gepaard gaat. De Cooperatieve Boerenleeubank heeft in het vorige jaar eene winst gemaakt van 719,80 tegen 619.74 in 1913. Daardoor stijgt de reservefond3 van f 2550,47 op f 3270,27. De rente der spaargelden is thans bepaald op 4 percent, die der voor- schotten op 5 percent. KLOOSTERZANDE. In het vluchtelingenkamp te Klooster zande (gemeente Hulst) waar nog ongeveer 1300 viuchtelingen vertoeven, heerscht de typhus in vrij hevige mate, geregeld zijn er een veertigtal lijders, terwijl er ook veel sterfgevallen voorkoinen, zoo o.a. jl. Zondag 4 op een dag. Het kamp staat onder militaire bewaking en niemand mag het verlaten. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vertrokken: G. Dooms, schipper, Dekkerstraat 56, naar Middelbnrg. P. J. Dhont, schipper, aan boord, naar Kruiningen. J. Kloote, koopman, Korte Kerkstraat 18, naar Aardenburg. G. Jv. d. Eeckhout, onderwijzer, Lange Kerkstraat 31, naar Heusden. I.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5