Openbare Vergadering IS De ladrineselrijfstet Voor zijne Dochter, Prijskamp let fle Mm FHAUQAIS. WW HARDE BRIKKEN „UIT V00RZ0RG" kookboekjb IHiiitairTehuis, Prachtprogramma Groot trenrspel in 3 groote bedrijven. ADVERTENTIEN. j Opzichter Tip-Top. V00RHANDEN: en BINNENLAND. Laatste Berichten. Lokaal Bethel, Nieuwe Yerbindingsstr.alliier op Zaterdag 27 Februari 1915, J. C. VAN BELLEGHEM, Zaterdag, Zondag en Maandag, Gevoeligheid voor weers- verandering. Verbod vervoer vee, vastleggen honden. (zeer spannend drama). het optioen van Mutsen. Huis- en Rijtuigschiider. Occasie. Prachtrijtuig, Begrafenis-Maatschappij Firma P. J. van de Sande. gepantserde auto's, wier vuur op een af- stand van 75 passen onder de Duitscbers dood en verderf brachten, algeslagen. Op de wegen naar Plonsk zijn eenige dorpen nu eens in ons bezit, dan weer in handen van den vijand. Op den linkeroever van de Weicbsel, ten Zuiden van de hoeve Moyhely, lieten wij drie landmijnen onder een Duitsehe loop- graaf springen. Wij bezetten de gaten door de ontploffing gevormd en veroverden in bet overig gedeelte van de Duitscbe loop- graven drie mitrailleurs en bomwerpers met bomnien. terwijl ook een aantal Duit- schers krijgsgevaugen gemaakt werden. De ve'rliezen der Duitscbers, ten gevolge van de ontploffing, bedragen circa 500 man. In de Ivarpathen bombardeerden de Oosteurijkers het klooster ten Zuiden van Mezo-Laborez met 30 5 c.M. granaten. Wjj sloegen hevige aanvallen af in de streek van Mikouw, Smolnik en Tiskowa, en bracbten den vijand enorme verliezen toe. iu de streek van Koziowa bebben de Oostenrijkers den Duitscbers vervangen. Ten Zuiden van Dolina en Stamslau, bebben hardnekkige gevecbten plaats met groote vijandelijke troepenmachten. Gedurende de periode 21 Januari 20 Februari nam het leger in de Karpathen 691 officieren en 47.640 manscbappen ge- vangen, terwijl 17 kanonnen en 118 mitrailleurs werden buitgemaakt. Dit werd reeds door de eerste ministers van de betrokken landen warm goedgekeurd. Alden wil, dat die huisjes door de vlucb- telingen zelf worden opgetrokken, waardoor dus een groot aantal mannen aan werk zou worden geholpen. Bovendien moeten ze op zoo'u wijze worden gebouwd, dat ze na het eindigen van den krijg of als Belgie van vpanden gezuiverd is, uiteen kunnen worden ge- nomen en zoo doende opnieuw, maar op eigen bodem. als woningen kunnen worden aangewend door menschen, wier huizen zpn vernield, dus totdat deze door duur- zame vervangen zpn. Wat de daartoe noodige kosten aangaat vestigt Percy Alden er de aandacbt op, dat de Nederlanders (de zegsman bedoelt blijk- baar de Nederlandscbe regeering) volkomen bereid zpn. giften van particulieren aan te nemeu en zoo veel mogelpk te helpen bp de oprichting van houten huisjes voor dit doel. De Engelschman gelooft, dat minstens 100.000 p. st. (ongeveer 1.200.000) voor de uitvoering van dit plan zal noodig zijn. I Maar hp acht het niet noodig, te wachten met daarmee een begin te maken, tot dat voor die geheele som is ingeschreven. Een Engelsche vereeniging heeft reeds duizenden ponden st. met het oog daarop bijeenge- bracht en deze naar ons land overgemaakt, om er te Vlissingen een begin mee te makeD. En zoo is de heer Percy Alden iu 't bezit van meer geldelijke beloften en ver- trouwt hp op het aanbielen van verdere ondersteuning binnen enkele dagen. Ontheffing van personeele belasting in verband met de mobilisatie. Ingediend is een wetsontwerp, lioudende bijzondere regeling nopens ontheffing