De krijgs"bedrijven. Volkstemming over den Oorlog. Zou niet meer dan ooit, nu, op dit oogen- blik, een volksstemming den natien ten zegen kunnen zijn? vraagt het //Centrum' Gelooft men niet, dat, ten spijt van de oorlogswoede en oorlogsroes, de vrede snel zou wederkeeren, dat een verpletterende meerderheid zich voor hetonmiddellijk beein- digen van den moorddadigen strijd zou uit- spreken, indien bij referendum daarover werd besiist Geen twijfel li]kt ons hier mogelijk. En wat is welbeschouwd redelijker dan dat men den volken recht van meesprekeu geeft in een drama, dat zoo ontzettend in zijn afmetingen, ook zoo gruwelijk in zijn gevolgen is voor de massa Het zijn geen huurlegers, zelfs geen beroeps-legers meer, die elkander ontmoeten op het slagveld, het zijn de volken zelven, die tot den strijd worden geprest en wier bloed bij stroomen vloeit. Nimmer was de oorlog afschuwelijker dan tegenwoordig en nimmer moet dieper dan nu in alle lagen en kringen der maat- schappij het besef zijn doorgedrongen, dat hij zoo spoedig mogelijk moet worden be- eindigd thans, en zoo zorgzaam mogelijk voorkomen in de toekomst. De diplomatic heeft zich bij het uit- breken van dezen wereldbrand en wat daaraan voorafging, niet van haar sterkste zijde doen kennen. De partij van het zwaard bleek mach tiger dan haar beleid. En wat is er ge- worden van het volkenrecht, welk resultaat hebben de plechtige tractaten en geleerde verhandelingen opgeleverd, waartegen met ontzag en vertrouwen werd opgezien Ontstellend van broosheid bleek zoo veel van dit alles te zijn Bij het sluiten en vooral bp het besten- digen van den vrede, zal de volksinvloed niet kunnen worden gemist. Hij zal zich moeten doen gelden tot steun eener goedwillende diplomatie. En de vraag is gesteld, voor eens en voor goed, of de beslissing over zoo vitale volksbelangen mag blijven beperkt tot eenige kleine kringen, die elkander dikwerf bestrijden en met het woord of het drijven van enkelen plotseling millioenen op het slagveld brengen kan en bloeiende gewesten doen verkeeren in puinhoopen. De „Kronprinz Wilhelm" in acfie. Lloyd's meldtDe stoomschepen ,/Hemis phere", //Highland Brea", //Potaro", het Noorsche zeilschip //Semantha" en het Eugelsche schip //Wilfrid" zijn waarschjjnlijk door een Duitseh oorlogsschip tot zinken gebracht. Alle leden der bemanning en 51 passagiers van de //Highland Brea", zgn gisteren te Buenos Aires geland. Het Duitsche stoomschip //Holger" kwam te Buenos Aires aan met de passagiers en bemanningen van de Engelsche stoom schepen //Highland Brea", //Potaro", //Hemis phere" en de zeilschepen //Wilfrid" en z/Semantha", die door den hulp-kruiser „Kronprinz Wilhelm" tot zinken gebracht zijn. De //Holger", die niet binnen 24 uur de haven verliet, is geinterneerd. De //Hemisphere", het eigendom van de //Hemisphere Steamship Co.", te Liverpool, was een stalen vrachtboot van 3486 ton. Het schip was in 1897 te Sunderland te water gelaten. De y Highland Brea" was een boot van 7634 ion en behoorde aan de yNelson Steam Navigation Co." Het schip wa3 in 1910 gebouwd. De //Potaro" had een inhoud van 4419 ton, was te Belfast in 1904 gebouwd en behoorde aan de Royal Mail Steam Packet Co." te Londen. Ean Engelsche kolenhoot getorpedeerd. Zaterdag vijf uur 's avonds hield een Duitsche onderzeeer een Engelsche kolenboot in de lersche Zee aan. De bemanning kreeg vijf minuten den tijd om zich iu de booten te begeven. Yervolgens werd het schip tot zinken gebracht. AL ZWERVEIMD. Een Engelenmis De veldwachter aan <le kerkdeur De vlag