ALBEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF, ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6191. Zaterdag 27 Februari 1915. 55e Jaargang. De Oorlog De krijgsMrijven. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Duikbooten en Mijnen-oorlog. Teiefoon BMRSTB ISIjJi.lD Bit Blad verscMJnt Maanflag^, Woensdag' en YrjjflagaYond, uitgezoic i op Fsest&agen, Ijlj de Firna P. J. YAM DE SANDE te Ter Neuzen. FETJILLETON. Per 3 maanden binnen de stad 1.-. Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amenka 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buden Ter Neuzen ook b.j a!!e Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dil"@Cte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend, Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Er waren 92 passagiers aan boord, geen militairen en van die 92 waren er een aantal De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, zal bij inschrij- ving onderhands verkoopen it eontant a. eene pactij RundaSeesch, afkomstig van 8 U under en b. eenepartijj Varketasvieesch, afkomstig van 18 varkens en e. 8 stuks Rundephuiden. Inschrijvingsbiljetten voor elke partij at- zonderlijk en per E.G. in te leveren ter secretarie uiterljjk 27 Februari 1915, des voormiddags 11 ure. De inschrijvingssommen worden met 10 °'tf verhoogd voor accijnskosten. Het vleescb is te bezichtigen 27 Februari 1915, des voormiddags op de hoeve van G. A. Gobthals, Vogelschorpolder te Ter Neuzen, op vertoon van eene schrifte- lijke vergunning van den Burgemeester. Ter Neuzen, den 26 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HC1ZINGA. N.B. Set vleesch moet voor 1 ure n m. van den 27 Februari van de hoeve zijn weggehaald. De Duitsche luchtvloot. Volgens de Tijd heeft de Duitsche lucbf- ■rloot te Ghistelles dezer dagen een ernstigen tegen slag geleddn. Duitsche vliegers waren opgestegen, waarschijnlijk uit bet vliegkamp, dat in- gericbt is op de terreinen van 't //Oud siot van Vlaanderen", hetwelk op een afsiand van een viertal K.M. langs den weg van Thouront naar Ostende gelegen is. Of er verraad is gepleegd, of dat de Duitschers zich reed3 eerder te dikwijls hadden bloot- gegeven door op betzelfde uur dezeifde route te volgen, is niet bekend. Doch klaarblijkelijk hadden aan gene zijde der vunrlinie Engelsche vliegers de opstijging, die wederom in den laten avond geschiedde, afgewacht. Aan een der Engelschen ge- lwkte het toen door een snelle opstijging een onverkoedschen aanval, waarbij ook bommen werden gebruikt, tegen de Duit schers te richten. Twee Duitsche machines werden geheel vernield, van een derde braken de beide vleugels, en zeven Duitsche officieren verloren bij dezen aanval het leven. Op het kerkhof te Ghistelles zijn de lijken ter aarde besteld. Een paketboot door een duik- boot aangevallen. Naar officieel uit Londen wordt bericht, trachtte Dinsdagavond een Duitsche ODder- zeeboot de paketboot tusschen Folkestone en Boulogne met een torpedo te trefleu. Het gebeurde dicht bij Boulogne. De torpedo ging op een afstand van ongeveer 30 meter voor het schip heen, dat dus behouden bleef. 6) „Maar al te waar", gaf hij bitter ten ant woord,„en ik arme verliefde dwaas, was krankzinnig genoeg cm te gelooven, dat mijn vurige, hartstochtelijke liefde ten laat- ste zou zegevieren. Maar je kunt we ten, Liane, wat er in mijn gemoed, dat van een sterk en krachtig man, moet omgaan; dat uwe koelheid mij foltert, mij martelt, aan mijn leven knaagt. Roem, eer, een gevestig- den naam, dat alles zou ik met vreugde willen opofferen voor dat eenige, zalige, bedwelmende woord van uwe lippen: „ik heb u lief!" Kent ge dan geen medelijden, Liane?" „Ik beklaag u", gaf ze op kalmen toon ten antwoord, „ik kan niet meer rente geven dan mijn kapitaal afwerpt. Ge hebt mij uwe hand gegeven, in weerwil van omstan- digkeden, die u volkomen bekend waren. Ik heb die hand aanvaard, door dezeifde omstandigheden gedwongen; wij moeten dus beiden ens