van personeele belasting in verband met de in 1914 plaats gehad lrebbende mobilisatie van land- en zeemacht. In zijn memorie van toeliehting zegt de Minister van Financien o. a. het voigende: Zooals bekend is, zijn in den aanvangi van Augustus 1914 ten behoeve van het le ger een aantal paarden en motorrijtuigen gevorderd. De houders van die paarden en motorrijtuigen konden, voor zoover zij des- wege in de personeele belasting waren aan- geslagen, op grond van artikel 63 3 der 'wet van 16 April 1896, wegens afschaffing dier belaslingobjcclen, aanspraak maken op gedceltelijke ontheffing van belasting, en wel over de maanden, die tijdens het indie- nen der aangifte tot ontheffing nog niet in- getreden waren. Het is gebleken dat verschillende der be- lastingschuldigen het aanvragen van onthef fing geheel nalieten, of wel dat eerst deden n a 31 Augustus, zoodat men hen geen of slechts een geringere ontheffing dan over vier maanden kon worden verleend. De zeer bijzondere omstandigheden, waaronder de aanschaffing plaats vond, maken dat ver- klaarbaar, vooral wat de automobielen be- treft, daar niet vaststond voor hoelang de belastingschuldigen het gebruik daarvan zouden moeten missen. Dc Minister is daarom te rade gevvorden het onder werpelijke voorstel van wet te doen, ten gevolge waarvan aan alle de be- doelde belastingschuldigen (voor zoover overigens aan de vereischten van art. 364 3 der wet is voldaan) een ontheffing over 4 maanden zal kunnen worden verleend. Het schijnt op gelijke gronden billijk, een dergelijke tegemoetkomende regeling te tref- fen ten aanzien van hen, wier dienstboden bij de mobilisatie zijn opgeroepen. Een Eng elscli oordeel over de vlnchtelingen. We bedoelen de Belgen, die op het oogenblik in Nederland en Engeland een onderkomen hebben schrijft de Midd. Crt. In hun lot stelt naar men weet, het lid van het Britsche Lager Huis Percy Alden, zeer veel belang. Herhaaldelijk heeft hij hier te lande zich vergewist van de om standigheden, waarin de vluchtelingen leven. En al kon zijn meening niet altijd even gunstig linden men moet erkennen, dat de heer Alden met loffelpke onpartijdig- naar een rechtvaardige beoordeeling streefde. Hp wees zijn landgenooten uitdrukkelijk op de groote moeilpkheden, waarvoor die springvloed met name Nederland's regeering en zpn bewoners stelde en prees dan ook behalve den goeden wil in vele opzichten het tot s'and gebrachte. Nu heeft een vertegenwoordiger van de Westminster Gazette" den Britscben afgevaardigde nogmaals over hetzelfde vraagstuk ondervraagd in het gebouw van hit Lager Huis. En in dat onderhoud begon Alden met erop te wijzen, dat die menschen niet tot burgers gemaakt moeten worden van de landen, waarheen ze gevlucht zijn. Hp doelde daarbij op ons en zijn land. Ze moeten als gasten behandeld worden in de onderstelling, dat ze bp het einde van den krijg naar hun haardsteden terugkeeren. Tot bereiking van het Alden voor oogen staande doel beveelt hij aan, den uitge- wekenen bezigheid te verschaffen, hen zich thuis te doen voelen en hen te behoeden voor de mogelijkheid van ontaarding onder den heerschenden toestand. Maar zelfs in het groote Yereenigde Koninkrijk blijven de aanbiedingen tot het huisvesten van vluchtelingen achter bij het aantal, dat daaraan behoefte heeft. En wat nu het verblijf van de beboeftige Belgen binnen onze grenzen betreft Alden is daarover «pog Diet tevreden, al erkent hij gretig de veranderingen, die daarin ten goede werden gebracht. Vooral