van den dood marsch Een gecensureerde krant - Burgers en militair werk - Jt Onweert Een kerk-auto Men schrijft van Vlaamsche zijde aan de Tel. Een heerlijke lentedag, de zon over t land, zoelte in de lucht een morgen van opstanding, nieuw leven, verrgzenis. Hoe heerlijk was 'tin de natuur, op de dijken, waar zoowaar de madeliefjes al hun witte kopjes tusschen het gras opstaken, langs de paadjes door de akkers, waar 't wintergraan zoo forsch opgescboten scbeen. De witte gevels van Middelburg in Vlaanderen blonkener lag, van verre gezien, iets vroolijks over 't dorpje Maar uit den toren klonk de doodsklok. Een man, met een kistje onder den arm, stapte den ouden tempel binnen de vader en familieleden volgden. 't Orgel ruischte zacht voor de Engelenmis zoo toch noemt men in Vlaanderen den korten lijkdienst voor een kind gehouden. y't Arm schaapje", zei me een vrouw. z/'tls Woensdage versmoord in een kuipe water. De Duitsche doktoor was er seffens l) bg, die van de soldaten, want er is hier geen andere doktoor, en ie heeft er lange aan gewerkt, maar wat dood is, en komt niet meer levend. En nu wordt 't dotske begraven" Een kind, jammerlijk aan zijn eind ge- komen, en nu begraven. 't Dorp was on der den indruk van deze ramp. En terwijl de klok luidde zeker met bijzondere toestemming bonkte ujt de richting van Yperen gestadig het kanon. Hier een kind verongelukt En ginderWat herinnert ons dag aan dag, en ook menigmaal 's nachts, dat ge- donder van 't geschut Och, wat helpt het, steeds weer te wijzen op al die dooden, moedwillig uit't bloeiend leven weggerukt z/'tVeld zag grijs van de dooden", ver- telde me eenige dagen geleden een boer van de Ypersche linie gevlucht, omdat hij het na vier maanden eindelijk toch niet meer yherden" kon. En hier gevoelde men met de smart van die ouders mee, rouwde men over het kind, waarvoor 't grafje gedolven was Welk een vreeselijk wee moet er dan wel gausch Europa door zijn En toch strijden tot het bitter einde 0, aan de Yser hebben de Belgen over- winningen bevochten, maar wat ben ik blij, dat daarom nooit klokken werden geluid. En we hebben toch nog klokkenzeker wel een twintig te Veurne en een dertig te Yperen, een tien te Poperinge en samen een honderdvijftig op de vijftig dorpen van 't onbezette BelgiS. Ze bleven stom, want ze zouden met die ge immers ook de rouwe van duizenden ouders, vrouwen, kinderen hebben geluid. z/En zgn er al soldaten van Middelburg dood?" vroeg ik aan de vrouw, die mg van het kind had gesproken. ,/Een aan de Yser, 't was maar een korte en ie moet versmoord zgn in't over- stroomde land." Dat kind verdronk en't gansche dorp was onder den indruk. En vroeger zou dit ongeluk in de gansche streek deernis hebben verwekt. Die soldaat verdronkdaar aan de Yser en wie denkt om den dood van dien enkeling temidden van duizenden en duizen den slachtoffers Dat is immers in den oorlog gebeurd. 0, wat zijn wij laag gezonken, wat is het menschdom toch, dat zich in slaap liet wiegen door de beschaving 0, mocht ein delijk 't gevoel, 't zuiver gevoel opstormen tegen beredeneerde theorie, hoe men die ook met groote woorden als dit of dat stelsel prijst en verdedigt en noodzakelijk beweert, maar ons leidt tot een gruwelijken oorlog als deze Ik hoorde't klokgelui en't kanon, en weg was alle heerlijkheid van dezen lentemorgen, weg de zoelte uit de lucht,'t geschitter der zon. Middelburg scheen geen vreedzaam oord meer, al viel het licht op een witten gevel en kwamen scherp de letters uit yln de Beurs. Bij E. L. Koopman en herbergier" al