lot dragen." „Ik begrijp u niet; omstandigheden waarop zinspeelt ge toch, wat bedoel je met die duistere woorden?" „Niets! dat ge zelf niet kunt ontraadse- len." „Dat is geen antwoord", antwoordde hij op heftigen toon, „nu wil, nu eisch ik op- heldering." „Ik kan, ik mag die niet geven. Ednmaal missch burgers van neutrale staten. Vermoedelijk wordt dezeifde duikboot, die dezen mistukten aanval deed, bedoeld in bet telegram over het treffen van een duikboot nabij Boulogne, gistermiddag. Is inderdaad de oliehouder van de boot getroffeD, dan ziet het er slecht voor haar uit, tenzij zij met de opgespaarde electrische kracht bijv. de haven van Zeebrugge onder water varende weet te bereiken. De boning van Beieren en de bisschop van Nanten. Uit Bergen-op-Zoom wordt aan //de Tijd bericht Eenige dagen geleden heeft koning Lode- wijk vax Beieren drie dagen in Namen ver- toefd, waar bij de troepen inspecteerde en o.a. ook de kathedraal bezocht. De bisscbop mgr. Heylen, die juist naar Mechelen was vertrokken, kon den koning niet ontvangen in de kerk en de koster, die den sleutel van de boofdpoort in zijn bezit had, wei- gerde dezen af te geven zonder uitdrukkelijke lastgeving van den bisschop. De koning moest de kerk aldus binr.engaan door een zijdeur. Mgr. Heylen, reeds voor zijn reis naar Mechelen gepolst, of hij den koning zou ontvangen, moet geantwoord hebben, dat hij te spreken was voor iedereen, ook voor koningen, maar dat hij dit. koninklijk be- zoek niet officieel zou beschouwen en dat hij dus, hoe onbeleefd het ook zou schijnen, geen tegen-bezoek bij koning Lodewijk zou kunnen brengen. Bij nader aandringen gaf mgr. Heylen te kennen, moeilijk een andere houding te kunnen aannemen, daar de Duit sche keizer in het veelbesproken telegram aan president Wilson, de priesters beschul- digde, als franc-tireurs te zijn opgetreden, een ongehoorde beleediging, welke op geen enkel vaststaand bewijs gegrond is. De koning van Beieren heeft hierna van een bezoek bij den bisschop afgezien. De fceschieting der Parda- nelienforten. De Atheensche correspondent van den ,/Berl. Lok. Anz." seint/,1k verneem van particuliere zijde, dat men in welingelicbte kringen van meening is, dat de actie der Fransch-Engelsche vloot voor de Darda- nellen moet worden beschouwd als een definitieve poging om de straat der Darda- nellen te forceeren. Het bombardement werd gisteren weder met onverminderde hevigheid hervat. Naar ik verneem, heeft Rusland erop aangedrongen, dat door de opening der Dardanellen het dit rijk mogeljjk zou worden gemaakt zijn oorlogsbenoodigdheaen aan te vullen. De Russische wapenfabrieken kun nen zelfs in de verste verte niet aan hare yerplicbtingen voldoen, daar haar de toevoer van de noodige machine-onderdeelen is af- gesneden. Bovendien is er gebrek aan chirurgiscbe en medische instrumenten en geneesmiddelen. „Neen, nu; op dit oogenblik, riep hij woedend uit, ,,thans", en buiten zich zelf van drift over de lergende bedaardheid, waarmee zij bare woorden uilsprak, greep hij haar met ijzeren greep bij de pols, zoo- dat Liane een kreet van pijn uitte. „Spreek! in Godsnaam, spreek! klonk het heesch. Ze aarzelde een oogenblik en richtte toen hare donkere oogen vast op de zijne. „Je beweert mij lief te hebben en je doet mij pijn", gaf ze op verachtelijken toon ten antwoord. Hij liet haar arm los; dat kalme besclieid ontwapende zijn drift en hij scbaamde zicli over zijne hefligheid. „Vergeef mij, Liane", sprak hij zaclit, „de drift vervoerde me tot een liandeling, een man onwaardig: doch als je maar een flauw besef hebt van hetgeen er kookt en bruist en ziedt daarbinnen; van den storm, door uwe woorden opgewekt, van de snerpende zielesmart, die mij beroert, dan zal je mij beklagen en vergeven. Ik zal wachten.' Ze reikte hem met eene eenigszins mil- dere uitdrukking in hare oogen de band. „Ik vergeef u en beklaag ons beiden, Ar thur; eens misschien zal ik het geheimzin- nige, dat ge zegt, dat in mijne