heeft hij opgemerkt, dat de kinderen van Belgische uitgewekenen hier nu beter dan vroeger behandeld worden. Dank zij giften uit Engeland en uit Amerika benevens van vele vriendelijke menschen in Nederland worden ze tenminste behoorlpk gekleed. En ook worden ze flink met melk gevoed, wat iets is om dankbai r voor te zijn. Daarna zette het Engelsche Parlementslid zijn plan uitee,n, dat bestaat in het doen bouwen van duizenden houten huisjes welke elk drio kamers bevatten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Febr. de voigende vonnissen uitgesproken M. S. R., oud 13 j., zonder beroep te Kapellebrug, is wegens diefstal veroordeeld tot 3,50 boete of 1 week tuchtschool. (Eisch 6 weken tuchtschool). E. J. M., oud 36 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 7 boete of 1 week hechtenis. (Eisch 1 week gevangenisstraf). A. v. 0., oud 25 j., veldarbeider te Axel, is wegens wederspannigheid veroord. tot 10 boete of 10 dagen becht. (Eisch 15 boete of 15 dagen hecht.) O. B., oud 20 j., werkman te Westdorpe, is wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar, veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis). E v. H., oud 53 j., landbouwer te IJzen- dijke, beklaagd van meineed.is vrijgesproken. (Eisch 5 maanden gevangenisstraf). V. A. d. L., oud 24 j., veldarbeider te Koewacht, beklaagd van mishandeling, is vrpgesproken. (Eisch vrijspraak). D. H., oud 39 j., stoker te Dordrecht, beklaagd van vernieling, is vrijgesproken. (Eisch 3 boete of 3 dagen hecht). Heden werdon de voigende zaken behandeld J. v. d. V., oud 43 j., leurder te Nieuw- kerken, (vluchteling), thans gedetineerd, had zich te verantwoorden, dat hij op 21 Januari 1915 te Hulst opzettelijk eeu geldelijk be- drag van 42 franken, toebehoorende aan Maria de Clerck, vrouw DeNijs, welk geld hij van die vrouw had ontvangen om voor haar voor Nederlandsch geld in te wisselen, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend. Beklaagde bekende het feit te hebben gepleegd. De verdediger, Mr. De Groot, riep de clementie der rechtbank in. I De eisch is 4 maanden gevangenisstraf. J. A. B., oud 46 j., gemeente-opzichter te Clinge, werd ten laste gelegd dat hij op 1 Januari 1915 te Hulst aan den brigadier der mareehaussee G. W estland aangifte heeft gedaan dat op 31 December 1914 een sergeant en eenige soldaten, drie hem toe behoorende vaten petroleum van zijn erf te Clinge hadden weggenomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, terwijl hij wist dat dat strafbaar feit niet gepleegd was. De behandeling dezer zaak werd uitge- steld, daar een getuige niet verschenen was, omdat hem het verblijf in het in staat van beleg verkeerend gebied was ontzegd, tot 12 Maart a.s. C. J. d. B., oud 24 j., veldarbeider te Koewacht werd beklaagd dat hij op 1 Januari 1915 te Koewacht (St. Andries) opzettelijk gewelddadig Edmondus van Overmeire met een mes heeft gestoken of geslagen en bloedend verwond. Eisch 1 week gevangenisstraf. A. J. K., oud 24 j., veldarbeider te Koewacht (St. Andries), werd ten laste gelegd, dat hij op 1 Januari 1915 te Koewacht, opzettelijk en wederrechtelijk de kap van het rptuig van A. van Over- meiren door met een mes in dien kap te snijden, heeft vernield of beschadigd, en dat hp toen ook opzettelijk A. van Over- meiren met een stok heeft geslagen. Eisch 3 weken gevangenisstraf. C. F. S., oud 21 j., veldarbeider te Koewacht, stond terecht ter zake dat hij op 3 Januari 1915 te Koewacht opzettelijk gewelddadig Petrus Gustaaf Marie David heeft geschopt. Eisch 5 boete of 5 dagen hecht. L. P., oud 24 j., klompenmakersknecht te Clinge, had zich te verantwoorden dat hij op 27 December 1914 te Clinge opzet- telpk beleedigend een milicien-korporaal, die aldaar aan den openbaren weg geplaatste posten controleerde, heeft toegevoegd de woorden „lafaard", ,/je bent een aap van een korporaal" en een ander minder fraai woord. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. J. A., huisvr. van F. K,. oud 58 j., wonende te Ter Neuzen werd beklaagd dat zij in den nacht van 2 op 3 Januari 1915 te Ter Neuzen de agenten van politie Boersema en J. C. Sol, die in uniform gekleed surveilleerden, eenige beleedigeude woorden heeft toegevoegd. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht De mail-boot tusschen Vlissingen en Engeland. De mailbool der maatschappij Zeeland, te Vlissingen, die gisterenavond te Vlissingen moest binnenkomen, is eerst hedennamid- dag gearriveerd. De kapitein rapporteert, dat de stoomboot op de terugreis 2 Duit sehe onderzeeers is tegengekomen, die het gewone saluut brachten. TWEEDE KAMER. Bij de heden voortgezette behandeling der suppletoire Voegrooting van Landbouw (eco- nomische niaatregelen vroeg de heer Duymaer van Twist of de geregelde aan- voer van levensmiddelcn vferzekerd is, en of voortdurende prijsslijging daarvan kan wor den tegengegaan. Voorts vroeg hij. of niet geeindigd behoort tc worden met het afina- kingssysteem ter bestrijding van de veeziek- ten eu drong aan op toestemming tot uit- voer van inferieurc bo ter en geperst hooi. De heer De Jong verdedigt de vaststelling van maximumprijzen en bepaald verbod van uitvoer of beperking daarvan, v;oor var- kensvleesch en groenten. De heer Gerhardt wees er op, dat geheele onbekendheid heerscht omtrent den invloed van het enorme graanverbruik door de bier- brouwerijen op het volksvoedsel. De heer Van Nispen (Nijmegen vroeg betere voorlichting der Kamer door de Re geering en maant aan tot voorzichtighcid bij de prijszettingen. Spreker vroeg, of het volk niet tot meer zuinigheid moest worden aangespoord en of het gebruik van oorlogsbrood niet moet worden voorgeschreven. Ook bevordere de Regeering den graanbouw. Hij vroeg voorts voor den kleinen hulp- belioevenden middenstand gelijke maatrege- len als die welke in Den Ilaag getroffen zijn. De heer Duymaer van Twist critiseert wenscht, dat de Regeering zal optreden tegen verschillende regeeringsmaatregelen en burgemeesters als die van Meppel, die de vaststelling der maximumprijzen aldus op- vatten, dat ook beneden dien prijs niet mag verkocht worden. De heer Tydeman acht het oogenblik voor critiek op het algemeen regeeringsbeleid nopens de economische maatregelen nog niet gekomen. Hij hukligde de Regee'ring voor haar doortastend en snel optreden van af het begin der crisis tot nu en verheugde GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Spoedeischende vergadering van Donderdag 25 Februari 1915. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Aanwezig de heeren Visser, Moggre, De Jager, F.ijke en D. Scheele. Afwezig de heeren Dees, Wieland, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Donze en Van Borssum Waalkes. De voorzitter openl de vergadering, tegen 10 uur uitgeschreven, te 10,20 uur en consta- teert, dat het vereisclite aantal leden niet aanwezig is, waarom hij de vergadering sluit, onder mededeeling dat eene nieuwe vergadering zal worden uitgeschreven tegen den volgenden voormiddag 10 uur. VOOR BELANGHEBBENDEN. Voile Maan Maandag 1 Maart, na- middag 6,52. 