viel dat licht op de roode daken, waar- boven de blauwachtige rook uit de kavekes keilde, viel dat licht op den hoogen, witten molen, welke zgn wieken slap hangen liet. Want dat licht blaakte ook in den geweer- loop en op de bajonet van Duitsche soldaten, die als afgezanten van 't groote leger, deze kleine gemeente onder hun militairen druk houden. Denk eens, hier, 50 K.M. van het front, moeten de menschen om 7 uur binnen zgn mogen ze 's morgens niet voor 8 uur opstaanWaarom Omdat de overste zich een gebieder in 't klein, maar dan toch een gebieder gevoelt Ja, dat werd Zondag na de mis voor de kerkdeur afgelezen. In veel Vlaamsche dorpen bestaat uog het oud gebruik, dat de veldwachter's Zon- dags na de Hoogmis, als dus 't volk van vde plaats" 2), maar ook dat van den //buiten" 't bedebuis verlaat, de besluiten van 't ge- meentebestuur voorleest aan de kerkdeur. En nu stond Zondag de veldwachter van Middelburg aan het hek tusschen twee Duitsche soldaten en las de bevelen, niet van d' eigen magistraten, maar van den vreemden gebieder. Een blad in Zeeuwscb- Vlaanderen verschijnend, meldt het ook en voegt er bij //De champetter (veld wachter) las het van dat vroeg gaan slapen en laat opstaan en wie had het van een buitengemeente durven denken, 't volk schoot in een luiden lach en ging aan 't ronken. Zweis da, zweis da riep een Duitseher, rood als een haantje. De veldwachter las nog, dat geen enkel paspoort voor Nederland of over de vaart zou worden afgeleverd, en weer ronkte het zzga, ga, ga Ja, men moet nu een paspoort hebben om naar den akker te gaan, een paspoort tot aan 't kanaal, tien minuten van't dorp. lemand, die zonder pas naar de mis kwam, mocht anderhalf uur in de wacht brommen ,Ze gaan nog een paspoort eischen om te sterven, om van de wereld te mogen gaan", zei me iemand, die over al dat papier-gedoe maar niet zwijgen kon. Ja, als ge vorst van Middelburg in Vlaan deren zijt geworden, bg de gratie van de sabel, moet ge toch ook regeeren „Ze hebben nu al de keuns (konijnen) opgeschreven", hoorde ik. Och, laat ik ditmaal over 't requireeren maar zwijgen Ik zag de Duitsche soldaten in't zonnetje heen en weer stappen. Aan de ladder, die de grens afsluit, stond op Nederlandsch grondgebied een vrouw, die tot eenige mannen riep: yHaal N. eens, ik moet hem spreken." Er wordt wel eens een praatje aan de grens gehouden onder de censuur van een schildwacht. Dit zag ik ook te Eede, waar aan een boom de vlag van Wurtemberg hangt, rood-zwart. Welk een drapeau is dat vroeg ik aan een boer. Van den doodmarsch, meneere. Den doodmarsch Ja, van den oorloge. Dat zwart is de kleur van den dood, van rouwe, en't rood van 't bloed. Naief antwoord En toch, hoe waar nu Ook in Duitschland in Wurtemburg, is er zooveel rouw om vergoten bloed. De vlag van den doodmarsch Die vlag hoort daar niet, waait er nu door de macht van 't geweld, heeft zijn weg tot in Vlaanderen gebaand, door bloed en over lijken, langs verwoeste dorpen en steden. Die vlag ook hier hoorden we van Ieperen 't kanon. Het volk kan zoo na'ief de waarheid zeggen. Aan dengrens stonden Wurtembergsehe soldaten, landstormers, met 't kruis op de pet. Een burger vroeg of hij even't land in mochthij wees 't huis aan, waar hij iemand spreken moest. Een overste werd er bijgehaald. Ja, 't mocht, maar de censor moest mee in de gestalte van een soldaat, die in een naburige herberg zat, en voor die gelegenheid zgn geweer over den schouder hing. Uit Belgie kwamen twee burgers, ook onder 't geleide van een militair, die heel gemoedelijk met hen een praatje voerde. 