woorden ge legen is, ontsluieren, en „Dan zal ik u aan dit uur herinneren!!' viel hij haar op doffen toon in de reden. Zooals Aline gezegd had, kwam haar man haar des Zaterdags halen, doch Liane en Arthur drongen hem zoo bepaald nog een paar dagen te blijven, en de kinderen, die zeer veel van hun vroolijken oom enhunne levenslustige tante hielden, voegden zoo on- Kardam"-..' Ulercser. Aan //de Tijd" wordt gemeld Van de in trekking" van bet militair ver- bod, dat aanvankelijk Z.Em, kardinaal Mercier belette, om met de bisschoppen der Belgiscbe ker'sprovincie in vrij verkeer te treden, beeft de aartsbisschop van Mecbelen onmiddellijk gebruik gemaakt, om tal van spoedvereischende kerkelijke kwesties af te doen, die reeds lang dringende voorziening vroegen, doch die waren opgehouden. Ook heeft Z.Em, kardinaal Mercier on middellijk de hem herscbonken bewegings- vrijheid benut, om Mechelen te verlaten en zich over Brussel naar Doornik te begeven. In de Belgische hoofdstad vervoegde zich bij den kardinaal Z.Exc. mgr. Taeci Porcelli, de pauselijke nuntius hij het Belgische bof, en gezamenli]k reisden zij naar de zetel- plaats van wijlen mgr. Walravens, wiens begrafenis zij bijwoonden. Z.Em, kardinaal Mercier heeft eveneens anderen hooge geestelijken van zijn diocees een bezoek gebraebt. De „Oakly" getoppedeerd. De smak Gratia" heeft Woensdag te Ramsgate veertien man van de equipage van bet stoomschip //Oakley", dat Dinsdag- middag in het zuidoosten van de Rye-baai (zuidkust van Engeland) werd getorpedeerd, aan wal gebracht. De hoofdmachinist verklaarde, dat hp de periscoop van een onderzeeiir had ge- zien. De rest van de bemanning is te Dover geland. De /Oakley" is Woensdagocktend bij Folkestone gezonken, toen zij naar Dover zou worden gesleept. De bemanning zag bet spoor van een torpedo kort voordat deze het schip trof. De ontploffing was geweldig. Stalen balken, weggeslagen platen, luiken vloaren in de vlogen lucht. Toch werd niemand gewond. Het schip werd 13 uren gesleept, voordat het, met bet voorscbip naar beneden, zonk. De mannen, die nog aan boord waren, werden overgenomen. De uClatt flflactfiaughton". De Engelsche Admiraliteit bericht, dat het gewapende koopvaardijschip //Clan Macnaughton" sedert 3 Febr. vermist wordt. Men vreest. dat het in een storm te gronde is gegaan. Er zijn wrakstukken van het schip gevonden. De „9Segin" in de lucht gevlogen. Het Noorscbe generaal-consulaat te Louden zond 23 Febr. een telegram aan het ministerie van buitenlandsche zaken, meldende: Het stoomschip //Regin" uit Christiania is Dinsdagmorgen vroeg in de Downs in de lucht gevlogen. De bemannmg is aan boord van een Engelsch oorlogsschip gegaan en te Dover geland en naar Londen doorgezonden. stuimig hunne beden bij die hunner ouders, dat de luitenant toestemde nog een paar dagen van het hem toegestane verlof ten hunnent door te brengen. Eigenlijk was het hem te stil en dit gaf hij ook aan zijne vrouw te kennen, terwijl zij arm aan arm door den lommerrijken tuin dwaalden. „Ja", stemde zij toe, „vroolijk is het hier niet." „Vroolijk! een doodenmarsch is er nog een galop bij. Als ik den omgang tusschen Arthur en Liane zie, denk ik altijd aan dien regel uit dat vers van Tollens over de overwintering op Nova-Zembla: en hoorden slechts het dof gerucht van het samenhortend ijs." „Dat is niet uit „Nova Zembla", maar uit ,,liet Turfschip van Breda". „Kan ook wel zijn; o, Liane, daar zie ik een prieeltje; laat ons daar even gaan zit- ten, want ik heb een leelijk appeltje met je te schillen. Wat heb ik hier?" vroeg hij, een rekening in de hoogte houdende, zoo- dra zij gezeten waren. „0, wee, de rekening van juffrouw Wil- mers, de modiste." „Juist geraden en geen kleintje ook. Hoor eens, Line, het wordt nu waarachtig te erg; je hebt pas een duren hoed uit Parijs ont vangen en thans prijken hier weer een paar van die hoofdtooisels op." „0, maar je vergeet een ding, beste jon- gen, dat je dien Parijschen hoed totaal