27 Febr. Zon op 6,54, onder 5,32. uur. 28 h 6,52, o,,»4, u 1 Maart n n 6,50, n 5,36, u De lantaarn voor wielrijders moet een half uur, die voor voerlieden een uur na zonsondergang branden. des avonds om half 7. Sprekerde Wel.Ed. Heer Evangelist-Bijbeleolporteur in Belgie, Onderwerp Mededeelingen over den E< angelisatie- arbeid in Belgie. Toegangvrij, ook voornietm i I it air en DE COMM1SSIE. Piet en zijn vrouw gaan bij den troep. (Dolle klocht). lloogwatergetij te IcrNCUZCkl 4 Journal. (Zeer prachtig) DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 27 Februari 28 1 Maart 2 3 5 6 0.17 0.59 1.36 2.11 2.43 3.19 3.53 12.40 1.18 1.53 2.27 3.1 3.35 4.11 zich, dat de Regeering het met hem eens is dat zij zich na de crisis binnen de grens harer normale bemoeiingen moet lerugtrek- kcn. Hij vroeg of er een geregelde uanvoer van mais verzekerd is, daar hij prijsslijging der mais een uitvoerverbod voor warkens geen resullaat zal hebben. Naar we vernemen ondervond het voor stel van den Minister van Waterstaat betref- fende het inrichten van een snel-verkeers- weg door het Haagsche boscli in de afdee- lingen der Tweede Kamer ernslige bestrij ding en slechts weinig verdedigers. Zweedsche stoomschip „Varton". 1JMUIDEN. Zooeven is alhier binnen- gekomen het Zweedsche stoomschip Varton, van Stockholm, op weg van Rotterdam naar Oxelsund, in ballast, dat op 25 1 ebruari, des namiddags 3,45 uur, op 54° 31 N. B. en 5° 21 0. L., benoorden Terschelling op een mijn geloopen of getorpedeerd is. Er is een groot gat in het schip op de waterlijn. Er ontstond vrees, dat het schip vol water zou loopen twee booten gingeo ver- loren, doch er werd geen persoonlijke schade geleden. Het stoomschip werd gedurende twee uren gesleept door den Nederlandschen stoomtrawler „Onderneming" en is daarna met eigea kracht naar IJmuiden gesloomd, welke haven het bereikt heeft. Gevoeligheid voor weersverandering is evenals duizeligheid, prikkelbaarheid, sla- peloosheid, vermoeidheid bij het opstaan, urinestoornissen en voornamelijk rugpiju, een kenteeken. dat de nieren niet rreir de I schadelijke stoffen uit het bloed terughouden. Een dezer stoffen, het urinezuur, zet zich af in de weefsels en gewrichten en kan elke beweging moeilijk maken en pijn in de ledematen, de zijden en schouders veroor- zaken (rheumatiek, heupjicht, jicht, zenuw- pijnen) of wel het kan zich als neerslag in de urine vertomen en tal van urinekwalen veroorzaken. Bij gebrek aan zorg worden de nieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, verwaarloosde rugpijn kan de ernstigste gevolgen met zich brengen en leiden tot niersteen, waterzucht, suikerziekte, Bright's ziekte, albuminerie enz. Men kan derhalve niet spoedig genoeg zorg dragen voor de nieren, zoodra zich de eerste verschijnselen vertoonen en des te meer wanneer men verschijnselen als sui- zingen in de ooren, aandoeningen van het gezicht, hartkloppingen, koude der ledematen, benauwdbeden, zwellingen onder de oogen of der ledematen erbij opmerkt, die het ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpijn Nieren Pillen aan de nieren en blaas haar gezondheid en werkzaamheid teruggeven, dragen deze organen voortaan volkomen zorg voor het filtreeren van het bloed en het afvoeren der onzuiverheden, waardoor de gezondheid van het organisme verzekerd wordt. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de wed. A. v. Overbeeke Leunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontv. v. post- wissel a 1,75 voor een of 10,voor zes doozen. Eischtdeechte Foster's Rugpjjn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han- delsmerk. POL1TI E. Op het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd een portemonnaie met eenig geld, Rechthebbende vervoege zich aldaar. De Burgemeester van TER NELZEN, brengt hierbij ter openbare kennis dat door hem op advies van den Districts-veearts is bepaald dat het verboden is vee te ver- voeren binnen den kring omvattende den Sejjdlitz, Visaert, Oud Vogelschor, Nieuw Vogelschor en Remoortrepolder en dat alle honden binnen dien kring moeten vastliggen. Ter Neuzen, 26 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Een reis door Zwiiserland, (natuuropname). Pathoehon heeft slaap. (Zeer komisch). Aanbevelend, De DIRECTIE. (biede n), op Zondag 28 Februari a.s., Jac. Verlinde, „Cafe de Schelde''. Vooruit f 5. Boven de 26 spelers verhoogin® van prijzen. HET BESTUUR. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot Vrouw C. DE RIDDER, KoedijkTerNeuzen. Op Maandag 1 Maart hoopt onze geliefde Vriend CORNEL1S DONZE Az., zijn 3()sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang moge gespaard blijven, is de wensch van Zaamslag. ZIJN VR1ENDEN. Voor de zeer vele blijken van belangstelling zoo van hier als van elders ontvangen op mijn70!,tei1 verjaardag betuig ik mijn hartelijken dank. P. DE FEIJTER Joz.z. Ter Neuzen, Sluispolaer_ Ondergeteekende verzoekt alien, die ZAKKEN, gemerkt „la Corbeille Wespelairein hun bezit houden, ten spoedigste te bezorgen bp ondergeteekende en zulks om onaangenaam- heden te voorkomen. Ter Neuzen. P> DE FEIJTER Janz. De ondergeteekende maakt het geachte publiek van Hoek en omstreken bekend dat hij zich alhier heeft gevestigd als Door eene nette en civiele bediening hoopt hij zich het vertrouwen waardig te maken. Tevens beveelt hjj zich aan voor het schoonmaken van plafonds, zoldeis, enz. enz. Aanbevelend, A. J. KIEL, Hoek, 22 Febr. 1915. zcekt Kosthuis met vrije kamer te Sas van Gent. Brieven met condition onder letter A} aan F. d. BERG's Boekhandel, Ammerstol (Z.-H.) Jeune homme distingue, desire donDer des leforis de conversation et (ou) de litterature. Conditions tres avantageuses ecrire L. 113. V. bureau de ce journal. Tonneau met kap, te koop, van Kasteel v. Moerbeke. Te zien bp W. Ducramont, Sas v.Gent. Te bevragen bij DE VEIRiMAN, ,/Cafe International," Sas v. Gent (Stuiver). De ondergeteekende deelt hier- door mede, dat zijn kanfoor te Hulst tot rader order des Zater* dags van half drie n m. af gesloten zal zijn. Ls. VAN WAESBERG HE-JANSSENS. Wissel- Effectenkantoor. per sclilp en per wagen. Stoomsteenbakkerij Axelsche vlakte. Bp deze maak ik bekend, dat het ATELIER vanaf Vrijdag 26 Februari tot en met Maandag I Maart GESLOTEN is. te MIDDELBURG. ALGEMEENE VERGADERING yan stemgerechtigde leden (21 jaar oud en mins tens 1 jaar lid) op Donderdag 4 Maart a. S., des avonds ten 81/* ure, op de bovenzaal der Societeit ^De Ver- genoeging", Markt. De Directeur, J. A. BOURDREZ. AGENDA: Jaarverslag en Verkiezing. Aan de leden wordt tevens bekend gemaakt, dat de inning der con- tributie een aanvang zal nernen op Maandag I Maart a.s. Wenken voor Huisgeziunen. JPrijs lO Cent. voor de Vrouw uit het Rurgergezin. Recepten van de Utrechtsche Industrie- en Huishoudschool. P r ij s 10 Cent. Ter Neuzen. Boekliand'j- I lien lrUI2|Ja (L»Ulie KlULUtj,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2