't Was ook zulk mooi weer, een echte lente morgen. Maar die burgers mochten Neder land niet in in de laatste Belgische woning konden ze een persoon ontmoeten, die van Nederland kwam en tot hier 't vaderland betreden mocht en niet verder. Veel Belgen. die naar Belgie weergekeerd zgn, laten nu hun goed terugkomen en dit wordt in dezelfde plaats door de Duitschers onderzocht. Er stond juist een wagen matrassen tot naspeuring gereed. De witte huisjes van de Stroobrug blonken ook in 't zonnelicht. Een half uur dieperin ligt Maldegem, dat nu een bezetting van 300 man telt. Deze militairen zijn bg de burgers ingekwartierd, meestal in de leeg- staande huizen. Maldegem, dat lang vrij bleef voor requisites, heeft nu ook zij a deel gekregen en een goed deel. Wie om de belasting naar Belgie terug zou willen, behoeft zich niet ongerust te maken, zoo hij in Oost- en M est-\' laanderen woont, want bij besluit van den gouverneur- generaal is die schatting niet invorderbaar in de provincies Oost- en West-Vlaanderen, welke niet onder 't algemeen bestuur zgn. Vlaanderen behoort tot 't etappen- en oorlogsgebied Het is nu meer dan de andere gewesten 't kerkhof van lijken en ru'inen, het groot hospitaal van gewonden. En in mijn geest zag ik Maldegem en Eecloo en Deinze, Thielt, Oudenaarde, Gent... Elken dag krgg ik hier een stroom brieven. Nieuws van mijn ouders, van mijn zoon, van mijn zusters Wat al wee spreekt uit die bladzijden O, kon men alle angstigen geruststellen. In Neder land, in Frankrgk, in Engeland, in Amerika zelfs, wordt gezueht om familieleden in dat gesloten Belgie. En in 'tland, daar voor ons, wacht men ook op nieuws. Er komt er bijna geen. Geen nieuws van geliefden, geen nieuws van den oorlog. J a, men leest een krant. Hier ligt er een voor mij. 't Blad draagt drie titels, „De Gentenaar", //De Land wacht", //De kleine Patriot". „De kleine Patriot", dat staat onder de andere namen in kleiner letters en dat is maar goed odk, want deze krant heeft vroeger anders geschreven en stelt zich nu onder de censuur van den overheerscher. Interessante lectuur... 't Hoofdartikel is ditmaal ,/De toestand der verschillige oorlogvoe- rende landen", een overzicht van de bevol- king, 't sterftecijfer, de inwoners der hoofd- steden, de staatsschulden, 't krediet, de krijgsuitgaven. En natuurlijk wordt Duitsch land het eerst genoemd. En nu kunnen de lezers eens nagaan hoe Duitschland in alles uitblinkt. Aangroei der bevolking in Duitschland van 18751910 52°/0, in En geland 37°/0, Vermindering van sterfte- cijfers, ten gevolge van bet toepassen van gezondheidsmaatregelen 33°/0 in Duitsch land, 28c/0 in Oostenrgk, 25% in Frank- rijk en maar 2.1% in Rusland. (Engeland wordt nu maar niet genoemd). Voor de hoofdsteden staat Berlijn voor- aan. Inkomsten Duitschland 8 milliard 534 millioen, Engeland 4 milliard 166 millioen, Frankrgk 3 milliard 566 millioen. En nu vertelt men aan de lezers nog hoe Duitschland die inkotasten verkrijgt. Indien men de soliditeit of de betaalkracht wil nagaan, welke de wereldfinancien aan elk land toekennen, dan heeft men maar te zien, aan welken intrest hem (sic) geld geleend werd", schrijft het blad, En dan moeten de lezers toch weten, dat de wezen- lijke intrest in Duitschland tusschen 3.75 en 3.92 en in Frankrijk 3.15 is. Verkwikkelijke lectuur van al die geld- cijfers voor menschen, die een zware be lasting moeten opbreDgen en schier geen inkomsten hebben. En zouden de lezers niet't verband snappen, al wijst er de redactie niet op, tusschen