be- dorven hebt." „Ik? Ik weet alleen, dat hij je verduiveld leelijk stond, met al die veeren, bloemen, boomen en weet ik wat meer er op; het leek wel of je een heele boerderij op je Het ministerie van buitenlandsche zaken J verzoekt telegrafiseh aan het gezantschap een gerechtelijk onderzoek te doen houden. De „Capi5s". Naar Reuter uit Washington seint, is het Amerikaansehe stoomschip de »Carib" op een mijn geloopen in de Noordzee en ge zonken bij de Duitsche kust. De //Carib" had 4600 balen katoen aan boord. I^og een Engelsch stoomschip getorpedeerd Aftonbladet" verneemt, naar het bureau Norden uit Berlijn seint, uit Goeteborg, dat kapitein Gran van de //Hernland", die Zondag uit Sunderland aankwam, meldde dat een Engelsch stoomschip door een Duitsche duikboot in de Noordzee getorpe deerd werd. Dit feit werd waargenomen door de Gosteborger //Patrik", die van Sunderland naar Argentinie vertrok en door loodsen aan den kapitein van de //Patrik medegedeeld. Men had gezien, dat een geweldige ont ploffing bad plaats gehad op een stoomschip, dat zich op een afstand van een paar zee- mijlen bevoDd. Daar zich verscheidene stoomschepen in de nabijheid bevonden, beboefde de Patrik" geen bulp te verleenen. Men zag, dat het door de Duitsche duik boot getroffen stoomschip een Engelsch schip was. De Depiford gezonken. Het stoomschip Deptford is Woensdag, naar uit Scarborough wordt gemeld, io de Noordzee voor Scarborough gezonken, naar de bemanning gelooft, door een torpedo. De bemanning, met uitzondering van een man, is gered door een passagiersschip. De Rio Parana en Harpalion. De stoomschepen Rio Parana, met be- stemming naar Porto Ferrajo (Elba), en Harpalion, op weg naar Newport News, zijn getorpedeerd en gezonken bij Beachy Head. De bemanningen zijn gered met uit zondering van drie Chineezen aan boord van de Harpalion, die door de ontploffing gedood werden. Passagiersverkeer tusschen Engeland en Fraukrijk. Het passagiersverkeer tusschen Engeland en Frankrijk in beide richtingen wordt, naar Reuter uit Parijs seint, met de grootste regelmatigheid voortgezet. Mailbooten en treinen vertrekken en komen precies op tijd aan. Van de weifeling, die eerst bp de reizigers te bespeuren viel, is niets meer over, hetgeen bljjkt uit het feit, dat er Maandag, toen de dienst heropend werd, slechts 22 passagiers waren, Dinsdag echter 48 en heden 88. Vliegers wermisi Sedert den vliegtocht naar Ostende worden naar Reuter uit Londen seint, drie Britscbe vliegers vermist. hoofd hadt." „Nu, ik zal je geheugen eens opscher- pen. Je herinnert je ons rijtoertje naarDie- ren met eenige kennissen en dat het op den terugweg zoo regende?" »Ja" „We spraken er juist over, mevrouw van Alien en ik, dat de natuur op mijn hoedje zoo getrouw was nagevolgd en toen heb jij het van mijn hoofd genomen en onder voor- wendsel, dat als de natuur zoo goed was nagebootst, ze ook haar recht moest heb ben en de bloempjes wel wat verfrissching noodig hadden, mijn hoed doornat laten regenen. Denk je, dat hij daar beter van ge^ worden is?" „Waarschijnlijk niet; maar hoe kom je aan juffrouw Wilmers? Madame Dutour is immers je gewone modemaakster „Ja, maar juffrouw Wilmers is pas begon- nen en toen ik er laatst met mevrouw Des- sers kwam, vroeg ze ons zoo dringend om de klandisie, dat ik besloot haar voortaan te begunstigen. En denk eens, Harry, ze heeft een blinde moedcr, is weduwe met vier kin deren en die alien moeten van hare ver- diensten leven, en om haar nu wat voort te helpen, bestelde ik eenige kleinigheden." De luitenant barstte in zulk een lachbui los, dat zijne vrouw hem verwonderd aan- staarde. „Vindt je dat zoo om te lachen, als ik door voor mij te laten werken, een liefde- werk verricht?" vroeg zijne vrouw geraakt. „Maar mijne lieve, blonde zondares", en hij nam zijn bevallig vrouwtje als een kind in zijne krachtige armen; „we kunnen het goede mensch niet op tijd betalen; nog zoo'n ftan het Oostelijk front. De Russische