de laatste statistiek yln 1912 heeft Duitschland uitgegeven voor mi'itaire doeleinden 1409 millioen mark of 21.17 mark per inwoner", en den tegenwoordigen toestand van Belgie. No kan men in dien zondeflingen en al heel kleine(n) patriot eens lezen, hoe goed, hoe voordeelig, gezond, betealkracbtig het onder Duitseh bestuur is 't Blad vertelt dan een „Treinbotsing te Praag", iets over de Aardbeving in Italie", over den toestand te Oudenaarde, te Dender- monde, de yGeheimzinnige misdaad te Ant- werpen", yOnderlinge bijstand en oorlog <reeft wat gewoon nieuws over Gent en orn- geving. over de, schrik met, lezer, yde Zes- dagen-koers te New-\ork enz. En van den oorlog: de verschillendecom munique's, met bovenaanDuitsche be- richten van het Groot Hoofdkwartier. ,/Offieeele mededeelingen", en enkele nieuw- tjes, als: „Aankoop van paarden". //Het gebed voor den vrede", //De Czaar naar 't front", Duikbooten voor Engeland". De Ge'interneerden van Leeuwarden naar Olde- broek overgebracht", Fransche luchtvaar- ders in Nederland ge'interneerd", e.a. Als ge nu zoo over uw besprongen land, uitgemergeld volk, al maar door worstelend leger, over 't groote onrecht in Belgie gesohied, schrijven moet, legt ge uw pen liever neer, zelfs voor een kleine(n) Patriot. Natuurlijk bevat 't blad nog een schimp- scheut voor hen die't land verlaten bebben. Welnu, ik heb hedenmiddag burgers gezien, die in 'tland gebleven zijn. Ze waren bij het Hazegras (Knokke) aan't werk voor de Duitschers. En 't was een pijnlijk gezicht. Zeker, ze worden betaald, ze verdienen „vuuf frank en een kluute" (5.10 fr.) daags. Ik oordeel niet, maar, als ge als jonge kerel daar meewerkt aan verdedigingswerken voor den reus, die een klein land besprong, en nu uw eigen volk onder zijn druk houdt, dan moest ge u schamenDan is er edeler werk te verriehten. Er waren aan een ander front ook schansgravers noodig. De koning, die zijn leven durft wagen, heeft hen geroepen. Men zie hier geen critiek in op hen, die in Belgie zgn gebleven. Verre vandaar 'tis een zegen voor't volk, hetwelkniet heengaan kon, dat onverschrokken en onvermoeibare mannen standhielden op hun post. Maar het gaat hier in veel gevallen om een gewetens- zaak ffDe kleine Patriot" ware een veel groo- tere patriot geweest, zoo hij uitgeweken ware. Er viel voor hem iets anders te doen dan aan de lezers te vertellen hoe voordeelig en gezond het onder Duitseh bestuur is. Maar, Belgen, die bleven, Belgen,. die gingen, hebben heerlijke plichten vervuld. Dat men toch met al die vervloekte critiek, welke op praatjes, op nijd, op afgunst steunt, ophoude Ik zag die burgers aan f werk bij 't Hazegras, zei ik, want, ja al zwervend was ik naar 't Zwijn verdoold. Het was er stil en verlaten. In de verte een man, die door het water der kreek baadde En overigens geen levend wezen. Geen ander geluid dan het eeuwige lied der zee. Ze lag daar zoo eenzaam ook, zoo lenig de zee onder wier oppervlakte de dood rondschiet de zee, die men niet veilig meer bevaren kan, welke het tooneel zal worden van menig drama nog. De zon dook, de dag zou in nevelen eindigen. En wat later een langgerekt gerommel. Dan weer en nog. 't Kanon Op de dijken verschenen menschen, meenend, dat zich weer een aviateur boven de stellingen der Duitschers waagde en beschoten werd. Neen 't donderde. Ik begaf me in een kleine herberg en ieder sprak er over onweer vroegere ongelukken werden opgehaald. Een vertelden van twee mannen, door den bliksem op een molen doodgeslagen. Hjj had ze gezien en beschreef den staat van hun lichaam. En ieder huiverde. Maar moest men dan eens de slachtoffers van dien anderen bliksem zien, waarvan we dag aan dag het gedonder hooreu O, zoo al het volk eens een slagveld bezoeken kon, juist na een geweldigen strijd, zou er dan nog oorlog in de wereld zijn Toen ik huiswaarts reed, hoorde ik een luid geratel op den steenweg. De Duit schers hielden oefening met hun kanonnen. Wat later werd er veldgodsdienstoefening aan't Hazegras gehouden. Een veldprediker was met een automobiel van Knokke gekomen, een kerk-autoOpent men de achter- deuren, dan zijn deze de vleugels van 't altaar. Er werd daar, in de natuur, bij een groenen dijk van Noord-\ laanderen gebeden, gezongen en gepredikt en gecom- municieerd. Zonderlinge tegenstellingen toch in de wereld. A. HANS. J) Dadelijk. Dorpskom. 3) Vlag. Terugtocht uit Oost-Pruisen wolgens de Russische lezing. De groote Russische generale staf geeft naar Reuter uit St. Petersburg seint de volgende lezing van den terugtocht uit Oost-Pruisen Nadat de Duitschers zich door een reeks van buitengewoon verwoede en hardnekkige aanvallen, welke hun ontelbare slachtoffers kostten, hadden overtuigd van de onmoge- lgkheid om door onze linie op den linker- oever van den Weichsel (Midden-Polen) te breken, gingen zij eind Januari over tot de tenuitvoerlegging van een nieuw plan. De vijand had in het binnenland de for- matie van verscheidene nieuwe korpsen voltooid en van zgn westelijk front bracht hij troepen over om ook deze tegen ons in het veld te brengen. Bij deze operatie trok de vjjand weer partij van zjjn zeer ontwikkeld net van spoorwegen. Belangrijke strijdkrachten werden in Oost- Pruisen vooruit geschoven, waarmede men ons 10e leger trachtte te verslaan, dat krachtig versterkte stellingen innam langs de Angerap en de Mazurische meren. Om het welslagen van deze poging te verzekeren, brachten de Duitschers ook een gedeelte van bun troepen van de Bzura- en de Pawka fronten naar den rechteroever van den Weichsel. De samentrekking van Duit sche troepen in Oost-Pruisen werd .^gu. op 4 Februari opgemerkt, dochdeomvang daarvan kon eerst eenige dagen later vast- gesteld worden. Daar bet bij gebrek aan spoorwegen on- mogelijk was, om met den noodigen spoed op het front in Oost-Pruisen de onmisbare troepenmacht bijeen te brengen, ten einde den drang van den vijand te kunnen weer- staan, besloten onze bevelhebbers het boven- vermelde leger uit Oost-Pruisen terug te trekken naar de grens en verder in de richting van de Njemen en de Bobr. Bij deze beweging werd echter de rechter- vleugel van het lOe leger door een talrijt? vijandelijke macht opgedrongen, bedreigd met omsingeling van die zijde en gedwongen tot een zeer snelle omtrekkende bewegin* in de richting Kowno. Door deze snelle beweging werd de flank van het volgende korps ontbloot, dat daar- door in een uiterst moeiljjke positie kwam, waaraan slechts enkele afgescheiden afdee- lingen wisten te ontkomen. A nde're korpset van het 10e leger, die zonder ophouden met hardnekkigheid doorstreden, trokken lang- zaam terug in de hun aangegeven richtingen, daarbij dapper den aanvallenden vijand te- rugslaande, waarbij zij hem zware verliezen toebrachten. De operaties werden zeei bemoeilijkt, aangezien de wegen diep onder de sneeuw lagen en dus onberijdbaar warec voor automobielen, zoodat de legertreinen vertraging hadden en dikwgls hun bestem- ming misten. Langzaam, stap voor stap terugtrekkende, hielden onze korpsen, die den linkervleugel van het 10e leger vormden, den vijand gedurende negen dagen