generale staf schijnt door uitvoerige mededeelingen de aandacht van den tegenspoed in Oost-Pruisen te willen afleiden. Het Pet, Telegr. Agentschap seinde Dinsdag het volgende officieel communiqueymm Het communique van 21 Februari maakte melding van de uiterst tnoeilijke positie van een gedeelte onzer legercorpsen ge- durende den terugtocht uit Oost-Pruisen. Deze mededeeling doelde op gedeelten van bet 20e legercorps onder bevel van luitenant- generaal Boulgakoff, en gevormd door de 29e divisie en drie regimenten, samen- gesteld uit de reserve van bet actieve leger. Daar het verband tusschen dit corps en het lOe leger op 13 Februari des avonds verbroken werd, zag het zich in de streek tusschen Goldap en Suwalki omsingeld door een Duitscb leger, welks getalsterkte voort- durend toenam tot 22 Februari. Het leger corps streed op heldhaftige wijze tegen een vijandelijke legermacht, die het verscheidene malen in getalsterkte overtrof. Het legde in die dagen al vecbtende meer dan 50 wersten af, en baande zich een weg naar het Zuid-Oostelijk gedeelte van de wouden van Augustof. Yolgens de getuigenis van krijgsgevange- nen bracht het legercorps zware verliezen toe aan de Duitsche troepenafdeelingen, die trachtten, bet den terugtocht af te snijden, vooral op de smalle wegen door de moerassen en bosschen bij Gbita. Afgedwaalde manschappen van dit corps, die er in slaagden, zich een weg door den ring van vijanden te banen, deelen mede, dat het corps tot de laatste patroon en tot algeheele uitputting bleef doorvechten, en moedig weerstancf bood aan de slagen die bet aan vier zijden werden toegebracht. Daarenboven wist het niet alleen zijn artillerie te behouden, maar voerde ook een groot aantal Duitsche krijgsgevangenen mede. Op 21 Februari duurden de hardnekkige gevecbten op den rechteroever van de Bobr en de Narew voort. Bij Ossiwicz werden Duitsche afdeelingen, die tot het offensief trachtten over te gaaD, door het artillerievuur der vesting terug- geworpen. Ten Noorden van Lomza begon een ge vecht op de straatwegen naar Radzilew, Artcbouschina en Kolno. Ondanks het feit, dat de vijand met een zeer aanzienlijke troepenmacht aanviel, be- bielden wij Jedwabno. Een aanval der Duitschers langs den weg van Sczuczyn naar Kolno, ondernomen in den nacht van 22 Februari en gesteund door pantser-automobielen was buitengewoon- hevig. Het offensief der Duitschers in de streek van Prasnysch duurt voort. Drie aanvallen op de stad Prasnysch werden met de krachtige bulp van ouze paar klanten als jij, nog zoo'n paar liefde- werken en ze is reddeloos bankroet." „Ach ja, maar daar dacht ik in de eerste opwelling niet aan." ,.Maar dat helpt de arme vrouw niet. Luister eens Lina, dat je schulden maakt, kan ik mij voorstellen, maar doe dat dan bij lieden, die op de afrekening kunnen wach ten en ik verzoek nu niet, maar ik verbied om zoo iets weer te doen. Juffrouw Wil mers is bij mij geweest en ik heb haar al gegeven, wat ik missen kon, dat is zoo wat de helft barer rekening, en haar vast be- loofd de rest op het einde der volgende maand te zullen afdoen. En dat gebeurt ook. Ik wil niet, dat die arme weduwe en hare kinderen in moeilijkheden komen door onze schuld. Begrepen? Je weet, als ik zoo iets zeg, meen ik het ernstig en rcken er be paald op dat je er niets meer neemt. of je betaalt contant." Aline was niet gewoon door haar man ge- kapitteld te worden en de tranen schoten haar in de oogen. „Moet je daarom huilen, malle meid, t is nogal de moeile waard: beloof mij maar lieve, dat je bet doen zuli." „Ja, ja; maar zet niet zoo'n donker ge- zicht, Harry, en ze vleide zich smeekend tegen hem aan. Van Berken wist heel goed, dat zijne vrouw haar belofle zoude houden, want, hoe toegevend, zwak zelfs, als hij voor haar was, als hij eens zijn bepaalden wil had te kennen gegeven, verstond hij geen scherts en waagde ze het niel dien tegen te streven. (WordI vervolgd NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1