tegen over een af- stand, die anders binnen vier dagen wordt afgelegd. Op 19 dezer kwamen deze korpsen, terwijl zij terugtrokken op Augustowo, uit dt gevechtssfeer en namen de hun aangewezet plaatsen in. Onderwijl ging het Duitsche front voort zich te ontplooien in de om- streken van Ossowiec, op de wegen vat Lomza naar Edvabno, ten noorden van Kadzidly, en halverwege Plock en Plonzt, Op sommige plaatsen waren deze gevechlec zeer hardnekkig. Uit bovenstaande blijkt weer eens dnidelijk, hoe men de oflicieele kunst vat berichtgeven verstaat, en hoe men - zonder nu juist tegenslagen te verzwijgen den lezer omtrent den omvang in het onzekere laat. Van Duitsche zijde is gemeld dat vele duizenden manschappen werden gevanget genomen en een groot aantal fouragewagens, artillerie enz. werd buitgemaakt. Daar- omtrent wordt in bovenstaande alleen ge- zegd ydat een legerkorps in moeilijke positie kwam, waaraan slechts enkele af gescheiden afdeelingen wisten te ontkomen' en ydat legertreinen vertraging hadden en dikwgls hunne bestemming misten." Vooral dat laatste is mooi gevonden, Het Russische bericht bevestigt o. i. vol- komen een groot succes der Duitschers, al is het dan ook dat dit nog geenerlei eindbeslissing brengt. Het Duitsche hoofdkwartier meldde Maan- dag De vervolging na de wintercampagne bj de Masurische meren is geeindigd. Bij de verovering van de wouden ten Noord-Wes- ten van Grodno en bij de gevechten der laatste dagen in het gebied van de Bobr en Nasef zgn tot heden een commandeerende generaal, twee divisie-commandanten, vier andere generaals en c.a. 40.000 man gcvan- gengenomen, terwijl 75 kanonnen en een nog niet vastgesteld aantal machine-gewereu alsmede een groote hoeveelheid ander oor- logsmateriaal buitgemaakt zgn. Het totaal aantal krggsgevangenen in den slag aan de Masurische meren gemaakt, stijgt hiermede tot 7 generaals en ruim 100.000 man, terwijl 150 kanonnen en een nog niet te overziene hoeveelheid oorlogsmateriaal, waaronder tal van machine- geweren. Zware kanonnen en munitie werden door den vijand meermalen be graven of in de meren geworpen. Zoo werden gisteren bij Lotzen uit het Wid- minnermeer acht zware kanonnen gehaald Het lOe Russische leger van generaal baron Sievers kan hiermee als volkomen vernietigd beschouwd worden. De nieuwe gevechten bij Grodno en ten Noorden van Suchawola, beginnen zich te ontwikkelen. De gevechten ten Noord-Westen van Ossourec en Lomza, alsmede bij Prassnjz worden voortgezet. In Polen, ten Zuiden van de had niets nieuws plaats. Qe Duitsche pers over den strijd in Oost-Pi*uisen> De Duitsche pers drukt, naar yYolfl seint, natuurlijk haar groote vreugde uit over het eindresultaat der wintercampagne bg de Masurische meren. De //Deutsche Tageszeitung" legt er den nadruk op, dat de volkomen vernietiging van het tiende Russische leger beteekent dat meer dan 200,000 man aan Russische zijde in dezen nieuwen slag verloren werden. Blgkbaar is ook de geheele artillerie ver loren. Het is duidelijk, dat het hier gwt om een der reusachtige successen van de krggsgeschiedenis, waar zelfs Leipzig Sedan, zoo wel zuiver militair als wa betreft het aantal strijdende troepen, bg achterstaan. Ook de yVossische ZeituDg" vergelgti de getallen van Sedan met het bericht van thans en meent, dat de offers der Iiussen grooter zgn dan de verliezen der Fransohen bij Sedan. Het Berliner Tageblatt" schrijft>-lec kleine resten van de Russische atdeehng® kunnen nog de Narew-en Bobr-Iinie berer van I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2